GELOOF SAMENLEVING Licht reist niet altijd even snel 'Eenderde van jonge Chinese mannen sterft door sigaret' Jezus is 'held' voor helft Amerikanen Falun Gong, een duivelse sekte Soap rond Milingo gaat door Gereformeerde Bond krijgt leerstoel Leiden alun Eerste rapport voor zaligverklaring moeder Teresa telt 35.000 pagina's Tot de dood ons scheidt Maria Tenhemelopneming WETENSCHAP Zestien augustus is de sterf dag van de Indiase mysticus en religieuze leider Gad- adhar Chatterji, die be kend is geworden onder de naam Ramakrishna (1836-1886). Zowel in In dia als het Westen heeft Ramakrishna tot op de dag van vandaag veel na volgers. Hij verkondigde dat het onze belangrijk ste taak was het goddelij ke in de mens te realise ren. Verschillende reli gies waren volgens hem slechts verschillende uit drukkingen van dezelfde God. Een van zijn leerlin gen, de Indiër Viveka- nanda, heeft er veel toe bijgedragen dat Rama- krishna's leer werd ver breid. Bisschop Armenië bestolen van staf en kruis teheran/afp - De Armeense aartsbisschop van Teheran, Se- bouh Sarkissian, is bestolen van zijn bisschopsstaf en kruis die hij had achtergelaten in zijn au to. De dief had het raam van de auto vernield en vervolgens be halve de staf en het gouden kruis ook de autoradio ont vreemd. Iran telt bijna 200.000 Armeniërs, die vooral in Tehe ran en Ispahan wonen. huizen/anp - De behoudende Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk krijgt een bijzondere leerstoel bij de faculteit der godgeleerdheid van de Universiteit Leiden. De bond stelt de leerstoel in om de geschiedenis van het gerefor meerd protestantisme te bestu deren. Het hoofdbestuur van de bond is nog op zoek naar een bijzon der hoogleraar om de leerstoel te bezetten. Het is de bedoeling dat die per 1 oktober voor een periode van vijf jaar in deeltijd wordt aangesteld. De kandidaat moet onder meer beschikken over speciale kennis van leerstellige documenten, in het bijzonder de belijdenisge schriften, aldus een advertentie die deze week in het bondsor gaan de Waarheidsvriend staat. Een van de weinige constanten blijkt toch niet zo constant Archeoloog stuit op resten paleis Herodes jeruzalem/dpa - Bij opgra vingen in Jeruzalem heeft de Israëlische archeoloog John Seligman muren aangetrof fen die mogelijk van het pa leis van koning Herodes zijn. Dat is gisteren bekendge maakt. Het paleis is ruim 2000 jaar geleden door de Romeinen verwoest. De restanten zijn gevonden tijdens opgravin gen voor de uitbreiding van het museum 'Toren van Da vid' in het gedeelte van Jeru zalem. De stenen zullen nu door wetenschappers wor den onderzocht. londen/ap - Eenderde van alle jonge mannen in China zal in de komende decennia overlijden als gevolg van het roken. Die voorspelling staat in een onder zoek dat deze week wordt gepu bliceerd in de British Medical Journal. Twintig procent van alle men sen op de wereld woont in Chi na. De Chinezen consumeren niettemin liefst 30 procent van alle sigaretten die wereldwijd worden geproduceerd. Vooral de mannen zijn daarvoor ver antwoordelijk, want van hen is tweederde verslaafd. Chinese vrouwen steken er zelden eentje op. De Chinese overheid is bo vendien de grootste producent van tabakswaar. De Chinese bevolking is nog niet zo heel lang aan de nicoti ne. In de voormalige Britse kroonkolonie Hong Kong raakte de bevolking al zo'n twintig jaar eerder vertrouwd met het roken. new york/ap - Observaties met de grootste telescoop van de wereld lijken aan te geven dat een van de weinige constant ge achte verschijnselen in de na tuur, de snelheid van het licht, toch niet zo constant is als men altijd gedacht heeft. Natuurkun digen zijn verbijsterd, maar ook blij verrast, want zo'n uitkomst zou goed passen bij de nieuwe theorieën over het reilen en zei len van het universum op suba tomair niveau. Een onderzoeksteam onder lei ding van John Webb van de Universiteit van New South Wales in Sydney ontdekte dat de 'fijnstructuur constante', het ge tal dat de kracht van elektro- Omdat het zo'n vijftig jaar duurt voor goed te meten is hoe nood lottig de gevolgen van het roken voor de volksgezondheid zijn, hebben de onderzoekers zich gericht op de gevolgen van ta baksverslaving in Hong Kong. Alle sterfgevallen van Chinese inwoners van Hong Kong van boven de 35 in 1998 zijn voor de jongste studie onder de loep ge nomen. Van 27.507 van de over ledenen hebben de onderzoe kers de doodsoorzaak vastge steld. Daarnaast spraken de on derzoekers met degene die het sterfgeval aan de autoriteiten doorgaf, wat in de meeste geval len een van de nabestaanden was die informatie kon geven over de levenswijze van de over ledene. Studie wees uit dat eenkwart van alle Hong Kongse Chinezen die in 1998 overleden stierf als gevolg van het roken. Bij 33 pro cent van de mannen en bij 5 magnetisme - en dus de licht snelheid - bepaalt, miljarden ja ren geleden een fractie kleiner kan zijn geweest. Als dat klopt haalt het bestaande theorieën onderuit, omdat die ervan uit gaan dat de snelheid van het licht onveranderlijk is in ruimte en tijd. Veranderlijkheid van de lichtsnelheid zou echter goed kunnen worden verklaard met de moderne 'snaartheorie'. Die laat een universum van 10 of 26 dimensies toe in plaats van 4D - de drie ruimtelijke dimensies plus de tijd. De natuurkundigen hebben de Keek-telescoop op de berg Kea op Hawaii op enkele van de ver ste objecten in het universum procent van de vrouwen was de tab aks verslaving de voornaam ste doodsoorzaak. Van de man nen die roken overleed de helft aan de gevolgen van de tabaks verslaving, stelden de weten schappers vast. Volgens de Amerikaanse epide mioloog Michael Thun is niet eerder studie verricht naar de gevolgen van het roken voor de Chinese bevolking. De uitkom sten van de studie komen over een met vergelijkbaar onderzoek dat onder westerlingen is ver richt. Volgens Thun was het no dig het onderzoek in China te herhalen omdat het genenpa- troon en het rookgedrag van Chinezen kan verschillen van dat van mensen in het Westen. „Er bestaan altijd een kans dat er genetische verschillen be staan die van invloed zijn op de gevolgen van het roken", zei Thun. gericht - 17 quasars, zeer helde re objecten diewaarschijnlijk verband houden met zwarte ga ten. De quasars zijn zo ver weg dat het licht dat zij vlak na het ontstaan van het universum af gaven, pas nu de aarde bereikt. Aan de hand van de absorptie door het interstellaire gas dat het licht op zijn reis passeert kan de snelheid en de fijnstruc tuur constante worden bere kend. „Zoals het licht van een autolamp op een mistige avond", zei Webb. „Het licht schijnt door de mist en door de aanwezigheid van de mist kun je veranderingen zien aan het licht op de achtergrond." Rusland gaat satelliet lanceren vanuit vliegtuig joekovski/afp - Rusland wil in 2003 een satelliet vanuit een vliegtuig lanceren. Dat zou de eerste keer zijn in de geschiede nis van de luchtvaart, aldus de president van de Russische maatschappij voor luchtvaart techniek Air Launch, Anatoli Karpov. Volgens hem wordt er momen teel onderhandeld met potenti ële investeerders. Karpov denkt dat het geld tegen het einde van het jaar beschikbaar is. De maatschappij onderhandelt on der meer met Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten. De Russen willen een vracht vliegtuig gebruik met een speci ale lanceerinstallatie. De ont wikkelingskosten van het pro ject worden tussen de 288 en 312 miljoen gulden geschat. Een lancering vanaf de grond kost nu ongeveer 50 miljoen gulden. De Russen denken dat een lan cering vanaf het vliegtuig goed koper zal zijn. VANDAAG donderdag l6 AUGUSTUS 200 BOEKBESPREKING Ondanks de vele kr antenberichten over de vervolging in China van Falun Gong, is er betrekkelijk weinig bekend over de aar d van de leer van deze groep. Televi siebeelden laten meestal Chine zen zien die op vredige wijze tai chi- en yoga-achtige oefeningen aan doen zijn. De Chinese auto riteiten spreken over een duivel se sekte, waarin blinde gehoor zaamheid verschuldigd is aan de verlichte stichter, meester Li Hongzhi. 'Master Li' is een naar de VS gevluchte Chinees die bij verschillende religieuze mees ters zijn opleiding schijnt te hebben genoten. Falun Gong, leert ons de schrijver en arts Xing Shu van het gelijknamige boek dat onlangs in Ne derland het licht zag, verenigd de essentie van het taoïsme, boeddhisme en Qi Gong. Net als in het boeddhisme is een staat van verlichting het uit eindelijke doel, dat te bereiken is middels fysieke oefeningen die een (voor wetenschappers on zichtbare) levensenergie in goede banen moeten leiden. Sceptici wijzen erop dat meester U vreemde uit spraken op zijn naam heeft staan. Zo heeft hij het bijvoorbeeld over 250.000 jaar oude holentekenin- gen in de Alpen en over gammastralen die weten schappers gemeten zouden hebben bij Qi Gong meesters. Bij navraag bleek hij zijn info uit enkele niet erg betrouwbare sensatiebladen te hebben. Geen goede beurt voor iemand die claimt op een hoog geestelijk niveau te verkeren. Xing Shu schrijft openhartig over meester Li Hongzhi. „Bepaalde uitspraken van meester Li zijn niet wetenschappelijk houdbaar." En in het voorwoord zegt hij het niet met alle uitlatingen van meester Li eens te zijn, maar hij voegt eraan toe „ik sta volledig achter Falun GongXiu-lian Da- fa, de leer waarop die uitspraken berusten." Na een verhandeling over de geschiedenis van Falun Gong en hoe de leer zich verhoudt tot an dere religies, beschrijft hij allerlei lichamelijk oefe ningen die 'de ziel, geest en vooral het hart moe ten ontplooien'. Hoewel met nadruk wordt gezegd dat het uiteindelijke resultaat van de beoefening Het geheim van de geestelijke lichamelijke tevenseneigle 01 van Falun Gong er niet toe d(* 5tt houdt auteur Xing Shu de leze 's wel voor dat Falun Gong geest C'tinn M üjke en lichamelijke gezondhi io VJOny brengt, verlichting en zelfs de ontwikkeling van allerlei bove natuurlijke krachten. Eén en ander is voor iedereen relatief snel te bereiken, zegt Shu. Meester Li's bijdrage be staat er vooral uit dat hij de to u voor kort geheime leer - alleer ie bekend aan een klein groepje ;rt onbekende wijsgeren - voor di ar gehele wereldbevolking heeft df ontsloten. Maar wie zich een 11 klein beetje heeft verdiept in Oosterse religies a nsi filosofieën ziet al snel dat er weinig of geen spra iat is van echte geheimen. Visualisatie-oefeningen, chamelijke oefeningen en inderdaad een mixv, taoïstische en boeddhistische inzichten is naar idee van deze lezer niet bijster opzienbarend. T Dat de Chinese overheid Falun Gong toch zo vij andig tegemoet treedt, ligt volgens sociologisch onderzoek (J. Wong en W.T. Liu 1999) niet alleeul aan de groeiende schare van aanhangers in Chi lcj waar het communistisch regime een bedreiging ziet. Het is ook de verspreiding van Falun Gong via email en internet, waar de machthebbers ee 'e; hekel aan hebben. De onderzoekers concludes B'r dat de strijd niet zozeer gericht is tegen de Faluen Gong leer als wel tegen de invloed van internet!n De al decennia lang geïsoleerde Chinese comni 26 nisten zijn bang voor een medium dat zich volli dig aan hun censuur onttrekt. Als we het boek over Falun Gong als leidraad nemen, is dat indi i,, daad een aannemelijke hypothese. Want echt g d vaarlijk, of gevaarlijker dan andere religies en overtuigingen, blijkt de Falun Gong leer volgen! 2 dit boek niet te zijn. Onno van 't Klooster Titel: Falun Gong, het geheim van de geestelijke en lichameli ,g levensenergie Auteur: Xing Shu Vertaling: A.C. Swierenga piei Uitgeverij: Panta RJiei, Katwijk Prijs: 25 gulden (11,34 euro) calcutta/rtr-afp-dpa - Bijna vier jaar na de dood van Moeder Teresa is gisteren in India de eerste fase van een onderzoek naar haar zaligverklaring afge rond. Het eerste rapport over de van oorsprong Albanese vrouw telt maar lieft 35.000 pagina's. Deze week moet het rapport vanuit Calcutta in het Vaticaan aaankomen. „Ik hoop dat we binnenkort kunnen spreken van Sint Moe der Teresa", verzuchtte zuster Nirmala, opvolgster van Moeder Teresa als overste van de mis sionarissen van de naastenlief de. Ze sprak tijdens de slotcere monie die de onderzoekscom missie had georganiseerd bij een kerk in cScutta waar Moe der Teresa haar werk voor de ar men deed. Er kwamen ongeveer zeshonderd geïnteresseerden naar de ceremonie. Aartsbisschop Henry D'Souza van Calcutta stelde in 1999 de commissie in die de afgelopen jaren getuigen hoorde en docu mentatie verzamelde over de le venswandel en deugden van moeder Teresa. Op basis van deze gegevens begint de Vati caanse congregatie voor zalig verklaringen een eigen onder zoek. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan laat de zalig verklaring nog wel een tot twee jaar op zich wachten. Het rapport bevat gedetailleerde informatie over de wonderlijke genezing van een vrouw met maagkanker door Moeder Tere sa. Deze informatie is van cruci aal belang. De paus wil namelijk bewijzen zien van minstens een wonder voordat hij een gelovige zalig verklaart. Het wonder mag lei zowel tijdens als na het le h( van de gelovige hebben pla 0f gevonden. Paus Johannes Paulus II maa in 1999 een uitzondering wijlen Moeder Teresa. Volg de regels mag de voorbereii voor een zaligverklaring pas jaar na de dood van de beo kene beginnen. De reden d voor is dat in die periode n ,n blijken of de verering voor z kandidaat-zalige stand hoi )0| Bij de in 1997 op 87-jarige li tijd overleden Moeder Tei^, bestond daarover geen twi q, In 1979 ontving zij de Nobelj je voor de Vrede. Een zaligverklaarde maakt vj op de heiligentitel. Om dit veroveren moet een gelo minstens twee wonderen op of haar naam hebben staan. lei Geneesmiddelen e remmen eiwit Creutzfeldt-Jako gotha - Dinosaurusexpert David Berman van het Natuurhistorisch Museum in Pittsburgh, toont twee com plete skeletten van de amfibie 'Seymouria'. De twee land- en waterdieren, die bekend staan als het 'Tam- bach paar', zijn 290 miljoen jaar geleden naast elkaar vredig ingeslapen. Hun overblijfselen zijn vorig jaar gevonden, schoongemaakt en worden nu tentoongesteld. Foto: AP/Jens Meyer londen/anp - Een Britse vu die lijdt aan een nieuwe vai van de hersenziekte Creutzff Jt Jakob is in de Verenigde St. bij wijze van proef behani a( met de gewone middelen dj gen malaria en schizofii worden gebruikt. Creutzfeldt kob is de menselijke variant de gekkekoeienziekte BSE. Al na negentien dagen bleek chel Forber (20) weer zot hulp te kunnen lopen en v samenhangend te kunnen j ten. Volgens de onderzoe van de Universiteit van Cal nië in San Francisco onderd ken de medicijnen quinac en chloorpromazine de maak in de hersenen var prionen ofwel eiwitten die ziekte veroorzaken. Dat was al gebleken bij lab toriumproeven, maar werkt ro blijkbaar ook in de praktijk Califomishe universiteit z r? nu meer lijders aan Creutzft e Jakob om in de komende mt )ll den de eerste klinische tee voor een therapie tegen deju te te beginnen. 0, De patiënte, die als proefkc heeft gediend, bleek in jun ziekte te hebben en zou ti lt door binnen het jaar stervet t0( kon toen al niet meer lopen, en meer samenhangend spri 0 en niet meer eten. De vertvi fe de vader nam contact op Uj, professor Stanley Prusine Califomië. Hij geldt als de ej dekker van het verband tu or BSE en Creutzfeldt-Jakob j kreeg in 1997 de Nobelprijs. v. Dankzij de door Prusiner en ltj medewerkers voorgeschn 0I behandeling kan de pat) )e) weer lopen en zonder pri lt, men spreken. Het Britse m ej terie van gezondheid heeft n vestigd dat de behandeling: ,e thode 'bemoedigdend' is. da Er zijn in Groot-Brittannië s 1996 106 gevallen van de nu ,t. variant van Creuzfeldt-Jako! constateerd. Van deze patië zijn er inmiddels 99 overledi new york/afp - Wie is uw grote held? Jezus, zegt 57 van de Ame rikanen. Dit meldt instituut Har ris Interactive gisteren in een ge publiceerd onderzoek. Martin Luther King, Colin Po well, John F. Kennedy en Moe der Teresa maken de top vijf na Jezus vol. De oud-presidenten Ronald Reagan en Abraham Lincoln eindigen respectievelijk als zesde en zevende. De huidi ge Amerikaanse leider, George Bush, moet het doen met een negentiende plaats. Het onderzoeksinstituut Harris wijst erop dat twee zwarte Ame rikanen, Martin Luther King en Colin Powell, in de top drie staan. In de top 30 prijken tien zwarte Amerikanen. Voorzitter van het instituut, H. Taylor, noemde de derde plek van Colin Powell een van de meest verrassende uitkomsten van het onderzoek. De voorma lige stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten en huidig minis ter van buitenlandse zaken Po well is de enige held uit de top vijf die nog leeft. Op de vraag wie men voorheen als een held beschouwde, maar nu niet meer, werd Bill Clinton het meest genoemd. heiloo - Tijdens de nationale bedevaart bij de kapel in Heiloo ('het Putje' in de volksmond) wilden na afloop van de bedevaart vele pelgrims het Mariabeeld aanraken. Rooms-katholieken vieren op 15 augustus dat Maria, de moeder van Jezus, niet gestorven is maar 'met ziel en lichaam' in de hemel is opgenomen. Officieel heet het feest Maria Tenhemelopneming, omdat Maria volgens de overlevering door God 'opgenomen' is. Foto: Hans van Weel vaticaanstad/afp-dpa - De SOa- pachtige verwikkelingen rond om de getrouwde Zambiaanse aartsbisschop Emmanuel Milin go gaat door. Gisteren ver spreidde het Vaticaan Milingo's brief aan paus Johannes Paulus II, waarin hij verklaart te zullen scheiden van zijn Koreaanse vrouw Maria Sung. Milingo (71) bezorgde het Vati caan eind mei een onaangena me verrassing door tijdens een massale plechtigheid met de uit Zuid-Korea afkomstige Sung te trouwen. Het Vaticaan dreigde hem te excommuniceren, als hij niet scheidde van zijn geliefde en elke band verbrak met de Verenigingskerk van Sun Myung Moon, waarin hij is getrouwd. Dinsdag doken twee tegenstrij dige berichten over Milingo's huwelijk op in de Italiaanse me dia. Het ene verhaalde over Mi lingo's voornemen om te schei den. Volgens het Vaticaan heeft de aartsbisschop dit verklaard in een brief die de paus zaterdag van hem ontving. Daarin zou Milingo verder aangeven zich te willen verzoenen met paus en Kerk. Het tweede bericht meldde dat Milingo de paus op 2 augustus per brief had verzocht getrouwd te mogen blijven. De bron van dit tweede bericht, woordvoer der Philip Schanker van de Ver- eningskerk van Sun Myung Moon waar Milingo eind mei trouwde, had dinsdag de beste papieren. Hij kon de media de handgeschreven brief van Milin go tonen. Het Vaticaan presen teerde gisteren echter ook een handgeschreven brief van Milin go- Toen het Vaticaan dinsdag met de inhoud van de brief naar bui ten kwam, noemde Maria Sung het document vals en zonder waarde. Het is niet bekend of ze al heeft gereageerd op de ver spreiding van de handgeschre ven brief van haar man door het Vaticaan gisteren. Het Vaticaan gaf geen nader commentaar op de zaak-Milin- go. Evenmin lieten Milingo zelf, zijn woordvoerder, zijn vrouw Sung en Moon-woordvoerder Schanker van*zich horen. Voor zover bekend zet Sung de hongerstaking voort die ze dins dag begon. Ze had gezegd hier mee door te gaan tot Milingo 'vrij is' haar te ontmoeten. Vol gens Sung spuit het Vaticaan haar man plat met drugs en houden ze hem gevangen. Maandag liet ze weten mis schien zwanger te zijn van Mi lingo.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12