'Miljoenenbesparing door privatiseren gevangenissen' BINNENLAND Noodweer trekt over Zuidwest-Nederland Bond voor personeel strafinstellingen vreest kwaliteitsverlies Ven et ia an bezoekt Kwakoe Miljoenen nodig voor daklozenopvang Amsterdam 'Slachtoffers van slavernij compenseren' Op mosseldag niets te merken van schaarste Suriname wil hulp Nederland bij onderzoek Decembermoorden Gesubsidieerd werk Je bent pas verslagen als je het zelf opgeeft 'Politie moet meer doen aan veiligheid op stations' Tunnelwerkers gewond bij botsing werktreinen jtde bij sprong Jet parachute mhout - Een 44-jarige leer- .parachutist uit Aagtekerke Eterdag overleden na een [eluk in de buurt van Wern- Een collega-leerling (28) [Hellevoetsluis raakte zwaar- bnd. Twintig meter boven Lndingsweide ging het mis. jvalschermen van het tweetal Jkten elkaar. Door een pa- reactie raakte de leerling- Chutist uit koers en vloog hal tegen een boom. De jre leerling raakte zwaarge- |1 bij de harde landing. lonken man I bus stelen ioven - Een 27-jarige ken man uit Eindhoven gisternacht geprobeerd bus te stelen. Een chauffeur iet openbaar vervoerbe- Hermes-groep sloot na be- liging van zijn dienst de bus e verdachte wist echter via noodknop in de bus te ko en klom achter het stuur, r beveiliging in de bus, kon st voertuig echter niet star- Tegen de man is proces- aal opgemaakt. us licht aan terende hand erdam - Het gaat nog ds de goede kant op met de ndheidtoestand van prins S. Zijn gezondheid is licht de beterende hand. Dat de de plaatsvervangend üdirecteur van de Rijks- lichtingsdienst (RVD) Van iVulp gisteravond mee. ide prins is nog steeds li- ïelijk erg zwak en ook zijn jd speelt een rol in het ge- igsproces, aldus Van der Hij zei dat nog niet be is wanneer de prins het nhuis mag verlaten. Hen na x-Roda ier dam - Na afloop van de balwedstrijd Ajax-Roda IC gisteren rond de ArenA in terdam Zuid-Oost rellen Till ibroken. Daarbij raakten :eni i agenten lichtgewond. De i zei ie verrichtte vijf arrestaties eti ns openlijke geweldple- oor zo liet een woordvoerster sch de politie weten, ien /en n in diepe pj ap op puntdak t er ie - Een zeldzaam geval iter evenwichtskunst trof de ette ie vrijdagavond aan in het lanscentrum van Zwolle. In loor kermis en straatfesti- vervolle centrum werd ge ldat er een man op een dak zou liggen. Dat bleek sppen. De man zat met aan kant van het dak een been. Cl its met moeite slaagde de ie er in hem wakker te krij- Het betrof een 23-jarige uit Hattem die geen idee hoe hij daar terecht was ge- Irac m. datl 1 eer er paard ihandeld van I va bergen - Opnieuw is een laan d onder handen genomen i van een dierenbeul. Het is in 5 do ngeving van Enschede de 3ori mishandeling in korte tijd. een keer werd een drachtige elft ie in het buitengebied van is hi sbergen in de anus gesto- e la mogelijk met een angi laald. De polide heeft na nen itdekking direct andere ooi den in de omgeving laten t of rzoeken, maar die bleken aiet nishandeld. ets do maandag 20 AUGUSTUS 2001 ia :n I'; mii 'icc: ittien auto's i, irand gestoken Rdam - In een sjieke buurt Rotterdamse Kralingen ide nacht van vrijdag op lag achttien auto's in i gestoken. De politie ver- lt dat de schade in de mil- n loopt. Doelwit waren uwat duurdere type mer- s BMW en Audi. De weer slaagde erin enkele len te blussen, andere uigen brandden uit. den haag/anp - Het opsluiten van gevangenen kan veel goed koper. Dat blijkt uit een onder zoek van het Nederlands Econo misch Instituut (NEI). Volgens het NEI kan op termijn 100 miljoen gulden per jaar worden bespaard door privatisering. Uit het onderzoek, dat werd uit gevoerd in opdracht van de mi nisteries van justitie en financi en, komt naar voren dat zowel de bouw en beheer van gevan genissen als het bewaken van gedetineerden zou moeten wor den uitbesteed. Wanneer bewa kers hun ambtelijke status kwijt zijn, zouden ze flexibeler kun nen worden ingezet. Door peni tentiaire inrichtingen beter te ontwerpen en elektronische hulpmiddelen in te zetten, zou den er bovendien minder nodig zijn. De kwaliteit komt daarbij niet in gevaar. In de gevangenissen zou boven dien meer geld kunnen worden verdiend, aldus het NEI. De ar- beidscentra in de instellingen zouden kunnen worden gepro fessionaliseerd en commerciëler moeten handelen. Gedetineer den zouden dan meer betaald moeten krijgen dan wat ze nu krijgen; een paar kwartjes per uur. Voorzitter Aalbers van de Bond van Personeel bij de Straf- en Aanverwante Gestichten (BPSAG), noemt een besparing van 100 miljoen gulden zonder kwaliteitsverlies onmogelijk. „De afgelopen jaren hebben be zuinigingen al geleid tot een da ling van de kwaliteit van het ge vangeniswezen. Men gaat voor bij aan de begeleiding van de gedetineerde. De recidive is de laatste jaren dan odk gestegen." Ook in betere gebouwen of meer elektronische hulpmidde len ziet Aalbers niets. „Dat schiet zijn doel voorbij. De kwa liteit zit niet in elektronica of in gebouwen, maar in mensen." WD-Kamerlid Niederer heeft geen principiële bezwaren tegen zo'n gedeeltelijke privatisering. Hij voelt wel voor een proefpro ject. D66 heeft evenmin princi piële bezwaren, maar enthousi ast is Kamerlid Dittrich niet. „Het is belangrijk dat gedeti neerden goede begeleiding krij gen." Het CDA vindt dat bege leiding van gedetineerden in overheidshanden moet blijven. Amsterdam - De Surinaamse president Venetiaan heeft gisteren het Kwakoefestival in Amsterdam-Zuidoost bezocht. De president, die op uit nodiging van de organisatie naar Nederland was gekomen, benadrukte dat hij niet is gekomen om te bedelen bij de Nederlandse regering. Hij wil met zijn bezoek het contact met de Surinaamse gemeenschap in Nederland verstevigen. Foto:anp/Olaf Kraak amsterdam/gpd - De daklozenopvang in Amsterdam bevindt zich in een noodsitua tie. Volgens de Amsterdamse stichting Hulp voor Onbehuisden (HVO) is in de hoofdstad tien miljoen gulden nodig voor verbeterin gen. „De situatie is soms mensonterend", zegt Frans Kool, hoofd internaten van HVO. Het probleem doet zich ook in andere ste den in Nederland voor. In een brandbrief heeft de stichting HVO zich tot de gemeente Amsterdam gewend. Volgens Kool is er de laatste jaren veel ver anderd in de opvang van daklozen. Zo zou den er steeds meer psychiatrisch patiënten in de opvang zitten. „Door de geweldige druk op het personeel bestaat er geen mo gelijkheid voldoende aandacht aan deze mensen te schenken. Onze mensen krijgen meer en meer te maken met agressie en an dere nare zaken." De ongeveer 270 HVO-plaatsen in Amster dam worden voor langere tijd door dezelfde mensen bezet. De bedoeling van HVO is echter mensen niet alleen binnen te halen voor hulp, maar ze ook ooit terug te plaat sen in een zelfstandige woning. „Dat ge beurt nu niet, de zaak slibt dicht. Dit pro bleem doet zich in heel Nederland voor. Daar komt de vergrijzing nog eens bij. We kunnen onze klanten niet kwijt bij de ver pleeghuizen en verzorgingshuizen omdat er geen plaats is door de wachtlijsten daar." Met het geld waar de stichting nu om vraagt, wil HVO de accommodaties verbete ren. Woonruimtes van zes vierkante meter ('een kleine badkamer') zijn heel gewoon, lekkage en andere technische problemen maken wonen in de huizen af en toe onver antwoord. Kool: „Er is een enorme achter stand in het onderhoud aan de panden, die zijn dringend aan verbetering toe." Dat het een landelijk probleem betreft, blijkt ook uit de claim van 160 miljoen gulden die de landelijke Federatie Daklozenzorg eerder naar 'Den Haag' stuurde. Een paar miljoen is de federatie inmiddels toegezegd. amsterdam/anp - De Neder landse regering moet zich sterk maken voor financiële compen satie van slachtoffers van slaver nij en kolonialisme op de ko mende VN-Wereldconferentie tegen racisme. Dit stelt het Plat form van Surinaamse Politici (PSP) in Amsterdam, die zegt te spreken namens het Landelijk Platform Slavernij monument en een groot aantal Surinaamse, Antilliaanse en Afrikaanse orga nisaties. Nog voor het begin van de con ferentie op 31 augustus in Zuid- Afrika, wil het PSP hierover een gesprek met de regering. De Su- rinamers verwerpen het advies van de Adviesraad Internationa le Vraagstukken (AIV) aan de re gering, waarin de raad compen satie van de hand wijst wegens juridische hindernissen. De regering had de AIV om ad vies gevraagd om tot een stand punt te komen over eventuele compensatiemaatregelen voor de slachtoffers van slavernij en kolonialisme. Volgens PSP-voor- zitter Leeuwin is de zwarte ge meenschap in Nederland niet geconsulteerd door de advies raad. „Een dergelijk advies moet mede worden geformuleerd door de nazaten van de slaven. Maar zelfs het Landelijk Plat form Slavernijverleden is niet om een mening gevraagd." yerseke/anp - In Yerseke was zaterdag niets te merken van de mosselschaarste die de handel verwacht. Er ging zo'n 10.000 ki lo gratis mossels over de toon bank. Tijdens de topdrukte moesten liefhebbers van de schelpdieren wel 1,5 uur in de rij staan voor een bakje. Secretaris Van Velzen van 'Zee land Presenteert', de organise rende stichting, schat dat de Mosseldag zo'n 45.000 mensen naar Yerseke heeft getrokken. Dat is ongeveer evenveel als vo rig jaar. Zeeland Presenteert heeft niet overwogen de jaarlijk se Mosseldag af te gelasten we gens de schaarste aan de schelpdieren. „Over twee jaar zijn er mis schien weer volop mosselen", aldus Van Velzen. Handelaren hebben daar goede hoop op omdat de berichten over zaad- val in Oosterschelde en Wad denzee positief zijn. Om de markt tevreden te stellen, is per seizoen een miljoen mosselton (een mosselton is honderd kilo) nodig. Vorig seizoen werd slechts 600.000 mosselton ver handeld, er was niet meer. De verwachte schaarste heeft de prijzen van de schelpdieren flink opgevoerd. Voor degenen die zaterdag Yerseke aandeden, maakte dat allemaal niet uit, het was alleen een kwestie van ge duld om een maaltje te be machtigen. Slagregens zorgen voor veel wateroverlast j /A20 gestremd )r ongevallen •ng{ erg en - Ongevallen heb- jsteravond laat gezorgd een stremming van de A12 - iA20 bij het knooppunt i'e in beide richtingen. Op 1 snelwegen ontstonden fi- et een maximale lengte even kilometer. Het eerste ral deed zich voor op de ichting Den Haag. Daar ;n enkele auto's op elkaar. ..iiinuten later gebeurde j" Ie andere kant een onge- en auto klapte achterop oertuig dat door nog on- »de oorzaak op de rijbaan ilstand was gekomen. rotterdam-den haag/gpd -He vige, langdurige slagregens die zaterdagavond over Zuidwest- Nederland trokken, hebben voor veel wateroverlast en scha de gezorgd in met name Rotter dam en Schiedam. Het alarm nummer 112 raakte overbelast en de Rotterdamse brandweer kreeg ruim achthonderd mel dingen te verwerken. De politie moest ondergelopen wegen af sluiten. Hoewel het waterpeil zaterdagnacht weer begon te zakken, is de brandweer ook gis teren nog de hele dag bezig ge weest kelders, winkels en cafés leeg te pompen. Vooral in het centrum, het wes ten en het zuiden van Rotter dam was de wateroverlast enorm. Daar hadden bewoners vooral te kampen met onderge lopen kelders maar was er ook overlast door omgevallen bo men, afgewaaide dakpannen en kortsluiting. Ook sportpaleis Ahoy' werd getroffen: de kelders en de zaalvloer liepen onder wa ter. Het verkeer liep vooral in delen van het centrum helemaal vast. Als automobilisten achter het stuur al iets zagen vanwege de wolkbreuk, dan was er door af sluitingen geen doorkomen aan. Medewerkers van de ANWB en de Wegenwacht, die overuren draaiden, moesten soms tot de knieën in het water staan om gestrandde wagens weer aan de praat te krijgen. Gemiddeld viel in Rotterdam meer dan driehonderd millime ter regenwater per uur, maar er waren ook uitschieters naar vijf honderd. Ook elders in het Wes ten ondervond men problemen door de aanhoudende zware re genbuien. Zo werd de brand weer in Den Haag 250 keer ge beld door mensen van wie de kelder was ondergelopen of da ken waren gaan lekken. In het centrum van Rotterdam werd een auto getroffen door een omgevallen boom. Foto: ANP/Dick Sluyter den haag-paramaribo/anp - De Suri naamse autoriteiten hebben Nederland gevraagd mee te werken aan het Suri naamse strafrechtelijke onderzoek naar de Decembermoorden van 1982. Het is zeer waarschijnlijk dat een Surinaamse gerechtelijke commissie een aantal getui gen in ons land wil horen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigde zaterdag dat er mo menteel twee verzoeken in behandeling zijn. Er is nog geen beslissing genomen, maar normaal gesproken bieden beide landen elkaar rechtshulp. Pas vorig jaar beval het gerechtshof in Paramaribo het openbaar ministerie een strafrechtelijk onderzoek te doen naar de moorden. Ook in Nederland besliste het gerechtshof in Amsterdam dat het OM in de hoofdstad de rol van Bouterse bij de Decembermoorden moet onderzoeken. Inmiddels is justitie een procedure bij de Hoge Raad begonnen. Het OM wil dat het hoogste rechtscollege eerst bepaalt of Nederland wel bevoegd is om Bouterse te vervolgen. In juni werd Bouterse ruim vier uur ver hoord door de rechter-commissaris in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo over zijn rol bij de Decembermoorden. Het was voor het eerst dat Bouterse mee werkte aan een strafrechtelijk onderzoek dat tegen hem is gericht. De Surinaamse oud-machthebber verklaarde na afloop dat hij zich geen verdachte voelt. Na een periode van stilzwijgen nam Bou terse in juni weer publiekelijk afstand van het Surinaamse onderzoek naar de moordpartij. Volgens hem worden er 'vreemde vragen' gesteld aan militairen. Dat zou hebben geleid tot onrust binnen de Surinaamse strijdkrachten. Bouterse heeft tot dusver altijd gezegd niet zelf te hebben geschoten in 1982. Wel vindt Bouterse dat hij als legerleider COMMENTAAR Een commissie van topambtenaren in Den Haag heeft ge constateerd dat het overheidsbeleid om langdurig werklozen aan een baan te helpen de afgelopen twaalf jaar heeft ge faald. Opeenvolgende kabinetten trokken in deze periode jaarlijks twaalf miljard gulden uit zonder dat de langdurige werkloosheid er wezenlijk door verminderde. De overheid schiep vanaf begin jaren negentig op grote schaal gesubsidieerde banen, die inmiddels vooral bekend heid genieten als Melkertbanen. Mensen die lang uit het ar beidsproces waren, kregen via forse overheidssubsidies een baantje als toezichthouder, parkeercontroleur of schoonma ker. De overheid creëerde zo in de publieke sector werk voor mensen die op een normale manier niet meer aan de slag konden. Inmiddels stellen topambtenaren van verschillende Haagse departementen de vraag of deze vorm van werkgelegen heidsbeleid wel de juiste is. De prijs van deze banen is hoog en het verschijnsel langdurige werkloosheid wordt er niet door opgelost. Integendeel, de Melkertbanen worden zo be hoorlijk betaald dat mensen in deze banen niet doorstromen naar ongesubsidieerd werk, is de analyse. Het is goed dat ambtenaren nagaan of overheidsbeleid effec tief is en Haagse politici een spiegel voorhouden. Op zichzelf hebben de topambtenaren gelijk dat het ongewenst is dat de overheid dure banen schept, zeker als diegenen die er ge bruik van maken niet doorstromen naar de reguliere ar beidsmarkt. Tegelijk is het een vorm van papieren gelijk dat voorbijgaat aan de realiteit dat er aan de onderkant van de arbeidsmarkt altijd een flinke groep mensen is die eenvoudig onbemiddelbaar is - mensen die op de gewone arbeidsmarkt op normale wijze niet meer aan de slag komen. Natuurlijk is hier sprake van een dure vorm van werkgele genheidsbeleid. Noem het de prijs die een samenleving be taalt voor een fatsoenlijk sociaal beleid. IN MEMORIAM Op 87-jarige leeftijd is gisteren in Eindhoven verzetsheld Wil lem 'Bib' van Lanschot overle den. 'Je bent pas verslagen als je het zelf opgeeft' was de lijf spreuk van de in Vught geboren Van Lanschot en ook de titel van een boek dat Dieudonné ten Berge over hem schreef. Van Lanschot heeft in de oor logsjaren een vooraanstaande rol in het verzet gespeeld. Hij studeerde in Leiden en leidde daar de Inlichtingendienst van de toenmalige Orde Dienst. In april 1942 werd hij gearresteerd en maandenlang zwaar gemar teld. Van Lanschot liet echter niets los. Hij belandde uiteinde lijk via kamp Amersfoort in con centratiekamp Natzweiler in Dachau, waar hij in april 1945 werd bevrijd. Over de oorlogsjaren zei Van Lanschot in 1966 in het Eindho- vens Dagblad: „Je komt tot de conclusie dat je eigen lot van geen belang is, maar dat de zaak die je moet verdedigen en ge heimhouden oneindig gewichti ger is." Zijn jeugdvriend mr. Van Rijckevorstel noemt hem 'een voorbeeld voor jongere men sen.' „Hij liet zien datje je tegen onrecht moet verzetten." Voor de door hem betoonde moed kreeg Van Lanschot vele onder scheidingen. Zo was hij drager van de Militaire Willemsorde, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Verzetsherdenkingskruis. Na de oorlog was van Lanschot onder meer voorzitter van de Wereld Federatie van Oud-Strij ders en voorzitter van de Stich ting Fondsenwerving Militaire Willem Van Lanschot 1914-2001 Oorlogs- en Dienstenslachtof fers. Secretaris Smits van deze stichting zegt over Van Lan schot: „Het was een man die bijzonder veel voor anderen heeft betekend." In zijn werkzame leven was Wil lem van Lanschot directeur van Philips voor Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Als lid van de bankiersfamilie trad hij in 1966 in dienst van bankiershuis Van Lanschot. Hij was lid van het fir mantencollege en voorzitter van de Raad van Commissarissen tot ongeveer 1985. den haag/gpd - De Nederlandse Spoorwegen krijgen op stations en in treinen te weinig hulp van de overheid en de politie bij het tegengaan van onveiligheid. Er moet meer worden gedaan om de veiligheid op het spoor te vergroten. Volgens een onderzoek van de stichting Maatschappij, Veilig heid en Politie (SMVP) heeft de huidige veiligheidssituatie bij de NS een absoluut dieptepunt be reikt. Conducteurs treden uit vrees voor represailles niet op tegen wangedrag; agressie leidt er vaak toe dat zwartrijders met rust worden gelaten. Het NS- personeel is zesduizend keer per jaar onderwerp van agressie en intimidatie. Het rapport van de SVMP wordt binnenkort gepubliceerd. Hoe wel het is gemaakt in opdracht van de NS, weet een woordvoer ster van de spoorwegen niet van het bestaan af. „Maar als de uit komst is dat we als NS meer hulp moeten krijgen, zou ons dat niet onwelgevallig zijn." De NS-woordvoerster erkent dat de problemen in de Noordelijke Randstad het grootst zijn. „Daar lopen ook de meeste projecten. Het gaat om maatschappelijke problemen in enkele wijken, die wij tegenkomen als we daar een station hebben." verantwoordelijkheid draagt voor de ge beurtenissen in Fort Zeelandia. De on langs overleden Fred Derby, de enige overlevende van het bloedbad, heeft ver klaard dat Bouterse wel degelijk tijdens de moorden in het fort was en daar dui delijk de leiding had. De Surinaamse justitie heeft ook aan de Verenigde Staten rechtshulp gevraagd. Het gaat volgens de Surinaamse krant De West niet alleen maar om het (laten) ho ren van getuigen, maar ook om bijstand bij forensisch onderzoek. De Amerikanen hebben nog niet gereageerd. terneuzen/gpd - Bij een botsing tussen twee werktreinen in de westbuis van de Westerschelde- tunnel in aanbouw zijn zater dagavond vijf Duitse tunnel werknemers gewond geraakt. Twee van hen liggen nog in het ziekenhuis. Het ongeval heeft geen nadelige gevolgen voor het boorproces. Het ongeluk gebeurde toen een materiaaltrein inreed op een stilstaande trein die op duizend meter in de tunnel buizen aan het lossen was voor de aanleg van een pompkelder. Over de oorzaak van de aanrijding is nog niets bekend. De hulpverlening kwam volgens directeur Buis van de NV Westerscheldetunnel snel op gang. Sinds de start van de bouw van de Westerscheldetunnel zijn er vijf ongelukken gebeurd. Bij een ongeval in de fabriek waar de betonelementen voor de tunnel worden gemaakt, viel een dode lijk slachtoffer. Het is het tweede ongeval met de treinen die in de tunnel rijden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3