Pharming zo goed als failliet 'Aantal werklozen stijgt vanaf 2002' P+R Bij slecht weer komt het echte campinggevoel boven Palestijnen woedend na inname Orient House Je komt er met Uitgebreid reisverbod afgekondigd voor Israël GRATIS LEIDSCH DAGBLAD J ghurt valt niet t iuw te maken Na regen komt zonneschijn 'Melkert zette niet aan tot misbruik' 2 WEKEN Geen landelijke inentingen meningokokkenbacterie >en zachte riding Cuba j ru je drankje de gaten d llensector ligt twee rt i arte cao s jrgcentrum huize iresteyn dansfeesten at het niet liter om muziek sim Weizmann nderen komen soms voor, maar je moet diifschuwelijk hard o[ r werken m Kans op buitje o-2i° ill; zw 3 -6 uitvoering Zweden 7 jaar Innemee NR. 42692 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch SU Dagblad zaterdag 11 AUGUSTUS 2001 LeJdschjpyDagblad ~1öê\ Ï- Voor de rechtbank in hebben twee Limburg- •iien gisteren zeven jaar en zich horen eisen voor king, beroving en poging jdslag van musicus Jaap yeden en een tweede ïer. Bij de beroving op van dit jaar maakte het bedrag van ongeveer luizend gulden buit. reden, chef-dirigent van identie Orkest, werd sa- et een vriend beschoten, riden bleven ongedeerd, na de zitting, die uren nog niet duidelijk is eschoten heeft, kregen lannen, een 46-jarige in- lit Roermond en een 27- lan uit Venlo, dezelfde Binnenland overy naar testation maveral - Vanaf de lan- kis Cape Canaveral in I is gisteren het Ameri- Jruimteveer Discovery Jgen om nieuwe voorra- leen verse bemanning ft internationale ruimte- \lpha te brengen. Van In bemanningsleden zul- Irie de komende vier pn in de ruimte blijven, fcn drie anderen af die plf maart het ruimtesta- wonen. Banken weigeren Leids bedrijf lening door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Pharming heeft gister middag uitstel van betaling ge vraagd. De financiële positie van het bedrijf is ernstig verslechterd nadat banken extra waarborgen vroegen voor een lening van 33 miljoen gulden. „Die konden wij onmogelijk geven", aldus een woordvoerder gistermiddag. Het besluit viel nadat gesprekken met fusie- of overnamepartners waren mislukt. Financieel direc teur Cooijmans is geschorst, de Raad van Commissarissen heeft zijn functie neergelegd. Pharming verwierf in 1990 grote bekendheid met 'stier Herman', het eerste rund met een mense lijk gen. Nakomelingen van Her man moesten lactoferrine pro duceren, een eiwit met een an- tibacteriële werking. Vanaf mid den jaren '90 fokte Pharming in België transgene konijnen, die in hun melk het eiwit alfa-gluco- sidase produceren. Pharming verwachtte hieruit volgend jaar een medicijn tegen de ziekte van Pompe te kunnen produceren. De aankondiging van surséance komt na een week waarin het aandeel Pharming op de Am sterdamse beurs 36 procent daalde. Dat gebeurde nadat een partner van Pharming, het Ame rikaanse biotechbedrijf Genzy- me General, afgelopen dinsdag concurrent Novazyme Pharma ceuticals overnam. Ook Novazy- jeruzalem/anp/rtr/dpa - De Palestijnse autoriteiten hebben woedend gereageerd op de Isra ëlische inname van het 'Orient House' in Oost-Jeruzalem als vergelding voor de zelfmoord aanslag van donderdag. De Ver enigde Staten hebben de slui ting van het Orient House in middels veroordeeld. In een verklaring meldt het mi nisterie van buitenlandse zaken dat de maatregelen een 'politie ke escalatie' vormen en het ver trouwen in een politieke rege ling van het conflict ondermij nen. Intussen werden gisteren de doden van de aanslag begra ven. Het Nederlandse Calami teitenfonds heeft een reisverbod voor Israël afgekondigd. Israël was gisteren gedompeld in rouw toen de slachtoffers van de aanslag ter aarde werden be steld. Ook de vijf leden van het Nederlands-Israëlisch gezin Schijveschuurder werden gister ochtend in Jeruzalem begraven. De Nederlandse ambassadeur in Israël, Herman Froger, legde namens de regering een krans tijdens de begrafenis. Hij hield een toespraak, die verstoord werd toen een van de aanwezi gen riep „Maar uw regering on dersteunt het terrorisme". Froger maakte zijn toespraak af. Behalve door de drie zoons die op het moment van de aanslag thuis waren, werd de begrafenis ook bijgewoond door een van de dochters die gewond raakte. Zij werd in een ziekenhuisbed naar de begraafplaats gereden. De hele Nederlandse gemeen- me werkt aan een medicijn te gen de ziekte van Pompe. Gen- zyme heeft de alliantie met het noodlijdende Pharming nu niet meer nodig. Beleggers verkopen hun aandelen in de verwachting dat Genzyme het Leidse bedrijf laat vallen. Pharming zit dringend verlegen om geld. Op dit moment is nog 54 miljoen gulden in kas, maar het verlies over het afgelopen halfjaar alleen al bedroeg ruim 35,6 miljoen gulden. Pharming zoekt al enige tijd naarstig naar een nieuwe eigenaar of fusie- partner. Een onbekend gebleven Amerikaans bedrijf deed gister middag na de koersval een bod op de aandelen. De Raad van Commissarissen vond dat bod echter te laag en zegt 'in de luw te van een surséance' een betere deal te kunnen maken. Phar ming heeft 180 werknemers in vier landen. In de Leidse vesti ging werken 85 mensen. Tot het moment van surséance verwachtte Pharming dat het in 2003 de eerste medicijnen pro- ductiegereed zou hebben. Een fusie- of overnamepartner moet 33 miljoen gulden meebrengen om de continuïteit van het be drijf tot die tijd te waarborgen. Volgens een woordvoerder is Pharming sinds juli in gesprek met verschillende Amerikaanse bedrijven. Pagina Leiden: Pharming Leiden maakte de bio technologie bespreekbaar door Anton Diedrich Aanhoudende plensbuien stelden kam peerders de afgelopen dagen op de proef. Hun spullen kregen de tijd niet om te dro gen. Inpakken en wegwezen, en op zoek gaan naar een last minute lijkt aantrekke lijk. Maar sommige campinggasten blijven, desnoods in de modder. NooRDwiJKERHouT - Het begint met een paar lichte spatjes. Dat is het teken om de pas even te versnellen, want binnen een halve minuut donderen druppels als kerstballen naar beneden. Geroffel op het dak van de tent en de caravan. „Lekker nat", lachen de twee vrouwen in het was hok. Doorgewinterde kampeerders op camping Jan de Wit in Noordwijkerhout. De regen deert ze niet. Camping Jan de Wit, een van de grootste in de regio, biedt plaats aan 250 caravans en tenten. En ook al is Jiij maar voor tachtig procent gevuld, het is er gezellig. Kampeerders onder elkaar, lotgenoten in de modder na een hoosbui of zomerbu- ren die in het stralende zonnetje buiten zitten te keuvelen. Dat is het echte kam peergevoel, zegt Riet Moons. „Je hebt het of je hebt het niet, het is niet uit te leggen aan mensen die 't niet kennen." Ze zit samen met Annie de Bruin in het washok, te wachten op de schone hand doeken en onderbroeken. Al elf jaar ko men ze hier kamperen in Noordwijker hout, en ze kennen ellcaar nog veel lan ger. Zij hebben het campinggevoel. Een beetje regen, dat klettert lekker. „Hoewel er wel mensen zijn die niet kunnen sla pen van de herrie, als de druppels op de tent tikken", zegt Annie. „Wij gaan dan binnen zitten kaarten, of handwerken of zo." In de caravan, want de tijd van een tentje hebben ze wel gehad, toen de kin deren klein waren. En in die caravan wo nen ze de hele zomer, tot de herfst be gint. „We gaan wel tussendoor naar huis, af en toe", zegt Riet. Huis, dat is Gouda en Haastrecht. Een uurtje rijden, de post bekijken en de plantjes water geven. En dan weer terug naar de camping. Daar is het inmiddels gestopt met rege nen. Te laat voor de campinghouder. 2001 is een slecht jaar, vertelt Jan de Wit in zijn kantoortje bij de ingang. Volgens hem is het voorseizoen verpest door de mkz-crisis en nu laat het weer hem in de steek. De camping is niet helemaal vol. En nu is hij nog nat ook. De regen heeft een paar plasjes achterge laten, de grond rond de tenten is wat drassig. Het valt de mensen met het ech te kampeergevoel niet eens op. Rustig pakt de familie Engels de campingtafel. De poten even uitklappen en dan kun nen Hans en Maria voor de tent lunchen, in de buitenlucht. „Een beetje regen hoort erbij", zegt Hans. „Ik heb nog nooit gekampeerd zonder." Pagina Duin- en Bollenstreek: Echte kampeerders schrikken niet van een paar druppels schap in Israël zegt geschokt te zijn door de aanslag. Het joods- orthodoxe gezin Schrijveschuur- der, dat tien leden telde, woon de in een nederzetting op de Westelijke Jordaanoever. De Joodse Gemeente Amster dam houdt dinsdagavond een herdenkingsbijeenkomst voor alle slachtoffers van de aanslag op de pizzeria in Jeruzalem. In totaal werden er vijftien mensen gedood en raakten er meer dan negentig gewond toen de spij- kerbom explodeerde die een lid van de radicale organisatie Ha rnas bij zich droeg. Het antwoord van Israël op de aanslag was relatief beperkt en van politieke aard. Israël nam gisterochtend het zogenoemde Orient House in, het hoofdkwar tier van de PLO in Oost-Jeruza lem. Israël noemde dat een actie waarmee gepoogd is slachtoffers onder de burgerbevolking te vermijden. Maar het gebouw heeft een grote symbolische be tekenis voor de Palestijnen en hun strijd tegen de Israëlische controle over Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnse leider Arafat sprak van een 'opzettelijke pro vocatie die gericht is tegen het Palestijnse volk'. De vastbeslo tenheid van de Palestijnen zal alleen maar groter worden, al dus Arafat. Volgens de Palestij nen is de inname van Orient House een schending van alle overeenkomsten met de Pales tijnen sinds het vredesakkoord van Oslo in 1993. CPB verwacht terugval economie noordwijkerhout - Vakantiegangers en thuisblijvers werden de afgelopen dagen in het hele land getrak teerd op aanhoudend wisselvallig weer. Maar gistermiddag was er de opklaring en brak de zon door, zoals hier bij Noordwijkerhout. En dan is er ook meteen niets mooier dan een Hollandse wolkenlucht. Foto: Mark Lamers den haag/gpd - Het Centraal Planbureau (CPB), de 'economi sche denktank' van de regering, gaat ervan uit dat de economie volgend jaar verder terugvalt. Het aantal werklozen zou vol gens de jongste gegevens ko mend jaar met zo'n veertigdui zend kunnen stijgen. Dat zou de eerste groei van de werkloos heid zijn sinds 1994. Deze cijfers werden gisteravond door het NOS Journaal gemeld. Eerder hadden andere instanties al voorspeld dat komend jaar de werkloosheid zal oplopen en het aantal vacatures gaat dalen. Met name grote, vaak beursgeno teerde bedrijven kondigen de laatste maanden grote reorgani saties aan waarbij veel arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Bij een stijging van de werkloos heid met veertigduizend is de si tuatie op de arbeidsmarkt overi gens nog niet verontrustend. den haag/gpd - De eventuele fraude met Europese werkgele genheidssubsidies is een zaak van de Arbeidsvoorziening. Pre mier Kok noch PvdA-fractielei- der Melkert heeft in vorige func ties ooit voorgesteld Europese subsidies te gebruiken ter com pensatie van kabinetsbezuini gingen. Dit laat minister van so ciale zaken Vermeend weten in antwoord op Kamervragen van GroenLinks. Kok maar vooral Melkert kwa men de afgelopen maanden on der vuur te liggen in verband met misbruik van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Dit geld mag alleen ge bruikt worden om werklozen aan het werk te helpen. Vorige maand meldden de vakbonden dat Melkert hen in 1994 als mi nister van sociale zaken zou hebben voorgesteld de subsidies in te zetten om bezuinigingen van 400 miljoen gulden onge daan te maken. GroenLinks wil de weten of premier Kok dat ook al in 1991 als minister van financiën had gesuggereerd. (advertentie) Naar het Scheveningen Beach Festival? Volg de speciale P+R borden, parkeer in één van de P+R garages en reis met tram of bus snel naar Scheveningen Luister voor meer info naar de ANWB verkeersinformatie of bel de HTM consumentenlijn 070 38 48 666 den haag/gpd - Touroperators mogen door het gisteren afgekondigde reisverbod niet langer reizen naar Israël verkopen, met uit zondering van de badplaats Eilat. Het Cala miteitenfonds heeft hiertoe gistermiddag besloten. Wie wel naar het heilige land ver trekt, kan eventuele schade nergens verha len. Dit in verband met het toegenomen ri sico op aanslagen, waarvan inmiddels ook vijf Nederlandse kolonisten het slachtoffer zijn geworden. Toeristen die al in het gebied zijn, worden door reisorganisaties op de gevaren gewe zen en kunnen eventueel kosteloos terugke ren naar Nederland. De Calamiteitencommissie, een onderdeel van het Calamiteitenfonds dat reizigers schadeloos stelt in geval van natuurrampen of oorlog, kwam tot haar oordfeel na de bloedige aanslag van donderdagmiddag in Jeruzalem. Daarbij kwamen vijftien mensen, onder wie het Nederlandse gezin, om het le ven. Wie het verbod negeert, kan geen aan spraak maken op geld uit het fonds. Toeris ten die via niet-aangesloten touroperators reizen of direct bij vliegmaatschappij El-Al hun reis hebben geboekt, kunnen hier so wieso geen van gebruik maken. Vakantiegangers die een reis in de nabije toekomst hebben geboekt, kunnen die af zeggen, ook al is het reisverbod tegen die tijd opgeheven. Overigens beslist het Cala miteitenfonds volgende week of het verbod wordt verlengd. De hevige onlusten van de laatste tijd en de hierop volgende beslissing van het fonds zijn een bittere pil voor het toerisme. Vol gens directeur D. van den Vendel van Drie tour Reizen, specialist in groepsreizen langs bijbelse plaatsen, heeft zijn bedrijf het nu zelfs zwaarder dan tijdens de Golfoorlog. Hij schat door het lage aantal boekingen en de vele afzeggingen van de laatste maanden op jaarbasis minstens 15 miljoen gulden omzet mis te lopen. Toch kan hij zich vinden in het besluit. „Toevallig heb ik volgende week geen enkele groep in Israël, maar anders had ik de reizen waarschijnlijk uit eigen be weging al afgeblazen." Zeker nu bij de laat ste aanslag een Nederlands gezin is getrof fen, is er een grens bereikt. „Mensen die er nu naar toe gaan, zijn waarschijnlijk op voorhand al zo gespannen dat het moeilijk wordt nog een leuke vakantie te hebben." rijswijk/anp/gpd - De vaccina tiecampagne tegen het C-type van de meningokokkenbacterie blijft beperkt tot de inentingen maandag in het West-Brabantse Zevenbergen en Klundert. Er is geen reden om alle Nederlandse kinderen en tieners een prik te geven om bloedvergiftiging of nekkramp te voorkomen. Dat vinden zowel het ministerie van volksgezondheid, het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) als de Lande lijke Huisartsenvereniging (LHV) Als een patiënt toch om het vaccin vraagt, zal de huisarts zich terughoudend opstellen. Het medicijn is waarschijnlijk in de loop van volgende week voor ongeveer zeventig gulden bij de apotheek verkrijgbaar. In een brief aan alle GGD'en en aan de huisartsenverenigingen heeft het ministerie gisteren nog eens benadrukt dat het niet noodzakelijk is landelijk te vac cineren tegen meningokokken. In principe zouden alle GGD'en hetzelfde moeten zeggen, stelt een woordvoerder van het mi nisterie van VWS. Dat was reden voor VWS om een brief naar de Nederland houdt dan nog steeds een lage werkloosheid. Die toename biedt bovendien de mogelijkheid aan overheids diensten, de onderwijssector, zorginstellingen en de politie om vacatures waarvoor tot nu toe moeilijk mensen gevonden konden worden alsnog te ver vullen. De economische malaise zorgt ervoor dat het CPB de economi sche groei voor dit jaar nog maar op 2 procent inschat, 0,75 procent lager dan aanvankelijk geraamd. Ook voor de verwachtingen voor volgend jaar heeft dat gevolgen. De prognoses van het CPB zijn extra belangrijk, niet alleen om dat Prinsjesdag voor de deur staat waarop de rijksbegroting voor 2002 wordt gepresenteerd, maar ook omdat er volgend jaar verkiezingen van de Tweede Ka mer worden gehouden. (advertentie) VANDAAG in deze krant circa 80 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. betrokken instanties te sturen. Huisartsen en 'gezondheidsdien sten kregen gisteren talloze tele foontjes van verontruste men sen, die zichzelf of hun kinderen preventief willen laten inenten. De kans dat de ziekte zich voor doet buiten het risicogebied is echter niet groter dan normaal, zo benadrukt infectiedeskundi- ge J. van Wijgaarden van het mi nisterie. De organisatie van de prikactie in Zevenbergen en Klundert ver loopt inmiddels voorspoedig. Er is maandag voldoende vaccin beschikbaar om alle vijfduizend personen onder de negentien jaar in te enten, zo meldt de ge meente Moerdijk, waartoe de twee plaatsen behoren. Mede werkers van .de gemeente zijn gisteren begonnen met de voor bereiding. In het totaal zijn 235 mensen in touw om de inen tingsoperatie in goede banen te leiden. Onder hen zijn 165 me dewerkers van de GGD. Pagina Binnenland: Voorbereiding inenting zo goed als rond Commentaar Naam: I Voorletters: Adres: I Postcode: Telefoonnummer: li.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) 16.9T Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Handtekening l, Bij machtiging%>t automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad i de WERELD om JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: I www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1