Snelle jongens jagen op letselslachtoffer GESPREK VAN DE DAG Feestgangers gooien kilo's tomaten aan pulp 'Wild beest' Mette-Marit vraagt vergiffenis Heimwee naar vroeger DONDERDAG 23 AUGUSTUS 2 MENSELIJK De vondeling-pony FRIETJE gaat mogelijk toch weg uit Het Land van Ooit in Drunen. De Dierenambulance in Den Haag heeft zich gemeld bij het familiepark, omdat de organisatie het paardje als mascotte wil hebben. De Ooit-directie overweegt dit verzoek te honoreren. De pony Godfried werd vorige week te vondeling gezet in de fiet senstalling van het Drunense pretpark. Op een briefje stond dat zijn eigenaars hem niet meer konden verzor gen. Eerst zocht de Ooit-directie een goed tehuis voor het dier, waarop ongeveer 25 'aanbiedingen' binnenkwa men, maar later vorige week werd toch besloten het dier in het park te houden. Medewerkers van het Drunense park gaan volgens een woordvoerster eerst op bezoek in Den Haag om te overleggen en te bekijken of de vier maanden oude Frietje daar een goed tehuis krijgt.Er is dus nog niets beslist", aldus de woordvoerster. De notenhouten piano die JOHN LENNON gebruikte bij het com poneren van 'Imagine' is terug in Liverpool, de plaats waar Lennon is geboren en getogen. De piano arriveerde juist voor het jaarlijkse Beatle-festijn dat vandaag be gint. Popster George Michael schonk de Steinway aan The Beatles Story Museum. Hij kocht het muziekinstrument vorig jaar op een veiling voor 5 miljoen gul den. Een politie-escorte bege leidde de piano naar zijn nieuwe onderkomen. George Michael staat bekend al een groot Beatle- fan. Hij schonk de piano aan het museum omdat 'je zo'n muziek instrument nu eenmaal niet er gens in een opslagruimte laat staan'. De man met het LANGSTE HAAR TER WERELD is op 77-jarige leeftijd in het noorden van Thailand overleden. Op de dag van zijn overlijden mat de haardos van het Hmong-stamhoofd Hu Sengla 5,79 meter. Enkele fami lieleden van de wereldrecordhouder wijten zijn dood aan Hu's gewoonte zijn haar eenmaal per jaar te wassen. Dat is niet de gewoonte bij de Hmong-stam. Hij maakte een uitzondering voor geïnteresseerde toeristen. Hu Sengla haalde in 1997 het Guinness Book of Records. Toen was zijn haar nog 5,15 meter lang. De wereldtitel blijft in de familie: de 88-jarige broer van het stamhoofd heeft een haardos van precies 5 meter. COURTNEY LOVE heeft het persoonlijke dagboek van haar vroegere echtgenoot en Nirvana-zanger Kurt Cobain aan de schrijver Charles R. Gross gegeven. De handge schreven dagboekfragmenten beslaan de periode van de puberteit tot aan de zelfmoord in 1994 van Cobain. Gross gebruikt het materiaal voor zijn biografie met de ti tel 'Heavier than Heaven: A Biography of Kurt Cobain'. ANDRE AGASSI en STEFFI GRAF gaan op 15 september in Las Vegas trouwen. Dat meldt het Duitse blad Gala. Het beroemde tenniskoppel zou de datum van het huwe lijk naar voren hebben geschoven van januari naar sep tember, omdat de Duitse ex-kampioene Graf in decem ber een kind verwacht. Het management van Graf wilde geen commentaar leveren. Ook de woordvoerder van Agassi's bedrijf Agassi Enterprises kon de trouwplannen niet bevestigen. Agassi bekende deze maand wel aan een Britse krant dat hij met Graf wilde trouwen. ,,We hebben het al geregeld. Ik heb haar gevraagd en we zijn ver loofd", aldus de Amerikaan. Tienduizenden feestgangers in het Spaanse stadje Bunol zijn el kaar gisteren een uur lang te lijf gegaan met tomaten. Spanjaar den en toeristen gooiden 120.000 kilo tomaten tot puree op een van de merkwaardigste Spaanse feesten. Ongeveer 30.000 mensen stortten zichzelf tijdens het jaarlijks terugkerende 'Tomatina'-festival in de rode brij. Op sommige plekken ston den de tomatengooiers tot hun knieën in de puree. Het festival in Bunol, zo'n veer- „We hebben grenzen overschre den, ik nog meer dan anderen. Ik ben tot extremen gegaan in mijn jeugdige rebellie. Ik was een echt wild beest, maar die tijd ligt nu achter mij. Ik heb er spijt van. Ik kan het niet over doen, maar ik kan wel opnieuw beginnen." Met tranen in de ogen en haar linkerhand stevig in de greep van haar verloofde kroonprins Haakon, sneed Met- te-Marit Tjessem Hoiby gister morgen tijdens een persconfe rentie in het koninklijk paleis van Oslo zelf het onderwerp van haar verleden in het seks- en drugscircuit aan. Mette-Marit veroordeelde het gebruik van drugs en nam daar nu uitdrukkelijk afstand van. De stroom verhalen en geruchten over haar jongere jaren hadden de aanstaande bruid pijn ge daan. Het speet haar ook dat zo veel Noren moeite hadden haar vanwege dat wilde verleden te accepteren. „Het is een dure les geweest. Ik kan die eerdere keu zes in mijn leven niet opnieuw maken, hoezeer ik dat ook zou willen", vertelde Mette-Marit. Kroonprins Haakon zei zelf geen drugs te hebben gebruikt, maai' bekende dat Mette-Marits verle den ook binnen de koninklijke familie onderwerp van discussie is geweest. Mette-Marit gebruik te voor de omschrijving van haar gedrag het Noorse 'utsve- vende', wat vrij vertaald bete kent dat ze een 'wild' seks- en partybeest is geweest. Uit die tijd stamt ook haar nu vieijarige zoontje Marius, wiens vader Morten Borg een veroordeling voor openbare geweldpleging en drugsgebruik op zijn conto heeft staan. Mette-Marit (28), die zaterdag in het huwelijk treedt met de Noorse troonopvolger, vroeg de pers haar verleden nu te laten rusten. De Noorse parlements voorzitter Kirsti Kolle Grondahl sloot zich na afloop van de pers conferentie bij die oproep aan. „We moeten aanvaarden wat is gebeurd, maar het moet haar toekomst niet in de weg staan", aldus Grondahl. Hans Jacobs Mette-Marit heeft het moeilijk als ze spijt betuigt over haar verleden. Foto: Reuters/Vidar Ruud Vriendin Spaan" prins verrasseni op bruiloft De publicatie van de defïni!n gastenlijst voor het huwelij de Noorse kroonprins Haal en Mette-Marit Tjessem Hl heeft deze week voor opwi gezorgd. Het Noorse fotom Eva Sannum is door het pa persoonlijk uitgenodigd on 1 trouwdienst bij te wonen, r opvallend omdat Sannum i vriendin is van de Spaanse^l kroonprins Felipe, die giste als eerste van de koninklijk! gasten in Oslo aankwam. Sannum woont in Oslo en pe zou meerdere keren ine to op bezoek zijn geweest. 1 twee zijn ook een paar keei J men op vakantie gefotogra maar de Spaanse koninklijie milie heeft nooit comment gegeven op de berichten o vriendschap. Een meerderl c van de Spanjaarden zou vo f peilingen geen bezwaar he tegen het Noorse burgermi11 als echtgenote van Felipe maar conservatieve royalisir huiveren bij de gedachte. 1 van Eva die lingerie showt Ir len daar wel een rol bij spe V' Advocatuur hekelt wurgcontracten en 'ambulance-chasing' Binnen de advocatuur groeit de ergernis over het toenemend aantal 'vrije jongens' die met twijfelachtige methoden geld verdienen aan slachtoffers van letselschade. De niet-advocaten op de letselschademarkt hoeven zich amper aan regels te houden. Het gevolg: wurgcontracten, to renhoge provisies en een soms wel erg pijnlijke jacht op potenti ële klanten, ook wel bekend als 'ambulance-chasing'. Mr. Marek Guensberg, alge meen deken van de Nederland se Orde van Advocaten (Nova), hekelt vooral de adviseurs die met overvaltechnieken 'verse slachtoffers' proberen te werven met folders bij huisartsen, fysio therapeuten en zelfs bij politie bureaus. „Dat is helaas het ge volg van ons systeem. In Duits land geldt het 'Beratungsmono- pol' waarbij alleen advocaten ju ridisch advies mogen geven. In Nederland mag iedereen dat." In een enkel geval, zoals bij de cafébrand in Volendam, zou ge probeerd zijn klanten te werven direct na een groot ongeval of ramp. Guensberg: „Misschien moeten we na calamiteiten zo als in Volendam en de vuurwer kexplosie in Enschede, meteen een centraal punt inrichten voor eerstelijns advocatenhulp. Want net als andere hulpverleners kunnen letselschade-advocaten er niet vroeg genoeg bij zijn. Al leen, dat moet wel netjes gebeu ren." Een simpele zoekopdracht op internet levert al snel tientallen bureaus op die bijna allemaal gouden bergen beloven. Het is een schril contrast met de advo catuur, die een traditie heeft van bescheiden profilering. „Het on gereguleerde circuit is een groei end probleem", zegt de Amster damse letselschade-advocaat John Beer. Als vertegenwoordi ger van de vereniging van letsel schade-advocaten ASP is hij on langs voor drie slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede een civiele procedure begonnen tegen de gemeente en het rijk. Beer krijgt met enige regelmaat cliënten die eerder hun neus hebben gestoten bij gehaaide niet-advocaten. „Ik zie de meest waanzinnige contracten." In veel van die gevallen hebben Een slachtoffer van de cafébrand in vergoeding wilden eisen. Foto: FBF slachtoffers van letselschade zich laten lokken door de belof te 'no cure no pay", een werkwij ze die voor advocaten verboden is. Het principe is simpel: komt er geen schadevergoeding, dan hoeft de cliënt ook niet te beta len. „Maar niet zelden zie je dat mensen een veel te lage vergoe ding hebben gekregen, die ze wellicht zelf nog uit het vuur hadden kunnen slepen. Maar het kost ze wel provisie die kan oplopen tot vele duizenden gul dens." „De advocaat mag geen belang hebben bij een zaak Hij krijgt een vast, van tevoren afgespro ken bedrag", zegt Loes de Vaan. Zij doet voor de Universiteit Lei den onderzoek naar het feno meen letselschade in drie Ame rikaanse staten. „Als de vergoe ding van de advocaat afhanke lijk is van de hoogte van de claim, dreigt belangenverstren- Volendam leest het rapport over de brand. Meteen na de ramp stonden juridische adviseurs op de dijk om klanten te werven die een sc Fotografie/Frank van den Berg geling. Dan schikt hij misschien te snel voor een laag bedrag om niet te veel kosten te maken en toch aardig te verdienen. Dan gaat rendement voor optimale rechtshulp." Ook krijgt Beer cliënten die on danks beloftes niets hebben ge kregen. Zelfs in die gevallen kunnen slachtoffers behoorlijk de pineut zijn, omdat ze vaak vast blijken te hangen aan een soort wurgcontract. Beer: „Als een andere adviseur of advocaat dan wel een vergoeding voor el kaar weet te boksen, kan het zijn dat een deel daarvan alsnog moet worden afgestaan aan de adviseur die zelf niets heeft we ten te bereiken." Een andere 'vervelende praktijk' is de twijfelachtige onafhanke lijkheid van sommige adviseurs. Om tot een snel en lucratief ak koord te komen met de tegen partij, meestal een verzekeraar, wordt het slachtoffer naar een arts gestuurd die wordt aange dragen door de opponent. Zo'n vorm van handjeklap kan een slachtoffer van letselschade vele duizenden guldens schelen. „Er zijn keuringsartsen die brood schrijvers zijn. Ze maken verkla ringen op die bij werkgevers of verzekeraars gewild zijn", zegt advocaat Beer. Hij heeft zelf tuchtklachten ingediend tegen artsen, die in zijn ogen mensen ten onrechte 'arbeidsgeschikt' hebben verklaard. Net als de advocatenorde be treurt Beer het dat de branche hierdoor in een kwaad daglicht komt te staan. Vooral vormen van 'ambulance-chasing', waar bij de letselschade-adviseur na een ongeval zo ongeveer achter de ziekenwagen aanholt om aan een klant te komen, beschouwt hij als een doodzonde. Volgens de gedragscode van de orde is dat advocaten niet toegestaan. „Maar we kennen de verhalen over figuren die een paar uur na de cafébrand in Volendam op de Dijk rondliepen met contrac ten." Toch zijn dit soort praktijken, die in een aantal Amerikaanse staten uitdrukkelijk bij wet zijn verboden, nog geen schering en inslag in Nederland. „Al gebeurt de werving vaak wel op het randje van het moreel toelaat bare", zegt Loes de Vaan, die van oordeel is dat de overheid de wildgroei feitelijk oogluikend toelaat. „Ik heb zelf ook bij mijn fysiotherapeut in Amersfoort de folders van letselschade-experts zien liggen. En kijk maar eens wat op menig politiebureau te vinden is tussen de folders van slachtofferhulp en brochures over inbraakpreventie." Volgens de Orde van Advocaten is het een groot probleem dat de rzie oor I I, WJ r letselschademarkt in Nedf voor de leek zo ondoorzic Welke vergoedingen voor verde diensten is reëel, een ontevreden cliënt klaj „Veel mensen weten nieti E bij ons een klacht tegen e< vocaat in kunnen dienen, beer dat maar eens bij nie vocaten", zegt deken Guei berg. De Vaan: „Bovendien den je slachtoffers vaak dat advo c per definitie duur zijn en daarom beter voor hulp o j van no cure no pay kunne zen. Maar mensen die nie geld hebben, kunnen vooi !r paar tientjes per uur gebn maken van gefinancierde rechtshulp. En dan heb je iemand die verplicht is en slepen wat erin zit, niet iei die uit is op snel eigen gev Ferdi Schrooten tig kilometer verwijderd van Va lencia, ontstond in de jaren veertig. Over de precieze aanlei ding van de festiviteit wordt ge discussieerd. Sommigen gelo ven dat jongeren zich verveel den op een ballonfeest en toma ten naar de balonnen gingen gooien. Anderen zijn van me ning dat de oorsprong van het feest ligt in een uit de hand ge lopen ruzie tussen twee families over eten. Het zal de leeftijd wel zijn, maar op verjaar dagsfeestjesgaan de gesprekken tegenwoordig vaak over vroeger. Zelf heb ik er nog niet zoveel mee, al moet ik om sommige, herken bare anekdotes glimlachen. Zo vertel de onlangs een man - tweede helft vijftig - over het fenomeen gehaktbal. Zijn moeder kocht drie ons 'halfom half en maakte daar tien gehakt ballen van. De wonderbaarlijke vermenigvuldiging van een minuscule hoeveelheid ge- hakt tot een hele reeks ge haktballen, schijnt het hoog standje te zijn geweest van de zuinige Nederlandse huis- 1"rouw die doorgaans moeder was van een groot gezin. Ze voegde een boel brood aan het ei en wellicht nog wat andere zaken. Een zo'n anekdote is meestal de start voor een heleboel andere. Altijd valt mij op dat mannen met meer heimwee en gloed over vroeger praten dan de vrouwen. Over het buitenspelen in een land dat nog vol weilanden en slootjes met kikkervisjes en watervlooien was. Jongetjes hadden in hun buurt beschikking over eigen 'landjes' waar ze naar hartelust onschuldig kat tenkwaad met elkaar konden uithalen en zich oefenden in de hiërarchie binnen een groep. Er worden op die avonden herinneringen opge haald aan straatspelletjes en het vol bewonde ring staren naar de eerste auto's. Aan paarden die op hol sloegen, de zuurballen van Jamin die je gehemelte teisterden, en vooral ook: al die bo terhammen met tevredenheid die ze toen aten bij dagjes uit en de vakanties aan zee. Een glas ranja kreeg je dan, of een ijsje. Het absolute hoogtepunt van de dag. Ogen glanzen, monden lachen bij die herinneringen, die kerels zijn op eens allemaal weer acht of tien jaar oud. Vanwaar toch die drang om het verleden te ro mantiseren? Niet alleen als je ouder bent, maar ook als je in een andere levensfase belandt? Zo kan mijn jongste dochter (29) in een leven vol verantwoordelijkheden (baan, huwelijk, kind) dit huis binnenstappen en heel sentimenteel worden over de zorgeloosheid en geborgenheid van haar kinderjaren. Symbool daarvan is voor haar dat liedje van Rob de Nijs, waarin hij zingt dat een klok voor een klein kind geen enkele be tekenis heeft. Want tijd heb je dan gewoon, tot dat het bedtijd is. De neiging om vast te stellen dat vroeger niet al leen alles anders was maar ook beter, heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat deze fase nu, achteraf zo heel overzichtelijk is en daardoor een pseudo-geborgenheid suggereert. Het verleden laat geen inbreuk, een ingrijpen meer toe. Het is geordend door het terugblikken de perspectief en afgerond tot het rustige, be trouwbare bezit van de eigenaars. Het heden daarentegen ontpopt zich als een on berekenbare metgezel wiens gedrag moeilijk te doorgronden is en een zekere argwaan en on rust rechtvaardigt. Waar al die incidenten, ge beurtenissen en ontwikkelingen toe leiden en waar het allemaal goed of slecht voor geweest is, dat weet je (pas) veel later. Zelf vind ik vroeger vooral interessant omdat ik vandaar uit vergelijkingen kan maken met het 'nu'. Temeer omdat mijn jeugd zich afspeelde op het breukvlak van twee totaal verschillende tijdperken. Leiden, de stad waarin ik opgroeide, sloot alle facetten van het leven binnen. Op weg naar school of naar mijn grootouders zag ik hoe de smid het paard van de melkman van nieuwe hoefijzers voorzag en rook ik de geur van de Sanders de zeepfabriek, of van Tieleman en Dros, de conservenfabriek. Ik wachtte bij de Ha ven voor de brug die werd geopend voor de bin nenvaartschippers, hoorde het gekrijs van de varkens die vanaf boten op de Oude Vest naar de veemarkt werden gedreven en het ratel de koetsjes van boeren die hun kaas naar Kaasmarkt. Ik ving glimpen op van de so ellendein de zogeheten 'achterbuurten' ei geïntimideerd door de parochiekerken dn torens als waarschuwende vingers boven stadsgewoel verheven. De parochie was een enclave waarin heti t lijks leven zich afspeelde: ik gymde katho las katholiek, ik zat op katholieke scholei zich er vooral om bekommerden dat meii ie lang mogelijk kuis, keurig en nooit gekus ft ven. Vandaar dat mij een soort déjd vu géi* overvalt als ik de discussie over de positie Turkse en Marokkaanse meisjes verneem oi niet zoveel verschil tussen hun situatie ni ei onze, pakweg veertig jaar geleden. Ook oi ij| wegingsvrijheid werd zeer beperkt. Die h s< doek droegen we dan niet, maar voor de hoorden wij ook nauwgezet het aanstootte de bloot te bedekken. Blote benen en arm t, ren uit den boze en het dragen van een la broek zonder rok erover heen was ten stre t verboden. Was het vroeger werkelijk betel tj heimwee ernaar is niet realistisch. We zo\ ei handenwringend om genade smeken als plotseling naar vroeger werden verbanne

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2