Geweld houdt aan ondanks plannen Peres BUITENLAND ETA-bom jaagt Nederlanders uit hotel Salou NAVO-macht haast zich traag Bomaanslagen houden Israëliërs niet binnen Anti-apartheidsactivist Woods (67) overleden Doodsangst in Filipijns hotel Geruimd Schaap kostte f 174.000 ionden - Twee Engelse boeren hebben een schadevergoeding van 50.000 pond (174.000 gul den) gekregen voor het tijdens de mkz-crisis geruimde ooi. Het schaap, Mossdale Nugget, had een stamboom en was van het Swaledale-ras. Haar waarde is berekend op basis van het aan tal raslammetjes dat zij nog had kunnen baren. Volgens een van de boeren, Eric Nelson, zou 'geen enkel bedrag hoog ge noeg zijn geweest'. ;:ambianen in kis verbrand tusAKA - Bij een busongeluk in Zambia zijn zaterdag ongeveer veertig mensen levend ver brand. Dat heeft de regerings krant Sunday Mail gisteren ge meld. Het ongeluk deed zich voor in het gehucht Kapiri Mposhi, ongeveer 200 kilome ter ten noorden van Lusaka. In de bus zaten meer dan zeventig mensen. Het voertuig raakte in brand nadat het door een klap band van de weg was geraakt. Vorige week kwamen 33 Zambi- anen bij een busongeluk om iet leven. Spaanse politie rist illegalen op i tarifa - De Spaanse politie qo leeft vrijdagnacht het record- antal van 476 illegale immi- jranten onderschept. Het me- endeel (416) werd van acht ubberbootjes geplukt voor de 11st van het Zuid-Spaanse Ta- ifa. Ongeveer 32 mensen had- en aan land weten te komen 11 werden daar in de kraag ge it. Sinds januari zijn al meer an 7.000 Noord-Afrikanen, ïerendeels afkomstig uit Ma- okko, door de Spaanse autori- eiten opgepakt omdat ze per oot illegaal het land probeer- binnen te komen. eilers dood na 1 chok 20.000 volt ines - Aan de Bretonse kust zondag twee mensen ge- ood doordat de mast van hun oot een hoogspanningskabel akte. De twee, een 56-jarige an en een 54-jarige vrouw, aren net bezig om hun boot ït strand van de plaats L'ile Arz op te trekken. Twee ande opvarenden werden door de ektrische schok zwaar ver- rand en zijn naar het zieken- uis gebracht. Op de kabel ind spanning van 20.000 It. ingen verdrinkt Grieks pierebad hene - Een 7-jarig Frans jon- tje is zondag in de Griekse stplaats Nea Makri verdron- in het pierebad van een va- ntiehotel. Het been van de igen werd een afvoerpijp in zogen waar geen bescher- :n' ind rooster opzat. De jongen lef daardoor enkele minuten der water. De politie onder- ekt of het hotel nalatigheid het onderhoud kan worden weten. Volgens de verant- wrdelijke reisorganisator jk ib Med was aan alle veilig- idseisen voldaan. maandag 20 AUGUSTUS 2001 ilicitaties voor rige Milosevic ihaag - Slobodan Milosevic rt vandaag in de VN-gevan- in Scheveningen zijn verjaardag. De vrouw van -president van Joegosla- Mira Markovic, kwam voor legenheid voor de tweede naar Nederland. Ze wordt keer vergezeld door haar oondochter, Milica Gajic, en r 2-jarige kleinzoon Marko. Internationale Comité voor Verdediging van Slobodan ösevic (Icdsm) heeft via in- let opgeroepen om de ge- genis in Scheveningen te rspoelen met gelukstele- nmen voor Milosevic. Op rebsite van het comité p://www.icdsm.org) heb- al 1.355 mensen getekend r vrijlating van Milosevic. ddam Hussein jgt jumbojet dag - De Iraakse leider Sad- 1 Hussein heeft zaterdag een groep arabische zaken- en een jumbojet cadeau ge en. Ze wilden met de gulle 'een bescheiden bijdrage le- n aan het beëindigen van - lelf jaar durende VN-sanc- Volgens het Iraakse pers- iau INA is de Boeing 747 f de president toegevoegd I de vloot van Iraqi Airways. jÉV nationale luchtvaartmaat- m ppij heeft overigens als ge- van de internationale ties maar weinig te doen. lid van de koninldijke fami- m het oliestaatje Qatar gaf lam Hussein afgelopen no- ier ook een Amerikaanse manilla - De brand in een Filipijns hotel die zaterdagmor gen zeker 78 mensen het leven kostte, is volgens de brandweer veroorzaakt door kortsluiting in ondeugdelijk aangelegde bedrading. Bij het drama raakten zo'n 60 mensen gewond, van wie velen derdegraads brandwon den opliepen. De ramp gebeurde in Quezon City, vlakbij de hoofdstad Manilla. Ongeveer twintig mensen konden uit het gebouw worden gered. Het is nog onduidelijk of er nog mensen worden vermist. Er stonden 172 gasten gere gistreerd in het hotel, maar mogelijk logeerden er veel meer mensen. Volgens de politie zijn de slachtoffers allen Filipino's, leden van de katholieke groep 'De Getrouwen van God' die voor een driedaagse bijeenkomst naar Que zon City waren gekomen. Onder de doden zijn zeker zes kinderen. Volgens een brandweerman konden de slacht offers wegens dichte rook de nooduitgangen niet vinden. Vluchten door de ramen was vrijwel onmogelijk, omdat die waren gebarricadeerd met tralies. De meeste slachtof fers kwamen volgens de politie door verstikking om het leven. Veel doden zijn in badkamers gevonden. „Een van hen had zijn gezicht in een wc-pot gestoken", aldus een brandweerman. President Arroyo van de Filipijnen heeft een onderzoek gelast. De chef van de brandweer van Que zon City vertelde op de Filipijnse televisie dat het hotel al eens was gewaarschuwd wegens het niet naleven van de brandveiligheidsvoorschriften. Daarnaast zijn er klachten dat nooduitgangen op slot zouden zijn geweest. Ook zou er geen brandalarm aanwezig zijn. Volgens een andere zegsman was er wel een brandalarm, maar werkte het niet. Foto: EPA jeruzalem-gaza/dpa-rtr-afp- anp Israël en de Palestijnse ge bieden waren in het weekeinde opnieuw het toneel van bloed vergieten. Zeker zes Palestijnen kwamen om het leven en twee Palestijnse baby's werden door Israëlische kogels getroffen. Een Palestijnse mortieraanval op een joodse nederzetting werd zater dag vergolden met Israëlische ra ketten op een politiepost. Een po ging van Israëlische minister Pe res om de dialoog met de Pales tijnen weer nieuw leven in te bla zen, strandde op Palestijnse weg werpgebaren. Peres, minister van buitenland se zaken, hamerde zaterdag op de noodzaak van een nieuw di plomatiek initiatief. Hij zei 'in de nabije toekomst' met de Pales tijnse leider Arafat te zullen spreken over een wapenstil stand in fases. Volgens Peres is de Israëlisch-Palestijnse dialoog op enkele fronten nog gaande, maar volgens Palestijnse func tionarissen stelt dat allemaal niets voor. Arafat zou via een buitenlandse gezant overigens wel contact hebben gehad met Peres. De Palestijnse minister van in formatie Rabbo omschreef de stap van Peres gisteren als waar deloos en als een publiciteits stunt. „Niets anders dan het maskeren van de fascistische bezettingspolitiek", aldus Rab bo. Zijn collega Erekat zei, iets diplomatieker, dat de Palestij nen best bereid zijn tot hervat ting van de dialoog, maar dan zonder Israëlische voorwaarden vooraf. Andere hoge Palestijnse functio narissen stelden juist Palestijnse voorwaarden. Een gesprek kan pas plaatshebben als Israël de bezetting van het Orient House in Oost-Jeruzalem opgeeft, zei onder anderen de voorzitter van het Palestijnse parlement. Het officieuze hoofdkwartier van de PLO in het oostelijk stadsdeel van Jeruzalem werd ruim een week geleden door de Israëli's ingenomen in reactie op een Pa lestijnse zelfmoordaanslag in de stad. Gisteren was er overigens wel een ontmoeting tussen de Israë lische bewindsman van land bouw en zijn Palestijnse ambt genoot. Het was de eerste ont moeting op ministersniveau sinds medio juli. Beiden spraken over een door de Palestijnse mi nister uitgeroepen boycot van Israëlische landbouwproducten. De actie is bedoeld om te pro testeren tegen de Israëlische blokkade van de Palestijnse ge bieden. Israël 'exporteert' dagelijks 1.600 ton groente en fruit naar de Pa lestijnse gebieden, andersom is dat 800 ton. Twee commissies zullen de problematiek nu na der in kaart brengen, zo spraken de ministers af. Israël heropen de gisteren wel de grenspost bij Rafah. Palestijnen kunnen daar door weer van de Gazastrook naar Egypte gaan en omge keerd, zo heeft een functionaris van de Egyptische grenspolitie bekendgemaakt. Israël sloot de grenspost vorige week om ver dere ongeregeldheden in het ge bied te voorkomen. door onze correspondent Henk van den Boom salou - Ruim twintig Neder landse vakantiegangers moesten zaterdagmorgen hals over kop hun hotel in de badplaats Salou verlaten na een bommelding van de ETA. Toen alle 800 gas ten buiten waren, ontplofte 50 kilo springstof in een auto die voor het hotel stond geparkeerd. Een paar mensen liepen lichte verwondingen op door rond vliegend glas. De Nederlanders bleven ongedeerd. De schade was enorm. Zes Nederlandse toeristen moesten later naar een ander hotel verhuizen omdat hun ka mers waren vernield. De ande ren konden naar hun eigen ho tel terugkeren. „Ik sta verbaasd hoe rustig de mensen hebben gereageerd. Er was helemaal geen paniek", zegt reisleidster Paula van Heusden van Solmar Tours. Volgens haar werd de ontruiming professioneel geleid, waardoor paniek werd voorko men. Om zeven uur zaterdagmorgen kreeg de politie een anoniem te lefoontje met de melding dat over een uur een bom zou ont ploffen bij hotel Cala Font in het centrum van Salou. De autori teiten sloegen onmiddellijk alarm en begonnen met het ontruimen van de kamers.. Om acht uur ontplofte de bom in een witte Renault 25. De auto stond tussen een stuk of tien an- Ruim 800 gasten moesten zaterdagochtend na een bommelding van de ETA hun hotel in de Spaanse badplaats Salou verlaten. Een uur na de melding ontplofte een autobom. Enkele toeristen raakten licht gewond. Foto: Jaume Sellart/AP dere wagens voor het hotel ge parkeerd. De andere voertuigen werden totaal vernield. De ldap was in heel Salou te horen. De bomaanslag van zaterdag is de vierde dit seizoen waarmee de Baskische afscheidingsbewe ging ETA probeert de internatio nale aandacht te trekken. In maart werden bommen tot ont ploffing gebracht in de bad plaatsen Rosas en Gandia. Een paar weken geleden werd het vliegveld van Malaga een halve dag gesloten wegens een bom, die later door de politie onscha delijk kon worden gemaakt. Bij na elke zomer probeert de ETA paniek te zaaien onder toeris ten. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het lijkt een keuze uit twee kwaden. Is Macedonië veilig genoeg om er 3.500 lichtbewa pende NAVO-militairen heen te sturen, die de wa pens van Albanese rebellen moeten inzamelen? En als het antwoord op die vraag 'neen' is, dreigt dan niet het gevaar van een nieuwe oorlog op de Bal kan? Deze week moeten de ambassadeurs van de NAVO-landen in Brussel een definitief besluit ne men over de troepenmacht voor Macedonië. Er is haast bij; het staakt-het-vuren is te wankel om het moment verloren te laten gaan. Dat bleek gisteren wel weer toen er bij Tetovo ondanks het bestand gevechten uitbraken. Het kabinet heeft vrijdag gezegd dat Nederland met 250 man wil meedoen, als de betrokken Ka mercommissies deze week akkoord gaan. Ruim 400 Britse militairen, plus een aantal Tsjechen en Canadezen die hen moeten beschermen, arriveer den het afgelopen weekeinde in Skopje. Zij zijn vooruit gestuurd om een hoofdkwartier op te zet ten en om een antwoord te vinden op de vraag of de situatie voldoende stabiel is. Of beter gezegd: of het afgesproken staakt-het-vuren leidt tot een serieus bestand, of de Macedonische regering haar afspraken nakomt en of de rebellen bereid zijn hun wapens in te leveren. Geen mens in Brussel gelooft dat de Albanezen braaf al hun wapentuig zullen overhandigen. De NAVO schatte het aantal wapens dat mogelijk wordt ingeleverd rond de 3.000, wat gezien de 3.500 militairen die daarvoor op pad worden ge stuurd wel heel erg weinig is. Het gaat ook niet echt om het ontwapenen van rebellen. De NAVO wil de Macedonische regering en de Albanezen de kans geven om te laten zien dat ze een duurzame vrede willen. De internationale troepenmacht zal die vrede niet afdwingen; ze zal niet eens als een buffer tussen de partijen fungeren. Als het staakt-het-vuren niet wordt nageleefd, gaat de hele operatie 'Essential Harvest' mogelijk niet door. Met het risico dat Macedonië nog verder afglijdt in de richting van een burgeroorlog. De hoogste NAVO-generaal in Europa, de Ameri kaan Joseph Ralston, vliegt vandaag naar Skopje. Zijn mening legt voor de NAVO-ambassadeurs in Brussel het zwaarste gewicht in de schaal. Vanaf vandaag legt de Britse kopgroep contacten met de Macedonische regering, de Albanese politieke partijen en de leiders van het Albanese bevrij dingsleger UQK.Als een van de partijen niet be reid is om mee te werken, dan hebben we hier niets te zoeken", bevestigt de Britse generaal Whi- te-Spunner die het commando voert. Het bondgenootschap worstelt met het probleem dat geen van de partijen uit volle overtuiging 'ja' heeft gezegd tegen een bestand. De Macedoni sche regering is vanuit Brussel met grof geweld over de streep geduwd: niet meewerken betekent geen geld meer van de Europese Unie. De Albane se minderheid vertrouwt de Slavische Macedo- niërs niet, en de rebellen hebben ingestemd in de wetenschap dat er een achterdeur voor hen open staat. Ze kunnen altijd de grens over, richting Kos ovo, mét de wapens die ze niet willen inleveren. 'Begeef je nooit in een conflict als je niet weet hoe je er weer uit moet komen', is een van de doctri nes van Colin Powell, minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en opperbevelheb ber tijdens de Golfoorlog. De terugweg uit Mace- donië is dus heel precies uitgestippeld. „Het is een kwestie van vertrouwen", zegt NAVO- woordvoerder Yves Brodeur. En daarmee legt hij de vinger op de zere plek. Als de ontwapening van de rebellen een uiting is van het vertrouwen tus sen de partijen, dan heeft de NAVO bar weinig in Macedonië te zoeken. Maar als dat vertrouwen niet bestaat, dan steekt het bondgenootschap zich mogelijk in een wespennest. En daarom haasten de NAVO-ambassadeurs zich traag naar hun defi nitieve beslissing. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Bomalarm in Tel Aviv. Twee agenten dirigeren voetgan gers naar de overkant van de straat. Anderen leiden auto's om, in afwachting van de bomoprui- mingsdienst. Even later kijken al leen een paar winkeliers toe hoe een robot-wagentje de bij de bushalte achtergelaten plastic tas opzij schuift. Niemand anders toont enige belangstelling. Het karwei is snel geklaard en het verkeer herneemt zijn gang. Zo gaat het tientallen keren per dag in Israël. Verdacht voorwerp gesignaleerd? Aarzel niet en bel 100. Nu explosies aan de orde van de dag zijn, doen de burgers van Israël dat met grote regel maat. Iedereen voelt de span ning, maar van massa-hysterie is geen sprake. Het idee over heerst dat er genoeg is gedaan om vrede met de Palestijnen te bereiken. Nu is het een kwestie geworden van stand houden, ledereen doet dat op zijn eigen manier. De een vermijdt gele genheden waar veel mensen sa men zijn, de ander vindt café- en discotheekbezoek juist een manier om 'hen' te laten zien dat Israël niet bang is. De terras sen en cafés in Tel Aviv lijken wat leger dan in andere zomers, maar dat komt vooral door het wegblijven van buitenlanders. Een deel van hun plaatsen lijkt te zijn opgevuld door 'inboor lingen'. De Ramat Aviv Mall in Tel Aviv is Israëls sjiekste winkelcentrm. Dat Israël bloot staat aan ter reur, en dat de economie afglijdt naar een recessie, weerspiegelt zich bij merkzaken als Polo Ralph Lauren, Replay en DKNY niet in een gebrek aan klandizie. Integendeel, zeggen de verko pers. Als het publiek toch de deur uit wil, vormt de combina tie van airco en strenge beveili ging eerder een trekpleister. Bij de parkeergarages kijkt vei ligheidspersoneel in alle auto's, inclusief de bagageruimten, en daarna volgt een persoonscon trole met metaaldetectors. Die routine, die al van kracht was vóór de huidige golf van aansla gen begon, geeft het publiek een gerust gevoel. Op het terras voor McDonald's verklaart de sa mengeschoolde jeugd dan ook om het hardst niet bang te zijn. Zijn er plaatsen waar ze liever niet komen? „Busstations en bushaltes", zegt Orly, een 15-ja- rige scholiere. „Mijn ouders be talen nu een taxi als ik naar het centrum moet. Ze vinden dat veiliger." Ook Orly's vriendin nen zeggen het openbaar ver voer te mijden. Maar veel inwo ners van Tel Aviv kunnen zich geen taxi veroorloven. Zij moe ten naar het centraal busstation, een groot gebouw met een doolhof aan populair geprijsde winkels en eetgelegenheden, en al doelwit van een paar mislukte terreuracties. Onder de fastfood-restaurants is ook een filiaal van Sbarro. „Ja, ik voelde me wel wat flauw in mijn maag toen ik hier ging zitten", zegt Inbal Tzaban (23). Dat slaat niet op haar eetlust, maar op de bomaanslag bij een Sbarro-fili- aal in Jeruzalem, waarbij eerder deze maand vijftien mensen omkwamen. „Ik ben wel bang, maar tegelijkertijd ook optimis tisch", zegt ze. „In elk geval ga ik zo veel mogelijk mijn gewone gang. Ik ga naar dezelfde disco's en cafés als vroeger. Als je uur gekomen is, ga je toch." Shoshanna Otmazgin (52) staat met haar 10-jarige dochter Flo- rica op een pizza te wachten. „We gaan minder uit dan vroe ger", geeft ze toe. „Natuurlijk zijn we bang, maar alles is in Gods handen." Anderen, zoals Zohar (24) en haar vriendin Jan a (20), vinden datje het noodlot nu juist moet uitdagen. „Wij zijn helemaal niet bang", zegt Zo- har. „We gaan nu zelfs meer uit dan vroeger om de vijand te la ten zien dat we niet toegeven. Israël lijdt al vijftig jaar onder terreur en we kunnen zo best nog vijftig jaar verder. Voor gezinnen met kinderen is het minder makkelijk te doen of er niets aan de hand is. Omer (34) en Jifat (31) Cohen wonen in een rustige straat, dicht bij het centrum van Tel Aviv. Ze hebben een dochter van vijf en een zoon van twee. „We ver langden zo naar de zomer", zegt Omer. „We wilden naar festi vals, bazaars en andere evene menten. Het is moeilijk de kin deren duidelijk te maken wat er gaande is. We willen hen niet bang maken, maar ja, ze zien natuurlijk die beelden op de tv." Jifat gaat niet langer naar de markt. Ze is al bang als ze achter een bus rijdt, zegt ze. Omer bekent tot de vele inwo ners van Tel Aviv te behoren die met geen stok meer naar Jeruza lem zijn te krijgen. „Ik weet dat het onzin is, want het kan ook hier gebeuren", voegt hij er snel aan toe. Hij slaat de spijker op de kop. Er zijn de afgelopen maanden méér slachtoffers ge vallen in en rondom Tel Aviv. Wat Omer en zijn plaatsgenoten verontrust, zijn de meer dan 200.000 Palestijnen die in Jeru zalem 'vrij rondlopen'. De Cohens zeggen dat de mees ten van hun vrienden hun ge voelens van angst delen. En net als zij zijn ze politiek naar rechts afgegleden. Demonstreren met Vrede Nu', wat ze vroeger nog wel eens deden, is er niet meer bij. „Ik weet best dat geweld geen oplossing biedt", geeft Omer toe. „Maar de Palestijnen stellen ons steeds meer teleur. Er valt daar met niemand meer te praten. Na iedere bomaanslag worden we kwaad en willen we wraak." londen/rtr-anp - De voormali ge Zuid-Afrikaanse journalist en anti-apartheidsactivist Donald Woods is gisteren in Londen overleden aan kanker. Hij werd 67 jaar. Woods verwierf wereld faam door zijn onthullingen over de moord op de zwarte ac tivist Steve Biko. De film 'Cry Freedom' van Richard Atten- borough is gebaseerd op de bio grafie die Woods over Biko schreef. Woods was tussen 1965 en 1977 redacteur bij The Daily Dis patch, de krant waarvan hij ook mede-oprichter was. Hij ont vluchtte Zuid-Afrika in 1977, na dat hij vijf jaar huisarrest had gekregen vanwege zijn uitspra ken tegen apartheid en zijn ac ties om de onderste steen boven te krijgen over de ware toe dracht rond de dood van Biko, de oprichter van de zwarte be weging Black Consciousness Movement. Biko werd in september 1977 gearresteerd. Agenten sloegen hem tijdens een verhoor bewus teloos. Vervolgens werd hij naakt en geketend naar een 1.200 kilometer verderop gele gen gevangenis in Pretoria ver voerd. Daar stierf hij. De agen ten die betrokken waren bij de dood van Biko, kregen in 1999 geen amnestie van de Waar heids- en Verzoeningscommis sie in Zuid-Afrika. Woods kwam met zijn familie in Londen terecht, \Mar hij nog verscheidene boeren schreet Hij zette zich recent nog in voor de financiering van een stand beeld van Nelson Mandela op het Londense Trafalgar Square. Attenborough, een vriend van Woods, zal die taak nu overne men. Woods was in mei voor het laatst in zijn geboorteland. Hij was er aanwezig op de bruiloft van Biko's zoon Nkosinathi. Mandela belde Woods nog kort voor diens overlijden op. Na crematie in Groot-Brittannië zal de as van Woods in Zuid-Afrika worden begraven. Het regerende ANC in Zuid-Afri ka reageerde geschokt op de dood van Woods. Een woord voerder sprak van een pijnlijk verlies. „Onrecht maakte hem boos en dat gaf hem kracht voor de strijd tegen apartheid", aldus een oud-collega van TJie Daily Dispatch gisteren.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5