Genieten met paard en wagen Duinwachter gaat straks boetes geven 7 DUIN 8f BOLLENSTREEK Lan Alyst moet lonen betalen Bouw Palace Hotel twee maanden vertraagd ÜMiL Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 twaren tegen g uit Blekerij ;egrond ANNO 1901 ANNO 1976 WEKEN VOOR/45,00 inrijding A44 Sassenheim nheim - Een technisch :ement is de vermoedelijke tak van een ongeval op de lij Sassenheim. Gister- el stopte de auto van een rige Leidenaar er plotse- nee. Het licht viel uit en uit to kwam een flinke rook- Een 31-jarige Leidenaar :hter hem reed, zag door ok niets meer en knalde 20 kilometer petuur te- ijn stilgevallen voorligger, eide bestuurders zijn met inbekende verwondingen het LUMC gebracht. ken op irommer Voorbijgangers op de trieweg in Katwijk zagen tn rond half vijf een man en brommer slingeren en illen. De man, een 43-jari- twijker, bleef liggen. Hij ok nauwelijks meer op enen staan. De omstan- raarschuwden de politie, ademtest bleek de man coholpromillage van 3,5 bloed te hebben, zeven zoveel als is toegestaan, zijn rijbewijs kwijt, maar roces-verbaal rijker. donderdag l6 AUGUSTUS 2001 Geen van de bezwa- ui ie omwonenden hebben end tegen nieuwbouw in ikerij, is door het Katwijk- >1 jmeentebestuur gegrond n ard. Een aantal bewoners Rijnstraat vreesde dat de dliting van het nieuw te V in wijkje, direct aanslui- ip de Rijnstraat, voor on- situaties zou zorgen, oj uden de stoepen te smal js in. Ook zou de verkeerssi- -staart-botsingen en /efcnijden van bochtjes uit- n! i. Verder vreesden de om- d iden voor de veiligheid je nderen, en van fietsers die tegen het verkeer in moe den. Wat de Rijnstraat-be- betreft kan er een alter ontsluiting komen, via cejver of via het Roversbrug- n ol Kiescommissie bezwaar- a oepschriften vindt dat de lil "en ongegrond zijn. B en O ben die visie nu overge- (X l In dat besluit weten ze ;n >steund door een rapport n hiesbureau AGV, dat de M rssituatie in het nieuwe rijkje heeft onderzocht, silting via het Roversbrug- volgens AGV een omweg, •re lien sluit de route vlakbij uispunt met verkeerslich- io|n op de Zeeweg, wat de >ei eid niet ten goede komt. Over twee weken zpu het Palace Hotel klaar zijn, maar voorlopig wordt er nog druk gebouwd. De nieuwe streefdatum is november. Foto: Dick Hogewoning NOORDwiJK - De bouw van het nieuwe Palace Hotel aan het Picképlein in Noordwijk heeft twee maanden vertraging opge lopen. Het hotel, dat op 1 sep tember zijn deuren zou openen, is nu pas in november in staat de eerste gasten te ontvangen. Hoeveel de vertraging gaat kos ten, kan directeur J. Wondergem niet zeggen. De eerste hotelgas ten, die voor oktober geboekt hadden, zijn in hotels in de om geving ondergebracht. De oorzaken van de vertraging zijn een gebrek aan personeel bij de toeleveranciers voor de bouw en de keuze van de direc tie voor Zuid-Europese materia len in de inrichting. „In Zuid- Europa ligt 's zomers de wereld stil", zegt J. Wondergem, de ei genaar van het Palace Hotel. „Maar we wilden toch die extra kwaliteit, voor de meubels, voor de stoffering. We zullen daar nog jaren mee vooruit moeten." Volgens Wondergem is het hotel 'terughoudend' geweest in de boekingen voor september, maar zat de maand oktober al helemaal vol. De gasten die nog niet in het Palace Hotel terecht kunnen, zijn door de directie ondergebracht in vijfsterrenho tels in de buurt. „Je kunt tegen congresgangers niet zomaar zeggen 'sorry, 't lukt niet'. Dat wij niet klaar zijn is heel verve lend, maar dank zij een goede samenwerking met Hotels van Oranje en Huis ter Duin hebben we een andere plaats voor ze ge vonden", zegt Wondergem. Hij wil 1 september als streefdatum niet direct een te ambitieuze uitspraak noemen. ,Als alles mee had gezeten, dan was het gelukt. En door zo'n uitspraak zet je wat druk achter de bouw. Maar goed, het vervelendst is dat er al gasten geboekt hadden. En dat is gelukkig goed opge lost." Behalve de inkomsten die het Palace Hotel misloopt doordat de eerste twee maanden geen gasten kunnen worden ontvan gen, heeft Wondergem tot no vember met nog extra kosten te maken. „Een bouw die twee maanden uitloopt kost natuur lijk altijd geld. En wat doe je met personeel dat je al had aangeno men? Kun je die in de tussentijd bij een ander hotel laten wer ken?" Hij blijft er verder laco niek onder. „Wij wilden geen concessies doen aan de kwaliteit van het interieur", zegt Wonder gem. „Zuid-Europa is en blijft een bewuste keuze, de conse quenties nemen we erbij. En personeelsgebrek bij de bou wers kunnen wij weer niets aan doen." in der Geest is de eigenaar p larcus, een 17-jarige ruin. bms is een Gelders tuig- Wie op hem zit, zit niet want daarvoor houdt S is zijn rug niet stabiel ge- Hij kan niet anders, dat is iseigenschap. Diezelfde 1 zorgen er aan de andere roor dat Gelderse tuig- len erg goed geschikt zijn koets te trekken. Dat Moor Van der Geest nou e reden om Marcus te ko er Geest kocht de ruin - icastreerd paard- negen .'leden en volgens de Sas- imse vutter klikte het van- :erste dag. Marcus is een redenen dat paardenlief- r Van der Geest zich l'pijk voelt. In zijn garage ïen andere reden: de Op- imer Phaeton uit 1860, )ets waar een stuk of vier tiende-eeuwse ambachts- wekenlang hun vakken- hebben losgelaten. 0 halve eeuw later is dat zien. Het enige nieuwe 111 Onder redactie 'an Rob Onderwater K tel. 071 5356457 aan de koets is de lak, die een speciale koetsenschilder er een paar jaar geleden op heeft aan gebracht. Voor de rest is alles zoals het in 1860 was, de vering, de wielen en het ingenieuze systeem waarmee de tweezitter omgetoverd wordt tot een vier- zitter. „Kijk dan", zegt een trot se Van der Geest, „alles past, tot op de millimeter." Er zijn geen twee Oppenhei- mers hetzelfde, zegt Van der Geest. „Want elke opdrachtge ver, een landheer of een rijke boer, had zijn eigen wensen. Ze wilden natuurlijk ook niet dat ze precies net zo'n koets had den als de buurman. Een eigen zinnige koetsenbouwer, Karl- Heinz Benz, kreeg het idee om zijn Oppenheimer Phaeton door een motor aan te laten drijven." Dat lukte. Hij noemde het product naar zijn dochtertje Mercedes eh zo ontstond in 1880 een van de eerste auto's en een van de eerste autobou wers, Mercedes Benz. Van der Geest, die ook nog een Zomerbrik uit 1890 bezit, maakt geregeld ritjes met Marcus en een van zijn twee authentieke koetsen. Als het hem gaat om Marcus gewoon even bezig te houden spant Van der Geest de luxe wagen met luchtbanden in. „Marcus geniet van zulke ritjes. Dat zie je aan zijn hou ding, hij lijkt een kop groter als hij voor de koets mag. Dan kr ijgt hij een sterke fiere uitstra ling. Dat begrijp ik wel, dat krijg ik zelf ook een beetje." „Het is heerlijk om met paard en wagen te rijden. Je krijgt de tijd om rustig te genieten van het mooie om je heen. De streek heeft erg veel leuke kan ten waar je in de auto zo voor- bijzoeft. Verder is het ratelen over keien een prachtig gehoor. Paardenliefhebber Jan van der Geest en een van de redenen dat hij zich schatrijk voelt: de 17-jarige ruin Marcus. Foto: Dick Hogewoning Als je dat voor de eerste keer meemaakt, ben je verslaafd. Als laatste wil ik de samenwerking tussen mens en dier noemen. Het blijft bijzonder om een paard iets voor je te laten doen. Marcus luistert heel nauw, hij reageert op alles wat je hem aangeeft. Het komt maar een enkele keer voor dat Marcus geen goede zin heeft. Dat ge beurt net zo vaak als bij een mens. Die stapt ook wel eens met het verkeerde been uit bed." Sinds een jaar of 27 is Van der Geest voorzitter van 'In het Ga reel', een vereniging die met antieke aanspanningen rijdt. De van oorsprong Rijnsburgse ver eniging heeft tientallen leden, waarvan de meeste hier in de streek wonen. „Kortgeleden nog maakte In het Gareel een toertocht met vijftig koetsen van minimaal honderd jaar oud. Een rijdend museum, noem ik het altijd. We zijn ook allemaal gekleed naar de tijd van de koetsen. Dat is een on geschreven wet." „Laatst zijn we ook gaan pick nicken. Dat ging in vol ornaat met ouderwetse picknickspul len van riet. De champagne werd koudgehouden in een rie ten isolatiefles. En weet je, het smaakte net zo goed. Of eigen lijk, beter natuurlijk." Regelmatig zijn er wedstrijden waarbij ruiter, koets, paard en entourage afzonderlijk en als geheel worden gejureerd. Van der Geest is nog nooit in de prijzen gevallen, zegt hij zonder spoor van teleurstelling. „Da's niks voor mij. De gehele dag voor een rit sta ik het tuig en toebehoren al te poetsen en dat doe ik de dag na een rit ook. Ik zie het eerlijk gezegd niet zo zit ten om dat nog langer te moe ten doen. Ik wil het allemaal wel leuk houden." Gerard Baas door Peter van Egmond katwijk - Duinwachters mogen voortaan bekeuringen uitdelen voor overtredingen als drankge bruik, het lozen van afval, illegaal fietsen en brandgevaarlijke acti viteiten in de duinen van Katwijk en Wassenaar. Tot nu toe konden ze alleen waarschuwingen uitde len, maar de gemeentebesturen willen de duinwachters de be voegdheid geven ook bonnen te schrijven. Dit op verzoek van het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland (DZH), waar zestien duinwachters in dienst zijn. Die hebben al de be voegdheid allerlei rijkswetten te handhaven en daarbij eventueel boetes uit te delen. De plaatse lijke regels van Katwijk en Was senaar vallen daar echter niet onder, zoals regels omtrent drankgebruik, vervuiling, brand gevaar, niet-aangelijnde honden of illegaal fietsen. Daarbij valt openbare dronkenschap onder de landelijke wetgeving, maar openbaar drankgebruik weer onder de plaatselijke verorde ning. Het idee van DZH is in goede aarde gevallen bij de gemeente besturen. Katwijk ziet het als een mogelijkheid om zonder kosten of inspanningen de handhaving van de plaatselijke verordening te verscherpen. In feite vormt het werk van de duinwachters straks een ver lengstuk van wat de politie in de dorpen zelf doet. Het is niet zo dat de duinwach ters meer bevoegdheden willen omdat de situatie in de duinen uit de hand loopt „Van specifie ke problemen, zoals de drinken de jongeren die bij de bunkers, is geen sprake stelt een woord voerster van de gemeente Kat wijk. „Het is ook niet zo dat de duinwachters nu extra gaan sur veilleren. Maar mochten ze bij hun dagelijkse ronde ergens te genaan lopen, dan is het wel zo handig dat ze iets kunnen dóen." Om de duinwachters bevoegd heid te geven om bonnen uit te schrijven, moet de gemeente raad van Katwijk eerst de plaat selijke verordening wijzigen. Die beslissing staat voor komend najaar op de rol. Wassenaar heeft de DZH-duinwachters in middels al wel toestemming ge geven om de naleving van de plaatselijke verordeningen te controleren. De Noorwijkse duinen vallen buiten het gebied van DZH, dus is deze badplaats niet bij het voorstel betrokken. sassenheim - Het noodlijdende softwarebedrijf Lan Alyst uit Sassenheim moet de 24 met ontslag bedreigde werknemers gewoon doorbetalen. Dat heeft de Leidse kantonrechter giste ren bepaald. Het is overigens maar de vraag of ze hun loon ook werkelijk krijgen. Want in middels heeft Trend Consultan cy, aangesteld om de schulden van het Sassenheimse bedrijf te saneren, het faillissement aan gevraagd. Volgens J. Verhoosel van dit bedrijf is er onvoldoende geld om de werknemers te beta len. Vorige week stapten 24 van de in totaal 58 door Lan Alyst ont slagen medewerkers naar de rechter om achterstallig loon op te eisen. Ook willen ze dat Lan Alyst de overige achterstallige betalingen van onder meer pen sioenpremies, ziektekostenpre mies en spaarloon voldoet. Sinds juni zijn de werknemers op non-actief gesteld en ontvan gen zij geen loon en premies meer. IT-detacheerder Lan Alyst, dat bestond uit vier aparte werkmaatschappijen en 350 mensen in dienst had, werd voor een groot deel overgeno men door Melridge Detache ring. Drie van de vier iT-bedrij- ven van de Lan Alyst Group val len sinds 11 juni officieel onder Melridge. De 58 ontslagen ge beurden nog door Lan Alyst, dat nu door de rechter verantwoor delijk wordt gesteld voor de be taling van de lonen van de 24 werknemers die naar de recht bank zijn gestapt. Deze groep heeft sinds juni geen geld meer ontvangen. Melridge zegt eventueel pas te willen betalen wanneer FNV Bondgenoten een sociaal plan ondertekent. De vakbond wei gert op zijn beurt echter te teke nen zolang het salaris nog niet is uitbetaald. Om uit deze patstel ling te komen heeft de vakbond faillissement aangevraagd voor zowel Lan Alyst als Melridge De tachering. Op die manier zou den overbodige werknemers geld krijgen van het GAK en Ca dans. De nieuwe faillissements aanvraag speelt FNV Bondgeno ten dan ook in de kaart, want hoe eerder er een rechterlijke uitspraak is, hoe sneller de ont slagenen op geld kunnen reke nen. Maar zelfs dan kan er nog een kink in de kabel komen, omdat de hele overname vol gens FNV-woord voerder G. van Hees aanvechtbaar is. „Het is al lemaal een grote truc, waarbij de oude en de nieuwe directie gezamenlijk alle activiteiten die geld opbrengen en mensen die aan projecten werken, hebben overgedaan aan Melridge. Alles wat geld kost, zoals de ontslagen werknemers en de schulden, hebben ze in Lan Alyst laten zit ten. Die dreigen nu tussen wal en schip te vallen. Een dergelijke werkwijze kan worden aange vochten in het kader van de Wet Overname Ondernemingen. Ik verwacht ook nog wel een juri disch gevolg hiervan." Volgens 'bewindvoerder' Ver hoosel moet het faillissement worden aangevraagd omdat Melridge dat oorspronkelijk 7,5 miljoen gulden zou reserveren voor de sanering van Lan Alyst, veel meer geld kwijt is aan de aankoop van de drie werkmaat schappijen. Daarbij speelt vol gens Verhoosel een grote rol dat de vorige directie vele miljoen guldens heeft 'weggesluisd naar andere activiteiten in de privé- sfeer, zoals een discotheek in Hillegom'. uit de Leidsch DagbladAUCHIEVliN Vrijdag 16 Augustus WARMOND - Heden vierde Warmonds parochie feest: haar pastoor N.J. Smeulders, deken van Noordwijk, was 40 jaar priester, 's Avonds te voren reeds op vorstelijke wijze van Leiden afgehaald, werd hij aan de grens der parochie door een twintig tal ruiters afgewacht om in zijn parochie en in zijn keurig versierde, geheel met geloovigen gevulde kerk zijn feestelijken intocht te doen, waar hij door zijn parochianen met een lied werd verwelkomd en waar door een solemneel Lof het feest werd geopend. De indruk van dezen vooravond was inderdaad overwel digend. Geschenken van allerlei vorm vloeiden toe: o.a. een flinke som in goud, den feesteling door zijn parochi anen aangeboden, terwijl hem door een soortgelijk geschenk de schatting van dankbare achting ook uit zijn vorige parochie van Hoorn gebracht werd. De versiering der kerk was voortreffelijk. Een schat van bloemen en planten, door de bekwame hand van Warmonds bloemist geordend, droeg niet weinig tot het goed slagen der versiering bij. LEIDERDORP - Zaterdag werd in Leiderdorp een lang ge koesterde droom van korfbal vereniging Velocitas gereali seerd, toen wethouder van sportzaken, mevrouw D.W. Tichler-Moerman met het werpen van een bal door een korf symbolisch de toegang tot Velocitas' nieuwe clubhuis mogelijk maakte. Meteen werd met deze opening ook de ingebruikname van het terrein in sportpark 'De Bloe- merd' geregeld. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 16 augustus WASSENAAR - Zelfs al zou het ministerie van De fensie snel bereid zijn de munitie, die is opgeslagen in de opslagplaats aan de Wassenaarse Maaldrift, snel te verwijderen dan stuit men nog op aanzienlij ke problemen omdat de explosieven dan op een an dere plaats in de directe omgeving van Wassenaar weer opgeslagen moet worden. Het ziet er daarom niet naar uit dat spoedige verwijdering van de muni tie te verwachten valt. Aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie in een voorlopige reactie op het telegram, dat de Wassenaarse raad gister avond naar minister Vredeling zond. In het telegram werd gevraagd om totale verwijde ring of terugbrengen van de opgeslagen hoeveelheid, zodat veiligheidszönes niet langer noodzakelijk zul len zijn. Die veiligheidszönes - door de NAVO on langs verplicht gesteld voor munitie-opslagplaatsen - maken het voor Wassenaar onmogelijk 23 wonin- gen in het bestemmingsplan Ter Weer te bouwen. Bovendien is nog altijd niet zeker hoeveel gevaar de directe omgeving van de opslagplaats loopt, omdat niet precies bekend gemaakt wordt om hoeveel mu nitie en van wat voor soort het gaat. Eerst aanwe- zend ingenieur Snijdewint van de Genie spreekt over 'munitie voor een mobilisabele eenheid'. Hij laat zich niet uit over de grootte van die eenheid.. LEIDEN - Er is in het afgelopen weekeinde voor on geveer een ton aan kostbaarheden gestolen uit het gebouw van de Nationale Nederlanden aantiet Ra penburg. Uit de hal van het verzekerings^ouw werden ontvreemd een antieke klok, een antieke ba rometer en drie Perzische tapijten, uit de vergader ruimte verdwenen twee schilderijen, een Chinese vaas en drie Chinese wandborden. De schilderijen zijn eigendom van het stedelijk museum 'De Laken hal'. De waarde ervan zou vergeleken bij de andere ontvreemde voorwerpen betrekkelijk gering zijn. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplnar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15