Veldslag op Tempelberg: 35 gewonden Michael Boogerd zoekt weg tussen botsende belangen 'Topdag' zorgt voor lange files naar de stranden GRATIS Zes Palestijnen vanmorgen gedood Wilde staking KLM richt chaos aan op pier F Rijnsburger op veiling Holland neergeschoten 'Artsen maken geregeld fouten met recepten' 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD 1 Fabelachtige show Dutch Open ALGEMEEN 'resident Peru ledankt de nca-goden loeren voorzien en mager logstjaar nterpol vreest oename geweld lij autodiefstal en Leids ialeisje voor tier Herman ieel geklaag L, ip paardenmarkt n Voorschoten lenk en annah ingenent ige de Bruijn F 'superblij' ■pet derde goud lollander Arie n Lent velt -jayern München iks 20 gevaarlijk in het irkeer als een jonge uto en daarin een ude vent lombia verovert pa America ita - Gastland Colombia gisteren de Copa America innen door in de finale |co met 1-0 te verslaan. (Cordoba maakte na rust nnende doelpunt voor de nbianen, die het Zuid- [ikaans kampioenschap 1 eerder binnenhaalden, puras had eerder op de d beslag gelegd op derde Na strafschoppen won luras met 5-4 van Uru- De eindzege leidde in Co- 'a tot grootse vreugdetafe- ai aantal a-boeren' NR. 42681 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 30 JULI 2001 VRAGEN 071-5128030 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Twintig Palestijnen en vijftien Israëlische politieagenten zijn gisteren gewond geraakt bij een confrontatie op de Tempel berg in Jeruzalem, voor moslims de Haram a-Sharif. Vanochtend vroeg kwamen zes Palestijnse ac tivisten om het leven bij een ex plosie in een schuur in de buurt van het Palestijnse vluchtelingen kamp Al-Fara, even ten noorden van Nablus op de Westoever. De zes behoorden tot de Fatah- beweging van de Palestijnse lei der Yasser Arafat. Drie van hen maakten deel uit van een inlich tingeneenheid van de Palestijn se veiligheidsdienst. Door de enorme kracht van de explosie klapte de schuur uit el kaar. Volgens getuigen waren er vanochtend geen Israëlische he likopters in de buurt en werd het dak van de schuur geblazen, een teken dat de ontploffing binnen plaats moet hebben ge vonden. Vooralsnog bestaat er geen rela tie met de problemen gisteren op de Tempelberg. Die ontston den toen Palestijnse jongeren stenen begonnen te gooien naar een grote menigte biddende jo den op het lager gelegen plein voor de Klaagmuur. Het was gis teren 'Tisha be Av\ de negende dag van de maand Av, waarop traditioneel de verwoesting van de joodse tempel wordt her dacht. Palestijnse organisaties hadden moslims opgeroepen massaal naar de Haram a-Sharif te ko men in verband met een de monstratieve bijeenkomst van de Getrouwen van Tempelberg, een extreem nationalistische groep Israëliërs. De Getrouwen proberen ieder jaar op Tisha be Av de hoeksteen te leggen van een nieuwe tempel, die zou moeten worden gebouwd op de plaats waar zich nu het moske; eencomplex bevindt. De Palestijnen hadden Israël ge waarschuwd dat het doorgaan van de hoeksteen-betoging het zelfde effect zou kunnen heb ben als het demonstratieve be zoek van Ariel Sharon aan de Tempelberg, tien maanden ge leden. Dat bezoek luidde het be gin in van de Aksa-intifada. Des tijds opende de Israëlische poli tie bijna ogenblikkelijk het vuur op Palestijnse stenengooiers, met zes doden als gevolg. Giste ren liet de politieleiding blijken niet van plan te zijn die fout te herhalen. De agenten die de berg bestormden, waren dit keer uitgerust met schilden en wa penstokken. Ze gebruikten ver der alleen traangas en lucht drukgranaten, waardoor het aantal gewonden beperkt bleef. De van het plein voor de Klaag muur verdreven joden konden al snel weer terugkeren en de rest van de dag bleef het betrek kelijk rustig in de stad. Pagina binnenland: Commentaar - Het aantal biologi- boeren groeit gestaag, tn 1999 en 2000 kwamen gens het Centraal Bureau de Statistiek 120 bedrijven jaardoor er nu in totaal 906 ^let elkaar bebouwen zij !l hectare op milieuvrien- ;e wijze, wat neerkomt op rocent van de landbouw- t Er waren vorig jaar zo'n 00 landbouwbedrijven in (rland. De toename is il te danken aan melkvee- jers die op een biologische Mjze overstapten. Ook 5 meer kippen- en var- ïoeren en tuinders kiezen 'oor. ledgolf op weg ir Warschau chau Terwijl de situatie in jerstroomde gebieden in Dsten van Polen verslech- tomt er vanuit het zuiden plgende hoogwatergolf a de rivieren. Volgens des- Igen bereikt die honderd leter lange vloedgolf in on- leer de rivier de Wista van- _fl de hoofdstad Warschau. door Ilse Thoonsen schiphol - Op pier F is het dui delijkst te zien wat voor een slagveld de grondwerktuigkun- digen van de KLM met hun wil de staking aanrichten. Verveelde passagiers hangen over hun kar retjes, gates raken verstopt door ladingen passagiers van vluch ten die allang hadden moeten zijn vertrokken, en voor de kof- fiebarretjes staan ellenlange rij en. Het is het drukste vliegweek- einde van de zomervakantie en dertien intercontinentale vluch ten zijn uren vertraagd. Zo'n 4.500 mensen verblijven zaterdag noodgedwongen lan ger dan ze zelf willen en langer dan de KLM wil op het vliegveld. Dan Colquhoun uit Engeland is een van hen. Eigenlijk had hij om kwart voor elf richting Lima zullen opstijgen, voor een drie weekse vakantie. Het is uitein delijk rond half twee als hij zich in de rij voor het inchecken kan aansluiten. „Dit is behoorlijk ir ritant. Je verheugt je toch op je vakantie. Ik heb een beetje ge- kaart en gelezen om mezelf te vermaken. Ik heb geen idee wat de reden van de vertraging is. Ik ben totaal niet geïnformeerd", moppert hij. Het gebrek aan informatie is ook de grote frustratie van de Ameri kaanse Lee Sterling. Met haar vriendin Marilyn Trunick wacht ze op haar aansluitende vlucht naar Los Angeles. Vanmorgen zijn ze al om kwart over zeven uit Wenen vertrokken. Rennend over Schiphol zochten ze de weg naar gate F4, waar hun jumbo had moeten staan. Nu staat er een vliegtuig dat op weg had moeten zijn naar New Del hi. Lee en Manlyn zullen moe ten wachten tot dat toestel weg is voordat zij kunnen gaan. „Informatie zou toch fijn zijn", merkt Lee ironisch op. „Mensen kunnen best begrip opbrengen voor een staking, maar dan moeten ze er wel vanaf weten. Maar ons is helemaal niet ver teld wat de reden van dit wach ten is. Dat is slecht. In Amerika zijn we dat toch anders ge wend." Amstelvener Arend Dogterom heeft het punt bereikt waarop hij alleen nog maar kan grijnzen over zijn vliegleed. „Het is een wet van een Murphy-achtig ver haal. Alles wat mis kon gaan, is mis gegaan", zucht hij. Eigenlijk had hij vrijdagmiddag al naar Toronto zullen vliegen met zijn vrouw en dochter. Die vlucht ging vanwege een technisch mankement niet door. Na een nacht thuis te hebben geslapen, hoopte het gezin zaterdag als nog te vertrekken. Maar nee, zijn vlucht is één van de door de wilde actie getroffen verbindin gen. Een staking, daar kan Arend nog weLbegrip voor op brengen. Maar niet als die on aangekondigd is. „Dit vind ik een beetje van NS-niveau." Pagina binnenland: Meer over de wilde staking op Schiphol. rijnsburg - Een 49-jarige Rijns burger is vrijdag aan het eind van de middag neergeschoten op de Bloemenveiling Holland in Honselersdijk. De dader is vermoedelijk een ongeveer 17- jarige jongeman, die zich vol gens getuigen direct na de schietpartij uit de voeten maak te en nog altijd voortvluchtig is. De Rijnsburger raakte zwaar ge wond, maar na een spoedopera tie in het Leyenburgziekenhuis was zijn toestand stabiel. In de loop van het weekeinde is zijn toestand iets verbeterd, maar volgens een politiewoord voerder zal het 'nog wel even duren' voordat het slachtoffer het ziekenhuis weer kan verla- noordwijk - Bernard Langer en Warren Bennett maken zich op om te putten op de achttiende hole van de Noordwijkse golfbaan. Langer (43) profiteerde gisteren op de laatste dag van het toernooi van een inzinking van zijn grootste concurrent Bennet, die verlamd leek door de zenuwen. Langer maakte er een fabelachtige show van en behaal de zijn eerste zege in vier jaar. Pagina Sport: Bernard Langer geeft graag wat weg. Foto: WFA/Leo Vogelzang duin- en bollenstreek - Veel wegen naar de kust zaten gisteren potdicht. Het mooie weer lokte vele honderdduizen den naar de stranden. Automobilisten stonden het langst in de file naar het strand van Zandvoort. De eerste melding werd om 10.00 uur gegeven en om 19.00 uur stond er nog steeds zo'n 5 kilometer file op de N200 naar de badplaats. 'Tjok- en tjokvol, maar erg gezellig. Een topdag'. Zo omschrijft een politiewoord voerder de zomerse drukte in Noordwijk van het afgelopen weekeinde. „De com binatie van het geweldige weer en het golftoemooi zorgden ervoor dat alles be zet was. Tot diep in de middag hield de drukte aan en moest de politie bijsprin gen om, waar nodig en waar mogelijk, de gang erin te houden." De politie op het strand had het, naast de gebruikelijke werkzaamheden, ook druk met het bezighouden van verdwaalde kinderen. „We hebben er 45 geteld. Meer dan normaal, maar ook daar viel er geen wanklank. Zoals gezegd, het was een top- dag." Ook Katwijk heeft één van de drukste weekeinden van het jaar achter de rug. Toch heeft dat op de wegen naar het dorp volgens VW-directeur R. van der Burg niet geleid tot al te veel files. „Het was natuurlijk wel druk, maar de mensen konden aardig doorrijden. Alleen, als ze eenmaal in Katwijk aankwamen was het een probleem om de auto kwijt te kun nen. Uiteindelijk vonden ze toch een plekje, al was dat voor sommigen helemaal tot hal verwege de Parklaan (bijna een kilometer van het strand, red.)." Toestanden zoals op de wegen naar Zandvoort deden zich niet voor. De Katwijkse hotels hebben deze dagen een bezettingsgraad van 'nagenoeg hon derd procent'. „Het is vanaf woensdag al aardig vol geweest. We hebben veel men sen, die even snel een paar zomerse daagjes Katwijk willen doen, ergens an ders moeten onderbrengen. Tot in Lei derdorp en Den Haag aan toe." Van der Burg verwacht dat die drukte deze week doorzet. „Het weer blijft goed, dus..." Lange files van naar huis gaande strand- gangers bleven gisteren uit. „De terug tocht ging heel geleidelijk. Wie vanaf 's ochtends tien onderweg is geweest en pas om drie uur 's middags aan zee was, gaat natuurlijk niet al om vijf uur weer naar huis", aldus de zegsman van het verkeersinformatiecentrum. Michael Boogerd (midden) eindigde de Tour gisteren als tiende. Van de Raboploeg haalden ook Mare Lotz, Maarten den Bakker, Geert Verheyen en Erik Dekker (van links naar rechts) de finish. Foto: WFA/Nico Velaerts ten. Het is niet bekend of en wanneer de man naar een zie kenhuis dichter in de buurt kan worden overgebracht. De politie wil verder weinig kwijt over wat er nu precies is gebeurd. In verband met het onderzoek wil de politie niet zeggen hoeveel schoten er zijn gelost en waar de Rijnsburger precies werd getroffen. Evenmin wil de politie zeggen of dader en slachtoffer elkaar kenden. Als motief voor de schietpartij sluit de politie geen enkele oorzaak uit. De politie is nog op zoek naar de dader en vraagt mensen die informatie kunnen geven over zijnidentiteit of verblijf plaats contact op te nemen. parijs/anp - Michael Boogerd wil schitteren in het voorjaar en meer zijn dan een anonieme meerij der in de Ronde van Frankrijk. Dat zijn botsende belangen. Van de negen renners die hem dit jaar in het eindklassement van de Tour de France voorgingen werd, op win naar Armstrong in de Gold Race na, in de klassiekers niets vernomen. Het geeft extra cachet aan de presta tie van Boogerd, die zijn hoge note ring mede dankte aan een lange ont snapping in de laatste tourweek. De illusie dat hij tot de groten in het rondewerk behoort, is hij inmiddels kwijt. Het voorjaar opgeven in de hoop een notering in de top-vijf te bereiken - een jaar geleden nog wel eens geopperd - doet Boogerd nooit. „Kijk hoe nu Kivilev en Simon in de top van het klassement zijn gekomen. Je zult in een jaar alles op de Tour zetten en op die manier buiten de top vijf vallen. Niks voor mij. Tiende worden was met het seizoen dat hij tot nu toe gereden heeft het maximaal haalbare. „Ik denk ook dat ik heel tevreden mag zijn. Ik heb goed gereden, heb me vaak laten zien." Het is ook een plaats die Boogerd op Luz-Ardiden, waar hij zijn moeilijkste dag had, vervloekte. „Wat heeft het voor zin mee te rijden om de plaatsen tien tot en met vijftien? Op die manier maak ik het mezelf ook nog eens onmogelijk een rit te winnen. Zolang ik in de buurt van de klassementsrijders sta, la ten ze me nooit gaan." Lance Armstrong neemt mogelijk deel aan de Ronde van Nederland. De Amerikaan, die gisteren voor de derde keer de Tour de France won, gaat zich deze week beraden over zijn pro gramma. „Ik heb vier opties voor augustus. De Classica San Sebastian, de Ronde van Burgos, het kampioenschap van Zürich en de Ronde van Ne derland." Pagina Tour de France: Zabel troeft O'Grady toch nog af Vier gezinsleden verongelukken op Franse autoweg chaumont/anp-ap - Vier gezins leden van een familie uit Oud- Beijerland zijn zaterdag om het leven gekomen toen de auto waarin ze zaten in het oosten van Frankrijk op een vrachtwa gen botste. Het ongeluk gebeur de op de autoroute A-31 ter hoogte van Lénizeul. Volgens de Spaanse vrachtwa genchauffeur wilde de Neder landse auto hem inhalen, maar raakte de bestuurder daarbij zijn truck. Beide voertuigen beland den in een sloot, waarbij de per sonenwagen onder de vracht wagen terechtkwam. In de auto zat een familie, waarvan de ou ders en twee meisjes van vijftien en zeventien jaar op slag dood waren. Een vijfde inzittende van de auto, een 11-jarige dochter, is met zware verwondingen opge nomen in een ziekenhuis in Nancy. den haag/anp - Artsen maken geregeld forse foutep met het uitschrijven van recepten. Een apotheker krijgt dagelijks ge middeld drie foutieve genees middelenrecepten voor zijn neus, blijkt uit een onderzoek van medewerkers van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP). Zo zijn soms de voorgeschreven doses te hoog of is de huisarts verge ten dat de betrokken patiënt zwanger is of allergisch is voor het middel. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: m/v /I I Voorletters: Adres: I I Postcode: I Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) j Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartMl acceptgiro /artpl ai Bank/giro Pr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch t&i Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop. Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1