n TOERISME C rtT e Cursus 166 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 2001 Kroonluchters, gokkasten, handlezers en 'jollygood' chocolade :m terke punten geen gebrek c et bruisende Brighton: een fl gunstig klimaat, gezellige SV straatjes en een levendige lani 995 jjde. Nu nog even de oude 10 West Pier opknappen. spier, het Royal Pavil- ïkeltjes, restaurantjes, theaters in The Lanes Laine, het kiezelstrand imenade, het zee-aquari- "ijhton telt zijn zegenin- louwt verder aan de toe- Het valt de VW niet zieltjes te winnen voor id aan het Kanaal, een '.uidwaarts van Londen. ??1Londenaren ontdekten n al lang geleden en pen- nni lagelijks heen en weer. e Olivier woonde er, Greene en Fatboy Slim Tories pleegden er hun jaarlijkse congres te houden en logeerden in het sjieke Grand Hotel. Tot daar, bij de IRA-bom- aanslag van 1984, vijf doden vie len. Van vissersdorpje groeide Brigh ton uit tot een stad met 250.000 inwoners. Een stad dan ook nog, die per jaar door zo'n 8 miljoen mensen wordt bezocht. Kloppend hart is de oude kem, ingeklemd tussen East, North en West Street en de kustweg King's Road. Het is een compact centrum met de pier, het zee aquarium en het Royal Pavillion er pal tegenaan. Een blokje wandelen door de om het pavil joen liggende straten, is een mooie kennismaking met Brigh ton. In zo'n drie kwartier ben je rond. Althans, als je niet te lang verwijlt in de parken, afgekaderd door statige crèmekleurige hui zen met ronde erkers uit de re- gententijd. •25, yal Pavillion. Alsof de Efteling in Brighton is neergestreken. Tourist Board De Brighton Pier is een com pleet pretpark met alles erop en eraan. Een mallemolen, een achtbaantje, botsautootjes en handlezers ook. Hallen herber gen ontelbare gok- en spelkas- ten. Één hok huisvest de lokale radio. Joekels van meeuwen eten uit je hand. De pier is al een eeuw lang het trefpunt voor jonge paartjes. Sinds vijf jaar kunnen ze er zelfs trouwen. Eftelingetje De andere grote attractie van Brighton is het Royal Pavillion. Het lijkt een Eftelingetje, maar dan zonder vliegende tapijten. Dit is de excentrieke erfenis van prins George, die in 1783 neer streek in Brighton. „Hij wilde ontsnappen aan zijn vader en zocht het plezier", luidt het ver haal. Het artistieke Brighton sprak hem aan. Bovendien had George kroep. En had hij, wordt verteld, baat bij de dompelingen in zee. Het Pavillion moest het extravagante karakter van de prins weerspiegelen. Veel oos terse pracht en praal. Gouden draken, luxe-kleden. Kennelijk hield George van gezichtsbe drog. Hij liet spiegels tegenover elkaar plaatsen om een gang of vertrek te verruimen. De trap leuning lijkt van bamboe, het behang heeft bij nader inzien toch geen reliëf en in de koepel van de Music Room worden de 26.000 schelpen naar boven toe kleiner, zodat-ie hoger lijkt. Een kristallen kroonluchter van dui zend kilo hangt prominent in de Banqueting Room boven de royaal gedekte tafel met daarop een menukaart uit 1817, die maar liefst 36 entrees telde. Het wordt tijd rond te struinen door The Lanes en North Laine. Karakteristieke steegjes en pleintjes vol winkeltjes, kroegen, nachtclubs, terrassen en veel kappers en beautysalons. Je vindt er van alles. Van 'jolly good' chocolade, vegetarische schoenen, hippe kleding, new age-spul, knuffelberen, juwelen, hoeden, zwaarden en musket ten tot T-shirts met 'Barbie is a slut'. Om de haverklap wordt 'the original Brighton Rock' aan geprezen, zuurstokken in alle kleuren. De oudste traditionele pub, The Cricketers, was ooit de favoriete 'hang out' van Graham Greene. Een kerk uit 1688 is om gedoopt in de pub Font Fir kin. Topper De stad staat te boek als topper in restaurantdichtheid. Vierhon derd zijn er. Sushi's, tex-mex, ta- pas; alles. Toppers zijn Quent- ins, Venice en Havana, maar het mooiste plekje - neus in de zee wind - is ingepalmd door de Ita liaan Alfresco. Toch was het twintig jaar geleden aan de wa- De promenade wordt steeds le vendiger. terkant nog een dooie boel. Je kon er hoogstens een hotdog krijgen. Onder de kustweg had den de vissers vroeger hun op slag. Achter de markante bogen zijn nu barretjes te vinden, zoals de populaire Honeyclub. Schil ders en beeldhouwers stallen hun spullen uit. Een vishande laar staat vis te roken. In het Fi shing Museum herleeft het ver leden. Onder meer dankzij grote ho pen loterijgeld wordt Brighton steeds fraaier. De Dome bij het Pavillion ondergaat een ingrij pende verbouwing. Brighton Station heeft zijn oude Regency- glorie terug. De jachthaven wordt aangekleed met een pro menade: winkeltjes, eettentjes, bars, casino en een Walk of Fa- me. De turquoise balustrade langs de kustweg komt vast ook aan de beurt. Helaas, want dat roestige heeft wel wat. De West Pier dreigt een gebed zonder eind te worden. Het roestige staaltje Victoriaanse vergane glorie uit 1866 doet denken aan een spannende moordfilm. Waar ooit Charlie Chaplin optrad, stikt het nu van de meeuwen. Als enige pier van dit land staat het staketsel bo venaan de monumentenlijst. Elk bruikbaar deeltje dient te wor den hergebruikt. In 2004 moet- ie af zijn. Soms zijn er rondlei dingen. Als het mag van de bouwopzichter. De durfal krijgt een zwemvest om en een helm op. Helaas, vandaag niet. Dat ei gen-risico-papiertje had ik an ders graag ondertekend. Maarten van de Rakt Feiten Cijfers Vanaf de Belgische grens duurt een reis naar Brighton onge veer zes uur. Een paar mogelijk heden: Met Hoverspeed vanuit Oost ende (vanaf Breda t75 kilome ter) naar Dover: een uur en drie kwartier. Via de Eurotunnel vanuit Ca lais (vanaf Breda 265 kilometer) naar Folkestone: 35 minuten. Of met Hoverspeed: 40 minuten. In beide gevallen volgt nog een rit naar Brighton van grofweg anderhalf uur. Hoverspeed vaart ook vanuit Dieppe op de Engelse zuidkust. Interessant voor wie een vakan tie in Noordwest-Frankrijk wil combineren met een paar da gen Brighton. De prijzen zijn zeer afhankelijk van seizoen, tijdstip en aantal personen. Een vijfdaags retourtje Hoverspeed (vanuit zowel Oostende als Ca lais) met auto en gezin kost tussen de 393 en 816 gulden. Eurotunnel rekent 560 a 800 gulden. Aan hotels is In Brigh ton een ruime keus. Ze kosten omgerekend in Nederlands geld globaal 80 a 140 gulden per nacht. Meer informatie: Brits Toeristenbureau (020).689.00.02. www.visitbrighton.com; www.hoverspeed.com en www.eurotunnel.nl REISBOEKEN&MAGAZINES )S pds 'Op stap met de kids' bestaat al een aan- 'tax aren, maar werd onlangs gereviseerd. Niet >M onrechte. Op het moment immers, dat zo'n jrtif |ge verschijnt is een deel van de tekst alweer jrtin lerhaald door de actualiteit. In vergelijking de eerste uitgave, veel nieuwe bestemmin- is in 'Op stap met de kids'. Naast uiteraard ide vertrouwde dierentuinen en attractie- :n. Voor elke Nederlandse provincie is een ituk gereserveerd. Daarin staan de geselec- uitstapjes en attracties alfabetisch gerang- op plaatsnaam. Leeftijdsgrenzen zijn aan- 'en als een attractie werkelijk voor een be- le categorie is bestemd. Verder zijn veel lo- voorzien van internetadressen. De variatie it. Zo wordt het 'grootste heggendoolhof I Europa' in Ruurlo net zo goed vermeld als :hniekmuseum Heim in Hengelo en het leondorp in Terherne. ip met de ldds' door Phia Damsma-Scheffer. even Kosmos-Z&K Uitgevers. Prijs: 25,30 gul- Died !va STRALIË iet om illustraties gaat, zijn de Capitool-reis- en nauwelijks te overtreffen. Met de zoge- Imde 'Reisplanners' wordt er nog een schepje v tnop gedaan. De uitgever vindt blijkbaar dat aan de reguliere uitgaven mankeert en ijft dat Capitool Reisplanner de 'ideale aan- ing' vormt. Vorig jaar al verschenen er Reis- mers over Groot-Brittannië, Spanje, Frank en Italië; sinds kort zijn ook Australië en Ca- i in de reeks opgenomen. In de Reisplanners t voor een groot deel dezelfde tekst als in de gidsen, met dit verschil dat ze zijn voorzien toelichtingen. Maar uiteindelijk is het vooral de kaart (van keukentafelformaat) die de meer waarde vormt. Op de Australische plattegrond staat onder meer apart aangegeven wat de lig ging is van de wijngebieden en de nationale par ken, er zijn plattegronden van Sydney, Adelaide, Brisbane, Canberra en Melbourne en er is ook een afstandentabel. Australië Capitool Reisplanner. Uitgeven Unieboek. Prijs: 19,90 gulden. RAILS Een gids met fietstochten en wandelingen langs spoorrails. Dat lijkt een levensgevaarlijke zaak. Maar Alexander Artz, samensteller van het gidsje 'Fietsen en wandelen langs oude spoorwegen in Nederland' bedoelt het goed. De planoloog wijst er in zijn boekje alleen maar op, dat veel van de buiten gebruik gestelde spoor- en tramwegen schitterende wandel- en fietsroutes vormen. De auteur, stafmedewerker van de NS, beschrijft zes fietsroutes (gemiddelde lengte 40 kilomter) en negen wandelingen (gemiddelde lengte 12 kilo meter). Ze zijn alle voorzien van een gedetail leerd kaartje alsmede een 'historische verant woording". Zo gaat het bij de fietstocht rondom Enschede om 'tal van restanten van oude spoor lijnen en industriële archeologie in een fraaie omgeving' en biedt de wandeltocht Bilthoven- Driebergen 'de resten van een oude lokaalspoor weg en van een smal spoorlijntje in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug'. 'Fietsen en wandelen langs oude spoorwegen in Ne derland' door Alexander Artz. Uitgever. Elm ar. Prijs: 32,50 gulden. NEW YORK Waar moet je zijn in New York om te winkelen en te happen? Journaliste Zahra Sethna woont al ja ren in The Big Apple' en schreef een gids met daarin haar favoriete adressen. Uiteraard dient er nog maar te worden afgewacht of de smaak van de lezer overeenkomt met die van de auteur, maar het moet wel heel raar lopen willen er van de 200 vermelde adressen niet een paar in de pot vallen. Voor wie New York een beetje kent, is de verwijzing naar de oysterbar in het Grand Cen tral-station en Katz delicatessen geen opzienba rende mededeling. Maar Century 21 is waar schijnlijk alweer wat minder bekend. Volgens Sethna is het 'een van de beste winkelparadijzen' in New York. „Elke verdieping zit volgepropt met echte designstukken voor prijzen met kortingen tot wel 75 procent!" Ook noemt Sethna het Azia tische eethuisje Kelly and Ping 'een van de hotste plekken van Soho'. Nu bestaat er geen stad waar 'hot' zo snel afkoelt als in New York. Maar moet een toerist zich daar iets van aantrekken? 'New York winkel- Restaurantgids' door Zahra Sethna. Uitgeven Mo'Media. Prijs: 28,50 gulden. NORMANDIË Bij de ANWB verscheen zojuist 'Frankrijk in Geu ren en Kleuren', een aardig gidsje dat het moet hebben van fraaie foto's, heldere plattegronden en uiterst bondige informatie. Zodat het dus kan gebeuren dat voor Honfleur, volgens de samen stellers toch 'de leukste haven van Normandië', niet meer dan twee pagina's zijn gereserveerd. En zelfs in die beperkte ruimte staat nog een ver wijzing naar het aanpalende Genneville waar in een boerderij-herberg kan worden gekeken naar de manier waarop eendenlever wordt verwerkt. De gids belicht nog veel meer culinaire kanten van Normandië. Zo is er wat uitleg over kaas, melkjam, cider, poiré en Calvados en wordt er een overzicht gegeven van restaurant-adressen waar kan worden genoten van 'authentieke, tra ditionele en originele gerechten'. Er is ook een reeks 'Spanje in Geuren en Kleuren' en daarin verscheen onlangs het boekje over Catalonië, Costa Brava en Costa Dorada. 'Normandië' door Clarie Gamier, Anne Guillemard, Elisabeth Lau en Marie-Hélène Sabard. Uitgeven Touring/Lannoo en ANWB. Prijs: 34,95 gulden. CATALONIË Terwijl de meeste uitgevers van reisgidsen hun best doen zo gekleurd mogelijk over te komen, houdt Lannoo het met z'n Trotter-gidsen op zwart-wit Zie de onlangs verschenen gids over Catalonië en Barcelona. Geen foto's of tekenin gen; Trotter beperkt zich tot heldere beschrijvin gen en constateert dat de streek 'alles bezit om de doorsneetoerist te verleiden'. Ga maar na: stranden, een aantrekkelijk achterland, een hoofdstad (Barcelona) die nooit slaapt en 'een adembenemend kunstpatrimonium dat varieert van heerlijke romaanse kerken tot werk van de grootste namen uit de moderne kunst en archi tectuur. Peratallada is het 'favoriete middel eeuwse dorp' van de samenstellers; over Salou is geen letter te vinden. Vergeten? Nee, doodgezwe gen. 'Salou maakt deel uit van een aantal hyper- toeristische badsteden die praktisch dichtge bouwd zijn, zonder bijkomende aantrekkelijk heid of charme. Hierdoor passen ze niet echt bij de filosofie van de Trotterreiziger', aldus uitgever André Poncelet. Hij voegt eraan toe dat Salou in de volgende uitgave wel zal voorkomen. Terecht natuurlijk. 'Catalonië en Barcelona' (Trotter). Uitgeven Lan noo. Prijs: 28,50 gulden. Marc Brink/Rob van den Dobbelsteen Ontwikkelingslanden Toeristen die ontwikkelingslanden financieel willen steu nen, kunnen dat sinds enige tijd onder meer doen bij 'GIFT for AID'. Het gaat om vakantiegangers die een 'bijdrage willen leveren aan een structurele verbetering van de leef omstandigheden'. Onlangs werd in Kathmandu (Nepal) een kantoor geopend waarin onder meer informatie wordt gegeven over een project waarin wordt gewerkt aan huis vesting voor leprapatiënten. GIFT Nepal wordt 'gerund' door Nepalezen, ondersteund door vrijwilligers. Over drie jaar moet GIFT Nepal zich geheel kunnen bedruipen van de donaties van toeristen. Meer informatie: (015)256.03.76 of www.giftforaid.org Motorrijders Het grote aantal panoramabochten in het wegennet van Ti- rol, maakt van dit Oostenrijkse Bundesland een eldorado voor motorrijders. Één van de hoogtepunten ongetwijfeld: het spectaculaire Timmelsjoch boven Obergurgl/Hochgu- rgl, aan het einde van het Otztal. Van hieruit kunnen ook andere dagtochten worden gemaakt naar bijvoorbeeld Kühtai en Arlberg. Veel hotels en pensions in het dal stel len gratis garage- en parkeerplaatsen voor de motoren be schikbaar. Op de kamerprijzen worden speciale kortingen verstrekt. Meer informatie: (0043)52.56.64.66. Boeienfolder DFDS Seaways, de rederij die een veerdienst onderhoudt tussen IJmuiden en Newcastle, heeft onlangs een nieuwe Boeienfolder laten samenstellen met 23 vakantiereizen. Het gaat om minicruises, stedentrips en hotel- en bunga- lowreizen naar Schotland en Noord-Engeland. De aanbie dingen zijn geldig van 1 september tot en met 31 decem ber. In de kerstperiode worden er shoppingcruises georga niseerd. Verder zijn er combinatiereizen te boeken naar Edinburgh en Glasgow, waarbij wordt gereisd per boot, bus en trein (vanaf elk station in Nederland). Meer informatie: (072)5.67.10.39 of www.boeienfolder.nl Alicante In het zuidoosten van Spanje is midden in de zomerdrukte een nieuwe, voor vakantiegangers niet onbelangrijke au- topista geopend. Het gaat om de 77 kilometer lange snel weg van Crevillente (langs de A-7 tussen Alicante en Mur- cia) naar Cartagena. Op de route wordt een tol geheven van 6,75 pesetas per kilometer. Legoland Vanaf volgende zomer heeft de Duitse stad Günzberg aan de Donau in Beieren er een bijzondere attractie bij: Lego- land. Het filiaal van het van oorsprong Deense attractie park - waarvan er verspreid over de wereld nu drie zijn - wordt gebouwd vlak langs de A8 tussen Ulm en Augsburg op een terrein dat 140 hectare groot is. Naast het park is een vakantiedorp gepland, waar gezinnen met kinderen onderdak kunnen krijgen. Waarschijnlijk komt er ook een terrein voor (sta)caravans. Om de attracties te bouwen zijn meer dan 50 miljoen steentjes nodig. Er worden jaarlijks 1,2 miljoen bezoekers verwacht. Drenthe 'Drents Landleven' en 'Leuke winkeltjes en galerieën in Drenthe' zijn de titels van twee onlangs verschenen gids jes. In het ene boekje staat een overzicht van historische en karakteristieke panden die geschikt zijn als bed breakfastaccommodatie; in het andere zijn alle galerieën op een rijtje gezet. De gidsjes die samen vier gulden kos ten, zijn te bestellen via het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme (0900) 92.22. Je kunt geen hotel inkomen of je stuit op een groep. Een groep op cursus. Prachtig om van afstand te bekijken. De eerste dag is er niets aan de hand. Iedereen gaat keurig op tijd de 'A P. de Bak ker-room in en iedereen komt keurig op tijd de 'A. P de Bakker- room' uit. Tekenen van verval doen zich pas voor op de tweede dag tijdens het ontbijt. Onder leiding van juffrouw Joke van public rela tions zijn er gisteravond een paar blijven hangen in de bar en daarop is vooral Deutekom van inkoop jaloers. Hij begint te jen- Bij de lunch loopt de spanning verder op. Die twee van boek houding werpen fluisterend steelse blikken op Linda van de te kenkamer en dat schiet de cursusleider (die inn^dels met 'Paultjeeeeh' wordt aangesproken) in het verkeerde keelgat 'Hè toe jongens?'Als bij het diner juffrouw Joke vervolgens te kennen geeft samen op stap te willen met die blonde stoot van sales, gaan pas echt alle remmen los. Er ontstaat een geweldig dispuut waarbij iemand boos van tafel wegloopt. Deutekom? Waarschijnlijk wel Want hij is het, die om half vier 's nachts het hotel op stelten zet door, gekleed in sokken, een brandblusser leeg te spuiten op de gang. Tijdens het ontbijt, blij ven een paar stoelen leeg maar 'Paultjeeeeh' geeft geen krimp. 'Dan beginnen we mndaag toch lekker een uurtje later?' We zijn dan nog maar aan het begin van dag 3. Dag 4 en 5 moeten nog komen. Heerlijk. Als ik tegenwoordig een hotel boek, roep ik door de telefoon: 'Half pen sion mèt groep graag.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29