NS vertraagt plan Alphens station LEIDSE REGIO/RIJN EN VEENSTREEK Leiderdorpse sporters in problemen na uitstel oplevering sporthal de brug Hangen, dollen, vloeken en ouwehoeren op Celstraf geëist voor plunderen rekeningen BEDRIJVEN EN OLLAND Klaar voor de strijd O N»J I l agqLI Pfl i a ll jJHTrt |y ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 27 en zondag 28 oktober 2001 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruirnbaanin.nl rouw hangt ren aan reling ierdorp - Een jonge vrouw eft in Leiderdorp voor grote mmotie gezorgd. Urenlang ig zij aan de balustrade van n flat aan de Peppelschans, andweer, politie en andere Ipverleners kwamen in actie i te zorgen dat de vrouw on- jeerd zou blijven. Van half 1 tot half vijf heeft de vrouw i een hek op de vijfde verdie- hg gehangen. Na een moeiza- rè onderhandeling lukte het "[hulpverleners de vrouw in [ligheid te brengen. Daarna ieg ze psychische hulp aan- loden. De politie zette de igeving af om nieuwsgierigen grote afstand te houden, t- en buurtbewoners konden jrdoor hun woningen niet erin. ijeenkomst over voering euro hen aan den run - GeZOnd- dsservice Groot Rijnland udt informatieavonden over euro in Hazerswoude-Rijn- )i ten Alphen aan den Rijn. De v «enkomst bestaat uit een le- g, een videofilm en een vra- n aronde. In Alphen is deze op lo september in De Bron, Tron ic dourweg 2. De informatie- Je jnd in Hazerswoude-Rijndijk ei ip 25 september in Het An- 3 Chopinlaan 2. Beide bij- e ikomsten duren van 20 tot lie uur. Aanmelden is vereist: vo 1-5161415. :q i 1 inefietconcert srpskerk ^schoten - Hilda Wiarda en van der Kooy geven maan- ;27 augustus een benefiet- n icert op de twee orgels van w Dorpskerk In Voorschoten. n opbrengst is voor het res- itiefonds van de Dorps- Wiarda is orgeldocente en dl gent van de Westerkerk in xl sterdam. Haar man Van der h iy is organist van de Wester- P K en stadsorganist van de ;t ro in Haarlem. Het echtpaar d elt vanaf 20.15 uur onder di er werk van Mozart en Bach, jk aterfeest Oorschoten lil ti «schoten - Splash heet de :b terspelmiddag die dinsdag augustus wordt gehouden het terrein van de ijsbaan in Id nrschoten (langs de Antho- ai van Leeuwenhoekkade), ijl 1200 kinderen kunnen spe- 1 e inleen plonsbad, met water- o olen, sponzen, emmers en lere attributen. 'Waterratten' e< vijf tot twaalf jaar oud zijn ie kom van 13.30 tot 16.00 uur. zaterdag 25 augustus 2001 leiderdorp - De seizoensvoorbereiding van de basketballers van BV Leiderdorp en de volley ballers van Leython valt volledig in het water. Dat komt door omdat sporthal Op Dreef ge sloopt wordt, terwijl de oplevering van de nieuwe sporthal in De Bloemerd opnieuw is uitgesteld. Alternatieve trainingsfaciliteiten zijn niet voorhanden. „Belachelijk", foetert be stuurslid R. Kroon van BV Leiderdorp op het Leiderdorpse gemeentebestuur. „Dit is een planningsfout van jewelste." Eigenlijk had de nieuwe sporthal al in juni klaar moeten zijn. Met de nieuwe beheerder en de gemeente had de basketbalclub zelfs al afspraken gemaakt om wat testen te doen. Maar toen bleek plotseling dat de hal pas in de laatste week van augustus beschikbaar zou zijn. „En nu krijgen we een brief dat het nog later wordt, omdat de sporthal nog moet wor den schoongemaakt. Dat komt verschrikkelijk onprofessioneel over en stelt ons voor levens grote problemen." Volgende week starten de bekerwedstrijden voor de selectieteams van BV Leiderdorp en een week later begint de competitie. „Onze hele voorbereiding valt in het water. We heb ben net een uitgebreide mailing de deur uit gedaan over het begin van de trainingen. Maar dat bericht is al lang en breed achterhaald. Het ergste van alles is dat we niet weten waar we de komende weken wel terecht kunnen." Dit weekeinde maakt het bestuur van de club een noodplan. „Want we moeten toch echt iets verzinnen." Ook de volleyballers van Leython moeten het noodgedwongen met een krappe seizoens voorbereiding doen. „De trainingen van de la gere teams stellen we uit, maar voor de hogere teams gaan we toch echt een alternatief zoe ken, hoe moeilijk dat waarschijnlijk ook is", stelt bestuurslid G. de Zwart. De sporthal van De Does is in elk geval geen alternatief. „Daar kunnen we alleen maar op dinsdag en donderdag terecht. Als de accom modatie tenminste niet dubbel verhuurd is, want dat hebben we ook al twee keer meege maakt. Dan sta je als vereniging knap in je hemd. Dat is naar je leden toe bijna niet meer uit te leggen", aldus Kroon. Hij vindt dat het nooit had mogen gebeuren dat de gemeente de ene faciliteit sloopt, terwijl het alternatief nog niet klaar is. „De gemeente heeft ons beloofd dat dit niet zou gebeuren. Dan gaan mijn haren dus recht overeind staan als blijkt dat deze belofte niet waargemaakt wordt. Dat vind ik echt een grove fout." De gemeente Leiderdorp zegt dat er sprake is van 'een ongelukkige samenloop van omstan digheden'. Het nieuwe uitstel van de opleve ring van de sporthal komt omdat er onver wachts problemen zijn met enkele toeleveran ciers. „Zo kunnen de kleedkamerbanken pas 4 september geleverd worden", verklaart een woordvoerder. „Op de plek waar die banken moeten komen, steken nu nog allerlei ijzeren punten uit de vloer." Bovendien moet de sporthal nog schoongemaakt worden. Het streven van de gemeente is om de zaal op 5 september open te doen. „We gaan er alles aan doen om dat te halen. Want daarin moe ten we de clubs gelijk geven: er is in Leider dorp geen enkele alternatieve trainingsfacili teit. Wij kunnen op dit moment dus weinig of niets voor deze clubs doen, hoe vervelend we dat ook vinden." in hun eentje optreden", zegt een van de jongeren. „Dus hij zal nu de rest wel gaan halen." Daarna wordt het wat rumoeri ger op de brug. Brommertjes en scooters rijden af en aan. Er wordt wat geschreeuwd, gela chen, gevloekt. „Dit is zo onge veer het moment dat de oudjes uit de flat de politie gaan bel len", zegt Dave. „Het nummer van het politiebureau hebben ze al voorgeprogrammeerd. Een van de bewoners gaat dan altijd uitdagend voor het raam staan. Zo van: kijk maar dat ik bel." De meeste jongeren beginnen het dagelijkse spelletje met de politie zo langzamerhand moe te worden. „In het begin was het nog wel spannend, om ze een beetje uit te dagen. Maar nu is er geen bal meer aan. Het is al leen maar vervelend. Wij willen hier gewoon een beetje staan, meer niet. We hebben geen zin om telkens weggejaagd te wor den." Nick (18) begrijpt er eigenlijk 'geen reet' van. „Elke keer als ze hier met veel machtsvertoon langsrijden, worden er ergens anders in de buurt mensen be roofd. Laat de politie daar eens wat aan doen, in plaats van ons op te jagen." „Het komt gewoon omdat ze niets anders te doen hebben", denkt Dave. „Dat heeft een van de agenten laatst nog tegen mijn vader gezegd. 'Het is hartstikke lullig voor die jongens, dat we hier geen echte criminelen hebben'." „De poli tie van Leiderdorp is totaal ge schift", is het oordeel van Omar (16) uit Leiden. „Ik woon in De Kooi en daar is de politie veel normaler. En daar hebben we tenminste ook fatsoenlijke hangplekken. Zouden ze hier ook moeten doen." Om half elf maken de eerste hangjongeren plotseling aan stalten om op te breken. „Ga je mee stappen in Leiden", zoemt het rond. „De politie komt van avond toch niet meer." En in een mum van tijd lost het me rendeel van de groep op in de Leiderdorpse duisternis. De pa trouillewagen van de Leider dorpse politie kan vanavond rustig doorrijden. Loverboy liet vrouwen pincodes ontfutselen den haag/katwijk/leiderdorp - Tegen een 38-jarige man uit Ste de Broec die in Katwijk en Lei derdorp op grote schaal bankre keningen zou hebben geplun derd, is gisteren op de recht bank in Den Haag een gevange nisstraf geëist van tien maan den, waarvan vijf voorwaarde lijk. De verdachte zou tot een bende behoren die met illegaal verkregen pincodes tienduizen den guldens buit maakte. Het hoofd van de bende werd eerder veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. De leider van de organisatie was een onvervalste 'loverboy", die zijn jonge minnaressen de vuile klusjes Uet opknappen. Een van de meisjes belde de cliënten van de Postbank op en deed zich voor als een medewerker van de Postbank. Onder het mom van 'een storing in het pinautoma- tensysteem' ontfutselde het meisje de personalia en de pin code van het slachtoffer. Vervol gens nam het meisje met een vals paspoort en de verkregen pincode enorme geldbedragen op, die ze aan haar vriendje afstond. Behalve in de regio opereerde de bende ook in an dere delen van het land. In to taal zou er tussen de twee ton en een half miljoen zijn buitge maakt. De man die gisteren terecht stond zou de rechterhand van de leider zijn geweest. Hij zou de meisjes begeleid hebben tij dens hun strooptochten langs de banken. De man zou in de gaten hebben gehouden of er geen onraad was en de meisjes hebben geadviseerd welke bankbediende het makkelijkst te bedriegen was. De verdachte zelf zei dat hij niets met de hele zaak te maken had. Hij zou enkel een goede vriend van de bendeleider zijn geweest. Maar volgens de officier van jus titie was de man wel degelijk op de hoogte van de criminele acti viteiten van zijn vriend en nam hij er ook aan deel. Ze eiste een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Vastgoedontwikkelaar op valreep niet akkoord met conceptplan door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - De ge meente Alphen aan den Rijn en NS Vastgoed zijn het niet eens over de invulling van het nieuwe stationsgebied. De NS gaat op het laatste moment niet akkoord met het conceptplan voor de grootschalige metamorfose. De vastgoedontwikkelaar heeft be denkingen bij de financiën, de planning en de verdeling van ruimte voor kantoren, woningen en winkels. De presentatie van de uitgewerkte plannen, die voor binnenkort op de agenda stond, is daardoor tot november ver traagd. Ook het onderzoek naar wat er met het stationsgebouw moet gebeuren laat nog op zich wach ten. Door de zomervakantie ligt het lange tijd op een bureau voordat B en W er hun mening over kunnen geven. Het Alphense stationsproject hangt aan elkaar van vertragin gen. Eind vorig/jaar, een jaar la ter dan gepland, presenteerden de wethouders Groen in 't Wout en de inmiddels vertrokken Van der Veen Meerstadt de twee beste varianten. Afgelopen fe bruari hakte de gemeenteraad de knoop door: er komen een korte fietstunnel onder het spoor, een nieuw stationsplein en busstation en kantoorgebou wen. Het rechttrekken van de Prins Bemhardlaan gaat ten koste van het huizenblok tussen de Korte Conradstraat en het stationsplein, inclusief de pan den van De Brasserie, fysioprak- tijk Van den Berg en de vrijwilli gers van slachtofferhulp. De vorige vertragingen ontston den door twee wisselingen van de projectleider en de druk die de vernieuwing van het stads hart op de afdeling stedenbouw legt. Deze keer ligt het probleem niet bij de gemeente maar bij NS Vastgoed. Dat vraagt zich af of dc geplande verdeling van kan toren, woningen en winkeltjes wel goed is. „Als de markt een andere vraag ontwikkelt, moe ten wij daar ons aanbod op af stemmen. We moeten onder zoeken wat ons afzetgebied over tien jaar is", zegt een woord voerster. Diverse Alphense gemeente raadsleden vroegen zich eerder ook al af of er behoefte is aan zoveel kantoren, nu leegstand steeds vaker voorkomt. Een nieuwe uitwerking verandert ook het financiële plaatje. Wel licht is NS Vastgoed bereid meer te investeren, als" daar het plan beter van wordt, zo laat de woordvoerster doorschemeren. Wethouder Groen in 't Wout zegt dat hij 'verrast' en 'niet blij' was met de opmerkingen van NS Vastgoed op de valreep. „We zitten al vanaf '98 met elkaar aan tafel. Het is dan vervelend als zij op de rem trappen, terwijl wij op het punt staan om het to tale plan naar buiten te bren gen. Niet alleen voor ons, ook voor de bewoners en bedrijven. Daarom hebben we iedereen persoonlijk een brief met uitleg gestuurd." Eigenlijk zou het conceptplan al besproken moeten zijn in de klankbordgroep, waar ook afge vaardigden van bewoners en het bedrijfsleven in zitten. Volgende week zouden burgemeester en wethouders erover praten. Groen in 't Wout: „Nee, ik noem geen nieuwe datum meer, want ik wil de boel niet onder druk zetten. Maar ik doe wel mijn best om de vertraging zoveel mogelijk te beperken." Inhoudelijk gaat hij niet in op de bedenkingen van NS. „Ik wacht af wat er komt, ik heb geen idee waar ze nu mee bezig zijn." De gevolgen van de nieuwe ver traging voor de ruime planning zijn minimaal. Rond 2010 moet het nieuwe stationsgebied klaar zijn. warmond - In Park Groot Leerust arriveerden gisteravond klassieke zeilschepen, die dit weekeinde strijden om de Gouden Gaffel. Traditio nele schepen als tjalken, kagenaars en aken gaan vandaag en morgen in totaal vier keer het water van de Kagerplassen op. De prijsuitrei king is zondagmiddag om vier uur bij Park Groot Leerust. De westrijd- schepen werden vroeger gebruikt voor transport of visserij. In War mond worden voornamelijk Westlanders gepresenteerd. De wedstrij den om de Gouden Gaffel worden jaarlijks door Stichting Zeilvaart Warmond georganiseerd. Foto: Mark Lamers (advertentie) fe willen hier gewoon een beetje staan, meer niet' d rvv r Eric Went iel le erdorp - Elke dag na het n ndeten kruipt Dave (17) op zijn iter en rijdt naar de brug over luitenhofvijver. Daar ontmoet ijn maatjes, om wat te 'ou- loeren' en om eikaars opge- rde brommers te bekijken, [onderdeel van het avondlij- ertier is de confrontatie met eiderdorpse politie. 'Een bon je reet van de nep-John', [duiken voor 'de nazi', vluch- .5 voor 'Patrick de motormuis' uzie maken met 'die bitch de neuspiercing'; het hoort 'f. Hemaal bij. Want in de Leider- ise wijk Buitenhof is 'zero-to- ice' een concept dat nog da- d les op bruikbaarheid wordt etst. rs de 1 ta half acht stromen ze uit alle 0 ken en gaten naar de houten 5 toe. Buch, Peter Apie, Mar- Gerald, Nick, Robbin, Tam, ie Peter en Dave. Lopend, 1 it vanavond heeft niemand de 23 jongeren zijn Beta Kymco Dj of Yamaha Aerox t gi ich. .Anders krijgen we een ing ",?verklaart Marvin (16), 'ge- zi feerd' met een vlassnorretje, lieu blauw Mexx-t-shirt, een dito poi ek en een grijze baseballpet, vol dagavond hebben acht van voi vrienden nog een vette be it aan hun broek gekregen, nwege rijden op de brug. De hoel werd klem gezet en ie- «n was de lui. Terwijl er nr( rtwee echt reden." Van- g heeft hij er bovendien zelf vaI gekregen. „Van zeventig rte Ijk had geen helm op. Maar uvas warm. En ik ging niet Ier dan twintig." m( vel allemaal hebben ze wel 121 of meerdere gele papiertjes n ak. Voor rijden zonder 1, voor te hard rijden, of j y rijden op plekken waar dat .gH mag. „In de Buitenhof gaan log niet eens zo hard", - alt Dave.Als we echt tegen j ar willen racen, dan gaan we het bomenlaantje bij de Marvin toont zijn meest recente bon, voor het rijden zonder helm. „Het was warm. En ik reed maar twintig." Foto: Taco van der Eb Zijldijk, of naar de Kanaalweg. Dan halen we soms wel hon derdtwintig kilometer per uur." Sinds nieuwjaarsnacht, die zich kenmerkte door een reeks ver nielingen en baldadigheden, heeft de politie van Leiderdorp de touwtjes strak aangetrokken in de wijk Buitenhof. „Zolang ik hier de baas ben zal het niet ge beuren dat jongeren de macht op straat overnemen", recht vaardigt politiechef A. Grave- kamp het zero tolerance-be\eid van zijn manschappen. Sinds dien is samenscholen voor de jongeren verboden, behalve op de reguliere hangplekken. Over al in de wijk hangen 'artikel 461- bordjes'. Bij makelaar Van 't Hof Rijnland, bij 't Bolwerk, in de parkeergarage onder de Winkel- hof. Overtreders gaan direct op de bon. „Die kale is het ergst", gruwt Dave als hij de 'plaaggeesten' van de Leiderdorpse politie een voor een de revue laat passeren. „Die noemen we de nazi, of ook wel Jaap Stam. Hij is in staat om je zo van de brug af te schop pen." Ook de nep-John is be paald geen lieverdje, vinden sommigen. „Die is veel te ijve rig." En met die bitch met die neuspiercing' kan je ook maar beter geen ruzie krijgen. De sfeer op de brug is uitgela ten. Drank hebben de jongeren niet. .Alleen op vrijdag, als het weekend begint." Wel wordt er veel gerookt, ook jointjes. Hier en daar wordt wat gedold. „Jij kan niet harder dan zestig op die opgevoerde koffiemolen van je", meesmuilt Peter Apie, een lange jongen met een omhoog- gekamde haardos. „Wil je je tan den houden, dan moet je nu kappen", antwoordt Marvin agressief. Een andere jongen wordt door twee van zijn maten opgetild, en boven een paar hondendrollen weer aan de zwaartekracht toevertrouwd. Woedend trekt het slachtoffer zijn besmeurde Manchester United-shirt uit, gooit 'm in het water en vertrekt. Dave vindt het wel grappig. „Moet kunnen. Een beetje dollen, dat hoort erbij." En als een goedgemutste veld heer bekijkt hij het 'slagveld'. De groep is steeds alert of er po litie in aantocht is. „Laatst wer den we weggestuurd, omdat we hier niet mochten staan. Van daar", verklaart Rooie Peter. „De vraag is alleen waar we dan naartoe moeten. Want een hangplek hebben we niet." „Meestal zetten we het dan maar op een lopen", vult Dave aan. „Vluchten is heel makkelijk, want we zien ze al van verre aankomen. Erg slim zijn ze na melijk niet." Tegen negenen is het zover. De duisternis is nog maar net inge vallen of van rechts komt een agent op een motor langsrijden. „Patrick de motormuis", weet Dave. „Hij komt altijd als eer ste." De agent keurt de jongeren op de brug nauwelijks een blik waardig als hij in slow-motion naar het kruispunt met de Enge- lendaal rijdt. „Ze mogen nooit

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15