SPORT Honkbalcoach weggestuurd, duel gestaakt Geen Ajax en geen Feyenoord op RCL-feestje Eerste IM-score Roobol Mark Fleischeuer wint toernooi in Zuid West JL/AM. unicum De altijd faire echtgenoot van UVS CIRCUIT IN CIJFERS Van Wijk en Mens tweede maandag 20 AUGUSTUS 2001 - Ajax liet tegen het in- jddels eveneens gedegra- jerde Olympia weer eens en waartoe het in staat is. bat kwamen de Leidse jicketers tot een zeer respec- ibel totaal van 188 runs. De oudse club werd vervolgens igerold voor 135. lei batten van Ajax was giste- en goed verzorgd. Ondanks et grote, trage veld aan de lolbrouckerlaan wisten de lacieden toch regelmatig de i] het veld uit te jagen. Na het telle vertrek van Adam West- an, brachten Mark Verbeek 3 runs) en Rick Verhaar (22) a een partnership van 49 in goede uitgangspositie, hris Stockdale (40) en Aat van Polder (11) namen het stok- over. Middels drie snelle ickets leek het totaal niet neer dan een redelijke 150 ins te worden. Maar in de otfase vond Anton Jacobs eer wat van zijn oude vorm. innen vier overs sloeg de legstgeestenaar 28 runs bij el- iar, zodat Ajax nog tot 188 ins kwam. let Ajax-totaal leek te veel oor de Gouwenaars en dat het ook. De Leidse aanval reeg nog wel een tegenslag te iwerken nadat Van de Pol- r het, door een polsblesure, een over voor gezien moest ouden. Maar zijn vervanger irhaar bracht Olympia met en in het nauw. Samen met jede-opener Jacobs stuurde vijf batslieden naar de kant li de race was al gelopen. Een n hen sloeg nog 43 runs bij kaar voor Olympia, maar ook andere bowlers hielden de ir ferm in het slot waardoor et nooit meer een echte wed- rijd werd. In de 46ste over ipituleerde de laatste Olym- a-batsman. ax-coach Chris Stockdale, e in zijn eerste jaar aan de ofbrouckerlaan het clubre- ird van meeste runs in een ■izoen brak, heeft voorlopig n laatste wedstrijd voor Ajax speeld. Wegens verplichtin- n in Engeland kan hij de atste twee competitieduels et meer spelen. Over zijn atste wedstrijd was de En- Isman zeer tevreden. ,,Zo tdden we het hele seizoen oeten spelen, dan waren we i niet gedegradeerd. Het fiel- in was nog steeds niet opti- al, maar het batten en bow- was zeer goed verzorgd." leiden - De Leidse schaker Mar tin Roobol heeft op het Lost Boys schaaktoernooi zijn eerste IM-resultaat kunnen bijschrij ven. Roobol zal echter niet snel de voor de titel noodzakelijke drie resultaten behalen. „Daar speel ik gewoon te weinig toer nooien voor." Het schaaktoernooi in Amster dam kreeg met Loek van Wely een superieure Nederlandse winnaar. De tweede plaats werd gedeeld door Leiderdorper Je roen Piket, Oegstgeestenaar Ivan Sokolov, Jan Timman en Emil Sutovsky. Leidenaar Erik van den Doel draaide lang in de top mee, maar leed zaterdag in de achtste ronde een pijnlijke ne derlaag tegen Van Wely. Roobol behaalde uiteindelijk 5.5 punten, net als zijn clubgenoot van LSG Stefan van Blitterswijk en Lissenaar Dennis de Vreugt, die een wisselvallig toernooi af sloot met een zege en daarmee enige ratingwinst boekte. Leide naar John van der Wiel (5 pun ten) viel halverwege het toer nooi in de ranglijst terug door een korte maar hevige griepaan val. De LSG-jeugdtalenten Jan Smeets (4.5) en Mare Erwich (4) behaalden geen aansprekende resultaten. Omdat Lucky Ajax op het laatste moment afzegde en de reserves van Feyenoord niet beschikbaar waren, moest RCL het zaterdag in de jubileumwedstrijd doen met een beschei dener tegenstander. Voorschoten '97 werd op een 1-0 nederlaag getrakteerd. Foto: Henk Bouwman door Maarten Dekker leiderdorp - Het ging te ver om te zeggen dat het hele feest in het water viel, maar het had zo veel leuker kunnen zijn. RCL speelde zaterdag een wedstrijd ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van dc club. Waar doorgaans aansprekende te genstanders worden uitgekozen voor dat soort gelegenheden, moest de Leider- dorpse jubilaris het doen met een be scheidener opponent. Lucky Ajax (het team met voormalige Ajax-sterren) zegde namelijk af, waarna in allerijl gezocht moest worden naar een vervanger. Voor schoten '97 werd tijdig bereid gevonden een team af te vaardigen. Zo kwam het dat de RCL'ers zaterdag niet gerenommeerde namen als Tsjeu la Ling, Peter Boeve en Sjaak Swart tegen over zich troffen, maar bijvoorbeeld Lucky Ajax kwam zaterdag overigens wel in actie, maar dat was in Kollum. De Am sterdammers speelden daar een wed strijd tegen oud Feyenoorders, tijdens de 25ste editie van een plaatselijk toernooi. Wemer Schaaphok - die het wedstrijd schema van Lucky Ajax coördineert - stelt dat het om een ongelukkige samen loop van omstandigheden gaat. „De wedstrijd in Kollum was al een jaar gele den vastgesteld. Ik had eerst begrepen dat wij op donderdagavond tegen RCL zouden spelen. Later heeft iemand mij een keer gezegd dat het op zaterdag was. Het drong toen nog niet echt tot mij door dat we daardoor een dubbel programma hadden. Zodoende moest ik later RCL te leurstellen, want Kollum was gewoon de eerste." De suggestie dat zijn team wel licht liever tegen de oud-Feyenoorders wilde aantreden en Leiderdorp daarom links liet liggen, wijst Schaaphok van de hand. Schaaphok heeft naar eigen zeggen nog geprobeerd een alternatief te regelen, maar dat lukte hem niet. Zo bleek een wedstrijd tussen RCL en het tweede van Ajax niet haalbaar. Ook het oproepen van een extra team van Ajax-routiniers was geen optie. Rinus Rijnsburger probeerde (namens RCL) vervolgens nog om op het laatste moment Feyenoord 2 op te trom melen, maar de Rotterdammers waren niet bereid naar de Bloemerd te komen omdat hun hoofdmacht een dag later in de Kuip tegen Sparta moest aantreden. RCL-trainer Wim Eilander wil niet te veel woorden vuil maken aan de affaire. „Ik heb me alleen maar bezig gehouden met de wedstrijd tegen Voorschoten, wat uit eindelijk een heel nuttig oefenpotje is ge worden. Henk de Cler maakte het enige doelpunt, waardoor wij met 1-0 wonnen. Verder valt er weinig over te melden." Ook Rijnsburger is kort van stof. maar zijn woorden laten aan duidelijkheid weinig te wensen over. „Ajax heeft ge woon dubbele afspraken gemaakt. Erg slordig van ze. Ze hebben ons slecht be handeld. Jammer dat ze het niet wat net ter hebben afgehandeld." door Pieter van der Vliet honkbal - Voor de tweede keer dit seizoen is Alphians-coach Thijs Bakker van het veld gestuurd, weer in een wedstrijd tegen Euro Stars. Hoofdscheidsrechter Kre- mer staakte vlak daarna het duel, omdat Bakker niet snel genoeg de gang van de tribune naar de kleedkamer. Alphians-aanvoerder Robert Jan 't Hoen was verbaasd: „Volgens de reglementen van de honkbal - bond mag een speler of coach na het wegzenden gewoon plaatsnemen op de tribune. En dat had Bakker gedaan. Maar vlak daarna eiste Kremer van Bakker dat hij zich terugtrok in de kleedkamer en wel binnen 15 seconden. Bakker pakte toen zijn tas en liep in de richting van de kleedkamer. Onderweg raak te hij in gesprek met mensen die met hem meeliepen. Toen be sloot Kremer de wedstrijd te sta ken. Onbegrijpelijk." Later deze week wordt de kwestie behan deld op het bondsbureau. De commotie ontstond in de achtste inning bij een 2-3 stand, toen een geslagen bal via de handschoen van de derde honk- man in het foutgebied viel. Kre mer had de actie van de derde honkman niet gezien en beoor deelde de bal als foutbal. Dit be tekende dat het eerste honk leeg bleef. Coach Bakker ging verhaal halen waarna Kremer besloot dezelfde slagman opnieuw op te roepen. Deze ging vervolgens met drie slag aan de kant. Dit zinde Bakker niet. ook gezien de stand en het belang van de wed strijd, en hij stapte opnieuw op Kremer af. Na een woordenwis seling werd Bakker het veld uit gestuurd. De coach was niet be reikbaar voor commentaar. De softbalsters van Alphians wisselden een fikse nederlaag tegen Robur uit Apeldoorn (9-0) af met een verdiende 2-8 over winning. In de tweede wedstrijd werden alle frustraties over boord gezet. Pitcher Ellen Ver hagen (9-0-7-3) hield haar spel onder controle, terwijl ze ook aanvallend (.667) haar ploeg voorging. Opvallend was het op treden van tweede honkvrouw Floor Roor. De junior liet attent veldwerk zien en was gretig op de honken. De omzetting van coach Blom (Wendy ten Haaf naar het rechtsveld) wierp direct vruchten af. Met haar vier nul len (twee vangballen en twee ac ties 9-3) had ze een grote bijdra ge in de 2-8 overwinning. Via een 1-3 voorsprong in de derde inning werd er gecontroleerd naar de zege gespeeld. PIET KANTEBEEN 1913 - 2001 Piet Kantebeen, die vrijdagavond op 87-ja- rige leeftijd overleed, genoot voor alles be kendheid als trainer van UVS. Hij had de blauwwitten de recordtijd van maar liefst 23 jaar (van 1947 tot en met 1971, met uit zondering van het seizoen 1961/62) onder zijn hoede. Het was meer dan een trainer schap bij UVS, het had veel weg van een soort huwelijk. Maar weinigen zullen weten dat Kante been in zijn jeugd zelf een briljante voet baller is geweest. Van april 1936 tot eind maart 1939 speelde hij, aanvankelijk als linksbinnen en later als midvoor, voor het eerste van Feyenoord en hij werd met zijn ploeg in die periode drie keer afdelings kampioen en twee keer landskampioen (1936 en 1938). In 78 competitiewedstrij den scoorde hij 53 doelpunten. (In die tijd speelde men zelden meer dan twintig competitiewedstrijden per seizoen). Piet Kantebeen maakte ook deel uit van het Feyenoord-elftal dat in 1937 de openings wedstrijd in De Kuip speelde tegen het Belgische Beerschot. Tot het Nederlands elftal bracht hij het net niet. Wel kwam hij een paar keer uit voor het elftal van de Zwaluwen (het officieuze Nederlands B- elftal). Volgens kenners was hij een tech nisch begaafde speler, zeer fair ook in zijn optreden. Iemand aan zijn shirt trekken of een schop verkopen was beneden zijn waardigheid. Pieter Kantebeen werd gebóren op 28 au gustus 1913 in Alkemade-Rijpwetering. Voor de oorlog was hij van beroep metse laar. Hij speelde tot 1935 voor UVS maar kreeg in dat jaar problemen met de trainer. Als Kantebeen over voetbal iets in het hoofd had, kreeg je dat er nu eenmaal moeilijk uit. Hij meldde zich daarop bij Feyenoord en werd daar in korte tijd vaste bespeler van het eerste. In 1939 keerde hij naai' UVS terug. De reden is een heel curi euze en staat vermeld op zijn stamkaart bij Feyenoord. De letterlijke tekst: 'Hij heeft verzocht om overschrijving naar UVS. Zijn patroon staat erop dat hij weer voor UVS gaat spelen, anders volgt ontslag. Feye noord heeft geen bezwaar, te meer omdat Piet ervan overtuigd is dat hij voor hij bij UVS gaat spelen ergens anders een betrek king zal hebben gevonden. Blijft het liefst voor Feyenoord spelen.' Kennelijk is het hem dus niet gelukt die andere betrekking te vinden, want voor Feyenoord is hij niet meer uitgekomen. Het is ook mogelijk dat de oorlogsjaren het hem te moeilijk maak ten voor trainingen en wedstrijden voort durend naar Rotterdam te reizen. Als trainer drukte hij een zwaar stempel op UVS. Er moest mooi, zuiver en netjes wor den gevoetbald. „Daar stond ik op", zei hij in 1971 in zijn afscheidsinterview. „Rauwe klanten kon ik niet gebruiken." Niet één bereikte er poit het eerste team. Die instel ling leverde hem ook wel kritiek op: UVS zou met heel die keurigheid vaak de men tale hardheid missen om in de beslissende fase van de competitie door te drukken. Hij wuifde die kritiek met grote beslistheid weg. „Die geladenheid, die inzet waren er wel degelijk. Waar het aan schortte in het UVS-spel was dat we al die jaren over maar weinig goede afmakers beschikten. Complete voetballers zijn overal schaars, bij UVS hebben we daar wel erg mee ge tobd." Een enkele keer in al die jaren heeft hij wel gespeeld met de gedachte on\weg te gaan, om als trainer hogerop te komen. Zijn ken nis en inzicht (hij zag ontzettend veel) maakten hem er zeker geschikt voor. Maar het kwam er niet van. „Ach, dan had ik het buiten Leiden moeten zoeken, dan had ik moeten gaan reizen. Daar voelde ik niet voör. Ik was geen full-time trainer, ik had overdag mijn werk bij de Rijksgebouwen dienst. Bij UVS kende ik de mensen, ik werkte daar prettig. Training geven was voor mij een betaalde hobby." Toch keerde hij in 1961 UVS de rug toe en stapte over naar Roodenburg. Er lag een conflict met de commissie betaald voetbal van de blauwwitten aan ten grondslag. La ter nam hij dat zichzelf ook wel een beetje kwalijk. „Ik was vooringenomen tegen die mensen. Ik vond ze niet bekwaam. Maar ik had me wel wat anders kunnen opstellen." Uitgerekend het jaar dat hij niet aan het roer stond, degradeerde UVS uit het be taald voetbal. De hele betaalde selectie verliet UVS en de club moest het met een veredeld jeugdelftal bij de amateurs probe ren. Het UVS-bestuur vroeg hem terug te keren op het oude nest en hij deed het. Hij was te verknocht aan de club. Zijn schoonste uur bij UVS beleefde hij in 1968. Het zeer sterke elftal (met Gerard Désar, Leo Holl, Sjoerd Teske, Aad Koren en Jan Leget als uitblinkers) veroverde de afdelingstitel en miste op een haar de landstitel. In een beslissingswedstrijd op een mudvol RCH-terrein verloor UVS on verdiend met 2-1 van het Amsterdamse DCG. Het bizarre was dat Kantebeen die laatste wedstrijd niet meemaakte. Hij had zijn vakantie al met Kerstmis vastgelegd, niet wetend dat er nog een landscompeti- tie èn een beslissingswedstrijd zouden vol gen. DCG leek binnen de gewone lands- competitie al kampioen te zullen worden. Het had in de laatste thuiswedstrijd tegen UVS aan een gelijkspel voldoende. Maar UVS won die wedstrijd met 3-2 waardoor beide ploegen gelijk eindigden en een be slissingswedstrijd noodzakelijk werd. In tussen was Kantebeens echtgenote al naar Oostenrijk vertrokken. Kon hij haar daar nu zo'n week alleen laten zitten? Hij legde de zaak voor aan het UVS-bestuur en dat stemde ermee in dat hij ook met vakantie ging. En zo viel bij die allesbeslissende wedstrijd de taak van coach op de schou ders van aanvoerder Jan Leget. Het was een wel erg amateuristische gang van za ken. Had UVS niet moeten zeggen: blijf, we betalen een heel nieuwe vakantie voor je? In 1971 zei hij daarover: „Ja, ja... maar dat had dan wel van UVS moeten uit gaan." In 1970 liet Kantebeen het UVS-bestuur weten dat het zijn laatste seizoen zou wor den. „Ik.zie niets in ouwe-mannetjes-trai ners", zei hij bij die gelegenheid. „Een oe- fenmeester moet lenig zijn, moet het zo nu en dan heel goed kunnen voordoen. Ik ben nu 58 en hoewel de conditie nog heel be hoorlijk is, weet ik dat het bewegingsappa raat steeds minder zal worden. Je gaat te kort schieten en dan verdwijnt je over wicht. Dat moment wil ik voor zijn." Einde van het tijdperk-Kantebeen. Ook het einde van een tijdperk voor UVS. Ruud Paauw Heddy Boers was in de finale van de Leidse Hout Open net niet opge wassen tegen regerend Bi-Master Barbara van der Gugten. Foto: Henk Bouwman Leidse Hout Open Toernooi 2001 HEB1. halve finales: J. Oosterhoff N. van Winsen 6-3 6-1; X. Hertzmann - S. Brug man walk over Finale: Oosterhofl Hertz mann 6-1 6-4 DEB1, halve finales: B v.d. Gugten - T. Nossik 6-1 7-5-, H. Boers L. Mekel 6-7 6-4 6-4 Finale: V d Gugten Boers 3-6 7-5 7-6- HDB1, finale: J Oos terhoff/P/ Roggeveen - L. Damen/M. Vink 1-6 6-1 6-4 DDB1, poule: 1. T. Nossik/S Sieval. HEC1, halve finales: P. de Koster - B. v.d Feen 7-6 6-4; B. Pieters - S. Rijksen 6-1 6-2. Finale: Pieters - De Koster 6-1 6-1. DEC1, halve finales: I. Polla - L. Voorendt 6-2 6-2; S. Draulans - J Verdoes 4-6 6-1 6-2 Finale: Draulans - Polla 6-2 6-3. HDC1, finale: G von Grumbkov/W Waaii ers - E. Crama/S. Jansen 1-6 7-6 6-2. DDC1, finale: I Polla/L. Voorendt - S. Bauman/F. Velzel 6-4 6-4. GDC1, finale: N. M. Voskuyl - F. P. v.d. Eerden 6-4 7-5. HED1, halve finales: 0. Wierda - F Altink 5-7 6-2 7-5; E Verdoorn - J. v.d. Werken 7-5 6-4 Finale: Verdoorn - Wierda 7-5 6- 4 DED1. halve finales: L. Guijt J Rijk sen 6-0 7-5; E. Tijssen - Y. Korenhof 6-2 6-4 Finale: Ti|ssen - Guijt 6-3 6-2. HDD1 35+. finale: J Spijker/P. Wieman K Kreukniet/D. Sierp b-1 6-3 DDD1 35+. fi nale: E. van Klaveren/E. de Lange J Goudsmit/I. Hagen 2-6 6-3 6-3 GDD1 35 finale: T. van Boxsel/W. van Haver - C Dorlandt/R. Voskuyl 6-4 6-0. Open toernooi Zuid West. Leiden HEB1, halve finales: M. Fleischeuer - E Hinnen 6-2 7-5; A. Robben - J Vanden- bussche 6-1 6-2. Finale: Fleischeuer Robben 6-4 7-6. DEB1, finale: M onder water - R Evertsz HDB1, finale: R Outs hoorn/A. Robben - D. Petitjean/F. Vogel 4- 6 6-2 6-1. HEC1, halve finales: J. Vandenbussche R.J. Peeters 6-7 6-4 6-4, R Fehr - M Hoekstra 6-3 6-2. Finale: Fehi Vanden bussche 3-6 7-5 6-4 DEC1, halve finales: L. Wijsman - T. Canter Visscher 6-7 6-4 b- 2; Y. Dirkse-M. Boonstoppel 6-1 6-3. Fi nale: Wijsman - Dirkse 6-2 6-2. HDC1, fi nale: R. Frohwein/M. Volwater -> R. bam- berg/J. Korsen 6-4 6-2. GDC1. finale: Y Dirkse/J. Korsen - M. Spaargaren/R. Fal- laux b-2 6-2. HED1. halve finales: S. Couzijn - M. Hoo- geveen 5-7 6-4 6-3; S Strijk - J.W. v.d. Kaaij 6-3 b-4 Finale-. Strijk Couzi|n 6-2 0-6 6-4 DED1, halve finales: R 8anath sai - F. v.d. Bent 6-1 6-1: P. v.d. Meer J Uhlenbeck 6-3 6-2. Finale: Banathsai - V.d. Meer 6-1 6-1 HDD1, finale: C Bouten - G. Cornet/M Kreft 6-3 6-3. DDD1, finale: L. 't HoemT Kuppershoek K. Dekker/M. Nell 6-0 6-2. G0D1. finale: S. Rooiiakkers/S. Couzi|n - T. de Rouwe'F de Bies 6-1 6-3. door Peter Klein leiden - Tanja Nossik had de brochure over het LD Tennis Circuit goed gelezen. De laatste van de zes deelnemende vrou wen aan de BI-Masters zou het slotevenement van het seizoen kunnen binnenkomen met be hulp van een wildcard. Daar moet Nossik op hopen. Zij ver- loon bij het Leids.e Hout Open Toernooi 2001 in de halve eind strijd van winnares Barbara van der Gugten en heeft nog steeds te weinig punten voor deelname aan de Masters. Van der Gugten, de regerend BI-Master, was het gehele seizoen nog onzichtbaar, maar gaf met haar finalewinst op Heddy Boers aan een kans hebster te zijn voor de titel. Het gehele seizoen beheersen bij de vrouwen slecHts enkele speelsters het BI-domein. Van hen staat Leonie Mekel veruit het hoogst op de Nederlandse ranglijst. In de Leidse BI-evene menten heeft ze echter nog maar een enkel toernooi op haar naam kunnen brengen. Bij Leidse Hout sneuvelde ze na een langdurige driesetter in de halve finale tegen Boers. Ook in de slotronde bracht de Hazers- woudse weer lange tijd op de baan door. De nederlaag tegen Van der Gugten ontstond pas na een tiebreak in de derde set. Bij de mannen ontbraken de grote namen. Alphenaar Jelle Oosterhoff, dit competitiesêi- zoen met TEAN gepromoveerd naar de derde klasse gemengd, was in de halve finale tegen Nick van Winsen en in de finale tegen Xander Hertzmann duidelijk een maatje te groot. Samen met teammaatje Paul Roggeveen voerde hij ook het dubbelspel tegen good old' Leon Damen en Marcel Vink tot winst. Bij de vrouwen was de hoogste eer in het dubbelspel weggelegd voor Tanja Nossik en Sylvia Sieval. Alleen punten voor de begeerde Masters leverde deze hoofdprijs niet op. Mark Fleischeuer stond in de fi nale bij Zuid West tegenover outsider Albert Robben. In de eerste doorgang was Fleischeuer met 6-4 de sterkste, maar in de tweede set bracht de tiebreak pas de beslissing in het voordeel van de favoriet. Fleischeuer had in de halve finale gewonnen van Ewout Hinnen. Robben was in zijn halve finale duidelijk sterker dan de toernooiverrassing Julian Vandenbussche. De jeugdige Dekker-speler van Belgische komaf redde het in zijn eigen Cl-categorie niet tegen Remco Fehr. De Unicummer had aan het eind van de derde set de langste adem. warmond lolanda Mens heeft in de finale van het YTOuwendubbel bij de Neder landse Tennis Kampioen schappen in het Brabantse Goirle de kroon niet op het werk kunnen zetten. De Voorhoutse boog samen met Mariëlle Hoogland in twee sets (3-6 4-6) voor het als eer ste geplaatste duo Stephanie Gomperts/Debbie Haak. Jac queline van Wijk drong bij de Nationale Veteranen Kampi oenschappen in Warmond door tot twee finales. In het enkelspel boven 35 jaar was de Leidse met 1-6 3-6 niet opgewassen tegaxCarin Bak- kum uit AmstqBfcm. In het dubbelspel mefmra Wessofc waren Bakkum en Liselot Preehtel-Koot met 6-2 2-6 3-6 te sterk. leidsch öag/)/i7(/ /^MARWIJK {^yi'ARTNE RS Verzekeringen, hypotheken en pensioenen Mercedes-Benz BRAIN WORK communicatie bv creatieve communicatie concepten Hoofdstraat 143 2171 BA Sassenheim telefoon 0252 - 210301 FlTBHD E ^asiG

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21