Predikant heeft lak aan ambtsgeheim -GELOOF SAMENLEVING Israël en de Wraak Brinkel volgt Van Iersel op bij Pax Christi Vissen in hongerstaking tegen goor rivierwater Japanse robot kan springen en skiën Nieuwe olifantensoort was lang over het hoofd gezien 'Mens heeft toch meer genen dan werd gedacht Nieuwe soort forel ontdel Populaire test spoort slechts kwart darmkankergevallen op Nieuw: Abel-prijs voor wiskundigi WETENSCHAP In het huidi ge Turkije, dat vroeger deels Phrygië werd genoemd, lag de stad Nicea. Keizer Constantijn de Grote, de eerste Romeinse keizer die zich openlijk tot het christendom bekeerde, organiseerde in het jaar 325 een concilie in Nicea waar enkele historische knopen werden doorgehakt. Op 25 augustus 325 vond de afslui ting plaats van de bijeen komst die ruim twee maan den had geduurd. De leer en aanhangers van priester Ari- us werden toen veroordeeld omdat zij vonden dat Jezus Christus geen god maar mens was. Ondanks Nicea verbreidde het arianisme zich snel en hield het nog eeuwen stand als belangrijke stroming binnen het chris tendom. 'Waar is, wat werkt', luid de één van de kenmer kende credo's van de Ameri kaanse filosoof en psycho loog William James (1842- 1910). Hij stierf op 68-jarige leeftijd - inmiddels beroemd en berucht als humanist en grondlegger van het pragma tisme- op 26 augustus 1910. Volgens het pragmatisme staan denken en kennen in dienst van het handelen. Al leen dat wat praktische uit werking heeft telt. James on derzocht met veel interesse de menselijke godsdienster varing, zonder zich veel aan te trekken van de godsdien stige leer. Zijn bevindingen op dit gebied zijn nog steeds van betekenis. utrecht/anp - De 43-jarige Th. Brinkel volgt per 1 september prof. dr. A. van Iersel op als al gemeen secretaris van de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi. Hij is nu nog internationaal secretaris van het CDA en tevens medewerker voor internationale vraagstuk ken van het wetenschappelijk instituut van het CDA. Brinkel, actief lid van de Rooms-Katholieke Kerk, is naast zijn werk actief geweest bij Amnesty International en bij Justitia et Pax, de rooms-katho- lieke organisatie voor gerechtig heid en vrede. Hij heeft algeme ne geschiedenis aan de Univer siteit Leiden gestudeerd. Vol gens eigen zeggen kan hij zich zelf 'niet anders zien dan bij een organisatie die een missie, die idealen heeft, die ergens voor staat'. VANDAAG door Peter de Jaeger moskou - Vissen die in vervuild water zwemmen, eten vrijwel niets meer. Dat komt doordat hun smaak is aangetast en zij niet weten of hun prooi eetbaar is of niet. Uit zelfbescherming gaan de vissen in hongerstaking. Dat blijkt uit onderzoek van Alexander Kasumyan van de universiteit in Moskou. Vissen hebben de eigenschap dat ze hun eten eerst voorproe ven in de mond. Pas als het be valt en veilig wordt bevonden, slikken ze het door. Een foute beslissing kan fataal zijn. Dit voedselgedrag verandert in wa ter dat vervuild is met zware metalen, zuren, ammoniak of zeep. De vissen jagen veel min der effectief. Het duurt veel lan ger eer ze in de gaten hebben met een lekker hapje van doen te hebben. Bij zeer ernstige vervuiling laten ze hun prooi zelfs aan hun neus voorbijgaan en stoppen met eten. Onderzoekers ontdekten dat toen ze karpers en zalm uit vervuild rivierwater (de Ukhta) in een waterbak met zware me talen stopten. De vissen negeer den het toegediende voedsel waar ze normaal gek op zijn. Kasumyan vermoedt dat dit af wijkende gedrag komt door de schadelijke invloed van de gif stoffen in het water op de zin tuigen, zoals reuk en smaak. De meeste vissen ruiken hun prooi al op honderden meters afstand. Als experimenteel hun reukzin werd geblokkeerd, vertonen ze acuut een ander voedselgedrag. Als een vis bovendien niet meer goed kan proeven, loopt die le vensgevaar. De beste verdedi ging daartegen is om niet meer te eten. Het verstoorde gedrag is overi gens omkeerbaar. Als de vis eenmaal in schoon water wordt teruggezet, reageert hij weer normaal. tokio/dpa - Japanse ingenieurs van de Keio universiteit in Tokio hebben een robot ontwikkeld die niet alleen kan skiën, maar daarbij ook acrobatische spron gen kan maken. De elektroni sche sporter is 50 centimeter groot en weegt 4,3 kilo. De robot maakt zijn capriolen na een afsprong van een vier meter hoge piste. Hij bereikt daarbij een snelheid van 7,5 me ter per seconde. Volgens zijn Ja panse makers kan hij ook wor den gebruikt in de ruimte. londen/anp - Olifanten lijken als grootste landdieren door gaans moeilijk te missen. Toch hebben wetenschappers ver moedelijk lange tijd zelfs een hele soort over het hoofd gezien. Dat melden Britse media. Onderzoek van de Amerikaan Stephen O'Brien en de Keniaan Nicholas Georgiadis wijst uit dat de Afrikaanse olifant (Loxodonta africana) waarschijnlijk niet één soort is, maar uit ten minste twee soorten bestaat. De twee soorten verschillen ongeveer net zo veel van elkaar als leeuwen en tijgers, schrijft The Daily Te legraph. De twee wetenschappers heb ben genetische bewijzen gevon den voor de verschillen tussen dieren die in de Afrikaanse jung le leven en die op de uitgestrek te vlakten leven. Het is volgens hen dan ook noodzakelijk een onderscheid te maken tussen de Loxodonta africana die leeft op de grote vlakten en de 'nieuwe' Loxodonta cyclotis, de Afrikaan se bosolifant. boston/ap - Onderzoekers van het in San Diego gevestigde In stituut voor Genoomonderzoek trekken de verrassendste con clusie van de eerder dit jaar af geronde ontcijfering van de menselijke genenkaart in twijfel. De mens zou niet, zoals in fe bruari door twee afzonderlijke onderzoeksgroepen werd ge concludeerd, zijn opgebouwd uit 30.000 genen, maar uit veel groter aantal, waarschiji tussen de 40.000 en 60.000. K De resultaten van het in nc Diego uitgevoerde ondera Ie worden vrijdag gepubliceerd het vakblad Cell. De auteurs de in februari gepubliceerde sultaten houden vooralsnog aan hun eigen inschatting 30.000 genen. hamburg/dpa - Oostenrijkse wetenschappers hebben in het nationale park Kalkalpen een nieuwe soort forel ontdekt, die stamt uit de Donau. De nieuwe soort is een waardevolle bron van genen, waarmee bestaande soorten wellicht kunnen worden verbeterd. Veel gekweekte en uitgezette forellen zijn niet g ic aangepast aan hun omgevinj daardoor kwetsbaar voor z fe ten en parasieten. De niei soort is veel robuuster. Gepo zal daarom worden de va planting van de vis te bevo vi ren en zijn areaal uit te b( it den. De Afrikaanse olifant. Foto: Reuters boston/rtr - Een wereldwijd gebruikte test om kanker in de dikke darm op te sporen blijkt in 76 procent van de gevallen tumoren over het hoofd te zien. Gecombineerd met een andere test wordt nog altijd een kwart van de gevallen niet ontdekt. Dit staat in een studie van onderzoekers van het medisch centrum Portland in Oregon. De simpelste van de twee tests kijkt of er bloeddeeltjes in de ontlasting zijn achterge laten door tumoren of poliepen die kunnen uitgroeien tot tumoren. In driekwart van de 2885 onderzochte gevallen werd een moge lijke tumor niet ontdekt. Bij een alternatieve test onderzoeken dokto ren de dikke darm met een holle buis, beter bekend als een sigmoidoscoop. Bij deze me thode ontsnapte 30 procent van de kanker gezwellen of poliepen aan het oog, mede doordat met de buis alleen het onderste ge deelte van de dikke darm kan worden onder zocht. Als beide tests worden gecombineerd wordt nog altijd 24 procent van de mogelijke darmkankergevallen over het hoofd gezien. Volgens David Liberman, de leider van het onderzoeksteam, komt het veel te vaak voor dat patiënten slechts één test van hun arts krijgen terwijl twee tests en herhaaldelijk ge degen onderzoek nodig zijn om een redelijke kans te hebben een gezwel op tijd te ontdek ken. Kanker in de dikke darm is dodelijk, maar goed te behandelen als het op tijd wordt ont dekt. Het is de op een na dodelijkste vorm van kanker. Alleen aan longkanker overlijden jaarlijks meer mensen. oslo/afp-anp - Noorwegen heeft een internationale prijs in het leven geroepen voor wis kundigen, die moet worden ver geleken met de Nobelprijs. De nieuwe prijs wordt jaarlijks uit gereikt en is genoemd naar de Noorse wiskundige Niels Hen drik Abel (1802-1829). Dit heeft de Noorse premier Jens Stelten berg bekendgemaakt. De prijs is ingesteld omdat er geen Nobelprijs voor de wiskun de bestaat. In 2002 wordt de nieuwe Abelprijs voor het eerst uitgereikt ter gelegenheid vair>' tweehonderdste geboorteL van de Noorse wiskundige. !v' De Noorse overheid heeft e geldbedrag van tweehond miljoen Noorse kronen (531 joen gulden) geschonken het fonds waaruit de prijs wi betaald. Het is niet bekend b r veel geld de winnaar van 11 Abelprijs krijgt. Niels Hendrik Abel deed gif^ ontdekkingen op het geb de algebra. Dwarse dominee Paul Saraber: 'Als ik zo'n christelijk visje op een auto zie, wil ik er het liefst tegenaan knallen' door Wiebe van der Hout In hun cafés lezen Terschellingers elkaar aan de stamtafel smakelij ke anekdotes voor uit het 'Onbij bels dagboek' van Paul Saraber. Met naam en toenaam figureren nogal wat eilanders in de per dag gerangschikte korte verhalen van de dwarse hervormde predikant van Naaldwijk. Hij begon zijn pre dikantenloopbaan in de jaren ze ventig in West-Terschelling. Kri tiek op de predikantenopleiding en een optreden als dominee in de film 'Sil de strandjutter" lever den hem destijds een beroepsver bod op. Naar de uithoek Terschelling wilde hij destijds helemaal niet. Te ver van het randstedelijke Abcoude, waar hij opgroeide. Maar zijn vrouw Neüeke drong erop aan toch kennis te maken op het waddeneiland. Een oude vrouw keek er dwars door hem heen en zei: „U interesseert me niet als dominee, hoe bent u als mens?" Dat soort incidenten beschouwt de inmiddels 56-jari- ge Saraber als vingerwijzingen voor het maken van tegen draadse keuzen. „Op maandag, mijn vrije dag, kwam eindelijk de nieuwe to maatrode Fiat 127, af te halen bij firma Cupido. Ik reed de To renstraat in en zag tot mijn schrik juffrouw Koster voor de deur staan. Ik vloekte binnens monds. Geen zin. Wacht, ik rijd een blokje rond. Ik reed via de Tjerk de Haanstraat en knalde tegen een betonnen paal. God- verd... wat was ik kwaad. Binnen tien minuten na aan schaf weer terug bij de garage! Lopend kon ik naar huis. En wie stond er voor de deur? Ja, juffrouw Koster. 'Ik dacht, mis schien bent u nu thuis, want ik ben al een keer aan de deur ge weest.' Bijna zei ik: 'Ja, dat weet ik'." „Terschelling is de bodem in mijn ontwikkeling als mens en predikant gebleken. Ik ben er compleet veranderd. Ze hielpen me bij de vele stommiteiten die ik beging, als ik te veel dronk of uit mijn dak ging bij het dan sen." Hij gaf er ook enkele jaren lessen Nederlands aan studen ten van de zeevaartschool, die bij hem thuis doorzakten op de vrije woensdagavond. Eenmaal op het eiland, in zijn eerste gemeente, wilde Paul Sa raber meteen al kappen met het predikantschap. „Ik moest naar oma Nap, die op sterven lag. Ik vond dat ik haar niets kon bie den. Toen ik er kwam, gaf ze me een zoen en zei: 'Zeg het maar als ik nog wat voor je kan doen daarboven'. Ik roep haar nog wel eens aan als ik het moeilijk heb." Met de landelijke kerkelijke au toriteiten kwam Saraber in aan varing door zijn optreden in de NCRV-serie 'Sil de strandjutter'. „Veel gedoe om een namaak- doopje, dat ik voor de film deed." De Telegraaf beeldde „Samen aan tafel en bij de tekenen van brood en wijn wordt alles je vergeven. Ik geloof daar dus niks van." Foto: GPD/Marleen Swart hem destijds af met alpinopet en sigaar: 'Dominee in op spraak'. „Het waren geloof ik de mooie ogen van de vrouw van de regisseur die me deden be sluiten om mee te doen", werd de predikant geciteerd. Het recht elders beroepen te worden werd hem ontnomen en uiteindelijk vluchtte hij naar de Verenigde Protestantse Ge meente op Curasao. Pas in 1983 keerde hij terug in de Hervorm de Kerk om via Groenlo, Breda, Genève, Lausanne en Stock holm uiteindelijk in Naaldwijk terecht te komen. „O, als onze pastorietuin op Cu rasao eens spreken kon. Wat was het een paradijs. Na ge meenteavonden rook het er naar bier, rum en whisky. Met de kerkenraad vierden we bui ten de befaamde Sinterklaasbij eenkomsten, elkaar plagend met scherpe gedichten. Maar ook werden ernstige avonden over bijbel en geloof in de pastorie- tuin doorgebracht. Achter ons huis onder de kokospalmen hadden we een waterpomp met plastic bad. 's Zondags lagen we naakt en wel daarin te kroelen, de organist eenmaal verbijsterd achterlatend." Al tijdens zijn theologische stu die botste Saraber met de kerk. De opleiding in Utrecht beoor deelt hij als 'vodden', 'een ou- we-wijvenboel' en 'mijn groot ste zonde'. Hij ageerde tegen het ontbreken van het sociaal-maat schappelijke. De verplichte na scholing in centrum Hydepark liet hij, tot ergernis van de ker kelijke autoriteiten, ook links lig gen. In zijn boek gaat hij onderwer pen als seksualiteit, suïcide en homofilie niet uit de weg. Hij wijdt '27 april' aan Jacob Bakker, de drinkende eilander diaken, die zich op Goede Vrijdag ophing. „Ik was woest op alles en iedereen. Wij hadden Jacob niet doorgrond. Wat een af gang." Zeer openhartig dist hij zijn eerste seksuele ervaringen op en zijn passie voor vrouwe lijk schoon. Hij noemt zichzelf een nog net gelovige en de ker kelijke gemeente zijn maïtresse. „Ik geloof in de Eeuwige en die is heilig, maar je moet wel je ei gen spoor trekken met eigen verantwoordelijkheden. Ik zeg niet meer dat God dit of dat niet moet toelaten of waarom over komt mij dit. Hij hoeft niet te voldoen aan onze verwachtin gen. Ik hou ermee op als ik me niet meer kan uitleven in de kerk. Met mijn verstand zou ik nu niet meer voor het predi kantschap kiezen, met mijn hart wel." Kon hij het over doen, dan zou Saraber liberaal-joods worden. Nog niet zo lang geleden had hij in zijn omgeving in het West- land problemen over zijn ban den met het boeddhisme. „Daar vind ik meer respect voor men sen, dieren en planten en vrij heid dan bij het christendom. Ik zal voor de Eeuwige wel verant woorden wat ik gedaan heb. Ik geloof in een herkansing, reïn carnatie. Dat God zegt: 'Joh, ga jij het nog maar eens probe ren'." Toen hij er alleen nog maar plannen voor had, besloot uit geverij Ten Have ongezien Sara- bers 'Onbijbels dagboek' uit te geven. Hij schreef vooral voor randkerkelijken, afhakers en niet-gelovigen, in zijn generatie. „Wie zwerft, gebroken heeft of zoekt, herkent veel." Het idee een alternatief kalen derboek te maken, komt voort uit ergernis over de vrome tek sten en pasklare antwoorden van andere dagboekjes en scheurkalenders, die volgens de schrijver voorbij gaan aan de rauwe kanten van het bestaan. „Het is net als met dat christelij ke visje op de auto. Daar zou ik het liefst tegenaan knallen. Ook het kruissymbool irriteert mij. Eén offer voor alle zonden vind ik een vreemde gedachte. Ik zie Jezus liever als een rabbijn en groot inspirator." „Samen aan tafel en bij de teke nen van brood en wijn wordt al les je vergeven. Ik geloof er niks van. En dat eeuwige: 'dit is mijn lichaam' en 'dit is mijn bloed'. Ik kan het niet meer over mijn lippen krijgen. Awraham Soe- tendorp kwam mij hierbij te hulp. Hij vertelde dat de verta ling uit het Aramees onjuist is. Rabbijnen plegen de zinsnede 'dit is mijn lichaam' te vertalen met 'de kern waar het om gaat'. Toen was voor mij de hocus-po- cus voorbij. Samen aan tafel zoekend naar waar het om gaat." Saraber zet het domineesambt in zijn boek niet als een roeping maar als gewoon mensenwerk neer. Hij lapt ook het delicate beroepsgeheim aan zijn laars door zonder toestemming in de meeste gevallen naam en toe naam van mensen uit al zijn ge meenten te noemen. De epiloog van het boek, 31 de cember, is een samenspraakje met God. De Eeuwige geeft Sa raber met zijn vrijzinnige grap pen, ernst, frustraties en moei ten de zegen. De schrijver deed al twee signeersessies bij de boekhandel in West-Terschel ling. „Ik heb geregeld dat ik op het eiland begraven word. Aan de noordkant van de kerk in Hoom, de kant waar het gespuis ligt. Daar hoor ik." Een vriend schrijft me. Hij is be zorgd over Israël en de Palestij - nen. „Ik weet er niet meer van dan iedereen weten kan uit zijn krant en van de televisie", schrijft hij erbij. „Wie nu buiten Israël dat moet meebeleven, die beklaag ik." Hij maakt een verschil tussen 'in Israël' en 'buiten Israël'. Zijn re denatie is dat men in Israël van alles kan doen om de vrede na derbij te brengen: stemmen bij verkiezingen, demonstraties or ganiseren of bijwonen, weten schappelijke symposia organise ren, petities en steunbetuigin gen opstellen, bezoeken afleg gen aan 'de vijand', en ga zo maar door. Buiten Israël is men gedoemd tot handenwringen, afgezien van steuntelefoontjes en bezoeken aan Israëlische en/of Palestijnse vrienden en geld overmaken naar vredesini tiatieven. Deze redenering kan ik volgen. Dat geldt niet voor een andere, die ook in zijn brief te vinden. Mijn vriend is het soort domi nee voor wie Kerstmis de ver jaardag van een jodenjongetje is en die Jezus ziet als een rebelse revolutionair, die door de niet- joodse macht hebbers werd geëxcuteerd. „Ik zelf denk", schrijft hij, „dat Israël twee tradi ties heeft: De ene is die van wraak. De andere de traditie van de overwinning die tot stand komt door degenen die eigenlijk al ten dode gedoemd was: Mozes van uit de Nijl, Jozef vanuit de wa terput." Daarna citeert mijn vriend Paulus in zijn brief aan de Romeinen: „Wreekt u niet zelf, geliefden, maar laat plaats voor de toom (van de Almachti ge), want er staat geschreven: Mij komt de wraak toe, Ik zal het vergelden, spreekt de Heer." Het is jammer dat mijn vriend niet uit de rijke en omvangrijke joodse traditie citeert waarin op het afzien van wraak, haat, ver gelding wordt aangedrongen als een hoger goed. Nu lijkt het als of het Oude Testament tot wraak oproept, terwijl het Nieu we Testament daarvan afziet. Maar mij gaat het nog meer om die toeschrijving van twee tradi ties aan het joodse volk: wraak en afzien van wraak. Naar plaat sen in Tenach (het Oude Testa ment) die bewijs leveren voor de traditie van wraak, hoeven we niet lang te zoeken,oe schrijft hij. Inderdaad. Het volk nam wraak op de Amalekieten die het in de mg aanvielen toen het uit Egyp te vluchtte. Simon en Levi, twee zonen van Jakob, nemen wraak op Sjechem en zijn stadsgeno ten omdat Sjechem hun zuster Dina heeft verkracht. Samson neemt wraak op de Filistijnen, onder andere omdat zij hem hebben verraden. Ook in Sjoftiem, het gedeelte dat deze week wordt gelezen, Deu- teronomium 16:18-21:9, is een vers te vinden, waarin mijn vriend een aanwijzing zou kun nen vinden voor de traditie wraak. „Maar van de steden deze volkeren die de Eeuwige, uw God, je als erfdeel geeft, zu je geen ziel in leven laten." (Deuteronomium 20:16). Dit gaat weliswaar niet zozeer over wraak, maar wel over een situatie van oorlog, waarin de Israëlieten het land in bezit neL men dat God hen heeft beloof! En over die situatie van oorlogl waarin wraakacties een belang rijke plek hebben, heeft mijn l[ vriend het. De actie die in DeuteronomiuT 20:16 en 17 wordt aangekon- digd, zal in werkelijkheid niet zonder slag of stoot hebben plaatsgevonden. Als er jouma listen hadden bestaan en kran ten en televisie 3500-2500 jaar geleden, dan zou er een heel; der verslag zijn geweest dan d sumiere vermeldingen die en vaak in Tenach staan. Dan zoi er wel melding zijn gemaakt v wraak en te- genwraak in allerlei oorlo gen met bij voorbeeld di Kena'anieta Prezieten, 0 wieten en Je subieten, die invers 17 w denaangeko digd. Oorlogen wi den er al duj p zenden ge voerd, volke si renmoorden v gepleegd, o\ de hele wen ic Zelden zijni D verslagen va o Op een ham r< jevol boeken met verhalen en k. genden zijn die oorlogen in d g vergetelheid geraakt. Het jood si volk heeft zijn oorlogen, die h ij in de Oudheid voerde wel opj k tekend. Daardoor smaakt heti ro het twijfelachtige genoegen d zelfs een dominee voor wie di joodse traditie zeer belangrijk de fout kan maken het volk n een traditie van wraak op te delen. Hij maakt het daarmee tot een uitzondering. Alsof ni alle volkeren ter wereld een ti ditie van wraak en oorlog hel ben. Een volk beschrijven in preg nante beelden is menselijk. In dianen voeren oorlog op paai den, zijn beschilderd met krij| kleuren en schieten met pijl e boog. Na afloop van de oorlo) lo roken ze de vredespijp. Wie denkt er bij Indianen die voedliv sel verzamelen, spelletjes spe ki len, de was doen of een kind een wond heeft opgelopen vet zorgen? De gewone dingen v< het leven zijn bijna onzichtba En zo is het ook met het jood volk. Het gewone leven in de woestijn en het Beloofde Lam j kleren naaien, eten koken, kin deren verzorgen, legt het af te gen de gecondenseerde oorlo verslaggeving en die laatste bi paalt vervolgens de beeldvor ming. Als het huidige Israël di ook nog in een oorlog is verw keld met Palestijnen, ziet mei alleen 'wraak' nogen raakt de 1900 jaar waarin joden erom nc kend stonden dat ze juist noo met geweld terugvochten, uit het zicht. Ten onrechte. TAMARAH BENIMA

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14