Fujitsu schrapt 16.000 banen ECONOMIE Werknemer moet weer werken voor bonus en lease-auto Campina steekt zich in het nieuw Casino wisselkantoor voor euro Grootste klappen vallen buiten Japan Miljoenenorder Nedtrain voor ombouwen locs GM Achthonderd passagiers gestrand in Suriname Snelle verbinding voor goklustigen 'Vakbond betrokken bij omkoopaffaire Vodafone' nternationale iandel vertraagt msterdam - De groei van de iternationale handel is in het veede kwartaal verder terug kopen. De invoer nam met 6 rocent toe, de export met 10 rocent. In het eerste kwartaal ette de daling van de groei in. Iver heel 2000 nam de import ogmet 21 procent toe en de jtvoer met 23 procent. Volgens et Centraal Bureau voor de tatistiek (CBS) zijn zowel de rijzen als het volume in het veede kwartaal minder snel maandag 20 AUGUSTUS 2001 hervormingsplan roor Bulgarije ofia - De nieuwe premier van ulgarije heeft gisteren ingrij- ende hervormingen aange- ondigd om de economie van e voormalige sovjet-satel- etstaat uit het slop te halen. In en televisierede stelde ex-ko- ing Simeon II, die zich als bur- er Simeon Saxcoburggotski jan het Duitse vorstenhuis aksen-Coburg-Gotha) noemt, nder meer een radicale wijzi- jngvan het belastingstelsel, ermindering van de bureau- rade en een verhoging van het jinimumloon in de openbare ector met 17 procent in het ooruitzicht. NG in India Ie markt op msterdam - ING gaat vanaf ptember ook in India levens- srzekeringen verkopen. Hier- jor is ING een samenwerking ingegaan met de Indiaase ysya Bank en het bedrijf GMR ichnologies Industries. In >t nieuwe verzekeringsbedrijf, it ING Vysya Life Insurance lat heten, heeft de Nederland- verzekeraar een belang van procent. De rest van de aan- elen zijn in handen van de In- ërs, zoals de Indiase wetge- ng voorschrijft. Eerder dit jaar ontving de bank en verzeke- ar na jaren smeken een ver inning voor het verkopen van ilissen in China. amenwerking amsung en Sony uswiJK - Het Koreaanse Sams- ig Electronics en het Japanse any gaan hun kennis delen op it gebied van consumenten- ektronica. Dit maakte Sams- ig Electronics Benelux, on- ideel van de halfgeleidersgi- nt uit Zuid-Korea, zaterdag ikend. De twee bedrijven heb- n een intentieverklaring on- rtekend, waarin is afgespro- n informatie uit te wisselen samen nieuwe producten te itwikkelen. Zo wordt onder- icht hoe een door Sony ont- kkelde geheugenkaart in mcorders, dvd-spelers, mo- ele telefoons, computers en evisietoestellen van Samsung worden gebruikt. isie Wegener en Ibracht afgeketst en-leur - De voorgenomen iie tussen Wegener Direct irketing en de Albracht oep in Etten-Leur is op het irlaatste moment alsnog af- cetst. De twee waren van n op 1 juli te fuseren tot Tim irgets in Motion) maar gaan afzonderlijk verder. Albracht jespecialiseerd in spaarsyste- n voor cadeau-artikelen. Er rken zo'n 90 mensen. Het J; s de bedoeling om de direct rketing activiteiten te bun- en met de logistieke onder en van Wegener Direct Mar ing Nederland, een dochter (Wegener NV. ussel stopt - iderzoek cd-prijs isel - De Europese Com- a' sie zet een punt achter het lerzoek naar prijsafspraken cd's tussen vijf grote mu- uitgevers en de detailhan- Brussel laat nadere stappen aan de nationale mededin- [sautoriteiten van de lidsta- De commissie had in janu- (ekendgemaakt de praktij - van Sony, EMI, Warner sic BMG en Universal nauw- rig te bekijken. nkman baas PFonds hen - Voormalig minister WVC en gewezen CDA- :t s ievoorzitter L.C. Brinkman *Sj It de nieuwe voorzitter van (estuur van het ambtena- (ensioenfonds ABP. Brink- i volgt in die functie zijn ijgenoot en ex-minister van ale Zaken en Werkgelegen- B. de Vries op. Brinkman It per 1 september aan, al- iet ABP, dat circa 350 mil- gulden voor gepensioneer- s 3 Brinkman (53) is en blijft zitter van het Algemeen ond Bouwbedrijf AVBB en i50 voorzitter van de werkge- irganisatie VNO-NCW. ,00 door Kees Bechtold zaltbommel - Campina Melkunie heet vanaf vandaag kortweg Campina BV. Het zuivelcon cern krijgt een ander logo en in de winkel schappen heeft een sanering plaats. Van de 32 productnamen blijven er nog drie hoofd merken over: Campina, Mona en Landliebe. Camping, campus, veld, groen, natuur, campagne. Het is een greep uit de associa ties die de naam Campina opriep, toen het gelijknamige zuivelconcern vorig jaar in di verse Europese landen, waaronder Rusland, Polen, Spanje, Duitsland en Nederland een onderzoek hield naar de gevoelens en ge dachten die bij consumenten opborrelen bij de naam Campina. „Het onderzoek bevestigde ons idee dat Campina een uitstekende merknaam is. De associaties passen perfect bij de uitstraling die we willen hebben: natuurlijke, eerlijke zuivel", zegt bestuursvoorzitter Tiny San ders. Het hele wagenpark van 1.000 auto's, van de rijdende melkontvangst (RMO's), de drie melkschepen en alle vestigingen in binnen- en buitenland, krijgen het nieuwe groene lo go aangemeten. Een aantal andere bekende merken als Yogho Yogho, Milner en Boter- goud blijven bestaan, maar krijgen wel het groene Campina-logo op de verpakking. De naam Campina verwijst naar het bosrij ke gebied de Kempen in Zuid-Brabant, door de Romeinen 2000 jaar geleden Campina genoemd. De naam Melkunie wordt overi gens niet meteen uit het geheugen van de consument gewist. „Volgende week begin nen we met een campagne op tv om de consument op de hoogte te brengen van de merkwissel., Gedurende die tijd is de naam Melkunie nog half zichtbaar. Er zit een stic ker op waarop we vertellen dat Melkunie Campina wordt." Die fase duurt een paar weken. De omschakeling naar één merknaam heeft alles te maken met de internationale expan sie van het coöperatieve zuivelconcern in de jaren '90. Toen sloeg Campina Melkunie de vleugels uit naar onder meer België, Duits land, Polen en Rusland. „We zagen een sa menraapsel ontstaan van verschillende merken en culturen. Zo'n anderhalfjaar ge leden hebben we besloten tot een eenduidi ge uitstraling." Er is nog een reden voor de ommezwaai. „We geven dit jaar zo'n 170 miljoen gulden uit aan marketing. In plaats van versplinte ring van dit geld over veel merken, kunnen we nu focussen op een paar sterke merken." Hoeveel de hele operatie kost, wil Sanders niet zeggen. „De extra kosten die we maken zijn een tiende van het bedrag dat we jaar lijks uitgeven aan marketing. Bovendien hebben we afgelopen jaar bijna niets uitge geven aan reclame voor de melk van Melk unie in afwachting van deze operatie." Duitsland en België maken de omschakeling wat later. „In Duitsland is de laatste jaren veel gebeurd. Daar hebben we drie grote be drijven verworven. De bedrijven zijn sinds kort samengevoegd. Eerst moet er rust in de tent komen", zegt Sanders. Ook in België wil Sanders nog even pas op de plaats maken. „Daar hebben we twee grote zuivelmerken Stassano en Stabilac sa mengevoegd onder de naam Stassano. De volgende stap is Campina. Het is belangrij ker om goed te communiceren met de con sument dan in één keer een grote klap te maken." In Campina-termen heet dat: liever géén bommetje. tokio/anp-afp - Het Japanse in- formaticaconcern Fujitsu gaat 16.400 van de 180.000 arbeids plaatsen schrappen in het kader van een ingrijpende reorganisa tie. Er verdwijnen 5000 banen in Japan en 11400 in het buiten land, zo heeft het concern van ochtend meegedeeld. Fujitsu, producent van compu ters en halfgeleiders, kondigde eind vorige maand al aan dat er een reorganisatie zou komen. Dat gebeurde bij de publicatie van de resultaten over het eerste kwartaal van het op 1 april be gonnen boekjaar. Die periode leverde een verlies op van 55,4 miljard yen (ƒ1,1 miljard). Voor de kosten van de hele ope ratie worden voorzieningen ge troffen van 300 miljard yen (f 6 miljard). Daardoor zal het lo pende boekjaar een verlies ople veren van ongeveer 220 miljard yen (ƒ4,4 miljard), het slechtste resultaat sinds de oprichting van Fujitsu in 1935. Fujitsu zag zich tot de ingrepen genoodzaakt door de verminde ring van de vraag naar zijn pro ducten. Het concern gaat zich nu sterker richten op hoogwaar dige producten en diensten „om te kunnen voldoen aan de ver anderende behoeften in het tijd perk van breedbandinternet". De reorganisatie voorziet ook in overplaatsing van 4700 werkne mers in Japan. Fujitsu heeft nog niet aangege ven waar het de 16.400 banen gaat schrappen. Het concern is binnen Europa eigenaar van het Britse bedrijf ICL, waar 10.000 mensen werken. Met het Duitse Siemens heeft Fujitsu sinds 1999 een gezamenlijke onderneming voor de productie van personal computers. tilburg/gpd - Revisiebedrijf Nedtrain in Tilburg gaat voor het Amerikaanse General Mo tors Corporation (GM) tien die sellocomotieven voor goederen treinen geschikt maken voor het spoorwegennet in Nederland, Duitsland en België. Met de or der zijn enkele miljoenen ge moeid. De order is een direct gevolg van een succesvol proef project van vorig jaar. Toen bouwde de Tilburgse vestiging van Nedtrain al een loc om die door GM aan het Duitse bedrijf Hafen und Güterverkehr Köln (HGK) werd verkocht. De eerste twee locomotieven komen vol gende week in Tilburg aan. Deze locs krijgen veiligheidssystemen voor de drie verschillende lan den. Directeur ir. M. van Roozendaal sprak vorig jaar al de hoop uit dat Nedtrain met tertijd systemen volgens unifor me Europese richtlijnen in de locs mag bouwen. „Zover is het echter nog niet. In Brussel zijn ze daar nog mee bezig." Van Roozendaal verwacht wel meer opdrachten van GM. Met de order hoopt Nedtrain in elk geval een geziene partij te worden op de Europese markt voor integratie van de verschil lende systemen in de locomo tieven. Bij grens overschrijdend goederenvervoer krijgt een trein nog steeds bij de grens een an dere locomotief. Dat kost veel tijd. Sinds Nedtrain twee jaar terug werd verzelfstandigd, moet het de markt op om orders binnen te halen. Voordien was de NS de enige klant van Nedtrain.Vol- gens Van Roozendaal maakt zijn bedrijf een forse groei door. Het personeelsbestand groeide het afgelopen jaar van 325 naar 380 man en kan doorgroeien naar 450 man. Daarnaast huurt de voormalige NS-hoofdwerkplaats nog eens 100 man in. Luchtvaartmaatschappij IT A in problemen las vegas - Een nieuwe monorailverbinding zal vanaf 2004 de acht grootste hotels langs 'The Strip' in Las Vegas met elkaar verbinden. Vorige week is met de bouw van het project begonnen dat uiteindelijk een razendsnelle verbinding moet vormen tussen het McArran-vliegveld, net buiten stad, en het met casino's volgestouwde centrum. Foto: AP/Las Vegas Monorail dusseldorf/anp - De omkoopaf faire rond de overname van het Duitse industrieconglomeraat Mannesmann door het Britse telecombedrijf Vodafone breidt zich uit. In het strafrechtelijke onderzoek van het parket in Dusseldorf wordt nu ook de handelwijze van vakbondvoor zitter K. Zwickel van IG Metall en ondernemingsraadvoorzitter J. Ladberg in deze zaak onder de loep genomen. Dit heeft het Duitse weekblad Der Spiegel gemeld. Eerder dit jaar begon het parket een on derzoek naar het voormalige management van Mannes mann. De top zou met miljoe nenbonussen zijn verleid tot een overname door Vodafone. Zo kreeg bestuursvoorzitter K. Esser bij zijn aftreden 67 miljoen gulden mee, toen het Britse be drijf het heft in handen nam. Zwickel en Ladberg zouden be trokken zijn geweést bij geheime besprekingen, waar zo'n 180 miljoen gulden uit de bedrijfs- kas werd gehaald. Dit geld werd verdeeld tussen het manage ment en de gepensioneerden van Mannesmann. Het grootste deel ging naar Esser. Bestuurs voorzitter C. Gent van Vodafone ontving 35 miljoen gulden. Bij deze besprekingen waren ook J. Ackermann, bestuurslid van de Deutsche Bank, en J. Funk van de Mannesmann-toe- zichtraad aanwezig. Tegen hen was al een gerechtelijk onder zoek begonnen. door Victor Schildkamp den haag - Zo'n 150 monteurs rennen op 31 december door het Holland Casino Schevenin- gen om bijna 500 automaten om te bouwen voor de euro. Ook de 36 speeltafels worden voorzien van tienduizenden eu ro's pér tafel aan wisselgeld. Dat is nog niet alles. Het casino staat voor een enorme klus om 1 ja nuari helemaal klaar te zijn voor het debuut van de nieuwe munt. Het casino is als een van de weinige bedrijven open op 1 januari en dus een van de eerste plekken in deze stad waar je de pieken daadwerkelijk kunt inrui len voor euro's. „We verwachten extra drukte. Ook omdat de en tree op 1 en 2 januari voor één keer gratis is", zegt directeur Han in het Veld van het gokpa leis. In de nacht van 30 op 31 de cember gaat het casino om on geveer 03.00 uur dicht. Vanaf dat moment tot 1 januari 16.00 uur begint de grote ombouw operatie. De mechanismen in de apparaten die de gulden (ook het briefpapier) checken op echtheid, worden vervangen door apparaatjes die datzelfde kunnen met de euro. Het blijft straks mogelijk gewoon papier geld in de automaten te duwen. Wie met munten z'n geluk wil beproeven aan een automaat, moet z'n euromuntjes straks in het casino omwisselen voor 'eu ro tokens', eigen munten van het casino. Dit omdat de euro in twaalf landen wordt gemaakt. Daardoor zitten er minieme ver schillen in dikte, gewicht enzo voort tussen de euro's uit de verschillende landen. Daarmee wordt de kans te groot dat de apparaten een foutje maken in de fractie van een seconde dat ze de munt controleren. Er moet nog veel meer gebeu ren. De hele 'wisseltruc' kost per Holland Casino 1,5 miljoen gul den. „En er zijn er elf in het hele land." De kassa's en de software moe ten worden aangepast. De crou piers gaan op cursus om straks net zo vingervlug als nu de nieu we fiches met andere waarden over de tafels te laten vliegen. En de beveiliging wordt nog verder opgeschroefd. Want al heeft het casino nu nog geen eurootje in kas, vanaf eind november voe ren de geldwagens in fases de miljoenen euro's aan. De gulden blijft tot 28 januari inwisselbaar in het casino, dus enkele weken is er bijna twee keer zoveel cash geld te stelen als nu. Een spannende wissel truc dus, die euro. „Als het de eerste uren op 1 januari goed gaat, dan halen we opgelucht adem", zegt In het Veld. door onze correspondent Armand Snijders Paramaribo - Ongeveer acht honderd passagiers van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij Inter Tropical Aviation (TTA) wachten al een week of langer tot zij vanuit Paramaribo naar Brussel en Nederland worden vervoerd. ITA is in financiële problemen geraakt en kan haar schuld aan de Griekse partner Electra Airlines niet voldoen. De passagiers, grotendeels afkom stig uit Nederland, zijn ten einde raad. Sommige passagiers zitten al langer dan twee weken te wachten tot ze naar huis kun nen. Menigeen loopt het risico zijn of haar baan te verliezen omdat ze niet op het afgespro ken tijdstip op het werk zijn te ruggekeerd. Ook zullen tiental len kinderen deze week de eer ste lessen op school mislopen. De gedupeerden zijn de wan hoop nabij. Vorige week klopten zij bij het Nederlandse consu laat aan, waar zij echter ook zonder hoopvol bericht werden weggestuurd. De Surinaamse minister Caste- len van transport, communica tie en toerisme zegt alles in het werk te stellen om de gestrande passagiers huiswaarts te laten keren. De KLM en de Surinaam se Luchtvaart Maatschappij (SLM) zijn bereid hiervoor extra vluchten te organiseren. Maar dan moeten de passagiers of ITA voor de kosten opdraaien. ITA is echter bankroet, terwijl de meeste passagiers financieel ook aan de grond zitten. De kantoren van ITA zijn sinds een week gesloten, terwijl de di rectie van het bedrijf in alle toonaarden zwijgt. Minister Castelen en de Nederlandse am bassade in Paramaribo hebben de verwachting uitgesproken dat een deel van de gedupeer den in de loop van deze week alsnog naar Nederland kan ver trekken. Inter Tropical Aviation werd twee jaar geleden opge richt met de steenrijke zaken man Sham Guptar als grootste aandeelhouder. De maatschap pij onderhoudt een luchtvaart- verbinding tussen Paramaribo en Brussel, van waaruit de pas sagiers per bus naar Nederland worden vervoerd. Omdat de prijzen voor een ITA- ticket aanmerkelijk lager zijn dan die van de KLM en SLM op de route Amsterdam-Paramari bo, was de maatschappij in eer ste instantie succesvol. Maar slecht management leidde er na een paar maanden toe dat ITA in problemen kwam. Eind vorig jaar werden de vluchten ge staakt en werd de bezem door het bedrijf gehaald. Enkele maanden geleden pakte de maatschappij de draad weer op. Kort daarna ontstonden er weer problemen. door Rixt Albertsma den haag - Het wordt een stuk saaier op de arbeidsmarkt voor sollicitanten. Voor vette bonussen of vliegreisjes moet eerst gewerkt worden. De tijd dat aanstormend talent bij het onderteke nen van het contract een auto mag uit zoeken, is voorbij. 'Dat soort methoden heeft onze markt verziekt.' Pas afgestudeerden, job-hoppers en iedereen die wel eens wat anders wil de proberen, kon zijn lol de afgelopen jaren op. Vooral in de ICT en dien stensector werd rijkelijk met bonus sen gesmeten bij het aantrekken van nieuw personeel. Zo beloofde - het in middels door Tiscali overgenomen - World Online in 1999 20.000 gulden premie voor nieuwe webdesigners. Voor die zak met geld hadden de nieuwkomers nog geen dag gewerkt. Inmiddels legendarisch zijn de stunts van Tas Groep die 'iedereen' uitno digde voor een gesprek in een auto showroom. Bij ondertekening van het contract kreeg de nieuwkomer direct een auto mee. Het leverde 40.000 re acties op. Die stunts hebben de markt alleen verpest, meent Roeland van der Hei den, van de afdeling communicatie en werving van PinkRoccade (die Tas Groep heeft overgenomen). Want het dwingt andere bedrijven tot soortgelij ke acties. „Het waren vooral de star tende dotcoms die van alles beloof den, iedereen rook geld. Maar diezelf de mensen moeten er nu allemaal weer uit omdat de bedrijven over de kop gaan." Dat er nauwelijks meer wordt geleurd met vette aanvangsbonussen, komt onder andere doordat de ergste krapte op de arbeidsmarkt voorbij is. On langs bleek dat het tekort aan ICT'ers met een hbo-opleiding het afgelopen jaar is gehalveerd van 15.000 tot 7.500. Een aantal grote bedrijven moet zelfs schrappen in het personeelsbestand, zoals het Amerikaanse Lucent Tech- werken bijShakie's En maak kans op een re IS naar Praag. informatie naar Ondanks de afnemende krapte op de arbeidsmarkt, hebben sommige bedrijven nog steeds grote moeite mensen te vinden. Foto: GPD/Evert Elzinga nologies, dat onlangs bekend maakte dat in Nederland 900 banen moeten verdwijnen. Maar het belangrijkste is dat alle mooie beloften misschien toch niet de gewenste werknemers opleverden. ICT-dienstverlener Pecoma loofde vo rige jaar duizend gulden uit aan kap pers die klanten konden interesseren voor een baan. „Die actie heeft niet storm gelopen", zegt hoofd marketing Ron de Bakker. Tijdens de zes maan den durende actie, is er niet een keer duizend gulden uitgekeerd. „Maar het was wel een goeie publiciteitsstunt." Gelukkig voor Pecoma was het niet de voornaamste bron van werven. Vaste werknemers krijgen nog steeds een lease-auto en mobiele telefoon als dat nodig is. „Maar daar richten we ons niet op bij het werven", zegt De Bak ker. .Andere waarden, zoals goede collega's, uitdagende projecten en werksfeer spreken meer aan. Die kentering blijkt ook uit onderzoek van Quest Onderzoek en Advies naar het arbeidsvoorwaardenbeleid bij be drijven. Volgens Quest zijn die vette jaren voorbij. Bedrijven vinden het ei gen vaste personeel belangrijker dan het werven van nieuwe werknemers. Opvallend daarbij is dat ze naar ver wachting minder zullen investeren in primaire en secundaire arbeidsvoor waarden, maar meer in zogenoemde zachte arbeidsvoorwaarden, zoals thuiswerken. De vraag inleen of het voor vaste werknemersaoberder wordt? Uit onderzoek van Quest blijkt dat het aantal bedrijven dat dit jaar alsnog een winstdefingsregeling wil invoeren sterk is teruggelopen van 3 tot 0,7 procent. Toch blijft de behoefte aan goede mensen groot en ook PinkRoccade kan uiteindelijk niet zonder bonus. „Maar dan wel voor de eigen mensen. Onder het motto 'pinkers werven pin kers' kunnen werknemers 2.500 gul den netto verdienen als ze een nieuwe collega aandragen", aldus Van der Heiden. Voor het bedrag kunnen de 'pinkers' cadeaus uitzoeken, zoals een maatpak of rondreis door Mexico. „De hoofdprijs, bij drie nieuwe colle ga's, is een vakantie in Tibet en Ne pal."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7