'Recreanten funest voor duingebied' f Tot 385. voordeel! eidse musea 'cool' onder zomerhitte BelCompaiuy 2 weken EEma Verschil in wachttijden tussen ziekenhuizen Leidse regio groot Groei wereldbevolking stopt omstreeks 2075 0,- GRATIS LEIDSCH DAGBLAD a .V-trip Geweldloos politie-optreden tegen actievoerders Geld en tijd ontbreken voor nieuwe behandelingen kanker Tennistoernooi voor 80-plussers in Warmond Nu exclusief bij BelCompany: NR. 42684 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch donderdag 2 AUGUSTUS 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN Duinbehoud wil mountainbikers weren lugo van uylen van lijevelt p de fiets aar Santiago och nieuw uspaaltje in linterlaan geelden uiten in e polder I oor bezoeker pace Expo door Rob Onderwater/ANP leiden - Stichting Duinbehoud in Leiden wil zeilviiegers, paintbal- lers en mountainbikers weren uit de Nederlandse duinen. Hun aan wezigheid zorgt voor een te gro te druk op het 300 kilometer lan ge duingebied. J. van Vliet van Duinbehoud stelt dat zeilviiegers, die actief zijn in de duinen van de Lange- velderslag tussen Noordwijk en Noordwijkerhout, de vogels ver jagen. En mountainbikers bege ven zich volgens hem buiten de uitgezette routes en rijden de vegetatie open, die daaraan ka pot gaat. „In de open duinge bieden verstoren ze de flora en fauna. Dan ontstaat een sneeuwbaleffect, want als de plantengroei verdwijnt, raak je ook de bijbehorende vlinders kwijt. Bovendien zijn dergelijke sporen niet meer uit te wissen", aldus Van Vliet. In de duinen van Noordwijk kunnen moun tainbikers rijden op twee uitge zette routes van 1,7 kilometer lengte. Duinbehoud, een particuliere organisatie die zich inzet voor het beschermen van de natuur in de duingebieden, pleit vooral voor het weren van mountainbi kers en zeilviiegers. „Laat men die activiteiten verplaatsen naar andere gebieden." De druk is vooral groot in duingebieden rond de grote steden, zegt Van Vliet. Vooral de mountainbikers zijn funest voor de natuur. Boswachter E. van Liempd van Staatsbosbeheer in Noordwijk geeft toe dat er in de duinen een spanningsveld is tussen natuur en recreatie. „Maar wij krijgen van het ministerie van land bouw de opdracht mee om de natuur én recreatie te dienen. Volgens ons lukt dat best. De zeilviiegers zorgen in de zomer nauwelijks voor problemen. In de tijd van de vogeltrek zou ik liever niet hebben dat de zeil viiegers er zijn." Volgens Van Liempd houden de mountainbikers zich redelijk aan de regels. „Net als met alle natuurliefhebbers begeven ook zij zich buiten de paden. Maar dan rijden ze op voetpaden, wat voor gevaarlijke situaties kan zorgen. Over de duinen en door het losse zand heb ik ze niet zien rijden." Paintball, een spel waarbij deelnemers elkaar be schieten met verfcapsules, wordt volgens Staatsbosbeheer in de regio niet beoefend. Amsterdam - De politie draagt een actievoerder uit het Italiaans consulaat in Amsterdam. Het gebouw was gisteren bezet uit protest tegen het politiegeweld tijdens de G8-top in Genua vorige maand. Op verzoek van de Italiaanse autoriteiten werd het consulaat gisteravond laat ont ruimd. Pagina binnenland: Italiaans consulaat ontruimd. Foto: FBF/Erwin Hermanns Shell-winst groeit naar 8,8 miljard DEN HAAG - De Koninklij ke/Shell Groep heeft in het tweede kwartaal een nettowinst exclusief bijzondere posten be haald van 3,534 miljard dollar 8,83 miljard). Dat is 12 pro cent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. De winstgroei kwam vooral door hogere prij zen voor olieproducten, vooral in de Verenigde Staten. Ook de productie en verkoop van lpg leverde Shell meer op dan ver wacht. Energiepian Bush goedgekeurd Washington - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vanmorgen een energieplan goedgekeurd dat het mogelijk maakt in de natuurgebieden van Alaska naar olie te boren. Een amendement om de borin gen tegen te houden werd met een kleine meerderheid verwor pen. De uitslag van de stem ming betekent een voorlopige overwinning voor president Bush, die de boringen in Alaska tot een van de speerpunten van zijn beleid heeft gemaakt. Het plan moet nog wel door de Se naat worden bekeken. Demo craten en milieugroeperingen zeggen dat Bush met de ener gieplannen tegemoet komen aan de zakelijke belangen van hun olievriendjes. Pagina buitenland Rijnland helpt patiënten het snelst r Slrius ns geweest te zijn kt menig mens ukkiger dan er te zijn w 4^5 amsterdam/gpd - De budgette ring van ziekenhuizen en de grote werkdruk in de patiënten zorg zetten het onderzoek naar nieuwe behandelingen voor kanker onder druk. Volgens de Nederlandse Kankerbestrijding- Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) zijn vooral duurdere ex perimentele behandelwijzen moeilijk te financieren. Het KWF stelt dat in het gisteren verschenen jaarverslag over 2000. Voor het extra onderzoek dat nodig is bij patiënten die een nieue behandeling onder gaan, is wegens de werkdruk vaak geen tijd. Het KWF heeft vorig jaar ruim 21 miljoen gul den uitgetrokken om dit onder zoek te stimuleren. In 2000 besteedde het KWF to taal 101 miljoen gulden aan we tenschappelijk kankeronder zoek, waarvan 67 miljoen aan subsidie voor onderzoekspro jecten bij wetenschappelijke in stellingen door heel het land. Totaal gaat het om ongeveer de helft van al het kankeronder zoek in Nederland. Aan oplei ding en onderwijs is 4 miljoen gulden uitgegeven. Naar voor lichting ging 16 miljoen gulden en naar begeleiding van kanker patiënten 3 miljoen. door Wilfred Simons leiden - De wachtlijsten voor de meest gangbare medische ingrepen zijn bij het Leiderdorpse Rijn land Ziekenhuis een stuk korter dan bij het Leidse Diaconessenhuis. Wie een poliklinische chirurgi sche ingreep moet ondergaan, kan in het Rijnland binnen een week terecht, tegenover vijf weken bij het Diaconessenhuis. Langere wachtlijsten zijn er voor cardiologie, orthopedie, oogheelkunde of voor een urologische ingreep. Dit blijkt uit recente gegevens van de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ). Patiënten kunnen op de internetsite van de NVZ (www.nvz-ziekenhuizen.nl) zelf vaststellen waar zij het snelst aan de beurt zijn. Academisch zie kenhuizen zoals het LUMC staan daar overigens niet op. De Leidse gezondheidszorg heeft sinds enige tijd bovendien een 'verwijzingsproject', waarbij de ziekenhuizen hun wachttijden doorge ven aan de huisartsen. Patiënten kunnen dan in overleg met hun huisarts beslissen waar zij be handeld willen worden. Omdat de verschillen tus sen ziekenhuizen groot kunnen zijn, blijkt dat 'shoppen' loont. Informeren bij verschillende zie kenhuizen maakt het mogelijk de kortste wacht tijd te vinden. De verschillen tussen het Rijnland Ziekenhuis en het Diaconessenhuis zijn het grootst bij orthope dische ingrepen (aan gewrichten) en bij keel-, neus- en ooraandoeningen. De wachtlijst voor een poliklinische orthopedische ingreep is bij het Rijnland drie weken en bij het Diaconessenhuis twaalf. Een kno-behandeling bij het Diaconessenhuis be tekent tien weken wachten, tegenover vijf bij het Rijnland. Verschillen zijn er ook met Haagse zie kenhuizen. Zo bedraagt de wachttijd voor een or thopedische ingreep bij het Bronovo ziekenhuis slechts twee weken. Bij het Haagse Leyenburg is de wachttijd voor een kno-ingreep slechts een week. nijmegen/gpd - De kans dat de wereldbevolking nog voor het einde van deze eeuw niet meer groeit, is 85 procent. Dat stelt een internationaal onderzoeks team met wetenschappers uit Nederland, de Verenigde Staten en Oostenrijk in een artikel dat vandaag in het wetenschappelij ke tijdschrift Nature verschijnt. Op dit moment telt de wereld 6,1 miljard mensen. De weten schappers gaan ervan uit dat de omvang van de wereldbevolking omstreeks 2075 zijn hoogtepunt bereikt. De kans dat de grens van tien miljard zielen niet zal worden overschreden, schatten zij op 60 procent. Er zullen grote verschillen op treden in het moment waarop de bevolking in bepaalde regio's getalsmatig een hoogtepunt be reikt. Zo hebben de onderzoe- n "1 een gegeven moment ben je wel uitgebakken aan het strand' n Hftody van der Pols Sft - „Ik heb ze laten kiezen: .het strand of naar het mu- 5. De badpakken had ik al rfakt, maar ze wilden naar ïuseum." Oma Lagendijk is laagje met haar kleinkinde- velien en Valerie op stap in Rijksmuseum voor Volken- _e. En ze is niet de enige, ondanks het aanhouden- merweer trekken de Leidse a nog flink wat bezoekers. "tioneel zijn de zomer- iden een slechte tijd voor •a. Zeker wanneer het zon- aan de hemel staat, verkie- elen het strand boven een reel uitje. Een rondgang Oudheden, Volkenkunde aturalis laat echter een on- acht beeld zien. „Het is een drukker dan je zou den- zegt G. Vinke, voorlicht en Volkenkunde. „We heb niet het gevoel dat we hier niets zitten." Ook J. van en, voorlichter van Oudhe- is tevreden. „Als je het e weer van de afgelopen |i in aanmerking neemt, in we alles behalve klagen." I mensen hebben genoeg iet strand en de hitte", ver- lt de dame achter de kassa udheden. „Ze hebben weer |i iets anders." De reacties enkele museumbezoekers 1 dit te bevestigen. „Op een /en moment ben je wel uit leken", laat H. Houttuin we- _Met haar man en twee kin- 1 is de Amstelveense een in Leiden om het Rijksmu- 1 van Oudheden te bezoe- .,De dierentuin en het pret- hebben we al gehad. Dus we nu nog even een dagje ur opsnuiven." „Boven- voegt haar man eraan warmond - De banen van Dek ker Tennis in Warmond vormen maandag 13 augustus het decor van een toernooi voor heren van tachtig jaar en ouder. Tot dusver zijn er achtentachtig inschrijvin gen. De wedstrijden voor deze 'supersenioren' zijn onderdeel van de Nationale Veteranen Kampioenschappen die de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) van 13 tot en met 19 augustus houdt. Die kampioenschappen zijn be doeld voor tennissers van 35 jaar en ouder. De KNLTB heeft ruim tweedui zend senioren van 80 jaar en ouder in het ledenbestand. Om deze groep eens in de schijn werpers te zetten, werd besloten een apart toernooi in het leven te roepen. Hiervoor gingen ruim vierhonderd uitnodigingen de deur uit. „Overweldigend", noemt wedstrijdleider C. van Dijk de respons. „Vijf jaar gele den begonnen we met een kam pioenschap voor 75-plussers. Toen hadden we zestien in schrijvingen en dat vonden we ook al een succes." Pagina Leidse regio: 'Ik probeer het nog een jaartje' (advertenties) Met gratis headset! OP=OP! Telfort Tot 5 maanden geen abonnements kosten bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! En kiest u voor een 2-jarig abonnement dan krijgt u nu van ons tot 200,- toestelkorting! Sony CMD-J5 Trilfunctie Handsfree functie Klok en alarm actuele aanbiedingen: www.BelCompany.nl tv 2-^ng Tettert CUrrTy lJOjbonrerrwntengekigtcr kers becijferd dat de bevolking in Oost-Europa waarschijnlijk in de komende twintig jaar af neemt. De kans dat het Europe se gedeelte van de voormalige Sovjet-Unie zijn bevolkingspiek vorig jaar reeds heeft bereikt, achten zij 75 procent. In grote delen van Afrika zal de bevol king verdubbelen, dit ondanks de vele slachtoffers die aids eist. De kans is 75 procent dat de be volking van de Afrikaanse lan den beneden de Sahara pas in 2100 kleiner zal worden. Met meer dan 50 procent zeker heid stellen de onderzoekers dat voor China de omslag in 2040 komt. In Europa zal dat later zijn. Dit heeft te maken met de gevolgen van immigratie. In 2050 zal 20 procent van de wereldbevolking ouder zijn dan zestig jaar en tegen het eind van de eeuw is dat 35 procent. Nu is dat 10 procent. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Goed nieuws voor de bezoekers van museum Naturalis. Foto: Hielco Kuipers toe, „is het op een warme dag best lekker met de airco in het museum." Een bordje bij de ingang van Naturalis waarschuwt tegen de temperatuursovergang die de bezoekers te wachten staat: 'Air co! Temperatuur 19 C'. Het is voor de meeste mensen geen onaangename mededeling na dat ze in de broeierige ruimte voor de ingang in de rij hebben gestaan voor een kaartje. J. van Jarwaarde uit Schiedam is met haar dochtertje en een vriendinnetje naar het natuur historisch museum gekomen. „Een heerlijke temperatuur hier. Gisteren zijn we gaan skiën op een kunstbaan om de hitte even te ontvluchten. En nu dus het museum. Op strandvakantie zijn we al geweest, dus aan zee liggen hoeven we niet meer zo nodig." Veel andere bezoekers blijken het museum ook de ide ale plek te vinden om aan de hitte te ontsnappen. „Het is nu al zo lang warm weer", reageert M. Drenthen uit Roermond. „We hadden wel zin in een koel museum. En naar Oudheden wilde ik al zo lang." „Maar", voegt haar man eraan toe, „morgen doen we voor de af wisseling een dagje Noordwijk." UiWi Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs, want op is op. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Parkeren is gratis. Informatie nummer: 071-5416585. meubelplein leiderdorp KIJKEN KUNJEOVERAL, SLAGEN DOEJE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. Plaats: Te lef oonnummef (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.laldachdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag V

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1