UEFA draaitOverwegend bevolkt met hier en daar een kuil straf terug van De Boer iiS Autobezitters angstig na vernielingenreeks iterpol wil namaak creditcards aanpakken zit je wel goed? GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Voetbalcarrière international gered Uitgewoonde Boogerd haalt doelstelling Flitstrein besturen vanuit 'de skischans' A VANDAAG in deze krant circa 2 WEKEN NR. 42680 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 zaterdag 28 JULI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 op bloed ij «luste bed wants nu bezig aan opmars '"■S3. a erste tegenslag oor president Aegawati Jlartin van der alk, directeur an Avifauna begint een efproces gen het ROC arakken gaan gen de vlakte i Oegstgeest Ito Weiss Izijn niét weinig jellectuelen met een jheïstisch hoofd en fen gelovig gemoed 1-26° no 2-4 hgen van 14 jaar |jgt 28 jaar cel |t palm beach - Een 14-jari- nerikaanse jongen die vo- ar in een woedeaanval een ijn leraren doodschoot gisteren een gevangenis van 28 jaar opgelegd ge- B*"i. De jongen maakt geen raak op vervroegde invrij- bepaalde de rech- die de 14-jarige Nathaniel all als een volwassene be- itte. Brazill betuigde bij de praak zijn spijt over het dschieten van wat volgens leen van zijn 'favoriete le- i n' was. De jongen schoot ö-jarige man dood nadat ehad geweigerd om Brazill j twee meisjes van zijn klas ten praten. ndmolen moet n rechter uit zee ierdam - Dat Amsterdamse itbank heeft gisteren beslo- Jat Greenpeace voor maan- liddag drie uur de wind- moet verwijderen die de lorganisatie woensdag bij 'oort in zee heeft ge it. Oliemaatschappij Clyde ileum Exploratie eiste in tort geding dat de wind- n binnen twaalf uur wordt ehaald. Leidsch IÜ Dagblad door onze correspondent Bob Kroon nyon - De beroepscommissie van de Europese voetbalbond heeft de schorsing van Frank de Boer gisteren in hoger beroep terugge draaid van een jaar naar tweeën halve maand. Dat betekent dat de straf afloopt op 31 augustus en dat de Nederlandse international een dag later kan meedoen in de beslissende WK-kwalificatiewed- strijd van Oranje tegen Ierland. „Ik ben nog niet van alle blaam gezuiverd, maar toch blij en op gelucht", zei een ontspannen Frank de Boer, die de uitspraak niet in het hoofdkwartier van de UEFA had afgewacht, maar in een naburig hotel, waar hij met Barcelona verblijft voor een trai ningskamp. „We zijn gegaan voor vrijspraak, maar ik denk dat iedereen nu wel weet dat ik onschuldig ben." Dat geldt in ieder geval niet voor de UEFA, die niet terugkwam op de eerdere stellingname dat er nandrolon was gevonden in de urine van de verdediger. Wel ging de beroepscommissie mee met de argumenten van de Boers advocaat Cor Hellingman dat de meting bij minieme waarden als bij zijn cliënt niet betrouwbaar was. Volgens Hel lingman voelde de Europese voetbalbond zich ook onder druk gezet door de civiele pro cedure, die hij in Zwitserland had aangespannen tegen de eerdere uitspraak van de tucht raad. Daarom had volgens Hélling man UEFA-aanklager Kapl zijn eis tot schorsing donderdag al teruggebracht tot zes maanden. „Toen de aanklager merkte, dat de beroepscommissie, in tegen stelling tot de tuchtcommissie, zeer serieus inging op onze ar gumenten, bracht hij ook die eis nog eens met de helft terug. Zo sprongen we er uiteindelijk re delijk uit", aldus de zeer tevre den raadsman. Hellingman zei te twijfelen aan het nut van een verdere civiele procedure. „We zijn weliswaar niet vrijgepleit, maar ik vraag me af of het nog zin heeft deze zaak door te zetten en mijn cliënt op nog meer kosten te jagen." Hij voegde er aan toe dat de uit spraak een 'voorbeeldfunctie' kan hebben voor andere ver meende nandrolongebruikers, zoals Edgar Davids. De midden velder is door de Italiaanse voet balbond voorlopig geschorst in afwachting van een definitieve uitspraak. De UEFA en de we reldvoetbalbond FIFA hebben die straf overgenomen. Op 1 september, een dag na het aflopen van De Boers schorsing, speelt Nederland de belangrijke kwalificatiewedstrijd in en tegen Ierland. Uiteraard hoopt Frank de Boer dat bondscoach Louis van Gaal hem dan weer zal op stellen, ook al heeft hij dan nog geen ritme kunnen opdoen in wedstrijden. Pagina binnenland: Commentaar Pagina sport: De Boer richt zich nu op interland door Anton Diedrich katwijk/noordwijk - Overwe gend bevolkt met hier en daar een kuil. Dat is het beeld van de Nederlandse stranden deze zo merse dagen. Maar het strandle ven houdt niet op als de zon on der gaat. 's Avonds vieren veel Nederlanders en ook buiten landse toeristen dat de tempera turen voor de tweede keer dit jaar tropische waarden berei ken. De kuilen zijn leeg, een herinnering aan het feit dat de Hollandse kust een bekende va kantiebestemming is bij de oos terburen. De gravers hebben hun hotel of pension opgezocht, het strand is nu van de jongeren en de avondwandelaars. In Katwijk is het om negen uur nog redelijk bevolkt op het strand. Avondrood begint de heiige lucht te kleuren, ouders pakken de koelbox in en trekken hun protesterende kinderen weg van het zandkasteel. Ver derop hangt een volleybalnet. De strandvolleyballers zijn nog lang niet van plan om het laatste punt te spelen. „Is het al donker dan?", vraagt Bart. Hij heeft net een snoekduik gemaakt, de bal gemist en klopt nu het zand van zijn ontblote bovenlijf. „Waar om zouden we al vertrekken? Het is toch nog lekker hier?" Bart is lid van een groep van een man of tien die aan het ballen zijn. De meisjes zitten naast het veld, in een kringetje. Roken, drinken blikjes bier en cola, en kletsen. „Je krijgt niet zo vaak de kans in Nederland", zegt Chan- tal. „Als het dan goed weer is, dan moet je er gebruik van ma ken ook." Jongens zijn aan het voetballen, meisjes zijn aan het zitten, de mensen van boven de 25 die nog op het strand te vinden zijn - en dat zijn er nog steeds heel wat - kuieren langs de branding. Remko en Richard trappen een balletje. Ze zijn net aangeko men, maar straks komen er nog meer vrienden deze kant op. „Dat kan wel een latertje wor den", zegt Richard. Wat is laat? „Eh, twee uur of zo. Ik weet wel dat er ook mensen gewoon op Bekende voetballers uit de Duin- en Bollenstreek spelen een voetvolleybaltoernooi bij strandpaviljoen Van Roon in Noordwijk. Foto: Mark Lamers het strand blijven pitten, maar wij niet. We wonen vlakbij." Een paar kilometer verderop heerst hetzelfde beeld. Noord- wijk, tien uur. Dezelfde verlaten kuilen zijn het decor voor de zelfde lome activiteiten. Een beetje beachvolleybal, jongens die een voetbal overtrappen. Wandelaars, meeuwen die de branding naspeuren naar iets eetbaars dat de badgasten over dag hebben achtergelaten. „Dit doen we altijd 's zomers", zegt Marco. „Als het mooi weer is, dan gaan we op het strand han gen. Da's toch beter dan in de loroeg zitten, of niet?" Hun bevoorrading bestaat uit 24 blikjes bier. Niet overdreven voor vijf mdn. „Hoeft ook niet", zegt Frank.Als het heet is, valt bier toch minder goed. Bij mij wel, tenminste." Daarom heb ben ze thuis een paar flessen co la 'voorbereid': met Bacardi er in. „Je moet dan wel voorzichtig óverschenken, anders schuimt het eruit en dan plakken je klau wen de hele dag", zegt Marco. Zijn vriendin Hester neemt een slok. Bij strandpaviljoen Van Roon is net het voetvolleytoernooi afge lopen, met bekende voetballers uit de Duin- en Bollenstreek. Het paviljoen organiseert wel vaker dit soort evenementen, zegt Gé van Roon. „In het hoog seizoen moeten we het doen. En dan moet het weer ook meezit ten. Een hoop paviljoens zijn van logiesverstrekkende bedrij ven - hotels en pensions. Die hebben geen zin en geen tijd, maar wij vinden dat we af en toe zoiets moeten hebben." De zon kruipt nu echt onder. Geen ansichtkaart-zonsonder gang, maar wel een mooie rode gloed boven de zeehorizon. Een groep meisjes - geen jongen te zien - leunt tegen een duintje aan. „We blijven niet lang hoor", zegt Laura. „Straks gaan we nog even naar de Grent. Zij is jarig", en ze wijst op Martine. De afgelopen twee uur hebben ze het vooral over jongens ge had, geven ze toe. „Die mogen er ook niet bij zijn. Dit is ons avondje", zegt andere Martine. Een paar jongens komen toch even hun kant op wandelen, stoer lachend. „Die lopen al de hele tijd een beetje te kijken", zegt Laura. „Maar we doen net of we ze niet zien." Dat er eentje misstapt en in een Duitse kuil rolt, zien ze wel. Hun gierend gelach is genoeg om iedere jon gen te verjagen. saint-amand-montrond - Uit- gewoond bereikte Michael Boo gerd gisteren na 61 kilometer tijdrijden de streep. Uithijgend op het asfalt hoorde hij het re sultaat van zijn inspanningen. Santiago Botero en Marcos Ser rano waren hem in de rang schikking gepasseerd, aanvallen van anderen waren afgeslagen. Boogerd zal de Tour als tiende beëindigen. „Dan is de de doel stelling gehaald", concludeerde de Hagenaar tevreden. Ontwikkelingen in de koers maakten het zoeken naar een plan om tot een goede tijdrit te komen plots aktueel. Boogerd zat dinsdag mee in een lange ontsnapping en klom van de zestiende naar de achtste plaats in het klassement. Een top-tien- notering lonkte zo maar. Een spoedberaad met ploegarts Leinders over de juiste voorbe reiding leidde gisteren in de rit van Montlucon naar Saint- Amand-Montrond tot een ge slaagde aanpak. Boogerd ging bijzonder snel van start. Het le- leiderdorp - 'De skischans' is de bijnaam van het HSL-informatiecentrum in de Leiderdorpse Bospol der. Het gebouw, met een golvend dak van gras en een uitkijktoren om het Groene Hart te bewonde ren, is aan de buitenkant inmiddels af. Eind sep tember, als ook de binnenkant is ingericht, mogen de eerste bezoekers naar binnen. De HSL-projector- ganisatie rekent op 75.000 bezoekers uit binnen- en buitenland per jaar. Zij kunnen onder meer kij ken naar een maquette van de boormachine Auro ra en vanuit een cockpit zelf de flitstrein besturen. Ook kunnen omwonenden er terecht met vragen. Om de ontwikkelingen rond de hogesnelheidslijn in het Leidsch Dagblad extra te belichten, begint vandaag een serie 'HSL-flitsen'. In beeld en woord komen de veranderingen aan bod in het landschap tussen Hazerswoude en de Haarlemmermeer. Niet alleen bij het begin van de boortunnel in de Bo spolder, inmiddels veranderd in één groot bouw terrein, maar binnenkort ook aan het eind van de tunnel bij het Westeinde in Hazerswoude-Dorp gaan bouwers aan de slag. Bij de Ringvaart om de Haarlemmermeerpolder komt een HSL-aquaduct. Sommige veranderingen in het landschap zijn van tijdelijke aard, andere zijn blijvend. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor het informatiecentrum of tewel de skischans. Nu al komen er aanvragen bin nen voor rondleidingen en groepsbezoeken. Het gebouw moet het doen zonder restaurant. Wel kunnen bezoekers kunnen aan picknicktafels hun eigen boterhammetje oppeuzelen. De bezoektij den zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10 en 16.30 uur en 's zondags van 11 tot 16.30 uur. De datum van openstelling wordt pas later bekend. In Erbij de eerste 'HSL-flits': Een tunnel met een zwembad erboven Foto: Hielco Kuipers Ferdi Schrooten - Fabrikanten van speciale printers en lezers moeten hun apparaten zodanig iligen dat ze niet meer geschikt zijn namaak van creditcards. Dat eist de Idwijde politieorganisatie Interpol. Ver- irs van creditcards kunnen nu nog rela- envoudig op grote schaal nep-betaal- ten vervaardigen. Veel van de benodig- iparatuur is voor een paar duizend gul- nij te koop, onder meer via internet, bedragen onder de tienduizend gulden ardprinters in de handel die met ge- duizend nep-kaarten per uur kunnen ken. Bij massaproductie zakt de kost- van een nep-creditcard, zeker in Oost- ia en het Verre Oosten, naar enkele •eitjes per stuk. En dat terwijl daarmee in potentie voor duizenden guldens geroofd kan worden van tegoeden van argeloze kaarthouders. „Eigenlijk willen we hetzelfde als wat in de jaren tachtig is overeengekomen met pro ducenten van kleurencopiers", zegt Piet La- keman. De Nederlandse politiefunctionaris en fraude-expert geeft vanuit het hoofdbu reau van Interpol in Lyon leiding aan de we reldwijde bestrijding van creditcardffaude. Fabrikanten van kopieerapparaten passen al jaren aanpassingen hun apparaten aan, waardoor ze moeilijker te gebruiken zijn voor het drukken van vals geld. Ook wordt bij verkoop van specialistische apparatuur de koper nauwgezet geregistreerd. Interpol zal op korte termijn ook de fabri kanten van speciale printers en magneet kaartlezers benaderen, zegt Lakeman. In de ze snel groeiende vorm van criminaliteit gaan jaarlijks naar schatting ettelijke miljar den guldens om. .Het bewijs daarvan zijn de al bijna vierhon derd verschillende typen vervalsingen die Interpol tot nu toe heeft weten te verzame len. Van elke soort van vervalsing kunnen in geval van massaproductie series van soms vele duizenden stuks zijn gemaakt, al gauw goed voor een miljoenenschade. Een voor beeld daarvan is de fabriek die onlangs in Taiwan is opgerold. Behalve een complete productielijn werd een partij van 110.000 nep-kaarten aangetroffen. Over de hele we reld duiken dergelijke nep-cards op, ook in Nederland. In Erbij: High-tech-strijd tegen creditcardfraude door Tim Brouwer de Koning langeraar/zevenhoven - De angst zit er goed in bij autobe zitters in Langeraar en Zevenho ven. Sinds de vemielingenreeks van afgelopen woensdagnacht, waarbij ook remleidingen van auto's het moesten ontgelden, controleren zij hun voertuig op gevaarlijke defecten voor zij er mee wegrijden. Bij jongerencen trum De Schakel in Langeraar aan de Van Wassenaerstraat let ten uitsmijters gisteravond extra op de auto's binnen hun ge zichtsveld. Een van de vrijwilligers van De. Schakel, die niet met zijn naam in de krant durft: „Mijn moeder en mijn meisje hebben mij ge waarschuwd voor ik naar Lan geraar reed. Ik trap nu eerst op mijn rem voor ik wegrijd. De au to's van onze vrijwilligers staan vlakbij De Schakel goed in het zicht, maar ik weet niet wat er met auto's verderop gebeurt." De vrijwilliger uit Zevenhoven denkt dat buitenstaanders de vernielingen op hun geweten hebben. „Ik kan me niet voor stellen dat dorpsgenoten hier auto's vernielen. Als zij worden gepakt, hebben ze geen leven meer." De politie heeft nog geen aan wijzingen dat een bende actief is geweest in beide dorpen. Vol gens een woordvoerster kunnen de doorgesneden rem- en brandstofleidingen, kapotte rui ten en autodiefstallen net zo goed het werk zijn van één per soon. Sinds de eerste meldingen binnenkwamen, waarschuwt de politie omwonenden in de ge troffen straten schriftelijk. Voor al het wegrijden in een auto met ondeugdelijke remmen acht zij levensgevaarlijk. De vernielde auto's stonden in de Van Wassenaerstraat, de J.M. Halkesstraat in Langeraar en in Zevenhoven, waar veruit de meeste vernielingen plaatshad den, in de Groene Jonkerstraat, Verlaat, Plantsoen, S. van Driel- straat, Vlasakker en Ruijgen- borch. Gisteravond had de politie veer tien aangiftes binnen. De woordvoerster rekent uiteinde lijk op een ruime verdubbeling van dat aantal. (advertentie) ki|kVO"pTwbw.rx,Vc«pinnl verde de 27ste eindtijd op, op 6.23 van de ongenaakbare Lance Armstrong. Zoals voorzien moest Boogerd toegeven op de Colombiaan Bo tero (3.40) en de Spaanse speci alist Serrano (3.58) die hem in het klassement passeerden. Maar hij weerstond de gevrees de aanval van de Fransman Rous en was aanzienlijk sneller dan de Italiaan Garzelli. Plaats tien in het eindklassement is vrijwel gegarandeerd. „Dit was mijn beste tijdrit sinds jaren", meende de Rabo-kopman. Pagina Tour de France: De nieuwe passie in het wielren nen Duurder frietje bakt niet bruin amsterdajm/anp - Het WOrdt een slechte zomer voor de pa tatliefhebber. De drie grote fritesproducenten, McCain, Avi- ko en Farm Frites bevestigen dat het patatje deze zomer duurder wordt. Volgens een woordvoer der van Farm Frites zou de prijs stijging kunnen oplopen tot 25 procent. 'Dat advies geven wij aan de afnemers waaronder de snackbarhouders.' Hierdoor kost het frietje van een knaak binnenkort al dik boven de drie gulden. Hoewel de meeste Nederlanders blij zijn met het lekkere weer van de laatste dagen, is dit slecht nieuws voor de aardap pelteelt en dus voor de patat- prijzen. ,Als het mooi weer aan houdt, zal de prijs van de aard appelen alleen maar verder om hoog gaan", zegt een woord voerder van McCain. Het wach ten is namelijk nog op 'de grote aardappeloogst', cfie pas in ok tober plaatsvindt. „De aardappelen hebben nu juist regen nodig." De handels- prijs van de aardappel, de prijs die de producenten ervoor beta len, is nu al verdubbeld ten op zichte van vorig jaar. De nieuwe frites, die zijn ge maakt van de eerste nieuwe aardappeloogst van dit jaar, bakken ook niet bruin. Door een tekort aan zogenoemde reduce rende suikers blijven ze goud geel, maar worden ze niet bruin, ook niet wanneer ze langer ge bakken worden. ÏHJ 70 VACATURES U vindt de baan die bij u past in v.haarlemsdagblad.ni Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. .Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1