Prinsengrachtconcert kan niet stuk CULTUUR KUNST Ouderwets sprookje is bij Popject helemaal niet duf en stoffig 'Festival Oude Muziek terug naar echte hardcore' Nieuw Grieks bod op geroofde kunst Dulfers in Japan Vlug en vrolijk' oscoopbezoek jft stijgen Mogelijk strip 'De Avonden' imedy Tour tar Leiden ien - De Lucky Strike Come- Nigh t Tour komt op donder- 30 augustus weer naar het in Leiden. De Amerikanen Kin George, Reginald Hun- Tricky Rick (Master of Cere- n nies) en Tony Woods, een uit het New Yorkse-under- Jund circuit (foto), en Jim 'j ilemans uit Nederland vuren snelle, harde en bijtende ior af op het publiek. De -ang is 21.00 uur en kaartjes ien vijftien gulden. i(j liciteitsfoto hilderij gestolen 0, Het Hoogeland iffum - Uit een gebouw van 1 inluchtmuseum Het Hooge- in Warffum is gisteren een Iderij van Henri le Faucon- ontvreemd. Het gaat om 'a schilderij met de titel ïdvoort' uit 1914. Het doek !t dertig bij 35 centimeter en een huis zien met een wol- lucht erachter. De diefstal in het begin van de mid- opgemerkt. De dader heeft lts enkele minuten nodig "Jad om het werk uit de lijst te in, aldus een woordvoerder het museum. De directeur het museum wil niet zeg- hoeveel het schilderij rd is. „Maar hou het maar nkele tienduizenden gul- mcomponist r Elliott overleden ayJangeles - De Amerikaanse i ponist Jack Elliott, die voor ize televisieseries en films iuziek heeft geschreven, is ja rdag na een kort ziekbed leden. Hij is 74 jaar gewor- De jaren '70 waren de glo- oi ren van Elliott. Vrijwel alle ulaire Amerikaanse series ie tijd, waaronder 'Starsky utch', 'The Love Boat' en irlie's Angels', werden door itt van muziek voorzien. In (was hij de artistiek leider de Olympische Spelen in Angeles. Hij schreef de mu- voor de openings- en slot- monie en dirigeerde het or- bij beide gelegenheden. Germain in Jisic Hall riRDAM - St. Germain geeft P6 september een concert in on leineken Music Hall in Am- lam. De avond staat in het rhe n van fusion (dansbare an Dat is dan ook precies len deze uit Parijs afkomstige ïatie brengt: een mengeling dance, jazz en blues. maandag 20 AUGUSTUS 2001 door Francoise Ledeboer Amsterdam - Presentator Roe land Kooijmans hield het zater dagavond op de Prinsengracht luchtig, maar het klonk toch een beetje als een standje„Nu weet u precies waarom musici liever in zalen optreden dan in de buiten lucht." De naar schatting 15.000 bezoekers van de twintigste edi tie van het Prinsengrachtconcert begonnen te klappen terwijl vio liste Julia Fisher en pianiste Mila- na Chernyavska nog niet klaar waren met een van hun stukken. Tijdens het optreden van Claire Edwardes viel ergens op de vol gepakte gracht iemand in het water en ook de Russische pia nist Arcadi Volodos, dit jaar ere gast, werd een keer vroegtijdig onderbroken door applaus. Hinderlijk? Helemaal niet, de formule van het Prinsengracht concert is zo sterk dat niets de dolenthousiaste stemming kan bederven. Ook de weergoden waren deze jubileumeditie buitengewoon welgezind. Het concert was nog geen half uur afgelopen toen er boven de hoofdstad een ver schrikkelijk onweer losbarstte. Tot dat moment was het weer volmaakt: warm en vrijwel zon der een vleugje wind. Dat was in de eerste plaats aangenaam voor de vele bootbezitters die zaterdag al vroeg in de middag een plekje opzochten bij het ponton voor Hotel Pulitzer en daarna uren moesten wachten. Het zwoele zomerweer stelde bovendien de bewoners van de Prinsengracht in de gelegenheid buiten te luisteren onder het ge not van barbecues en de nodige flessen drank, terwijl om die re den ook de naburige restaurants met tafeltjes op straat goede za ken deden. De 'publieksvriendelijke' reper toirekeus was ook zaterdag avond van essentieel belang voor het welslagen van het eve nement. Fisher en Chernyavska begonnen met de Tzigane van Ravel en de Caprice no. 24 van Paganini, composities die met Het publiek op de Prinsengracht luistert naar violiste Julia Fisher en pianiste Milana Chernyavska. Foto: GPD/Rob Keeris hun meeslepend romantische klankrijkdom bij uitstek geschikt bleken meteen de aandacht van de toehoorders te vangen. Claire Edwardes leverde vervolgens een knap staaltje af door op ma rimba (een xylofoon met klank buizen) het eerste deel uit Bachs bekende Cellosuite nr. 5 te ver tolken. Ze wist zelfs de concen tratie vast te houden toen vlak bij iemand met een luide plons in het water viel. Dat gebeurde voor het eerst in de geschiedenis van de Prinsengrachtconcerten en het was de omstanders moei lijk kwalijk te nemen dat ze in lachen uitbarstten. De cellist Daniel Müller-Schott en de pianist Christopher Tain- ton besloten het deel voor de pauze met ook al een geheide klassieke hit: de Hongaarse dans nr. 5 van Brahms. Daarna begon voor het publiek het laatste dik ke half uur wachten op het 'hoofdnummer'. AVRO-presentator Kooijmans (de omroep zond het deel na de pauze live uit op Nederland 2) typeerde eresolist Arcadi Volo- dis voorafgaand aan zijn optre den als 'wereldkampioen piano spelen'. De 29-jarige Rus, die sinds een aantal jaren furore maakt in de belangrijkste con certzalen ter wereld, vertolkte zijn programma met onder meer composities en bewerkin gen van Rachmaninov, Schubert en Liszt inderdaad op virtuoze wijze. Met zijn romantische be vlogen uitstraling en de vaardige wijze waarop hij na afloop van elke stuk applaus haalde, bleek hij bovendien perfect in staat de volgepakte gracht tot extase te brengen. Na afloop bezorgde een band met blaasinstrumen ten het publiek de ultieme ont lading met onder meer de eeu wige meezinger 'Aan de Amster damse grachten'. Het Prinsengrachtconcert was het hoogtepunt van de vierde editie van het Grachtenfestival dat naast monumentenwande lingen en rondvaarten en ruim zeventig concerten in hofjes, grachtenpanden en in de bui tenlucht omvatte. Het festival biedt altijd voor elke muzikale smaak wat wils en bouwde daarmee in korte tijd een pu blieksvriendelijke reputatie op. door Marjolijn de Cocq den haag/gpd - Saxofonisten Hans en Candy Dulfer wijken voor hun nieuwe dubbelproject uit naar Japan. Dat is mogelijk geworden door de breuk van Hans Dulfer met platenmaat schappij EMI en de afloop van het contract van dochter Candy met BMG. „Halve gekken zijn het, hele gekken mag je ook zeg gen van mij", haalt Hans Dulfer uit naar de Nederlandse platen industrie, die haar sterren niet goed begeleidt. „Het is allemaal even snel graaien en hup, vol gende project Ze kunnen net zo goed in de aardbeienteelt gaan." De Dulfers gaan in zee met pla tenmaatschappij TOEMI (Toshi- ba-EMI). „Dat zijn mensen die gewoon hard werken, die ver stand van zaken hebben, zich aan de afspraken houden en er voor willen gaan. Precies wat je in Nederland niet hebt", aldus Hans Dulfer. „Per gedeelte van de wereld bekijken we waar we iets gaan doen. Amerika laten we links liggen, daar zitten al leen oplichters en idioten. Maar in Oost-Europa kun je ook heel goed werken." Het nieuwe album, dat komend voorjaar moet verschijnen, is ge richt op de Japanse smaak, zegt Dulfer. „Vlug, snel en vrolijk." De saxofonist ziet het maken van een cd nadrukkelijk als iets anders dan optreden: „Het is geld verdienen en je richten op de markt. Een andere manier van werken, maar je wordt er door de critici op beoordeeld alsof het je repertoire is." Een aantal stukken is deze zomer opgenomen en in Japan en thousiast ontvangen. De titel wordt aan de Japanners overge laten. „Dat zal wel Double Dul fer worden of zoiets." Volgens Dulfer hoeven Neder landse fans niet bang te zijn dat zij de cd zullen mislopen. „Je kunt tegenwoordig alles bestel len, het is allemaal zo wereld wijd geworden. Bovendien komt er vast wel weer iemand die hem gaat importeren. Hoe har der je zelf zegt: "We brengen 'm niet hier', hoe harder ze 'm hier willen hebben." irdam/anp - Het bio- ibezoek is in de eerste helft dit jaar met 6 procent geste- ergeleken met dezelfde pe- vorig jaar. De groei komt een belangrijk deel voor re- ïg van films als 'Hannibal', get Jones' Diary' en 'Pearl or'. Van de Nederlandse deed 'Costa' het goed. [jaar gingen er het eerste |ar 10,6 miljoen bioscoop- jes over de toonbank, dit en dat er 11,2 miljoen, uit cijfers van de Neder- b Federatie voor de Cine- jrafie (NFC). FC denkt dat de bioscopen 23 miljoen bezoekers en. De federatie verwacht van een aantal boekverfil- en: 'Harry Potter', 'Lord of Rings' en de Nederlandse {j 'De ontdekking van de he naar de roman van Harry defcch, en 'Minoes', een be- nsti ing van de gelijknamige ;n. Iroman van Annie M.G. w lidt. j^'r erste helft van het vorig jaar het bioscoopbezoek met ocent. door Joke Dame utrecht - De oude-muzieklief- hebber voor wie de oude muziek niet oud genoeg kan zijn, kan zijn hart ophalen in de 20e editie van het Holland Festival Oude Mu ziek. Middeleeuws is de IJslandse 'Edda' in de enscenering van de New Yorkse theatermaker Ping Chong en uitgevoerd door en semble Sequentia, al is het thea terbeeld nog zo hedendaags. Muziek uit de Middeleeuwen en vroeg-Renaissance staan cen traal in het thema 'Liefde, seks en geweld in de Middeleeuwen'. De concerten rond het twee daags symposium 'De verbor gen schatten van het Neder landse Lied' van de Stichting voor Muziekhistorische Uitvoe ringspraktijk (Stimu) bevatten liederen van Middeleeuwen tot Rederijkers. En ook in de vele overige concerten ligt het zwaartepunt op vroege muziek. Wie de 19e, laat staan 20e eeuw in dit festivalkader van de afge lopen edities een gruwel was, hoeft dit jaar zijn hoofd nog maar heel kort ónder de dekens te stoppen. Alleen bij de concer ten van de pianisten Martijn van den Hoek en Geoffrey Madge, die Schubert en Berlioz spelen in bewerkingen van Franz Liszt, en bij saxofonist Arno Born- kamp die op zijn authentieke in strument en met pianist Ivo Jan- sen originele 19e-eeuwse mu ziek speelt voor sax en piano. 'Echte hard core oude muziek is weer alomtegenwoordig in dit festival, juicht festivaldirecteur Casper Vogel dan ook in het jongste nummer van het Tijd schrift Oude Muziek, alsof hij op dat punt nooit in conflict is ge weest met ex-muzikaal adviseur Jan Nuchelmans. Het festival wordt geopend met de uitbundige 'Zarzuela Acis y Galatea' van de Spaanse com ponist Antonio de Uteres in de uitvoering van Al Ayre Espagnol onder leiding van Eduardo Lo pez Banzo, en het programma boek belooft ons 'een openings avond vol hartstocht, vuur en vlam'. La Sfera Armoniosa onder lei ding van Mike Fentross trakteert het publiek op twee zeventien- de-eeuwse wagenspelen uit Ro me. Oorspronkelijk waren ze be doeld voor het Romeinse Carna val, waarbij ze werden uitge voerd op een ossenwagen waar mee de spelers van plein tot plein trokken, soms vergezeld van toehoorders die de troep als echte groupies bleven volgen. Zeker de moeite waard lijken de uitvoeringen van Monteverdi's 'Orfeo' en David Perez' 'II marti- rio di San Bartelomeo' door Ely- ma onder leiding van Gabriel Garrido, het ensemble dat zich tot nu toe op het festival presen teerde met barokmuziek uit La- tijns-Amerika. De Italiaanse componist Perez is tegenwoor dig niet meer zo bekend. Onte recht, meent dirigent Garrido die hem ziet als een belangrijke overgangscomponist van de ba rokke naar de klassieke stijl. Tijdens het jaarlijkse Vrienden concert vertelt Herman Pleij het verhaal van het fameuze 'Kas teel der Liefde', de creatie die chef-kok Chiquart kookte voor Amadeus VIII, de Hertog van Savoije. Het kasteel wordt tij dens dit concert nagebouwd en vervolgens opgegeten, terwijl The Tallis Scholars, Ensemble Gilles Binchois en Piffaro laat middeleeuwse muziek ten geho re brengen. Het festival wordt afgesloten met Stradivaria onder leiding van Daniel Cuiller, dat enkele concertante delen uit Rameau's opera 'Hippolyte et Aricie' uit voert. Geen videoclub dit jaar, maar wel de Oude Muziek Markt (vrij dag 31 augustus t/m zondag 2 september) waar dit jaar weer meer dan 60 instrumentbou wers en andere exposanten worden verwacht. En ook, maar dat is nieuw, de Zomerschool Oude Muziek met een dagelijks gastcollege over een van de fes tivalthema's door een deskundi ge op het gebied van oude mu ziek. De colleges zijn bedoeld voor het grote aantal geïnteres- londen/anp - De Griekse rege ring is bereid honderden kost bare antieke kunstwerken te le nen aan het British Museum in Londen om de zogenaamde El gin Marbles voor de Olympische Spelen van 2004 terug in het land te krijgen. De Elgin Mar bles, uitgehakte friezen die vroe ger het Parthenon sierden, laten onder meer scènes zien van de vroegste Olympische Spelen. De kunstwerken werden in 1799 door Lord Elgin uit de antieke tempel in Athene gehakt. Om het aanbod gestand te kun nen doen moeten de Grieken zelfs een wet aanpassen. Het land besloot ooit dat nieuwe ar cheologische ontdekkingen niet in het buitenland tentoonge steld mogen worden. Volgens de Sunday Telegraph zijn er bin nen Unesco, de organisatie voor cultuur van de Verenigde Naties (VN), bronnen die zeggen dat het ondenkbaar is dat het Bri tish Museum dit aanbod afslaat. De twee landen ruzieën al de cennialang over de friezen. Het aanbod van de Grieken is het jongste uit een reeks. Eerder stelde de regering van het Zuid- Europese land de oprichting voor van een filiaal van het Bri tish Museum, zodat de stenen toch in Athene zouden zijn. Ook wendde de regering zich tot de Verenigde Naties met het argu ment dat cultureel eigendom moet worden teruggegeven aan het land van oorsprong. Griekenland wil de Elgin Mar bles voorgoed terughebben, maar legt zich voorlopig neer bij een lening van het museum in Londen als dat betekent dat de voorwerpen tijdens de Olympi sche Spelen in Athene zijn. Groot-Brittannië weigert al sinds 1941 de Elgin marbles te retourneren, omdat de Grieken niet in staat zouden zijn zorg te dragen voor de eeuwenoude kunstwerken. Athene vindt dat argument niet meer steekhou dend, en wijst op de grote inves teringen die worden gedaan om de infrastructuur te verbeteren. Bovendien zijn de stenen in de jaren dertig beschadigd doordat het British Museum ze schoon maakte met metalen gereed schap, werpt Athene tegen. De zieneres uit 'Edda' in de uitvoering van Sequentia. Foto: GPD seerde leken dat het festivalpu- bliek doorgaans telt. De avondconcerten worden ook dit jaar weer zoveel mogelijk live uitgezonden via Radio 4 en het muzikale actualiteitenprogram ma A4 komt tijdens het festival rechtstreeks vanuit Vredenburg. Holland Festival Oude Muziek van vr. 24 augustus t/m zo. 2 september. Informatie Organi satie Oude Muziek 030- 2303838. Internet: www.oude- muziek.nl machelen/anp - Mogelijk komt er een stripversie van 'De Avon den', de debuutroman uit 1947 van Gerard Reve die hij schreef onder het pseudoniem Simon van het Reve. Dat heeft Reve's levenspartner Joop Schafthuizen zaterdag laten weten. Als het plan wordt uitgevoerd, ver schijnt het stripboek bij uitgeve rij De Bezige Bij. Dick Matena, als tekenaar be kend van de Toonder Studio's, Donald Duck en stripuitvoerin gen van onder meer Kruimeltje en Pietje Bell, is bezig met de eerste schetsen voor een strip van het 237 bladzijden tellende 'De Avonden'. „Reve en ik heb ben één schets gezien en zijn erg enthousiast, het ziet er fan tastisch uit, maar er is nog geen sprake van een overeenkomst. Het kan heel goed zijn dat het niet doorgaat, omdat het een van de vele projecten is. Ik heb de uitgever voorgesteld om eind maart volgend jaar, na het boe kenbal, met de besprekingen te beginnen en te kijken of het haalbaar is", zegt Schafthuizen. 'De Avonden' telt negen hoofd stukken en MatMa verwacht drie jaar nodig t^iebben om, als het doorgaat, de klus te kla ren: het is de bedoeling dat in de strip de letterlijke tekst komt te staan. JEUGDTHEATER RECENSIE PAULIEN KOOPMANS telling: 'de nachtegaal' door theater popject. Ben van Kempen en Anita 't Sas. Gezien: 19/8, Kaasmarktschool, Leiden. ïr een ouderwets sprookje heel wat dramatiek schuil. Niet zo bekend, maar des te treuriger, is 'De nachtegaal' van Andersen. Dit verhaal gaat over een Chinese keizer die laat zoeken naar een vogeltje dat wondermooi kan zingen. Hoewel hij lelijk is - het is een onopvallend grauw-bruin vogel tje - raakt de keizer ontroerd door zijn ge zang. Toch raakt de nachtegaal uit de gratie. De keizer krijgt uit Japan een veel mooiere kunstvogel van diamanten, robijnen en saf fieren, die zingt door middel van een op- windmechaniek. De nachtegaal ontsnapt uit het paleis en vliegt terug naar het bos. Op een dag gaat de nepvogel kapot. De keizer sterft bijna van verdriet, totdat de echte nachtegaal terugkeert uit het bos en op nieuw voor de keizer zingt. Zo'n eenvoudig sprookje is moeilijk te over treffen. Het Leidse TTieater Popject, dat sinds 1987 veel op festivals in Nederland en buitenland speelt, doet een aardige poging met hun versie van 'De nachtegaal'. In een voorstelling die sterk leunt op de traditie van het verhalen-vertellen en mime kiest de groep voor een ontevreden keizer (Idiyoto) die alles al heeft, maar die nooit blij is. Zijn knecht Foetsie en zijn hofdame Susi probe ren van alles om hem aan het lachen te krij gen. Foetsie vangt een nachtegaal, maar de ze zingt niet in een kooi. Het is jammer is in de bewerking van Pop ject de tragiek van de nachtegaal en de nep vogel uit de voorstelling verdwenen is. Juist ook, omdat kinderen vaak gevoelig zijn voor dierenfleed). Daarnaast is het spel soms aan de langzame kant. Vooral de overgang tus sen de scènes zou net iets scherper mogen. Het opjutten van de vogel om deze eindelijk zijn snavel eens te laten opendoen, duurt bijvoorbeeld te lang. Bovendien zijn sommi ge verbanden niet duidelijk. Zingt de vogel niet omdat hij gevangen zit, of is hij gewoon chagrijnig? Er wordt veel goedgemaakt door de gedre venheid van de spelers, de prachtige Chi nees/Japanse kostuums en decors en de Oosterse muziek. Daarnaast laat Popject mooi zien dat een oud sprookje helemaal niet duf en stoffig hoeft te zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15