Badplaats in 'ZandvoortHet is het allemaal net niet' 930 \'v^t Corstiaan de Vries en zijn passie voor esthetiek F 1M± T!f;h •TKI'H 'M I DENK AAN GEHALJVEERDE TELEGRAMTARIEF -Uj 10 WOORDEN BINftNENLAND 25 CENT Het telegram verdrongen door de moderne techniek Het veel besproken huwelijk van kroonprins Haakon Interview William Hilsley stelde zijn leven in dienst van de muziek Scheveningen heeft De Pier. Noordwijk lokt de vakantieganger nog altijd met het Grand Hotel Huis ter Duin. En Zandvoort, ooit Neerlands badplaats Nummer Een? Gebrek aan daadkracht bij ondernemers en gemeentebestuur maakt dat de verloedering in het dorp om zich heen grijpt. De badplaats dreigt af te glijden naar een patatdorp waar weinig valt te beleven. Een ondernemer: „De meeste bezoekers zijn enthousiast over de strandpaviljoens. Maar voor de rest? Zandvoort heeft een paar leuke winkeltjes en een of twee goede eettentjes, dan heb je het gehad." door Carlo Nijveen HHicht wanhopig drentelt de per Zon- expres naar Zandvoort gereisde toerist over het Stationsplein. 'Het strand, waar vind ik het strand?', is de vraag die de badplaatsganger van het gezicht valt af te lezen. Helaas, tussen de verveloze, van bielzen gemaakte bloembakken op het plein valt nergens een bewegwijzerings bordje te zien. Een korte aarzeling. Dan besluit de toerist het licht glooiende paadje naar De Passa ge te beklimmen. Daar wacht hem een volgende teleurstelling. Na een kleine wandeling langs een rijtje armetierig ogende winkels en derderangs eettentjes belandt de reiziger op het Burgemeester Van Fenemaplein. Het plein, dat aan drie kanten wordt omsloten door grauwe, schier eindeloze flats, zou in de Bijlmer zeker niet misstaan. 'Wil ik hier het strand nog wel vinden?', vraagt de toerist zich tussen de galerijbunkers op de vrijwel uit gestorven Zandvoortse boulevard af. Op het strand - even verderop - lijkt het plotseling feest. Vanuit een van de bad plaatspaviljoens dwarrelen flarden Brazi liaanse carnavalsmuziek. In het pikke donker baant de inmiddels ietwat ver moeide wandelaar zich met hernieuwde energie een weg door het mulle zand, op weg naar de verrassingsparty. Helaas, het Zuid-Amerikaanse feestje bij paviljoen Que Pasa? blijkt besloten. De slechts met een handjevol bezoekers gevulde naburige strandrestaurants ogen evenmin verre van uitnodigend. Teleur gesteld sloft de toerist terug naar de bou levard, nog steeds belust op vakantiever tier. Ergens moet dat toch te halen zijn? Zandvoort. Patatdorp aan de Noordzee. Zeker, de ongeveer zes kilometer lange kuststrook voor de deur van de Noord- Hollandse badplaats kan de toerist nog altijd bekoren. Het strand is vers opge hoogd en langs de boulevards is een goed smakende zoute haring traditioneel moeiteloos te vinden. Op de vrijwel altijd prettig drukke terrasjes aan het Kerkplein is het - als het 's avonds nog wat nazo- mert - eveneens goed toeven. Geen vermaak Toch loopt het in de ooit zo swingende badplaats anno 2001 verre van gesmeerd. Dat wordt het duidelijkst zichtbaar in het dorpshart. Want waar de kroegbazen op het Kerkplein en de collega-horecaonder nemers aan het begin van de Haltestraat redelijk goed lijken te boeren, wachten de iets verder van het centrum gelegen eet tentjes en cafés ook op zwoele zomerda gen tevergeefs op klandizie. De wandeling tussen de Noordzeekust en het Zandvoortse centrum duurt amper drie minuten. Toch lijkt het merendeel van de dagjesmensen en de hotelgasten zich bij het verlaten van het strand zo snel mogelijk uit de voeten te maken, hunkerend naar de 'vermaakscentra' Haarlem en Amsterdam. Want entertain ment heeft Zandvoort voor de moderne (lees: verwend geraakte) toerist niet of nauwelijks te bieden, weet algemeen ma nager Michael Dorst (36) van het aan de rand van de badplaats gelegen vakantie park Gr an Dorado. „Onze gasten komen vooral voor de zee", zegt Dorst, tevens bestuurslid van de Stichting Zandvoort Promotie. „Over het dorp zelf hoor ik hen niet zo vaak praten. De meeste bezoekers zijn wel enthousiast over de strandpaviljoens. Maar voor de rest? Zandvoort heeft een paar leuke win keltjes en een of twee goede eettentjes, dan heb je het gehad." In het vakantiepark is het steevast drin gen geblazen. De ook bij Gran Dorado Zandvoort enkele jaren geleden ingezette recessie is inmiddels overwonnen. Sinds 1999 mag het park zich volgens Dorst weer verheugen in een jaarlijks stijgend aantal bezoekers: veelal Brabanders en Limburgers, aangevuld met een groot le gioen Duitsers en een enkele verdwaalde Brit. In de bak met toeristische attractie- folders bij de receptie van het vakantie park zoeken zij echter tevergeefs naar tips over de badplaats pal naast de deur. Ter wijl Amsterdam en andere Nederlandse gemeenten in de folderbak met allerlei lekkermakers ruim vertegenwoordigd zijn. Dorst: „Zandvoort lijkt op een van onze bungalows van vóór de verbouwing: een enigszins bouwvallig vakantiehuisje, zon der vaatwasser en magnetron. Het is het allemaal net niet. Terwijl deze badplaats het recreatief gezien met een overdekte kartbaan of een snowcenter al stukken beter zou doen." Leeg De naar vertier zoekende toerist struint inmiddels door de Haltestraat. Al ogen de plaatselijke terrasjes nog zo charmant, de meeste stoelen blijven leeg. Treurigheid troef. Eigenaar Serge van Lent (29) van het discotheek Chin- Chin is een van de weinige lokale horecaondernemers die de kassa met regelmaat hoort rinkelen. Ook op de zaterdagavond waarop het muziek spektakel Dance Valley tienduizenden tie ners en twintigers naar Spaamwoude trekt, loopt Chin-Chin moeiteloos vol. Het in 1958 geopende café is van oudsher een dorpskroeg, verduidelijkt Van Lent. „Maar wij krijgen ook veel bezoek van Gran Dorado-gasten." De zweterige drukte bij Chin- Chin kan echter niet verhullen dat de tien jaar gele den nog volop bruisende Haltestraat in middels niet erg sprankelt, vindt Van Lent. „Het zou hier elke avond vol moe ten zitten, maar dat gebeurt al zo'n jaar of vijf niet meer. Terwijl de Haltestraat vroe ger toch de officieuze hoofdstraat van Zandvoort was. Ja, wij hebben een mooi strand en een paar goede paviljoens, maar in de strijd om de toerist met de be ter gevulde portemonnee leggen we het gewoon af tegen Noordwijk en Scheve ningen." Evenals menig andere Zandvoorter foe tert ook de kroegbaas op het zwalkerige lokale parkeerbeleid, dat volgens hem veel toeristen afschrikt. Als de automobi list in het dorp of langs de boulevards al een plekje vindt om de vierwieler weg te zetten, moet hij daarvoor pittig betalen. Ook de allesbehalve verleidelijk ogende Midden Boulevard is Van Lent al jaren lang een doorn in het oog. De na de Tweede Wereldoorlog vooral met hoog bouw volgestouwde boule wacht al jaren op een omvangrijke opknapbeurt, maar de opeenvolgende gemeentebesturen zijn er nog altijd niet in geslaagd een ade quaat en voor het merendeel van de Zandvoorters acceptabel plan op tafel te krijgen. Verloedering Niet alleen op de Midden Boulevard, ook tussen de boetiekjes en andere winkeltjes aan de Kerkstraat is de sluipende verloe dering van Zandvoort zichtbaar. Een aan tal winkels staat leeg. In andere panden wisselen de winkeliers elkaar in een bij zonder rap tempo af. „De Kerkstraat zat vroeger vol leven, maar is inmiddels een beetje afgestorven", vindt Hema-baas Theo van der Laan (37). Met een aantal andere ondernemers en onroerend goedeigenaren - samengegaan in een onlangs opgerichte Vereniging van Eigenaren - wil hij het in de versukkeling geraakte dorpshart nieuw leven inblazen. De vereniging moet de eigen leden en an dere vastgoedbezitters er onder meer toe bewegen hun panden beter te onderhou den. „Als toeristentrekpleister had Zandvoort twintig jaar geleden nog een grote voor sprong op andere kustplaatsen. Van die voorsprong is niets meer over. De winke liers die zich hier tegenwoordig nieuw vestigen, brengen het dorp meestal meer van hetzelfde. In de Kerkstraat zitten te veel winkels die een permanente uitver koop houden. Dat doet het straatbeeld geen goed", vindt Van der Laan. Ook het twee jaar geleden geopende win kelcomplex Jupiter in de Haltestraat lijkt te worden meegezogen in de midden- standsmalaise die mede wordt veroor zaakt door het dalende aantal Zandvoort- gangers. Kennemerlanders die een paar jaar geleden voor de boodschappen spe ciaal naar Zandvoort kwamen, halen de dagelijkse behoeften anno 2001 in eigen buurt. Kreeg het Jupiter-complex - met daarin dertien winkels en een restaurant - in de eerste zes maanden van 2000 nog ruim 47.000 bezoekers binnen de poorten, tot juli van dit jaar waren dat er zo'n twee duizend minder. Een hard gelag voor ei genaar Cees Bruynzeel (57), want met Ju piter moest Zandvoort juist weer nieuw elan krijgen. De winkelcomplex-baas weet maar al te goed waarom dat slechts ten dele is gelukt. „Voor mensen die van buitenaf hierheen komen, is Zandvoort al vijf jaar lang uiterst moeilijk bereikbaar. In die periode werd telkens gewerkt aan 0 een van de twee toegangswegen", mop pert de ondernemer. Ook Bruynzeel neemt het nogal sjofel uitziende dorps centrum op de korrel. Vooral het plein waaraan het winkelcentrum ligt, moet het ontgelden. „Dat plein vormt de entree van het dorp, maar het ziet er niet uit. Er zouden minstens een paar terrasjes moe ten komen." Inderdaad, bij de aanblik van het Raad huisplein raakt de dolende toerist nog somberder. Het plein wordt vrijwel volle dig overschaduwd door het immense ABN-gebouw. En ook de aanblik van het bouwvallige busstation dat aan het plein grenst, maakt niet blij. Dan maar weer te rug richting strand. (zie verder elders in deze bijlage)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1