friesland! Daar lopen toch alleen maar koeien rond?' LEIDSE REGIO/RIJN EN VEENSTREEK 'De Lobeliuslaan wordt een steeg' Vrijwilligers keren vakantiespelen rug toe let wordt steeds moeilijker om rit in één uur te halen' Cistron optimistisch na sluiting telecomtak 1* apende J-aanmachinist omdronken Protest asielzoekers tegen een gedwongen verhuizing door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - De di rectie van de Alphense inter net- en telefonieaanbieder Cis tron is optimistisch, ondanks de problemen met de telecom tak. Deze week escaleerde het conflict met KPN, dat miljoe nen aan onbetaalde rekenin gen claimt en de Cistronklan- ten van de kabel gooit. Hoewel voor een deel van de 70 perso neelsleden een onzekere tijd aanbreekt, blijven directie en personeel vertrouwen op een goede afloop. Vervelend „Voor de klanten is het heel vervelend, maar voor het per soneel is er nog niets aan de hand, alhoewel je nooit weet hoe het er over twee maanden voor staat", zegt woordvoer ster Kamphorst. De bedrijfslei ding is druk in overleg met col lega-bedrijven, investeerders en leveranciers in een poging om haar klanten snel weer van dienst te kunnen zijn. Naar verwachting lukt dat voor de adsl-service (om snel te in ternetten via de telefoonkabel) beter dan voor de gewone tele foondienst. Het bedrijf pro beert voor de 500 adsl-klanten tijdelijk een andere aanbieder te vinden. Dat moet voor 21 september, de datum waarop KPN Cistron definitief de toe gang ontzegt tot de 'infrastruc tuur', de telefooncentrales en -kabels. Het probleem voor de gewone telefoonklanten is voor die tijd niet opgelost, verwacht Kam phorst. „Maar wel op korte ter mijn daarna." Overigens zijn de gevolgen van het conflict voor de klanten waarschijnlijk vandaag pas merkbaar. KPN meldde dat dinsdagmiddag de mogelijkheden voor interna tionaal en mobiel bellen zou den worden stopgezet. Dat tijdstip is later verschoven naar het eind van vanmiddag. Boze reacties of opzeggingen heeft Cistron nog niet binnen. „Integendeel, we krijgen alleen maar steunbetuigingen. In Delft heeft een klant een span doek buiten gehangen met 'sa ve Cistron', en er zijn twee websites geopend waar hand tekeningen worden verza meld." Ook in het bedrijf blijft onrust uit, voor zover de woordvoer ster weet. „Net als wel vaker in moeilijke tijden ontstaat hier een enorm saamhorigheidsge voel. Natuurlijk wordt er veel over gepraat, maar de stem ming is goed." Ze geeft toe dat er voor enkele tientallen men sen op de telecomafdeling na 21 september mogelijk geen werk meer is, zolang het con flict met KPN niet is opgelost. „Ik sta zelf ook op de pay-roll van Cistron Telecom, maar ik heb niet het gevoel dat ik naar een andere baan moet uitkij ken." Het bedrijf hoopt op ingrijpen van de OPTA, de toezichthou der op de telecombedrijven. Als die KPN verplicht om lage re tarieven te rekenen aan con currenten die de infrastructuur willen gebruiken, heeft Cistron het conflict met de monopolist gewonnen. azerswouds eitje terecht (iitswouDE-DORP - Het 13-ja- meisje Daphne Vierstra uit zerswoude-Dorp, dat door r ouders als vermist was op- even, is weer terecht. De po- vond haar dinsdagmiddag een vriend in Amsterdam, t meisje was woensdag 8 au- l0 jtus na problemen thuis, van a is weggelopen. Afgelopen s jkeinde liet de politie nog hf i opsporingsbericht via TV- le si uitgaan. etstocht naar olenviergang to landerveen - De Histori- e Vereniging Alphen organi- rt zaterdag een fietstocht de Molenviergang in Aar- derveen. De tocht begint om uur bij de ingang van park éi istroom aan de Raadhuis- ra lat. Reserveren bij de VW, 0172-495600. eeldhouwer vi eft cursussen g(, idekerk aan den rijn - De y idekerkse beeldhouwer rtin van Asperen geeft vanaf ember diverse cursussen in ier De Hut, Hondsdijk 65. lemers kunnen leren boet- Deii in was, klei, en/of spek- et en. Voor inlichtingen: 071- m 2605/0628-375810. ■3 IEN AAN DEN RIJN - Een 43- kraanmachinist uit het se Neukirchen is gisteren in len aan den Rijn zijn hijs- en ewijs kwijtgeraakt, omdat hij ar onder invloed van alcohol eerde. De Duitser was aan werk op de bouwplaats van Alphense stadhuis. woordvoerder Pronk het bouwbedrijf HBG kwam raan op een gegeven mo- t niet meer in beweging. Jewerkers trachtten contact 'e hem te zoeken via radio- en ''afofoonoproepen. Maar ook reageerde de kraanmachi- niet op. Toen de projectlei- bij de kraan naar boven om poolshoogte te nemen, e'< hij de man slapend aan. De jectleider schudde hem wak en sommeerde hem naar d eden te gaan. Eenmaal be- n in pakte de projectleider 3r 11 zijn hijsbewijs af en belde ho'iolitie. „Hij had immers wel edat de kraanmachinist Te! ken was", aldus Pronk. Duitser besloot niet op de ie te wachten en ging er als haas in zijn auto vandoor, vlucht duurde niet lang. En- kilometers verderop, aan Burgemeester Visserpark, °P de politie hem alsnog arres- i. Bij de blaastest bleek dat ier keer de maximum toege- hoeveelheid alcohol in )loed had. ;ns Pronk was de kraanma- ist ingehuurd bij een gere- meerd bedrijf. „Onze twee machinisten waren met ntie. Het is vervelend dat ra moest lopen." De voort van het nieuwe stadhuis geen gevaar. vai rilligers krijgen eindelijk de waardering die ze verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 Dt het Jaar van de Vrijwilligers. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij we- -31' lts mee met een vereniging of organisatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag de buurtbus Al an a(je ootste uitdaging van tllK' tbuschauffeur Stan van der l „Dat ik het qua tijd e i tzfi - )ude Wetering naar Lisse ter terug mag hooguit een uren. Dat is aanpoten en ..opletten. Beide eigen- >pen bezit Van der Meer, ju' De hindernisbaan van de buurtbus Alkemade rond kan rijden." Elke rit j weet precies waar je u t iets harder kunt rijden oegestaan, én waar zich de ,en' tmissen bevinden. sPr ochtend begint de vrijwil- 'erkdag van Van der Meer ?P lit Roelofarendsveen om "?e tlf. Tot half twee zal hij i® elen tussen de twee dor- om een nog onbekend 1 passagiers te vervoeren. vandaag, een wisselvallige ®r itiedag met aan het eind "j inneschijn, ziet hij het Pa 'er in. „Het is weinig hoor, P_ itste weken. Soms heb je iele dag niemand. Maar als n aan het eind van de dag mg ensen bij de Kaag opstap- flan maakt dat je dag jK vertrekpunt van de lijn, kentrum de Meerkreuk j de Wetering, staat nie- De buurtbus Alkemade pendelt sinds tien jaar van maandag tot en met zaterdag tien keer per dag tussen Oude Wetering en Lisse. 32 vrijwilligers zijn actief als chauffeur. Zij rijden een keer in de veertien dagen of een keer per week een dienst van drie of vier uur. Vorig jaar vervoerden ze 13.000 passagiers en dat aan tal stijgt elk jaar een beetje. De bus wordt vooral gebruikt door inwoners van Alkemade die in Lisse gaan winkelen. Een kaartje voor vier ritten kost 8,75 gulden. Kinderen en 65-plussers betalen 4,75 gulden. Vervoersmaatschap pij Connexxion int het geld en beheert de bus. mand te wachten. Groot is Van der Meers verbazing als hij even later bij de haltes Gogherweide, Postkantoor en Noordeinde toch steeds iemand kan oppik ken. De vierde passagier stapt bij halte Paal 99 in Buitenkaag in. Ze blijven tot het eindpunt in Lisse zitten. De route van de buurtbus bevat een aantal hindernissen, die Van der Meer op zijn duimpje kent. Soms wordt er wel eens een weggewerkt. „Het rijden is een stuk makkelijker sinds de regel 'voorrang voor fietsers van rechts' is ingevoerd. Sindsdien zijn bijna alle ongelijkwaardige kmisingen opgeheven en heb ik overal voorrang"; zegt Van der Meer, terwijl hij rap over de Rembrandt van Rijnsingel en de Middenweg tuft. Maar de meeste hindernissen blijven gewoon liggen waar ze liggen. De drempels in Nieuwe Wetering steken er voor Van der Meer met kop en schouders bovenuit. „Ze zijn te kort. Het maakt niet uit of je er met twin tig of veertig kilometer per uur overheen gaat, het blijft een enorm gehobbel. Er is een da me die hier altijd gaat staan, want ze heeft rugklachten.'' Volgens de chauffeur zouden de drempels langer moeten zijn. „Je moet er eigenlijk een keer met B en W overheen rij den, dan is het vast snel opge lost." De draaibrug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering zou een DONDERDAG l6 AUGUSTUS 2001 door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest- „Wil je getuige zijn van de volgende zelfmoordpo ging op dit complex? Gisteren heeft een van ons al geprobeerd een einde aan zijn leven te ma ken. Ik denk dat ik het niet lang meer trek. Zal ik je bellen als ik mezelf in brand steek?" Vladimir Perebejuot weet geen ander pressiemiddel meer te bedenken om te zorgen dat beter naar hem wordt geluisterd, zegt hij. Met zijn vier naasten wordt hij vanuit Oegstgeest overgeplaatst naar het asielzoekerscentrum in Lei derdorp. „Ik stond al op het randje van de afgrond, maar ik vrees dat ik nu echt de diepte in val. Hier heb ik me aardig staande weten te houden, nu moet ik weer te rug naar de gevangenis die asielzoekerscentrum wordt ge noemd." Net als de andere asielzoekers en statushouders die in de ba rakken aan de Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest wonen, heeft Perebejuot zich te schik ken in het verplaatsingsbeleid van het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA). Voor 1 september wil het landelijke bu reau de 'barakkenbewoners' el ders onderbrengen. Bij een maximale bezetting telden de elf barakken van het COA de afge lopen tijd 182 mensen. Daarvan zijn er nu nog zo'n 40 over. Een groot deel van hen protesteert tegen de gedwongen verhuizing. „Niet alleen vanwege het feit dat de een beter wordt geholpen dan de ander, maar ook omdat we in grote problemen komen", aldus de zeventienjarige Rosa Getajo. Meer dan 25 bewoners hebben zich woensdagmiddag verza meld bij de ingang van het com plex. Ze zijn afkomstig uit alle delen van de wereld en kennen allemaal hun eigen unieke voor geschiedenis. Een ding hebben ze gemeen. Stuk voor stuk ma ken ze zich kwaad over de ge dwongen verhuizing en de ma nier waarop het COA de over plaatsing regelt. Want, zeggen ze, met persoonlijke omstandig heden wordt totaal geen reke ning gehouden. Getajo: „Over twee weken word ik 18. Vanaf dat moment betaalt het COA mijn opleiding niet meer. Ik volg in Leiden een op leiding tot verpleegkundige. De school is zo tevreden over me dat hij bereid is me verder op te leiden zonder dat ik daarvoor moet betalen. Ik word echter ge dwongen naar het asielzoekers centrum in Den Haag te verhui zen. Een tegemoetkoming in de reiskosten krijg ik niet. Hoe moet ik naar Leiden komen, hoe moet ik studeren op een piep klein kamertje dat ik met ande ren ga delen en hoe kom ik op mijn stageadres? Ik heb nog geen oplossing voor deze pro blemen." Nasren Rasoul wil juist graag naar Den Haag. Haar man ligt daar begraven. Omdat ze het le ven in een centrum 'echt niet meer aankan', hoopt ze op een huisje in de hofstad. „Zodat ik geregeld naar het graf van mijn man kan gaan." De jonge vrouw maakt niet veel kans op eigen woning. Het ziet er naar uit dat ze naar het asielzoekerscentrum in Rotterdam moet verhuizen. De familie Ahmed heeft een huis in Rotterdam toegewezen gekregen. „De vluchtelingen die worden teruggestopt in zo'n massacomplex zijn jaloers op ons", vertelt Amir Ahmed. „Maar wij zijn juist helemaal niet blij. Mijn vrouw Julia mag geneeskunde gaan studeren aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Ik studeer geneeskunde in Leiden en hoef nog maar ander half jaar. Onze driejarige doch ter Dina zit op de universiteits crèche. Wij leven van een lening die we in een later stadium tot op de cent moeten afbetalen. Los van de vele extra kosten die we gaan maken, kampen we met het probleem dat we veel tijd zullen verliezen aan reizen. Dat gaat ten koste van onze stu- Meer dan 25 asielzoekers demonstreerden gistermiddag bij de ingang van het barakkencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg. Foto: Dick Hogewoning die. En moeten we die kleine el ke ochtend meeslepen naar de crèche in Leiden? We zijn als politieke vluchtelingen vanuit Rusland naar Nederland geko men. Beiden moeten we voor een groot deel de studie genees kunde overdoen. We zijn bereid hiervoor keihard te werken. Straks heeft Nederland er twee supergemotiveerde artsen bij. Waarom kan er geen rekening worden gehouden met onze si tuatie? Een kleine tweekamer woning in Leiden voldoet voor ons. Dan kunnen we onze dochter 's avonds in de ene ka mer laten slapen terwijl wij stu deren." Een andere bewoner meldt dat hij naar Friesland moet. „Fries land! Daar lopen toch alleen maar koeien rond. Ik leef al ja ren in de Randstad." 'Het enthousiasme houdt een keer op als je nooit reacties krijgt' rigeerd toen deze de bewoners verkeerd inlichtte. Dat de 'ranke woontorens' forser uitvallen dan de bewoners hebben gedacht, trekt een grote wissel op het woongenot, vinden de bezwaar makers. Advocaat Suermondt treedt op namens bouwbedrijf Jos Jansen dat inmiddels is begonnen met de fundering van het rijtje flats. Groot is de ergernis van de be woners als hij hun voorhoudt dat zij door het koopcontract te ondertekenen beloofd hebben geen bezwaar te maken tegen de verdere bouw in de wijk. „Dus als er een kink in «Mkabel komt kunnen we de schade ook op u verhalen." Op de publieke tribu ne onstaat verontwaardiging als hij vervolgens laat weten dat er geen weg meer terug is. Om bouwtechnische reden zouden die woontorens, nu de funde ring praktisch klaar is, niet meer lager kunnen uitvallen. „Terwijl in juni. tijdens het kort geding bij de rechter, anders is be weerd", reageert Besselink. De commissie bezwaar en be roep heeft een zware kluif aan de kwestie Lobeliuslaan. Niet eerder is in Oegstgeest zo mas saal bezwaar gemaakt tegen bouwwerkzaamheden die reeds plaatshebben. Het zijn vooral details die de commissieleden minutieus dienen te bestuderen. In september volgt de uitspraak. door Saskia Buitelaar RijpwETERiNG - Voor zo'n 250 kinderen uit Rijpwetering drei gen de Vakantiespelen in het dorp volgend jaar in het water te vallen. Na afloop van de hutten- bouw- en spelweek die nu aan de gang is stappen twaalf van de veertien vrijwilligers op, onder wie de twee hoofdleiders. Els Goes, een van de twee, houdt het na zestien jaar en diverse pogingen om opvolgers te wer ven voor gezien. „Het enthousi asme houdt een keer op als je nooit reacties krijgt." Volgens Goes hebben alle ver trekkende vrijwilligers er min stens tien jaar trouwe inzet op zitten. Vorig jaar begonnen zij al met het zoeken naar vers bloed. Ze benaderden ouders persoon lijk en plaatsten oproepen in het programmaboekje, de school krant en het Witte Weekblad. Maar dat heeft tot nog toe niets opgeleverd. „Wij gaan het niet nog een jaar doen, dan blijf je bezig. Zoals het er nu naar uit ziet is er straks in het dorp geen huttenbouw en geen Open Huis (knutselen in een grote tent) meer. Het voortbestaan daarvan is duidelijk in gevaar." Het steekt haar dat veel jonge ouders wel dagelijks hun kinde ren komen brengen om hutten te bouwen en te knutselen, maar dat zij zelf niet bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. „Naar mijn mening kun nen zij best eens iets terug doen. Er zijn wel mensen die eens een Buurtbuschauffeur Stan van der Meer: „Het is weinig hoor, deze weken." Foto: Mark Lamers V r i j id i 11 i g e r s en hun werk obstakel kunnen zijn: in de zo mer is het ding vaker open dan dicht. Gelukkig houden de brugwachters hem dicht totdat de buurtbus is gepasseerd. De afspraak is duidelijk zichtbaar als de bus over de brug rijdt: aan weerszijden liggen bootjes ongeduldig te wachten. „Maar als je heel erge vertraging hebt, dan wacht hij niet", weet Van der Meer. De laatste hordes zijn de snel heidscontroleurs op de Huig- sloterdijk en de Lisserdijk. Van collega's weet Van der Meer dat vooral op de Lisserdijk vaak een flitsauto staat. Na een flitspaal ('Kijk, daar achter die bruine boom') trapt Van der Meer het gaspedaal extra in. „Het wordt steeds moeilijker om de rit in één uur te rijden. Toch willen we dat volhouden." De reden daarvoor is dat de vertrektijden dan makkelijk te onthouden zijn voor de passagiers. Op het halve uur vertrekt de bus bij de Meerkreuk en op het hele uur rijdt hij weg uit Lisse. Van der Meer begon twee jaar geleden als chauffeur. „Toen ik met de vut ging, werd ik ervoor gevraagd. Ik heb altijd plezier gehad in autorijden." Toch moet een buurtbuschauffeur ook sociaal onderlegd zijn. „Er zijn passagiers die, als ze alleen met je zijn, hun hele ziel en za ligheid op tafel leggen. Dat moet je voor je kunnen hou den." Janneke Dijke oegstgeest - „De naam Lobeli uslaan is natuurlijk een lacher tje. We kunnen straks beter het woord steeg gaan gebruiken. Want tussen de appartementen en de woningen is de afstand straks slechts 15 meter", mop pert N. van Weeren tijdens de zitting van de commissie voor bezwaar- en beroepschriften in Oegstgeest. Van Weeren is een van de ongeveer 40 bewoners van Poelgeest die bezwaar ma ken tegen het besluit van B en W om een bouwvergunning te verlenen voor de bouw van zes appartementenflats in de nieuwbouwwijk. In groten getale zijn de buurtbe woners woensdagavond naar het gemeentehuis gekomen. Voor de hoorzitting staat een half uur gepland maar het zal zeker twee uur duren voordat de commissieleden zich kunnen terugtrekken voor hun beraad. H. Besselink, advocaat van de groep bewoners herhaalt in zijn pleitnota de bezwaren, verwij ten en angsten die de afgelopen tijd al eerder naar buiten zijn ge bracht. De bewoners vinden dat ze opzettelijk misleid zijn. De bouw van zes woontorens valt massiever uit dan hen „syste matisch werd voorgespiegeld op het moment dat zij hun woon huizen kochten. Aan het adres van de gemeente het verwijt dat zij de makelaar niet heeft gecor- Zonder nieuwe vrijwilligers kun nen de ruim 200 kinderen uit Rijp wetering volgend jaar het knutselen en huttenbouwen tijdens de Vakan tiespelen wel ver geten. Foto: Henk Bouwman ochtend of middag willen hel pen, maar daar houdt het mee op. Ze willen zich niet binden, zoals wij destijds met een groep ouders deden." Het belangrijkst, maar tegelij kertijd het moeilijkst, is het om vervanging te vinden voor de twee hoofdleiders, Els Goes en Gerrit-Arie Los. Goes begrijpt dat maar weinig mensen in hun eentje het hoofdleiderschap op zich nemen, inclusief al het ver gaderen en het uitwerken van ideeën die daaraan kleven. Maar als geïnteresseerden een groep zouden vormen, redden ze het best. „Met drie of vier mensen kun je de taken verdelen. Er hoeven dan heus geen twaalf nieuwe mensen bij." Momenteel doen zo n tweehon derd Ripse kinderen mee aan de spelweek, iets minder dan nor maal vanwege de late bouwvak. Ook voor deze week was het zoeken naar voldoende vrijwilli gers. Met veel puzzelen heeft de organisatie het rond kunnen krijgen. En hoewel het minder druk is, is de gezelligheid niet minder. Daarom gaat de teloor gang van de populaire kinderac tiviteit Goes aan het hart. „We hebben in de loop van de jaren echt iets opgebouwd, we zijn gegroeid van 70 naar 250 kinde ren. Voor een klein dorp als Rijpwetering is dat heel veel." Goes blijft als secretaris van de overkoepelende Stichting Va kantiespelen Alkemade wel ac tief betrokken bij de spelweek.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13