LEIDE Leiden is niet bang voor domino-effect 'Welkom op een topuniversiteit' Pharming werkt aan overlevingsplan REGIO Actiegroep roept EL CID-deelnemers op naar Leiden te verhuizen 'Maak alles los, dus ook je billen' 'Wild plassen is meteen schrijven' Recreatiedag in Oegstgeest een grote flop uffelmarkt p|i kattenshow ,:n- In de Groenoordhallen 'Indag 19 augustus van 9.00 16.00 uur een Snuffelmarkt. is er die dag van 10.00 tot 10 uur een kattenshow. maandag 13 AUGUSTUS 2001 door Annet van Aarsen leiden - „Een spoorstudent is geen student." Onder die kreet van een groep die zich Comité Anti Spoorstudent noemt, is de afgelopen dagen een felle dis cussie losgebarsten op de web site van de EL CID-week. Het comité plaatste de oproep niet als ontmoedigingsactie tegen de Nederlandse Spoorwegen, maar omdat „het aantal spoorstuden ten aan de Universiteit Leiden de afgelopen jaren verontrus tend groeit". „Een spoorstudent is een stu dent die bij zijn ouders blijft wo nen en vanuit zijn ouderlijk huis een studie volgt. De beweegre denen hiervoor zijn divers, maar in de ogen van het comité alle maal onzinnig. Het 'op kamers gaan' is een wezenlijk deel van de academische vorming, net als het lid worden van een stu dentenvereniging", legt het co mité uit. „Na de middelbare schooltijd, waarin alles nog werd voorgekauwd, is het de hoogste tijd 'uit te vliegen' en op eigen benen te leren staan." Het comité roept alle deelnemers aan de El Cid op hun ouders te verlaten en gezellig op kamers te gaan." De actiegroep kan op steun re kenen van een groep warme aanhangers van het rijke vereni gingsleven. Maar ook op boze reacties van aankomende stu denten, die voorlopig liever thuis blijven wonen. Zoals bij voorbeeld van ene Emma. „Wat een lompe oproep! Ik ben zelf ook aankomend student en ik blijf inderdaad ook thuis wonen. Voorlopig in elk geval. En dat is echt niet omdat ik wil dat mijn moeder mijn was doet of eten voor me kookt, want dat kan en doe ik ook zelf', schrijft ze. En: „Net alsof je achterblijft in je ontwikkeling en niet leert om op eigen benen te staan, omdat je thuis woont." echtpartij i de kroeg 1e den - Een 20-jarige Leidenaar nin de nacht van vrijdag op za- dag aangehouden op ver- nking van mishandeling. Hij u in een horecagelegenheid n de Nieuwe Beestenmarkt n plaatsgenoot (25) hebben slagen. De verdachte ver arde inderdaad een klap te bben uitgedeeld, omdat hij cht dat de andere man hem d willen slaan. lijden onder vloed den - Op de Haagweg heeft politie zaterdagavond een •jarige automobilist uit Lei- aangehouden, die met ho- snelheid door rood reed. De in bleek onder invloed van ohol. Hij kreeg een bon en lest zijn rijbewijs inleveren, iteravond waren twee vrou- in de klos. Een automobiliste I uit Leiden werd op de Wil- i de Zwijgerlaan aangehou- i. Zij bleek onder invloed alcohol en moest haar auto >n staan. Op de Langebrug ek een 38-jarige vrouw uit gstgeest te diep in het glaasje lebben gekeken. Zij reed te- de toegestane rijrichting or de straat en kreeg een itevan 410 gulden. eisje door is aangereden ien - Een 4-jarige meisje uit den stak zaterdagmiddag tseling de Stationsweg over kwam onder een lijnbus te lt. Aanvankelijk zag het on- al er ernstig uit en werd een lvan de Stationsweg afge- Uiteindelijk bleek het alle- al mee te vallen. Het slacht- irtje liep wat schaafwonden lOlfclauwe plekken op. Tai Chi-meester Henny Eleonora laat de deelnemers aan het internationale trainingskamp zien hoe het moet. „Gebruik je geest om al je li chaamsdelen los te maken." Foto: Eric Taal Chinese vechtschool houdt internationaal trainingskamp in Leiden door Wilfred Simons leiden - Organisator Mark Horton begint de trainingsdag van zijn Chinese vechtschool met een oproep. „Blijf kalm, help elkaar en gedraag je netjes. Dit internationale trai ningskamp gaat over vriendschap en ont moeting. De toekomst van de Chinese vechtsport in Europa hangt van jullie af!" Dat neemt niet weg dat hij de leerlingen van zijn 'Doc Fai Wong Martial Arts Centre' voor later in de middag lekkere Chinese boeren schuurgevechten belooft. „Man tegen man, zeer dichtbij en persoonlijk", zegt hij er veelbetekenend bij. De ruim honderd deel nemers, mannen maar ook vrouwen uit zes Europese landen, grinniken zachtjes. Daar hebben ze wel zin in. De voormalige Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg is vooral bekend als het hoofdkantoor van Eurodusnie. Weinigen weten dat de eerste verdieping en de zolder van het gebouw ook een Chinese vecht school herbergen. Belangstellenden kunnen zich er bekwamen in verschillende traditio nele Chinese vechtsporten. De meest 'on schuldige' vorm is Tai Chi, dat eigenlijk meer een bewegingskunst is, een ontspan ningsmiddel voor lichaam en geest. Ook de leeuwendans is vooral een 'traditionele dans' die met vechten weinig te maken heeft. Een 'zachte' vorm van vechten die ook in het Leidse centrum beoefend wordt, is Choy Li Fut. Dan zijn er de hardere vecht sporten, zoals San Da, (Chinees kickboksen) Kung Fu en vechten met wapens. Aan mu ren van het centrum hangen daarvoor bun dels bamboe en indrukwekkende krom zwaarden klaar. Het internationale trainingskamp begon donderdag. Zaterdagmorgen mochten de Leidenaren meegenieten van een Tai Chi- demonstratie op een weitje onderaan De Burcht. Speciaal hiervoor nodigde de school de in ternationaal vermaarde Tai Chi-meester Henny Eleonora uit. In een wijdvallend zij den pak, met zwarte sloffen aan, doet hij vanaf half twaalf voor hoe het moet. „Denk aan je rug en je buik", houdt hij de leerlin gen voor. „Voel de lijn die vanaf je anus over de kruin van je hoofd naar je navel loopt. Gebruik je geest om al je lichaamsdelen los te maken - alles, dus ook je billen." Het is een grappig gezicht om te zien hoe de deelnemers Sifu Henny volgen. Alle bewe gingen gaan traag, als in slow motion. De bewegingen op zichzelf ogen eenvoudig, het is de combinatie en de lange duur die de sport inspannend maken. „Het lijkt me best moeilijk om je armen zo lang gespreid te houden", merkt een nieuwsgierige voorbij ganger op. De deelnemers concentreren zich op hun adem, kijken naar Eleonora en verliezen de belangstelling voor de drukte om hen heen. Het lijkt wel alsof ze medite ren. En inderdaad, als een kar met meedo genloos lawaai over de keien van de Burcht- steeg ratelt, gaat iedereen onverstoorbaar door. Eleonora eindigt de les met een korte oefe ning in de basishoudingen van de 'Ba Gua' en 'Hsing I' vechtstijlen. De leerlingen grij pen elkaar vast en doen opnieuw de bewe gingen na die hij voordoet. En dan, opeens, is het afgelopen. De leerlingen maken een buiging voor hun meester en verlaten het Burchtterrein. Nu ze zijn opgewarmd, zijn ze helemaal klaar voor het pittige boeren schuurgevecht. DUIVEN B E R' C HT E N De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Ablis. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 2, 3, 4, 5, 9; P. Landesbergen 6, 7; Groenendijk/Pi- kaar 8; Straathof - v.d. Berg 10. P.V. Leiderdorp Comb. Roomburg 1, 2, 4; W. van Oosten 3, 6, 8, 9, 10; W. de Roode 5; comb. J. Hartevelt 7. P.V. De Rijnklievers Comb, vd Poel/Kooy 1, 2,3,4, 5, 6, 7, 8, 9; F. Ladan 10. Weer anderen beschuldigen het actiecomité ervan verkapte re clame te maken voor de studen tenverenigingen. Maar de har tenkreet van het Comité Anti Spoorstudent roep ook be schouwelijke reacties op. Zoals bijvoorbeeld van Onno. „Waar het om gaat is dat 'studeren' een vorm van leven is. Dat je je kunt ontplooien op allerlei gebieden, dat je interessante mensen kunt leren kennen, dat je een eigen identiteit kunt creëren Dat je nti leeft Het zijn ontzettend kost bare jaren in je leven, dus de maatstaf is niet alleen zorgen dat je zo efficiënt mogelijk een mooie cijferlijst haalt", schrijft hij. „En serieus, je kunt kletsen wat je wilt, maar je ouderlijke omge ving, waar je al 18 jaar hebt ge zeten, is daar op een gegeven moment een stuk minder ge schikt voor. Je ouders zijn een bloempot waar je wortel schiet, gelukkig, maar die wortels moe ten wel de kans krijgen uit te groeien en een boom van je te maken." Het comité zegt intussen ver heugd te zijn dat de discussie voet aan de grond heeft gekre gen. „Natuurlijk heeft ieder zijn eigen, andere financiële situatie en zijn eigen achtergrond. Het comité is echter van mening dat het voor nagenoeg iedereen in Nederland mogelijk is tijdens de studententijd zelfstandig te wo nen", meent de actiegroep. door Wim Koevoet leiden - De gemeente Leiden steekt het noodlijdende biotech- nologische bedrijf Pharming een hart onder de riem. Volgens woordvoerder F. Delemarre is Pharming van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling van het Bio Science Park. „Phar ming zat er als een van eersten en is voor een groot deel verant woordelijk geweest voor het op de kaart zetten van het Bio Scien ce Park. Het is een spraakmakend bedrijf en het heeft een belangrij ke pr-functie vervuld." Delemarre wijst ook op 'het werkgelegenheidsaspect'. „Van de 180 werknemers werken er 85 in Leiden. Ook daarom is het erg jammer als het niet goed loopt bij Pharming." Volgens Delemarre is er geen rol weggelegd voor de gemeente nu de grote voortrekker van het Bio Science Park op het randje van een faillissement balanceert. „De gemeente bemoeit zich niet met bedrijfsmatige problemen. Ze is verantwoordelijk voor de infrastructuur en draagt bij aan de onderlinge contacten van de bedrijven die in het Bio Science Park zijn gevestigd." Op het stadhuis maakt nog nie mand zich zorgen over een eventueel 'domino-effect'. „Wij hebben geen signalen dat nog De medewerkers van biotechnologiebedrijf Pharming druppelen van af acht uur binnen in het halfronde kantoorgebouw aan de Archime- desweg in Leiden. De stemming is bedrukt. Het bedrijf vroeg vrijdag uitstel van betaling aan. Foto: Mark Lamers meer bedrijven in de problemen zitten." De dreigende ondergang van Pharming komt kort na een de bat in de Leidse gemeenteraad waarbij vooral Van Hees van Groenlinks kritiek uitte op het in zijn ogen te grote accent dat wethouder Schultz (WD) in haar economische beleid op bio science legt. „Als er dingen mis gaan, zoals nu bij Pharming, dan kan dat zich ook richten tegen het ima go van de stad", herhaalt hij zijn woorden. Van Hees, van beroep vak bondsman, wijst erop dat veel biotechnologische bedrijven met risicovol kapitaal werken. Als de investeerders afhaken, kunnen ze nergens op terugval len. Pharming is het prototype van een bedrijf met veel poten tie maar geen product." Van Hees waagt zich nog liever niet aan voorspellingen over do mino-effecten. „Er zijn ook be drijven gevestigd die in de pro thesesfeer werken. Dat is een ander verhaal. Ik heb op dit mo ment nog te weinig inzicht in het type bedrijf dat is gevestigd in het Bio Science Park." door Wilfred Simons Vervolg van voorpagina leiden - Op het eerste gezicht lijkt de financiële toestand van Pharming zo slecht nog niet. Het Leidse biotechnologiebe drijf heeft 54 miljoen gulden in kas. Een probleem is echter dat Pharming daarvan de schuldei sers niet kan betalen. „Banken, die ons eerder geld hebben ge leend, eisen zekerheden", zegt directeur R. Strijker. „Je moet het geld aanhouden, je kunt het niet uitgeven zoals je zou wil len." Via Fortis Bank wilde Pharming eind vorige week 33 miljoen gul den lenen, maar de (onbekend gebleven) financier haakte op het laatste moment af. „Wij konden niet aan de voorwaar den voldoen", zegt Strijker. „De zekerheden die de bank vroeg, hadden wij al aan een andere schuldeiser gegeven." Nu het bedrijf surséance heeft aangevraagd, worden de schuldeisers tijdelijk aan de zij lijn gezet. „Dat betekent dat wij twee tot drie weken de rust heb ben om een oplossing te beden ken", zegt Strijker. Hoe die eruit moet zien, weet hij nog niet. Fi nancieel directeur Cooijmans is geschorst, de Raad van Com missarissen heeft haar functie neergelegd. Strijker moet nu sa men met de bewindvoerder een overlevingsstrategie uitzetten. Pharming werkt aan het medi cijn alfa-glucosidase, dat effec tief is tegen de ziekte van Pompe. Deze erfelijke spierziek te komt vooral bij baby's voor en leidt binnen een jaar tot de dood. Het middel wordt nu al enkele jaren klinisch getest, on der meer in het Wilhelmina Kin derziekenhuis is Rotterdam. De vooruitzichten zijn goed en Pharming hoopt het middel omstreeks het midden van vol gend jaar op de markt te bren gen. Dat gaat echter niet zomaar. „De meeste mensen kennen wel de Amerikaanse Food en Drugs Administration, die beslist over de toelaatbaarheid van medicij nen. Europa heeft ook zoiets, de European Medical Evaluation Agency. Die instanties zijn streng", zegt Strijker. „Ze eisen niet alleen dat het medicijn de ziekte stopt, maar ook dat het de kwaliteit van het leven verhoogt. Een levensreddend medicijn dat van iemand een kasplantje maakt, heeft geen nut. Zelfs na de toelating moet je elk half jaar rapporten overleggen, over eventuele bijwerkingen. De ont wikkeling van een nieuw medi cijn duurt echt jaren." Pharming werkt ook aan een medicijn tegen erfelijk angio-oe- deem (zwellingen in zachte li chaamsweefsels). Het middel te gen de ziekte van Pompe is ech ter het verst ontwikkeld. Strijker sluit niet uit dat het bedrijf wordt afgeslankt en zich op de ontwikkeling van één product richt Strijker hoopt op geldver- strekkers die onder die voor waarde met Pharming in zee willen. Vorige week werd be kend dat Amerikaanse biotech nologiebedrijven belangstelling hebben voor overname van Pharming. door Robbert Minkhorst leiden - Geen goede studietijd zonder actief studentenleven, betoogt rector Douwe Breimer van de Leidse universiteit. Laat je onderdompelen in de melting pot die studentenleven heet, zei hij vanochtend tegen ongeveer 1.500 nieuwe eerstejaars in de Hooglandse Kerk, op de eerste dag van de EL CID-week. „Stu die en studentenleven verster ken elkaar en hebben elkaar hard nodig", aldus Breimer. Maak het alleen niet te dol. „In spanning en ontspanning be staan naast elkaar, in een gezon de afwisseling. Zorg ervoor dat je geen Leidse bal wordt, maar een goed opgeleide Leidse bol." De rector lijkt de sterk toene mende verzakelijking bij stu denten een halt te willen toeroe pen. „Het belangrijkse motto moet zijn om er keihard voor te gaan", sprak de rector magnifi cus. „Voor het studentenleven geldt: je er heel actief in storten. Stu deren is je Leitmotiv, leren is uit den boze. Leren doe je voor fei tenkennis. Hier is alles gericht op begrip, inzicht, diepgang, sa menhang, en op de grenzen van ons kennen en weten. In die ge weldige melting pot die studen tenleven heet kun je debatteren, drinken, drummen, trimmen, roeien, knoeien, stoeien, en wat niet al." Breimer wilde ook dat de nieu we studenten lid worden van studenten- en gezelligheidsver enigingen. In zijn toespraak wees hij erop dat de universiteit daar beurzen voor beschikbaar stelt. En als eerste kado krijgen studenten het Groene Boekje. „Als jullie allemaal lid worden, kost de universiteit dat 2,5 ton maar dat hebben we er graag voor over. Het lidmaatschap biedt je persoonlijke vorming en levert je vrienden voor het leven op. Leiden heeft een enorm ge varieerde en pluriforme reeks van organisaties. Verenigingen waar je elkaar deelgenoot kunt maken van jullie ervaringen, en soms ook jullie frustraties en te leurstellingen." Met hun komst naar Leiden hebben de nieuwe studenten een 'uitstekende keuze' ge maakt, zei Breimer. „Welkom. In de allereerste plaats is Leiden onbetwist een van de topuniver siteiten van Europa. De univer siteit zal zich uitdrukkelijk hard inspannen om je hier een bui tengewone plezierige tijd te be zorgen. Namelijk door je heel hard te laten werken, maar ook door je heel veel mogelijkheden voor ontspanning en gezellig heid te bieden." Dat Leiden een topuniversiteit heeft, vindt ook burgemeester Jan Postma, zo bleek uit zijn toespraak in de kerk. „De uni versiteit is tegelijk klassiek en modern. De verschillende facul teiten staan in de frontlinie van de wetenschap." Klassiek, om dat de instelling oud is, modem omdat ze veel doet aan 'onder wijsvernieuwing Postma stond ook a/en stil bij het thema van de'^htroductie- week: renaissance. „Een tijdperk van de opbloei van letteren, kunsten en wetenschappen. Een stroming waarbinnen opnieuw de schoonheid van het leven, de wereld en het menselijk lichaam werd ontdekt. Welk thema is toepasselijker voor de kennis making met de stad, het studen tenleven en de vele medestu denten?" Met de keus voor de stad Leiden hebben de eerstejaars een juiste beslissing genomen, gaf de bur gemeester verder aan. „Leiden is groot genoeg om alle voorzie ningen te hebben en klein ge noeg om niet massaal te zijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9