Feyenoord deelt tik uit 'Koning Cootje' mag van Ajax-supporters nu al 'oprotten' an twijfelende rookie tot een onbetwist fenomeen Sjeng Schalken verliest finale nateursdubs ginnen eerder - De voetbalbond KNVB eft voor de amateurs het ïdstrijdprogramma van zater- g 1 september aangepast. Nu cruciale interland Ierland - iderland in Dublin is vastge- :ld voor 16.00 uur heeft de IVB bepaald dat alle compe- jchiels voor standaardelftal- niet later dan 14.00 uur mo- (n beginnen. Het duel van jan je wordt rechtstreeks op evisie uitgezonden. Clubs die de verschuiving van het nvangstijdstip in de knel ko- >n met hun eigen program- 1, krijgen van de voetbalbond mogelijkheid uit te wijken ar 3, 4 of 5 september. Dit •nt te gebeuren in overleg •t de tegenstander. vijfels over De »er en Reiziger icelona - De kans is klein Michael Reiziger en Frank Boer op tijd fit zijn voor de ;ende WK-kwalificatie- dstrijd tegen Ierland, zater- »1 september. De Boer be lt vandaag met een driedaag- s behandeling voor zijn achil- peesblessure. „Het is een art shocktherapie in een d." De speler van Barcelona )t lopt aan het einde van de ek weer met de groep mee te C inen. Als dat niet lukt, acht de kans klein dat hij volgen- week zaterdag fit is. Zijn leggenoot Reiziger is van- ag onderzocht in het zieken- is. Hij liep vrijdag vermoede- een spierscheuring op in linkerbeen. „Ik had het ge el dat ik werd gebeten door hond." iropese titel jor Brentjens wendel - Bart Brentjens :ft gisteren in het Duitse St. tg ndel de Europese titel )e[ luntainbike veroverd. De iburger had op de finish 28 onden voorsprong op de injaard José Antonio Hermi- „jj De Duitser Loda Fumic ver- :rde brons. Het was voor ntjens, voormalig Olym- ^je ch en wereldkampioen, zijn ste Europese titel. 11 hrijffout d( ontgomerie ltuth - De Amerikaanse gol- David Toms heeft gisteren so B3ste editie van het US PGA- npioenschap gewonnen. 'uc ns eindigde met één slag 1 irsprong op zijn landgenoot 1 Mickelson. Het toernooi in E luth was het laatste Major ihet seizoen. Titelverdediger er Woods speelde een zwak P mooi en kwam geen mo il1 nt in aanmerking voor een re notering. Hij werd gedeeld aa te. De Schotse golfer Colin aa ntgomerie werd in de slot- )01 de gediskwalificeerd voor m( foutief noteren van zijn sco- 8e Montgomerie schreef op de !t e ende hole drie slagen op, rijl het er in werkelijkheid r8f waren. maandag 20 AUGUSTUS 2001 SPORT door Peter van Duyl Amsterdam - Het nieuwe seizoen was zegge en schrijve 57 minuten oud toen de harde kem van het Ajax-publiek zijn oude routine weer opnam en luidruchtig het hoofd van trainer Co Adriaanse eiste. De verrichtingen van de Amsterdammers voldeden ook tegen Roda JC niet aan de standaard die de club zichzelf op legt. Het helse fluitconcert van het thuispu bliek na 90 teleurstellende minuten ten spijt, mocht Ajax niet eens ontevreden zijn met de puntendeling: 1-1. Natuurlijk had Adriaanse het massale 'Cootje rot op' gehoord, maar de Ajax-trainer haalde zijn schouders er voor op. „Het is vervelend, maar gebruikelijk", zei Adriaanse, die ander maal benadrukte dat hij absoluut geen extra druk voelt nu het spel van zijn ploeg in officië le wedstrijden opnieuw te wensen overlaat. Dat verhaal begint bijna ongeloofwaardig te worden want boven het hoofd van Adriaanse pakken zich donkere wolken samen. Woens dag al wacht Ajax in Glasgow de kansloos ogende return tegen Celtic, volgende week zondag treft het Feyenoord in Rotterdam. Het competitieduel daarop boezemt ook niet al te veel vertrouwen in: de uitbeurt bij FC Twente. Bovendien heeft Adriaanse per dag minder spelers tot zijn beschikking. Naast de al langer geblesseerden Galések, De Cler, Ikedia en O'Brien meldden deze week Cruz (gebroken enkel), Pasanen (gebroken middenvoetsbeen tje) en op het laatste moment opk Van der Meyde (knie) zich af voor de start. Maar wat de oefenmeester het meeste zorgen moet baren, is dat hij zijn ploeg maar niet aan het voetballen krijgt. Tegen Roda kon Ajax, een veelbelovend openingskwartier daargelaten, geen moment duidelijk maken dat het ten op zichte van de vorige competitie progressie heeft geboekt. En vooruitgang is in het drieja rige stappenplan van Adriaanse altijd het sleu telwoord geweest. Misschien was de stemming in de Arena giste ren heel anders geweest als Christian Chivu na zeven minuten een buitenkansje van elf meter (Roda-doelman Zeljko Kalac schoffelde Cedric van der Gun onderuit) wél had benut. De inzet van de Roemeen was echter veel te slap en de nonchalance waarmee hij de rebound dacht in te tikken was helemaal misplaatst. De gemiste strafschop was de beste mogelijk heid die Ajax kreeg in een openingskwartieitje dat de 33.000 toeschouwers in de Arena wél kon bekoren. Adriaanse koos voor Shota Ar- veladze in de spits en Rafael van der Vaart en (verrassend) Richard Knopper als de midden velders daar kort achter. Opvallend was dat de centrale middenvelder (Yakubu) een puur ver dedigende rol kreeg toebedeeld. In het elftal was geen plaats voor de dure spit sen Machlas en Zlatan Ibrahimovic. Mido, de andere grote aankoop, stelde op de linkervleu gel ronduit teleur en werd na dik een uur afge lost door Wamberto. Het frisse elan dat bij een nieuwe competitie hoort, duurde voor Ajax amper twintig minu ten. Daarna kregen en hielden de Limburgers de wedstrijd onder controle. Roda-trainer Jan van Dijk kreeg na afloop de lachers op zijn hand door te beweren dat hij voor de winst naar Amsterdam was gekomen, maar in de fensief opzicht had zijn ploeg - met vier verde digers en de Belg Vandenbroeck daar voortdu rend in de buurt - de zaken prima voor elkaar. Het duurde tot na de rust voordat Roda zich ook in aanvallend opzicht serieus liet gelden. Daarbij deed met name de ingevallen Mare Nygaard een duit in het zakje. Het was dan ook geen toeval dat de Deen, door Van Dijk buiten de basis gelaten omdat hij niet aan de rechterkant wil spelen, tien minuten voor tijd de openingstreffer achter Fred Grim knikte. Met de rake kopbal van Nygaard leek zich een stunt af te tekenen, maar Roda raakte even in paniek. De Limburgers konden maar een paar minuten van hun voorsprong genieten. Toen profiteerde Van der Vaart van een geniale in geving van invaller Machlas. De middenvelder kon alleen voor Kalac de gelijkmaker aanteke nen. Daarmee kreeg Van der Vaart een verdiende beloning. Want in het zwalkende Ajax hield het grootste talent van de Nederlandse velden zich opnieuw als een van de weinigen over eind. Het is voor Adriaanse veel te weinig om de komende weken met een gerust gevoel te gemoet te zien. Ajax: Grim; Trabelsi. Chivu. Bergdolmo en Maxwell; Knopper (64. Machlas). Yakubu en Van der Vaart; Van der Gun (85. Ibrahimovic). Arveladze en Hossam (64. Wamberto). Roda JC: Kalac; Senden (46. Nygaard). Vrede. Luijpers en Lachambre; Sonkaya, Vandenbroeck (88. Tomasic) en Van Dessel; Berglund. Anastasiou en Soetaers (72. La- wal). iv - ichael Schumacher beslist in Hongarije titelgevecht Formule 1 Een prachtige foto van fo tograaf Kees van Hoogda- lem ('ik heb er een beetje een striptekening van ge maakt') siert de voorpagi na van de Amateurvoet balbijlage die komende woensdag bij het Leidsch Dagblad verschijnt. In deze extra uitgave blik ken trainers, spelers en elftallen van alle amateur clubs uit de regio vooruit op het nieuwe voetbalsei zoen. In de bijlage ook een interview met de 17- jarige Ajacied John Heitin- ga uit Ter Aar. meningen over de nieuwe zaalvoet bal-bal en het complete wedstrijdprogramma. Het seizoen begint zaterdag met bekervoetbal. Een week later is de 'echte' af trap. Washington - Sjeng Schalken heeft gisteren de finale van het tennistoernooi van Washington verloren. De Nederlander, als tiende geplaatst, ging ten onder tegen de jonge Amerikaan Andy Roddick: 6-2 6-3. Roddick was vooraf als negende ingeschaald. Schalken verraste zaterdag in de halve eindstrijd met een over winning op de als eerste ge plaatste Amerikaan Andre Agas si (3-6 6-4 6-4). Schalken noem de dat 'de mooiste overwinning uit zijn carrière'. „Ik heb wel eerder goede spelers verslagen, maar die waren niet in vorm. Agassi was dat wel." Gisteren ging het echter een stuk minder goed tegen de 18- jarige tiener Roddick. In de vier de game van de openingsset brak Roddick de Nederlander 3- 1. Vier games later brak de Ame rikaan opnieuw de service van Schalken: 6-2. In de tweede set brak Roddick opnieuw in de vierde game, maar daarna kwam Schalken terug met een break in de zevende. Dat Rod dick echt beter was, bewees hij direct door in de achtste game opnieuw de seryj« van zijn op ponent te weersAn. „Hij speelde in de zevende game gewoon erg goed", keek Roddick terug. „Dus ik maakte me niet al te veel zorgen. Ik hoopte gewoon dat ik kon te rugkomen en mijn goede spel weer kon oppakken." De partij werd nog gedurende twintig minuten onderbroken wegens regenval. Voor Schalken was die pauze niet verkeerd, aangezien hij naar eigen zeggen nog veel last had van de partij tegen Agassi. „Vandaag heb ik helaas verloren, maar ik ben nog steeds erg blij met de winst op Agassi. Al moet ik wel zeggen dat ik die partij nog steeds in de benen voel, die benen voelden vandaag soms aan alsof ze hon derd kilo wogen. Roddick vond het prima: „ik wil Andre er graag voor bedanken dat hij Sjeng zo heeft uitgeput." Sparta is in De Kuip geen partij door Harry Arts Rotterdam - Uiteraard was De Kuip gistermiddag na de overtui gende seizoensouverture van Feyenoord weer een vat vol eufo rie en zelfs coach Van Marwijk oogde tevreden. Helemaal mis plaatst was de gelukzaligheid na tuurlijk niet. De ploeg van trainer Bert van Marwijk nam niet alleen royaal afstand van stadgenoot Sparta (5-0), maar sloeg ook met een een gaatje met alle serieus te nemen rivalen. In de vooruitblikken op het nieuwe seizoen houden PSV en Feyenoord elkaar behoorlijk in evenwicht als het om de titel- kansen gaat. De Rotterdammers lijken hun achterstand ver kleind, dan wel weggewerkt te hebben. Enerzijds doordat de Eindhovense selectie door de verkoop van enkele waardevolle bankzitters (Kolkka, Van der Weerden, Van der Doelen en Dirkx) aan de smalle kant lijkt. Anderzijds heeft Feyenoord met Van Hooijdonk dit seizoen weer een spits met allure op de loon lijst staan. Toch lijkt het elftal van Feye noord minder in balans dan de regerend landskampioen. Ook gistermiddag viel op dat het team van Van Marwijk wel erg naar rechts overhelt. Met Emer- ton, Bosvelt en Kalou is de stuurboordzijde top, en ook in de as van het elftal zit het wel snor. Maar op links lijken Leo nardo, Smolarek en Rzasa (ver vanger van de geblesseerde Van Haaren) veel te licht Zeker als Feyenoord weer het Europese podium betreedt. Opvallend was dat Pierre van Hooijdonk tegen Sparta geen aandeel had in de productie. De lange Brabander heeft in zijn loopbaan een solide reputatie als goalgetter opgebouwd, maar bij Feyenoord wil het tot nog toe niet vlotten. Tegen Sparta miste hij een handvol goede kansen, waaronder zelfs een penalty. Sparta-doelman Kooiman keer de de slappe inzet, waarna 'Pi- Air' in de rebound de onderkant van de lat trof. Toch maakte Van Hooijdonk gistermiddag duidelijk dat zijn miljoenensalaris geen onverant woorde investering zal zijn. Met hem in de punt van de aanval is het spel van Feyenoord een stuk gevarieerder geworden. Hij is voortdurend aanspeelbaar, zo wel over de grond als in de lucht. Bovendien ontpopt hij zich in Rotterdam als een echte teamspeler, een spits die niet al leen op eigen succes uit is maar ook oog heeft voor zijn mede spelers. Een gegeven waarvan vooral Jon Dahl Tomasson pro fijt gaat trekken. De Deen, die de laatste jaren naam maakte als kansenmisser, scoorde 'onder de rook' van zijn nieuwe striking partner al drie keer. Tegenstander Sparta had gister middag weinig in te brengen in de stadsderby. Coach Frank Pierre van Hooijdonk en Jon Dahl Tomasson waren gisteren de smaakmakers in De Kuip. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Rijkaard kreeg bij zijn competi tiedebuut meteen een flinke draai om de oren. „We hebben geprobeerd ons zo goed moge lijk in te stellen, maar Feye noord was gewoon een maatje te groot voor ons", erkende de oud-bondscoach. „Ik kan mijn spelers daarom niets verwijten. Het is alleen jammer dat we de kansen die wij in de eerste helft kregen, niet hebben benut. Om de kans op een zeperd zo klein mogelijk te maken, stuur de Rijkaard gistermiddag een ta melijk defensief elftal de wei in. Met middenvelder Langerak als diepe spits. Voor Nielsen en Marbus was geen plaats. Nieu- wenburg en Sier ontbraken van wege blessures. De bezoekers wisten het een minuut of tien droog te houden. Daarna was er geen houden meer aan voor Sparta. Eerst opende Tomasson de score, na een perfecte com binatie met Van Hooijdonk. En halverwege de eerste helft ver dubbelde Emerton de score door een comer van Paauwe achter Kooiman te koppen. Pas na de gemiste strafschop - een onterechte, de bleek spelende Winter maakte geen overtreding op Tomasson - stokte het ritme bij de thuisploeg. Tien minuten na de hervatting zette de sterk spelende Bosvelt Feyenoord op 3-0, na een gran dioze actie van Kalou. Daarmee leek de koek op. Alleen Shinji Ono had andere plannen. De 21-jarige Japanner, tien minuten voor tijd ingebracht, benutte zijn korte optreden optimaal. Eerst stuurde hij Emerton met een weergaloos passje weg, waarna Tomasson een niet te missen intikkertje gepresenteerd kreeg. In blessuretijd zette hij de Deen met een nog mooiere pass alleen voor doelman Kooiman. Tomasson maakte geen fout (5- 0) en nestelde zich meteen soe verein aan kop van de topsco- rerslijsL Net zoals ook Feye noord de koppositie na de eer ste speeldag inneemt Feyenoord: Dudek; Emerton. Van Wonderen. De Haan en Rzasa; Bosvelt. Tomasson en Paauwe; Kalou (80. Ono). Van Hooijdonk en Leonardo (61. Smo larek). Sparta: Kooiman; Mendes Da Silva. El- zinga, Goossen en Van der Meen Bou- chiba. Winter. Boukhari (59. Inia) en Zijm (78. Nielsen); Blinker en Langerak. t'jd ir And ré H oogeboom it je 'at' dapest - Winnen smaakt bij on :hael Schumacher altijd naar er. Gisteren behaalde de 32- w? ge Duitser zijn 51ste Grand -overwinning. Daarmee eve- ïrde hij het record van Alain st, en werd en passant ook r de tweede keer in successie eldkampioen Formule 1, r de vierde keer in totaal. ie indrukwekkende carrière is niet lang ten einde, zo ver- v :rde Schumi I gisteren zijn iliek. „Ik heb nog genoeg i r in me om nog een hele tijd r te gaan." 1 orden schoten de Duitser te- na afloop van de optocht in 1 igarije. Michael Schumacher 00» troleerde zijn emoties nog al dreigden de waterlanders te stromen voor het Italiaan- volkslied; de hymne waarbij e )uitser gewoon is de dirigent neI te hangen. Gisteren niet. Hij l- g het hoofd en toonde res- eer t. Het was een geste aan de Dn.' aanse racestal, een eerbe- etly aan het team van Ferrari, hij inmiddels als zijn familie :houwt. „Deze mensen zijn jeweldig, ze werken zo hard zijn zo gedreven. Daarom a tg ik deze titel aan hen op." Ie hulde betrok hij vooral zijn ile ploeggenoot Rubens Bar- ello, de Braziliaan die tijdens "*e' irand Prix van Oostenrijk zo ,e< ïhartig plaats maakte voor n chef. Een cruciaal moment hel et seizoen. De komende vier s, als er niets meer op het nJÉ staat, mag Barrichello zijn !rej ining innen. Hoewel de n-ipioen het niet met zo veel n n irden zei, liet hij er geen twij- >ver bestaan dat vriend Ru- 5 ergens de komende maan- zijn beloning krijgt. „Het toch geen toeval zijn, dat we e keer wereldkampioen zijn 'DC' (David Coulthard) moeten staan. Als McLaren er althans niet zo'n puinhoop van had ge maakt, erkende ook Michael Schumacher.Als Mika niet was uitgevallen in Spanje en als McLaren niet zoveel starts had verprutst, dan was de titelstrijd nog lang niet beslist geweest en zat ik ffier niet zo'n feestje te vieren." Michael Schumacher, een feno meen die feitelijk dankzij een leugentje om bestwil in de For mule 1 terecht is gekomen. In 1991 vroeg Eddie Jordan aan hem of hij ervaring had op het hoge snelheidscircuit van Spa. Ja, blufte de Duitser. In de toer- wagenklasse. In feite had had hij er slechts twee rondjes gereden. Op de fiets! Niemand kon be vroeden dat die brutale jonge ling zou uitgroeien tot een cou reur met zo'n indrukwekkende cijferlijst. Hijzelf ook niet. „Ik zag mezelf als een middenmo ter. Ik was vereerd om tussen de groten te mogen rijden, in het strijdperk te treden met Prost, met Senna en al die anderen. Dat vond ik al heel wat. Overigens kwalificeerde de rookie zich als zevende in Spa en viel hij in de eerste ronde uit met een kapotte koppeling. Ed die Jordan, nu een gerespec teerd teambaas, was de eerste die het ruwe talent van Michael Schumacher had ontdekt. Na zijn vertrek naar Benetton be haalde de Duitser de eerste van de twee wereldkampioenschap pen op rij. Dat waren echter wel titels met een reukje, want de seizoenen bij Flavio Briatore stonden bol van de incidenten. Hij negeerde de zwarte vlag, werd verdacht van het gebruik van verboden electronica en was meedogenloos in de baan. Zoals ook in zijn beginjaren bij Ferrari. Op jacht naar nieuwe ti tels probeerde Schumacher Jac ques Villeneuve in Jerez van de baan te rijden. Dat probeerde hij later nog een keer bij Damon Hill, die bezig was zijn enige we reldtitel voor Williams binnen te halen. Maar inmiddels is Michael Schumacher van alle smet ver lost. Hij is een levende legende, cijfermatig de beste coureur ooit Hij beroofde gisteren Alain Prost van een record. „Daar heb ik nog met hem over gesproken. Alain smeekte me bijna om hem te bevrijden van die molensteen. Iedereen vraagt hem er steeds naar en dat is-ie een beetje zat. Ik moet er nog wel eentje win nen om hem te passeren. In ie der geval staat hij na zijn zege van gisteren gelijk met de Frans man. Hij bleef uiteindelijk Barri chello (tweede) en Coulthard (derde) voor. Jos Verstappen werd teleurstellend twaalfde en laatste. Schumacher waagt het niet om zichzelf te meten met de legen darische Argentijn Juan Manuel Fangio, die vijf keer wereldkam pioen werd, vier keer op rij. „Dat waren compleet andere tij den. Het autoracen speelde zich op een heel ander niveau af. Ik heb grote bewondering voor hem. Wat Fangio tot stand heeft gebracht, daar zal ik niet aan kunnen tippen. Die wagens waarmee ze toen reden, met ge vaar voor eigen leven. Dat wa ren rijdende bommen." Schumacher verwacht niet dat hij het seizoen nu plichtmatig zal afmaken. „Het blijft mijn uit daging om races te winnen. Daar doe ik het allemaal voor. Ook de overige wedstrijden zal ik dat proberen." Te beginnen in: Spa Francorchamps; het cir cuit waar Michael Schumacher dankzij een leugentje aan zijn zegetocht is begonnen. Michael Schuma cher, omringd door zijn vrouw Corin- na, teambaas Jean Todt en ploegge noot Rubens Barri chello, droeg zijn vierde wereldtitel op aan het team van Ferrari. Foto: Reuters geworden vanaf het moment dat Rubens bij Ferrari kwam." Die kon Barrichello's voorgan ger, Irvine, in zijn zak steken. Tegenover de vreugde van Fer rari stond de teleurstelling bij David Coulthard in het gezicht gegroefd. „Misschien kan Mi chael nu vast met zijn gezin op vakantie gaan, dan doen wij de rest wel." Het was geen grapje. Althans, niemand lachte. Coul thard was niet meer zichzelf, de relativerende Schot had zijn ge voel voor humor verloren. Dit seizoen had 'zijn' seizoen moe ten worden, had er eindelijk *WC' (World Champion) achter

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17