LEIDE Vredesmonument in november weg HTM belooft Leidse regio meer buspassagiers Leidse letterenstudenten komen snel aan een baan Gratis Openlucht Filmvoorstelling REGIO iac heeft verschot K-personeel Genzyme wil doorgaan met productie Pompe-medicijn Voor 't laatst ISSIEF FRANS EIKEN EETKAMER I RU VAM TTT Donderdag 30 augustus 21.15 uur - Beestenmarkt - Leiden zaterdag 25 AUGUSTUS 2001 Huizen in plaats van bedrijven aan Bijweglaan Hangen, dollen en vloeken op de brug udenten LUMC lar Stockholm kn - Het Leids Universitair disch Centrum (LUMC) en Zweedse Karolinska Insti- t gaan eikaars studenten op- len. Komend studiejaar lo- i tien studenten geneeskun- k en biomedische weten- lappen stage in Stockholm, b n Zweden komen naar Lei- Volgend jaar staat de uit- seling open voor genees- idestudenten. Het LUMC en Karolinska Instituut hebben d [opleidingen Geneeskunde Biomedische Wetenschap- laan elkaar aangepast. De m visseling komt voort uit Eu- ese Verklaringen waarin irersiteiten en hogescholen ai i verplichten uniforme op- lingen te ontwikkelen. ten dag in ncentrum in - Zencentrum Suiren-Ji idt zondag open dag. Om 10 uur is er een open les meditatie, van 12.00 tot 10 uur is er een Boeddhisti- tempeldienst en van 14.00 15.00 uur een lezing op het gramma met als onderwerp stemis is de voorwaarde licht'. Vervolgens is er om 10 uur een open les Sha- achi (Japanse bamboefluit) en en van 20.00 tot 21.30 weer een open les zenme de. De kosten voor de open in bedragen 2,50 gulden. Qting Soto zen-centrum en-Ji is te vinden aan de ewoerd 162. n - Terwijl elders operatie- ers worden gesloten bij ge- aan operatie-verpleegkun- a en anesthesie-assistenten, iet Leidse Diaconessenhuis OK-personeel in bij de dag- leging. Bij het Diac zit de iding voor OK-personeel al- vol, en worden sinds een ie twee jaar gespecialiseerde ewerkers gedetacheerd bij chillende Haagse ziekenhui- „Het geheim van de smid? enk dat er bij ons op de OK hele goede sfeer is doordat hele goede mensen heb- vertelt Diaconessenhuis- cteur Leijte. „En wij leiden ust meer mensen op dan we nodig hebben." 00 een onderzoek van het Leid- UMC blijkt, dat bij een op Ine ziekenhuizen permanent 23 ratiekamers leeg staan om- er onvoldoende gespeciali- de verpleegkundigen be- kbaar zijn. Het LUMC zelf gemiddeld twee van de 22 leeg staan. Daarmee is het IC het enige ziekenhuis in regio dat deze maatregel t moeten nemen. Een rdvoerder van Leiderdorpse uuijland ziekenhuis laat weten ook dit ziekenhuis in ieder d voldoende OK-personeel uur Acht gemeenten melden zich voor kunstwerk door Eric-Jan Berendsen leiden- De ontmanteling van het Vredesmonument aan de Garen- markt vindt op z'n vroegst in no vember plaats. Pas vlak daarvoor worden de kapotte glasplaten van het kunstwerk gerepareerd. Eerder dit jaar zegde cultuurwet houder Pechtold toe dat het mo nument deze zomer zou worden weggehaald en tot dat moment zou worden onderhouden. Van onderhoud is op dit mo ment geen sprake. Er zijn tien glasplaten kapot. De reparatie van één glasplaat kost 1500 gul den. Leiden heeft een jaarbud get van 50.000 gulden voor on derhoud van kunst in de open bare ruimte. De gemeente wacht met de reparaties kenne lijk liever tot de ontmanteling van het monument, om te voor komen dat de kosten te hoog oplopen. De vertraging rond de afbraak van het kunstwerk heeft te ma ken met de herinrichting van de Geregracht en omgeving. Als die is voltooid, wordt begonnen met de aanpak van de bushalte op de Korevaarstraat die naast het Vredesmonument ligt. Op dat moment, volgens plan begin november, wordt het monu ment dus gerepareerd en afge broken. Volgende maand beslist de politiek waar het bouwwerk van kunstenaar P. Stulemeijer naartoe gaat. De raadscommissie voor cul tuur neemt 19 september een besluit over de bestemming van het kunstwerk. Acht gemeenten hebben interesse getoond: Am- hem, Dronten, Groenlo, Loon op Zand, Stadskanaal, Tietjerk- steradeel, Venlo en Westerveld. Daarnaast hebben vormings centrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest en een instelling op het gebied van geestelijke ge zondheidszorg in West-Brabant belangstelling. „Als het monu ment is ontmanteld, bepaalt de ontvanger wanneer het op transport kan", aldus E. Swin- kels, voorlichter van de afdeling Cultuur en Educatie. „Het kan dus zijn dat het monument tij delijk wordt opgeslagen." Sinds de onthulling, zo'n negen jaar geleden, is het monument met de regelmaat van de klok doelwit van vandalisme. De glasplaten worden ingegooid of -getrapt, het monument wordt als urinoir gebruikt en werkt als een magneet op zwervers en al coholisten die, als ze door de politie uit het Van der Werfpark worden verwijderd, hun heü op de Garenmarkt zoeken. In tegenstelling tot een toezegging van de gemeente Leiden wordt het Vredesmonument niet meer gerepareerd. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten ver anderen het buslijnennetwerk in de regio. In opdracht van de vier gemeenten heeft HTM een nieuwe kaart van buslijnen gete kend. De Haagse vervoersmaat schappij belooft in de studie meer reizigers en lagere kosten. De maatregelen gaan op 9 de cember in. De vier gemeenten, samen ver antwoordelijk voor het open baar vervoer in de stadsregio, willen dat vervoerder Connex- xion de reizigers beter bedient. Daarom hebben zij HTM onder zoek laten doen naar mogelijke verbeteringen. Voorwaarde was, dat de kosten niet hoger mogen zijn dan nu. Alle wijken moesten een directe verbinding krijgen of houden met het centrum en het centraal station van Leiden, maar er mochten niet nóg meer bussen gaan rijden door de Leidse Breestraat. Momenteel zijn dat er ongeveer zestig per uur. De HTM is uitgegaan van het zoveel mogelijk combineren van lijnen en de daarbij behorende frequenties, om zo te komen tot een kwartierdienst op de be langrijkste routes. De Haagse onderneming schrijft dat ook het tweede doel, het vereenvou digen van het lijnennet, groten deels is gehaald. HTM heeft zich niet over alle buslijnen in de regio kunnen buigen. Een aantal lijnen valt namelijk onder verantwoorde lijkheid van de provincie Zuid- Holland. Het meest opvallende aan de uitkomst van het onderzoek is, dat vrijwel alle bussen vaker gaan rijden. Ook komt er een betere verbinding tussen de ver schillende gebouwen en facul teiten van de Universiteit Lei den. Oegstgeest krijgt een recht streekse verbinding met de uni versiteitsbibliotheek aan de Wit te Singel, terwijl de zo gewenste verbinding met station Lam menschans blijft gehandhaafd. Veel scholieren maken gebruik van deze route om bij het ROC te komen. Leiderdorp krijgt een frequente re verbinding met Lammen schans. Lijn 40/42 rijdt straks via het station en de Breestraat naar Oegstgeest. Lijn 16 gaat vanaf 9 december van station Leiden Centraal via bedrijventerrein de Baanderij naar de Leyhof in Lei derdorp. Ook dat wordt een ver betering gevonden. HTM voorspelt met de verande ringen een reizigersgroei van vijf procent. De meeste wijken in de vier gemeenten gaan erop voor uit, vooral die gebieden waar al veel mensen instappen. Dat geldt bijvoorbeeld voor grote delen van Voorschoten en Lei derdorp, het noordelijk deel van Oegstgeest, en de Hoge Mors, de Burgemeesters- en Professo- renwijk en een deel van de Ste venshof in Leiden. Het oude dorp van Leiderdorp, en de wes telijke Merenwijk en de Lage Mors in Leiden gaan erop ach teruit. „Het pakt voor een aantal buur ten gunstig uit dat niet is vastge houden aan de de halte in de Breestraat als enige in het cen trum", concludeert HTM. „De halten Pelikaanstraat en Hooi gracht, waar voortaan ook lijn 16 langs rijdt, ontsluiten het centrum op vergelijkbare wijze." Pharming vreest sluiting fabriek in België door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Genzyme en Pharming hebben de afgelopen jaren sa mengewerkt aan de ontwikke ling van een geneesmiddel voor de ziekte van Pompe. Het Ame rikaanse bedrijf voelt zich daar om moreel verplicht om het medicijn te blijven verstrekken. Genzyme heeft geld toegezegd om de productie in het Belgi sche Geel op gang te houden. „Genzyme's enige voorwaarde is dat we het geld niet in iets an ders steken. Dat hebben we toe gezegd", zegt woordvoerder R. Strijker van Pharming. „Hoe lang we de fabriek nog kunnen openhouden is onbekend. Als wij eind volgende week geen fi nancier hebben zal ook de vesti ging in Geel mogelijk sluiten." Genzyme maakt ook alfa-gluco- sidase. maar alleen volgens een andere productiemethode. „We maken het middel uit de eilei dercellen van Chinese ham sters", zegt woordvoerder B. (advertenties) Immuun voor f 1 j X luïïïiHlïn Hï ÏZA C Tüü ~i"77I H Onderhoud is niet langer nodig met hoogwaardige kunststof ramen en kozijnen van Van der Ploeg. Van der Ploeg: een kei in mi ACA rbvbu Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl kunststof ramen Piela van Genzyme. „Die stop pen we in een retort, we gooien het menselijke gen erbij dat ze aanzet tot de productie van alfa- glucosidase en die vloeistof filte ren we. We geloven dat dit min der ethische discussies oproept dan het melken van konijnen en dat nationale overheden ons middel daardoor sneller toela ten dan dat van Pharming. Dat vinden wij belangrijk omdat snelheid van levensbelang is voor de patiëntjes." Piela kon gisteren niet zeggen hoe Genzy me die baby's van Pompase gaat voorzien als de fabriek in Geel sluit. Genzyme besloot Pharming te laten vallen nadat het Leidse be drijf er twee maanden achtereen niet in slaagde om rente en af lossing te betalen op een lening van 24 miljoen gulden die vorig jaar werd verstrekt. „Pharming vroeg ons begin augustus om tijd", zegt Piela. „We hebben toen besloten om Pharming niet in gebreke te stellen, omdat we ervan uit gingen dat het bedrijf snel van Fortis een aanvullende financiering zou krijgen en in staat zou zijn om de betaling te hervatten. Maar toen de deal met Fortis afketste, konden we niet blijven wachten." Het aandeel Pharming daalde op de AEX sinds 10 augustus van 6,50 gulden naar 85 cent gisteren. Beleggers verwachtten al dat Genzyme haar Leidse partner zou laten vallen. Genzy me heeft haar alliantie met Pharming niet meer nodig na de aankoop van het Amerikaanse biotechbedrijf Novazyme, dat ook Pompase maakt. leiden - Aan een tijdperk is een einde gekomen. Gisteren deden stu denten voor het laatst tentamen in de Leidse Groenoordhallen. Vanaf het komende studiejaar kunnen ze terecht in het Universitair Sport centrum of in de Pieterskerk. De Universiteit Leiden heeft het huur contract met de Groenoordhallen opgezegd omdat ze de ruimte niet meer nodig heeft. Foto: Mark Lamers (advertentie) Juist bij royale eetkamermeubelen komt de mooie generfde struc tuur van Frans eikenhout het beste tot zijn recht. Wilt u liever een andere houtsoort, dan bestellen wij die voor u. De tafel is in iedere gewenste maat leverbaar. Eettafel 200 x 100 cm: 2893,- Dressoir met lades en deuren: 4345,- Op«nlngstl|d*n: «udelOM Ma-Di-Wo 9 30-17.30 ui J Alkmaar Do-Vr 9 30-21 00 uur (072) 5112760 Zt: 9 30-17.30 uur i borden Zondags gesloten vantiMSTCH -DESIGNCENTRUM door Wilfred Simons leiden - Leidse letterenstuden ten die tussen 1994 en '98 afstu deerden, zijn de afgelopen jaren massaal aan het werk gekomen. Tachtig procent had binnen twee maanden een baan en ne gentig procent binnen zes maanden. Dat blijkt uit een ar beidsmarktonderzoek dat de Universiteit Leiden recent heeft uitgevoerd onder 2300 afgestu deerden. Van alle respondenten had slechts 2,5 procent geen werk. Ruim de helft van de werkgevers blijkt weinig belang te hechten aan de opleiding die de oud-studenten hebben ge volgd. Het opleidingsniveau was belangrijker. De Universiteit Leiden onder zoekt de toekomstperspectieven van haar studenten om haar op leidingen te kunnen 'vernieu wen en verbeteren'. Ook ge bruikt de universiteit de resulta ten om aankomende letteren studenten voor te lichten. Het is echter de vraag of dit rapport daarvoor geschikt is. Door de bloeiende economie en het gro te tekort aan arbeidskrachten hebben nagenoeg alle werkge vers de afgelopen jaren de ba kens moeten verzetten. Zelfs kunsthistorici, van oudsher zeer moeilijk bemiddelbaar, vinden snel een baan. Woordvoerster N. Campagne van het Loopbaancentrum Let teren erkent dat het de oud-stu denten erg heeft meegezeten. Toch doet dat aan de waarde van het onderzoek volgens haar niets af. „Het blijkt dat veel stu denten die in 1997, '98 en '99 zijn afgestudeerd, meteen werk op academisch niveau hebben gekregen. Ze zijn bijvoorbeeld beleidsmedewerker op het mi nisterie van onderwijs of advi seur bij een automatiseringsbe drijf. In de jaren 1994, '95 en '96 kwamen letterenstudenten ook snel binnen bij bedrijven, maar op banen onder hun niveau. Binnen die organisaties groei den ze wel snel door." De arbeidsmarkt voor letteren studenten is van oudsher een moeilijke. Tijdens de studie le ren ze geen vaardigheden waar mee ze in het bedrijfsleven of bij de overheid aan de slag kunnen. Volgens Campagne loont het echter de moeite om niet alleen naar 'de papiertjes' te kijken. „Letterenstudenten zijn vaak leuke persoonlijkheden, ze kun nen goed communiceren, ze zijn slim en heel flexibel", zegt ze. „Het probleem is alleen dat je zoiets tijdens een sollicitatie gesprek niet ontdekt. Dat blijkt pas na enkele jaren." Uit het onderzoek blijkt dat op merkelijk weinig afgestudeerden werken in de branche waar zij het meest op hun plaats zouden zijn: het onderwijs. „Dat komt door het negatieve imago", zegt Campagne. „Ze denken dat de mandarijnen en tomaten hen om de oren vliegen als ze hun gezicht voor het schoolbord la ten zien." Russell Crowe als Romeinse vechtjas in spektakelfilm Leidsch Dagblad Openlucht Bioscoop Op megascherm van 15x7meter Projectie: Stichting Openlucht Bioscoop. Rotterdam

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13