LEIDE Ratelband vindt klagers maar 'zwak' Kattenshow in Groenoordhallen rienden van Arjan lopen 10 mille bijeen REGIO Nog twee verdachten vast van fatale schietpartij op station Gratis Openlucht Filmvoorstelling )U I VEN Overlast door noodweer Donderdag 30 augustus 21.15 uur - Beestenmarkt - Leiden maandag 20 AUGUSTUS 2001 nsburgs corso veel meer dan leen bloemen 'veranciers isen ook geld in Cistron d tomobilist Jer invloed 'Appelvormige kop, rug als korte rechthoek' .„mge ie Tl: De politie heeft gister- K jop de Langegracht een w ige automobilist uit Lei- igehouden. Hij was met o tegen een voor het ro- iplicht wachtende voor- r gereden. Alcohol bleek osdoener. De man werkte j*' nee aan een blaasproef op x 2 en een ademanalyse op n ireau. Hij kreeg een pro- erbaal en zijn rijbewijs ingenomen. vonden bij mmerongeluk - Bij een ongeluk met rommer zijn zaterdag- op de Wassenaarseweg ewonden gevallen. De be ier van de brommer, een ige Rijnsburger, verloor icht over het stuur en een lantaarnpaal. Met fielen twee duopassagiers en 16, eveneens afkom- Rijnsburg. De bestuur- ïg er vervolgens vandoor, jarige duo-passagier liep enbreuk op, de andere ibekend letsel. Een uur lield de politie de be ier aan. Hij bleek een her- ïudding te hebben. iven vlogen dit weekeinde ChantiÏÏly en Strombeek. van de wedvlucht uit illy is: eiderdorp Roode 1, 4; comb. Room- 7, 8, 10; W. Tolboom en comb. J. Hartevelt 5, 6; J. Koolmoes 9. e Rijnklievers vd Poel/Kooy 1 t/m 10. tslag van de vlucht uit jeek is: eiderdorp Roode 1, 4, 6, 7, 8, 9, 10; J. Hartevelt 2; comb, burg 3; W. Tolboom en )e Rijnklievers vd Poel/Kooy 1, 2, 3, 4, 9,10; F. Ladan 8. door Jos van Duinen leiden - Keurmeester M. Daele- mans klikt met haar tong en sist. Tegelijkertijd zwaait ze met een touwtje waaraan een balletje bungelt voor de ogen van Tamy, een Maine Coon. Die weet ken nelijk wat van haar verwacht wordt, want ze volgt het balletje aandachtig. Tamy behoort tot het meest populaire ras der kat ten: de langharigen. Zij heeft za terdag tijdens de kattenshow in de Groenoordhallen dus veel concurrenten. Zo'n 500 kooien staan zondag in kringen opgesteld. Er zitten een kleine 600 katten in. „Nee, het is geen dierenleed. Weet je wat dat is? Die dierenasielen die hele maal uitpuilen. De katten hier vinden het leuk", zegt D. Luysterburg, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Kattenvrienden (NWK). Daelemans maakt een aanteke ning op het keurformulier, vraagt de eigenaresse plaats te nemen en Tammy op tafel neer te leggen. Het dier ligt poeslief op tafel. Ze laat zich uitgebreid door Daelemans betasten. „Een Maine Coon moet een vlezige kin hebben. Het gebit moet goed sluiten. Oren moeten iet wat scheef staan en via een deukje in de huid naar elkaar toe glooien. De kop moet mooie hoeken hebben." Excellente kopvorm, schrijft ze op. Collega K. van der Wijk is een tafeltje verderop bezig. Hij keurt een Britse korthaar. Andere koek. „Bij deze katten moet de kop appelvormig zijn. De ogen moeten een koperkleurige gloed Vechtpartij in Hut van Ome Henne leiden- In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Hut van Ome Henne, een kroeg in de Sint Aagtensteeg, twee Leide- naars van 21 en 23 jaar oud mis handeld door de portiers. De slachtoffers hebben inmiddels aangifte gedaan. Volgens een woordvoerder van politie lopen de verklaringen echter sterk uit een. Een van de slachtoffers is Rob bert Jan Leeuwenburgh (21), die aan het incident een gekneusde neus overhield. Volgens zijn ver klaring wilde hij samen met vrienden rond vier uur naar bui ten. „Maar van de portier mocht dat niet. Toen een van mijn vrienden daar wat van zei, werd hij direct bij zijn keel gegrepen. Toen ik daar vervolgens een op merking over maakte, kreeg ik een kopstoot op m'n neus en nog een paar klappen in mijn gezicht." hebben. Bij een langharige tel len de ogen niet mee. De rug moet een korte rechthoek zijn. Bij een pers wil ik een vierkant zien. Een siamees moet lang zijn. En als een korthaar een wit vlekje heeft, wordt hij gediskwa lificeerd." Dolce vita, Boy in blue, Pamela, May day-may day, Quao Lie Tie, Silver aspirin, Da Vama, dj Bo- bo': er worden de hele dag na men van katten omgeroepen die in de prijzen zijn gevallen. Met de categorieën wordt creatief omgegaan. Hoe verder op de dag, hoe meer linten en bekers op en rond de kooien pronken. De Groenoordhallen zijn inmid dels gevuld met de dominante lucht van ontsmettingsmidde len, bedoeld om verspreiding van ziektes te voorkomen. Uit de ogen van met name de Per zen loopt steeds vaker vocht, dat zorgvuldig met wattenstaafjes wordt verwijderd, voordat het uithardt. De raseigen, platgesla gen kop zorgt er voor dat de neus niet als glijbaan kan die nen voor de afvoer van de tra nen. Volgens Dol Bruno, die enkele van zijn 22 katten vanuit België naar Leiden heeft gebracht, zijn de tranen niet veroorzaakt door ontsmettingsmiddel of verdriet. Een Maine Coon slaapt in de kooi voor hem. „Hij heeft het naar zijn zin, kijk maar. Hij lijkt te slapen, maar houdt me voort durend in de gaten. Mooi is-ie, hè? Pas als ze ouder worden, zet die kop uit en worden ze zo mooi." In een hoek van de Groenoord hallen staat een tiental naaktkat- Kattenshow in de Groenoordhallen: „De katten hier vinden het leuk." Foto: Dick Hogewoning ten als in een vreemd pakhuis opgesteld. De haarloze wezens zijn de lievelingetjes van de be zoekers. Ondanks het lage aai- baarheidsgehalte, wil iedereen wel eens weten hoe zo'n kat zonder haren aanvoelt. „Dat kan, maar dan moet je eerst je handen ontsmetten", waar schuwt eigenares Leonie Hen- nekes uit Oene. Het beest voelt warmer dan an dere katten. Stoppeltjes bemoei lijken de streling. Plooien zijn duidelijk zichtbaar in het bewe gende kattenleer. „De naaktheid is het gevolg van een gennetje ze missen", legt Leonie uit. „Op deze genetische afwijking is doorgefokt. „Onethisch? Nee. Alle rassen bestaan uit geneti sche afwijkingen. Net als een poedel bij honden. Heel ge woon. En het zijn lieve beesten, ze zijn zeer aanhankelijk." Buiten, op het terrein rond de Groenoordhallen, zetten trotse eigenaren de gevulde katten - manden in hun auto's. Het begint te regenen. Op een verlaten stuk parkeerplaats doet een zwarte kat een theemuts na. Het is een huiskat die daar toe vallig zit. Hij likt zijn vacht zorg vuldig schoon. Maar niemand kijkt. door Timoteus Waarsenburg leiden - Emile Ratelband voelt mee met de zestien slachtoffers die brandwonden opliepen, toen hij hen over hete kolen liet lopen, maar vindt zelf dat hem geen blaam treft. „Ik voel me niet schuldig, maar als mens tot mens wel verantwoordelijk. Vandaar dat ik vandaag ook contact zal opnemen met de EL CID-commis- sie. Misschien dat ik de slachtof fers kan bezoeken. Maar wellicht stellen ze daar ook geen prijs op. Ik geloof echter niet in een schuldvraag." Ratelband verzorgde afgelopen vrijdag in het kader van de in troductieweek EL CID in het Leids Universitair sportcentrum een optreden over positief den ken. Een onderdeel van het pro gramma vormde het lopen over hete kolen. Na afloop kreeg een aantal deelnemers last van ver brande voeten. Twee slachtof fers zijn er vrij ernstig aan toe. De slachtoffers zijn direct na het optreden per ambulance afge voerd naar het LUMC. Voor juridische stappen is Ratel band evenwel niet bang. „Kijk, het is lullig dat die studenten hun voeten hebben gebrand. Maar dat is slechts een klein groepje geweest. In totaal heb ben zo'n 120 eerstejaars over de hete kolen gelopen. Ruim hon derd mensen hebben nergens last van gehad. Als die paar pechvogels direct door hun va der een aanklacht willen laten indienen, vind ik dat best. Dat is zwak en die mensen blijven de rest van hun leven zwakkelin gen. Ik heb niemand gedwon gen om over de kolen te lopen. Er waren zo'n 1500 volwassen studenten in de zaal. Die staan allemaal op het punt om zelf standig te gaan wonen en eigen verantwoordelijkheden te ne men. Ze wilden graag over de kolen lopen en een aantal van hen heeft daar nu spijt van. Hoe vervelend dat ook is, maar het was hun eigen keuze. Wie z'n billen brandt, moet op de blaren zitten. In dit geval zijn dat hun voeten." Overigens lopen bezoekers van Ratelband vaker brandwonden op als ze bij hem over hete ko len lopen. Ratelband: „In nage noeg alle gevallen ervaart onge veer twintig procent van de mensen die over de kolen gaat dat als 'heet'. Zo'n tien procent van die groep brandt z'n voeten. Vaak wordt alleen die groep in de pers belicht. Maar die kleine minderheid bewijst juist dat de rest - en dat is het overgrote deel - het wél kan. Je moet alles altijd positief benaderen. Zo ook de gebeurtenissen in Leiden. Wat ik daar zeer positief vond, is dat de hulpverleners binnen en kele minuten aanwezig waren." De universiteit voert vandaag overleg over de gebeurtenissen rond het optreden van Ratel band. In elk geval is duidelijk dat de universiteit toekomstige optredens van hem voor stu denten niet ziet zitten. Bij de politie zijn nog geen aangiftes tegen Ratelband binnengeko- Bij de brandweer kwamen in de nacht van zaterdag op zondag ruim 250 meldingen binnen over wateroverlast. Het betrof vooral telefoontjes over ondergelopen kelders en garages onder wonin gen. In 140 gevallen moest de brand weer er aan te pas komen om het water weg te pompen. Zo moest in de Bevrijdingskerk aan de Ae- rent Bruunstraat de kelder waar de cv-ketels staan, worden leeg gepompt. Ook het verkeer onder vond hinder van wegen die blank stonden en tunnels die onderlie pen. Op de foto is een auto te zien die vastliep op de Oegst- geesterweg. De brandweer riep extra perso neel op om iedereen te kunnen helpen en is tot drie uur 's nachts in touw geweest om alle meldin gen af te gaan. Een aantal tv-zen- ders was tijdens het noodweer tijdelijk uit de lucht. Volgens een woordvoerder van kabelexploi tant Casema kwam dat door at mosferische storingen, veroor zaakt door het onweer. „Dan wordt de kwaliteit van de uitzen dingen zo slecht, dat het systeem zichzelf automatisch uitscha kelt." Foto: Hielco Kuipers leiden - De Leidse recherche houdt het erop dat of de aange houden 17-jarige of de 18-jarige Leidenaar de mogelijke dader is van de fatale schietpartij op sta tion Leiden Centraal vorige week. De derde verdachte, een 19-jarige plaatsgenoot, is giste ren vrijgelaten. De twee Leidenaars die de poli tie nu nog vasthoudt, komen op z'n vroegst dinsdag vrij. Dan wordt het tweetal voorgeleid aan de officier van justitie. Die beslist over hun verdere gevan genschap. Dat de derde ver dachte naar huis mocht, bete kent volgens de politie niet dat hij niets met de schietpartij te maken heeft. Zijn aandeel is echter op z'n hoogst 'gering' te noemen. Vorige week donderdagavond kregen een groep Antillianen uit Leiden en een groep Marokka nen uit Rotterdam het met el kaar aan de stok. Ze waren el kaar eerder op de dag al tegen gekomen in de Haarlemmer straat. De ruzie kende op het station voor één van de Marok kanen een fatale afloop. Hij werd tweemaal in het gezicht geschoten en overleed korte tijd later aan zijn verwondingen in het LUMC. De politie komt met tegenstrij dige verklaringen over de relatie tussen de twee groepen. Wel zeggen twee woordvoerders in elk geval met grote stelligheid dat ze elkaar niet kennen van het drugsmilieu. Maar terwijl de eerste verklaart dat de contacten 'vaag' waren, zegt de tweede: „Ze kenden elkaar al langere tijd, en ook al langere tijd in een sfeer van ruzie. Er is dan ook het een en ander aan de schietpartij voorafgegaan." Het drietal heeft al meerdere verklaringen afgelegd. Op grond daarvan is de politie tot de con clusie gekomen dat één van hen, de 17-jarige of de 18-jarige, de dodelijke kogels moet heb ben afgevuurd. Het motief is 'nog redelijk onduidelijk', aldus een politiewoordvoerder. Over de verdere toedracht en de in houd van de verklaringen doet de politie geen mededelingen. Daarmee blijft dus nog onbe kend of iemand een officiële be kentenis heeft afgelegd. (advertentie) ric-Jan Berendsen Het waren 122 zware ki- irs, maar de laatste was de e. Onder begeleiding van itie liepen Robert de Roo, van der Mey, Henny van Sam Denis en Eddy j .zaterdagmiddag vanaf de u elylaan, Leeghwaterstraat Lage Morsweg de Mors- richting café 't Brande- En met hun thuishaven it moest het stoere vijftal - 9 «1 even slikken. Immers, stamkroeg van de wan- stonden een kleine hon denden en bekenden de op te wachten. En toen ïmpioen Raymond van «ld en Arjan van der Meij ip tegemoet kwamen, lie- ft ij menigeen de rillingen mg. Vergeten waren alle en vermoeienissen van voorgaande dagen. Een- ;esh thuis' hadden zij een che- 110.000 gulden voor hun en collega-darter Arjan r Meij bijeengewandeld. ravdjerug in de tijd. Woensdag lari 2001 viel de 18-jarige oor Arjan van der Meij op ouwplaats in Zaandam meter hoogte van een Wonder boven wonder 'fde hij de klap, maar hij el zo'n beetje alle botten in zijn lichaam had. De aar lag zes weken op de ve-care in het AMC om aan een langdurige reva- in het Zeehospitium in t te beginnen. Daar is hij eeds vier keer per week behandeling, ondanks het hij al met één kruk loopt, ndig lopen blijft het doel. Van der Meij was een begena digd darter bij eredivisionist United in 't Brandewijntje en Raymond van Bameveld was zijn idool. Vrienden vein Arjan besloten hem en zijn familie niet in de steek te laten en onder het motto 'we doen het voor Ar jan' een gesponsorde wandel tocht te organiseren vanuit het Belgische Meerle. Woensdag ging de groep van start. Ondanks het feit dat niemand van het kwintet enige wandeler varing had, werd de onderne ming een succes. „Maar we hebben het wel zwaar gehad", aldus De Roo. ^.Vooral de eerste dag was het door de hitte en be nauwdheid bijna niet te doen. En op de tweede dag, toen we bij Dordrecht allerlei rivieren moesten oversteken, leek het meer op een survivaltocht dan op wandelen. Maar we hebben ons er doorheen geslagen. Om dat we aan Arjan bleven denken, door een portie humor en door de uitstekende begeleiding van mijn schoonouders Johan en Neel van Oosten." Diezelfde Van Oosten bedankte zaterdagmiddag alle sponsors uitvoerig. Zo werd het initiatief van de wandelaars door de stichting Leiden Road Runners Fonds beloond met 5000 gul den. Ook Arbeidsbemiddelings bureau Seggment deed een flin- Dartsspeler Ray mond van Bame veld (midden) overhandigt een cheque aan Arjan van der Meij. Rechts kijkt Frans Kortekaas, voor zitter van de Lei den Road Runners Club toe. Op de 2 achtergrond, met microfoon, orga- nisator Johan van Oosten. Foto: Hielco Kuipers ke duit in het zakje en verder waren er talloze grote en kleine re giften. Zo kwam het bedrag op ruim negen mille. „Te wei nig", vond Evert van Seggelen van Seggment, die er de ronde som van 10 mille van maakte. De cheque werd tenslotte door Van Bameveld aan een geëmo tioneerde Arjan van der Meij overhandigd. „Uniek", vond van Seggelen. „Waar vind je dat nog, zoveel vriendschap?" Russell Crowe als Romeinse vechtjas in spektakelfilm Leidsch Dagblad Openlucht Bioscoop Op megascherm van 15x7 meter Projectie: Stichting Openlucht Bioscoop. Rotterdam

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11