Gezondheid prins Claus baart zorgen Het zand is hier zachter dan op Gran Canaria KAMERS GEVRAAGD Zorgen om medicijn Pompe-patiënten GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 1 2 WEKEN Last -minute inschrijfdag Eggenkamp eerste Nederlander in roemruchte 'The Boat Race' Kabinet wil bonus voor herintredende vrouwen Naam drukker Enschedé van bankbiljet Gewapende overval op tankstation Zes Amsterdamse huizen verwoest door gasexpiosie Topman bij UPC Schneider stapt plotseling op Rebellen in Macedonië achter ontwapening Nominatie Leids zorgcentrum als beste leerbedrijf Leyhofbewoners protesteren tegen buurtspeeltuin «Bi In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. De Leidse studenten willen wij zo snel mogelijk aan een kamer helpen. Helpt u mee? Stichting Leidse Studentenhuisvesting telefoon 071 516 17 18 e-mail info@sls.nl www.sls.nl Universiteit Leiden 1020 5236311 30 AUGUSTUS - Aanvang: 10.00 uur Weesperplein 8 2GESCH00L VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM door Robbert Minkhorst leiden/rotterdam - Vier peuters die nog le ven dankzij een medicijn dat Pharming ont wikkelde, dreigen de dupe te worden van de grote financiële problemen waarin het bio- technologische bedrijf uit Leiden verkeert. Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, waar de kinderen onder behandeling zijn, reageert verontrust. Het Rotterdamse ziekenhuis eist dat Phar ming zijn toezeggingen nakomt. Sinds 1999 krijgen de vier kinderen het experimentele geneesmiddel alfaglucosidase, een enzym dat uit de melk van genetisch gemanipu leerde konijnen komt. Zij lijden aan de ziek te van Pompe, een spierziekte waaraan ba by's binnen een jaar overlijden. Het bestuur van het ziekenhuis heeft zijn zorgen inmid dels ook kenbaar gemaakt bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De Vereniging Spierziekten Nederland (VSN) verwacht niet dat de behandeling moet worden gestaakt. VSN denkt dat het wel zal loslopen; vanmiddag is er een tele- conferentie met de directeur van Genzyme- Pharming Joint, het samenwerkingsverband dat het Pompe-medicijn produceert. Daar zal medewerkster S. Weinreich om garanties vragen, laat ze weten. „Het lijkt me onvoor stelbaar dat deze kinderen zonder genees middel komen te zitten. Dat is onaccepta bel." De surseance van betaling voor Phar ming baart VSN wel enige zorgen, 'maar niet voor de langere termijn'. Het tweede bedrijf dat alfoglucosidase maakt, Genzyme, gaat gewoon door. Weinreich: „Wij hebben de indruk dat Genzyme zo snel mogelijk met een medicijn op de markt wil komen. Daarvan moet ook bewezen zijn dat het overtuigend en effectief is." Pharming kon vanochtend geen reactie geven. door Mare Kok heemstede - Heemstedenaar Gerritjan Eggenkamp wordt hoogstwaarschijnlijk de eerste Nederlandse deelnemer aan The Boat Race, de beroemde jaarlijk se roeiwedstrijd tussen de En gelse universiteiten van Oxford en Cambridge. Hoewel de ingenieur informati ca voorlopig nog slechts deel uitmaakt van een veertig man tellende selectie, moet het raar lopen wil hij op 30 maart vol gend jaar niet meeroeien tijdens de 148ste editie. „In de acht roeiers tellende boot zitten twee of drie zogenoemde internatio nals, jongens die op een groot internationaal toernooi actief zijn geweest. Met de ervaring van de Olympische Spelen van Sydney en drie wereldkampi oenschappen op zak moet ik het benodigde niveau dus absoluut aankunnen", aldus Eggenkamp. Komende week roeit hij in het Zwitserse Luzem zijn derde WK. De vermaarde roeiwedstrijd over 6,8 kilometer werd voor het eerst gehouden in 1829 en staat sindsdien bol van de tradities. Zo zal de president van Oxford, de verliezer van vorig jaar, vijf weken voor de start van de nieuwe strijd titelverdediger Cambridge officieel moeten uit dagen. Bovendien mag de win naar zich een jaar The True Blues (De Echte Blauwen) noe men. den haag/cpd - Huisvrouwen die een baan accepteren krijgen daarvoor een bonus die kan op lopen tot zesduizend gulden. Zo wil het kabinet werken financi eel aantrekkelijker maken voor vrouwen. Om jonge werkende vrouwen die kinderen krijgen ook aan het werk te houden wil het kabinet de capaciteit van de kinderopvang drastisch uitbrei den. De plannen worden op Prinsjesdag officieel gepresen teerd door staatssecretaris Ver stand (sociale zaken). Het kabinet streeft ernaar om de komende tien jaar 950.000 vrou wen extra aan het werk te krij gen. Voor alleenstaande moe ders met een uitkering is het vaak financieel ongunstig om te gaan werken. Ze raken dan al lerlei subsidies en kwijtscheldin gen van lokale lasten kwijt, ter wijl het loon maar weinig hoger is dan de uitkering. Het eerste jaar krijgen ze drie duizend gulden terug van de be lasting, het tweede jaar tweedui zend en en het derde jaar nog duizend. Na drie jaar hebben de vrouwen over het algemeen een beter betaalde baan. De verdubbeling van de capaci teit in de kinderopvang is vooral bedoeld om reeds werkende jongere vrouwen die kinderen krijgen aan het werk te houden. amsterdam/anp - De naam van de Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé en Zonen ver dwijnt op de nieuwe euro bankbiljetten. Bij de overgang naar de euro is afgesproken de namen van drukkerijen niet te vermelden op het nieuwe pa piergeld, aldus De Nederland- sche Bank (DNB). „We zitten met een taalpro bleem. Daarom zetten we zo min mogelijk tekst op de euro- biljetten,'' zegt een DNB- woordvoerder. Voor Neder land betekent dat een breuk met het verleden. Op het Ne derlandse bankbiljet, veelal geroemd om zijn schoonheid en zijn veiligheid, stond stee vast 'Joh Enschedé en Zonen imp' in blokletters gedrukt. Financieel-directeur Slinger van Joh. Enschedé betreurt het besluit. Het Nederlandse bankbiljet was jarenlang het beste visitekaartje van de drukkerij. „Bij de euro is nu eenmaal gekozen voor een en hetzelfde uiterlijk voor alle eu ro-biljetten. Wij wisten al lan ger dat voor nationale ken merken geen ruimte was. Dat is jammer, maar wij zijn ook blij dat we in elk geval voor Nederland en ook voor Luxemburg euro-biljetten hebben gemaakt." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (t.v.m. controle bezorglhg) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Lsldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- s12s 030 of abonneren vla: www.leldachdagblad.nl NR. 42694 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 Leidsch Dagblad woensdag 15 AUGUSTUS 2001 Dichter llja Pfeijffer Simon Carmiggelt Zou er wel iets droefgeestigers bestaan dan de laatste ochtend van een fijne vakantie? Later opklaring ,20-22° dl»j zw 4-5 OPGERICHT 1 MAART 1860 Honderden haaien voor kust Florida new port richey - Voor de westkust van Florida zijn hon derden haaien gesignaleerd. Wetenschappers gaan vandaag de zee op bij New Port Richey, 380 kilometer ten noordwesten van Miami, om de bijzondere bijeenkomst te bestuderen. Het is niet ongebruikelijk voor deze vissen om in groepen langs de kust van Florida te trekken, maar nooit eerder zijn er zoveel verschillende soorten in één groep gesignaleerd. Zwemmers en pleziervaartuigen worden door de autoriteiten geweerd. Israël doodt weer activist van Fatah hebron - Als Palestijnen ver momde Israëlische soldaten van een speciale eenheid heb ben vanmorgen bij dageraad in het grotendeel Palestijnse He- bron op de Westoever een acti vist van de Fatah-beweging van de Palestijnse president Arafat vermoord. De 27-jarige Imad Abu Sneineh werd bij zijn huis gedood door tien kogels. Vol gens de Palestijnen heeft Israël sinds het begin van de opstand tegen de Israëlische bezetting in september al 60 Palestijnse activisten vermoord- Pagina Buitenland Man ligt week dood in huis leiden - De politie heeft gister morgen in een huis aan de Ou de Varkenmarkt in Leiden de bewoner dood aangetroffen. Bekenden van de 58-jarige man maakten zich zorgen omdat hij niet reageerde op aanbellen. Zij schakelden de politie in. Vol gens een politiewoordvoerder is de bewoner waarschijnlijk al vorige week dinsdag overleden. Hij stierf een natuurlijke dood. Japanse ministers naar monument Tokyo - Vier Japanse ministers, 120 parlementsleden en de gouverneur van Tokyo waren vandaag aanwezig bij de her denking van de Japanse overga ve in de Tweede Wereldoorlog bij het omstreden Yasukuni- monument. Op 15 augustus herdenkt Japan zijn overgave in de Tweede Wereldoorlog, 56 jaar geleden. Oorspronkelijk zou ook premier Koizumi van daag een bezoek aan het monu ment brengen. Omdat daar echter ook veertien oorlogsmis dadigers worden geëerd, waren de reacties in het buitenland zeer kritisch. Koizumi heeft daarop zijn bezoek vervroegd naar maandag. amsterdam/gpd - De gezondheid van prins Claus gaat achteruit. De 74-jarige prins werd gisteren onverwacht opge nomen in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam wegens zijn verslechterende lichamelijke conditie. Een gevolg van het minder goed func tioneren van zijn rechternier. De prins heeft nog maar één nier. Zijn linkernier werd in mei verwijderd in het zieken huis Barmbek bij Hamburg. In de toestand van Claus zijn geen nieuwe verontrustende ontwikkelin gen, liet de Rijksvoorlichtingsdienst vanochtend weten. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst is de opname ge richt op het behoud van de functie van de rechternier; er is geen operatie gepland. Sinds de nieroperatie eind mei staat Claus continu onder dok- terstoezicht, zowel in Duitsland als in Nederland. De artsen vonden het vol gens de RVD niet langer verantwoord de prins thuis te verplegen. Prins Claus kwam gisteren aan het begin van de middag, begeleid door zijn vrouw koningin Beatrix, in het ziekenhuis aan. Gisteravond kreeg hij daar bezoek van zijn zoons Willem- Alexander en Constantijn en zijn schoonzuster prinses Margriet. Het is onduidelijk hoe lang Claus in het AMC moet blijven. De prins werd al eerder behandeld in het algemene ziekenhuis Barmbek. Vorig jaar oktober kreeg hij daar een stoma. Dat gebeurde nadat hij ernsti ge darmklachten had gekregen tij dens een privé-reis in de buurt van Hamburg. En in 1998 werd hij in het zelfde ziekenhuis geholpen aan pros taatkanker. De bestralingen die hij na deze operatie onderging, waren vol gens uroloog prof. dr. F. Debruyne van het Radboudziekenhuis in Nijme gen waarschijnlijk de oorzaak van het niet goed functioneren van de lin- kemier. „Het gaat slecht, maar zijn toestand is stabiel", zei koningin Beatrix afgelo pen januari tijdens haar bezoek aan de Nederlandse Antillen tegen jour nalisten. Sinds de prostaatoperatie medio 1998 moet prins Claus gere geld verstek laten gaan bij officiële ge legenheden. Per gebeurtenis bekijkt hij of hij zich goed genoeg voelt om in het openbaar te verschijnen, zo luidt de officiële verklaring van het hof. De Nierstichting Nederland sluit niet uit dat de prins in het AMC een nier dialyse moet ondergaan om zijn bloed kunstmatig te zuiveren. Vol gens directeur P. Beerkens van de stichting ondergaan nierpatiënten dialyse als hun nier minder dan 15 tot 10 procent van de normale capaciteit heeft. Hoewel directeur Beerkens de persoonlijke situatie van Claus uiter aard niet kent, zou de prins volgens hem gemakkelijk een niertransplanta tie kunnen ondergaan. Gemiddeld moeten patiënten vier jaar wachten op een transplantatie, omdat er een chronisch gebrek is aan donomieren. Pagina Binnenland: Claus worstelt al jaren met gezondheid leiden - Een gewapende man heeft gisteren het Es- so-tankstation aan de noordkant van de Willem de Zwijgerlaan in Leiden overvallen. De dader duw de de medewerker van het tankstation, op dat mo ment als enige in de zaak, een vuurwapen onder de neus en eiste de inhoud van de kassa. Nadat hij had gekregen wat hij wil de, vluchtte de man lo pend in de richting van de Merenwijk. De politie zette direct na de overval, omstreeks half vier, veertien agenten in om de dader op te sporen. Een uur lang werd de wij de omgeving van het tank station doorzocht. Ook een politiehelikopter, op gestegen vanaf Schiphol, deed aan de klopjacht mee. Maar de overvaller werd niet meer gevonden. Naar het zich laat aanzien zijn er opnames van de ongemaskerde dader ge maakt door de bewakings camera's op het tanksta tion. Een woordvoerder van de politie laat zich niet uit over de beveiligings maatregelen op het tank station, maar zegt dat er aanknopingspunten zijn voor het onderzoek. De dader is een tengere blan ke man van ongeveer 30 tot 35 jaar oud, met snor en baard en heeft een op vallende lichaamslengte: zo'n twee meter. De politie wil niets zeggen over de grootte van de buit (advertenties) Eigen strand en achtertuin favoriet bij Katwijkse families door Margrit Tibboel katwijk - Ze zijn van alle gemakken voorzien. Een koel- tas, voor driekwart gevuld met blikjes bier en Spa, bin nen handbereik. Als ze onverhoopt langer op het strand bivakkeren dan de bedoeling was, biedt de hamburger gigant vlak achter de boulevard uitkomst. Voor het naar huis gaan, worden op de valreep de boodschappen ge daan in de Princestraat. 's Avonds wacht in de achter tuin de barbecue, waarna de dag eindigt in het eigen Katwijkse bed. Dat is vakantie in Katwijk. De echtparen Kerkvliet en Maagdelijn met hun kroost treffen elkaar en een wisselend aantal aanlopende fami lieleden en bekenden, al zo'n twintig jaar op het strand ter hoogte van Hotel Noordzee. Tot vorig jaar huurden ze steevast samen een strandhokje. Dit jaar zijn ze voor het eerst van die regel afgeweken. Oma Havenaar, die jaar in jaar uit niet van het Katwijkse strand was weg te slaan, kreeg rugklachten en komt nog slechts spora disch een ldjkje nemen. Bovendien is er dit jaar voor de zussen Gerdine Kerkvliet en Tineke Maagdelijn wat meer werk aan de winkel zodat intensief strandbezoek er niet in zit. Toch zijn ze, als het enigszins kan, van de partij. Zeker nu de echtgenoten Kees en Martin hun vakantiedagen opgenomen hebben. Van onder de parasol zijn ze met zijn allen in opperbest humeur en best te spreken over hun vakantieadres. „Lekker zacht strand hier, dat heb ben we op Gran Canaria wel eens anders gezien." Toch hebben de Katwijkse families wel wat kanttekeningen. Tineke: „Het is een gezinsbadplaats bij uitstek, maar voor de jeugd wordt er hier bijna niets georganiseerd." Dochter Miriam is het daar volmondig mee eens: „Er is hier op het strand niets te doen. 's Avonds ook niet." In september wordt het voor haar pas echt menens. Dan gaat ze richting Malgrat aan de Spaanse Costa.Ondertussen belt ze mobiel vanaf haar badlaken met haar verkering, de Rijnsburgse Jeroen. „Hij wil niet naar het strand meesmuilt schoonmoeder in spe Ti neke. „Hij vindt het te koud, omdat er een licht briesje staat", schampert ze met een schuins lachje naar doch terlief die verontwaardigd op de kritiek reageert: „Hij is een vrachtje aan het rijden. Anders zou hij heus wel ko men." Dan klaart haar gezicht op. Triomfantelijk kon digt ze aan: „Hij komt toch. Zie je nou wel dat het geen koukleum is." Moeder Tineke haalt haar schouders op. „Die Rijnsburgse uien en Katwijkse haringkoppen ho ren nou eenmaal bij elkaar, dat zie je maar weer." De twee Katwijkse families Kerkvliet en Maagdelijn brengen al twintig jaar gezamenlijk de zomer door op het strand. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1