Peres mag praten met Palestijnen Tt 71 1 f 'Ik geloof in de toekomst, anders had ik de tent al gesloten' Vergaderingen korter wegens relschoppers GRATIS LEIDSCH Weer zwaar ongeval Oostenrijkse tunnel Premier Israël geeft toestemming [23-24° m- <w j-4 Kabinet passeert 'partners' Duitsland herdenkt bouw Muur Even doorbijten 2 WEKEN DAGBLAD Eerstejaars NR. 42692 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 maandag 13 AUGUSTUS 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Britse politicus beschuldigd van aanranding Heteren neemt afscheid van verongelukt gezin Goedkope bonen maar kopje koffie blijft duur Leidsch Dagblad VRAGEN 071-5128030 Veilig stappen aan De Grent in Noordwijk Kampeerders moeten wijken voor bungalows Directeur Strijker van Pharming blijft optimistisch door Wilfred Simons leiden - „Pharming? Ja, daar werk ik, maar ik spreek alleen Engels. Pharming bankrupt Tja, iedereen op het lab kletst er over. Alleen, in het Nederlands, ik kan dat niet volgen." De Spaanse laborante met een suède jasje aan lacht verlegen bij het binnengaan van het bedrijf. „Als Pharming failliet gaat, dan moet ik op zoek naar een andere baan. Neuh, dat zal niet zoveel moeite kosten. Ik werk op het laboratorium, als massa-spectrometrist. Daar is veel vraag naar." Het miezert. De medewerkers van bio technologiebedrijf Pharming druppelen vanaf acht uur binnen in het halfronde kantoorgebouw aan de Archimedesweg in Leiden. De meeste werknemers parke ren hun fiets of auto op de parkeerplaats of in de fietsenstalling en haasten zich naar de dienstingang. Ze weten van de surséance, de directie heeft ze vrijdag middag ingelicht. „Nee, nee, ik zeg niets, dat mag vast niet", zegt een blonde vrouw. Ze kijkt vriendelijk, maar ze balt haar hand om het hengsel van haar tas en stapt stevig door. Een blonde jongen met stekeltjeshaar en een wenkbrauw- piercing zegt helemaal niets. Hij zet zijn fiets op slot, kijkt naar de grond en schudt zijn hoofd. De schrik zit er duide lijk in. Wie wel wil praten, is senior vice presi dent Rein Strijker. „Ik geloof in de toe komst", zegt hij. .Anders had ik de tent vrijdag meteen gesloten. We kunnen drie dingen doen. Of we verkopen het bedrijf, geheel of in onderdelen. Of we vinden een nieuwe financier." Een farmaceu tisch bedrijf dat een nieuw geneesmiddel ontwikkelt, moet volgens Strijker lange adem hebben en 'een grote portemon nee'. „Het duurt tien tot twaalf jaar voor dat de overheid een nieuw medicijn op de markt toelaat Het moet echt absoluut veilig zijn." Strijker zou het 'eeuwig zonde' vinden als Pharming struikelt voor de eindstreep. „Ons middel tegen de ziekte van Pompe wordt nu klinisch getest, onder meer in Rotterdam. We verwachten de toelating omstreeks juni 2002." Dan gaat de tele foon. „Wilt u me excuseren? Ik moet naar beneden, de bewindvoerder staat bij de balie in de hal." Pagina Leiden: Leiden niet beducht voor domino-effect Oegstgeestse volleyballer Peter Biangé PSV wint ondanks gemakzucht Ter Leede houdt lang stand tegen profs Excelsior Zonnig door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëls minister van buitenlandse zaken Shimon Peres wil opnieuw proberen de Palestij nen over te halen tot het in acht nemen van het staakt-het-vuren. Hij heeft van premier Ariel Sha ron toestemming gekregen daar over besprekingen te openen, zij het onder bepaalde - niet open baar gemaakte - voorwaarden. In regeringskringen gaat men er vanuit dat er niet mag worden gesproken over diplomatieke zaken, dat Yasser Arafat geen gesprekspartner kan zijn en dat de Palestijnen eerst een zekere mate van goede wil moeten to nen. Het onverminderd voort durende geweld maakt het ove rigens onwaarschijnlijk dat een dialoog snel van start kan gaan. Gistermiddag werd Israël op nieuw opgeschrikt door een zelfmoordaanslag. Een 28-jarige Palestijn blies zichzelf op in een café in een voorstad van Haifa. Hij kam zelf om, en twintig mensen raakten lichtgewond. Via het tv-station van Hezbollah in Libanon, liet de Islamitische Jihad weten dat een van haar mensen, Mohammed Mahm- oud Nasser, de aanslag heeft uitgevoerd. Hij liet zich per taxi naar het café vervoeren, waar hij op het terras een serveerster aansprak. „Kijk eens wat ik hier heb," zei hij, en hij toonde de onder zijn jasje verborgen gor del met explosieven. De serveerster schreeuwde on middellijk „terrorist!" en de ca fé-eigenaar gooide een stoel naar de man. Terwijl de gasten alle kanten uitvluchtten stelde het zelfmoordcommando het ontstekingsmechanisme in wer king. De paar seconden vertra ging zorgden ervoor dat er geen doden en zwaargewonden vie len. Het toenemend geweld heeft geleid tot spanningen binnen het Israëlische kabinet, waar mi nisters van de Arbeiderspartij steeds duidelijker laten blijken dat de huidige regeringspolitiek - eerst een eind aan het geweld, dan pas diplomatieke bespre kingen - nergens toe leidt. Ook minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer, doorgaans een man van de harde lijn, meent dat de regering onderhandelingskana len naar de Palestijnen moet openen. De sluiting en bezetting van het Orient House, de PLO-vertegen- woordiging in Oost-Jeruzalem, en negen andere Palestijnse in stituten heeft onder de Palestij nen felle emoties wakker ge maakt. De voorzitter van het Pa lestijnse parlement, Achmed Kurei, zei gisteren dat de over name van het Orient House de inleiding vormt voor een Israëli sche bestorming van de Tem pelberg met de Aksa-moskee. Op een persconferentie deed hij een beroep op de wereldge meenschap om druk uit te oefe nen op Israël. De politie in Jeruzalem houdt rekening met grote demonstra ties in de komende dagen. Pa lestijnse organisaties hebben voor vandaag een staking en een 'dag van woede' afgekondigd in Oost-Jeruzalem. Het afgelopen weekeinde kwam het bij het Ori ent House al tot botsingen tus sen demonstranten en de poli tie. Pagina Buitenland: Oost-Jeruzalem is als een vuur zonder vlammen Sen mille voor K over branden /ijk - De twee Katwijkse tgbouwverenigingen heb- een beloning van tiendui- ad gulden over voor tips die Jen tot de aanhouding van brandstichter. De pyro- lan heeft het onder meer ge- Jnt op portieken van flatwo- iigen. Ook bromfietsen en au- Fs zijn geregeld doelwit. Zo gen gistermorgen om half i drie auto's een portiek en i buiten geparkeerde brom- s in brand. Het is de vijfde fer sinds januari dat dergelijke pnden ontstaan. kilingo keert fcrug in Kerk |me - De getrouwde aartsbis- ïiop Emmanuel Milingo, die kor het Vaticaan geëxcommu- fceerd dreigt te worden, heeft {sloten terug te keren in de ms-Katholieke Kerk. Milin- (71) trad eind mei toe tot de nigingskerk van Sun My- g Moon. Het Vaticaan eiste olgens dat Milingo onder rvan zijn vrouw scheidt en ekt met de Verenigingskerk, ge week bracht Milingo een ek aan de paus. a Geloof en Samenleving nderen dood hete auto VS iouis - Twee dreumesen zijn eren in de Amerikaanse stad Louis door oververhitting het leven gekomen tijdens spelen in een verlaten auto. temperatuur in de auto liep tot 46 graden. Een iets ouder rtje van een van de kinde- moest worden opgenomen et ziekenhuis. De politie ft de ouders ondervraagd bepalen hoe lang de kin- in de auto hebben geze- en waarom er geen volwas- en toezicht hielden. De twee gekomen kinderen zouden ende maand twee jaar ge- rden zijn. den haag/anp - De werkne mers- en werkgeversorganisaties voelen zich gepasseerd bij het kabinetsbesluit om WAO-, WW- en andere sociale premies terug te geven. Dat hebben woord voerders van FNV en MKB van morgen gezegd. Zaterdag werd bekend dat de ministers Ver meend (Sociale Zaken) en Zalm (Financiën) de twintig miljard gulden aan sociale reserves wil len verminderen. Ze vinden de reserves te hoog. De vakcentrale FNV benadrukt dat het geld van de werknemers en werkgevers is. De vakcentrale zegt het chique te vinden als het kabinet binnenkort een uitnodi ging stuurt om na te denken over de besteding. „We zijn bang dat het kabinet goede sier gaat maken met dit geld, zo vlak voor de verkiezingen", aldus berlun/dpa - In Berlijn is van daag herdacht dat veertig jaar geleden de bouw van de be ruchte Berlijnse Muur begon. De Berlijnse burgemeester Klaus Wowereit dankte tijdens de her denking de toenmalige mensen rechtenorganisaties uit de DDR die er in 1989 mede voor zorg den dat de muur verdween. Wowereit bedankte ook de vroe gere Sovjet-president Michael Gorbatsjov. Die heeft volgens de burgemeester de bodem gelegd 'voor een beweging in alle Mid den- en Oost-Europese landen die zich inzet voor vrijheid, de mocratie en mensenrechten'. Lijsttrekker Gregor Gysi van de PDS, de opvolger van de DDR- staatspartij SED, heeft vandaag opnieuw geweigerd namens zijn partij verontschuldigingen aan te bieden voor het bouwen van de muur. Burgemeester Wowe reit had daartoe opgeroepen. Gysi zei dat schuld 'iets zeer persoonlijks' is. Daarom kunnen excuses niet worden aangebo den door mensen die destijds nog maar kinderen waren. een FNV-woordvoerder. De FNV stelt voor de reserves onder meer te besteden aan de WAO-uitkeringen. Daarmee kunnen de voorgestelde bezui nigingen van de commissie- Donner ongedaan worden ge maakt. De werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf (MKB) probeert vandaag nog contact op te nemen met de mi nisters, teneinde te vernemen wat die werkelijk willen. Zij is voor het teruggeven van de te veel betaalde premies. „Maar wij vinden dat het moet als las tenverlichting." Pagina Binnenland: Commentaar Vermeend zet opnieuw in op loonmatiging zevenbergen - De GGD en de gemeente Moerdijk (Noord-Brabant) zijn tevreden over het verloop van de inentingsactie vanochtend tegen de meningokokbacterie. In Zevenbergen en Klundert worden tot negen uur vanavond in totaal 4.500 kinderen onder de 19 jaar ingeënt. Voor het gemeentehuis in Zevenbergen stond vanochtend een rij van enkele tiental len jongeren. Deze rij en de rij bij het sport- en vergadercomplex Niervaert in Klundert waren in de loop van de ochtend al opgelost. Volgens een woordvoerder van de gemeente liep de operatie op rolletjes. Foto: ANP/Toussaint Kluiters washington/rtr/afp/anp - Het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) en de Wereld bank hebben hun jaarvergaderingen in Washington fors ingekort uit vrees voor rel len. De bijeenkomsten, eind september, zouden zes dagen duren, maar de gezag hebbende instituten komen nu niet langer dan twee dagen bijeen. IMF en Wereldbank namen het besluit na overleg met de Amerikaanse regering. De jaarvergaderingen, uitgebreid met een top ontmoeting van de ministers van financiën van zeven grootste industrielanden (G-7), zijn vooral ontmoetingsplaatsen van over heidsfunctionarissen en talloze bankiers. Uit onvrede over het beleid van beide instel lingen kwamen in april vorig jaar duizenden betogers op de vergaderingen af. Zij protes teerden tegen de in hun ogen onredelijk harde eisen die IMF en Wereldbank vooral ontwikkelingslanden opleggen in ruil voor financiële steun. Vorig jaar arresteerde de Amerikaanse poli tie 600 demonstranten. Volgende maand re kent zij op zeker 50.000 demonstranten te gen de voortschrijdende globalisering. IMF en Wereldbank hebben onder meer beslo ten de bijeenkomsten in hun eigen hoofd kantoren te houden, in plaats van de ge bruikelijke hotels. De uitvoerende directies van de twee instellingen moeten de verkorte jaarvergaderingen morgen formeel nog be krachtigen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Groot aantal buspassagiers gewond leiden - Drukte op de Beestenmarkt. Daar verzamelden zich vanmorgen bijna tweeduizend eerstejaars stu denten voor het begin van de EL CID-week, de kennismaking met Leiden. De nieuwe lichting werd daarna in de Hooglandse Kerk welkom geheten door rector magnificus Breimer en burgemeester Postma van Lei den. Na dit wat plechtige begin hebben de nieuwelingen de rest van de week de tijd om op een wat losse re manier de stad, de verenigingen en de universiteit te leren kennen. Op het programma staan onder meer moddergevechten, een watersportfestival aan het Galgewater, een mannenveiling en een pizzadiner voor honderden eerstejaars in de Leidse Hout. Pagina Leiden: 'Welkom op een topuniversiteit'. Foto: Mark Lamers door onze correspondent Erwin Tuil Boedapest - Een zwaar ongeluk bij de Reigendorftunnel tussen Grafenstein en Klagenfurt-Oost heeft vandaag opnieuw de aan dacht gevestigd op de verkeers veiligheid op de Oostenrijkse wegen. Om zes uur vanmorgen reed een Italiaanse bus met Poolse toeristen frontaal op de ingang van de tunnel op de A2. Tweeëntwintig passagiers raak ten gewond. Ook de chauffeur, die door de voorruit de tunnel in werd geslingerd, raakte ge wond. De meeste passagiers lie pen forse verwondingen op om dat de bus zonder te remmen tegen het beton van de tunnel reed. Het was het derde zware onge luk in een Oostenrijkse tunnel in acht dagen. Door de kilometers lange file die direct na het onge luk ontstond, konden reddings diensten maar moeizaam bij de plaats van het ongeval komen. Een reddingshelikopter moest door plaatsgebrek landen op het dak van de tunnel. De oorzaak van het ongeluk is nog onbe kend. Nadat vorige week maandag een Nederlands gezin de dood vond in de Gleinalmtunnel in de Stei- ermark, heeft zich een reeks van kleinere incidenten in Oosten rijkse tunnels voorgedaan. In de Katschbergtunnel ontstond dit weekeinde een aanrijding toen een automobilist op zijn rem ging staan omdat hij geïrriteerd raakte door het rijgedrag van andere verkeersdeelnemers. Re sultaat waren twee lichtgewon den en een file. Vorige week donderdag was het drie maal raak op A2, de Tauer- nautobahn in Karinthië. Zo ver loor een vrachtwagenchauffeur in de Wolfsbergtunnel bij Vil lach de macht over het stuur en reed tegen de tunnelwand. Bij de Kroislerwandtunnel werd een kettingbotsing veroorzaakt door enkele auto's die door de regenval geen grip meer hadden op het wegdek. j 8 712141 400114 maandag t 'm vrijdag Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer (l.v.rr. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovenalen een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- s128 030 of abonneren vla: www.leidachdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1