FNV vraagt faillissement Lan Alyst DUIN BOLLENSTREEK Veertig plus zonder de mannen Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 tisse legt speculatie met ïieuwbouw aan banden ludde blijft gewoon xtreem-rechts promoten Koper Melridge komt opnieuw beloften niet na ïculatie met aan banden 'We hadden het meteen te pakken ANNO 1901 ANNO 1976 STRAN DZESDAACSE In zes dagen van Hoek van Holland naar Den Helder, totaal 140 kilometer. Dat is het traject van de Strandzesdaagse, die dit jaar voor de 43ste keer wordt gehouden. Leidsch Dagblad-redacteur Job de Kruiff is een van de duizend deelnemers. Gisteren liepen zij van Velsen-Noord naar Egmond aan Zee. rriendschapsreis roor gospelkoor itwijk - Het Katwijkse gospel- ior Romans Twelve is van- lorgen naar Roemenië afge- isd voor een zogeheten iendschapsreis. De 34 leden in het koor nestelen zich op en camping in Covasna, om indaar uit straatkinderen te ezoeken. Romans Twelve gaat naar toe om het evangelie te ediken, maar ook om die raatkinderen gelukkig te ma- en. De reissom is voor een oot deel bijeengebracht door fancy fair van de basisschool roen van Prinsterer. De school verde een bijdrage van 20.000 ïlden. Ook de gemeente Kat- ijk en busvervoerder Brou- ers droegen bij. /esterbaan dicht oor verkeer iTWUK - De Westerbaan, de itsluitingsweg in de Katwijkse euwbouwwijk de Zanderij, ijft na de bouwvakvakantie al en voor vrachtverkeer ge iend. Momenteel is alleen het rste gedeelte van de Wester- ian, tussen de Wassenaarse- tg en de Cantineweg open or alle verkeer. Het tweede deelte mag alleen voor bouw- rkeer gebruikt worden. Na de kantie zal het bestemmings- rkeer de wijk alleen via de Ju- nalaan kunnen bereiken. mtaarnpalen igen jongeren rwiJK - De doorgang tussen Van Lierestraat en de groen- ook bij het Uitwateringska- al, ter hoogte van basisschool i Krulder in Katwijk krijgt aatverlichting. Dat gebeurt de overlast van hangjonge- op die plek tegen te gaan. it college stelt daarvoor 3570 Iden beschikbaar. In de urt Kalkoven is de hangplek de buurt van De Krulder nog i enige plek die voor proble- in zorgt bij omwonenden. tvoners ergeren zich aan jon- s en, die tot 's avonds laat op plek bivakkeren. obaho brengt »ekje uit se - Hobaho heeft een infor- itieboekje over het bloem- llenvak, seizoen 2001, uitge- icht. In het boekje staat actu- informatie over Hobaho, 1(1 niddeling en veiling van rgewassen, Bloemenveiling smeer, Bloembollenkeu- 0 gsdienst, Plantconsult, Pro- ctschap voor Tuinbouw en ,a Koninklijke Algemeene Ver- ïiging voor Bloembollencul- ir. Het boekje is gratis. Infor- K tie: 0252-434777 of via e- il pr@hobaho.nl. Ook is het e halen bij de receptie van i; baho, Haven 10 in Lisse. s doorverkocht terwijl die nog in aanbouw was. Het Lissese model werkt als volgt: wie binnen zeven jaar na oplevering zijn nieuwbouwwo ning verkoopt, moet een aflo pend deel vdn de winst over maken aan de gemeente. In het eerste jaar gaat het om de volle honderd procent, een percentage dat elk jaar afloopt met 15 procent. In het tweede jaar moet iemand dus 85 pro cent van de winst overmaken en in het zevende jaar nog tien procent. ise - Lisse gaat paal en perk ellen aan de speculatie met euwbouw. De kopers van de euwe maisonnettes en een- ihzinswoningen in de plannen e Oever en Vorstehove krij- m als eersten te maken met it nieuwe anti-speculatiebe- d<ng. Lisse volgt daarmee het torbeeld van onder meer ill oordwijk, dat voor de nieuw- iuw in Boechorst ook over at tot zo'n beding. In Lisse is it niet zo lang geleden ge- lurd dat iemand zijn nieuwe oning met een ton winst ir Peter Groenendijk nolg van voorpagina er L_ iENHEiM - Tim Mudde richt- ch irigade M. enkele jaren gele- 371 op. Mudde, in 1997 veroor- 01 ld wegens het roepen van 03 ten die kwetsend zijn voor tenlanders, en in 1994 bijna seözen tot raadslid in Sassen- t« n, is nog steeds de leider van land. Via een postbusnum- in Sassenheim dat hij be- 9 rt, zijn cd's, t-shirts en stic- van Brigade M. te bestellen, st Mudde bestaat de band iv er meer uit Dave Blom, ook rai en voormalig CP'86-activist in 1999 veroordeeld wegens M bekladden van joodse mo menten. De identiteit van de e andere bandleden is niet end. ,a ade M. is niet de enige ex- tn-rechtse band in Sassen- li. Rondom de band bestaat j_l assenheim een kleine sub uur: zo werd in 1997 de cd e« kom in Sassem' uitge- 1 ht, met nummers van ne groepen, waaronder diverse ie iassenheim. teieerste persing van deze cd, na end exemplaren, was vol- de makers binnen drie maanden uitverkocht. Een regel uit het nummer Sassem„Sas sem is rechts, Sassem is rein, ik zou nergens anders dan in Sas sem willen zijn". Op andere nummers wordt onder meer een ode gebracht aan de Duitse soldaten die in de Tweede We reldoorlog sneuvelden aan het oostfront. De cd is volgens het inlegboekje het resultaat van "jaren muzi kaal, nationalistisch verzet, maar ook van kameraadschap en vermaak in Sassenheim, het echte hart van de Bollenstreek." Bands hebben namen als Pipo Kluuk Kluuks Klan, Oi-Die- Poes en Die Fünfte Kolonne. De cd is, net als artikelen van Brigade M., te verkrijgen via een kaartje naar een door Mudde beheerde postbus in Sassen heim. Maar "Welkom in Sassem' kan ook via enkele internet-aan- bieders verkregen worden. De vervolg-cd 'Welkom in Sassem 2' komt mogelijk al volgende maand op de markt. Naast nummers van Sassenheimse bands zullen daarop ook twee songs staan van de extreem-na tionalistische band Standrecht, met wie Brigade M. onlangs heeft opgetreden. lisse - Het was op de kermis in Sassenheim, tijdens de najaar feesten in 1928. Toen zag Wil lem Keijzer, 17 jaar, de even ou de Hendrikje van der Heijden aan wie hij al eens een knipoog je had gegeven. Hij maakte een praatje want haast was geboden, er was een kaper op de kust. Wim Keijzer, die als jongste be diende bij bollenbedrijf Frijlink en Zonen werkte, hoefde hele maal niet bang te zijn. Hendrikje had hem namelijk al in de smie zen. „Het ging vanzelf', zegt zij. „Eigenlijk hebben we allebei de eerste stap gezet. We hadden het allebei gelijk te pakken." Ze werden verliefd, gingen verke ren, verloofden zich en toen ze genoeg geld bij elkaar hadden gespaard voor de bruiloft, de boedel en de uitzet traden ze acht jaar later in het huwelijk. „We hadden ongeveer 1200 gul den en dat was ruim genoeg voor een mooi feest. We betaal den 45 gulden voor drie Cadil lacs met chauffeur, die we bij De Jong in Leiden hadden gehuurd. Na de bruiloft zijn we gaan fiet sen in België. In Turnhout lo geerden we in een prachtig ho tel, ik zie. de kamer nog hele maal voor me. Dat vergeet ik nooit meer", vertelt Willem. Hendrikje verklapt: „We waren van plan om verder door België te rijden, maar we zijn in Turn hout gebleven omdat het nogal heuvelachtig werd. Het was een heerlijke vakantie." Dat was 23 juli 65 jaar geleden. Jaren waarin het paar vijf kinde ren kreeg, elf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen, een jongen en een meisje. Willem maakte carrière bij Frijlink en Zonen, die hij altijd fantastische mensen heeft gevonden. In het bedrijf waar hij vanaf de eerste dag als een familielid werd be handeld, werd hij van jongste bediende, boekhouder, direc teur en zelfs commissaris. Nu heeft zijn zoon daar de leiding en zo blijft Willem toch nog een beetje betrokken bij het bollen- vak. Het 65-jarig huwelijksfeest is twee keer gevierd. Eerst bij de familie in Putten en gisteroch tend met de medebewoners van Swaenendreef, waar burge meester Van Zon langskwam om namens de gemeente het echtpaar te feliciteren. De Keij- zers, beiden 90 jaar, zijn be hoorlijk in de bloemetjes gezet. In de huiskamer staat een ge weldig boeket met meer dan zestig vuurrode rozen, met aan elke roos een kaartje waarop el ke gast op het feest in Putten iets leuks heeft geschreven. Trots zijn ze op het telegram van Hare Majesteit en prins Claus, alweer het tweede koninlijke te legram want vijf jaar geleden ontvingen ze ook een felicitatie vanuit Huis ten Bosch. Dat was toen voor hun 60-jarig huwe lijksfeest. Ook mooi was de ge lukwens die kleinzoon Herco achter het vliegtuig dat hij be stuurde had gehangen. Maar het mooist van alles? Dat is toch wel elke dag dat ze nog van elkaar kunnen genieten. Elke dag weer. VOORSCHOTEN - Momentop namen tijdens de spannende kortebaan-draverijen in Voor schoten. Dit jaar kwamen er maar 18 dravers aan de start, waardoor de strijd na 3,5 uur gestreden was. Foto: Archief Leidsch Dagblad 'Zalig zijn zij die het volbren gen', staat op zijn rugzak. En op zijn T-shirt. Een oudere, eenza me man combineert, niet voor het eerst, het lopen van de Strandzesdaagse met zendings werk. Dat houdt pas op als hij 's avonds in zijn minuscule tent je schuift. Of, zoals vanmid dag, als hij een verkoelende duik neemt op het naaktstrand van Castricum. Behalve deze heilprofeet heeft inmiddels ook de commercie ons ontdekt. Was er eerder in de week al een verdacht handig geparkeerde SRV-man en gratis water van de Kennemer duincampings, vandaag delen Egmondse jon getjes op het strand bekertjes water uit. In principe gratis, maar ach; als de gekken er wat voor geven. We strompelen nu vier steeds hetere dagen door steeds zachter zand, dus deze oase mag wat kosten. In Egmond zelf heeft de groen teboer speciale vitaminepakket jes voor zesdaagselopers in de aanbieding. Maar hij legt het qua omzetstijging ruimschoots af tegen de plaatselijke horeca. Hoe korter de etappe, en deze was slechts twintig kilometer, hoe meer tijd wij wandelaars op terrassen doorbrengen. Of in het zwembad naast de velden van W Egmondia, waar we kampe ren. 'We' zijn trouwens typisch wan delvolk, zoals je dat ook bij de Vierdaagse ziet. Een enkel jong stel, hier en daar een gezin, één zelfs uit Slovenië. Maar verder vooral groepjes. Groepjes jon gens met bedrukte T-shirts, vlaggen en waterpistolen, maar vooral: groepjes vrouwen. Alle maal veertig-plus, en allemaal vertellen ze giebelend dat ze zonder 'de mannen' op pad zijn. Hilda Wielinga uit Warmond en Magda Bik uit Leiderdorp zijn zo'n duo, maar dan zonder het kijk-ons-eens-even-lekker-los- en-gek-doen. Ze zijn vriendin nen vanaf de eerste klas mulo, 43 jaar geleden. Wielinga's man heeft slechte knieën, die van Bik moest werken, en daarom lopen ze samen. „We waren twee keer uitgeloot", zegt Wielinga. „Maar nu zijn we erbij. Drie keer oefe nen moest ge noeg zijn, von den de dames. „We gaan voor Den Helder klonk het al in Noordwijk. En inmiddels mag dat ook geen probleem meer zijn. Wielinga zit dagelijks met blaren bij de EHBO en vindt de tocht wel zwaar, ook om dat ze slecht te gen de warmte kan. Maar haar maatje Bik loopt en sport veel, geeft gymnastiek les, en kent dus nauwelijks pro blemen. „Alleen die stukken van het strand naar de camping, die doen letterlijk pijn aan je be nen." De twee lopen niet samen, maar hebben wel een goed ritme ge vonden. „Ik loop een uur, dan wacht ik op haar, en dan pauze ren we samen nog een kwar tier", verklaart Bik hun succes. „Als je langer loopt, rust je ook langer. We hebben één keer een uur gerust, maar dan kom je bij na niet op gang. En dinsdag avond in Noordwijk hebben we ons laten masseren. Heerlijk." De tocht bevalt beiden goed. Het sfeertje waarin iedereen lot genoot is, en ook de omstandig heden. „We zijn raskampeer- ders, ik heb veertig jaar LCKV- ervaring zegt Bik. „Onze tent staat in vijf minuten. Toch blijft het voor Wielinga waarschijnlijk bij deze ene keer. Bik wil nóg wel eens, en dan met haar man. Die komt hen za terdag ook ophalen in Den Hel der en kan vast wat sfeer proe ven. Lopen doet hij veel, dus dat hoeft een deelname volgend jaar niet in de weg te staan. Dan worden zij het eerste echtpaar dat in vijf minuten een tent op zet. Kolo s in deze rubriek kunnen u-orden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrifvlngskaart) ter u aarde van vi|f gulden (voor een exemplaar van 13 bil 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. l.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van hel leidsch Dagblad aan de RoosevelLstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Twee van de duizend deelnemers aan de Strandzesdaagse zijn in de buurt van Wijk aan Zee bezig met de vierde etappe naar Egmond aan Zee. Foto: ANP/Olaf Kraak door Sjaak Smakman sassenheim - FNV Bondgenoten gaat het faillissement aanvragen van Lan Alyst nu de nieuwe eigenaar opnieuw de afspraak niet is nagekomen om de achterstallige sala rissen te betalen van de 58 werknemers die de nieuwe ei genaar Melridge wil ontslaan. Wat bestuurder G. van Hees zijn verdere gesprekken over een sociaal plan van ta fel. „Het houdt ook een keer op. Ik heb hier verder geen zin meer in", aldus Van Hees. Eerder deze week leek er dan toch eindelijk schot in de zaak te kpmen. Na herhaaldelijk niet nagekomen belof ten over een snelle betaling van de achterstallige salaris sen van ruim vijftig werknemers van Lan Alyst (de men sen van Mind IT en de QPE-groep op de ontslaglijst hebben inmiddels hun geld wél gehad) sloot Van Hees begin deze week opnieuw een deal met Trend Consul tancy, dat de overname van de Lan Alyst Group door Melridge afhandelt. Manager J. Verhoosel van Trend Consultancy beloofde uiteindelijk dat uiterlijk gisteren het geld op de giro's van de betrokken werknemers zou staan. In ruil daarvoor beloofde Van Hees dit weekeinde het sociaal plan, waarover in principe overeenstemming is bereikt, verder uit te werken en maandag ter goedkeurig voor te leggen aan zijn achterban. Melridge eiste steeds dat er eerst overeenstemming moest zijn over een soci aal plan voordat de achterstallige lonen zouden worden uitbetaald. FNV Bondgenoten heeft dat consequent als chantage van de hand gewezen. De salarissen zijn opnieuw niet overgemaakt. Vanmor gen kreeg de Dordrechtse advocaat R. Keuning van een groot aantal van de 21 werknemers die hem in de arm hebben genomen om hun salarissen binnen te krijgen, te horen dat ze nog altijd hun geld niet hebben gehad. Begin volgende week praat Keuning weer verder met advocaat Hennink van Melridge, maar wat hem betreft gaat de zaak op 8 augustus bij de Leidse kantonrechter over een loonbeslag van de Lan Alysters gewoon door. Voor Van Hees is de maat nu echt vol, zegt hij. „Blijk baar is de houdbaarheidsdatum van de afspraken die we maken beperkt tot de dag van de afspraak zelf. Als je een contract sluit, en dat is een sociaal plan toch, dan moet je er van beide kanten op aan kunnen dat je dat nakomt. Dat vertrouwen is nu wederom beschaamd". Het houdt gewoon een keer op, zegt Van Hees, en dat moment is voor hem nu gekomen: hij is niet van plan om nóg een keer te proberen om afspraken te maken. Hij gaat nu het faillissement van Lan Alyst aanvragen. Wanneer dat precies gebeurt, weet hij nog niet. Daar voor moet hij nu eerst overleggen met de juristen van zijn bond. Wordt het faillissement uitgesproken, dan staan de Lan Alysters op straat maar nemen de bedrijfs verenigingen GAK en Cadans de loonbetaling over. Trend Consultancy was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Hnnrvprknrht fprwiil Hip nna in Echtpaar Keijzer 65 jaar getrouwd door Gerard Baas Willem en Hendrikje Keijzer uit Lisse. Al 73 jaar een paar, waarvan 65 voor de wet. Foto: Mark Lamers uit de Leidsch DagbladARCHIlïVlïIV Zaterdag 27 Juli NOORDWIJK - Door het bestuur van Vreemdelingen-verkeer is thans het tweede bord met het opschrift: 'Be zoekt de badplaats Noordwijk!' geplaatst, en wel te Utrecht nabij het Centraal-Station. Op het punt. waar door het samenloopen van drie lijnen de meeste treinen, even vóór het binnenloopen van het station - van de Am- sterdamsche zijde - eenige oogenblikken stoppen moeten, is het voor alle reizigers duidelijk zichtbaar. Dinsdag 27 juli LEIDEN - De Vuilstortplaats aan de Roomburgerweg wordt uiterlijk per 1 januari 1977 gesloten, zo heb ben burgemeester en wethouders bekend gemaakt Het college is van plan een dringend verzoek tot Ge deputeerde Staten te richten, die nog voor het eind van het jaar een alternatieve stortplaats moeten aan wijzen. De kans is groot dat daartoe een in de Vliet- landen gelegen zandput gebruikt gaat worden. Met de sluiting komt een einde aan een lange periode van overlast voor de bewoners van Roomburg. De onvrede van de buurtbewoners bereikte vorige week maandag een climax toen op het terrein een fikse brand uitbrak, die de Leidse brandweer voor grote problemen stelde. Het gemeenteraadslid Vink (CDA), zelf woonachtig in de buurt van de stortplaats, stelde zeer recentelijk een aantal vragen over Roomburg. Hij zou direct na het zomerreces in de gemeenteraad een interpellatie houden over de gang van zaken op de vuilstort plaats. Volgens zijn informatie zou er ook op grote schaal huisvuil worden gestort, dat eigenlijk bij de Vuilverbranding moet worden verwerkt. Roomburg mocht de afgelopen jaren officieel alleen voor onverbrandbaar vuil worden gebruikt, maar met name in de periode dat de Vuilverbranding nog maar over twee ovens beschikte en zich bij het gebruik van deze ovens herhaaldelijk problemen voordeden, werd ook huisvuil op Roomburg gestort. De verlei ding om op Roomburg te storten en niet naar de vuil verbranding te gaan werd alleen nog maar groter doordat het tarief van Roomburg veel lager was dan van de vuilverbranding. Het gemeenteraadslid Van Duyn (WD) sprak van prijsverschillen van zestig gul den per ton. De hele gang van zaken zette veel kwaad bloed bij de wijkbewoners, verenigd in het wijkcomité, dat geen gelegenheid voorbij liet gaan om aandacht te vestigen op de overlast, die onder meer door de enorme stank bij een verkeerde windrichting werd veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17