NAVO stemt in met actie Macedonië 'Onnodig overlijden door hartritmestoornis' Tbc-dode zonder keuring naar Lisserbroek Geluidsschermen in één stijl GRATIS 1 iveetal bekent hietpartij NS-station i.B Operatie moet begin oktober zijn voltooid 'Ken jüh Leids': studenten leren de taal van de stad Brinkhorst biedt boeren verontschuldigingen aan VNU heeft last van teruggang Mozart-cd's voor 3 gulden per stuk CSM-suikersilo's als mega-blikjes NS: Tarieven pas in 2003 omhoog 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD Cardioloog Schalij van LUMC luidt de noodklok Bungelend boenen aan 'Big Ben ALGEMEEN Raaien bijzonder ja ictief voor de lust van Florida ei Muziek op het e verk is in elk a geval gezellig' n ei Ouders steeds 1 ranger voor jj neningokokken Eric-Jan Berendsen a. n - De twee verdachten van odelijke schietpartij op het Dn, Leidenaars van 17 en 18, ir >en bekend. Volgens persof- r A. Rijsdorp hebben de toegegeven elk één keer te >en geschoten. Onderzocht lt nog wie het dodelijke 8 31 heeft gelost. Het duo blijft ichtenis. wee mannen schoten vorige n donderdagavond op een is lerron op Leiden Centraal lotterdammer (19) neer. De $2 overleed korte tijd later in n i LUMC aan zijn verwondin- 7-s Over het motief is nog niets tturr nd. Ai 131 I elr*- if lt FC Lisse dit jaar weer )ioen van de hoofdklasse leler Dennis van Baekel 9.21 van niet. De club moet maar richten op een plaats i eerste vijf, vindt hij. sme en valse bescheiden strijden om de eerste s in de Amateurvoetbal- !06. >e die vandaag verschijnt, vijlage vol bespiegelingen, aandacht voor alle voetbal- in het verspreidingsge- van deze krant. veel zon 26-28faJ®l o 2-3 ei iroeder Leonardo lan Dijk el las en Boom put reinig hoop uit ie nodderkruiper .di burgemeester e (atwijk blikt nog d jen keer terug indy Warhol odra je ophoudt met ets te verlangen, krijg het vanzelf 'gr NR. 42701 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch woensdag 22 AUGUSTUS 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - 3500 Navo-soldaten, onder wie 250 Nederlanders, rei zen de komende twee weken af naar Macedonië. De NAVO heeft vanmorgen van de negentien lidstaten groen licht gekregen om de wapens van Albanese rebellen in te za melen. Operatie 'Essential Har vest' (Noodzakelijke oogst') moet begin oktober voltooid zijn. Na een positief van de Amerikaanse generaal Joseph Ralston, de hoogste NAVO-ge- neraal in Europa, stemde de NAVO gisteren in principe al in met een ontwapeningsmissie. Na een vroege vergadering van morgen van de Noord-Atlanti sche Raad, het hoogste besluit vormende orgaan van de NAVO, kregen de lidstaten tot twaalf uur vanmorgen de tijd om even tuele bezwaar te maken. In de loop van de ochtend werd in Brussel al duidelijk dat er geen problemen te verwachten wa ren. Minister De Grave van De fensie zei vanmorgen in de Tweede Kamer dat hij ook geen moeilijkheden verwachtte. Het kabinet stemde vorige week vrij dag in met de missie naar Mace donië. Operatie 'Noodzakelijke oogst' wordt geleid door de Britten. Vierhonderd Britse soldaten zijn het afgelopen weekeinde al in Skopje aangekomen; in totaal doen 1800 Britse soldaten mee. De overige 1700 militairen wor den geleverd door Italië, Noor wegen, Turkije, Spanje, Grieken land, de Verenigde Staten, Ne derland, Tsjechië, Frankrijk, Duitsland en Hongarije. Volgens NAVO-diplomaten kan het grootste deel van de vredes macht binnen 48 uur op pad zijn. Over twee weken moet de hele operatie op de rails staan. Pagina Buitenland: Rebellen verwoesten orthodoxe kerk door Eric-Jan Berendsen leiden - Teeringaap, teeringnoot, teringmies. Wie Leids wil leren, moet met het Leidse leesplankje beginnen. Want als je als stu dent in Leiden een biertje wilt bestellen in het café, moet je de taal van deze stad spreken. Dat gebeurt momenteel nog veels te weinig. Begrijp-ié* Dat hield ras- Leidenaar Peter Labruyère gis termiddag aan de Herengracht zijn gehoor voor dat bestond uit (aspirant-)Ieden van de christe lijke studentenvereniging Fran- ciscus Gomarus. Het achttal krijgt deze week van de kennismakingcommissie een inburgeringscursus voorgescho teld. Zo leren zij de vereniging kennen, de universiteit, elkaar, maar zeker ook Leiden. En wie kan er beter een cursus Leids geven dan de man die zelfs het gemeentewapen op zijn arm heeft laten tatoeëren? Labruyère heeft het lesmateriaal zelf sa mengesteld onder de titel Ken jüh Leids. Eigenlijk had hij een mede-cursusleider, maar die bleek gisteren rond het middag uur onvindbaar. „Hij zal nog wel lazarus in z'n nest leggen." Nadat muziekgroep Rubberen Robbie middels een cd'tje de cursisten en toehoorders in een Leidse stemming heeft gebracht, steekt Labruyère van wal. „Kij- keris! Wat daar gebeurt, jüh die klappen boven op mekaar. Eerst met losse handen en dan met losse tanden", zo draagt de meester voor. Dan is het de beurt aan cursist Harry. Harry, duidelijk geen Leidenaar, bakt er weinig van als hij de zin nazegt „Daar moet nog op worden ge oefend", weet de cursusleider. „Je moet meezingen. Op de ma nier waarop ju nu praat, krijgt je in Leiden nog geen eens een bier tje. En de beurt gaat naar Peter en naar Doortje. Maar ook zij blijken die typische Leidse tong val nog te missen. „Die komen zeker uit Overijssel", vermoedt Labruyère. Pagina Leiden: 't Is toch een lekker meissie, niet tan? Minister neemt geen afstand van uitlatingen gen de minister gaan voeren. ,Als hij niet met de getroffen boeren wil praten, dan zoeken we hem op, in positieve zin", zei woordvoerder J. Slagter. Het actiecomité roept Brink horst op zijn gewraakte uitspra ken te herhalen in het bijzijn van boeren en burgers die ge troffen zijn door de MKZ-crisis. Slagter vindt de excuses van de minister heel goedkoop. „Dat noem ik krokodillentranen zei hij. Het actiecomité hield in april een demonstratie in Den Haag tegen het non-vaccinatie- beleid van de Europese Unie. Het comité heeft het bestuur van D66 (de partij van Brink horst) en premier Kok opgeroe pen de minister van landbouw tot de orde te roepen. Pagina Binnenland: Uitlatingen Brinkhorst 'zinloos verbaal geweld' Commentaar den haag/gpd-anp - Minister Brinkhorst van landbouw heeft zijn excuses aangeboden aan ie dereen die hij heeft gekwetst met zijn kritische uitspraken in het maandblad Opzij over ge dragingen van boeren tijdens de mkz-crisis. De minister neemt echter geen afstand van zijn uit latingen. Als hij het interview met Opzij kon overdoen, zou hij het echter 'wel op een andere manier doen.' Brinkhorst reageerde met zijn excuses gisteravond in het NOS- joumaal op de commotie die is ontstaan over zijn terugblik in Opzij op. de mkz-crisis. In een interview met het blad stelt hij dat veel boeren krokodillentra nen' huilden over de geruimde dieren, die anders toch naar de slacht zouden zijn gegaan. Het actiecomité Burgers steu nen Boer en Dier is de 'beledi gende uitlatingen' van Brink horst zat en zal de komende maanden geweldloze acties te- londen - Werknemers van een in lastige klussen gespecialiseerd be drijf geven dezer dagen de vier bekendste wijzerplaten ter wereld een poetsbeurt: die van de klokkentoren van het Britse parlement in Lon den, ook wel abusievelijk bekend als 'Big Ben'. Dat is namelijk alleen de naam van een van de klokken in de toren, die elk kwartier de we reldberoemde melodie produceren. De wijzerplaten worden eens in de zes jaar schoongemaakt. Ze bestaan elk uit 133 ruitjes. Voor het geval de schoonmakers een kapot stuk glas tegenkomen staat er ook een glazenier klaar, die de ruit dan al abseilend kan vervangen. Tijdens de schoonmaakbeurt blijft de klok overigens gewoon lopen. Foto: Reuters/Dan Chung haarlem - VNU heeft last van het verslechterde economische klimaat. De advertentieop brengsten van bladen en inter netsites zijn in Europa en voor al in de VS gedaald. Het Haar lemse uitgeef- en informatie concern zag het afgelopen half jaar de nettowinst (voor buiten gewoon resultaat) met 18 pro cent dalen tot 165 miljoen gul den. De omzet steeg met ruim de helft tot 5,3 miljard gulden, vooral dankzij de aankoop van het Amerikaanse onderzoeks bureau ACNielsen. leiden - Drogisterijketen Kruid vat begint volgende maand met de verkoop van het verzameld werk van Mozart. Voor nog geen drie gulden per cd wordt het complete oeuvre - ongeveer 600 werken, komt op 175 cd's - aan de man gebracht. De Mo- zart-editie is de opvolger van de succesvolle Bach-uitgave, waar van er meer dan tien miljoen over de toonbank zijn gegaan. halfweg - Twee 45 meter hoge suikersilo's op het CSM-terrein in Halfweg worden omgetoverd tot drankblikjes. De nieuwe ei genaar van het CSM-terrein wil van de suikersilo's die nu niet worden gebruikt tijdelijk recla me-objecten maken. Het ge meentebestuur van Haarlem- merliede en Spaamwoude aar zelt over medewerking, maar wijst het plan niet af. De ene kolos wordt omgetoverd tot Heineken-bierblik, de ander wordt een blikje van Coca-Cola of Amstel Bier. utrecht - NS zullen pas in 2003 een prijsstijging van de trein kaartjes overwegen. De spoor wegen reageren daarmee op een uitgelekt rapport van het Amersfoortse bureau Twijnstra Gudde, opgesteld in opdracht van de Tweede Kamer. Het on derzoeksbureau adviseert de Kamer de NS meer ruimte te geven om de prijs van trein kaartjes te verhogen dan nu het geval is omdat het bedrijf an ders de komende jaren in fi nanciële moeilijkheden zou kunnen komen. Ja, ik wil aan abonnamant I op hat Laldsch Dagblad. Aanmeldcentra voor asielzoekers kampten met ruimtegebrek door Wessel Mekking en Coen Springelkamp lisserbroek - De zaterdag aan open tuber culose overleden Angolese asielzoeker was zonder medische keuring ondergebracht in de Tijdelijke Noodvoorziening voor Vreem delingen (TNV) in Lisserbroek. De gewone aanmeldcentra voor asielzoekers kampten op dat ogenblik met ruimtegebrek. Volgens woordvoerder D. Wilhelm van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) is het gebruikelijk dat asielzoekers pas me disch worden gekeurd na een verblijf van langer dan acht dagen in de TNV. Wilhelm: „De man zou op korte termijn worden over geplaatst naar een aanmeldcentrum en daar worden gekeurd. Hij overleed echter voor die tijd." Dat laatste gebeurde overigens in de TNV Lisserbroek en niet in een zieken huis, zoals COA en de GGD eerder meldden. Minister Borst (volksgezondheid) pleitte ze ven jaar geleden al voor een vervroegde me dische screening van asielzoekers. Haar ei gen departement en dat van justitie advi seerden dat niet te doen. Justitie, verant woordelijk voor de asielopvang, vindt een keuringstermijn van maximaal acht dagen aanvaardbaar. Het risico dat in de tussentijd anderen worden besmet, acht een woord voerder klein. Ook is het volgens Justitie om organisatorische redenen niet mogelijk asielzoekers direct bij binnenkomst te keu ren. Asielzoekers die al in de aanmeldcentra worden afgewezen, worden helemaal niet medisch onderzocht. De GGD Amstelland-De Meerlanden heeft maandag een zogenaamd contactonderzoek uitgevoerd onder de asielzoekers, medewer kers en vrijwilligers van de TNV. Over acht weken wordt het onderzoek herhaald. De gegevens worden daarna vergeleken, zodat duidelijk wordt of de Angolees anderen heeft besmet. GGD-arts J. de Boer acht die kans aanwezig. Via welke route de Angolees Nederland is binnengekomen, is nog niet bekend. Mocht hij op Schiphol zijn geland, dan hebben zijn medepassagiers een verhoogd risico gelo pen op tbc-besmetting. De Boer: „We zullen dan via de luchtvaartmaatschappij alle pas sagiers informeren. Zij kunnen zich dan bij een huisarts of tbc-centrum elders ter we reld laten onderzoeken. Lisserbroekers hoeven zich volgens de GGD geen zorgen te maken om hun gezondheid. Pas als uit onderzoek blijkt dat de Angolees ook medebewoners van de TNV heeft be smet, begint de GGD een contactonderzoek onder Lisserbroekers. door Irene Nieuwenhuijse delft - Rijkswaterstaat gaat meer uniformiteit brengen in de ge luidsschermen langs de snelwe gen. De dienst wil hiermee de grote verscheidenheid aan schermen uitbannen, en een meer architectonische samen hang tussen de schermen creë ren. Het eerste modulaire sys teem wordt volgend jaar ge plaatst. Rijkswaterstaat bespaart met het standaardscherm zo'n 250 miljoen gulden. De komende tien jaar worden er, naar verwachting, over twee honderd kilometer geluids schermen geplaatst. Die nieuwe schermen worden niet langer door verschillende architecten, maar door Rijkswaterstaat ont worpen. Hiermee wordt een ou de traditie in ere hersteld. In de 19de eeuw ontwierpen de inge nieurs van Rijkswaterstaat veel functionele bouwwerken. De stijl kreeg, alhoewel hij door velen niet als mooi werd erva ren, veel navolging en ook ge vangenissen, kerken en scholen werden in die stijl ontworpen. Volgens projectleider Ton van Schaik van Rijkswaterstaat heb ben de gezamenlijke Nederland se architecten een 'rommeltje' van de geluidsschermen ge maakt, alhoewel veel ontwerpen op zichzelf mooi zijn. Het is daarom goed dat Rijkswater staat zijn oude bemoeienis met vormgeving weer op zich neemt, stelt de projectleider. Pagina Gesprek van de Dag: 'Uniformiteit is niet saai' door Wilfred Simons leiden - Honderden, misschien zelfs enkele dui zenden Nederlandse hartpatiënten lopen jaarlijks onnodig risico om te overlijden aan een hartrit mestoornis. Al enkele jaren is er een implanteer bare defibrillator beschikbaar die het hart weer in het juiste ritme kan brengen, maar te weinig pati ënten en artsen zijn hiervan op de hoogte. Dat zegt chef-de-clinique M. Schalij van de afdeling cardiologie van het LUMC. „In Duitsland dragen honderd mensen per miljoen een defibrillator. In Nederland slechts dertig tot veertig", aldus Schalij. In Nederland krijgen per jaar ongeveer 40.000 mensen een hartinfarct. De meeste patiënten ge nezen daar goed van, maar er is een groep van vermoedelijk zo'n tien procent bij wie de kans op een hartritmestoornis blijft bestaan. Tijdens deze stoornis trilt het hart ongecontroleerd met een hoge frequentie. De bloeddruk valt weg en de pa tiënt kan overlijden. De implanteerbare cardiover ter-defibrillator (ICD) registreert die gebeurtenis en helpt het hart met een stroomstoot weer op gang. De afgelopen jaren is grote vooruitgang geboekt bij de ontwikkeling van defibrillatoren. Van grote, vierkante dozen zijn het nu kleine kastjes gewor den die op de borst, ter hoogte van de linker of rechter schouder, worden geïmplanteerd. De be handeling komt daardoor binnen het bereik van een groter publiek. Volgens Schalij kunnen hartpatiënten met een ICD een normaal leven leiden'. De afdeling car- Naam: I Voorletter*: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: I i I I i Handtekening I I I I I I I I I I diologie van het LUMC heeft inmiddels vierhon derd patiënten van een defibrillator voorzien. Het ziekenhuis heeft inmiddels capaciteit gecreëerd om 180 patiënten per jaar te kunnen helpen. De operatie wordt ook uitgevoerd in vijf andere aca demische centra en in drie 'perifere' ziekenhui zen. Pagina Leiden: Een kastje op de borst als levensverzekering Bij machtiging tot automatisch* bstaling krijgt u bovondlon oen 1/5 staatslot mot Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad db wereld om je heen. Stuur daza bon In aan envelop, zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonnee service. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S12S 030 of abonnaren vla: www.leldachdagblad.nl 8 712141 400114 gt/m

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1