'Ratelband wees niet op risico's' LEIDE REGIO Leidse rechtenfaculteit stelt orde op zaken 'Dader schietpartij vrijwel zeker gepakt' Bloemen voor een echte Leidse Nieuwe lessen in Het Leidse Volkshuis Cursussen Rijngeest Groep EX-VOTO ^BKM Universiteit wist niets van eerdere gewonden Ratelband door Herman Joustra vervolg van voorpagina leioen - Dat er bij eerdere optre dens van Ratelband ook gewon den zijn gevallen, was bij de uni versiteit niet bekend, zegt woordvoerder Wim van Ameron- gen. Om die reden is nooit over wogen de entertainer niet uit te nodigen voor een optreden in de introductieweek. „Vooraf hebben twee leden van het EL CID-comité twee uur lang met Ratelband gesproken. Hij heeft bij die gelegenheid niet op de risico's gewezen. En an dere verhalen over gewonden kenden we niet." Ratelband raakte echter al eer der in opspraak, nadat bezoe kers van zijn shows brandwon den aan de voeten hadden op gelopen. Ratelband zelf heeft daar nooit een probleem van gemaakt. Zo gaf hij na een sessie in Ede waarbij ruim vijftien middelbare scholieren gewond raakten als commentaar dat dat 'een normaal percentage' was. „Dat kan gebeuren, het is niet ongevaarlijk. Je hebt altijd van die wijsneuzen die niet precies doen wat ik zeg." De studenten zouden gisteren gewond zijn ge raakt, omdat ze na het lopen over de houtskool, niet snel ge noeg hun voeten schoon ge klopt zouden hebben, zeggen ooggetuigen. Zo'n tachtig vrij willigers hadden nergens last van. In een telefonische reactie te genover TV West toonde Ratel band zich geschokt. „Dat twin tig procent iets voelt na afloop is normaal. Dat de gevolgen nu veel ernsti ger waren, kwam voor hem ook als een verrassing. „Maar ik stel mij ook de vraag: hoe kan het dat de rest niets is overkomen?" Tegelijkertijd zei hij zichzelf wel af te vragen of hij de vrijwilligers wel had gewezen op de mogelij ke consequenties en of hij de proef wel duidelijk had uitge legd. Verder zei hij volgende week naar Leiden te willen ko men om 'het weer goed te ma ken met de studenten'. Op wat voor een manier zei hij niet. De universiteit betreurt het voorval in elk geval zeer. „Dat dit juist gebeurt bij de introduc tieweek, die georganiseerd is voor en door studenten, is heel erg jammer", zegt Van Ameron- gen. „Georganiseerd door zeer enthousiaste mensen. Het is ge woon ontroerend om te zien hoeveel ze over hebben voor de nieuwe lichting. Tot het voorval is het ook een ontzettend leuke week geweest." Tal van mensen van de organi satie hebben zich vanaf de eer ste minuut bezig gehouden met de opvang van de gewonden. Geluk bij een ongeluk was vol gens Van Amerongen, dat één van de leden van het EL CID-co- mité arts is. Bovendien waren er verscheidene geneeskundestu- denten aanwezig die ter plekke hulp hebben kunnen bieden. leiden - Bloemen voor mevrouw A.M. van Teylingen- Straathof uit Leiden, die gisteren 102 jaar oud werd. Ze kreeg vrijdagmorgen bezoek van burgemeester Postma, die haar kwam feliciteren. De jarige woont al sinds 1990 in het Hof van Roomburg waar ze, zoals ze zelf zegt, lief devol wordt verzorgd. Van Teylingen is op 18 augustus 1899 geboren aan de Zoeterwoudsesingel en heeft haar hele leven in Leiden gewoond. In 1922 trouwde ze, maar het huwelijksgeluk was van korte duur: na zeven weken al overleed haar man aan longonsteking en influenza. Mevrouw Van Teyilingen kreeg een dochter, zij overleed in 1995. Met haar kleinzoons heeft de Leidse dagelijks contact, en elke zondag komen ze op bezoek. Foto: Henk Bouwman leiden - Het cursusprogramma van Het Leidse Volkshuis voor het komende seizoen is uit. Vanaf deze week is het mogelijk om in te schrijven. Naast het vertrouwde aanbod zijn er tal van nieu we cursussen. De cursus '100 jaar jazzmuziek', bijvoorbeeld. Verder is er een basistraining Zen-meditatie om kennis te maken met deze Japanse meditatie- vorm. Ook wordt een aantal cursussen gegeven op het gebied van dans en ontspanning en crea tieve cursussen. Daarnaast biedt Het Volkshuis talencursussen aan en een cursus gebarentaal. Dit jaar staan er voor het eerst Volkshuislezingen op het programma: drie series van elk zeven lezingen. De thema's zijn Leidse geschiedenis, kunst en cultuur en gezond heid en levenswijzen. Voor meer informatie over deze en de overige cur sussen kan contact worden opgenomen met Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon nummer 5149180. Het Volkshuis is geopend op maandag van 13.30 tot 16.30 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.30 uur. Het e-mail adres is: leidsevolkshuis@lwo.nl. De vernieuwde website is te vinden op www.leidse- volkshuis.nl lieuw dak voor SEC |n Voorhout tudenten in die voor itielzoekers zaterdag l8 AUGUSTUS 2001 De Leidse hoogleraar De Roos is één van de drie nieuwe bestuurders van de rechtenfaculteit. „Ons succes heeft ons blind gemaakt voor eigen feilen." Foto: Henk Bouwman Veertig wetenschappelijk onderzoekers moeten weg door Wilfred Simons leiden - De Leidse rechtenfacul teit staat voor een moeilijk half jaar. Sinds begin dit jaar bekend werd dat de faculteit niet goed functioneerde, heeft een nieuw driekoppig faculteitsbestuur on der leiding van bestuurlijk zwaar gewicht Th. Ouené een nieuwe opzet bedacht. De komende maanden verdelen Ouené en me debestuurders C. Stolker en Th. de Roos de 'taken en de functies' opnieuw. „Daarna is het de beurt aan de poppetjes." De Leidse rechtenfaculteit zit in de problemen. Het boekjaar 2000 werd afgesloten met een tekort van 5,2 miljoen gulden. Het faculteitsbestuur berekende dat als dit zo zou doorgaan, het verlies in 2005 zou oplopen tot maar liefst 25 miljoen. De be langrijkste oorzaak van het te kort was het afgenomen aantal studenten. Hoe minder studen ten, hoe minder het ministerie van onderwijs aan de faculteit uitkeert. Met 160 wetenschap pelijke medewerkers zat de fa culteit te ruim in haar jas. Het College van Bestuur stelde vast dat het vorige faculteitsbe stuur zich in de problemen vast liep. Er was een 'bestuurlijke impasse'. Zij vroeg een externe visitatiecommissie om de facul teit door te lichten. Die vond problemen te over. De faculteit is een 'eilandenrijk'. De vijf de partementen (afdelingen) heb ben geen 'groepsgevoel'. Ze zijn op zichzelf gericht en kijken niet naar wat de collega's doen. De faculteit is ook 'introvert', de wetenschappelijk medewerkers vinden dat 'Leiden niet voorop hoeft te lopen'. „Dat heeft ons blind gemaakt voor eigen fei len." Deels komt dat volgens be stuurder De Roos doordat Lei den van oudsher een degelijke naam heeft. „Het onderwijs is goed. We zijn er de afgelopen ja ren ook in geslaagd om grote namen binnen te halen." In maart trad een interim-facul teitsbestuur aan, onder leiding van Quené. Het heeft tot 2004 de tijd gekregen om orde op za ken te stellen. De faculteit con centreert zich op vijf kernvak ken, te weten civielrecht, pu bliekrecht, strafrecht en crimi nologie, fiscale en economische vakken en metajuridica (onder meer rechtsgeschiedenis en rechtsfilosofie). Dat er vakken gaan verdwijnen of met andere worden samengevoegd, staat vast. De Roos hoopt dat hij sommige specialisaties kan overdragen aan andere facultei ten. Zo is het vak 'constitutio neel recht en de geschiedenis van het staatsrecht in Afrika' misschien beter op zijn plek bij het Afrika Studie Centrum. Het aantal voltijdbanen voor wetenschappelijke medewerkers wordt met veertig verminderd tot 120. Geschrapt wordt vooral in het grote aantal parttime hoogleraren. Slechts zestien van de 75 hoogleraren werken nu fulltime. Teveel werk komt daar door terecht op de schouders van de (hoofd-) docenten. De Roos sluit gedwongen ontslagen niet uit. Wel benadrukt hij dat 'de mensen rustig om zich heen kunnen kijken'. Bovendien, is hem opgevallen, is Quené 'geen kille saneerder', maar 'een man met een goed oog voor de men sen en verhoudingen'. Quené, Stolker en De Roos grij pen de reorganisatie aan om het onderwijs aan de rechtenstu denten te moderniseren. Vol gend jaar gaat het onderwijs vol gens het Angelsaksische model van start In drie jaar kunnen de studenten de titel 'bachelor' ver werven. Het vierde studiejaar is voor de masterstitel. „Dat is kort", vindt ook De Roos. „Een tweejarige masterfase zou beter zijn, maar de financiën voor een vijfde studiejaar ontbreken nog." De faculteit wil de Leidse rech tenstudenten 'breed opleiden'. „We willen geen techneuten of superspecialisten, maar genera listen die op een beredeneerde manier het recht kunnen toe passen." De Roos stelt zich voor dat de Leidse juristen vooral in de 'to- gaberoepen' terechtkomen, dus in de advocatuur of bij de recht bank. Ook moeten ze als be drijfsjurist of overheidsjurist kunnen werken. De faculteit wordt in de loop van 2003 ondergebracht in het Kamerlingh Onneslaboratori- um. Eindelijk zitten alle depar tementen dan bij elkaar in één gebouw. „Dat is een zegen", zegt De Roos. „Het zal ons hel pen bij de bestrijding van het 'eilandenrijk' en de introverte cultuur." Het is bovendien be langrijk dat het nieuwe gebouw een plek wordt met de modern ste faciliteiten. Studenten zijn meer dan vroeger geneigd om universiteiten met elkaar te ver gelijken en op dat punt wil de Leidse rechtenfaculteit er echt uitspringen. Misschien is het nog te vroeg, maar toch heeft De Roos al het gevoel dat Leiden terrein terug- verovert op de andere facultei ten. „Ten opzichte van vorig jaar is ons marktaandeel gegroeid met 2,6 procent." leioen - Met inmiddels grote ze kerheid meldt de politie dat ze de dader te pakken heeft van de schietpartij, donderdagavond op station Leiden Centraal, waarbij een 19-jarige Rotter dammer om het leven kwam. Op het politiebureau aan de Langegracht zitten nog steeds drie Leidenaars van 17, 18 en 19 jaar vast die - vlak nadat de schoten vielen - in de buurt van het station \verden aangehou den. De vraag wie van de drie betrokkenen de trekker heeft overgehaald, wil politiewoord voerder J. Nelemans „in dit sta dium van het onderzoek" nog niet beantwoorden. Maar uit de verklaringen, die de arrestanten, de vrienden van het slachtoffer die op het perron aanwezig waren en omstanders hebben afgelegd, blijkt volgens Nelemans dat met grote zeker heid de dader nu vast zit Ook is inmiddels duidelijk dat de Rot terdammer, die tot twee keer toe in het gezicht werd geschoten, een bekende was van de aange houden Leidenaars. „Het is ze ker niet zo dat ze elkaar donder dag in Leiden voor het eerst zijn tegengekomen. De heren waren al langer met elkaar in conflict", verklaart Nelemans, die verder overigens nog niets kan zeggen over het motief van de dader. De politie heeft inmiddels een groot aantal mensen gehoord over de schietpartij maar is nog steeds op zoek naar omstanders die de schietpartij op perron 9b hebben gezien. „We vragen de mensen, die nog niet met ons hebben gepraat, contact op te nemen met het rechercheteam, dat bereikbaar is via telefoon nummer 5258653", aldus Nele mans. De drie verdachte||bngens die nu vast zitten, worden maandag voorgeleid aan de officier van justitie. leiden - In het kader van het preventieprogramma 'Kinderen van Ouders met Psychiatrische Problemen' beginnen in het na jaar bij de Rijngeest Groep, een organisatie voor geestelijke ge zondheidszorg, nieuwe cursus sen. Voor kinderen van 8 tot 12 jaar is er een 'doe-praat-groep'. Ook zijn er cursussen gepland voor jongeren van 12 tot 16 jaar en van 16 tot 23 jaar. Verder begint in september een groep voor ouders met psychia trische problemen, om hen te ondersteunen in de opvoeding van hun kind. De deelnemers Ieren hoe ze om kunnen gaan met moeilijke situ aties thuis en met vervelende re acties uit de omgeving. Belangstellenden kunnen voor meer informatie en aanmelding contact opnemen met Rian van Erp of Gemma Straathof van de Rijngeest Groep, telefoonnum mer 071-5239555. lONtlNINtlMTOUM GROEPJE 110 Ruim 1600 eerstejaarsstudenten leren deze week Leiden kennen. Tij dens deze 'EL CID-week' krijgen zij een keur aan feesten, informatie markten en evenementen voorgeschoteld. De universiteit en de stu dentenverenigingen zetten hun beste beentje voor. De studenten zijn verdeeld over 'mentorgroepjes', die onder leiding van een oude rejaarsstudent wegwijs worden gemaakt in de stad en de universi teit. Het Leidsch Dagblad volgt deze week groepje 110. Vandaag de laatste aflevering. Josefien is er vandaag niet meer bij. Ze is jarig en heeft na een feestelijk ontbijt afscheid geno men van haar groep, groep 110. Speciaal voor haar verjaardag is haar zus overgekomen uit Zwit serland. En omdat ze die al een hele tijd niet meer heeft gezien, kiest ze voor een andere entou rage dan tot nu toe deze week: het ouderlijk huis. Leoni heeft het ontbijt, bij roei vereniging Njord, gemist. Ze is thuis - ze heeft al een kamer gevonden aan de Rijndijk - door de wekker heen geslapen en wacht nu bij de fietsenstal ling van het universitaire sport centrum op haar groep. Die daar gaat luisteren en kij ken naar de nationale goeroe van het positivisme, Emile 'Tsjakka' Ratelband. Leoni vindt het leuk dat de groep, elf man sterk (twaalf als we mentor Michiel meerekenen) bij elkaar is gebleven. „Sterker nog, we hebben er mensen uit andere groepen bijgekregen. Uit groe pen die wel uit elkaar zijn ge vallen." Als de groep eenmaal is gearri veerd, blijkt de hechtheid. Ge zellig keuvelend stappen ze met z'n allen de sporthal binnen. Maar het is Emile Ratelband die alles verstoort. Sven, Jordy, Laura...één voor één verdwij nen ze naar buiten. Tamara be grijpt het wel. „Ik vind hem ook verschrikkelijk. Even later is zij het gebrul en het geblaat ook zat. Ook voor haar geen 'tsjak ka' meer. „Ik krijg helemaal geen energie van die man. Ik word er juist doodmoe van." En de vermoeienissen van de EL CID-week spelen natuurlijk ook een rol. „Die man moet toch ook begrijpen dat het vrij dagochtend is", zucht Leoni. „Die moet toch weten dat we er al een week op hebben zitten." Om haar heen loopt zowat ie dereen polonaise. Op comman do van Ratelband. Of klapt voor zichzelf. Ook op commando van Ratelband. Maar er is nie mand van groep 110 die mee doet. Men staart vol ongeloof en onbegrip naar de kolkende massa. Of is al lang vertrokken naar buiten. Uiteindelijk haalt niemand van de groep het einde van Ratel band, terwijl binnen de zaal nog zeer goed is gevuld. „Man, wat is die vent verschrikkelijk", zegt Martijn. De eigen groep is veel leuker. Zo dadelijk gaan ze picknicken. Met z'n allen. Herman Joustra seizoen r Eurodusnie De opening van het e seizoen van de Eurodu- rojecten vindt vandaag in de Vrijplaats Koppen- Tïteeg. Vanaf 11.00 uur is ie- ikjen welkom in de Weggeef- het Dagcafé en de info- Tegengif. Met giften van illende onafhankelijke I |diefondsen aan de nieuwe ;ersorganisatie SVK ig Vrijplaats Koppen- i hebben deze ruimtes opknapbeurt gekre- luren en plafonds zijn iw geverfd en de antieke lenten in de hal van de :fwinkel zijn gerestau- Ook is de keuken van het fcische eetcafé Las Vegas, 22 augustus heropend verbouwd. tzegelclub leden s Ratelband in actie, toen alles nog goed ging bij zijn motivatietrainingen in het universitair sportcentrum. Foto: Dick Hogewoning - Vanaf 2 juli zijn er geen tzegels meer te koop postkantoor. De Leid- 'ereniging van Postzegel- ielaars helpt verzame- e toch alles in bezit wil- jgen. Door lid te worden zegels tegen nominale e aan te schaffen, maar dien is men altijd verze- an de nieuwste zegels en dagveloppen. Ook krij- len het blad Sleutelpost iteli en is er elke maand lenbijeenkomst met een Geïnteresseerden kun- rntact opnemen met de ging: telefoon 5210671. willigen voor afel gezocht Wegens ziekte van de e vrijwilligers zijn er bij afel voor ouderen in de shof twee nieuwe vrijwil- nodig. De eettafel is van lag tot en met vrijdag van uur tot ongeveer 13.00 e taak van een vrijwilliger witvangen van de deelne- tafel dekken, serveren it eten en vervolgens op en afwassen. Voor meer ttie: Marja Désar, Stich- instverlening Leiden, te- 071-5315251 (opwerk- van9.00 uur tot 10.00

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13