Studenten gewond bij Ratelband 'Aanpak langdurige werkloosheid faalt' 'Grote farmaceutische bedrijven drukken kleintjes uit de markt' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD VANDAAG LX in deze krant circa 100 VACATURES VAN ROY N EN VISSERS C.S. Vuurlopen in Leidse sporthal Nederland doet mee aan NAVO-macht Macedonië Kok: Salarissen topmanagers openbaar Miljoenenstrop dreigt voor boekwinkels Cistron zet telecomdiensten in afgeslankte vorm voort 2 WEKEN j. lllonvaarder teve Fossett laagt weer niet )pnieuw riante oonstijging opmanagers ',j Woningtaxatie olgens Eigen e' luis oneerlijk ie- ijk te echtenfaculteit "Jtelt orde zaken Vilddreef in jfj pstand [gen bouwplan rangelist Mattheüs het leven niet meer an het voedsel en het chaam meer dan de eding? achtige foto van fotograaf Kees legi togdalem ('ik heb er een beetje iptekening van gemaakt') siert «pagina van de Amateurvoet- «ge die komende woensdag bij ed- Hsch Dagblad verschijnt F TV extra uitgave blikken trainers, ien elftallen van alle amateur- ui de regio vooruit op het nieu- tbalseizoen. In de bijlage ook Hview met de 17-jarige Ajacied eitinga uit Ter Aar, meningen snieuwe zaalvoetbal-bal en het ite wedstrijdprogramma. Het begint volgende week zaterdag tervoetbal. Een week later is de aftrap. (advertentie) U vindt de baan die bij u past in w.leidschdQgblad.nl NR. 42698 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag l8 AUGUSTUS 2001 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362. Alleen controversiële bedrijven maken kans door Ruud Sep leiden - Steeds meer grote farmaceuti sche bedrijven stappen in de biotech nologie. Daardoor wordt het voor de kleintjes steeds moeilijker om aan kapi taal te komen. Alleen nieuwe bedrijven die zich met echt controversiële zaken bezighouden, maken nog een kans. Dat zegt Centocor-directeur P. Tetteroo naar aanleiding van de samenwerking die zijn bedrijf afgelopen week aanging met Crucell. „Dan moet je denken aan het werken met stamcellen, die gewon nen worden uit geaborteerde foetussen en restembryo's van IVF-behandelin- gen." De gevestigde bedrijven durven zich hieraan nog niet te branden. Het lijkt een tegenstelling: Pharming gaat bijna kopje onder terwijl buurman Crucell een miljoenendeal sluit met de collega's van Centocor. Maar het zijn gewoon twee kanten van dezelfde me daille, meent Tetteroo. „Het zijn allebei gevolgen van het complexe en langdu rige onderzoekstraject dat doorlopen moet worden om uiteindelijk een me dicijn op de markt te brengen." De ontwikkeling van medicijnen via biotechnologie - het werk waar Phar ming, Crucell en Centocor zich mee bezighouden - begint steeds meer een zaak te worden van de gevestigde me dicijnproducenten. Tetteroo: „De ge vestigde orde had heel lang het idee dat die biotechbedrijven eerst maar eens moesten bewijzen dat ze iets hadden dat werkt. Ze geloofden niet dat het mogelijk was om ziekten te bestrijden met menselijke antistoffen. Ze meen den dat het lichaam daarop zou reage ren met anti-antistoffen. Maar inmid dels beseffen ze allemaal dat de interes sante ontwikkelingen toch uit deze hoek komen." Centocor behoort al enige tijd tot die gevestigde orde. Het Amerikaans/Leidse bedrijf werd twee jaar geleden voor 4,9 miljard dol lar overgenomen door medicijngigant Johnson Johnson. Centocor haalt volgens planning dit jaar voor het eerst een omzet van 2,5 miljard gulden en telt ruim tweeduizend werknemers, waarvan zevenhonderd in Leiden. De alliantie die deze week vanuit het Ame rikaanse hoofdkwartier werd gesloten met het een paar honderd meter ver derop gelegen Crucell is voor Centocor een nieuwe stap in hèt uitbouwen van haar activiteiten. „Tot nu toe hadden we alleen overeenkomsten met niet- commerciële onderzoeksinstellingen", zegt Tetteroo. „Maar in de toekomst zullen we ook allianties aangaan met bedrijven. In Amerika hebben we mensen in dienst die de hele dag niet anders doen dan met bedrijven praten om te kijken of ze producten en technieken in huis hebben die voor ons interessant zijn." Erbij: 'Patiënt wint altijd in biotech' door Herman Joustra leiden - Vijfentwintig tot dertig studenten zijn gistermiddag ge wond geraakt bij een optreden van Emile Ratelband in de univer sitaire sporthal, in het kader van de EL CID-week. Ze liepen brand wonden op bij het lopen over gloeiende houtskool. De slachtof fers zijn per ambulance vervoerd naar de eerstehulp afdeling van het LUMC. De Leidse universiteit neemt de kwestie hoog op. De komende dagen bekijkt men of Ratelband mogelijk aansprakelijk kan wor den gesteld voor het gebeurde, zegt woordvoerder W. van Ame- rongen. Eén van de gewonden was er met derdegraads brandwonden het slechtst aan toe. De acht overige 'ziekenhuisgangers' hadden tweede- en eerstegraads brandwonden. Ziekenhuisopna me bleek in geen enkel geval nodig. „Derdegraads brand wonden zijn ernstig", zegt een woordvoerster van de GGD. „Maar hoe riskant dergelijke wonden zijn, hangt vooral af van het percentage van het li chaamsoppervlak dat is ver brand. In het geval van voetzo len is dat natuurlijk relatief ge ring. Maar ik neem wel aan dat de persoon in kwestie nog een aantal malen voor controle en behandeling terug moet ko men." Zeven studenten konden ter plekke aan hun verwondingen worden behandeld. Naar schat ting van het ambulanceperso neel liepen in elk geval nog eens tien tot vijftien studenten lichte verwondingen op, zoals blaren, bij hun wandeling over de gloei ende matten. Mogelijk ligt dat aantal zelfs nog hoger, volgens de woordvoerster van de GGD, omdat misschien niet iedereen zich bij het ambulancepersoneel heeft gemeld. Ratelband, die zichzelf afficheert als 'entertainer', presenteert zijn shows volgens de theorie van het zogenoemde Neuro Linguïs tisch Programmeren. Die komt in het kort neer op het zelf stu ren, zelf programmeren van je hersenen. Eén van de motto's die hij daarbij hanteert is 'Ik wil, dus ik kan'. Aan het eind van zijn optredens vraagt Emile Ra telband vrijwilligers met blote voeten over gloeiende houtskool te lopen, om deze stelling te on derbouwen. Ook gisteren deed hij dat. Ratelband schreef bo vendien ooit een boek met als titel 'De Vuurloper'. Aan het begin van zijn optreden had Ratelband zijn gehoor al voorgehouden negatieve ge dachten uit te bannen, te gelo ven in zichzelf en weerstand te overwinnen. Wie bijvoorbeeld over gloeiende houtskool wilde lopen, moest positief denken. Dus niet: „Hoe moet dat nou vanavond in de disco, in die rol stoel?" Hij refereerde daarmee aan het slotfeest van de El CID- week, gisteravond in discotheek In Casa. Ratelband raakte al eerder in opspraak, nadat bezoekers van zijn shows brandwonden aan de voeten hadden opgelopen. De entertainer zelf ontkende dat overigens niet, maar wuifde klachten daarover altijd luchtig weg. Pagina Leiden: Ratelband wees niet op risico's Een van de negen studenten die gisteren na een optreden van Emile Ratelband in het ziekenhuis hun ver brande voeten moesten laten behandelen. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) den haag/skopje/anp/dpa/rtr - Nederland stelt troepen beschikbaar voor de NAVO- macht die de Albanese rebellen in Macedo nië moet gaan ontwapenen. Een besluit óver het sturen daarvan zal waarschijnlijk volgende week vallen. De eerste kwartier makers die de komst van de westerse troe pen voorbereiden, zijn gisteren in de Bal- kanstaat aangekomen. Een hoge functionaris van het Macedoni sche ministerie van defensie verwacht dat er 6.000 tot 8.000 lichte wapens worden inge zameld. De rebellen zeggen 2.500 wapens te hebben. Het kabinet besloot gisteren 250 soldaten van de 11de luchtmobiele brigade uit Schaarsbergen beschikbaar te stellen. Als. ook de Tweede Kamer hiermee akkoord gaat, vertrekken zij op korte termijn naar Macedonië. Een meerderheid van de Kamer staat in beginsel positief tegenover uitzen ding. De NAVO-macht bestaat uit in totaal 3.500 man, die dertig dagen blijven. Met de ontwapening wordt uitvoering gege ven aan het vredesakkoord dat maandag in de Macedonische hoofdstad Skopje werd ondertekend. De regering en de Albanezen sloten de overeenkomst na moeizame on derhandelingen, die door het westen wer den geleid. Hiermee moet een eind komen aan een gewelddadig conflict dat een half jaar geleden begon. De NAVO stelde een besluit over het sturen van vredestroepen gisteren uit. Het bondge nootschap wil eerst zeker weten dat het staakt-het-vuren dat van kracht is, wordt nageleefd. Opperbevelhebber Ralston, gaat daarom maandag naar Skopje om er pools hoogte te nemen. Zijn bevindingen zullen doorslaggevend zijn voor de eventuele doorgang van de missie. Veel lidstaten van de NAVO willen dat het bestand duurzaam is voordat er manschappen heengaan. Minister van defensie De Grave verklaarde gisteren dat er weinig risico's kleven aan de voorgenomen vredesoperatie. Maar de be windsman sluit niet uit dat de Nederlandse militairen te maken krijgen met provocaties. Pagina Buitenland: Nederlanders onder Brits bevel '2È3 www.forges.nl BIEZE tel. (026) 384 22 22 den haag/gpd - De salarissen van topmanagers moeten voort aan worden gepubliceerd. De Verenigingen van Aandeelhou ders kunnen binnenkort salaris sen en beloningsstructuren af keuren. Ondernemingsraden krijgen het recht de inkomsten van hun bazen aan de orde te stellen. Deze maatregelen maakte pre mier Kok gistermiddag na af loop van de ministerraad be kend. Ze zijn het antwoord van het kabinet op extreme loons verhogingen voor captains of in dustry. Voordat ze van kracht kunnen worden, moet de Twee de Kamer zich over de wets voorstellen uitspreken. De vakbonden reageerden gis teravond niet echt juichend op de voorstellen van het kabinet. „Het is een begin, maar niet vol doende", aldus FNV-woord- voerder Paulus Plas. „De publi catieplicht voor salarissen van topmanagers is bovendien niet nieuw." Ais het aan het FNV ligt, moeten er ook maatregelen in de belastingsfeer komen. Het woord 'kleptotax' wil Plas niet in de mond nemen, maar een top tarief van 52 procent voor dit soort salarissen is volgens hem 'veel te laag'. CNV-woordvoer- ster Karin Jansen zit op dezelfde lijn. „Het is een begin, maar we zijn er nog lang niet." De werk geversorganisatie VNO/NCW vindt de voorstellen van het ka binet op een aantal punten juist te ver gaan. Pagina Economie: Weer riante loonstijging bestuurders den haag/gpd - De invoering van de euro dreigt een financië le strop te worden voor de Ne derlandse boekhandel. De win kels hebben nog voor miljoenen guldens aan boekenbonnen in huis die op 1 januari 2002 on verkoopbaar worden. De Nederlandse Boekenbon heeft daarom de boekwinkels opgeroepen met spoed de bon nen te verkopen die zijn uitge geven vóór 1 november 1999 en waarop geen bedrag in euro's staat. Uit de enquête die de or ganisatie onlangs uitvoerde, bleek dat er nog veel van deze boekenbonnen in omloop zijn. „Ik hoop dat het er nu inmid dels wat minder zijn dan de on geveer driehonderduizend exemplaren", aldus Boekenbon- directeur mr AC. Doeser in Boekblad. De bonnen die na 1 november 1999 zijn uitgegeven, kan de boekhandel volgend jaar en lang daarna blijven innemen. Het is echter de vraag of de klant prijs stelt op bonnen van 4,54 of 11,34 euro (respectievelijk 10 en 25 gulden). De nieuwe boeken bon met waarden van vijf tot veertig euro komen pas eind dit jaar op de markt. door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Het Al- phense bedrijf Cistron Telecom kan blijven bestaan, als het in sterk verkleinde vorm verder gaat. De problemen waarin de telefonie-aanbieder verzeild is geraakt, zijn vooral veroorzaakt door een te voortvarende start en een gebrek aan investeerders. De ruzie met KPN werd pas pro blematisch toen de telecomgi- gant op Cistrons dieptepunt re keningen presenteerde, die vol gens het bedrijf veel te hoog wa ren. Dat zegt algemeen directeur E. Tuinder in een interview in deze krant. Door de ambities flink naar be neden bij te stellen is het een voudiger om geldschieters te vinden. Het is niet duidelijk of dat de werkgelegenheid in ge vaar brengt voor de negen van de zeventig werknemers die zich met telecom bezighouden. Tuinder is ervan overtuigd is dat er een markt is voor zijn pro ducten: telecommunicatiedien sten buiten KPN om. Pagina Regio: Cistron op kleinere schaal verder den haag/gpd) - De miljarden guldens die jaarlijks besteed worden om langdurig werklozen aan een baan te helpen zijn wei nig effectief. Dat concludeert een ambtelijke werkgroep onder leiding van de secretaris-gene raal van sociale zaken Gerritse. De werkgroep heeft de effectivi teit van de maatregelen onder zocht in opdracht van minister van sociale zaken Vermeend. Twaalf jaar geleden, onder het kabinet Lubbers, is een begin gemaakt met het gericht aan pakken van de langdurige werk loosheid. In die tijd werd jaar lijks zes miljard gulden voor dit doel uitgegeven. Inmiddels is dat twaalf miljard gulden per jaar geworden. In dit bedrag zit ten overigens ook de loonkosten van de Melkertbanen, de kosten voor de sociale werkplaatsen en de kosten voor de scholingsaf trek en de belastingkorting die werkgevers krijgen als ze een langdurig werkloze in dienst ne men. Ondanks al die miljarden is de langdurige werkloosheid gemid deld met slechts dertien procent per jaar gedaald in de afgelopen twaalf jaar. Vorig jaar ontvingen nog 82.000 mensen die langer dan een jaar werkloos waren een WW-uitkering. In 1995 wa ren dat er nog 247.000. De werk groep concludeert onder meer dat de doorstroming van Mel kertbanen naar regulier werk hapert, de controle op de sollici tatieplicht tekort schiet en er nauwelijks strafkortingen wor den gegeven aan langdurig werklozen die niet willen wer ken. Een aantal jaar geleden trokken de sociale diensten aan Kaartjesautomaat alleen met pinpas utrecht - De Nederlandse Spoorwegen gaan in november en december de kaartautoma- ten op stations voor de euro ombouwen. Gevolg is dat reizi gers een treinkaartje uit de au tomaat dan alleen nog met hun pinpas kunnen betalen. Vanaf 1 januari 2002 is het weer moge lijk om zowel met muntgeld als met de pinpas te betalen. Vredevoogd wordt kamerheer leiden/den haag - Bij Konink lijk Besluit is L. Vredevoogd per 1 september 2001 benoemd tot Kamerheer in Den Haag. Vre devoogd (1938) is nu voorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit Leiden. De kamerheren, tien in getal, heb ben als functie het begeleiden, vertegenwoordigen en advise ren van het staatshoofd. Studenten helpen vluchtelingen oegstgeest - Bewoners van de studentenbarakken aan de Ou de Rijnsburgerweg hebben een actiegroep opgericht om te zor gen dat vluchtelingen die dat willen, nog een tijdje op het ter rein kunnen blijven wonen. Zelf mogen de studenten nog min stens anderhalf jaar op het complex blijven. Volgens hen is er ruimte genoeg voor de asiel zoekers. Die zouden onder een regeling moeten vallen die in houdt dat ze niet door het COA (Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers) worden gehuisvest, maar bij vrienden wonen. „Wij willen ons graag opwerpen als vrienden", zeggen de studen ten. Pagina Leidse regio Gestrande walvis snel 'ontmanteld' lagos - Een blauwe vinvis die op het strand bij Lagos was aangespoeld, is door bewoners van sloppenwijken in ijltempo uitgebeend en in mootjes ge hakt. Toen verslaggevers kwa men kijken staken alleen nog baleinen uit de branding om hoog. Drommen mensen waren bezig de laatste restjes van het geraamte te snijden. Met stok ken en knuppels zwaaiende jongeren bedongen een 'en treegeld' van 20 tot 50 naira (43 cent en 1,07 gulden) te betalen. Vrouwen en jongens boden vuistgrote stukken vis te koop aan. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: I Telefoor Werkgroep noemt besteding miljarden weinig effectief de bel omdat ze niet voldoende geschikte bijstandstrekkers had den om het aanbod van Mel kertbanen op te vullen. Vermeend had om het rapport gevraagd omdat onduidelijk was hoe het beleid in de praktijk uit pakte. De ambtelijke werkgroep, waar ambtenaren van zeven mi nisteries. waaronder sociale za ken, financiën, economische za ken en onderwijs, zitting had den concludeert dat het beleid 'weinig effectief is geweest. Het rapport moet nog besproken worden in de ministerraad. (I.v.m controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1