Cursus sleutelen aan de anti-auto GESPREK VAN DE DAG Overbodige karikatuur van Diana's schoonfamilie ^ifv r Slobo schieten op internet Stoppen met roken DONDERDAG l6 AUGUSTUS 20( MENSELIJK In de Amerikaanse staat Colorado is een man gear resteerd omdat hij men sen zou hebben opgeroe pen toiletrollen met het gelaat van president GE ORGE BUSH erop te gooi- en naar de autostoet van de president, die deze week Estes Park aandeed. Behalve dat van Bush, staan ook de glimlachen de gezichten van vice-pre sident Dick Cheney, mi nister van buitenlandse zaken Colin Powell en minister van justitie John Ashcroft op de vellen gedrukt. John Fi scher verkoopt de rollen op zijn website, samen met bumperstickers met teksten als 'Hij is niet mijn presi dent' en 'Bush-Cheney, Amerika's tweede keus'. Achttien radiostations in de Verenigde Staten heb ben dinsdag gelijktijdig bijna een minuut lang het GEHUIL van een niet te troosten BABY uitgezon den. Het spotje was onder deel van een campagne te gen 'shaken baby syndro me' - hersenletsel als ge volg van heftig door elkaar schudden, met soms het overlijden van een baby als gevolg. De ideële bood schap bestond uit vijftig seconden onafgebroken huilen van een baby, ge volgd door een oproep om een baby nooit, maar dan ook nooit door elkaar te schudden, 'hoe veel hij ook huilt, hoe moe u ook bent en hoe gefrustreerd u ook raakt'. Het reclamebu reau BVK uit Milwaukee bedacht het spotje om het gevoel van frustratie over te brengen. De miljonair en avonturier STEVE FOSSETT, die een record poging doet om een solovlucht rond de wereld te maken in een lucht ballon, is gisteren de kust van Zuid-Ameri- ka genaderd. Fossett vertrok op 4 augus tus uit Australië. De Solo Spirit van Fos sett had gistermid dag 18.000 kilome ter afgelegd in tien dagen en zestien uur, de langste (maar niet de verste) reis tot nu toe van een soloballonvaar- der. Hij is nu onder weg naar Chili De droomreis naar Brazilië van een gezin uit de Verenig de Arabische Emiraten is ontaard in een langdurig ver blijf in de ambassade van hun land. Bij aankomst op de luchthaven van Sao Paulo op 29 juli, met een vlucht van Alitalia, bleken alle koffers van de familie Hebra zoekge raakt. Daarin zaten hun traditionele gewaden - de DJEL- LABA'S - en het speciaal aangeschafte islamitische bad- goed voor bezoekjes aan de hagelwitte tropische palmstranden. Bij het horen van zoveel pech besloot am bassadeur Saeed Al-Junaibi het onfortuinlijke gezin on derdak te bieden in een leegstaand vertrek van de diplo matieke vertegenwoordiging in Brasilia. Maar dat verblijf duurt nu al ruim twee weken, omdat in de Braziliaanse hoofdstad geen enkel arabisch kledingsstuk wordt ver kocht, en wat het ambassadepersoneel eventueel zou kunnen afstaan is te krap voor het stevig uit de kluiten gewassen echtpaar. Intussen blijft het wachten op nieu we kledij die met de ambassadepost arriveert. Divine Brown, de prostitu ee die in 1995 in Los An geles in een auto orale seks met de Britse filmac teur HUGH GRANT (foto) bedreef en daarna opge pakt werd, heeft naar ei gen zeggen met interviews over de zaak ruim een mil joen dollar verdiend. Divi ne, in werkelijkheid Estel- la Thompson, vertelde dit tegenover het Duitse tijd schrift Stern. Divine was zo in trek bij bepaalde me dia dat zij enkele malen cheques tot 250.000 dollar op haar deurmat vond. Ook was haar waarde beroepshalve gestegen. Zo kon zij voor een weekeinde met een paar bekende sportlieden 20.000 dollar opstrijken. Divine genoot niet lang van haar rijkdom. Ze werd door vrienden en haar manager be stolen, en investeerde onhandig, zodat de moeder van drie nu weer moet werken voor brood op de plank. Naar eigen zeggen is haar prijs nu 1.500 dollar, wel aanzien lijk meer dan de 60 dollar die Grant moest neertellen. Fouten maken is menselijk. Zo ook in deze rubriek. Dins dag jl. schreven wij op deze pagina dat de foto bij een verhaal over toerisme in Israël de AL AQSA-MOSKEE toonde. Dit was echter de Rotskoepel-moskee. In werkelijkheid wacht hij zijn proces af in de Scheveningse ge vangenis, maar op internet kan hij dagelijks worden doodge schoten. Op de internetsite ww- w.milosevic.nl van het Arnhem se bedrijf Netcreators staat sinds kort een spelletje 'Slobo-schie- ten'. De voormalige president van Joegoslavië en zijn echtge note Mira Markovic treden er in op als figuren uit een James Bond-film, in smoking en avondjurk. Milosevic staat met een getrok ken pistool klaar als het spel be gint. De intemetspeler is vol gens de makers van het spel de 'rechter'. Hij hoeft alleen maar op zijn muis te drukken om de bloedspatten in het rond te la ten vliegen en in drie rondes voor 'gerechtigheid' te zorgen. Op de achtergrond loopt een stoet vluchtelingen voorbij, waarschijnlijk de slachtoffers van het echtpaar. „Ik heb op de avond dat Milose vic naar Nederland werd ge bracht meteen dat adres ge claimd. Het verbaasde me dat nog niemand anders daar aan Twee jonge knullen van geschei den ouders uit een vooraan staande, rijke Britse familie, ver liezen in een zomernacht in au gustus 1997 bij een bizar auto ongeluk in Parijs hun jonge, we reldberoemde schizofrene moe der. Haar voormalige schoonou ders kibbelen in hun Schotse buitenhuis met hun zoon over een gepaste reactie. Besloten wordt om te doen of er niets aan de hand is. De jongens, die door de jarenlange bittere strijd tus sen hun ouders al de nodige krassen op hun ziel hebben op gelopen, kunnen hun verdriet niet kwijt. Je hoeft geen ziele- knijper te zijn om te bedenken dat ze nog lang beïnvloed zullen worden door deze tragedie. De jongens zijn natuurlijk de prinsen William en Harry, die deze maand precies vier jaar ge leden wakker werden met de mededeling van hun vader prins Charles dat 'mammie' was ver ongelukt, nadat de stomdron ken chauffeur van haar nieuw ste minnaar Dodi Fayed in een tunnel de macht over het stuur had verloren. Voor de prinsen is het plotselinge verlies van hun moeder - prinses Diana - een enorme klap, waarvan de im pact door buitenstaanders niet te meten is. William (nu 19) en Harry (bijna 17) hebben er zelf ook niets over gezegd. Ze zijn opgenomen in de boezem van hun Windsor-familie, en blijven met succes uit de publiciteit. De Amerikaanse schrijver Chris topher Andersen belooft met zijn deze week uitgekomen boek 'Diana's Boys' een tipje van de sluier op te lichten, maar aan het einde van de 288 pagina's weet de lezer nauwelijks meer over de kinderen van Diana dan daarvoor. Andersen herkauwt de krantenartikelen van de laat ste twintig jaar, herleest de talrij ke boeken die over de kibbelen de Diana en Charles - al dan niet met hun medewerking - zijn geschreven, gooit er een flauw sausje overheen en pre senteert het geheel als een nieuw, maar overbodig, gerecht. En om het zich gemakkelijk te maken, houdt hij vast aan de bestaande clichés over de 'ver knipte' familie: de boze feeks Camilla, de minnares van de koele afstandelijke vader Char les, de oude gevoelloze oma ko ningin Elizabeth, de bullebak grootvader prins Philip en niet te vergeten de liefdevolle, zorg zame, maar ondertussen haar kinderen doodknuffelende moe der Diana. Een obsessieve zieke lijke moeder die het leven voor haar zoons een hel maakt om dat ze hen al op zeer jonge leef tijd deelgenoot maakt van haar ruzies, flirts en problemen met William en Harry in betere tijden, toen hun moeder nog leefde. Foto: ANP vader en zijn familie. Andersen weet niet wat de jon gens van die periode in hun le ven vinden, maar hij kleurt hun herinneringen en gedachten zelf voor hen in. Hij baseert zich daarbij op gesprekken met vo malige kindermeisjes en hofp soneel, met vrienden en beke den, en op de eerdere boeken en onthullingen. En hoewel h j, de jeugd van de prinsen in u« n voerig detail beschrijft, heeft i schrijver niets te vertellen. Dn P vervalt Andersen maar in herl lingen door bijvoorbeeld om paar bladzijden op te schrijvf dat 'Wills' zo'n hekel heeft aa: de constante aanwezigheid v zijn lijfwachten. Uiteraard jaa de prins zijn beschermers eei N paar keer de stuipen op het lil door met hulp van zijn schoo makkers 'te verdwijnen'. Pap. boos, oma bezorgd, William lukkig. Maai- of dat in een bot moet? Diana's Boys: Hel verhaal van William t Ham', door Christopher Andersen Eendologie moet 2cv van de sloop redden Het terrein van garage het Eendeëi. Foto: Silvan Schoonhoven Het lekt en het tocht. Het rijdt niet harder dan 110 en gaat het wel harder, dan kun je elkaar niet meer verstaan of waait het dak eraf. De Citroën 2cv is eigenlijk een automobiel uit een vervlogen tijdperk, die per abuis is blijven bestaan. De Rotterdamse garage het Eendeëi doet er alles aan de laatste overgebleven eenden voor sloop of roestdood te behoeden. Bezitters van een 2cv kunnen er zelfs een cursus eendologie vol gen. Het is een warme zaterdagmid dag, ideaal weer om te sleutelen. De een na de andere 2cv hob belt het terrein op van garage het Eendeëi in Rotterdam- Zuid. Dan komt de gereed schapskist uit de koffer bak. De motorkap gaat omhoog of de krik er onder. Als je een ge reedschap mist of ad vies wil, schiet je éen buurman aan. En wie het sleutelen moe is, kan de achterbank uit zijn 2cv tillen en in de zon gaan zitten. Het Handboek Eendologie ver meldt: „Eendrij den is genieten. Mal een eend is, zeker als hij wat ou der is, nogal onderhoudsgevoe lig. Periodiek onderhoud en re paraties zijn noodzakelijk om de auto voor een vroegtijdig einde te behoeden." Bij het Eendeëi doen ze daar al les aan. In zeven lessen kunnen deelnemers aan de cursus Een dologie leren hoe ze het basis- onderhoud moeten verrichten. Bougies verwisselen met een stuk tuinslang en afstellen met een duimnagel. Ruit verwisselen met een schoenveter. Ontste king stellen met een kromme spijker. Lekkende ruitenwissers afdichten met het rubbertje van een Grolsch-fles. Een eend is niet ingewikkelder dan een brommer, wordt de cursisten al snel duidelijk. „Ik hoorde zelfs een verhaal van iemand die pindakaas had ge bruikt toen hij een keer zonder motorolie stond", vertelt een man met smeervet tot aan de el lebogen, eigenaar van een doft ode eend. „Hiervoor had ik een Golf, maar daar durfde ik niet aan te komen. Ja, één keer, en toen was-ie pas echt kapot. De garagerekening verdien ik nu terug." Inmiddels staan twaalf eenden en een Dyane op het garageter rein. Drie zeecontainers vol blikrommel, gedeukte deurtjes, kilometers uitlaat en vastge- koekte motorblokken staan er omheen. Alles wordt hier be waard. Het weggooien van on derdelen is taboe. Nieuwe wor den nauwelijks gemaakt en de oude onderdelen rotten lang zaam weg. Niet voor niets zijn de cursisten de eerste les grotendeels kwijt Foto: Hans van Weel aan het onderwerp roest. Na een kwartier is het al duidelijk: de strijd tegen de blikrot is bij voor baat verloren. „Niet echt leuk om te horen waar het allemaal in kan zitten", zegt een cursist met een ongeruste blik op zijn eend, die van buiten smetteloos lijkt. Cursusleider Erik Jansen maakt duidelijk dat er voor sommige exemplaren niets anders opzit dan de rotte plekken er maar uit te knippen en te vervangen door verse staalplaat. Hij kan de cur sus Lassen daarom van harte aanbevelen als de meest logi sche stap na de basiscursus. Een blik op het onderstel werpen is in ieder geval het eerste dat een aspirant-koper moet doen voor hij de buidel trekt, stelt Jansen. Het chassis is de achilles-hiel van elke 2cv. De buitenkant is minder belangrijk, waarschui hij. „Glimmen zegt niets." Zelf kocht Jansen zijn eerstel steleend in 1980. „Mijn vader begon te schelden: wat heb je noü gekocht? Het ding kwam j, niet boven de 65 kilometer pr uur. Maar dat vond ik juist hf leuke. Eenden zijn een soort: ti-auto's." Toentertijd had je al een sloo eend voor honderd gulden, hij. En een nieuwe voor vierd zend. Nu moet er voor een gi de 2cv al gauw tien mille op i komen. Oude eenden zijn ge der dan nieuwe, vreemd ge noeg. „Hoe nieuwer de eend hoe groter het gevaar van ror legt Jansen uit. „De auto mor betaalbaar blijven, maar de staalprijs steeg in de jaren tar tig. De logische oplossing var Citroën: goedkoper staal gebi ken." Tot overmaat van ramj verplaatste Citroën de prodü naar Portugal. Jansen: „Dan weet je het wel. Daar we ken ze nóg meer met de Franse slag dan in Frankrijk. Eigen moet je gewoi geen eend va na 1987 mee kopen." j Citroën hee j de handen i* middels wijs lijk van zijn o de topmodel, getrokken. Jans „Citroën wil er helemaal niel meer te maken hebben. Je m ook niet meer naar een Citro garage gaan. Of er moet nog hele oude monteur werken. Maar die jonge pikkies zegt h allemaal niets meer." De Franse autofabrikant hee zich inmiddels bekeerd tot uf door de Rotterdamse sleutel smalend aanduiden als 'win tunnel-druppels'. De afkeer voor strak en snel ondervind enkeling die het waagt met h blinkend nieuwe model Citri C5 het terrein van het Eende op te rijden. Hoon is zijn dei „Er moet zeker nog veel aan beuren, hè", merkt iemand schamper op terwijl hij een schop geeft tegen de banden www.eendeei.nl Silvan Schoonhoven had gedacht", zegt Ben van 't Ende van Netcreators. Het com puterspelletje is volgens hem al leen maar een tijdelijke invulling van het adres, dat nu al aardig bezocht wordt. „We hebben even met de Joegoslavische zen der B92 gepraat of zij het wilden hebben, maar daar is toch niks van gekomen. Ik weet daarom nog niet wat we ermee doen." Van 't Ende denkt niet dat zijn bedrijf het adres aan de echte familie Milosevic zal verkopen, als er een goed bod uit Belgrado zou komen. Of Milosevic de internetsite in zijn cel al heeft ontdekt, is onbe kend. De oud-president is nog wel steeds via de digitale snel weg bereikbaar. Zijn partij pronkt digitaal nog steeds met het e-mailadres van de hoogste baas: S.Milosevic@sps.org.yu Het exploiteren van het adres van Milosevic is overigens geen kerntaak van het Arnhemse in ternetbedrijf. De aandacht van de bedrijfsleiding gaat veel meer uit naar die andere actuele site: www. maximan l In Frankrijk is deze zomer een agressieve antirookcampagne gestart. In de media maar ook op billboards wordt gewezen op de gevaren van het passief roken. 'Door uw sigaret moe ten anderen mee roken', is de boodschap. Het Franse co mité voor gezondheidsopvoeding heeft samen met de ziektekostenverzekeraars een enquête gehouden waaruit blijkt dat de meeste rokers (74%) de regels voor niet-ro- kers negeren. Zij tonen weinig respect voor mensen die •fe\ niet roken en deze groeiende groep weet niet hoe zij ,I|È daar mee om moet gaan. ui,, Protest wordt vaak als kinderachtig betiteld, schou ders worden opgehaald, en de roker (v/m) neemt frf nog een trekje. In Nederland is die situatie niet fveel anders. De Franse campagne heeft tot doel vooral het gedrag van de niet-rokers te verande ren: ze moeten zelfbewuster worden. Longkanker veroorzaakt jaarlijks niet alleen de dood van 60.000 rokers maar ook van 2500 niet-ro- |^B kers die'mee moesten roken'. ^^B Op je rechten staan bij rokers als je zelf niet I ^^B rookt, is heel moeilijk. Maar niet roken als 1 j je gewend bent te roken, is nog moeilijker. IRoken is immers een verslaving, een regel- matige dosis nicotine is nodig om je prettig 11 te voelen en te kunnen blijven functione- ren. Om die reden valt roken zelden on derling te regelen. Ik heb nooit gerookt, maar ben tientallen jaren omringd ge weest door journalisten die rookten. Totdat ik er schoon ge noeg van kreeg en weigerde aan een bureaublok te gaan zit ten met twee kettingrokers. Ik mocht ze allebei graag, maar heb ze uitgelegd dat ik dat met hoofdpijn en branderige ogen zou moeten bekopen. Waarop de een uitriep: 'Maar dan stop ik toch', en de ander bedremmeld duidelijk maak te: 'Stoppen gaat niet, want dan kan ik niet meer schrijven'. Dat iemand zomaar, van de ene op de andere dag, definitief zou kunnen stoppen, geloofde ik niet. Ik had al zoveel ge worstel om mij heen gezien, dat ik inmiddels wel begreep dat stoppen met roken meestal uitermate moeilijk is. Thee, pleisters, acupunctuur, kauwgom, pillen; er waren erbij die van alles hadden geprobeerd. De onthoudingsverschijnselen kunnen vreselijk zijn: prikkelbaarheid, concentratiestoor nissen, slaapproblemen, overgevoeligheid voor geluid. Som migen komen in een hel en gaan er dan vervolgens zo mee lijwekkend uitzien, dat zelfs ik inzie dat roken beter voor ze is dan dit marginale, troosteloze bestaan. Maar de collega die wilde stoppen, deed dat zonder een enkel probleem. De ander bekende me: 'Ik moet eigenlijk stoppen, mijn huisarts zegt het ook'. Hij was chronisch verkouden en kortademig. Ik deed hem de suggestie aan de hand iedere ochtend zijn jas heel ver weg te hangen op de redactie en in een van de zakken een pakje te doen met zeven sigaretten. Een aantal dat minimaal schadelijk is voor je gezondheid. Het beteken de dat hij die bewust moest gaan halen en opsteken, op een moment waarop hij niet zonder kon. Tot zijn verbazing kon hij dat al spoedig beperken tot vijf, waardoor hij er een overhield voor bij het opstaan, en eentje 's avonds. Hij rookt nu al jaren niet meer. Stoppen met roken is niet alleen moeilijk, omdat je als een junk moet afkicken, maar ook omdat een sigaret een hou vast is bij gedrag. Wat doe jij dan met je handen, als je niet rookt', riep een collega een keer. 'Niets', riep ik, stomver baasd. Maar niets met je handen doen, is voor een roker een groot probleem. Hij houdt een telefoon vast met de ene, en rookt met de andere hand. Hij frummelt z'n shagje, als hij bedenktijd nodig heeft bij een antwoord op een vraag. Met een sigaret in je handen heb je een houding, de sigaret zelf geeft de genade van een altijd aanwezige, opbeurende vriend. Ik heb makkelijk praten. Toch sta ik op mijn recht op frisse, gezonde lucht. Dat valt in Nederland moeilijk te regelen. Handhaving van niet-ro- ken regels in het openbare domein is er nauwelijks. In res taurants zit je meestal tussen de rokers. Er is hier geen actief overheidsbeleid om roken te ontmoedigen. De houding van de overheid is dubbelhartig: wel woorden, geen daden. Ro ken levert de staatskas immers miljoenen aan accijnzen op. Vooreen relatief klein bedrag daarvan zouden cursussen ge organiseerd kunnen worden zoals in andere Europese lan den, waarbij rokers gratis geholpen worden, medicamen teus en psychologisch, bij het stoppen met roken. Ook al lukt dat, dan nog blijft het voor veel mensen nooit meer zoals het geweest is. Of zoals die ene collega zegt: 'Als ik zou horen dat ik nog maar tivee maanden te leven heb, dan zou ik onmid dellijk een hele slof sigaretten gaan halen'. Die kans is klein. Hij is immers gestopt met roken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2