Auto's stapelen uitkomst voor ruimteprobleem WEG WIEL Skoda wordt weer een super(b)merk Caravan Salon van Düsseldorf vervroegd Klassiekers op Paleis Het Loo Handige pompjes voor de fiets Nieuwe Primera: breuk met verleden HUISMAN Mercedes introduceert Maybach-limousine in 2003 Autobedrijf Hamers bv Uw Skoda-dealer in de regio Peugeot 106 GTi in de showrooms utrecht - Peugeot levert vanaf september de kleine 106 in GTi- uitvoering: met 1.6 16v kracht bron en een vermogen van 120 pk. Met schijfremmen voor en achter, twee airbags, centrale vergrendeling en kuipstoelen. De prijs van de sportieve 'com pact' is 29.900 gulden. Vehikel Oldtimer Jaarbeurs Utrecht utrecht - In de Uttrechtse Jaar beurs wordt vandaag, morgen en zondag weer de Vehikel Old timer Jaarbeurs gehouden. Een paar honderd auto's van Rolls- Royce tot Trabant, duizenden motoren en scooters, fietsen, brommers en zelfs tractoren zijn er te zien en meestal te koop. De volgende Vehikel is in december op de Veemarkt in Utrecht. Vehikel is vanavond tot 21.00 uur open en zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De entree kost 25 gulden. KALENDER vrijdag 24 augustus 2001 door Harrie Verrijt valkenswaard - Ze kosten veel ondernemers hoofdbrekens en het zijn ruimtevreters: parkeer plaatsen. In de randstad en steeds vaker daarbuiten wordt het Valkenswaardse bedrijf Car- parkers ingezet om de parkeer ruimte nuttiger te gebruiken. „Een investering van 20.000 gul den per extra parkeerplaats is geen probleem meer", aldus di recteur John Krijnen. Konden we de auto's maar sta pelen... Deze verzuchting moet bij ondernemers en architecten vaak geklonken hebben. Woeke rend met de dure ruimte moe ten ze een goede verhouding zien te vinden tussen de om vang van een bedrijfspand en het aantal voorgeschreven of ge wenste parkeerplaatsen. Welnu, auto's stapelen kan. Voor John Krijnen, eigenaar-di recteur van Carparkers Neder land in Valkenswaard, is het da gelijks werk. „Ik heb in de afge lopen jaren zo'n 500 parkeersys temen verkocht. Mijn Duitse le verancier Wöhr heeft er wereld wijd 250.000 weggezet." Een van de klanten van Carpar kers is Visa in Amsterdam. Op het eerste gezicht staan rondom het hoofdkantoor 53 auto's nor maal geparkeerd. Tot John Krij nen een sleutel in een slotscha- kelaar steekt in een van de ijze ren paaltjes tussen de parkeer plaatsen. Als een wonder wor den twee auto's opgetild en uit een gat eronder komen twee an dere tevoorschijn. „Hier is plaats voor 106 auto's", glundert de Valkenswaardse on dernemer. „In ruststand staan deze dubbele autoliften naar be neden. De eerste 53 parkeerders kunnen dus zonder problemen hun auto kwijt. De chauffeurs die daarna komen, moeten uit stappen en met hun sleutel een lift met twee auto's omhoog la ten gaan. Ze rijden hun auto vervolgens de lift op en moeten Bij Visa in Amsterdam zijn 53 parkeerplaatsen verdubbeld met be hulp van liften. Foto: Kees Martens om de sleutel terug te krijgen het geheel eerst weer laten zak ken." Dit laatste was volgens Krijnen wel een belangrijke voorwaarde om van de gemeente Amster dam toestemming te krijgen. „De welstandscommissie ging akkoord omdat we met dit sys teem kunnen garanderen dat de aanblik gedurende 99 procent van de tijd normaal is." De kosten om de par keergele genheid op deze manier uit te breiden liegen er niet om. Krij nen rekent voor: een systeem met twee auto's boven en twee onder kost 32.000 gulden; hier komt nog 8.000 gulden bij voor de betonnen put. „Dat betekent dus een investering van 20.000 gulden per extra parkeerplaats. We vinden onze Wanten dan ook op plekken waar de bedrij venterreinen heel schaars en dus duur zijn. Voor hen is zo'n investering geen probleem. De meeste systemen zetten we weg in de Randstad." Bij de kosten komt ook nog het onderhoud. „Dat moet natuur lijk goed geregeld zijn, want niets irriteert meer dan niet bij je auto kunnen. We hebben daarom een onderhoudsabon- nement van 25 gulden per plek waarin ook de storingsdienst zit begrepen. Daarvoor is het be drijf Star lift met de storings dienst voor gewone liften inge schakeld. Deze systemen zijn trouwens opvallend storings- arm." Krijnen begon met zijn zaak een kleine tien jaar geleden. „Ik kwam bij toeval in contact met het Duitse Wöhr die een verte genwoordiger voor Nederland zocht. Ik werd direct enthousi ast en dat was ook nodig, want de eerste vier jaar verkocht ik geen enkel systeem. Pas midden jaren '90 kwam de vraag op gang en de laatste jaren heb ik een omzet van gemiddeld 1,2 miljoen." De Duitse producent van par keersystemen Wöhr heeft al sinds 1959 ervaring met het ont werpen van vernuftige parkeer- mogelijkheden. Tegenwoordig gaat dat heel ver, tot en met hele parkeerflats. In Sindelfingen, nabij Stuttgart staat een par- keerflat met zes verdiepingen die hoog genoeg zijn voor een gemiddelde personenauto. De automobilist kiest een van de vier ingangen en zet daar zijn auto op een platform. Volledig computergestuurd gaat dit plat form via een lift naai' een van d plekken in de parkeerflat. In Nederland staan dit soort massale systemen nog niet, maar een garage in de Eerste j Weteringsdwarsstraat in hartje Amsterdam wordt wel heel effi ciënt gebruikt. Krijnen laat zien hoe elf auto's er een plek kun nen vinden, terwijl de afinetin- gen van de garage hooguit ge noeg zijn voor twee keer drie auto's, maar dan wel bumper aan bumper. Krijnens bedrijf heeft zes liften geplaatst die evenzoveel auto's de hoogte in tillen. Hierdoor komt de vloer vrij waaronder zich vijf plateaus bevinden die links en rechts kunnen bewegen. „Deze man heeft hier een goud mijntje", zegt John Krijnen. „Hij heeft al zeven van de elf par keerplaatsen verhuurd. Voor 1000 gulden per plaats, per maand." AUGUSTUS t/m 9/9 Harley Freedom Forever, Beurs van Berlage, Amsterdam. t/m 9/9 Indian Summer - 100 jaar Indian, Art Gallery, Amsterdam. 020-5289820. 25-26 Vehikel Oldtimerbeurs, Jaarbeurs, Utrecht. 030-2258262. 25-26 British Race Festival, Circuit Park Zandvoort. 023-5740750. 26 Car Audio Festival, Circuit Lelystad. 0165-503554. SEPTEMBER 1-2 European Truck Racing, Most, Tsjechië. 1-2 Volvo Klassiekerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073-5233300. 1-2 Hockenheim Klassieker, Hockenheim. Duitsland. 1-2 Concours d'Elégance, paleis Het Loo, Apeldoorn. 0346-559090. 2 Simca-Matra-Talbot Meeting, Midlandcircuit, Lelystad. 023-5356587 of 071-5896145. 2 GP België, Formule 1, Spa- Francorchamps. 9 Radio 538 Trophy of the Dunes, Circuit Park Zandvoort. 023-5740750. Tips naar: sleeuwenkamp@compuserve.com of Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem. Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uitgever is niet verantwoordelijk voor afgelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het vermelde telefoonnummer. door Peter Lodewijks Er is in de afgelopen jaren veel veranderd bij Skoda. Nog niet zo heel lang geleden stond het Tsjechische merk niet bepaald hoog op het verlanglijstje van de meeste autorijders, als het er al op voorkwam. De Skoda's wa ren weliswaar goedkoop, maar oogden niet fraai, boden geen luxe en reden nogal Spartaans, daarbij een flink rookspoor in de straat achterlatend. Die tijd lijkt inmiddels heel ver weg, sinds het grote Volkswa gen-concern zich met Skoda is gaan bemoeien. De Duitsers hebben er een florerende fa briek van gemaakt, die in Mladó Boleslav fraaie, op Volkswagens gebaseerde auto's bouwt. Het aanbod wordt regelmatig uitge breid en de verkoop stijgt ge staag. SkodaAuto is weer hard op weg een kwaliteitsmerk te worden zoals dat voor de Twee de Wereldoorlog het geval was. In die tijd bouwde Skoda limou sines met 6- en 8-cilindermoto- ren. Wie een paar jaar geleden be weerd zou hebben dat het merk met een auto in de hogere prijs klasse voor de dag kwam, zou voor gek zijn versleten. Maar zie: op de komende autotentoon stelling van Frankfurt (13-23 september) wordt de Skoda Su perb voorgesteld, een prestigi euze topsedan, die boven de Octavia in het gamma komt. Duidelijk is dat de grote Skoda veel overeenkomsten vertoont (advertentie) FIETSSTROOK Pro heeft een tweetal handige lichtgewicht fietspompjes ont wikkeld. De Moskito Cartridge is een patronenpomp die compact van vorm is en gemakkelijk te gebruiken. Met een C02-pa- troon, die met behulp van een draaiventiel is te doseren, kan zonder moeite een hoge druk worden bereikt. Maar ook hand matig oppompen tot ongeveer 1 Bar is mogelijk, hierna doet de patroon de rest. De Pro Air 2 is ook een compact pompje dat net als de Moskito met C02-patronen werkt. Een lege band is in een paar secon den weer op volle sterkte. Ook met de Pro Air 2 blijft handma tig pompen mogelijk. Beide pompjes zijn geschikt voor Frans- en autoventiel. De Moskito wordt standaard ge leverd met twee patronen en de Pro Air 2 met drie patronen. De ze patronen zijn natuurlijk ook los verkrijgbaar. Prijzen: De Moskito Cartridge kost 49,50 gulden en de Pro Air 2 komt op 42,50 gulden. De komende grote Skoda vertoont grote overeenkomsten met de grotere modellen van Volkswagen en Audi. Foto: Pon met de Passat van moeder Volkswagen en ook zien we trekjes van de andere VW-doch- ter, Audi. De Superb ontleent zijn naam aan een limousine die in 1934 gemaakt werd, toen in sommige uitvoeringen zelfs voorzien van een 4.0 liter 8-ci- linder motor. Die klassieke Sko da werd tot 1947 gebouwd. Voor de 4,80 meter lange Superb staat een aardig motorenpalet (van Volkswagen) klaar. De klant kan straks kiezen voor een 2.0 li ter, een 1.8 turbo of een 2.8 V6- benzinemotor, danwel een 1.9 TDi diesel of een 2.5 direct inge spoten V6 diesel. Geïnteresseer den moeten echter nog even ge duld hebben, de Superb wordt eind volgend jaar in Nederland leverbaar. Wat hij gaat kosten is nog niet bekend. (advertentie) Gazelle ggjjj Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos HM Vespa Loekie De nieuwe Nissan Primera ziet er knap futuristisch uit. Het three-box-uiterlijk (met duidelijk gescheiden motor, zit- en bagagegedeelte) is verlaten. Foto: GPD door Rien van der Steen frankfurt - Ondanks enkele fa celifts zag hij er jarenlang bijna hetzelfde uit. De Japanners wa ren zoals zo vaak (zie Mitsubi shi, Subaru, Honda, vroeger Toyota) doodsbang de auto ui terlijk echt te moderniseren. Met gevolg dat vrijwel niemand meer naar de Primera omkeek. Nu is het genoeg. Nissan wil van zijn grote middenklasser weer een succes maken. Dus werd de vormgeving indringend aange past en de techniek up-to-date gebracht. Op de grote show van Frankfurt wordt medio septem ber de nieuwe Primera onthuld. Opvallend aan de auto is dat neus, 'middenschip' en achter kant vloeiend in elkaar overlo pen. Binnenin zit een groot cen traal schenn, want de audio-in- stallatie is gebundeld met com municatie- en informatiemoge lijkheden, net als met het even tueel aanwezige navigatiesys teem en klimaatcontrole. In de duurdere versies wordt op het zelfde scherm bij achteruitrijden ook geprojecteerd wat zich ach ter de auto bevindt. Want boven de kentekenplaat achter zit een mini-cameraatje. Een ultieme parkeerhulp dus. De Primera wordt desgewenst ook uitgerust met adaptieve cruise control, die een kruissnel heid vasthoudt, maar zich ook zelfstandig aanpast aan de voor liggende weggebruikers. Het systeem meet met laserstralen de afstand tot voorliggende au to's en past de snelheid daaraan aan of remt zelfstandig bij. Ver der is de nieuwe Primera uitge rust met elektronische stabili- teitscontrole, een veiligheidssys teem dat afzonderlijke wielen kan remmen, mocht de auto te hard een bocht ingaan. De nieu we Primera, die iets groter is dan het huidige model, komt in maait 2002 op de markt, gelijk tijdig als 4-deurs sedan en sta tioncar. In september 2002 volgt de vijfdeurs. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgertaan Leiden Tel.: 071 -56806 80 münchen/anp - Het Duits-Ame- rikaanse autoconcern Daimler- Chrysler brengt in 2003 een li mousine op de markt. Dat heeft het concern maandag bekend gemaakt. Het haalt daarbij een oud merk van stal: Maybach, dat in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw furore maakte als luxe auto. De eerste plannen van Daimler- Chrysler om zich in het luxe segment te begeven dateren al van 1997. Toen lag ook een nieuwe versie van de Maybach op de tekentafel, maar de direc tie durfde tot dusver de stap niet te wagen. De autofabrikant zal moeten opboksen tegen Rolls- Royce, dat domineert in het li mousine-segment. De Mercedes-Benzfabriek in het Duitse Sindelfingen neemt de fabricage voor zijn rekening. Jaarlijks wil DaimlerChrysler maximaal 1.500 stuks gaan ma ken. De verkoopprijs van de li mousine, met een lengte van tot wel zes meter, is nog niet be kendgemaakt. Met de Maybach haalt het auto concern roemruchte historie te rug op de weg. Wilhelm May bach werkte enkele jaren samen met Gottlieb Daimler, die aan de wieg stond van Daimler Chrysler. In 1907 begon May bach voor zichzelf als motoren-1 bouwer. Veertien jaar later zette zijn zoon Karl de eerste luxe wa gens op de markt. De limousi nes werden helemaal naar de wensen van de klant gemaakt, waardoor er nimmer twee de zelfde Maybachs rondreden. Dobbeweg 2, 2254 AG Voorschoten (071) 560 02 33 door Hans van Alebeek De vakantie zit er amper op of de handel in caravans en tenten maakt zich al weer op voor het nieuwe seizoen. Op zaterdag 25 augustus gaat in Düsseldorf de Caravan Salon van start, op dit gebied de grootste beurs van Europa. In oktober volgt de - veel kleinere- Nederlandse Kampeer Caravan Rai. Veruit de belangrijkste beurs op het gebied van caravans, cam pers, tenten en toebehoren is de Caravan Salon in Düsseldorf, van 25 augustus tot en met 2 september. Dit jaar beleeft deze beurs zijn veertigste aflevering. Er wordt gemikt op ruim 150.000 bezoekers. In vergelij king met andere jaren wordt de Caravan Salon een maand eer der gehouden, vooral om als eerste beurs op dit gebied de nieuwtjes te kunnen tonen. De Caravan Salon beslaat in to taal negen beurshallen, samen goed voor 183.000 vierkante me ter. In totaal tonen daar ruim 500 fabrikanten en handelaren op het gebied van caravans, kampeerwagens, tenten, kam- peerartikelen en toerisme hun nieuwste producten en dien sten. De Caravan Salon, op de borden richting Düsseldorf (vliegveld) aangeduid als 'Messe, is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.01 uur. Een kaartje aan de kassa kost 16 DM. Ook zijn kaarten te I bestellen bij Rops Trading in Den Haag, tel. 070 - 350 11 00 (prijs 20 gulden). Wie niet naar Duitsland gaat en toch de kam- peemieuwtjes wil weten, zal nog een paar maanden moeten wachten. De jaarlijkse Kampeer Caravan Rai (aflevering 38) in de Amsterdamse RAI gaat na melijk pas op 19 oktober van start. Deze beurs duurt tot 24 oktober en is elke dag geopend I van 11 tot 18 uur. Toegang kost 25 gulden kinderen tot 11 jaar mogen gratis naar binnen. Apeldoorn - Liefhebbers van klassieke topauto's moeten vol gend weekeinde zeker een be zoek brengen aan Apeldoorn. Daar wordt voor de derde keer in successie het Concours d'élé- gance Paleis Het Loo gehouden. Vanpit de hele wereld komen ongeveer 140 unieke klassiekers naar Nederland om op de eerste twee dagen van september rond het paleis bekeken te worden. Hispano Suiza, Rolls-Royce, Bentley, Mercedes-Benz, Dela- haye, Spyker en Ferrari zijn slechts enkele van de beroemde namen die aanwezig zijn. Naast de tentoonstelling heeft de organisatie wat nevenactivi teiten op touw gezet. Zo presen teren zich op een apart terrein bijvoorbeeld diverse verzame laarsclubs. Het evenement is op zaterdag 1 en zondag 2 september toegan kelijk van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost voor volwassenen 25 gulden, kinderen tot 6 jaar gr atis. Voor meer informatie: tel. 036 5384 009. Aan het begin van de jaren dertig van de afgelo pen eeuw raakte het Franse Talbot, net als veel an dere automerken, in problemen. De van oorsprong Italiaanse majoor Anthony Lago nam de firma in 1934 over en maakte er een fabrikant van snelle sportwagens van. Met Jaguar als voorbeeld huurde hij verschillende vooraanstaande ontwerpers in om zijn Talbot-Lago's van een bijzonder uiterlijk te voorzien. De Frans-Russische carrosseriebouwer Jacques Saoutchik was een van die ontwerpers. Van zijn hand was het koetswerk van de Talbot-La- go Grand Sport Coupé op de foto, waarvan er slechts zeven zijn gebouwd. Deze wagen staat bin nenkort opgesteld in de tuinen van Het Loo te Apeldoorn. Tijdens het jaarlijkse concours d'élégance aldaar zijn er ook andere extravagante ontwerpen van Saoutchik te bewonderen. Foto: Van+Van

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18