'Gevecht is ballet van de dood' GESPREK VAN DE DAG Amerika in de ban van miljoenenloterij Parachutist belandt in Vrijheidsbeeld Stierenvechten populairder dan ooit De dienaar van de kroon VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2001 MENSELIJK De heerser van het Golf-emiraat Bahrein, sjeik HAMAD BIN ISA AL KHALIFA, heeft onlangs een vrouwenraad in het leven geroepen die de rechten van vrouwen in de Ara bische mannenmaatschappij van zijn land moet verster ken. De emir benoemde zijn vrouw, sjeika Sabika bint Ibrahim Al Khalifa, tot voorzitter van de Opperste Vrou wenraad. Zij zal de overige dertien leden benoemen van de raad, die de regering over vrouwenzaken zal adviseren. In Bahrein hebben vrouwen dit jaar actief en passief kiesrecht gekregen. De discussie over de zakelijke contacten van het Britse ko ninklijk huis lijkt een nieuwe impuls te krijgen, nu blijkt dat prins CHARLES een pe perdure tuin cadeau heeft ge kregen. In ruil voor de aanleg organiseerde de prins bij hem thuis in Highgrove een feest voor de gulle gever. Met de aanleg van de tuin vorige maand was zo'n 350.000 gulden gemoeid, zo schatten deskundigen. Er zijn 70.000 tegeltjes in verwerkt, die het geheel een Arabische uitstra ling geven. Het geheel werd gefinancierd door de Spaanse tegelfabrikant Porcelanosa. Een TECHNICUS van de Amerikaanse ruimtevaartdienst NASA is onlangs luid VLOEKEND te horen geweest tij dens een van de televisie-interviews die werden afgeno men met de astronauten die met het ruimteveer Discove ry het ruimtestation ISS hebben bezocht en nu op de te rugweg zijn. Bij het schakelen tussen twee interviewers tijdens het vraaggesprek met de twee-Amerikanen en een Rus kwam plotseling de technicus 'aan het woord' die niet in de gaten had dat hij in de uitzending zat. Waarom de technicus een schijnbare woede-aanval had is ondui delijk. NASA verontschuldigde zich en zei dat de techni cus onderhouden zal worden 'over passend taalgebruik'. BARBARA BECKER, de ex van tennisster Boris Becker, werkt aan een carrière als zangeres. Zij voert besprekin gen over een cd met de platenmaatschappij Ariola. Beek- er heeft zich volgens een woordvoerder van Ariola zelf bij het bedrijf gemeld. Het staat nog niet vast of de CD er daadwerkelijk komt, maar volgens haar adviseur Daniel Deubelbeiss heeft Barbara al ongeveer tien liedjes opge nomen. Amerika is in de ban van de staatsloterij. Wie zal morgen 300 miljoen dollar rijker zijn? Miljoe nen Amerikanen denken dat ze een redelijke kans hebben, al is die kans om de powerball jack pot te winnen statistisch minder dan een op tachtig miljoen. Per minuut worden er meer dan 50.000 loten verkocht in de 21 staten waar de loterij wordt ge houden. Het waarschijnlijker is op een dag tweemaal door de bliksem getroffen te worden bij heldere hemel dan deze pot te winnen. Maar daar staat de keiharde lo gica tegenover dat toch iemand de gelukkige winnaar moet zijn. Daarom staan ze in de rij bij de verkooppunten. Uren lang, in Connecticut en Washington, in Colorado en Iowa. Bijzondere drukte is er in sommige staats grensplaatsen. In New York worden geen loten verkocht, in Connecticut wel. Dat betekent urenlang files in Greenwich op de grens van Connecticut en New York. Bijzondere drukte ook in een kruidenierszaak in Minnesota, waar de vorige keer het winnen de lot werd verkocht Volgens het logische beginsel dat de go den deze zaak kennelijk gunstig gezind zijn staan mensen uren in de rij, hoewel je bij de zaak om de hoek ook loten kunt ko pen zonder te hoeven wachten. Een dominee in Des Moines in de staat Iowa denkt dat hij van wege zijn rechtstreekse verbin ding met het Opperwezen een iets betere kans heeft dan de rest. Dat komt mede omdat God zich er zeer wel van bewust is hoeveel goed zijn dienaar op aarde met dat geld kan doen. Niet iedereen wordt door de lo terijkoorts bevangen. De organi satie tegen gokverslaving vindt het maar niets. Zij waarschuwen dat sommige mensen hun laat ste spaarcentjes uitgeven om voor duizenden dollars loten te kopen. Waar de staatsloterij te genover stelt dat de overheid zo veel goed kan doen met het lo terijgeld ten behoeve van de ge meenschap. Vroeger droomde je het van krantenjongen tot miljonair te brengen. Nu hoefje alleen maar in de rij te staan om miljonair te worden. Jaap van Wesel Een paraglider is gisteren met zijn parachute vast komen te zitten aan het Vrijheidsbeeld in New York. De man vloog met een gemotoriseer de paraglider boven de haven van New York en raakte verstrengeld in de opgeheven fakkel van het beeld. Na een half uur aan zijn oranje paraglider in de lucht te hebben gebungeld, kon hij door de politie naar beneden worden gehaald. Het bleek een 41-jarige stuntman te zijn die wilde protesteren tegen het gebruik van landmijnen. De p< tie heeft hem meteen gearresteerd, foto's: Reuters/AP Er is nauwelijks een fenomeen dat zoveel weerstand oproept als het stierenvechten ofwel corridas Talloze comités, actiefronten en organisaties geven uiting aan hun afschuw en hebben één doel: deze traditie moet zo snel mogelijk de wereld uit. Maar de populariteit is momenteel groter dan ooit. Tot groot ongenoegen overigens van de voorstanders. Want die toenemende populari teit biedt soelaas aan tweede- en derderangs corridas. „Een mooi gevecht is prachtig, een slecht gevecht is verschrikkelijk." Behalve de stieren en de torr- eros in de arena's vechten mil joenen Spanjaarden om een mooi plekje in een goede arena. Vooral de gevechten in Madrid, Valencia en Sevilla zijn geliefd. Want daar komen de beste stie ren en de beste torreros. In Ne derland is er een groep, de Pena Taurina de Hollanda, die het ge vecht in de arena eveneens een warm hart toedraagt. Maar de bestuursleden willen vanwege de gevoeligheid rond dit onder werp niet worden geïnterviewd. Alleen de Amsterdamse kunste nares Monica Rotgans, lid van dit gezelschap, is bereid haar liefde voor het rund toe te lich ten. Eén ding moet gelijk duidelijk zijn, begint zij haar verhaal. Het doel van een stierengevecht is altijd het in vijftien minuten slachten van het dier. En alle handelingen voorafgaand aan de doodsteek zijn er op gericht de stier in een zodanige postie te brengen dat deze genadestoot kan worden geplaatst. Vanaf de binnenkomst in de arena, wan neer de stier levantado, de kop geheven, tot de stier aplomado, vol lood, is. Een goede torrero zorgt er altijd voor dat de stier op het moment dat hij de dood steek toebrengt zijn volle waar digheid nog heeft. Zowel geeste lijk als lichamelijk. In het huis en atelier van Moni ca Rotgans in Amsterdam lopen katten, blaffen honden en zit een papegaai in een kooi. Maar het rund heerster. In het atelier staan levensgrote olieverfschil derijen waarop kolossale stieren zo de kamer in dreigen te stam pen. En de bronzen beelden van Rotgans geven eveneens uiting aan haar liefde voor het rund. Aan de wand hangen horens van deze diersoort en de eigen bibliotheek geeft infomatie over Hele volksstammen vinden het een gruwelijk schouwspel. Feit is dat stierenvechten razend populair is. Foto: Reuters/Heino Kalis de schoonheid van het rund, de runderrassen en het stieren vechten. Rotgans is niet helemaal toeval lig in de runderwereld terecht gekomen. Als beginnend kun stenares schilderde ze vooral Hollandse koeien en landschap pen. Ze was gefascineerd door zijn gesloten karakter en be dachtzaamheid. Maar in haar werk zocht ze steeds meer dyna miek en passie en langzaam kwam ze terecht bij de Spaanse vechtstier. „Bij het Nederlandse rund is iedere agressie eruit ge fokt." Voor Rotgans is het stierenge vecht geen barbaars volksver maak. Het is ook geen zinloze kwellerij. Ze noemt het: ballet van de dood. Iedere pas, iedere beweging, iedere stoot is onder deel van deze opvoering. En wanneer het goed wordt opge voerd, is het daarom altijd een feest om naar te kijken. Want de stier doet namelijk vrijwillig mee aan dit gevecht, stelt ze. Vrijwillig? „Ja, want het is het in stinct van het rund, dat altijd moet aanvallen, dat de strijd be paalt. Het rund gaat niets en niemand uit de weg, terwijl het paard probeert van het gevaar weg te lopen. Maar als het rund de arena binnenkomt, voelt het niet de naderende dood, maar wil het alleen maar terug naar de kudde. En alles wat hem daarbij in de weg staat, zal hij aanvallen en proberen te elimi neren. Hij denkt dat hij de baas is. Hij voelt zich onoverwinne lijk", legt Rotgans uit. Behalve kunstenares is ze ook runderhis toricus. En als die strijd maar eerlijk, goed, met verve en volgens de regels wordt gespeeld, is er niets op tegen, stelt ze keer op keer. „Een goede torrero leidt het ge vecht zonder de stier overmatig te verzwakken en te kleineren. Hij zal hem ook geestelijk in tact laten. Als een torrero bang is dan zal hij met niet reglementai re trucjes het dier breken en ver zwakken. Bijvoorbeeld door de piccadors te zwaar en te lang te laten steken. Of een stier bij nenkomst in de arena te kor door de bocht te laten gaan. Hierdoor worden zijn ruggei wervels beschadigd. Zoiets i onacceptabel, vindt de Amst damse kunstenares. „De kei ners weten dit en zien dit en zullen zo'n torrero uitjoelen Maar door de toenemende j pulariteit, vooral bij toeristei komen er steeds vaker van d tweede en derderangs gevec ten. Die zijn echt verschrikki lijk." Want de belangstelling voor stierengevechten neem nog steeds toe. Vooral de rei de arena's in de toeristenpla sen, waar stieren en torreros maar wat aanklungelen, dre nu de doodsteek voor de sp te worden. Want de grote f( kers kunnen niet voldoende goede stieren leveren. Hierd komen er mindere soorten schikbaar die niet altijd het j de vechtbloed hebben. En 0 dat ook de torreros mindere den zijn en er - niet helemas onterecht - vooral op uit zijr weer ongeschonden de aren verlaten, verlopen die geved niet reglementair en volgens Rotgans zijn ze daardoor eei kwelling voor de stier. Een Spaans vechtrund heeft voordat hij voor de arena w( geselecteerd een meer dan g leven, vertelt Rotgans. In gro velden verblijft hij bij zijn so genoten. „Heel wat anders d onze koeien en varkens die soms hun levenlang op stal staan. En dan onze kalfjes! II krijg echt geen hap kalfvlees door mijn keel, want die die hebben geen leven gehad. D Spaanse vechtrunderen zijn trouwens in het vrije veld oc volstrekt onbenaderbaar. Ik meerdere malen geprobeen de buurt te komen, maar da lukt echt niet." Maar toch? Waarom moet ei l dier in het openbaar als ver- maak worden geslacht, blijft 0 vraag. Rotgans: „Nogmaals, zei het al aan het begin, een stierengevecht is een slacht. Maar als de vrachtwagens m slachtvee door heel Europa den, is dat dan geen kwellin Zo ga je toch niet met dierei om. Ik ben geen vegetariër t weet dus dat een stuk vlees een dier komt. Veel mensen dat blijkbaar vergeten. Tot d BSE-crisis, een halfjaar terugv; werd het vlees van de geslac p stier ook gegeten. Dat mag 1 a niet meer." Irene Nieuwenhuijse Schoonhoven genadiglijk door Brinkhorst verlaagd tot f93.000. Zo'n kolossaal bedrag - omdat je een paar opgeschoten kalfjes van je vader hebt rondlopen! Een dronkaard die een kind doodrijdt komt verhoudingsgewijs beter weg! Het is de wet. zegt Brinkhorst, en ik ben als dienaar van de kroon gehouden die wet uit te voeren. Als wij, wat ik niet geloof, inder daad zulke barbaarse wetten hebben, die nen die ogenblikkelijk veranderd te wor den. Maar zulke barbaarse wetten hebben wij niet. Wij hebben een barbaarse minis ter. Een fanaticus die de landbouw wil ver morzelen en de veeteelt wil verbrijzelen, een botterik zonder enig gevoel voor of besef van datgene wat er in boeren omgaat die hart hebben voor hun dieren. Wat nog 't meest verbijsterend is, is dat er niets gebeurt. Als 't straks wat kouder wordt, en 't mkz-virus z'n kop weer op steekt, krijgen we al deze verschrikking!r weer over ons heen. Dan worden de Sch 1 Hooglanders die op het Journaal zo vro het natuurgebied inhuppelden waarin jf voorgangers smartelijk dood hebben lig gaan, weer met karcibijnvuur omgebm a Je zou toch verwachten dat men na zo'1 ramp alles op alles zou zetten om nog1 n catastrofe te voorkomen. Alle dieren on le middellijk inenten - dat lijkt 't minste. Maar niks hoor, de enige stap die Brink horst zet is een stap Opzij. Het is een schrale troost te weten dat BiBl horst bij de volgende verkiezingen geru zal worden. En het is goed te weten op 1 >c ke partijen je in elk geval niet moet stei d men: de partij van Melkert, van Tara S rs Varma, en van Brinkhorst. Dat zijn de ei tijen die dit verbijsterende, rampzalige landbouwbeleid steunen. k< Rolling-Stoneszanger MICK JAG- GER is onaangenaam verrast door een publicatie in het Britse seniorenblad SAGA. Zijn portret prijkt op de cover van de uitgave van volgende maand. Een woord voerder van de 58-jarige Jagger verklaarde dat Saga hem best even op de hoogte had kunnen stellen. Het seniorenblad heeft als doelgroep oudere mensen die van hun pensioen genieten. Het besteedt aandacht aan bijvoor beeld badmatten waarop je niet snel uitglijdt, aan aangepaste bedden en en geeft tips over voe ding. Tussen de advertenties staat een interview dat Jagger ooit aan een journalist gaf. Hij wist niet dat het verhaal in Saga zou komen. Opvallend is de foto die het blad op de cover heeft gezet. Er staat een vitale Jagger op die er gezond en uitgerust uitziet. De foto van Jagger blijkt overigens zes jaar geleden te zijn genomen. Stel je voor dat één onzer ministers na de ramp in Enschede tegen de nabestaanden had gezegd: 'Ach, kom, waar maken jullie je druk over, in een middelgroot zieken huis sterven in vier dagen meer slachtof fers dan hier zijn gevallen'. Of na de ca fébrand in Volendam: 'Al die tranen hier zijn krokodillentranen, in Dijk- zigt in Rotterdam sterven in vier da gen net zoveel mensen als hier zijn ge blakerd'. Zou één onzer bewindslieden zoiets uit kramen, je zou je oren niet geloven. Maar wat zegt Brinkhorst tegen de ge troffen boeren: 'Al die tranen, krokodil lentranen, 260.000 dode dieren, dat is vier dagen slachthuissterfte'. Deze Brinkhorst blijkt elke keer nog on barmhartiger. nog killer, nog meedogenlo zer dan we al dachten. Toen hij in de Ka mer ter verantwoording werd geroepen vanwege de idioot hoge strafkortingen zei hij dat hij stond voor zijn mensen. Die wa ren met ijzeren staven aangevallen. Enig begrip voor de boeren die stonden voor hun dieren en 't derhalve niet konden aanzien dat vier barbaren hun erf opkwamen om ze te vemtoorden, bleek totaal afivezig. Brink horst staat voor z'n mensen, maar een boer mag niet voor z'n dieren staan. Trouwens: die ijzeren staven, dat is maar hoogst zelden gebeurd, vertelde veehouder Schoonhoven op dinsdagmiddag j.l. in 't agrarisch nieuws. Schoonhoven had aan vankelijk een strafkorting gekregen van f 220.000. Was hij met z'n tractor ingere den op de RW? Had hij de gierspuit op de Brinkhorstbarbaren gezet? Welnee, er lie pen zes ongeregistreerde pinken van z'n va der in zijn stal. En daan'oor krijg je dan een boete van f220.000. Na de eerste pro testen in de Kamer was de strafkorting voor

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2