GELOOF SAMENLEVING Echtgenote Milingo niet zwang( Hulpbisschop: Geen bezwaar tegen transplantatie van varkenshart Grote ruimtes ISS zijn lastig voor astronauten Vrouw Jemen beloont trouwe echtgenoot met tweede vrouw Paus verontn door arrestati van christen© Teheran verbiedt stropdas, make-up en hippe t-shirts Zegening ii WETENSCHAP 'Vroeg kaal: hogere kans op hartkwale li Enschedeër ontwerpt geheugen zonder gaten voor computer Venetië als blokkendoos VANDAAG Op twintig augustus (1886) werd in Duitsland de invloedrijke theoloog Paul Tillich geboren. Na aanvaringen met de na zi's in de jaren dertig emigreerde hij naar de VS, waar hij later hoogle raar zou worden aan de Harvard University. Til lich wordt omschreven als een religieus socialist. Een progressief denker die door zijn voorstelling van God als het 'zijn' of 'de grond van het zijn', de weg bereidde voor de zogeheten 'God-is-dood- theologie'. Hierin wordt de aanwezigheid en werkzaamheid van God in de traditionele kerken ontkend, en tracht men zich, met behoud van waardevolle religieuze tradities, te verzoenen met de secularisatie (ont kerkelijking). Tillich stierf in 1965. Joodse kolonisten maken synagoge van moskee jeruzalem/afp - Joodse kolonis ten in het noorden van de Wes telijke Jordaanoever hebben on langs een in onbruik geraakte moskee op hun terrein tot syna goge omgebouwd. Dat hebben bronnen in de nabijheid van de kolonisten gemeld. De ultra-orthodoxe kolonisten hebben zich gevestigd in Sa Nour, een kleine nederzetting temidden van Palestijnse dor pen bij de autonome Palestijnse stad Nablus. Ze hebben de plaats ingenomen van niet-reli- gieuze kolonisten die voor de Palestijnse intifada zijn ge vlucht. In oktober maakten Palestijnen een moskee van het graf van Jo zef in Nablus. Op deze heilige plaats stond sinds de Israëlische bezetting van de Westelijke Jor daanoever in 1967 een synago ge- Taliban: Geen visa voor diplomaten kabul/ap - De Afghaanse Tali- banregering weigert de visa te verlengen van de drie Westerse diplomaten die de medewerkers van de hulporganisatie Shelter Now bijstaan. De visa van de di plomaten verlopen morgen. De Taliban hebben de vertegen woordigers te verstaan gegeven dat de acht vastgehouden ont wikkelingswerkers geen bezoek mogen ontvangen totdat het on derzoek naar hun activiteiten is afgerond.De Taliban beschuldi gen hen ervan Afghanen te wil len bekeren tot het christen dom. maandag 20 AUGUSTUS 20« rome/ap - De Zuid-Koreaanse Maria Sung, die het Vaticaan in verlegenheid bracht door haar huwelijk met de Zambiaanse aartsbisschop Emmanuel Milin go, is niet zwanger, heeft zij vrij dag bekendgemaakt. Daarmee blijft de kerk nog grotere schan de bespaard. De 43-jarjge Zuid-Koreaanse arts, die eerder deze week zei dat zij over tijd was, heeft vrij dagmorgen een zwangerschaps test laten uitvoeren in een zie kenhuis in Rome. Ze wilde de test aanvankelijk pas uitvoeren in het bijzijn van haar echtge noot, maar die is nog steeds 'op retraite'. Milingo's vrouw zei op gelucht te zijn dat haar de zorg voor een kind bespaard blijft, zodat zij nu al haar energie kan richten op het terugvinden van haar echtgenoot. Anderzijds verklaarde zij ook teleurgesteld te zijn. „De grote hoop van monseigneur Milingo en mij was dat God ons zou hebben gezegend met een kind." Sung en Milingo zijn op 27 mei in New York getrouwd op een massale huwelijksplechtigheid van de Moon-sekte. Zoals bij aanhangers van de religieuze groepering gebruikelijk is zijn de twee gekoppeld door Moon-lei- der Sun Myung Moon. Nadat het Vaticaan hem met excom municatie had gedreigd als hij zijn echtgenote niet zou opge ven vroeg Milingo een audiëntie aan bij paus Johannes Paulus II. Hij zei dat hij wilde uitleggen waarom hij was getrouwd en waarom hij van mening is priesters in staat zouden i ten worden gesteld een gej stichten. j Vorige week liet het Vati weten dat Milingo had besi zijn vrouw te verlaten eni te keren naar de Rooms-K lieke Kerk. Omdat hij in rei was gegaan had hij zijn b schriftelijk wereldkundig maakt, zei het Vaticaan. Sung zegt haar echtgenoo meer te hebben gezien su augustus, de dag nadat hijl paus op bezoek was gewee eist van hem zelf te verin wat hij heeft besloten en j digde dinsdag aan in hongf e king te gaan tot ze Milinj spreken krijgt. sanaa/dpa - De 36-jarige Um Abdallah uit Jemen heeft haar echtgenoot voor zijn trouw en geduld beloond met een tweede vrouw. De vrouw, die werkt voor een buitenlandse particuliere organisatie, is vijftien - jaar ge trouwd en heeft drie kinderen. Um Abdallah ging volgens het Jemenitische persbureau zelf op bezoek bij de familie van haar mans tweede vrouw en sprak met hen over de kosten en de bijzonderheden van het tweede huwelijk van haar echtgenoot. „Zij spande zch erg in bij de keuze van de tweede vrouw en koos een bijzonder knap meis je", aldus het persbureau. De \touw handelde echter ook uit een bezwaard geweten. Zij had het idee dat zij door haar werk haar man en kinderen on voldoende aandacht heeft ge schonken. Jemenieten mogen volgens de islamitische wet vier vrouwen tegelijk hebben, mits zij die alle kunnen onderhou den. Normaliter zoeken mannen hun vrouw zelf uit. Vaak sturen zij hun moeder naar de vrouw van hun keuze om haar schoonheid te beoordelen. Zij kunnen dat zelf moeilijk, omdat de meeste Jemenitische vrouwen hun ge zicht buiten de deur onder een sluier bedekt houden. pc 0 militello val di catania - Een processieganger op Sicilië biedt San Salvatore zijn kind aan. Of het kind het nou leuk vindt of niet. Op de feest dag van San Salvatore droegen 50 Sicilianen het standbeeld van de heilige op de schouders mee en lieten ze hun naakte kinderen zegenen. Foto: Reuters/Tony Gentile teheran/ap - De politie van Te heran heeft een verbod uitge vaardigd op het dragen van stropdassen, het verkopen van t-shirts met de afbeelding van Westerse filmsterren en heeft restaurants verboden vrouwen te bedienen die make-up dra gen. In winkelcentra mag geen muziek meer gedraaid worden en afbeeldingen van (half) naak te vrouwen en het tonen van vrouwelijk ondergoed zijn ook taboe. De maatregelen werden zaterdag afgekondigd door het Iraanse persbureau IRNA en zijn gisteren ingegaan. Gelijkluiden de maatregelen zijn genomen in de heilige stad Qom. De verscherpte maatregelen te gen 'symbolen van westerse de cadentie' zijn afkomstig van conservatieve stromingen bin nen de Iraanse politieke en rechterlijke macht. Die zijn bang de invloed kwijt te raken die ze hebben op bijna alle aspecten van het publieke leven. De poli tie staat onder direct gezag van de conservatieve geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei. Vorige week riep het hoofd van de rechterlijke macht, ayatollah Mahmoud Hashemi Sjahroudi, al op tot een 'totale oorlog' te gen sociale onzedelijkheid. Die oproep heeft geresulteerd in tientallen publieke geselingen wegens het drinken van alcohol, het lastigvallen van vrouwen en het bedrijven van ongeoorloofde seks. De hervormingsgezinde presi dent Mohammed Khatami kon digde vorige week echter aan dat hij door zal gaan met zijn beleid van sociale en politieke hervormingen. castel gandolfo/rtr-efe Johannes Paulus II heeft ren geprotesteerd tegen 1 restatie van enkele hondi christenen in Libanon, de Libanese leiders op ziel antwoordelijk te gedragen, waarden van de democrat 'd nationale soevereiniteit n niet voor de politieke bela d van dit moment worden 1 offerd", waarschuwde de in het wekelijkse Angelus n( in zijn vakantieverblijf in |g Gandolfo. e De afgelopen twee weken d het Libanese leger meer nC tweehonderd aanhangers 1 P( pakt van de verbannen cl lijke leider Michel Aoun i a christelijke krijgsheer Sam j,a agea. Ook twee christelijke nalisten zijn opgepakt. Zij den met Israël samenzi rg om Libanon te onderrr n< Volgens de leider van Rooms-Katholieke Kerk bemoeilijken de arrestatii 1S dialoog tussen de bevoD groepen in het land De christenen staan kritis [d genover de invloed van Sy de Libanese regering. Er 2 M het land meer dan 20.000 sche militairen. Volgens de is een pluralistisch en vrij non een bron van rijkdom het gehele Midden-Oosten ft moeten allen eraan bijö ;T dat de Libanezen die rij k bewaren en doen toene ,r meende Johannes Paulus. )C Leiders van politieke p< ,e hebben de actie van het veroordeeld. Zij achten hi strijd met de grondwet. B groeit de angst dat Libano z politiestaat wordt. Libanon is een lappendel religies. Soennitische mi shi'itische moslims en Ma sche christenen zijn de b rijkste bevolkingsgroepen. De Jong pleit voor pragmatisme op goedbezocht Flevo Totaal liempde/anp - Hulpbisschop De Jong van Roermond ziet heil in de transplantatie van een var kenshart in een mens. Als het menselijk leven daardoor in een redelijke zin verlengd kan wor den, is de ingreep volgens hem toegestaan, zolang deze maar geen invloed heeft op het more le handelen van de betrokkene. „Ik zou zeggen: als het maar klopt", zei De Jong vrijdag op het Flevo Totaal Festival in Liempde in Noord-Brabant. Hij denkt niet dat iemand door het inplanten van een varkenshart een slechter mens wordt of de neiging krijgt zich als een varken te gaan gedragen. Het enige doel van zo'n transplantatie is om bloed rond te pompen zodat een mens in leven kan blijven. „En dat vind ik een heel hoge doelstelling", benadrukte de hulpbisschop. Hij pleit wel voor een goed on derzoek naar de risico's van een transplantatie van een dieren hart in mensen. Volgens De Jong mogen daardoor geen ern stige ziekten of andere (nog on bekende) factoren gaan optre den, Zeker als die uiteindelijk zoveel leed berokkenen dat het menselijk leven kwalitatief zo omlaag gaat dat je iemand toch beter kunt laten sterven. Een stelregel in de Rooms-Katholie ke Kerk is dat een behandeling niet buitenproportioneel mag zijn, aldus de hulpbisschop. Hij wees erop dat een Ameri kaanse chirurg kortgeleden .heeft gezegd dat mensen die een hart van iemand anders hebben gekregen, ook een deel van de emotionele wereld van die mensen hebben ontvangen. Behalve een mensen- of dieren hart is het volgens De Jong ove rigens ook toegestaan om een metalen of plastic hart in een mens te transplanteren om het leven te verlengen. „Als het maar werkt", zei hij in een toe lichting op zijn toespraak over de visie op het leven. Het Flevo Totaal Festival duurde tot gistermiddag. Het vierdaagse festival in Liempde bij Boxtel trok 10.600 bezoekers,. Onge veer 10 procent van hen is geen christen, blijkt uit een onder zoekje van de organisatie. cape can aver al/rtr - De drie as tronauten die vorige week aan kwamen op het International Space Station (ISS), beginnen al aardig te wennen aan het ge wichtloze leven. De ruimtes in het station zijn in sommige ge vallen echter zo groot dat astro nauten vast kunnen komen te zitten, zonder een muur, pla fond of vloer in de buurt om zich tegen af te zetten. „Als dat gebeurt, moet je net zo lang wachten tot er iemand langskomt die je een duwtje kan geven", vertelde Frank Culbert- son, de nieuwe commandant van het ruimteschip, vrijdag aan journalisten. Het gesprek tussen de astronauten en journalisten had plaats vlak voor de ceremo niële overdracht van het com mando van ISS. De Rus Oesa- chev voerde de afgelopen zes maanden het commando en keert komende week met twee Amerikaanse collega's terug naar de Aarde. Voor hen geldt de omgekeerde wereld: zij moeten weer wennen aan een bestaan op de planeet. Behalve een maandje wennen aan zwaartekracht, betekent dat voor Susan Helms dat ze een nieuwe woning moet zoeken. Ook zegde de Amerikaanse as tronaute voor haar vertrek naar het buitenaardse haar credit cards op, en zette al haar bezit tingen in een opslagruimte. Culbertson moet het komende half jaar samen met zijn twee Russische collega's leren func tioneren in de ruimte. In totaal zijn er tien Russen en Amerika nen aan boord van het ruimte station, dat een gezamenlijk project is van de Verenigde Sta ten, Rusland, Canada, Japan en Europa. londen/anp - Mannen die al voor hun dertigste kaal worden, hebben een verhoogde kans op hartziektes. Dat blijft uit onder zoek van de universiteit van de Italiaanse stad Genua. Volgens professor Rebora wordt vroegtij dige kaalheid veroorzaakt door een verhoogd gehalte van het hormoon testosteron. Dat ver oorzaakt schade aan de haar zakjes waardoor het haar ver zwakt en uiteindelijk uitvalt, zo meldt de Britse krant The Inde pendent. Een teveel aan testosteron blijkt ook te leiden tot hartproblst' op latere leeftijd, zoals ha vallen en angina pectoris wordt het hormoon in ve w gebracht met hoge bloei"1 een hoog cholestorolgeha trombose. fe Een meisje in gebed tijdens de afsluitende kerkdienst van het Flevo Totaal Festival. Foto: ANP/Hans Steenmeier enschede/anp - Rijk wil hij er absoluut niet aan worden. Vele computerfreaks over de hele wereld zullen Rick van Rein ech ter dankbaar zijn voor zijn vin ding. De 32-jarige Enschedeër heeft een programma ontwik keld dat beschadigde delen van het computergeheugen niet meer toelaat in het systeem van de personal computer, waar door wordt voorkomen dat deze vastloopt. Van Rein promoveert op 8 maart volgend jaar aan de Uni versiteit Twente op zijn vinding. Het programma wordt stan daard aan het besturingssys teem Linux toegevoegd. Linux is de tegenhanger van Windows en vele malen goedkoper. Van Rein, een fanatiek Linux-ge bruiker, heeft het programma ontwikkeld omdat het probleem van een defect computergeheu gen vaak voorkomt. „Dat komt onder meer door fabricagefou- ten of omdat er een stofje op de chip zit. Daardoor raken vaste plekken in het geheugen be schadigd. Ik heb ervoor gezorgd dat die beschadigde plekken niet meer actief worden in het computersysteem." Zijn programma staat op zijn ei gen website. Linux-gebruikers kunnen daar gratis gebruik van maken. „De eerste reacties zijn zeer enthousiast. Mijn website is in 24 uur al 13.000 keer geraad pleegd. Dit programma wordt over de hele wereld gebruikt." Van Rein presenteerde het pro gramma op het hackerscongres afgelopen weekeinde op de Uni versiteit Twente in Enschede. venetië - Deze driedimensionale luchtfoto van Venetië is het werk van de IKONOS-satelliet van het Imaging-project. De 3d-camera's van de kunstmaan delen de wereld op in blokken van één kubieke Te zien zijn onder andere de San Giorgo Maggioro-kerk en de 400 bruggen over de 114 kanalen van IKONOS reist 676 kilometer boven het aardoppervlak met een vaartje van 28.000 kilometer in het u Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12