CULTUUR KUNST Rapenburgconcert moet uitgroeien tot top-evenement Romantisch beeld van indianen is verkeerd en verteken Tweede roman Van der Jagt op komst Haarlem steekt 100 miljoen in culturele gebouwen Brabantse varkens in actiefilm Tour doe Amerika voor cine Joris Iven Kunst op vuilniswagens breda - Door vuilniswagens te verfraaien met kunstuitingen hoopt de gemeente Breda dat inwoners van de stad meer be langstelling krijgen voor het ge scheiden aanbieden van afval. Ruim honderd studenten van de academie voor beeldende kunsten in Breda maakten tij dens een werkweek in april ont werpen die de inzamelvoertui- gen moeten opwaarderen. De ontwerpen zijn vanaf 25 augus tus te zien in het Centrum voor Beeldende Kunsten De Beyerd in Breda. Die dag worden ook de drie eerste wagens met een kunstuiting erop tentoonge steld. In 2002 worden veertien andere wagens onder handen genomen en in 2003 de overige vijftien. Lowlands uitverkocht delft - Alle kaartjes voor het popfestival Lowlands zijn ver kocht. In het laatste weekeinde van augustus wordt het drie daagse evenement in Bidding huizen bezocht door 57.500 mensen. De voorbereidingen op het naast pretpark Six Flags gelegen Lowlands-terrein zijn al twee weken aan de gang. Het programma van de negende editie van Lowlands begint vrij dag 24 augustus om 16.00 uur. Tot en met zondag 26 augustus staan 150 optredens op het pro gramma van onder anderen The Prodigy, Anouk, Kosheen, Pulp, Eels, Tricky en Placebo. Nieuwe gids K&O Katwijk leiden - De nieuwe program magids van K&O Katwijk wordt vanaf 27 augustus huis aan huis in Katwijk verspreid. Andere belangstellenden kunnen het programma afhalen bij K&O aan de Sluisweg 16 in Katwijk, bij bibliotheken en VW kanto ren. Op het programma voor komend seizoen staan weer concerten, theatervoorstellin gen en tal van cursussen. 'Het Brein' trekt ioo.ooo mensen leiden - De interactieve exposi tie 'Het Brein- een hoofdzaak' in museum Naturalis is al door meer dan 100.000 mensen be zocht. Uit publieksonderzoek blijkt dat de bezoekers de ten toonstelling hoog waarderen. 'Het Brein' is nog te zien tot en met 9 september. donderdag 16 augustu: den haag/gpd - De mysteri euze schrijver Marek van der Jagt publiceert in maart volgend jaar zijn tweede ro man: 'Gstaad 95-98'. Centraal in deze roman staat Francois Lepeltier, zoon van een Duits kamer meisje en een voorbijtrek kende handelaar in gan- zendons uit de Elzas. Lepel- tier staat bekend als de ero tomaan van Gstaad en als een man die er een hoogst eigenaardige manier van verzamelen op na houdt. Wanneer Lepeltier zijn acti viteiten als minnaar dreigt te staken, breekt er in het Zwit serse wintersportoord een oorlog uit, die van Gstaad 95-98. De in Wenen wonende Van der Jagt (1967) deed vorig jaar op opzienbarende wijze zijn intrede in de Neder landse literatuur. Nadat de jury van de Anton Wachter prijs zijn roman 'De ge schiedenis van mijn kaal heid' had uitgeroepen tot het beste debuut van de af gelopen twee jaar en de schrijver had geweigerd die prijs in ontvangst te nemen, rees het vermoeden dat ach ter de naam Van der Jagt de auteur Arnon Grunberg schuilging. Het gevolg was een nationale zoektocht naar de geheimzinnige schrijver. Van der Jagt zelf houdt in tussen vol dat hij wel dege lijk bestaat. Tegen Grun berg, die hem vorig jaar op zocht, verklaarde hij zich in leven te houden met de handel in Oost-Europees haar en schrijven. Eerder werd bekend dat Van der Jagt voor de stichting CPNB een essay zal schrij ven over het thema van de Boekenweek 2002: 'Hebban olla vogala nestas - Verhalen en gedichten over de liefde'. door Casper Wichers leiden - Op 25 augustus begint in Leiden een nieuwe traditie. Dan vindt het eerste Rapenburgcon cert plaats. En als het aan de or ganiserende Stichting Rapenburg Concert ligt blijft het niet bij een eenmalige gebeurtenis maar wordt het openluchtconcert „een jaarlijks terugkerend evenement van nationale allure." Op het pro gramma van het eerste Rapen burgconcert staan onder anderen jazzzangeres Fay Claassen en Jean 'Toots' Thielemans. Frans Jansen van de organise rende stichting noemt het van essentieel belang dat ook de ko mende jaren artiesten van inter nationale betekenis naar het Ra penburg komen. .Alleen dan bestaat de mogelijkheid om uit te groeien tot een evenement dat vergelijkbaar is met het Prin sengrachtconcert in Amster dam. Daar begonnen ze ook met één ponton. In drie jaar was het evenement enorm gegroeid. Kosten noch moeite worden thans gespaard om grote sterren aan te trekken." In het comité van aanbeveling voor het Rapenburgconcert zit ten ook niet de eersten de bes ten. Componist Joop Stokker- mans, ook betrokken bij het Prinsengrachtconcert in Am sterdam en 'soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfzema, staan op het lijstje. Jansen: „Hazelhoff Roelfzema woonde vroeger aan het Rapenburg. Het is illustratief voor het Leidse element dat vol gens ons ook in ieder Rapen burgconcert aanwezig moet zijn." Het programma begint op 25 augustus, om 14.00 uur, met een optreden van de Leidse Pasadena Dreamband. Dit jaar staan nog voornamelijk artiesten van eigen bodem op het programma. Dat geldt ech ter niet voor de elf Cubanen van The Cuban Experience. Hun muziek lijkt op die van de Buena Vista Socialclub. Klassieke mu ziek is er van het Maris Strijk kwartet en jazz van het Dollar Brand Project, waarin de Leidse saxofonist en bandleider Rolf Delfos meespeelt. Volgens Jansen zitten er drie be langrijke elementen aan het eer ste Rapenburgconcert. „Er ligt nu nog vaak muziek op de plank, die maar zelden ten ge hore wordt gebracht. Dat is zon de. Die muziek moet worden uitgevoerd." Daarnaast wil de Stichting de stad Leiden promo ten. „Er gebeurt veel in Leiden, maar traditionele jaarlijkse con certen met een gevarieerd pro gramma zijn er te weinig." Ten slotte wijst Jansen op de unieke locatie, het Rapenburg. „Van de gemeente Leiden heb ben we tienduizend gulden sponsorgeld gekregen. De ge meente vindt het belangrijk dat het concert gratis toegankelijk is. Maar er worden ook vip- kaarten verkocht. De vips en muzikanten zitten op een over dekt ponton. De andere toe schouwers, waarvan Jansen er zo'n tweeduizend verwacht, staan op de kades en zijn bij een plensbui dus aangewezen op hun paraplu. Datzelfde geldt voor de mensen die met him bootje naar dit muzikale evene ment komen." De Cafés l'Espérance het Kei zertje en Barrera voorzien de luisteraars desgewenst van een hapje en een drankje. Jansen: „Wij hebben, in samenwerking met beleidsmedewerker Anja Quist van de gemeente, gezorgd voor een absolute primeur in Leiden: ecoglazen. Ze zijn on breekbaar en er zit statiegeld op." Inmiddels werkt het stichtings bestuur al aan plannen voor het volgend jaar. Jansen: „We overleggen met de nieuwe Faculteit der Kunsten van de Universiteit Leiden en met het Koninklijk Conservato rium in Den Haag over de mo gelijkheid om afgestudeerde studenten te laten optreden. Dan moeten we misschien al wel gaan denken aan een extra concertdag. Maar dat is nog toe komstmuziek." Jean 'Toots' Thielemans treedt op tijdens het eerste Rapenburgconcert. Foto: GPD haarlem/gpd - Achter de Haarlemse Stads schouwburg komt een 32 meter hoge to neeltoren in een kasteelachtige ombouw. Dat is acht meter hoger dan het huidige hoogste punt van de schouwburg. Het voorplein krijgt een glooiende entree naar het vernieuwde theater. Het college van B en W van Haarlem is akkoord gegaan met de eerste schetsen van architect Erick van Egeraat waarin die aanpassingen zijn opge nomen. Voor de uitgebreide renovatie van de Stadsschouwburg heeft de gemeente 32 miljoen gulden beschikbaar. Met dat geld moet niet alleen het oude, verwaarloosde gebouw worden opgeknapt Het theater wordt ook uitgebreid; de achterkant wordt fors hoger. Daar komt de nieuwe toneelto ren, waarin decors worden opgehangen. Er komt bovendien ruimte voor kantoren, een artiestenfoyer, solistenkamers en kleedka mers. Aan de voorzijde worden de pu blieksfuncties geconcentreerd: de kassa, het theatercafé en de garderobe. De gemeente Haarlem steekt de komende jaren honderd miljoen gulden in het op knappen van vier culturele instellingen: de schouwburg, Patronaat, Toneelschuur en Concertgebouw. De Haarlemse cultuurwethouder Haver kort heeft nog wel zorgen over de financie ring van de plannen. „Voor het Patronaat is het benodigde geld nog niet gevonden. De vraag is verder of de 64 miljoen die nodig zijn voor schouwburg en Concertgebouw voldoende zijn." holthees/gpd - Als de bezoekers van de nieuwe actiefilm 'The fast and the furious' - vanaf 20 september in de bioscopen - het geluid van gillende motoren denken te horen, luisteren ze in werkelijkheid naar een Brabant se varkensstal. Verantwoordelijk voor de dierlij ke Brabantse inbreng is de in Holthees geboren Charles Dee- nen (31), die in Hollywood werkt als 'sound-designer', ge luidenmaker. De film gaat over vier personen die in Los Angeles met auto's racen. „Het zijn vier verschillende persoonlijkheden en de regisseur wilde ook hun auto's een eigen karakter geven. Daarvoor hebben we dierenge luiden als basis gebruikt. De au to van de vrouwelijke hoofdper soon, een kattig meisje, maakt ook katachtige geluiden. De ge luiden van de varkens horen bij de auto van de jonge politie man." De varkensgeluiden nam Dee- nen enige tijd geleden op tijdens een bezoek aan zijn geboorte dorp Holthees. Hij woont en werkt al tien jaar in Hollywood. door Martin Hermens arnhem/gpd - Een koffi paar schoenen en 250 dollars. Meer had cini Ivens (1898-1989) niet toen hij in 1936 in New kwam. Maar binnen eei hij aan tafel met de An se president om de n van zijn samenwerking nest Hemingway te lat Volgend jaar maakt N opnieuw kennis met ht van Ivens. De Europese stichtii Ivens toert in 2002 vi( den lang door de Veren ten met zestien filmj oeuvre van de filmma retrospectief is bedoeld ge generaties kennis te men van het werk vani nier op het gebied vj mentaire-films. „Ivens is nog altijd e meen", stelt André Stui de stichting. „We prese het buitenland regelma spectieve programma's werk. Omdat Ivens ea was, blijven zijn films stelling houden. Hij is hele wereld actief ge heeft overal zijn invloi cinema achtergelaten." „De opzet van deze ti om nieuwe generaties i ka te laten zien hoe de Amerikaanse jaren 1 zijn geweest voor zi Ivens heeft er negen j ten en had grote in mensen als Orson Wel Garbo en Robert Flahei Stufkens benadrukt d< langstelling voor Ivens ka nooit is weggewei films zijn altijd ven Amerika. Met name 0 schappelijk niveau zij publicaties geweest 1 werk. Het Museum ol Art beschikt over een ke filmafdeling waar v riaal van Ivens is verzai Juist omdat Ivens nog aansprekende naam is ka, toert het retrospeci gramma van de Europ stichting langs gereno locaties in dat land. Op staan onder meer he Centre in New York ei seum of Fine Art in Bos De tournee duurt van en met juni volgend jaa Indiaanse kunst en cultuur in de Hooglandse Kerk door Rody van der Pols leiden - Met een verentooi op je hoofd, paard onder je kont, jakke ren over de prairie. Om daarna moe maar voldaan terug te keren naar je wigwam en met rooksig nalen de buren te waarschuwen dat het bizonvlees aan het spit geregen is. Na afloop van het co pieuze maal wacht een vredes pijp onder de sterrenhemel. Het zijn toch vooral romanti sche beelden die veel mensen te binnen schieten wanneer ze aan indianen denken. „En dat is een heel verkeerd, vertekend beeld", zegt Mieke Brom van Walas uit Amersfoort, een organisatie die zich inzet om de kunst en cul tuur van indiaanse volkeren on der de aandacht te brengen. Met de verkoopexpositie 'TTiey cal led us indians', tot 22 september te zien in de Hooglandse Kerk in Leiden, hoopt Walas een aantal misverstanden omtrent de oor spronkelijke bewoners van het Amerikaanse continent uit de weg te ruimen. Zoals die eeuwige onduidelijk heid over de benaming 'india nen'. „Wat wij 'indianen' noe men, dat zijn meer dan vijfhon derd verschillende bevolkings groepen", zegt Brom. „Die ver schillen stuk voor stuk net zo veel van elkaar als Nederlanders van Grieken of Turken. Ze heb ben allemaal hun eigen taal, cultuur en godsdienst." Zo waren de 'prairie-indianen', die in boeken en films altijd maar weer ten tonele worden gevoerd, in feite maar een heel klein groepje, stelt Brom. „Bo vendien klopt dat verhaal van het vrije leven, waarmee ze vaak geassocieerd worden, van geen kant. Zo'n lolletje was het na melijk niet om daar te wonen. Die prairie is een dorre vlakte, 's Zomers is het er plus veertig en 's winters is het er min veertig. En voordat de Spanjaarden en Portugezen paarden introdu ceerden, moesten de mensen die daar woonden alles zelf dra gen." De wolf, die veel voorkomt in Noord-Amerika en Canada, keert vaak terug in de kunstuitingen nenvoiken. Foto: Totem Magazine Ouanah Parker Burgess, een afstammeling van het laatste Comanche opperhoofd, combineert in zijn werk moderne technieken, zoals in dit geval airbrush, met historische onderwerpen. Foto: Totem Magazine tingen die de indiaanse volkeren hebben voortgebracht. En nog steeds voortbrengen. Want on danks de vele problemen waar- Als tegenwicht voor al deze ste reotypen toont Walas in de Hooglandse Kerk de rijke en ge varieerde kunst- en cultuurui- mee indiaanse culturen vandaag de dag kampen, zoals armoede en alcoholisme, zijn er nog steeds een groot aantal actief met het in stand houden van de traditionele cultuur. Zoals de Canadees Joe Wilson, in zijn eigen gemeenschap beter bekend als Wah, die kleurrijke cederhouten maskers maakt. Traditioneel werden deze mas kers gedragen door de leden van een geheim genootschap tijdens ceremoniële winterdansen. Dit was dan ook het enige moment dat de maskers te zien waren. Hoewel deze traditie niet langer wordt nageleefd, maakt Wah de maskers nog steeds volgens het oorspronkelijke proces, met zelfgemaakte gereedschappen en kleuren die volgens eeuwen oude recepten gemengd wor den. Naast traditioneel werk is er ook eigentijdse kunst te zien. Qua- nah Parker Burgess, een afstam meling van het laatste Coman che opperhoofd, gebruikt in zijn schilderijen moderne en tradi tionele technieken door elkaar heen. En ook in zijn onderwer pen grijpt hij behalve op het verleden - de geschiedenis van de Comanches en het leven van zijn illustere voorvaderen - te rug op het bestaan in het reser vaat Rez in Oklahoma van van daag de dag. Vooral onder kinderen zijn in dianen populair. De tentoon stelling speelt hierop in met een speciale route voor kinderen, waarbij ze aan de hand van vra gen kunnen speuren naar de ei genaardigheden van de indiaan se volken en hun leefomgeving. Elke woensdagmiddag zijn er speciale knutsel- en schminkac- tiviteiten. Ter aanvulling heeft Walas voor basisscholen een speciaal lespakket ontwikkeld dat aansluit op de inhoud van de tentoonstelling. Daarbij staat het zelf knutselen van een to tempaal centraal. Naast het informeren van het publiek hoopt Walas met deze expositie ook een lans voor de indiaanse ki Al het geëxposeerde v ook te koop, voor b« variëren van vijftig zend gulden. „Veel va stenaars waarvan wij zien, zijn in Amerika 1 beroemdheden", ze .Alleen lukt het ze n eigen kracht een vo grond te krijgen in Ei een expositie als deze 2 we ze daarbij een hal pen." They called us indii 22 september te zi Hooglandse Kerk, Mi in Leiden, di. tot en 0 11.00 tot 17.00 uur. 13.00 tot 17.00 uur. middag van 14.00 uur: schmink- en k g viteiten voor kindei vier en twaalf jaar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16