Procedure tegen overheid inzake ramp in Enschede lil GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Letselschadeadvocaten: Belangen van burgers verkwanseld EN VISSERS C.S. Rob Out kreeg 5 miljoen voor rol bij Veronica Albert Heijn adverteert voortaan in eigen blad Parade van lijkwagens door Lelystad r Schorsing dreigt voor Davids van acht maanden A VANDAAG in deze krant circa 66 VACATURES Duits wetsvoorstel voor soepeler immigratiewet 2 WEKEN Honderden ewonden na ;|reinongeluk VS snshof en vrezen ertrek huisarts erkeer jaren lem op ennedylaan Trabant, van oektrommel >t cult-object e wijze Salomo et brood der leugen is et voor de mens, aar daarna is zijn ond vol zandsteentjes HET WEE zon en een bui 21° CÜ®| *w 3 - 5 nd woedt in lowstone-park /vstone - In het nationale fellowstone in de Verenig- iten woedt een bosbrand luwelijks te temmen blijkt, ebied is zo ontoegankelijk bestrijding grotendeels t de lucht moet gebeuren, vorig weekeinde is al 800 re afgebrand. Door droog- loge temperaturen is het log niet in zicht. Het vuur t in het tweederde deel et park dat in 1988 aan ïrwoestende bosbrand ram. Het parkis een van >otste in de wereld. jr project India Overlast verhindert integratie asielzoekers NR. 42686 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 4 AUGUSTUS 2001 'vanroT^ ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden Vjel. (071) 5122362^ enschede/anp - De vereniging van letselschadeadvocaten ASP heeft de gemeente Enschede en het rijk gedagvaard in een civiele procedure. De advocaten willen dat de rechtbank in Den Haag be paalt dat de overheid aansprake lijk is voor de vuurwerkramp in Enschede. Een dergelijk vonnis van de rechtbank zou de weg vrijmaken voor het indienen van schadeclaims. Advocaten M. de Witte en J. Beer treden op namens drie slachtoffers van de vuur werkramp. Na maanden van voorbereiding hebben ze een dagvaarding van 45 pagina's op gesteld. „De rode draad daarin Hilversum - Rob Out (62) heeft na zijn vertrek bij Veronica defi nitief een punt gezet achter zijn betrokkenheid bij deze com merciële omroep. Het adviseur schap dat hij tot 1999 bekleedde „hield niks in. Veronica had ooit vastgelegd dat ik in één keer vijf miljoen uitgekeerd zou krijgen, ongeacht wat er zou gebeuren". Uiteindelijk vond de zendge machtigde dat toch iets te dol: „Ze waren bang dat ik me nega tief zou uitlaten. Toen heeft Ve ronica dat gespreid in jaarlijkse termijnen: een gedeeltelijke af koopsom. Daarnaast werd het salaris gewoon doorbetaald." In een boek dat Out nu aan het schrijven is over Veronica zal ze ker voorzitter Van der Reijden aan bod komen. „Hoewel ik Van der Reijden in 1990 zelf heb aangenomen, ondervond ik al snel hoe hypocriet en schijnhei lig hij handelde. Hij is heel goed in manipuleren. Een geboren politicus: vlak voor de verkiezin gen gouden bergen beloven en zich achteraf niets meer kunnen herinneren. Hij wordt door de één als redelijk beschouwd en de ander kan hem wel dood schieten. Ik behoorde heel even tot de laatste groep. Nu doet het me allemaal niet zo veel meer." De mislukte deal met SBS - om Veronica dat eerder uit de Hol land Media Groep stapte toch op de buis te houden - wijdt Out ook aan het gedrag van Van der Reijden. „Dat kwam mede door dat de verenigingsraad een gi gantisch bedrag wilde hebben voor het Veronica-blad. En SBS- directeur Fons van Westerloo, althans zijn financiers, wilde dat niet op tafel leggen." In Erbij: Veronica, een nog niet gesloten boek is dat de overheid ernstig tekort is geschoten in haar zorgplicht voor de veiligheid van de bur gers, zoals in de grondwet staat. De overheid heeft de belangen van de burgers verkwanseld, zegt De Witte. De dagvaarding is niet beperkt tot de situatie in Enschede. De advocaten schetsen een beeld van de explosie van de kruitfa briek in Muiden tot aan de ont ploffing van S.E. Fireworks vorig jaar. Ze willen daarmee aantonen dat de overheid wel wist dat het mis was met de opslag van ontplof bare stoffen maar er niets aan deed. „De overheid heeft niets geleerd van de rampen uit het verleden. Er zijn fouten ge maakt, tientallen jaren lang", al dus de raadsman. Voor het opstellen van de dag vaarding is gebruik gemaakt van het rapport van de commissie- Oosting, informatie die met be hulp van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) is verkregen en verklaringen van betrokke nen die tijdens een voorlopig getuigenverhoor in Den Haag zijn afgelegd. Verantwoordelijke politicimoes- ten onder ede getuigen. Uit de verhoren werd duidelijk dat de overheid op vele fronten heeft gefaald, aldus De Witte. Niet al leen was er bij S.E. Fireworks te veel en te zwaar vuurwerk opge slagen, ook voldeden de vergun ningen niet. De procedure bij de rechtbank begint op 21 augustus. De Witte verwacht dat er begin volgend jaar een vonnis is. Indien de rechtbank de letselschadeadvo caten in het gelijk stelt en be paalt dat de overheid aanspra kelijk is, kan vervolgens ieder slachtoffer een schadeclaim in dienen, zegt De Witte. De woordvoerster van de ge meente Enschede noemde het niet verbazingwekkend dat de letselschadeadvocaten een pro cedure beginnen. „Het komt niet uit de lucht vallen", zei ze. De gemeente heeft de dagvaar ding overigens nog niet gezien. zaan dam/anp - Albert Heijn stopt met adverteren in de lan delijke dagbladen. Hiervoor in de plaats gaat de supermarkt klanten trekken met televisie spotjes en een eigen blad. In een oplage van zes miljoen wordt 'Alledag' vanaf septem ber huis-aan-huis verspreid. Uit onderzoek bleek dat Albert Heijn steeds minder mensen bereikte via de vertrouwde we kelijkse krantenpagina's. Daar bij was de keten toe aan een nieuwe communicatiestrategie nu ook de winkels een opfris beurt krijgen, verklaarde een woordvoerster gisteren. De communicatie verloopt voortaan via vier kanalen. Structureel brengt Albert Heijn thematische spotjes op radio en televisie. In het huisblad op A5-formaat met zestien kleu- renpagina's staan onder meer de bonusaanbiedingen. De winkel heeft besloten via een eigen orgaan te adverteren na een succesvolle proef in het zuiden van Nederland. Albert Heijn is niet bang door de vele nee-stickers naast brie venbussen een groot deel van de doelgroep te missen. „Zij kunnen Alledag ook in de win kel krijgen. Bovendien gaan we in de winkel meer folders ver spreiden over zaken als: Be waar ik mijn aardbeien in de koelkast of niet? Dat is de vier de pijler van de nieuwe cam pagne." De supermarkt wil niet zeggen of het nieuwe communicatie beleid meer of minder kost dan de huidige aanpak. PCM Uitgevers, de grootste uitgever van landelijke dagbladen, is niet blij met het nieuws. .Al bert Heijn was een van de gro tere adverteerders. Dit kost ons veel geld", aldus een woord voerder. Hij wil geen getallen noemen. lelystad/rijnsburg - Ruim twintig rouwauto's en koet sen maakten gistermiddag de 'Laatste Gang' door Lely stad. In deze historische rouwstoet rijden antieke, maar ook splinternieuwe lijkwagens en zelfs een Harley-David- son mee. „Mensen willen toch graag wat bijzonders. Ze zijn de grauwe zwarte auto's volgens mij een beetje zat", aldus een deelnemer. Verhuurder Herman Haasnoot uit Rijnsburg heeft zeven koetsen, twintig medewerkers en 22 Friese paarden meegenomen. „Onze koetsen zijn meer dan honderd jaar oud", vertelt hij trots. Met luid geronk komt Richard Tol uit Weesp intussen aanrijden. Hij zit op een felrode Harley-Davidson met op de zijspan een hou ten lijkkist. „De motor is nog maar één jaar oud", vertelt Tol. „We rijden voor u'itvaartbedrijven in het hele land." Foto: GPD/Rob Keeris - Het voormalig Twee- jmerlid van GroenLinks j Varma zegt wel degelijk +e hebben betaald aan de jfih Foundation voor een icpnproject in India. Dat ge- 4e alleen niet onder de Tara Singh Varma, „maar is de verplichting 'kgekomen", zegt Varma in vandaag in het Magazine. Varma in mei de Tweede Kamer it zij ongeneeslijk ziek zou is ervan beschuldigd j de ziekte simuleert om r haar financiële verplich- ■ft uit te komen. )ia Gesprek van de Dag R doden teekpartij 'Rdam - Bij een steekpartij 4 woning in Rotterdam Msteravond drie mensen 3£t leven gekomen. Het Vermoedelijk om een vader h dochter -de bewoners -jet pand- en een onbeken- ioeker. Dat heeft een poli- prdvoerder gezegd. Vol- politie is ten minste ader voortvluchtig. De va lleen bekend figuur voor /Juurtbewoners. Het was *fek geheim dat hij in ver- jde middelen handelde. door Floor Ligtvoet leiden - Op het terrein van flat gebouw Nieuweroord aan de Leidse Rijnsburgerweg slingeren asielzoekers - ouders en kinde ren - met hun fiets over het gras. Sinds de komst van het asielzoekerscentrum heeft de rust van het Bos van Bosman plaatsgemaakt voor de hectiek van de stad. Met grote snelheid crossen de kinderen over het veld waar op een mooie dag ook de buurtbewoners op de bank jes van de zon genieten. Zo op het eerste gezicht een toonbeeld van integratie. Toch zijn de bewoners van de Vogel wijk en het aangrenzende Van Eijsingapark niet eenduidig en thousiast over de steeds wisse lende flatbewoners. Zij klagen over geluidsoverlast, zwerfvuil, fietsendiefstal, inbraken en inci denten waarbij vrouwen wor den lastiggevallen. De meeste bewoners van Nieu weroord besteden hun tijd in de buitenlucht, op het terrein, in de stad of in het Bos van Bosman. Niet onlogisch, want wie de ver ouderde flat ziet kan zich nau welijks voorstellen dat daarin ruim vijfhonderd mensen wo nen. Hun tijdelijke woonruimte van twaalf vierkante meters per kamer - die zij met hun tweeën moeten delen - staat in schril contrast met de riante vjlla's van De fietswerkplaats van het asielzoekerscentrum. Iedere flatbewoner moet hier zijn fiets laten keuren. Foto: Hielco Kuipers het Van Eijsingapark die een paar meter verderop liggen. Wie het groene poorthek naar het villapark passeert, ziet geen en kel blikje meer rondslingeren. Hier wordt ieder plantsoentje keurig aangeharkt. Op de mees te opritten staan glimmende Volkswagens, BMW's en Alfa Romeo's. R. Stam woont in een van deze huizen. De ruime achtertuin van zijn woning grenst aan het ter rein van Nieuweroord. Als voor- zittèr van het wijkcomité De Vo gelwijk is hij op de hoogte van de klachten uit de buurt. Zelf heeft hij ze ook aan den lijve on dervonden: „Ik had tot voor kort erg veel last van lawaai." De be woners melden ook dat het aan tal fietsendiefstallen en inbraken flink is gestegen. Volgens Stam wil dat niet zeggen dat de asiel zoekers hier verantwoordelijk voor zijn. „De komst van het centrum is voor ander tuig na tuurlijk een prachtig excuus. Ik geloof dat drugsverslaafden met de trein hier naar toe kwamen om in te breken. Die worden aangetrokken door de verloede ring. Crimineel gedrag trekt ook criminelen van buiten aan." Clusterdirecteur W. Latupeirissa van het COA neemt de klachten uit de buurt serieus. „Het aantal is toegenomen tijdens het mooie weer in juni en juli. We hebben toen direct een werk groep Veiligheid en Leefbaar heid ingesteld. Zij komt weke lijks bijeen. Binnen onze moge lijkheden hebben we maatrege len getroffen om de overlast te verminderen en het gevoel van veiligheid te doen terugkeren." En wat de fietsendiefstallen be treft: in het asielzoekerscentrum bestaat al langer een controle systeem om dat fenomeen tegen te gaan. Iedere flatbewoner moet zijn fiets bij de fietswerk plaats laten keuren. Daar wordt gelet op veiligheid en de politie controleert of de fiets niet gesto len is. Pas als aan beide eisen is voldaan, krijgt de asielzoeker zijn fiets terug met een herken bare rode sticker." Pagina Leiden: Opvangcentrum neemt klachten Berlijn/AP - De Duitse minister van binnenlandse zaken Ofto Schily heeft gisteren het ont werp van een nieuwe immigra- tiewet gepresenteerd. Daarin zullen de situatie op de arbeids markt en regionale omstandig heden in Duitsland voortaan meewegen bij de toelating van buitenlanders. Premier Kok heeft eerder gezegd dat het Duitse model zal dienen als uit gangspunt voor de 'noodzakelij ke' discussie in Nederland. Schily wil dat hooggekwalifi ceerde migranten zonder beper king tot de arbeidsmarkt moe ten worden toegelaten. Voor minder gekwalificeerde arbeids krachten zou een puntensys teem moeten gelden naar Cana dees model, waarbij een vast in komen, scholing, leeftijd, taal kennis, verbondenheid met Duitsland en land van herkomst dienen als selectiecriteria. De immigratie moet gebaseerd zijn op concrete behoefte van de Duitse economie. Schily gaf aan dat die vooralsnog zeer gering zal zijn. Om hun integratie in de samenleving te verbeteren zijn immigranten verplicht de Duitse taal te leren. In het wetsontwerp stelt Schily diverse maatregelen voor om misbruik van het asielrecht te voorkomen. Zo zal de gerechte lijke procedure voor erkenning milaan/anp - Het Italiaans Olympisch Comité CONI heeft een schorsing van acht maan den geëist tegen Edgar Davids. De Nederlandse voetballer van Juventus werd eerder dit jaar positief getest op nandrolon. CONI, dat formeel advies uit brengt aan de Italiaanse voet balbond, heeft Davids boven dien voorgedragen voor een boete van ruim twee ton. Daar naast wil de instantie dat de speler zes maanden lang wordt getest, nadat zijn schorsing is af gelopen. Emile Vrijman, dopingexpert en een van de advocaten van Da vids, zag in de eerste uitspraak lichtpuntjes. 'Acht maanden is de minimumstraf die staat voor dit vergrijp.' Details over de ver dere procedure wil Vrijman vooralsnog niet prijsgeven. De strategie is in grote fijnen duide lijk. „Een waarde van twee milli liter per nanogram is de norm in Italië. Ik denk dat wat wij kun nen aantonen dat de tests die daar zijn uitgevoerd behoorlijk desastreus zijn geweest voor de betrokkenen. Ons doel blijft ge woon Edgar in het nieuwe sei zoen weer aan het voetballen te krijgen." De Italiaanse bond neemt vol gens de gebruikelijke procedure het advies van CONI in beraad en doet later uitspraak. Davids was al voorlopig geschorst. Hem is inmiddels wel toegestaan in vriendschappelijke wedstrijden uit te komen. Uit de laagst mogelijke eis van acht maanden blijkt dat Joseph Blatter eerder deze week voor zijn beurt heeft gesproken. De voorzitter van de FIFA sugge reerde dat er bij Davids meer zou spelen dan nandrolon. De uitspraak zette veel kwaad bloed bij Juventus. (advertentie) U vindt de baan die bij u past in Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. van asielzoekers gestroomlijnd worden. Drie jaar na erkenning zullen de gronden voor een toe gewezen asielverzoek nog één maal getoetst worden. Bij uitzet ting zal geen pardon meer wor den gekend. Na drie jaar gaan de sociale uitkeringen voor asielzoekers omlaag. Schily wees er eerder op dat ook volgens de bestaande wet het asiel kan worden ingetrokken als de gronden waarop het is verleend zijn weggevallen. Schi ly zei dat het recht op asiel blijft bestaan, maar dat veranderin gen nodig zijn om te voorkomen dat op oneigenlijke gronden toelating wordt verkregen. Het wetsontwerp van Schily zal in eerste instantie dienen als ba sis voor onderhandelingen tus sen de regeringspartijen SPD en Groenen. „Wij zijn een immi gratieland, dat is onomkeerbaar en in Duitsland begint men dat eindelijk in te zien", zei Schily. ,Aan het tientallen jaren lang ontkennen van de werkelijkheid is een eind gekomen." Premier Kok heeft begin juli aangegeven dat de Nederlandse economie in gevaar komt door vergrijzing en inkrimping van de bevolking. Versoepeling van de immigratiewetgeving door toe latingprocedures voor buiten landse werknemers is daarom 'noodzakelijk', aldus de premier. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee Weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1