I I Veronica, een nog niet gesloten boek Rob Out: 'Het verhaal is zo turbulent...' ZATERDAG 4 AUGUSTUS 2001 4 weekendbijlage van leidsch Dagblad INTERVIEW Actrice Monic WT+& -jgj Hendrickx wil meer dan alleen film Rob Out: „Mijn vrouw en kinderen zijn Veronica-haters geworden. Geen wonder, Veronica heeft een stuk van mijn leven ingepikt." Foto: Cees Zorn/GPD De heilige Veronica boeit hem nog immer, maar schouderophalend beziet hij de ondergang van de gelijknamige commerciële omroep. Rob Out, de katholieke ex-commando, kijkt nu aan de zijlijn toe ten behoeve van zijn boek, De Veronica Story. „Het heeft toch een stuk van je leven ingepikt." door Peter Kuijt aatst haalde zijn naam weer eens de krant. In een cryptogram: 'Veronica gaat boegbeeld achterna. Drie letters'. Maar wie de zoekmachine van de Veroni ca-website laat speuren naar Rob Out, krijgt 'nul matches'. En het klokje met de gestileerde V bij hem thuis staat ook al stil. Robert S. Out, 62, de gewezen Mr. Ve ronica, denkt nog wel eens aan zijn vroe gere passie, maar de zieltogende piraat is hem vergeten. Hij heeft de deuren van Veronica jaren geleden achter zich dichtgeslagen, maar 'uit een ander echelon' hoort hij nog wel eens het een en ander over het commer ciële station dat na mislukt fusieoverleg met SBS lijkt af te stevenen op een roem loos einde. De 'via via' verkregen infor matie slaat hij op de harde schijf van zijn Apple op. Ooit moeten die gegevens uit monden in een al jaren geleden aange kondigd boek. Uitgevers hebben zich al gemeld voor de rechten van De Veronica Story. „Maar het boek moet wel een ein de hebben. Ik kan toch niet midden in de geschiedenis stoppen? Op het moment dat ik dacht dat ik een hoofdstuk af had, gebeurde er weer wat. Er is nog geen eind aan." Het verbaast hem niet dat de fusiebespre kingen tussen SBS en Veronica zijn afge ketst. „Dat kwam mede doordat de ver enigingsraad een gigantisch bedrag wilde hebben voor het Veronica-blad. En SBS- directeur Fons van Westerloo, althans zijn financiers, wilde dat niet op tafel leg gen." Het fiasco mag wat Out betreft voor een groot deel op het conto van voorzitter Van der Reijden worden geschreven. Hypocriet „Hoewel ik Van der Reijden in 1990 zelf heb aangenomen, ondervond ik al snel hoe hypocriet en schijnheilig hij handel de. Hij is heel goed in manipuleren. Een geboren politicus: vlak voor de verkiezin gen gouden bergen beloven en zich ach teraf niets meer kunnen herinneren. Toen hij aantrad zei Van der Reijden met een: 'Rob, laten we één ding voorop stel len: ik zal me nooit bemoeien met het programma, nooit met het personeel. Ik ben er voor de vereniging'. Binnen korte tijd was hij dat helemaal vergeten. Hij wordt door de één als redelijk beschouwd en de ander kan hem wel doodschieten. Ik behoorde heel even tot de laatste groep. Nu doet het me allemaal niet zo veel meer. Eind 1999 eindigde Outs officiële verbin tenis met Veronica. Tot dat moment was hij 'adviseur'. „Dat hield niks in. Veronica had ooit vastgelegd dat ik in één keer vijf miljoen uitgekeerd zou krijgen, ongeacht wat er zou gebeuren, ook als ik bijvoor beeld in een dronken bui iemand dood zou rijden. Dat vonden ze naderhand een beetje te link. Ze waren bang dat ik me negatief zou uitlaten. Toen heeft Veronica dat gespreid in jaarlijkse termijnen: een gedeeltelijke afkoopsom. Daarnaast werd het salaris gewoon doorbetaald." Rob Out ontvangt in zijn kapitale witte villa in Laren, waar bordjes waarschuwen dat het pand elektronisch en door hon den wordt bewaakt. De Mastino en de bloedhond bivakkeren tijdelijk in de keu ken. „Ze springen tegen iedereen op en als er tachtig kilo tegen je aan dreunt, ga je om. Ik ook." Out heeft zijn terrein in de loop der jaren kunnen uitbreiden tot een hectare. „De gemeente wilde op een ge geven moment privatiseren. Ik kon het stuk grond voor een habbekrats kopen. Maar de tennisbaan lag er al, hoor." In zijn kantoor buigen de planken aan de muur door onder het gewicht van video's, Ludlums, Grishams en Forsyths. Maar we traceren ook 'De Celestijnse Belofte', 'De wereld van de bijbel' en 'Kapitalisme', van de naar de VS geëmigreerde Russi sche schrijfster Ayn Rand. Out: „Da's nog niks. Ik heb twee garages vol met boeken en films." Aan de muur hangt een foto op posterfor maat van Rob Out uit zijn piratentijd. Stoer, getooid met zonnebril. Een leren jack onttrekt een Veronica T-shirt goed deels aan het zicht. De Out van nu oogt niet zo jong en avontuurlijk meer, eerder wat stram. De commando van destijds beweegt zich behoedzaam. Slanker, een lichtgrijze, bijna witte haardos. De bril is weg. Hij rookt niet meer, zegt hij, en drinkt iets minder. „Nee, ik steek ze niet meer op. Op een gegeven moment dacht ik: 'Jezus, Rob, na honderd meter lopen met de honden begin je te hijgen." Vanuit dit kantoor bestiert de media ad visor' en 'general manager', met een ge schat vermogen van tientallen miljoenen, zijn onderneminkje In Out BV, onder wijl een stevig omroeppensioen genie tend. Hij belegt veel, gespreid via grote veilige fondsen als Aegon en ING. Hij ver liest wel eens wat, stak bijvoorbeeld 50.000 gulden in UPC ('niets meer waard, moet kunnen'). Verder heeft Out een be lang in het boekingsbureau Intershow, Radio 538, TMF en Sky Radio Holding. „Dat station heeft geen diskjockeys", zegt de oud-dj, „maar is toevallig wel het po pulairste station van Nederland." Met zijn vrouw Marion voert hij het in- koopbeleid voor hun videotheek, de enige in Laren. Hij legt er geld op toe, maar het is een leuke bezigheid voor zijn vrouw. Grijnst: „Het houdt haar van de straat. Goed voor de sociale contacten." Out, die bij Veronica als eerste de seksfilm Ema- nuelle uitzond, geeft met zijn wijsvingers aan hoeveel porno je in zijn videotheek kunt huren. Nog geen meter. „Ik hou niet van die rotzooi, ik heb liever meer kinder films op de planken staan." Af en toe ontvangt hij van auteursrech tenorganisatie Sena ook nog de revenuen van zijn hit Kom uit de bedstee mijn liefste die hij als Egbert Douwe in augustus 1968 naar een gouden plaat zong. „Je lacht je rot. Heeft een zender die plaat gedraaid, krijg ik twee gulden en 87 cent op mijn rekening. Het kost de Sena meer om dat allemaal bij te houden." De plaat heeft hij ooit in een dronken bui opgenomen. „Pe ter Koelewijn, de producent, was ook niet helemaal nuchter meer, maar had het he lemaal voor me uitgedacht. We moesten en zouden een plaat maken. Ik geloofde er niets van, maar hij kreeg me toch een studio in. Uit balorigheid ben ik stevig gaan innemen en heb ik die plaat 'neer gezet'. Nummer 1 binnenveertien dagen. We hebben daarna ook nog een elpee ge maakt, maar dat werd de grootste ramp voor de Nederlandse platenindustrie. Er zijn er, geloof ik, vijf van verkocht." Zijn ouwe makkers als Tineke de Nooy, Will Luikinga en Ad Bouwman zijn on langs op de middengolf begonnen met het station Radio 192. 'Tinus' riep van de weeromstuit dat ze het 'oude Veronica- gevoel' weer onder de opperhuid voelde. Rob Out moet daar een beetje om lachen. „Het is teren op ouwe roem. Er worden regelmatig reünies georganiseerd, maar ik weet waar het altijd op uitdraait: 'En toen, en toen, en toen'. Ik bezoek ze nooit. Ik heb jaren geleden de deur achter me dichtgegooid bij Veronica en ben er ook nooit meer teruggekomen." De publiciteit zoekt Out nauwelijks meer. „De VARA heeft mij eens gebeld voor het programma Dit is uw leven. Ze wilden an derhalf uur aan mij besteden. Nog geen twee minuten konden ze krijgen. Ik heb vaak genoeg in de krant gestaan, maar bekendheid is helemaal niet leuk. Kreeg je weer een ram op je schouder: 'Robbie, hoe is 't?' Mijn vrouw en kinderen zijn Veronica-haters geworden. Geen wonder, Veronica heeft een stuk van mijn leven ingepikt." Het piratengevoel verdween met het ge dwongen vertrek van voorzitter mr. Wout Bordewijk naar aanleiding van diens be trokkenheid bij de oprichting van het commerciële RTL Véronique (later RTL4) en de komst van ex-politicus Joop van der Reijden. „Tot dat moment was Veronica één geheel. Het blad en het rtv-bedrijf za ten in één gebouw. Dat werkte veel mak kelijker. Bij het toilet of op de trap werden de besluiten genomen. Alles kon, er was kameraadschap en loyaliteit. Niemand lette op tijden. Als iemand een paar da gen wegbleef, doodmoe was of gigantisch doorgezakt, nam een ander zijn werk over." Verhalen Hij kent de verhalen die over zijn persoon de ronde deden (vaak dronken, vaak af wezig, veel verhoudingen), maar hij kan zich er niet meer over opwinden. „Soms lees je dingen die nergens op slaan. Dat ik 's ochtends al lam achter mijn bureau zat. Nou, dan ben je een knappe man als je zo'n duiventil als Veronica kunt leiden." Kameraadschap en loyaliteit waren feno menen die Out voor het eerst tegenkwam bij de commando's. „Ik zag de militaire dienst niet zitten. Dus wat deed ik? Elke avond wreef ik mijn wreven op totdat ze echt kapot waren, zodat ik geen kistjes aankon. We moesten voor de keuring aantreden in Maastricht. Zo'n duizend man, allemaal spiernaakt op een rij. Ze pikten me er toch uit. Ik zei tegen die dokten 'Ik heb een veel te hoge wreef, kan niet eens schoenen dragen'. Zegt die arts: 'Out, eerlijk gezegd heb ik nog nooit zulke mooie voeten gezien. Je zit verder hart stikke goed in elkaar. Ga je maar melden in Rucphen, bij het Korps Commando troepen'. De eerste zes weken van de op leiding waren verschrikkelijk. Maar daar na volgde ik alleen maar cursussen. Strandlandingen, demolitie, het opblazen van dingen. Een fijne tijd." Effect had het leger wel op Out. „Ik kan me gedisciplineerd zeer ongediscipli neerd gedragen. Weet altijd een norm te stellen. Een keer doorzakken met de jon gens kan wel, maar ik zal niet dronken een meisje aanranden." Hij is een practical joker pur sang. „Een keer, tijdens een vergadering van de Ve- ronica-verenigingsraad toen men zich in tensiever met programma's wilde be moeien, heb ik oud-commando's inge huurd. Die hebben de bijeenkomst wat verlevendigd met rookbommen. Ze scho ten met losse flodders uit stenguns en zo." Of die ene keer dat hij een sollicitan te ontving met slechts een broek aan en een stropdas om. „Ze keek een beetje vreemd, maar bleef er stoïcijns onder, dus ik heb haar aangenomen. Dat kun je ongedisciplineerd noemen, maar tegelij kertijd schept dat een band tussen ieder een." Arm en rijk Enkele jaren geleden nam anti-politicus Out mede het initiatief tot de oprichting van een lokale partij, Laren 2000. „De partij haalde zo'n 640 stemmen, net te weinig voor een zetel." Out wilde de kloof tussen arm en rijk in Laren dichten. „Ja, met een kerstmaaltijd of een extra uitke ring in december. Je zou het niet zeggen, maar er is hier een echte volksbuurt, met hele arme mensen. Terwijl aan de andere kant van het dorp de huizen van acht tot tien miljoen als warme broodjes wegvlie gen. Dat huis dat John de Mol heeft laten bouwen, kost ook een godsvermogen." Out slaat weinig inzamelingsacties van liefdadigheidsinstellingen over. „Er komt hier elk jaar een zuster langs die collec teert voor een schooltje in Afrika. Die wei ger ik nooit wat. Maar aan een loterij voor het goede doel doe ik niet mee. Ik weet wat er aan de strijkstok blijft hangen. We hebben dat vaak genoeg bij Veronica ge had. Zestig, vijfenzestig procent komt niet op de goede plaats aan. Dat klopt niet. Als ik honderd gulden geef, wil ik dat in ieder geval negen tientjes op de plaats van be stemming aankomen." Out is katholiek opgevoed en bezoekt, als het even kan, de Sint Pieter in Rome. Daar staat het beeld van de Heilige Vero nica, de vrouw die volgens de overleve ring het gezicht van Jezus depte tijdens diens kruisweg. „Dat spreekt me zó aan." Maar naar de kerk gaat Out niet of nau welijks. „Biechten hoeft niet meer, dus dat scheelt." „Tja, wat is geloven? Natuurlijk geloof ik wel. Maar ik ben niet echt belijdend ka tholiek. Een vorm van ethiek heb je of heb je niet. Dat heeft weinig met geloof te maken. Je stelt jezelf normen en die grens ga je niet over. Je probeert dat althans zo veel mogelijk te beperken. Over het alge meen weet ik wel dat ik niet vaak over de heuvel ben gegaan. Dat heeft weinig met het geloof te maken." „Ik heb een aantal auto-ongelukken ge had. Ik rijd altijd in sportauto's, had een Jaguar en een Maserati en nu een Merce des. Je merkt niet eens dat je hard gaat. Je hoort het niet. Ik vind dat lekker. Gelukkig heb ik nog nooit iemand aangereden. Het waren altijd overstekende lantaarnpalen of bomen. Het was zelfs zo erg dat de po litie 's nachts bij mijn vrouw kwam aan bellen om te vragen op welk tijdstip ik was overleden. Dat was nodig voor het proces-verbaal. Ze wist van niets! Toen lag ik inderdaad in het ziekenhuis, op het randje."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1