p Buiis Leidenaars in actie tegen Dance Valley Uren kleumen en zwerven door de natte nacht Spoedopleiding stuntman in Oegstgeest GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Ninash doet aangifte tegen Singh Varma Nederland goedkoop land voor werkgevers 2 WEKEN Festival eindigt in totale chaos Gered vanuit de lucht Inbreker valt door dak van winkelcentrum 071-5128030 :ruisvogels kken blijft loeizame zaak Ailjoenenschade i brand hotel kersloot laard brengt Gore niet Witte Huis atertaxivloot llweer toe in uitbreiding itten schoten lil Alphen Aiw<Jx Profvoetballer jirk Kuyt IJ Windmeting aalt tijdens ecord' Douglas >uis Paul Boon .en kies laten trekken is ets, maar naar de •^ndarts opstappen is g 19-20° (Hfi|Iw4-6 nkballers weer mpioen Europa ^ii - De Nederlandse honk- uïs hebben in Bonn voor de Jitiende maal in de historie Vopese titel veroverd. Met J'erd Rusland aan de kant _L De Russen speelden voor Terst in de finale. De ploeg debuterend coach Robert 1(ioorn won door twee runs Eugene Henson en Harvey IJte in de derde inning, .ha sport a nieuw pony Jaar mishandeld n| fjNsvELD - Een onbekende t| afgelopen week een pony fparnsveld ernstig mishan- yj Het dier is, terwijl het in j|veiland stond, met een opp voorwerp in de schede jjiken. In de afgelopen liden zijn tenminste zeven- bony's op soortgelijke wij- lishandeld in weilanden in 'jite en Brabant. Op het •fa van de dader staat in- ^els een beloning van tien- nend gulden. i<tia Binnenland 9 emicaliëntrein tspoort in VS (Nolia - De bewoners van huizen in de Amerikaanse J Texas zijn gisteren geëva- iErd nadat een goederentrein Jchemicaliën was ont- jrd. Volgens de politie lie- 21 van de 84 wagons door Èkende oorzaak uit de rails. Öundigen stelden vast dat er Wide stoffen uit de tanks ■"tn gelekt, waarop de om- %nden hun huizen moesten Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: Adres: Postcode: Plaats: 1 Telefoonnummer: l.v.mcontrole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) (€1* 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging to# automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 1 www.laidachdagblad.nl NR. 42687 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 velsen/leiden - Het muziekfes tijn Dance Valley in Spaarnwoude is in de nacht van zaterdag op zondag uitgelopen op een enor me chaos. Van de zes- tot zeven honderd mensen die de hulpdien sten zaterdagnacht opvingen, zijn de laatsten gisterochtend rond negen uur naar huis ge gaan. Ruim zestig mensen met onderkoelingsverschijnselen zijn naar ziekenhuizen vervoerd. De laatste patiënt is in de loop van gisteren naar huis gegaan. De Leidse broers Mike en Joey Scheufler hebben een actieco mité opgericht tegen dergelijke grootschalige evenementen. Op hun website (http://dedancedu- pe.fateback.com) roepen ze an dere gedupeerden van het afge lopen weekeinde op hun onge noegen te uiten. Daarnaast vin den ze dat burgemeester Hertog van Velsen zijn consequenties moet trekken. Dance Valley ontaardde zater dagnacht in een chaos doordat het plan faalde om een groot deel van de ruim 85.000 bezoe kers met bussen af te voeren, 's Ochtends waren al veel te wei nig bussen ingezet. Burgemees ter Hertog van Velsen gaat 'pitti ge' gesprekken voeren met de organisatie over de toekomst van Dance Valley. Hij vindt het te vroeg om al conclusies te trekken, maar vraagt zich af of een festival van deze omvang op de huidige plaats nog mogelijk is. De politie heeft gistermorgen nog drie feestgangers gevonden onder een viaduct. Ze maken het inmiddels goed. Op het mo ment dat het festival bij Velsen- Zuid zaterdagavond laat ten ein de liep, begonnen grote stromen bezoekers via een omweg van twee kilometer naar het speciaal aangelegde busstation te lopen. Daar zouden 150 bussen zorgen voor vervoer naar station Sloter- dijk en een parkeerterrein bij Westpoort in Amsterdam. Ongeduldige mensen liepen de hekken omver om een korte doorsteek naar het busstation te maken. Door de mensenmassa raakte de Amsterdamseweg langs het Noordzeekanaal ver stopt. Ondertussen was het enorm gaan regenen. Bij pont Buitenhuizen vloog door nog onbekende oorzaak een bus in brand. De politie vermoedt brandstichting. De chaos was compleet toen er van de 150 toegezegde bussen nog slechts dertig reden. Volgens Velsens burgemeester Hertog is een deel van de chauf feurs afgehaakt omdat er bussen werden vernield, een ander deel omdat ze ook de volgende och tend weer moesten werken. Om drie uur 's nachts werden brandweer, ambulance en an- rijswijk/anp - De voorzitter van de Ninash Foundation Neder land, W. Wijting, heeft gisteren aangifte gedaan tegen ex-Ka merlid Tara Singh Varma van Groenlinks. De stichting, die in India armoede bestrijdt, beticht haar van oplichting, smaad en laster. In een artikel in het Volkskrant Magazine van afgelopen zater dag beweert Singh Varma nog maals via familieleden een toe gezegd bedrag van 250.000 dol lar betaald te hebben aan de Ni nash stichting. Ninash zag even wel nooit een cent, aldus Wij ting. Door Ninash grote bedragen toe te zeggen, daar prat op te gaan en toe te zien hoe Ninash voor uitlopend op de schenking schulden aanging, heeft Singh Varma zich schuldig gemaakt aan oplichting, stelt Wijting. Door steeds te zeggen dat het geld is gestort, suggereert zij dat de stichting het geld heeft ver duisterd, zo meent de voorzitter. Hij sluit niet uit dat er te zijner tijd een kort geding tegen Varma wordt aangespannen. De stichting gaat verder bij de Raad van Journalistiek een klacht tegen de Volkskrant in dienen wegens het nalaten van hoor- en wederhoor. Wijting is verbolgen over de handelwijze yan de Volkskrant, omdat het artikel van zaterdag op een in terview van enige tijd geleden was gebaseerd, maar de indruk wekte van recente datum te zijn. De Volkskrant liet weten dat de uitspraken van Singh Varma kort voor publicatie nog bij haar geverifieerd waren. Ninash is echter niet benaderd voor we derhoor, hetgeen laakbaar is, al dus Wijting. Tijdens haar reis naar India in september 2000 zegde Singh Varma, in het bijzijn van een Groenlinks-medewerkster, een jaarlijks geldbedrag van 250.000 dollar toe aan de Ninash Foun dation. Op grond van die belofte werd ter plaatse .een naaihuis voor vrouwen geopend. Nu het geld nog niet is overgemaakt, wordt het centrum met sluiting bedreigd. rotterdam/anp - Nederland is een van de goedkoopste landen wat betreft loonkosten voor be drijven. Accountantsbureau Ernst Young berekende voor 33 landen de kosten van arbeid. Daarbij hielden de onderzoekers rekening met belastingen en premies die bedrijven moeten betalen, maar ook met fiscale voordelen die ze genieten. Zo mag een Nederlandse onderne mer loonkosten aftrekken van de vennootschapsbelasting. Nederland staat op derde plaats in Europa, vlak achter Grieken land en Luxemburg. Zweedse ondernemingen zijn het duurst uit. Het klimaat voor werknemers is in Nederland slechter. Na beta ling van belasting en premies blijft de helft over. Daarmee scoren we een middenpositie. door Monique van Hoogstraten velsen-zuid - Het is vier uur in de nacht van zaterdag op zondag. Op ambulance post Velsen zit Cor Koemeester. Hij doet de coördinatie van de ambulancedienst. Mobieltjes en portofoons rinkelen aan al le kanten. Ziekenhuizen zijn gewaar schuwd. Het politiebureau in IJmuiden kan 150 mensen bergen. De brandweer kazerne in Velsen-Zuid wordt ook ter be schikking gesteld. „Laat de verwarming vast aanzetten." De burgemeester van Velsen wordt ingeschakeld. Er wordt een beleidsteam geformeerd in de Haarlemse brandweerkazerne. In de opvangruimte van de ambulance post Velsen schuifelt Aijan (24) een rond je. Tegen de muur ligt zijn vriendin op de grond, gewikkeld in een deken. Rond middernacht zijn ze vertrokken van het festivalterrein van Dance Valley. „We moesten van de politie naar de brug lo pen. Daar zouden bussen staan. Maar er was niks. Sindsdien zijn we over straat aan het zwerven geweest. Mijn vriendin viel flauw. Uiteindelijk zijn we hierheen gebracht." De Amsterdamseweg langs het Noord zeekanaal biedt een spookachtig aan zicht. Bij veerpont Buitenhuizen staat een uitgebrande bus. Ambulances rijden in het donker af en aan met hun felle zwaailichten. Overal kleumen en zwer ven plukjes mensen, sommigen schui lend onder zwart zeil, anderen bij elkaar gepropt in een bushokje. De meesten hebben geen droge draad meer aan hun lijf. Van hun hippe zomerkleding, de blo te streepjes buik, de gebruinde schou ders, de in laarzen gestoken lange benen - van dat alles is weinig uitdagends meer over. In de in allerijl opgezette tenten liggen en hangen de Dance-Valleygangers als ver doofd bij elkaar. Iedereen is gehuld in zil ver- en goudkleurige isolatiedoeken, als prinsen en prinsessen van de nacht. An deren in gele dekens fleuren de boel ver der op. De meeste opgevangen festivalgangers zijn trouwens niet echt onderkoeld, legt een ambulaceman uit. Bij steekproeven is gebleken dat de lichaamstemperatuur van de feestgangers op ongeveer 36 gra den ligt. Onderkoeling begint bij 35,5. Maar de verschijnselen van onderkoeling hebben ze wel. Ze rillen, sommigen ra ken steeds weg. Velen waren extra vat baar als gevolg van het gebruik van pillen en alcohol; daardoor zijn hun bloedvaten immers verwijd. Zondagmiddag liggen op de weg van IJmuiden naar het festivalterrein nog stukken zwart zeil, door de voorbijgan gers van de hekken gescheurd om zich te beschermen tegen de regen. Billboards zijn van lantaarnpalen gehaald om te dienen als provisorische paraplu's. Langs de weg liggen in de steek gelaten fietsen, scooters en motoren. In de als parkeer terrein aangewezen weilanden staan tientallen achtergelaten auto's. In twee ervan zitten jongens wezenloos voor zich uit te staren. Ze zijn hun autosleutels kwijt. Eerste opvang in een tent bij het festivalterrein. Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta dere hulpdiensten ingeschakeld. Honderden bezoekers zwierven toen op de A9 en in de Wijker- en Velsertunnel. De tunnels en de A9 werden tijdelijk afgeslo ten. Honderden mensen werden op gevangen in tenten bij veerpont Buitenhuizen, in de brandweer kazernes in Haarlem en Velsen- Zuid, in het politiebureau in IJmuiden en in Sporthal IJmui- den-Oost. Dertig ambulances verleenden eerste hulp. Ruim zestig mensen werden naar Kennemer Gasthuis locatie EG in Haarlem en het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk ver voerd. 's Morgens had het vervoersplan ook al gefaald. Honderden be zoekers zijn daarom te voet naar Velsen-Zuid gegaan vanaf sta tion Amsterdam-Sloterdijk of vanaf station Haarlem-Spaam- woude. Sommigen waren vier tot vijf uur onderweg. Voor taxi ritten moesten honderden gul dens worden neergelegd. Om deze problemen 's avonds te voorkomen, maakte de politie in de loop van de dag verse af spraken. Er zouden genoeg bus sen zijn en de Amsterdamseweg langs het Noordzeekanaal zou voor ander verkeer worden afge sloten. Ook taxi's waren niet welkom omdat ze de bussen zouden hinderen. De taxichauf feurs bleven echter rijden. Bur gemeester Hertog. „Ze hadden 's ochtends een goede slag ge slagen. Ze hebben met blokka des gedreigd." Pagina 3: Commentaar Pagina Cultuur en Kunst: Verrassingen naast traditionele house door Judy Nihof oegstgeest - Oegstgeest krijgt een bijzonder bedrijf binnen zijn grenzen. In een aantal magazijnen op het voormalige terrein van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) gaat het bedrijf Endorfine spoedop leidingen verzorgen tot stuntman of stunt vrouw. Met de cursussen richt Endorfine zich op bedrijven die eens iets anders willen dan het geijkte personeelsfeestje, op bedrij ven die de 'teamspirit willen optimaliseren' of op vriendenclubs die een spannende dag willen beleven. Onder begeleiding van erva ren stuntmensen vallen de deelnemers van daken, worden ze weggeblazen na een ex plosie en leren ze wat er komt kijken bij een filmgevecht. Ook krijgen ze les in het aan brengen van 'special effects' make-up. Endorfine is afkomstig uit Zaandam, waar het bedrijf was gevestigd op een terrein van Domeinen, een afdeling van de rijksover heid. Daar moest het bedrijf weg omdat pal ernaast vijftienduizend kilo munitie lag op geslagen. Domeinen bood Endorfine daar op een onderkomen aan op een ander ei gendom: het MEOB-terrein langs de A44. Dit terrein is beschikbaar sinds de verhui zing van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf naar Den Helder. Pagina Leidse Regio: Bereconditie niet vereist katwijk - De demon stratiedag van de Kat- wijkse reddingsbrigade heeft zaterdag onge veer 10.000 belangstel lenden getrokken. Be halve de reddingsbriga de, gaven onder meer de marine, luchtmacht en brandweer acte de présence. Op het pro gramma stonden een paar reddingsacties, waarbij onder meer de ze Augusta-Bell helikop ter van de luchtmacht uit Leeuwarden werd betrokken. Ook was de nieuwe Katwijkse red dingsboot De Redder voor het eerst 'echt' in actie te zien. Deze ging samen met boten uit Noordwijk, Schevenin- gen en Umuiden een nepbrand op een kotter te lijf. Zie verder pagina Duin en Bollenstreek. Foto: Mark Lamers alphen aan den rijn - Bij een poging in te breken is een 27-ja rige Alphenaar dit weekeinde door het dak van het Alphense winkelcentrum Ridderhof geval len. Hij viel van 4,5 meter hoog te en liep daarbij ernstig letsel op aan zijn hoofd, zijn hersenen en zijn ingewanden. De man is naar het LUMC in Leiden ge bracht. De inbreker werd vrijdagavond betrapt toen hij via het dak een winkel probeerde te bereiken. De politie, die na een tip arri veerde, zette de achtervolging op het dak in. Toen de inbreker bij de kunststof koepel aan kwam, probeerde hij er over heen te springen, maar'dat lukte niet. Hij landde op de koepel en viel er doorheen. Inbraken en vernielingen zijn geen uitzondering in het winkel centrum. Vorig jaar plaatsten de winkeliers rolluiken om drie van de vier ingangen 's avonds te kunnen afsluiten. Sinds die tijd is overlast van jongeren afgeno men, maar nog steeds voelt een toenemend aantal Alphenaren zich onveilig in het overdekte winkelcentrum. TiVèlser-i tunnel Wijker- ^■tunnel Tijdelijk busstation (Parkeerterrein Snowplanet) Pont Buitenhuizen Ingang festival terrein N202 Spaarndam Station N200 Station Haarlem- Spaarnwoude,. Zwanen burg

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1