Van Haaren moet opnieuw beginnen Erik Dekker: van brekebeen tot wereldtopper SPORT Alles moet kloppen bij Leontien van Moorsel Kloof tussen rijk en- arm in het Spaanse» voetbal wordt grote j ZATERDAG 25 AUGUSTUS 2001 I Ramon van Haaren in actie tegen Voorschoten '97. Door een enkelblessure moet de Feyenoorder zijn buut voor de Rotterdamse club noodgedwongen uitstellen. Foto: Hielco Kuipers Leontien van Moorsel: „Als het dit keer niet lukt, dan zal ik het weer opnieuw proberen. Ik vind dit zo'n machtig mooie discipline. Ik ga net zo lang door tot ik het wel lukt". Foto: ANP/Guus de Jong manchester/anp - Alleen als al les klopt, kan Leontien Zijlaard- Van Moorsel op 12 september het werelduurrecord verbeteren. In vier dagen testen op de baan in Manchester heeft de drievou dig olympisch kampioene de bevestiging gekregen hoe zwaai' de uitdaging is die ze aan wil gaan. „Ik ben naar de kloten", aldus Van Moorsel, nadat ze donder dag in Manchester de oefenses sie had afgerond. „Dit is het zwaarste wat ik tot nu toe heb gedaan. Dit werelduurrecord ga ik zeker niet zomaar even pak ken, daar ben ik nu wel achter. Het is alleen maar haalbaar als alles meezit en ik de vorm van de dag heb." Na vier dagen trainen voelt Van Moorsel zich redelijk vertrouwd met de baan. De piste in Man chester heeft veel weg van het ovaal in Sydney waar ze een gouden en zilveren medaille op respectievelijk de individuele achtervolging en de punten- koers veroverde. Het wereldduurrecord, dat nu in handen is van haar Franse rivale Jeannie Longo, moet op een klassieke fiets worden gereden. Dat vergt een omschakeling om dat Van Moorsel niet op haar stuur kan liggen. Dit betekent een aanslag op haar benen en bilspieren. Ze verzuurt sneller van het doorzitten. „Ik ben nu aan het kijken of ik met mijn stuur naar boven kan gaan rij den. Dan kan ik toch met mijn armen leunen. Ik ben er ook nog niet uit met welke versnel ling ik ga rijden. Ik twijfel nog tussen 53/15 of 54/15." Na twee trainingskampen in Büchten wil Van Moorsel hier over een definitieve beslissing nemen. Komende maandag en dinsdag gaat ze trainen op de Duitse baan. Vervolgens rijdt ze, om inhoud op te doen, twee da gen mee in de Holland Ladies Tour en verkast daama opnieuw naar de piste. „De laatste dagen is het een kwestie van uithollen en dan moet ik er helemaal klaar voor zijn. Ik weet dat ik het kan als er niets tegen zit. Ook het weer kan een belangrijke factor spelen. Ik zal me zelf zeker tien keer tegen komen. Maar ik wü het record hebben. Als het dit keer niet lukt, dan zal ik het weer op nieuw proberen. Ik vind dit zo'n machtig mooie discipline. Ik ga net zo lang door tot het lukt." 'Op je 28ste weer van onder af aan starten, dat was best even wennen' door Rob Sporken Rotterdam - Denk je op je 28ste alles zo'n beetje te hebben mee gemaakt, kun je weer helemaal opnieuw beginnen. Dat gevoel heeft Ramon van Haaren na de eerste weken bij Feyenoord. An dere trainer en medespelers, een groter spanningsveld. En boven al: een nieuwe plek in de hiërar chie. Je doet Ramon van Haaren geen pleziertje met een vliegreis, maar tijdens de helikoptervlucht bij de open dag in Rotterdam rolde geen enkele druppel angstzweet over zijn gelaat. „Ik heb die dag beleefd als in een roes en kan me er weinig van herinneren. Behalve de presen tatie. Voor de eerste keer vond ik het prachtig in de lucht. De Kuip was net een maquette met kleine poppetjes." Die poppetjes kunnen wel eens vervelend worden als Bert van Marwijk en zijn strijdkrachten verzaken. Het is dus even wen nen voor de nuchtere aanwinst uit het zuiden. Voetballen in Kerkrade betekent proberen een Europees ticket te bemachtigen. In Rotterdam is geen plaats voor 'proberen', daar telt alleen 'moeten'. De druk is vele malen groter. „Natuurlijk merk je dat. Het Legioen, de media; iedereen verwacht, nee eist prestaties. Bij Roda was het bereiken van Uefa Cupvoetbal prachtig. Lukte dat niet, dan was dat hooguit jam mer. Daar kun je hier niet mee aankomen, natuurlijk." Op de eerste training (bezocht door meer dan 5000 fans) en tij dens de open dag (in een bom volle Kuip) werd Van Haaren duidelijk dat Feyenoord een VIP-loge bekleedt in de harten van vele fans. „In potentie is het natuurlijk de grootste club van Nederland. Ik was ook best ze nuwachtig. Een nuchtere Bra bander tussen al die grote jon gens. Maar we hebben een ge weldige groep, niemand heeft last van vedetteneigingen. En de klasse druipt er vanaf. Alle posi ties zijn twee- of driedubbel be zet. Met dit materiaal moeten we absoluut een gooi naar de ti tel kunnen doen." Niet alleen het veel grotere spanningsveld was een nieuwe ervaring voor de verdediger, ook zijn eigen rol binnen de hiërar chie bleek te zijn veranderd. Waar de redelijk ervaren kracht in Kerkrade hoog op ladder stond, moet hij zich nu weer be wijzen. „Bij Roda was ik degene die op trainingen en in wedstrij den schold. Hier kreeg ik op mijn donder. Op je 28ste weer van onder af aan starten, dat was best even wennen." Van Haaren doet er niet moeilijk over. Hij kijkt wel uit. De over gang naar Feyenoord betekende de vervulling van een lang ge koesterde wens. Met vertraging dat wel, want zelf had hij veel eerder verwacht de gewenste slag te kunnen slaan. En uitgere kend een minder seizoen mondde uit in een onverwacht slot toen Feyenoord op de stoep stond. „Ik heb geen overdreven slecht jaar achter de rug, maar het was minder dan die ervoor. Ik vond het vreemd dat toen niemand interesse toonde. Terwijl links backs schaars zijn. Daarom was het des te verrassender dat Fey enoord zich nu plotseling wel meldde. Eigenlijk ging het er al leen om of de clubs er uit zou den komen. Dat ik persoonlijk een akkoord zou bereiken, stond voor mij vast. Deze kans zou ik nooit laten liggen." Tijdens zijn huwelijksreis op Cuba werden in Nederland de onderhandelingen afgerond. Roda wenste de loyale verdedi ger geen strobreed in de weg te leggen door een abnormaal ho ge transfersom te vragen. Van Haaren is de Kerkradenaren nog steeds dankbaar voor die hou ding. „Ik vind dat klasse, want ze zadelden zichzelf wel met een probleem op. Het heeft een hele tijd geduurd eer ze iemand heb ben gevonden voor die positie. Op zich vond ik dat best sneu, maar ik was natuurlijk blij dat ze me lieten gaan." Daarmee kreeg Van Haaren als nog de transfer die hij enkele maanden eerder als een ballon uiteen zag spatten. Ipswich Town had hem enkele keren be keken en kwam nog eenmaal naar Kerkrade om hem in een groot duel aan het werk te zien. En juist op dat moment zakte de verdediger voor het Engelse toe latingsexamen. De Uefa Cup wedstrijd tegen Inter Bratislava groeide uit tot een ware nacht merrie. „De slechtste wedstrijd uit mijn carrière", herinnert hij zich. „Ik heb daama niets meer verno men van Ipswich. Dat heeft me heel lang beziggehouden. Ik ben een piekeraar, het liet me niet los. Thuis was ik vaak chagrijnig, ik zat echt in een dip. Op het moment dat je je slag kunt slaan, zak je door het ijs. Man, wat baalde ik. 'Dat was het dan', dacht ik bij mezelf. Drie jaar lang speel je goed, maar is er geen interesse. En nu is het zo ver en faal je. Ik ging er echt vanuit dat het over was, dat ik de gewenste transfer kon verge ten." Van Haaren herstelde zich enigszins en bleek zoveel krediet te hebben opgebouwd dat Van Marwijk hem alsnog naar Rot terdam haalde. Het begin had hij zich uiteraard anders voorge steld. Tweemaal ging hij door de enkel waardoor Van Haaren zijn échte debuut nog niet heeft kunnen maken. Hij miste de stadsderby tegen Sparta die in een klinkende 5-0 zege voor Feyenoord eindigde. Hij miste de wedstrijd tegen zijn oude club Roda JC, die ook, met 0-2, werd gewonnen. Hij mist ook de klassieker tegen Ajax, die mor gen op het programma staat. „Balen, ja. Maar er komt nog heel veel moois aan. Ik popel", aldus de Brabander. door Ad Pertijs zürich - In Verona leek het twee jaar geleden gedaan met Erik Dekker. Een zoveelste 'groot ta lent' dat om wat voor reden ook de absolute top niet had weten te halen. Gebrek aan inzet kon je hem nooit verwijten, maar 'Dekkertje' mankeerde vaak wat. In het najaar van 1999 kreeg hij in Italië zelfs een startverbod voor het wereldkampioenschap. Vanwege een te hoge hemato- crietwaarde. De meeste lotgeno ten konden het daarna schud den. Dekker niet. Hij werd door een commissie van wijze man nen vrijgepleit van het gebruik van epo. Daama was hij nog eventjes de vlug zieke breke been, maar sinds de Tour van 2000 kwam het alsnog helemaal goed. na Saviola en Zidane nieuwe smaakmakers door Henk van den Boom Barcelona - Javier Saviola, een spichtig 19-jarig jongetje, vrij wel onbekend in Europa, tegen de machtige Zinedine Zidane, de 29-jarige megaster. Een mooiere tegenstelling in de Spaanse voetbalmythologie is nauwelijks denkbaar. Voetbal fans en sportpers zien de nieu we competitie die vandaag van start gaat, als een persoonlijk duel tussen deze twee helden, de nieuwe symbolen van FC Barcelona en Real Madrid. Voetbalexperts voorspellen een competitie met twee snel heden. Aan de top de twee grootmachten met een klein groepje volgers, zoals Valencia, Deportivo, Celta en Zaragoza. En ver daaronder de Osas- una's, de Betissen en Rayo Val- lecano's die zich tevreden moeten stellen met een blij vende plaats in de 'Primera'. De kloof tussen rijk en arm in het Spaanse voetbal is groter dan ooit en zal zijn stempel drukken op het verloop van de competitie. De 'koninklijke' in Madrid en de Catalanen hebben samen 335 miljoen gulden uitgegeven aan nieuwe spelers. Dat is aan zienlijk meer dan de 227 mil joen die de andere 18 clubs sa men konden besteden. De toon werd gezet door Real- voorzitter Florentino Pérez die zijn club rijk hoopt te maken met Zidane. Het zou de zaken man eerder te doen zijn om de verkoop van Zidane-shirtjes dan om de sportieve prestaties van de Fransman, zo beweren boze tongen. De publiciteits- waarde van Zizou is in ieder geval gigantisch, gezien de meer dan vierhonderd journa listen die naai- Madrid reisden om de presentatie te verslaan. Maar niettemin heeft Pérez' te genspeler, Barga-voorzitter Jo an Gaspart alert gereageerd met de aankoop van Javier Sa viola, de beste speler van Zuid- Amerika. De tengere Argentijn (60 kilo, 1.68 meter) werd als een held binnengehaald door de Barcelonese aanhang in de hoop dat hij de club uit het moeras kan trekken. „De ma nier waarop ze mijn naam scanderen, klinkt als een o< es logskreet", zei de overdond tra de ex-River Plate-speler bij zei presentatie. En dat had m] goed begrepen. n 1 Als je de geldelijke waarde v er de spelers (Zidane, Figo, Riv rr do, Saviola) van de twee to ld clubs vergelijkt met de rest v str de Primera División moet 1- concluderen dat de strijd vns heel erg ongelijk is geword 1 d Zelfs Valencia, dat de afge Lo pen jaren beter presteerde d g< Barga, lijkt weer van onder vvi aan te moeten beginnen iet zijn beste speler Mendif de door Lazio Roma is wegjtei kocht. Daarbij komt nog vertrek van coach Hector per die de tweevoudige Cha (J pions League-finalist gr< heeft gemaakt. 0 Met het vertrek van de Arge tijn Cuper is het aantal buiti se landse trainers tot een laag 1 n record gedaald. Nog maar d de van de twintig clubs uit lie hoogste divisie staan niet 0 ati der Spaanse leiding. Twee ja >ol geleden waren dat er nog tia '3. onder wie Louis van Gaal. ft e f name door het succes van ko vier Irureta bij Deportivo ot gen ook de voorzitters van aa dere clubs dat Spanje gene erl eigen talent in huis heeft. 2 e 3 wel Vicente del Bosque x m Real Madrid, als Carles Rexa van Barcelona hebben het v ste vertrouwen van hun dir tie, ook al moet de laatste 1 nog waar maken. p Barcelona heeft dinsdagavo iets van de schande van vo v< seizoen kunnen uitwissen d< nc zich alsnog te verzekeren 1 d een plaats in de Champio en League. In de wedstrijd tegle het Poolse Wisla Krakov tr iir voor het eerst het 'gouden 0 da: Rivaldo-Kluivert-Saviola ai ke waar de Bar ga-aanhang riic kaarten op heeft gezet. M ,a het trio moest toekijken h 4-i het enige doelpunt werd Ie scoord door Luis Enrique, n 1 Hetzelfde lijkt het geval bij R 101 Madrid. De verwachtinj ei; over de prestaties van m< duurst betaalde voetballer og wereld zijn zo hoog gesp nen, dat het eerste aantred >al van Zidane uitliep op een le i leurstelling. mi ve Van de 'Jacky Durand van de Lage Landen' ontwikkelde hij zich tot een trefzekere 'Jalabert'. Oftewel die leuk gekke avontu rier werd een gerespecteerd af maker. Dekselse Dekker won in 2000 drie Tour-ritten, de Ronde van Nederland en de Clasica San Sebastian. Na de winter ver volgde hij met onder meer de eindzege in de Ruta del Sol en de winst in de Amstel Gold Ra ce. Ook in De Ronde van Vlaan deren, Luik-Bastenaken-Luik en FïEW Cyclassics streed hij voor aan, waardoor Dekker nu de strijd om de wereldbeker aan voert De kopman van Rabobank heeft nog drie wereldbekerkoersen voor de boeg: morgen het Kam pioenschap van Zürich en later, in oktober, Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. Voor de wedstrijd in Hamburg van afge lopen zondag gingen velen er nog van uit dat Dekker bij voor baat kansloos was in zware klas siekers als die van Zürich en Lombardije. Sinds hij in Duits land Ullrich en Rebellin uit het wiel reed op de zwaarste klim, is het aanzien van Dekker echter nog verder gegroeid. Dat hij ook de lastige parkoersen aan kan, is voor veel van zijn concurrenten een verrassing. En zo werkt Dekker langzaam toe naar een status van algeheel erkende wereldtopper. „Dat ben je niet zomaar", beseft hij zelf. De Drent stond na de Amstel Gold Race even derde op de we reldranglijst. Nu bekleedt hij rang twaalf. Die klassering zegt hem op zich niet veel. Een echte topper bén je. Die mag je niet Erik Dekker staat morgen voor een nieuwe krachtproef in zijn poging om winnaar te worden van het wereldbeker-klassement. Foto: ANP/Jasper Juinen afleiden uit je positie op de UCI- ranglijst. „Jalabert is zo'n ren ner", weet Dekker. 'Dekkertje' was jarenlang een renner die sympathie opriep vanwege zijn manier van koer sen. Altijd aanvallen en vervol gens lachend uitleggen waarom het weer niet was gelukt. Nu is hij een trefzekere renner. Toen hij tijdens de Tour in de klets natte etappe naar Pontarlier aanwezig was in de omvangrijke kopgroep, voelde iedereen op zijn klompen aan wie er ging winnen. Ook dat gevoel heeft hij afgedwongen. Het mooie is dat, nu Dekker de erkenning en het zelfvertrouwen en het salaris van een wereld topper heeft, hij in en buiten de koers nog altijd die leuk gekke vent is gebleven. Dekker is verre van saai en dat ook maakt hem zo populair. Rond de zeges en uithalen van de Drent hangt altijd een uniek verhaal, dat hij met verve naar buiten weet te brengen. Het be gon dit seizoen in de Ruta del Sol waar hij zich grappend en grollend meldde om in dienst van zijn grote maat Wauters warm te rijden voor de rest van het seizoen. Tijdens de konin- ginnerit met finish bergop sleur de hij de Belg in de richting van de eindoverwinning. Wauters sprong enkele kilometers onder de top vanuit zijn wiel de lei derstrui tegemoet. Tenminste, dat dacht hij. Op 300 meter voor de meet kwam Dekker hem als nog voorbij. „Ik dacht: het is nog minder dan een kilometer, Wauters rijdt vlak voor me en ik heb nog wel wat over." De af loop is bekend: Dekker won de Ruta del Sol, vlak voor Wauters. Het mooie is dat Dekker altijd wegkomt met dit soort onver wachte wendingen. Zoals hij la ter tijdens de Amstel Gold Race openlijk wat anders wilde en deed dan zijn wanhopig ogende ploegleider Theo de Rooij voor stelde. „Gefeliciteerd Theo", dolde hij de baas na de winnen de afloop. Niet op een valse ma nier, maar met een soort humor die ieder in zijn waarde laat. De baas hield het op een open dis cussie. De keer dat hij iets te overmoedig was geweest in de Waalse Pijl was hem toen al ver geven. De Dekker van nu is een zelfbe wuste renner, die weet dat aan de top vrijblijvendheid uit den boze is. Hij stelde zich tot doel de wereldbeker te veroveren en paste zijn daden er op aan. Krachten sparen in de Tour, lu cratieve criteriumcontracten la ten lopen in de weken er na en het koppie erbij houden in de wereldbekerkoersen. En dat al lemaal zonder de aard van het beestje niet helemaal te verloo chen. Wie punten wil vergaren op de meet, moet geen gekke aanvallende dingen doen. Dek ker had echter het lef door te trekken op het moment dat hij in de finale van de Hew Cyclas sics het merendeel van de con currenten bergop had afge schud. 'Petje af voor hem', spra ken de sceptici na afloop nadat hij in de massaspurt ook nog eens uitgekiend de derde plek had veroverd. Morgen staat zijn volgende stap op weg naar de 'wereldtop' op het programma.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 24