Macedoniërs: U<JK heeft 85.000 wapens BUITENLAND Hamasleden ontsnappen aan aanval Israëlische helikopter 'Senator No' waakte vooral over belangen Amerika Eurotunnel eist sluiting Frans 'mensenhandelkamp' Belgische minister op bezoek in boos Cuba Britten leveren 500 man meer voor 'Essential Harvest' Amerikaanse arend in de aanval urken vast na orruptie in bouw nkara - De Turkse politie eeft gisteren twee hoge amb- naren en vijf zakenlieden ge resteerd die mogelijk offertes Ebben vervalst voor de bouw in woningen voor aardbe- ingsslachtoffers. Turkije bouwt 5.000 woningen voor de dui- >nden mensen die dakloos ijn geworden door de aardbe- ingvan 1999 in het noordwes- >n van Turkije. Veel van de 7.000 dodelijke slachtoffers ivramen om omdat hun wonin- door corrupte aannemers ideugdelijk waren gebouwd. arlement geeft iat aan Khatami iHERAN - Het Iraanse parle- lent is gisteren akkoord ge- ian met alle twintig ministers e president Khatami had jorgesteld. Daarmee komt een inde aan een meningsverschil issen radicale en gematigde ervormers. De opstandige par- mentariërs waren in eerste in- antie ontevreden over de niddelmatige' ministers. Zij inden dat hervormer Khatami leen progressieve ministers loest benoemen. Normaal eeft de 57-jarige Khatami ioral problemen met de con- rvatieve Raad van Wachters, e waakt over het islamitische irakter van de grondwet. iaddafi jr. slaat taliaanse agenten ime - Een van de zonen van e Libische leider Gaddafi heeft irscheidene Italiaanse agenten slagen. Hannibal Gaddafi lelde zijn woede op enkele le- in van het escorte dat hem oest beschermen. De 36-jari- Libiër was op stap geweest ihad diep in het glaasje geke- n. Toen hij in de vroege och- nd bij zijn hotel arriveerde, kogelde Gaddafi junior drie n zijn beschermers boven- en met flessen en andere lorwerpen. laanse politie akt ETA-leden idrid - De Spaanse politie eft gisteren acht vermeende A-leden gearresteerd en gro- hoeveelheden wapens en immen in beslag genomen. In laai werden 160 kilo explosie- n en een klaarstaande auto et bom in beslag genomen, ids het verbreken van een iakt-het-vuren in januari 100 zijn bij aanslagen die aan Baskische bevrijdingsbewe- ig ETA worden toegeschre- 135 mensen omgekomen. calan wist niet an moord Palme ickholm - De Zweedse poli- heeft de Koerdische leider dullah öcalan ondervraagd er mogelijke Koerdische be- ikkenheid bij de moord op de i'eedse premier Olof Palme, alan, die sinds 1999 in een irkse gevangenis zit, kon gis- en geen nieuwe informatie er de zaak verstrekken. Hij eft altijd persoonlijke betrok- nheid bij de moord ontkend, lar suggereerde dat rebellen e zich van zijn Koerdische Ar- - iderspartij PKK hadden afge- heiden met de moord te ma il hadden. De regering-Palme aide zich in de jaren '80 de lede van militante Koerden de hals door de PKK tot een roristische organisatie te be- At mpelen. Palme werd in 1986 straat in Stockholm doodge- ra loten, toen hij samen met iiif n vrouw naar huis liep na een tj» toek aan een bioscoop. uitse proef met ratis heroïne nn - Duitsland gaat gratis K roïne verstrekken aan ver- 3i' afden. Voor de verstrekking nfi men gebruikers in aanmer- ntl ïg in een aantal grote Duitse den. Alleen langdurig ver- afden bij wie andere vormen n hulp niets heeft opgeleverd, nnen meedoen. Gemikt Rif irdt op 1.120 deelnemers. In t project, dat in februari be ga it, werken de deelstaten Ne- rsaksen, Hessen, Noord-Rijn- id-Westfalen en Hamburg en i gemeenten samen. >lombia levert 1 ugsbaas uit :r( ian cota - Het Colombiaanse 1oggerechtshof heeft gisteren ',h laald dat drugsbaron Fabio hoa uitgeleverd mag worden ne i de VS. De voormalige rech- cn hand van wijlen kartelbaas ji* ilo Escobar werd in 1999 op- lakt. Een rechtbank in Flori- wil Ochoa vervolgen voor lag witwassen van drugsgelden ms smokkel van verdovende idi ddelen.Ochoa was volgens ok iciële schattingen verant- jy ordelijk voor de uitvoer van ton cocaïne per maand naar VS en Europa. donderdag 23 AUGUSTUS 2001 londen-brussel-skopje/ap - De Macedonische regering zorgde gisteren voor grote opschudding met de mededeling dat de et- nisch-Albanese rebellen over 85.000 wapens beschikken, veel meer dan de 2.000 die de rebel len zelf zeggen te hebben. Meer dan die 2.000 stuks willen ze niet inleveren aan de NAVO- troepen, die de komende dagen met de ontwapening beginnen. Het Macedonische ministerie van binnenlandse zaken zei de nieuwe schatting over de aantal len wapens op inlichtingenrap porten te baseren. De bevelhebber van de NAVO- missie 'Essential Harvest', gene- raal-majoor Gunnar Lange, zei dat het inzamelingsproces zelf belangrijker is dan het aantal wapens dat wordt ingeleverd. Lange wees erop dat de rebellen zich ook kunnen herbewapenen en opnieuw de strijd kunnen aanbinden. Hij noemde het kweken van vertrouwen veel be langrijker. Volgens de nieuwe gegevens hebben de rebellen onder meer 9.000 geweren, 8.000 handwa pens van uiteenlopend kaliber, tien houwitsers van verschillend kaliber en 20.000 handgranaten. Een woordvoerder van het Ma cedonische ministerie van de fensie, Marjan Gjurovski, sprak tegen dat de regering overdrijft. Hij noemde het aantal van 2.000 wapens dat door de rebellen is genoemd 'belachelijk'. De onduidelijkheid over het aantal wapens vormt een poten tieel probleem voor de NAVO- missie. In het vredesakkoord dat de basis vormt voor de missie staat dat de wapens in drie fasen moeten worden ingeleverd. De regering moet tegenover elke fa se een aantal politieke maatre gelen stellen om de positie van de etnische Albanezen te verbe teren. Vooraf moet duidelijk zijn hoe veel wapens er in elke fase moe ten worden ingeleverd. Militaire en diplomatieke functionarissen zeiden eerder dat zij nog vóór komend weekeinde duidelijk heid over het aantal in te leveren wapens wilden hebben. De in geleverde wapens worden over gebracht naar Griekenland, waar ze vernietigd zullen wor den. Groot-Brittannië bereidt intus sen het sturen van honderden extra manschappen naar Mace donië voor, omdat andere NAVO-landen onvoldoende ge specialiseerd personeel hebben aangeboden. Volgens het minis terie van defensie in Londen kan het aantal soldaten dat deel neemt aan operatie Essential Harvest oplopen tot 2.000, in plaats van 1.500. De NAVO-missie, staat onder Brits opperbevel. Naast Groot- Brittannië, Frankrijk en Grieken land nemen ook Nederland, Tsjechië, Duitsland, Hongarije, Italië, Noorwegen, Spanje, Tur kije en de Verenigde Staten deel. De operatie bestaat uit drie fa sen: de stationering van de mili tairen, het inzamelen van wa pens en de terugtrekking van al le bij het conflict betrokken mi litairen en milities. Het hoofd kwartier van de NAVO-troepen komt in de buurt van de hoofd stad Skopje. De verschillende bataljons worden gelegerd ten noordwesten van Skopje, op het vliegveld van Petrovec en in Ku- manovo en Krivolak. De regering van Macedonië, die formeel om de NAVO-militairen verzocht, reageerde instem mend op de komst van de vre desmacht. Een adviseur van president Boris Trajkovski, Stevo Pendarovski, benadrukte dat Macedonië het staakt-het-vuren zal eerbiedigen en de NAVO 'op alle mogelijke manieren' zal hel pen van de missie een succes te maken. albany - Paul Finn snelt zijn driejarige dochter Kayla te hulp als ze op het strand van Hampton Beach in de Amerikaanse staat New Hampshire wordt aangevallen door een Amerikaanse zeearend. Het meisje bleef ongedeerd. De roofvogel valt sinds afgelopen week voortdurend strand- gasten lastig, en vliegt achter strandballen aan. Foto: AP/Dave Lane door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Twee vooraanstaande activisten van de islamitische verzetsbeweging Harnas hebben gisteravond een Israëlische moordaanslag overleefd. Ze ont snapten op het nippertje toen in de Gazastrook gevechtshelikop ters de twee auto's waarin ze re den onder vuur namen. In Na blus schoten Israëlische com mando's vijf leden van Fatah, de beweging van PLO-leider Arafat, dood. Adnan al-Ghoul (43) en Mo hammed Deif (36) waren het doelwit voor de raketten van twee Israëlische Apache-heli kopters. De twee worden be schouwd als de belangrijkste lei ders van Izadin al-Kassem, de gewapende arm van Harnas. Is raël zou niet geweten hebben dat Deif in een van de auto's zat. De aanslag zou gericht zijn ge weest op Ghoul, volgens de Isra ëlische veiligheidsdienst een van de actiefste bommenfabrikanten in de Gazastrook. Ghouls 20-ja- rige zoon Bilal, die actief is in de Fatah-militie, kwam bij de aan slag om het leven. Een andere gezochte Palestijn, Said al-Ar- bid, raakte zwaar gewond. De helikopters lanceerden vier anti-tankraketten. Die troffen doel en beide auto's brandden volledig uit. Deif en Ghoul zou den uit de andere auto zijn ge sprongen, een paar seconden voor die werd getroffen. Het mi nisterie van defensie in Tel Aviv begint vandaag een onderzoek naar het waarom van de misluk- king. Volgens getuigen ontdekten de chauffeurs van de auto's dat ze werden gevolgd door de heli kopters, en begonnen ze in een open veld snel in cirkels rond te rijden, in een poging raketten te ontwijken. Harnas heeft na de aanslag van gisteravond laten weten dat haar wraak 'oorverdo vend en pijnlijk' zal zijn. Pizzeria Sbarro, het eethuis in het centrum van Jeruzalem waar een Palestijnse extremist twee weken geleden een zelfmoord aanslag pleegde, zal worden ge renoveerd en heropend. De bomaanslag kostte op 9 augus tus behalve de dader aan vijftien mensen het leven. Onmin tussen Havana en EU houdt aan havana/ap - De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Louis Michel en enkele functio narissen van de Europese Unie zijn gisteren in Havana aange komen voor een bezoek dat de geprikkelde relatie met Cuba moet verbeteren. Michel, momenteel voorzitter van de Europese ministerraad, zal tijdens de drie dagen duren de reis besprekingen voeren met zijn Cubaanse ambtgenoot Feli pe Perez Roque. Met hem mee gereisd zijn de Spaanse staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Miguel Cortes Martin en een vertegenwoordiger van Euro pees commissaris voor externe betrekkingen Chris Patten. Cuba beschouwt het bezoek echter nadrukkelijk niet als een EU-visite-, maar als een Belgi sche aangelegenheid. De zoge naamde 'trojka' van de EU is niet in Cuba uitgenodigd, aldus een communiqué. Cuba is nog steeds verbolgen over de steun die de Europese Unie vorig jaar gaf aan een motie tegen het land bij de Mensenrechtencommis sie van de Verenigde Naties in Genève. Een Cubaanse trip naar de EU werd onmiddellijk afgezegd, en Cuba trok zijn aanvraag om in een pact van de EU met de arm ste landen van de wereld te wor den opgenomen in. Momenteel drijft Cuba ongeveer 40 procent van zijn handel met de EU. Bij ruim de helft van de joint ven tures met buitenlandse bedrij ven is kapitaal uit een EU-land betrokken. Bovendien ontvangt Cuba miljoenen euro humani taire hulp van de Europese Unie. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Jesse Helms, der tig jaar lang een van de meest conservatieve en invloedrijke le den van de Amerikaanse Senaat, trekt zich terug uit de politiek. De 79-jarige senator uit Noord- Carolina maakte gisteravond be kend dat hij zich om gezond heidsredenen volgend jaar niet meer verkiesbaar stelt. Helms is een van de meest des kundige en kleurrijke senatoren. Gedurende het presidentschap van Bill Clinton heeft hij als voorzitter van de invloedrijke buitenlandcommissie van de Senaat een belangrijke rol ge speeld in de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Hij verloor het voorzitterschap in juni, toen de Republikeinen de meerder heid in de senaat kwijt raakten. Helms had als bijnaam 'Senator No', omdat hij met succes wets voorstellen die hem niet zinden wist te blokkeren. Hij voerde vooral een kruistocht tegen in ternationale verdragen en de Verenigde Naties, maar ook te gen 'decadente' kunst, homo seksuelen en raciale bevoorde ling. Helms wist de ratificatie van het verdrag op het verbod van het testen van kernwapens tegen te houden. Ook saboteer de hij jarenlang het betalen van de Amerikaanse contributie aan de VN. De senator nam het initiatief tot wetsvoorstellen tegen het Cuba van Fidel Castro en blokkeerde de benoeming van naar zijn smaak te liberale ambassadeurs. Afgelopen jaar matigde Helms zich een beetje, en sloot hij met de vorige minister van Buiten landse Zaken Albright en VN- ambassadeur Richard Hol brooke een akkoord over het be talen van de VN-contributie. Het opstappen van Helms kan belangrijke gevolgen hebben voor de machtsverhouding in de senaat, waar de Democraten nu een meerderheid hebben van één stem. Een belangrijke Repu blikeinse kandidaat om Helms in 2003 op te volgen is Elisabeth Dole, echtgenote van voormalig Republikeins presidentskandi daat Bob Dole en zelf vorig jaar een blauwe maandag presi dentskandidaat. De Democraten hebben nog geen kandidaat voor de openvallende zetel. Noord-Carolina is een conserva tieve zuidelijke staat, waar het extreme conservatisme van Helms jarenlang bloeide. Maar de laatste jaren is door de groei van high-techbedrijven en de komst van veel gematigde noor derlingen de zuidelijke cultuur teruggedrongen. Met het af scheid van Helms wordt een conservatief tijdperk afgesloten dat teruggaat tot de tijd van de rassenscheiding en de strijd om de burgerrechten van de jaren vijftig en zestig. Jesse Helms: omstreden en aartsconservatief, maar ook kundig en ervaren. Foto: AP/Grant Halverson door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - „Het is elke nacht hetzelfde. Om wanho pig van te worden. Honderden mensen, illega len, die vanuit het kamp in Sangatte naar het terrein van Eurotunnel lopen, in de hoop daar op een vrachtwagen te kunnen klimmen die hen naar Groot-Brittannië brengt." De woord voerster van Eurotunnel, de maatschappij die de Kanaaltunnel beheert, zucht diep. „En de Britse regering dreigt ons met een boete van 7.000 gulden voor iedere illegaal die via de Kanaaltun nel het Verenigd Koninkrijk bereikt." Eurotunnel is die situatie zat, en heeft de Fran se regering voor de rechter gesleept. De maat schappij wil dat het opvangkamp, op twee ki lometer afstand van het terrein van Eurotun nel, wordt gesloten. „Hier is sprake van een politiek probleem. Twee regeringen zijn niet in staat om op fatsoenlijke wijze een vluchtelin genprobleem op te lossen, en willen kennelijk dat wij daar de verantwoordelijkheid voor ne men. Maar we zijn een particuliere organisa tie. Onze verantwoordelijkheid is voor goed vervoer tussen beide landen te zorgen", aldus de woordvoerster van Eurotunnel. Het kamp in Sangatte werd in september 1999 geopend. De Franse regering bood het Rode Kruis een gebouw aan om fatsoenlijk onder dak te bieden aan vluchtelingen uit Kosovo die een asielaanvraag voor Groot-Brittannië had den ingediend. Een humanitaire geste, die destijds de instemming van vrijwel alle partij en had. Maar de situatie in en rond Sangatte veranderde snel. Goed georganiseerde bendes die geld verdienen met mensenhandel, lokten wanhopige vluchtelingen met mooie beloften naar de Kanaalstreek. Inmiddels bivakkeren er Afghanen, Iraakse en Turkse Koerden, Iraniërs, Oost-Europeanen en Chinezen. Officieel kan het kamp onderdak bieden aan niet meer dan tweehonderd men sen. „Maar in werkelijkheid bivakkeren er tus sen de duizend en tweeduizend illegalen. En buiten het kamp wonen er nog tallozen. De drang om naar Groot-Brittannië te gaan is enorm. Maar het is ieder voor zich. De sfeer is meedogenloos", zegt een particuliere bewaker die het terrein van Eurotunnel in de gaten moet houden. „Vorige maand nog zijn Afghanen en Koerden met elkaar op de vuist gegaan. Het was af schuwelijk. Omdat Eurotunnel de beveiliging heeft opgevoerd, is het nog moeilijker gewor den om bij de treinen te komen. Maar mensen zijn inventief. En de bendes deinzen voor niets terug." Bij de terminal van Eurotunnel hebben zich dit jaar al ruim 18.000 vluchtelingen ge meld met een asielaanvraag voor Groot-Brit tannië. Allen zijn teruggestuurd naar het op vangcentrum in Sangatte, met de mededeling dat ze zich bij de Franse autoriteiten dienden te melden. Maar de Fransen zeggen niets te kunnen doen voor mensen die Frankrijk wil len verlaten. Een woordvoerder van het Rode Kruis ver klaart dat de vluchtelingen 'aan het eind van hun latijn' zijn. Sommigen proberen nog op legale wijze aandacht te wagen voor hun situ atie. Iraakse Koerden, Afghanen en Iraniërs hielden enkele dagen geleden een demonstra tieve optocht van Sangatte naar Calais, en woegen de Hoge Commissaris voor Vluchte lingen van de VN, Ruud Lubbers, voor hen te bemiddelen. Maar, zo weet ook de Rode-Kruiswoordvoer der, er valt in deze zaak niets te bemiddelen. Op het terrein van immigratie hebben de be trokken landen het namelijk voor het zeggen. „Het is een patstelling. Groot-Brittannië wil dat Frankrijk de zaak oplost en de Fransen doen alsof ze doof zijn. Sluiting van het kamp lost evenmin iets op. Alle vluchtelingen weten inmiddels dat je via de Kanaaltunnel naar Groot-Brittannië kunt komen. Ze blijven dus." Eurotunnel houdt evenwel vast aan zijn eis dat Sangatte dicht moet. „We zien nu al dat er ver voerders zijn die hun wachtwagens weer met de veerboten naar Engeland laten gaan. Ze zijn de vertragingen beu. Ik kan dat wel begrijpen, maar ik accepteer het niet. Het gaat ons name lijk veel geld kosten." Eurotunnel heeft inmid dels honderd bewakers op zijn terrein rondlo pen, er zijn patrouilles met honden ingesteld, overal is prikkeldraad aangebracht en twee honderd videocamera's houden de rest van het terrein in de gaten. Het bedrijf verwacht dat de claim tegen de Franse staat pas over en kele weken door de rechtbank in lille zal wor den behandeld.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5