Rammen op het toetsenbord GESPREK VAN DE DAG Hoeden zonder bloemetjes en strikken de prijzen vallen in Speculaties over tweede Noors koninklijk huwelijk Nederlanden soppen graa; In de auto MAANDAG 20 AUGUSTUS 2001 MENSELIJK DRIES VAN AGT, zeventig jaar inmiddels, en zijn metgezel Cas de Quay, zoon van de oud-pre mier, hebben er hun derde mon- stertocht per fiets op zitten. Na Nijmegen-Santiago de Com- postella zes jaar geleden en Nij- megen-Assisi van drie jaar terug was deze zomer Kiev, de baker mat van het christendom in de Slavische wereld, het reisdoel. Bijna 2300 kilometer legden de roomse fietsers af, in precies vier weken tijd. Slechts vier lekke banden kreeg het duo te repare ren. Van Agt maakte nog wel een flinke tuimeling, uitgerekend in het fraai aangeharkte Harzge- bergte, waar een geduchte op breking in het fietspad niet ge markeerd bleek. ,,Een deel van mijn huid was tot biefstuk en rosbief verworden. Nog maar goed dat wij, na de ervarin gen met Alpen en Pyreneeën, besloten hadden met een grote boog om de Karpaten heen te rijden, want dat had ik met mijn geschonden ledematen niet gerooid. Wat res teerde was een Voerstreekachtig landschap, waaraan ik mijn handjes en beentjes meer dan vol had." Een 25-jarige KELNER die vrouwen in billen en gezicht had GEBETEN, is zaterdag in Engeland tot zes jaar cel veroordeeld. Ook zal hij worden geregistreerd als zedende linquent, aldus de Britse krant The Mirror. Syed Mokit werd schuldig bevonden nadat een tandarts een afdruk van zijn gebit had gemaakt die is vergeleken met de bijt- wonden. De kelner had een 50-jarige vrouw tot bloedens toe in bovenlip en wang gebeten. Zij is nog steeds in psy chiatrische behandeling. Een ander slachtoffer, een 18- jarig meisje, beet Mokit in wangen billen, terwijl hij pro beerde haar te verkrachten. Haar moeder toonde zich on tevreden met de strafmaat:Hij had meer moeten krijgen voor wat hij mijn kind heeft aangedaan. Hij is een mon ster. Mijn dochter heeft haar hele leven littekens waar hij haar gebeten heeft." Cursus leert computervrezers dat die dure pc het niet zomaar laat afweten 9 De Ierse popzangeres SINEAD O'CONNOR is met haar vriend Nick Sommerlad getrouwd. Dat heeft de bruidegom vrijdag bekendgemaakt. De zangeres en Sommerlad, een correspondent in Dublin van het Britse persbureau Press Association, zijn drie weken geleden getrouwd. Sommer lad heeft niet gezegd waar de huwelijksplechtigheid heeft plaatsgevonden. De 27-jarige Sommerlad leerde de zan geres kennen nadat hij in februari werd gestationeerd in Dublin. Hij vroeg haar een paar maanden later ten huwe lijk. ,,We vielen zeer snel voor elkaar", zei hij toen hij de verloving in juni bekend maakte. De 34-jarige O'Connor werd beroemd met hits als 'Nothing Compares 2 U'. Een Japanse vrouw heeft twee weken lang met een schaar een GAT in een tien centimeter dikke zijmuur van haar flat geboord om haar buurman te kunnen BESTELEN. Zij kwam volgens de politie op deze wijze aan videobanden en software voor computerspelletjes. De 28-jarige vrouw maakte het gat in de muur van de toiletruimte. Zij sloot het gat telkens met karton af, zodat de buurman geen arg waan zou krijgen. Na twee weken had zij een gat van der tig bij veertig centimeter geboord, waardoor zij naar de woning van haar buurman kon kruipen. Wat verliefde stelletjes al wisten, is nu door wetenschap pers bevestigd: ZOENEN is GEZOND. Het helpt je een ho ge bloeddruk te verlagen, het komt je cholesterolspiegel ten goede en verbetert je bloedcirculatie. Dat zegt hoogle raar Johannes Huber van het academisch medisch cen trum voor vrouwen van de universiteit van Wenen in het vrijdag verschenen Duitse tijdschrift Modern Living. Zoe nen verbetert de algehele kwaliteit van leven, concludeert Huber. Er zit één maar aan de bevindingen van de weten schapper, zegt zijn Duitse collega Harald Euler: de echt gezonde kus moet minstens drie minuten duren. ,,Zeker voor vrouwen zijn intensieve en lange zoenen van groot be lang", weet de psycholoog Euler. ,,Zij zien daarin de be vestiging dat ze een duurzame en onbedreigde relatie heb ben." Het eerste koninklijke huwelijk in 33 jaar is over vijf dagen, maar nu al speculeren de Noor se media op de spoedige aan kondiging van een tweede hu welijk. Prinses Martha Louise maakte gisteren bij het verjaar dagsfeest van haar aanstaande schoonzus Mette-Marit Tjessem Hoiby geen geheim van haar re latie met de schrijver Ari Behn. Het stel arriveerde samen bij het appartement van kroonprins Haakon in het centrum van Os lo. Toen de vriendschap tussen Martha Louise (29) en Behn (28) begin dit jaar bekend werd, zorgde dat meteen voor veel op schudding. Aanleiding was een film voor de Noorse televisie ge maakte reportage, waarin Behn in Las Vegas het cocaïnegebruik van de twee prostituees toont. Hij keurt het ook niet af, omdat hij de zelfkant van de rijke gok- stad wilde laten zien. De succes volle schrijver werd meteen on geschikt geacht als partner van de oudste dochter van koning Harald en koningin Sonja. Het paar trok zich van de kritiek niet veel aan, werd al een paar samen in Oslo 'betrapt', ging deze zomer op vakantie in En geland, en onüoopt nu zelfs de fotografen niet meer. Die ston den gisteren in slagorde opge steld voor het huis van de kroonprins. „Behn haalt het ko ningshuis omlaag, hij is een slecht voorbeeld voor iedereen," aldus commentatoren en predi kanten. In de opiniepeilingen daalde in derdaad de populariteit van de monarchie, die al een schok te verwerken kreeg door de part nerkeuze van de kroonprins. Mette-Marit, die gisteren haar 28ste verjaardag met vrienden en familie eerst thuis en daarna in het paleis vierde, is een onge huwde moeder. Behn, die volgend jaar zijn tweede roman wil uitbrengen, staat overigens niet op de offici ële gastenlijst voor het koninklij ke huwelijk van aanstaande za terdag, en ook de regering heeft hem niet uitgenodigd voor de ontvangst vrijdag in het slot Akershus. Hans Jacobs Trillen, klamme handen en hart kloppingen. Sommige mensen worden al zenuwachtig bij het zien van een computer. De perso nal computer (pc) bestaat twintig jaar, zeventig procent van de huishoudens beschikt er over, maar niet iedereen voelt zich prettig bij het apparaat. 'Het ding' staat voor z'n neus. Maar Lucas Tijdink raakt de pc op zijn bureau liever niet aan. De 38-jarige jeugdhulpverlener in Tilburg verzint van alles om te vermijden dat hij met die dwarse computer in de slag moet. „Ik heb computervrees. Nou ja, vreesik ben niet bang voor het apparaat hoor! Maar ik zie er wel flink tegenop om er mee te werken." Computervrees is volgens Rob Beckers een gevoel waar men sen liever niet over praten. „Ve len schamen zich ervoor." De 35-jarige computerdeskundige heeft zich gespecialiseerd in het geven van lessen aan pc-haters en pc-vrezers. Beckers merkte voordien tijdens het doceren dat er altijd wel iemand in de ban ken zat die de zenuwen kreeg van het apparaat. Ook Lucas Tijdink waagt zich binnenkort aan Beckers' cursus: „Eigenlijk is het bespottelijk dat ik nog steeds met pen en papier werk. Maar de keren dat ik met de computer zat te pielen, liep- ie vast. Daarom schrijf ik mijn rapportages en tik ze daama over op de typemachine. Dat moet gewoon anders." Beckers probeert computervre zers zoveel mogelijk op hun ge mak te stellen. „Ze zijn vooral bang dat ze iets kapotmaken of kwijtraken. Daarom laat ik ze met geweld op het toetsenbord rammen. Zodat ze ervaren dat die dure pc het niet zomaar laat afweten. En ik laat zien dat de prullenbak op de computer net zo werkt als die in huis. Alles wat je er in gooit, kun je er ook weer uithalen." Maar voordat de leerlingen zich aan de pc wagen, probeert Beckers hun vertrou wen te winnen. „Soms praten we een uur voordat de compu ter aangaat." De vrees komt vooral voort uit onwetendheid, denkt Beckers. Computervrezers zien de kast als een ondoorgrondelijk staaltje techniek dat slecht luistert en waarvan de reactie onvoorspel baar is. „Mensen denken dat het aan hen ligt als het rotding niet doet wat zij willen. En dat is lang "i Uit een onderzoek in opdrai a van Verkade is gebleken dat op de 3 Nederlanders wel ee een koekje in de thee of kofi doopt. Het soppen begint vi gens de steekproef al op jon) j| leeftijd. Zeker 70 procent van Nederlanders blijkt het al vo j z'n 14 jaar te hebben gedaan 1 Volgens de onderzoekers vat e het bureau Interview NSS dl n de soppers hun koekje voon n middags en 's avonds in een fc kopje koffie of thee. De helft ie de mensen sopt overigens hl sl kort; een klein percentage lat m het koekje in het vocht hang a totdat het afbreekt. Het men n deel van de soppers kent ooi je geen gêne: alleen soppen of r zamenlijk, het maakt ze niet a al hebben vrouwen wel iets meer de neiging alleen te do pen. Van de ondervraagden j denken de meesten dat sop| een typisch Nederlandse he lijkheid is, maar dat is nietw Soppers bestaan ook in Eng ei land, Ierland en Italië. js et - i „Maar nu pakt zij het eerst!" „Hier, ik kies wel wat uit. Hebben jullie allebei tegelijk iets." „Ik wil mèt m'n hoofd op de armsteun in het midden. „Ik ook. „Ik lag 'r het eerst!" Steven cjuwt me met z'n hoofd eraf!" „Kunnen jullie niet allebei met je hoofd erop? Het ding is toch breed genoeg?" „Ik lag 'r het eerst!" „Niet, ik lager 'teerst!" „Klap dat ding dan maar op. Dan gaat er helemaal nie mand met z'n hoofd op die armsteun. „Dat is niet eerlijk, want ik was het eerst. „Kan me niet schelen. „Ik word misselijk." Dan doe je je raam een stukje open. Zodra het droog is, stoppen we ergens. „Niet allebei, dan gaat het tochten!" „Ik was het eerst!" .Allebei de ramen dicht dan!" „Ik ben nog steeds misselijk. „Ga dan wat doen man, als je je verveelt. Pak je Bionicle, neem een autootje of lees de Donald Duck. „Ik wil de Donald Duck!" „Ik had 'm het eerst!" „We hebben zestien uur gevaren en negen uur gereden hier te ruziën over wie het eerst de Donald Duck heeft, toch niet te geloven. Kijk naar buiten, het is hier prachti bergen, de lochs. Er zitten hier vlak onder de kust zeeha S[ en..." „Kijk! Dolfijnen!" „Waar?" „Daar, bij die rimpeling in het water. Die meeuw scheel nu vlak over heen!" „Ja, ik zie ze ook. „Zien jullie ze ook, jongens?" „Ja, het zijn er drie. „Mooi gezicht, hè? Zomaar vanaf een heuvel in NoordU Schotland. Dat is nog eens wat anders dan het Dolfinai (J „En het is beter dan dat domme geruzie.t p .Zag jij ze nou ook, Steef?" „Ja, ik zag ze het eerst. Papa tweedst, mama derdst en A ke vierdst. Reageren?: column@dickvanderplas.nl De 35-jarige hoedenontwerpster Eugenie van Oirschot uit Tilburg kruipt langzaam naar de catwalk in Parijs. Voor de tweede keer in drie maanden wint ze een ontwerpwedstrijd. De ze keer sleept ze zelfs drie prijzen uit Londen in de wacht, het mekka voor de hoedenont- werpers. Van Oirschot won drie maanden terug de in ternationale 'ontwerpstrijd' georganiseerd door het Franse hoedenmuseum in Chazel- les-sur-Lyon. Nu won ze de wedstrijd, uitge schreven door The Headmagazine, een glos sy kwartaaltijdschrift dat in 36 landen wordt verspreid. Op zoek naar aanstormend talent schrijft het tijdschrift ieder jaar een ontwerpwedstrijd uit. Van Oirschot kreeg uiteindelijk drie van de vijf prijzen: voor de categorie vakman schap, model en couture en de titel Designer of the Year. De jury stelde in het rapport nog nooit zulke bijzondere hoeden te hebben gezien. Boven dien waren de juryleden verbaasd over het feit dat een hoed nog veel meer kan hebben dan alleen de doorsnee bloemetjes en strik ken. „Ik maak geen simpele hoeden, maar zeg maar kunstwerken voor op het hoofd. Ja, en dat is te verkopen, voor weliswaar een kleine groep, maar wel een die van hele mooie kunst houdt." Met de wedstrijd van The Headmagazine worden nieuwe ontwerpers in de gelegen heid gesteld stage te lopen bij de 'groothe den in de hoedenwereld', weet Van Oirschot. De prijs die de Tilburgse krijgt is een tweetal stages bij Stephan Jones en Philip Treacy, de eerste hoedenmaker die op de Parijse cat walk stond met een eigen show. Beiden heb ben hun atelier in Londen. Ook gaat ze voor zes dagen werken bij Rose Cory in Londen. Deze ontwerpster maakt onder andere de hoeden voor koningin Elizabeth en de Queen Mum. Eugenie van Oirschot zou ooit graag een ei gen show organsieren in Parijs, als de eerste vrouwelijke hoedenontwerpster. Maar Ne derland blijft ze trouw. Geen winkel in Mi laan of ontwerpbureau in Londen; op haar geboortegrond wil ze blijven werken. Vooral jongeren zouden een toenemende in teresse hebben voor 'ontwerpen op het hoofd'. Van Oirschot gaat die markt volgend jaar in Londen bekijken. ANP Eugenie van Oirschot gaat stage lopen bij de hoedenontwerpster van koningin Elizabeth en de Oueen Mum. Foto: EPA/Jonathan Utz niet altijd terecht. Tot op zekere hoogte leidt-ie een eigen leven. Je typt bijvoorbeeld in: A. van Gils, drukt op enter en zonder dat je daartoe de opdracht hebt gegeven, begint de volgende re gel met een B en zet de pc voor je gevoel op eigen initiatief een opsomming op papier. Dan is het dus zaak dat je de baas wordt over de instellingen." De veronderstelde onwil van een computer kan leiden tot heel wat frustratie. Niet alleen bij computervrezers. Beckers, die voorheen onder meer als systeembeheerder werkte, her innert zich een secretaresse die een printer 'aan gort schopte'. Om dergelijk zinloos geweld te gen computers en aanverwante apparatuur in z'n cursuslokaal te vermijden, liggen in de ven sterbank -naast allerlei compu teronderdelen als muizen, cd- rom's en een harde schijf - drie zachte jongleerballen. Om bij woede even in te knijpen. „Het geeft wat afleiding en bovendien maak je even een andere bewe ging. En dat laatste is weer goed om RSI te voorkomen. Want het risico op deze aandoening maakt de pc ook al niet geliefd." Hoewel Beckers z'n brood ver dient met het apparaat en er da gelijks mee bezig is, is hij beslist niet verslingerd aan de pc. „In mijn optiek kun je perfect leven zonder pc. Het is een leuk heb bedingetje. Veel personen ge bruiken hem als tijdverdrijf, spe len er spelletjes op of gebruiken hem om muziek te downloa den." De meeste cursisten die aan schuiven bij Beckers worden ook gestuurd door hun baas. Onder hen zijn mensen die een enorme aversie hebben ontwik keld tegen de pc. Ook de cursus leider zelf was eens een compu terhater en -vrezer. „Ik wilde er niets mee te maken hebben. Het ding heeft mensen hun baan ge kost en ik ben zelf mijn afstu deerscriptie kwijtgeraakt omdat de computer van mijn huisge noot werd getroffen door een vi rus." Maar om z'n sollicitatie brieven op een fatsoenlijke ma nier de deur uit te krijgen, schaf te Beckers toch een computer aan. En vond daarna zelfs een baan in de automatisering. In 1997 begon hij als freelancer met het geven van cursussen en inmiddels heeft Beckers een cursusruimte aan huis. Daar ontvangt hij maximaal vier computervrezers per keer. „Het intermenselijk contact is van doorslaggevend belang omt geriken vertrouwd te makem de pc." De cursisten gaan zd standig aan de slag met heti susboek, dat hen stapje voor stapje helpt genezen. De sch zit er af en toe goed in. „Een mevrouw schoot een halve i ter met haar stoel achteruit l ze de opdracht 'druk op mil maliseren' uitvoerde. De pa| vliegt dan naar de onderkant van het scherm. Ze moest er u hard om lachen want achter n opdracht was al in vette lette ie geschreven: 'schrjk niet'." Ic Jantina Russchen „Kijk jongens, op die berg! Een grote waterval. „Ik zag 'm het eerst!" „Wat maakt dat nou uit, wie 'm het eerst zag. Het is toch geen wedstrijd. „Ik zag 'm het eerst, Maaike tweedst, mama derdst en jij vierdst. „Ik zag 'm helemaal niet tweedst. Papa zag 'm het eerst, toen ik, toen mama, daarna jij pas. Als laatste dus. „Ik zag 'm wel het eerst!" Volgens mij zag je 'm helemaal niet. Je kletst maar wat. „Au!" „Au!!!" „Maaike slaat me!" „Jij slaat eerst!" „Niet. Jij sloeg eerst. Ik sloeg tweedst. „Maar jij sloeg veel harder. Ik deed alleen maar zo. „Nou, kappen! Nemen jullie allebei een snoepje. En geen ruzie meer. Kies maar wat uit de trommel. „Ik wil eerst'" „Nee, ik eerst!" ,Als jullie allebei je handen niet weghalen, krijg je hele maal niks. Computervrezers zien de kast als een ondoorgrondelijk staaltje techniek dat slecht luistert en waarvan de reactie onvoorspelbaar is. Foto: ANP/Koen Suyk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2