LEIDE REGIO Stadsparkeerplan wijst alle kritiek af 'Geen goed overleg tussen veemarkten en ministerie' Als we vroeger wilden bekeuren, zwaaiden ze vrolijk donderdag 23 AUGUSTUS 2001 Juiz-tijger Van °s jtena wint dit li eer Kunstkoppen ieschiedenis van tenthuizen in J< let Molenhuis tent levert icell geld op Het Leidse biotechno- bedrijf Crucell heeft in de tn nigde Staten patent gekre- a; op een methode om snel ei ane antilichamen te pro- ki ren. Dit geneesmiddel is in om kanker- en ontste- stfecellen op te sporen en te :n etigen. Door de nieuwe 3c ïiek onder licentie be st; baar te stellen aan andere chbedrijven, verwacht ell de komende jaren veel te verdienen. Vorige week ;te Crucell bekend dat het - samenwerken met Cento- :en dochter van farmacie- it Johnson Johnson. epentocht van htwerf Albatros Niet minder dan 55 Al- is-sloepen met in totaal veer 240 bemanningsleden zondag mee aan de jaar- varende puzzeltocht, ge- liseerd door jachtwerf Al- s aan de Rijndijk. De route door de wateren in en Leiden, maar is nog ge- Wèl is bekend dat de zich zondagochtend om voor negen vanaf het wa- hter de Rijndijk bij de Ste- ïof in beweging zet. Om oor half zes komen de bo- a de Zijl langs de Meren- veer terug in Leiden. De rordt afgesloten met een t aan de Rijndijk. Het is de keer dat de tocht wordt aniseerd door de eige- van de jachtwerf E. en B. taditioneel wordt er geko- oor de laatste zondag van tus. nerfeest permolen - Winkelcentrum de Ko oien houdt zaterdag 1 mber een groot zomer- Van twaalf tot vier vinden 11 evenementen plaats, 2tan het gros een caraï- tintje heeft. De Authority band en de Cocadinhas 11 op en bezoekers kunnen )ehendigheid testen op imwand in de vorm van lomen. Op het midden- staat een tropische bar. Leidse reders voelen zich kopje onder geduwd door SSL en gemeente Leiden door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De Leidse watertaxi's van de Stichting Stadsparkeer plan halen klanten weg van de reders in de stad, die zich door de SSL 'kopje onder voelen geduwd'. De gemeente heeft die situatie in de hand gewerkt, zeggen de re ders. Directeur C. Verplancke van Stadsparkeerplan wijst alle kri tiek van de hand. „Mijn boot is leger dan anders", zegt reder K. Parmentier stellig. Collega S. Veringa: „Ik heb 25 procent minder klandizie." De twee wijten de omzetderving niet in haar geheel aan de wa tertaxi's. „Het weer is erg wissel vallig." Maar dat ze er last van hebben, staat voor de onderne mers als een paal boven water. „Ik zie mensen in die watertaxi's van wie ik zeker weet dat ik ze nooit meer terug zal zien", aldus Parmentier. Parmentier neemt het zichzelf kwalijk dat hij bij de introductie van de watertaxi's, dit voorjaar, zo 'gematigd' is geweest. „Dat kwam, omdat ik het verhaal wel geloofde dat de watertaxi's Lei den op de kaart zouden zetten en dat wij van dat promotionele effect zouden meeprofiteren. Maar het enige wat er is ge beurd, is dat de watertaxi's op de kaart zijn gezet." Volgens Parmentier en Veringa wordt de SSL ook regelmatig be naderd door bedrijven uit het hele land voor allerlei arrange menten die niets hebben te ma ken met het type vervoer waar voor de watertaxi's zijn bedoeld. „Echt, er klopt geen moer van", aldus Veringa. „Die Verplancke en Labruyère van de SSL zijn ge woon wilde jongens die het wa ter hebben ontdekt en nu den ken dat dat van hun is. Ze gaan als olifanten door de porselein kast en dat allemaal onder het motto dat van alles wat zij doen, de stad beter wordt. Directeur Verplancke vindt alle Reder K. Parmentier van Schuitje Vaart: „Mijn boot is een stuk leger." Foto: Taco van der Eb kritiek onterecht. „Om te begin nen moet je je niet vergissen in dat tarief van een gulden per persoon. Een gezin met twee kinderen dat met ons vaart is zeven-en-een-halve gulden kwijt aan parkeergeld en daarna nog eens vier gulden aan de wa tertaxi. Ze zitten soms maar drie minuten in die boot en stappen dan beduusd aan wal. 'Is dit al les?', vragen ze dan. Ja, dit is al les." Hij vervolgt: „Wij varen in prin cipe van A naar B, maar we la ten niemand staan. Er zal er best eens een tussen zitten die hier helemaal niet heeft gepar keerd, maar daarmee richten wij Parmentier en Veringa niet ten gronde." Verplancke geef toe dat de SSL ook arrangementen 'doet' voor bedrijven. „Die mensen komen hier dan wel parkeren, dus die link is er gewoon. En verder is het zo dat als een bedrijf ons belt, wij ons als een soort call- center opstellen en andere re ders, onder wie Veringa en Par mentier, eerst vragen of zij voor dat bedrijf willen varen. Altijd is het antwoord echter dat ze al vol zitten en geen personeel hebben. Dan doen. we het zelf. Wij verkopen geen 'nee'. We doen ook bruiloften, ja, maar niet met de gesubsidieerde bo ten, dan regelen we gewoon sloepen van onszelf." „Verplancke liegt", reageert Ve ringa. „Hij belt wel, maar als je antwoordt dat je voor zo'n be drijf wilt varen, hoor je er ver volgens niets meer van. Ver plancke belt nooit terug." Veringa beweert dat hij ondanks de slechte sfeer op de Leidse wateren niet boos is op Ver plancke en consorten. Dat is hij wel op het stadsbestuur, vooral op de wethouder van economi sche zaken, Schultz van de WD. „Die laat dit allemaal maar ge beuren. Wij worden de markt uitgedrukt door gesubsidieerde boten die varen tegen vooroor logse prijzen. En ik bedoel nu de Eerste Wereldoorlog, met men sen met een Melkertbaan achter het roer." „Schultz is er toch voor ons", zegt de reder verontwaardigd, „voor Leidse ondernemers op wie ze trots moet zijn. Maar ze gedraagt zich als de wethouder sociale zaken die ons weg wil hebben." Schultz is niet voor commentaar bereikbaar. WD-fracüevoorzit- ter De Lange wel. Hij is van oor deel dat de ondernemers 'er zelf uit moeten komen.' „Er is voor alle betrokkenen een eigen plek je op het water. Een watertaxi is toch echt wat anders dan een rondvaart van Parmentier of Ve ringa met tekst en uitleg. Voor de wethouder zie ik hooguit een bemiddelende rol weggelegd. Zij kan de besprekingen over de kwestie organiseren." PvdA-woordvoerder Van der Veen zit echter op een andere golflengte. Stadsparkeerplan moet zich gewoon aan de af spraken houden. Als er sprake is van oneerlijke concurrentie, dan is het wel degelijk de verant woordelijkheid van de gemeente - die immers de subsidies heeft verstrekt - om daar een einde aan te maken." door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina den haag/leiden - De veemarkten in Nederland - waaronder die in Leiden - moeten zo snel mogelijk weer open. Minister Brinkhorst van landbouw houdt de markten op oneigenlijke en onrechtmatige gronden dicht, ver klaarde advocaat J. Ozinga van de vee markten gisteren voor de Haagse rechtbank. In het kort geding vroeg zij om de aangescherpte regels buiten werking te stellen. „De veemarkten zouden graag weer open gaan, om de verliezen in te lo pen", zei Ozinga. „De rechten van de markten worden met hoeven getreden De exploitanten hebben sterk het gevoel dat Brinkhorst de mkz-crisis heeft aangegrepen om een kille sane ring door te voeren. Op grond van een artikel in de Ge zondheidswet voor Dieren heeft de minister de bevoegdheid om de deu ren van veeverzamelplaatsen dicht te houden bij een crisis. Van die moge lijkheid heeft Brinkhorst ook gebruik gemaakt, toen in Nederland mond- en klauwzeer uitbrak. „Maar de crisis is bezworden, Nederland is vrij van mkz, dus zou vee weer verhandeld mogen worden. In plaats daarvan stelt Brink horst voorwaarden aan de heropening van de markten en op grond van de dierenwelzijnswet heeft hij daar niet het recht toe", aldus Ozinga. De minister begrijpt volgens haar ook niet dat het weghouden van weidevee ervoor zorgt dat slachtrunderen even min op de markten komen. Volgens Ozinga keldert daardoor de omzet van de markten met 75 procent. De Leidse veemarkt heeft door de sluiting sinds februari een verlies geleden van ruim 600.000 gulden. Directeur A. de Jong verwacht dat dat verlies over het hele jaar uitkomt op ongeveer 800.000 gul den. Landsadvocaat Van Wijk geloofde het betoog van Ozinga niet. Weidevee ver tegenwoordigt slechts vijftien procent van de omzet, dus wat klaagden de exploitanten nou? Maar Ozinga pa reerde die kritiek. Want mede door het verbod op het verhandelen van weidevee moet het aangeboden slachtvee op de markt ook ter plekke worden verkocht. Handelaren en boe ren mogen hun vee niet meer mee te rug naar huis nemen. Zo krijgen ze nooit een eerlijke prijs voor hun vee, omdat de slachthuizen een lage prijs bieden en die de handelaren en boe ren wel moeten accepteren. De veemarkten vinden ook dat de nieuwe regels ze op buitensporig hoge kosten jagen. Een overdekte wasplaats voor veewagens en een overdekte laad- en losplaats zijn onder andere verplicht. Ozinga sprak van investerin gen van ongeveer twee miljoen gul den. Omdat ze ook nog eens moeten accepteren dat ze voortaan driekwart van hun omzet kwijt zijn, willen en kunnen de exploitanten die investe ringen niet opbrengen. Verder was de termijn waarbinnen de markten aan de eisen moeten voldoen onredelijk. Het lukt ze nooit óm de verbouwingen voor 1 november af te hebben. Daarvoor duren de procedu res te lang. Een ontheffing, die de landsadvocaat voorstelde, helpt daar niet bij. Van enig overleg tussen het ministerie en de veemarkten is de afgelopen maanden ook geen sprake geweest, zei directeur G. Bootsma de Zwolse veemarkt: „Het was zeer eenzijdig. Op ons uitdrukkelijk verzoek heeft een aantal ambtenaren ons aangehoord. Het was alsof we tegen een muur praatten." Een bewijs daarvoor was volgens Bootsma de indruk bij het ministerie over de hoogte van de investeringen die de veemarkten wachten. Volgens de landsadvocaat hoeft een wasplaats nog geen 150.000 gulden te kosten, maar volgens een offerte die de Utrechtse veemarkt had aangevraagd, kost zo'n wasplaats minstens een mil joen gulden. De landsadvocaat ontkende dat de minister erop uit is om de veemarkten dicht te houden. „In het Verenigd Ko ninkrijk zijn er tot op de dag van van daag uitbraken van mkz. De grootste waakzaamheid blijft geboden. De mi nister vindt dat de noodzaak om vee- crises te bestrijden, de middelen rechtvaardigt." Verder praten heeft geen zin meer, zei de Leidse directeur De Jong ook na af loop van de zitting. De meningen lig gen te ver uiteen. Hij laat zich niet te rugsturen naar de onderhandelingsta fel, zelfs als de rechter dat beslist. De Jong wil 'een keiharde uitspraak'. Een beetje gelijk krijgen is niet genoeg: „Daar kan ik niet verder mee. Dan spaart de rechter de kool en de geit, of in dit geval de kalf en het schaap. Als De Jong verliest, dan sluit hij de Leidse veemarkt voorgoed. Hij denkt niet dat hij nog in hoger beroep gaat. Ook de Zwolse markt gooit dan de handdoek in de ring. In Den Bosch en in Zwolle is al ontslag aangevraagd voor het personeel. De markten van Utrecht en Leeuwarden willen wel proberen open te blijven. Met al toe gezegde subsidies - onder andere van gemeenten - hopen zij de investerin gen te kunnen opbrengen. De rechtbank doet 5 september uit spraak. Hoogheemraadschap controleert vaarvergunningen vanuit nieuwe boot anneke Dijke /regio - De kapitein van ,neirmvogel heeft de vaarver- in/Jngen pontificaal op zijn ije geplakt: 1996, 1997, 1999. Maar de vergunning lit jaar ontbreekt en Evert lees) )renth, opsporingsambte- bij het Hoogheemraad van Rijnland, is onverbid- op de bon. Varen op het Srav^je de Drecht tussen Oude ng en Leimuiden mag al- net een speciale vergun- van het hoogheemraad- en dat weet deze schip- lals alle betrapte booteige- probeert de man uit te 1 onder de boete, die kan in tot driehonderd gul- We wilden er net een bij dam halen", klinkt het de stuurhut. Daar trap- nst an Drenth en zijn collega Takkenberg niet in. „Dat e geijkte smoesjes hier", 'akkenberg. „Verderop, bij ugwachter in Bilderdam, een vaarvergunning ko pen. De mensen nemen het risi co en als ze ons tegenkomen zeggen ze dat ze er juist een gaan halen." Toch geeft Van Drenth, die nooit waarschuwt, maar direct bekeurt, de waterre creant een kans. „Wij controle ren morgen op kantoor of u er vandaag een heeft gekocht. Zo niet, dan stuur ik de bon op." Van Drenth en Takkenberg de len de bekeuringen uit vanuit een spiksplinternieuwe boot. De aanschaf daarvan was hard no dig. „Vorig jaar hebben we niet eens gevaren, zo slecht was ons materiaal", vertelt Van Drenth. „Het jacht dat we hadden zag er meer uit als een recreatievaar tuig. Als wij naar mensen zwaai den om ze aan te houden, had den ze niet door dat wij van het hoogheemraadschap waren en zwaaiden ze vrolijk terug. Deze boot is herkenbaar als inspectie vaartuig, met strepen die lijken op die van de politie." Dat blijkt als ze op de Drecht heen en weer varen: in de verte maakt een motorbootje rechts omkeert. De vaarvergunning is verplicht op de boezemwateren: vaarten die boven de lagergelegen pol ders uitsteken, zoals de Drecht en de plassen Koppoel en Klei- poel bij Rijpwetering. Op sommige vaarten, zoals de Hanepoel en de Boerenbuurt bij de Kagerplassen, helpt geen ver gunning, omdat alleen bewo ners daar met een motorboot mogen komen. Het hoogheem raadschap controleert op deze plekken omdat het schap dat water en de oevers beheert. Ook op snelheid en andere ongere geldheden wordt gelet. De vergunning kost 65 gulden per jaar, of 16 gulden voor zes weken. Geen geld, vinden de mannen. „Maar het gekke is: hoe groter de boot, hoe minder genegen mensen zijn om een vergunning aan te schaffen. Heeft iemand een boot van drie ton, dan is hij te beroerd om zes tientjes te betalen", aldus Van Drenth. Van de opbrengst ver goedt het hoogheemraadschap schade aan de oevers. „Het zijn wateren met kwetsbare oevers. Als daar veel in gevaren wordt, beschadigen ze en reparatie kost geld." Zeventig procent van de schippers heeft een vergunning. Hoewel het hoogheemraad schap het anders zou willen, gaat dat percentage nauwelijks omhoog. In de smalle watertjes komen Van Drenth en Takkenberg soms de gekste dingen tegen. Van Drenth: .Afgelopen zondag was er wind en dus een behoor lijke golfslag. Kwamen we bij de Boerenbuurt een meisje van twaalf jaar tegen in een rubbe ren motorbootje, met op de voorkant een meisje van vier jaar dat zich alleen aan een touwtje vasthield. Dat is toch ongelooflijk!" Takkenberg en Van Drenth brachten de meisjes naar hun zomerhuisje, maar de ouders waren er niet. „Bekeuren heeft in zo'n geval geen zin", vindt Van Drenth. „Het is moeilijk om ouders aan te spreken. Die zeg gen soms: waar bemoei je je mee." Opsporingsambtenaar van het Hoogheemraadschap Evert van Drenth houdt een sloep aan, die zonder vergunning over de Drecht vaart. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11