Zeven ton Na Fortis laat ook Genzyme Pharming vallen WAO voor Ferdi E. WE LEREN JE MEER KUNNEN RAN KENNEN Leiden ergert zich meer aan vliegtuiglawaai GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Twaalf jaar achterstallige betaling Subsidie op 'digiset' om burenruzie te voorkomen Veel publiek bij huwelijk ATAG firèfr 2 WEKEN Jnvitation t VANDAAG in deze krant circa 140 VACATURES Volumia! ALGEMEEN A ribunaal tikt Milosevic op de vingers Acht jaar voor teroving van aap van Zweden lelgië heeft de oorlog nog liet verteerd ITM belooft leiden meer luspassagiers NR. 42.704 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 25 AUGUSTUS 2001 bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN QQ door Wilfred Simons leiden - Het Amerikaanse bio technologiebedrijf Genzyme Ge neral heeft haar Leidse partner Pharming gistermiddag laten vallen. Het bedrijf weigert nog geld te steken in de overleving van Pharming. Wel eist het 24 miljoen gulden terug die Genzy me vorig jaar gaf voor de ont wikkeling van een geneesmiddel tegen de spierziekte van Pompe. Het is de tweede tegenslag voor Pharming binnen enkele dagen. Eerder deze week weigerde For tis om Pharming te helpen met een krediet van 37 miljoen De concrete gevolgen van de breuk met Genzyme zijn be perkt, zegt directeur R. Strijker. „Wij kunnen Genzyme het ge leende geld niet terugbetalen en hoeven dat ook niet zolang wij in surseance verkeren. In feite betekent het een scheiding. Dat is pijnlijk, maar het voordeel is dat wij nu vrij zijn om een nieu we partner te zoeken die ons wél het benodigde kapitaal kan verstrekken." Volgens Strijker en bewindvoerder Muller heeft Pharming contacten met één concurrerend biotechnologiebe drijf en twee niet-Nederlandse investeringsmaatschappijen. In tegenstelling tot eerdere be richten is de fabriek van Phar ming in het Belgische Geel niet gesloten. Wel heeft het bij de Vlaamse deelregering uitstel van betaling aangevraagd. In princi pe wordt in Geel de komende twee weken nog het medicijn al- fa-glucosidase gewonnen, uit de melk van transgene konijnen. Dit zou genoeg moeten zijn om negen Pompepatiëntjes zes tot acht weken het levensreddende medicijn te kunnen verstrekken. De erfelijke ziekte van Pompe leidt bij baby's binnen het jaar tot de dood. Vijf patiëntjes met de ziekte van Pompe worden behandeld in het Academisch Ziekenhuis Rot- den haag/gpd Ferdi E., de on langs vrijgekomen moordenaar van Ahold-topman Gerrit Jan Heljn, heeft met terugwerkende kracht 700.000 gulden aan WAO-uitkering gekregen. Met het bedrag wordt twaalf jaar ach terstallige WAO-betaling gecom penseerd. Ferdi E. heeft onder meer rap porten van het Pieter Baan Cen trum gebruikt om voor een WAO-uitkering in aanmerking te komen. Die rapporten werden tijdens de strafzaak, die diende in 1988, opgesteld en leidden er toe dat hem tbs werd opgelegd. In de rapporten wordt vermeld dat E. psychisch niet in staat is tot werken. Hij ging bij de arrondissements rechtbank in Groningen in be roep om een WAO-uitkering te krijgen. De rechter verklaarde het beroep gegrond en bepaalde dat hij met terugwerkende kracht tot 1988 een WAO-uitke ring wegens (psychische) ar beidsongeschiktheid ontvangt. Onder druk van de Tweede Ka mer heeft staatssecretaris Hoo- gervorst van sociale zaken in mei vorig jaar de wet aangepast. Op grond hiervan kunnen gede tineerden niet langer aanspraak maken op een aantal sociale uit keringen. Alleen de ouderdoms- uitkering AOW wordt wel ge woon doorbetaald. WW- en Bij standsuitkeringen worden al en kele jaren langer niet meer doorbetaald bij detentie en tbs. Omdat de claim van E. betrek king heeft op de periode dat de oude wet nog van toepassing was, vindt Anker het logisch dat de Groninger rechtbank de vor dering heeft toegewezen. „Mijn cliënt heeft er recht op, net zoals elke andere gedetineerde, Jan Piet, of Klaas. Alleen, als je Ferdi E. heet ligt dat wat gevoeliger." Voordat hij de moord op Heijn pleegde, genoot Ferdi E., voor dien werkzaam als directeur van een banenproject, een WAO-uit kering. Die is meteen stopgezet, toen zijn detentie begon. Met de rapporten van het Pieter Baan Centrum heeft mr. Anker met succes aangetoond bij de Gro ninger rechtbank dat zijn cliënt psychisch niet tot arbeid in staat is. WD en CDA hebben inmiddels aan minister Korthals van justi tie en staatssecretaris Hooger- vorst van sociale zaken vragen gesteld over deze kwestie. WD- Kamerlid Hoogervorst is woe dend: „Hier kan ik met mijn ge zonde verstand niet bij dat dit is gebeurd. Mensen die een moord hebben begaan, mogen we niet belonen met een uitke ring." Het CDA-Kamerlid Riet kerk: „Dit gaat in tegen het rechtsgevoel in de samenleving. Hier is sprake van een onge wenste situatie." Er loopt nog een procedure van de Alkmaarse advocaat mr. R. Polderman tegen het stopzetten van de WAO-uitkering van zijn cliënt, die in 1996 is veroordeeld wegens moord. Hij had een WAO-uitkering sinds 1987. Pol derman acht de stopzetting door uitkeringsinstantie GAK in strijd met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. katwijk - De populaire Nederlandse popgroep Volumia! trad gisteravond op in een uitverkocht Tripodia in Katwijk. Het concert van de negen mansformatie met leadzanger Xander de Buisonjé werd door 750 mensen bijgewoond en maakt deel uit van de Katwijkse Najaarsfeesten. Van avond worden die om 23.00 uur met een vuurwerk afgesloten. Foto: Mark Lamers den haag/anp - Het kabinet hoopt eventuele burenruzies over tv-ontvangst in de kiem te smoren door korting te geven op setjes, die storing kunnen te gengaan. Het invoeren van digi tale televisie gaat de klanten die ervoor kiezen meer kijkgenot opleveren, maar bij de buren kan de ontvangst via de kabel minder worden. Op voorstel van staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) komt er een kortingskaart voor wat ge noemd wordt een 'digiset', die de storing vrijwel altijd verhelpt. Zo'n setje kabels kost ongeveer twaalf gulden. De consument betaalt daarvoor de helft en in ieder geval nooit meer dan zes gulden. De maatschappij die de vergunning heeft om digitale te levisie uit te zenden moet de rest betalen. Het kabinet heeft hiertoe beslo ten, nadat de Tweede Kamer een motie aannam van PvdA- Kamerlid Wagenaar. Begin vol gend jaar zijn de eerste uitzen dingen in de Randstad. De ko mende jaren kan dan geleidelijk in het hele land digitale tv ko men. De Consumentenbond is onte vreden over het kabinetsbesluit en schrijft een brief aan de Tweede Kamer om Van der Ploeg ter verantwoording te roe pen. Op zich juicht de bond het toe dat consumenten straks een keuzemogelijkheid hebben. Maar van de nieuwe techniek zou de televisiekijker via de ka bel niet de dupe mogen worden. De overheid of de aanbieder van de digitale televisie moeten vol gens de bond de kosten van de 'digiset' op zich nemen. den haag/gpd - In Zuid-Holland groeit de ergernis over het vlieg tuiglawaai van Schiphol. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen bijna 47.000 boze tele foontjes binnen bij het klach tenbureau van de nationale luchthaven: 25 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2000. Opvallend is dat vooral veel meer werd geklaagd vanuit Zuid-Hollandse gemeenten. Met name in Leiden werd veel vaker de telefoon gepakt: 700 keer dit eerste kwartaal tegen 417 keer begin vorig jaar. Maar ook in Den Haag (nu 130 klachten te gen slechts 25 in 2000), Nieuw koop (93 tegen 58) en het Kaag- gebied (400 tegen 360) bleek duidelijk een toenemende irrita tie onder de bevolking. Matt Poelmans, lid van Provin ciale Staten voor D66, stelde eind juni al bezorgde vragen aan Gedeputeerde Staten over deze ontwikkeling. Deze week heeft hij daar nog weer nieuwe vragen aan toegevoegd. D66 vindt het hoog tijd worden dat Zuid-Holland zich gaat be zighouden met het probleem. Tot nu toe zitten alleen de direc te buurgemeenten van Schiphol (allemaal gemeenten uit Noord- Holland) en de provincie Noord-Holland zelf aan tafel bij lawaai-besprekingen. Poelmans vindt, wijzend op de groeiende overlast in Zuid-Holland, dat ook de provincieleiding in Den Haag een plaats aan de verga dertafel moet opeisen. Het D66-Statenlid wil via zijn schriftelijke vragen ook weten of het klopt dat de toegenomen ge luidsoverlast in Zuid-Holland vooral te wijten is aan een nieu we strategie van Schiphol. Vol gens het NOS Journaal zouden vliegtuigen tegenwoordig al op grote afstand van het vliegveld de daling inzetten - daarmee dus lager over Zuid-Holland scherend - om de geluidsbelas ting dichtbij Schiphol te vermin deren. Een 'spreiding van ellen de', noemt Poelmans die taktiek. Maar die aanpak is volgens hem nooit met Zuid-Holland bespro ken. Poelmans dringt ook aan op goede lawaaimetingen. „Dat ge beurt nu niet. De enige manier waarop de overlast wordt geme ten, is via de klachtenlijn van de Commissie Geluidhinder Schip hol. Dat lijkt klantvriendelijk, maar dat is het niet. Mensen die klagen denken dat de klacht wordt opgelost, maar dat is niet zo. Het telefoontje wordt alleen genoteerd. De benadeelden moeten elke keer opnieuw kla gen, waardoor men zich al gauw een querulant voelt. Na verloop van tijd geeft men het op, en dat wordt dan uitgelegd alsof er minder klachten zijn. In feite komt dat neer op een uitput tingsslag. Dat is de omgekeerde wereld." (advertenties) biddinghuizen - Op het muziekevenement Lowlands werd gisteravond ook getrouwd. De burgemeester van Dronten verbond Maaike en Jasper in de echt, onder luid gejoel van het dolenthousiaste publiek. Het festival ging gisteravond rustig van start. Bijna 50.000 liefhebbers passeerden de poorten van het evene mententerrein. Precies om vier uur betraden diverse bands de podia en veranderde het terrein in een sfeer volle swingende happening. Foto: GPD/Harmen de Jong Amerikaan zat achttien jaar onschuldig in cel san francisco/ap - De Ameri kaan Charles Fain is donder dagmiddag na achttien jaar verblijf in een dodencel vrij gelaten. Uit DNA-testen is ge bleken dat hij onschuldig is aan de verkrachting en moord waarvoor hij in 1982 ter dood is veroordeeld. Dat hebben de autoriteiten in de staat Idaho in het noordwes ten van de Verenigde Staten bekendgemaakt. Fain werd veroordeeld voor de ver krachting van en de moord op een meisje van negen jaar. Aan de veroordeling droeg in belangrijke mate bij dat de federale recherche FBI be weerde dat haren die op het meisje waren aangetroffen van Fain afkomstig waren. Uit DNA-testen is gebleken dat dat niet het geval was. Volgens het informatiecen trum over de doodstraf in Washington is Fain sinds 1973 de 97e terdoodveroor- deelde in de Verenigde Staten die zijn vrijheid heeft herkre gen, omdat hij onschuldig bleek te zijn. Sinds 1976 zijn er 727 mensen geëxecuteerd, van wie 44 dit jaar. CV-toestellen in dienst van uw comfort Verwarming www.atagverwarming.com 1 consumentendienst: 0800-1670 Welke accountant gaat verder dan een handtekening onder de jaarrekening? ::c:c:c c :x:c c 1 ccccin www.vandergeerenpartners.nl INFODAG WOENSDAG 29 AUGUSTUS VAN 19.DD TUI 21.3D UUR Den Haag, Louis Couperusplein 19. Oegstgeest. Hazenboslaan 101. Bel voor meerinfoo900-ICHTHUS(42 48487) (22 ctp/m)ofkijk op www.ichthus-hs.nl terdam. Woordvoerders van het ziekenhuis hebben het ministe rie van WVS een brandbrief ge stuurd om de productie van al- fa-glucosidase (merknaam Pompase) veilig te stellen. Verte genwoordigers zijn naar Geel gestuurd om zich ervan te ver gewissen dat de productie van alfa-glucosidase doorgaat. Pagina Leiden: Genzyme wil doorgaan met pro ductie Pompe-medicijn Tröckener Kecks stoppen ermee Amsterdam - Na eenentwintig jaar houdt de Nederlandstalige rockband Tröckener Kecks op te bestaan. Tijdens de voorbe reidingen van de nieuwe plaat zijn de bandleden tot de con clusie gekomen dat het beter is dat ieder zijn eigen weg gaat. Om de fans de gelegenheid te geven afscheid te nemen doen de bandleden tot december nog diverse zalen aan in het clubcir cuit. Pagina Cultuur en Kunst Uitstel rechtbank op Schiphol schiphol - De nieuwe recht bank op Schiphol laat nog zo'n drie jaar op zich wachten. Er is voorlopig geen geld, geen bouwgrond en geen program ma van eisen. Dat zegt hoofdof ficier van justitie H. Wooldrik. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie zei vorige week dat de zittingen op de luchthaven dit jaar nog van start konden gaan. Daar is vol gens Wooldrik geen sprake van. Hij wil in de tussentijd nood maatregelen treffen om de Haarlemse rechtbank te ontlas ten. Braziliaan bekent zes moorden Rio de Janeiro - Een Portugese man heeft tegen de Braziliaanse politie bekend dat hij zes Portu gese ondernemers heeft ver moord. Dat heeft een woord voerder van de politie gisteren meegedeeld. De zes zijn sinds 11 augustus vermist. De onder nemers werden voor het laatst gezien in Fortaleza in het noordoosten van Brazilië. De man zegt dat hij de lijken heeft begraven op het strand van Fu- turo. De politie onderzoekt of de lijken zich daar inderdaad bevinden. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Plaats: Telefoonnummer. (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16.93) I Per kwartaal automatisch I Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 100SO, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 8 712141 400121 NS vertraagt inen voor phens station itudenten teren snel an het werk (advertenties) ieten V3n net gestie Frame leven et een bungalow in Le Bois Sen is naf 185.000,- 16% verhuurrendement 1 Bilderberg Residance t Vinkeveen Nww.forges.nl BIEZE 11.(026) 384 22 22 CS-voorzitter van Seggelen 3 Jrama rond 3 troom illegalen paanse kust by vanden Berghe is dé verleiding t aantrekkelijk j» om ervoor te vïjken Later een bui 23-27° aaOBf no 1-3 U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1