i Netelenbos: Elco Brinkman: Melkert blijft moeiteloos overeind Rond steden 70 kilometer Kleine modderkruiper doorkruist bouwplan WL mm. De bloem tot kunst verheven Onrust over gashouder Corus Civiel proces tegen Rijk en Enschede in vuurwerkzaak Nu bij Blokker op Video en 2 WEK EN GR AT IS LEIDS DAGBL CH AD Gratis mobieltje Postbank niet aan de praat te krijgen NR. 42700 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75 1,25 dinsdag 21 augustus 2o01 p&r- ■- OPGERICHT 1 MAART 1860 bul Rosenmöller gekrenkt' door jak-Singh Varma preken gaat ush 's avonds cel moeilijk af iternetservice H alleen nog i de Randstad idio West reigt met claim in vijf miljoen ieuwe plek oor moskee Sassenheim mer G. Leterman s verkoop begint anneer de klant zegt: een! i5-26°cO®| o 2-3 Leidsch Dagblad leiden - PvdA-kroonprins Ad Melkert blijft overeind in de kwestie rond het misbruik van gelden uit het Europees Sociaal Fonds, en kan binnenkort Wim Kok opvolgen als eerste man van de Partij van de Arbeid. Die verwachting spreekt de voorma lige CDA-kroonprins Elco Brink man uit in een door hem ge schreven artikel in het Leidsch Dagblad van vandaag. Brink man denkt dat de sociaal-demo craten tot de Tweede-Kamerver kiezingen de gelederen gesloten weten te houden en geen leider schapscrisis zullen riskeren. Waar de tegenwoordige voorzit ter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) geen seri euze problemen verwacht voor Melkert, ziet hij het voor Groen- Links-leider Paul Rosenmöller wel wat somberder in. 'Zijn zie ke ex-collega Singh Varma krabt ongemerkt aan zijn schijnbare onoverwinbaarheid', schrijft Brinkman, die verder bij de ver kiezingen veel verwacht van nieuwkomer Leefbaar Neder land. 'Leefbaar Nederland is nog steeds stil, maar ik sluit niet uit dat het zelfs zonder helder lei derschap een diep kanaal voor veel gevarieerde onvrede zal graven.' In het versnipperde politieke landschap dat op die manier ontstaat, zou het CDA na acht jaar oppositie wel weer eens aan de bak kunnen komen. 'Als een twee-partijencoalitie er qua stemmenaantallen niet in zit, zou het wel eens de moeite van het overwegen waard kunnen zijn een brede coalitie van gro tere partijen te vormen.' Pagina Regio: De krant van... Elco Brinkman idoleances >r Millecam uk - De websites condoleance.nl en icondolement.com zijn joeld met steunbetuigin- in de vrienden en nabe- den van Sylvia Millecam. •jarige actrice overleed tgmiddag in het UMC Sint uud in Nijmegen. Op condoleance.nl hadden orgen rond 10.00 uur al nensen een boodschap [gelaten. De website icondolement.com werd 1656 personen gebruikt len persoonlijke steunbe- g aan de nabestaanden of en uiting van verdriet Ie dood van Millecam. a Gesprek van de Dag anezen dood aanslag Kosovo - Vijf leden van een et- Albanese familie zijn van- imgekomen bij een aan- Kosovo. Volgens een oordvoerder hielden on- den een auto met zes in- len aan op een weg ten ivan de hoofdstad Pristi- overvallers openden ver is met machinegeweren ur op het voertuig. Eén inzittenden overleefde slag, maar raakte zwaar- id. Een van de doden is igen jaar oud meisje. Het bekend waarom de fami- ilwit was van de aanval. tie-inval bij inwagens win - De politie is van- n met tachtig man een 'agencentrum in Eind- binnengevallen. Op ver- nde plaatsen is gezocht ennepkwekerijen, aldus oordvoerder. Omstreeks waren acht personen louden, had de politie >g onbekende hoeveel iep aangetroffen en s en een onbekend drag in beslag genomen. [ïfe door Els Kemper den haag - De Postbank en Tel fort spelen elkaar de zwartepiet toe tegenover klanten, die hun cadeau gekregen Postbankmo bieltje niet aan de praat krijgen. Bij de Consumentenbond re gent het op het ogenblik klach ten. Er is inmiddels een brief aan de Postbank gestuurd, waarin de consumentenorgani satie opheldering waagt. De Postbank beloofde de mo biele telefoon aan het begin van de zomer aan klanten, die 1.000 gulden overmaakten naar een bepaalde spaarrekening. Het bijzondere was dat je met de te lefoon ook bankzaakjes zou kunnen regelen. Voorwaarde is dat het apparaat binnen enkele weken na ontvangst wordt geac tiveerd. Anders moet de klant voor het cadeau betalen, onge veer 300 gulden. Er waren 500.000 mobieltjes be schikbaar, en 600.000 spaarders hebben 1.000 piek gestort. Dat vindt de Consumentenbond niet erg. Van tevoren was door de Postbank gezegd: op is op. Het grote probleem is dat er'tal- loze klanten zijn die de telefoon niet aan de gang krijgen. Ook komt het voor dat een wel geac tiveerde telefoon het service nummer niet te pakken krijgt. Een dode lijn is dan het ant woord. En nog een weemd ver schijnsel: sommige klanten stel len hem Nederlandstalig in, maar zien vervolgens Engelstali ge boodschappen verschijnen. Wie zich over dit alles beklaagt, wordt van het kastje naar de muur gestuurd. De Postbank zegt: u moet bij Telfort zijn (Tel fort levert de verbinding) en Tel fort zegt: dit is het telefoontje van de Postbank, gaat u daar maar wagen. Het apparaatje zelf is gemaakt door Siemens. Vooral het niet kunnen active ren van het toestel is een groot probleem. De Consumenten bond denkt dat het misschien te maken heeft met de matige lan delijke dekking van Telfort, de slechtst bereikbare van alle aan bieders. Maar of dat de verkla ring is, is niet zeker. Het risico voor de klant is dat de Postbank straks 300 gulden komt innen, de 'boete' voor een niet geacti veerde telefoon. Vooral eigena ren, die met vakantie gaan, ma ken zich daarover zorgen. De Consumentenbond wacht nu de reactie van de Postbank af. lisse - De Zomerhof in Lisse toont deze dagen zijn pracht en praal in optima forma. Niet alleen zijn er de typische zomerbloemen te bewonderen, ook de planten staan er mooi gekleurd op. En een kunstroute onder de titel 'zo- mervertellingen' leidt bezoekers langs 175 bijzondere kunstobjecten. De 23 kunstenaars hebben bloemen tot kunst verheven, zoals hier blijkt uit de blauw-groen ge kleurde waterlelies in de vijver, een spraakmakende crea tie van Ton-Hoe Lau. Volgens woordvoerder A. Gerards van de Keukenhof loopt de Zomerhof dagelijks 'lekker vol'. De verwachting is dat het aantal bezoekers van vorig jaar, ruim zestigduizend, weer wordt gehaald. De derde Zomerhof op rij is nog tot en met 16 september te bezoe ken. Foto: WFA/Frank van Rossum ijMuiDEN - De provincie Noord- Holland eist vandaag nog ophel dering van staalbedrijf Corus over het feit dat de draagkolom van een gashouder met het zeer giftige koolmonoxide zich in slechte staat bevindt. Bij een in spectie door het concern is vast gesteld dat enkele poten van de pas gerenoveerde houder (in houd: 180.000 kubieke meter) dusdanig zwak zijn dat de kans bestaat dat bij een windkracht boven zeven de installatie be zwijkt, zo blijkt uit een uitgelekt intern rapport. Voor de or van Corus en FNV Bondgenoten komt het nieuws als een donderslag bij heldere hemel. „Wij wisten hier niets van", zegt een vakbondsman. „In de directe omgeving van de houder werken vijfduizend mensen. Met het oog op de ko mende najaarstormen is dat een onprettig gevoel." Palingachtig visje ontdekt in poldersloot in Leiderdorp door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp heeft zijn eigen variant op de koren wolf, de knoflookpad, de zand- hagedis en de kamsalamander. Het gaat om de kleine modder kruiper, een gevlekt, palingach tig visje van maximaal negen centimeter lang. Bioloog R. Mes heeft er de afgelopen dagen ver schillende in zijn schepnetje ge had, toen hij de poldersloot tus sen de Ruigekade en De Does vorste. Het visje heeft in Europa de hoogste beschermingsgraad. De omstreden plannen van de gemeente om het weiland bij de sloot te bebouwen kunnen daarom de prullenmand in, re deneert de gelukkige vinder. Mes is lid van het Leiderdorpse Comité Doesbrug. Dat comité voert al jarenlang strijd tegen bebouwing van het weiland aan de Ruigekade. De gemeente, de Aannemers Combinatie Leider dorp (ACL) en de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) willen op het grasveldje De kleine modderkruiper. Het visje, dat maximaal negen centimeter lang wordt, heeft in Europa de hoogste beschermingsgraad. Foto: Internet 86 woningen bouwen, waarvan een deel bestemd is voor de ge dupeerden van de HSL en de A4-verbreding. De vangst van de kleine modderkruiper komt dan ook als een geschenk uit de he mel. „Dit betekent echt iets. Dit is iets waar de gemeente Leider dorp niet omheen kan." J. van Delft van Reptielen Amfi bieën en Vissen Onderzoek Ne derland (Ravon) onderschrijft dat. „Het gekke is dat dit visje in Nederland best vaak voorkomt, maar in Europees verband is hij juist schaars. De bescherming ervan ligt vast in de Conventie van Bern, en daar heeft Neder land ook een handtekening on der gezet. Een leefgebied van zo'n beschermde soort mag je dus niet zomaar opruimen. Daar komt gedonder van. Het is hetzelfde als door rood licht rij den. Dat mag ook niet." Toch is er misschien nog een le gale uitweg om de bouwplan nen alsnog uit te voeren, denkt Van Delft. „Het is mogelijk om een ontheffing aan te vragen bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Maar dat is een onzekere procedure, en zal in elk geval tot forse ver tragingen leiden." AWL-directeur T. Verdoes wil niet reageren op de vondst en de mogelijke gevolgen daarvan voor de bouwplannen. „Dat is speculeren en heeft in deze fase weinig zin." Ook een woord voerder van de gemeente Lei derdorp wil er nog niet veel over zeggen. „We gaan de Regionale Milieudienst vragen om onder zoek te doen naar de habitat van het beestje. Pas daarna kunnen we overzien wat de gevolgen zijn voor de bouwplannen." C. Vis van de ACL maakt zich op voorhand weinig zorgen. „Ik voorzie geen problemen. We ha len daar geen water weg. Er komt zelfs water bij. Wat mij be treft mag dat visje daar dus rus tig blijven rondzwemmen. Wij zullen in elk geval niets doen dat tegen de regels is." Pagina Leidse regio: 'In de Boterhuispolder vinden we nog meer' den haag/anp - De vereniging van letselschadeadvocaten ASP is bij de rechtbank in Den Haag een civiele procedure begonnen tegen de gemeente Enschede en het Rijk. Een woordvoerster van de rechtbank heeft vanochtend bevestigd dat de procedure is aangemeld. Advocaten M. de Witte en J. Beer van de ASP treden op na mens drie slachtoffers van de vuurwerkramp. Zij stellen de ge meente en het Rijk aansprakelijk voor de explosie. Als de recht bank hen in het gelijk stelt, maakt dat de weg vrij voor scha declaims. Volgens de advocaten is de overheid ernstig tekortgescho ten in haar zorgplicht voor de veiligheid van de burgers. Hoe wel de overheid na eerdere inci denten als de ontploffing van de kruitfabriek in Muiden wist dat het mis was met de opslag van explosieve stoffen, werd er niets aan gedaan, aldus Beer en De Witte. Voor de procedure maken de advocaten gebruik van het rap port van de commissie-Oosting, informatie die met behulp van de Wet openbaarheid van be stuur (WOB) is verkregen en verklaringen van betrokkenen die zijn afgelegd tijdens een voorlopig getuigenverhoor. De Witte kondigde enkele we ken geleden al aan de gemeente en het Rijk te zullen dagvaarden. Vanochtend is de procedure ook daadwerkelijk gestart. De ko mende weken kunnen beide partijen schriftefijk hun visie ge ven over het verzoek van de let selschadeadvocaten. De Witte verwacht begin vol gend jaar een uitspraak van de rechtbank. (advertentie) Videoband 39.95 •bij inlevering videoband: 29.95 DVD 5995 bij inlevering videoband: 49.95 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste tyee weken betaal Ik Per maand automatisch 37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl ANWB noemt plan voorbarig den haag/gpd-anp - Minister Netelenbos (verkeer en water staat) heeft plannen om de maxi- mumsneldheid op de wegen rondom grote steden in de Rand stad terug te brengen tot 70 kilo meter per uur. Volgens de minis ter heeft de reconstructie van de ringweg rondom Amsterdam be wezen dat met een lagere snel heid de doorstroming van het verkeer beter verloopt. Boven dien is het veiliger. Op de A10-West gebeurden tij dens de werkzaamheden 60 procent minder ongelukken door de lagere snelheid, aldus de minister gisteren op een mi nisymposium ter gelegenheid van de bijna afgeronde werk zaamheden aan de ringweg. Uit wetenschappelijk onderzoek is bekend dat door het instellen van lagere snelheden de capaci teit van de wegen aanzienlijk kan worden verhoogd. Rijkswa terstaat in Utrecht deed daar al eerder ervaring mee op tijdens de bouw van de nieuwe Lekbrug bij Vianen. Op een traject van enkele kilometers werd toen op de snelweg A2 een maximum snelheid van 70 ingesteld om het verkeer langs de bouwput in beweging te houden. Rijkswa terstaat was destijds verrast over haar eigen succes. De Kamer is weinig enthousiast over de ideeën. VVD'er Hofstra vindt het niet stroken met het regeerakkoord. „Als je daar waar files staan 70 mag, sta je ten minste niet stil", grapt hij. D66- woordvoerster Giskes wil het voorstel niet onmiddellijk af doen als onzin. Zij wijst erop dat het streven is de gemiddelde snelheid in de spits op 60 kilo meter te brengen. Dat wordt in veel delen van de Randstad niet gehaald. Het CDA wijst het idee af. Wat voor de AIO opgaat, hoeft niet voor alle wegen te gel den, zegt Kamerlid Eurlings. Ook in delen van de Randstad kun je in de spits soms sneller rijden. Hij wil maatregelen op maat. De ANWB noemt het plan voor barig. Het project moet eerst worden geëvalueerd, dan pas kun je lessen leren voor de toe komst en de rest van het land, aldus een woordvoerder. Het geringere aantal ongelukken maakt ook weinig indruk. „Dan moet je ook kijken naar het aan tal ongevallen in de stad. Er kunnen wel minder ongelukken zijn op de ringweg, maar als die door toename van het verkeer in de stad daar toenemen, zegt zo'n cijfer niet veel." De politie Amsterdam-Amstel- land ziet het voorstel van Nete lenbos wel zitten. Er wordt ge dacht aan een systeem waarbij aan het begin en het einde van een traject de snelheid wordt gemeten. Een computer berekent vervol gens de gemiddelde snelheid op het baanvak.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1