Olieprijs stijgt na verlagen productie voordeel SUPERSALE comfortabel De Rooij aangeslagen door vele ongelukken GRATIS LEIDSCH DAGBLAD rd Victoria Amazonica in Hortus weer in bloei Moslimpoliticus vice-president van Indonesië Greenpeace zet windmolen in zee Fans bezoeken massaal open dag bij Feyenoord wen2om'nd,a OPEC besluit kraan verder dicht te draaien Slechte dag 2 WEKEN -schip ert aan in Mammerdam dagje >o ind indtenten: iriji klassiek cool lit ee zii hi iel Hi s Ferdinandusse oet geen spijkers j, lag water zoeken, tiji ijn toch geroest 11 Vrij zonnig *de goud de Bruijn - Zwemster Inge de eeft vanochtend bij de ukuoka haar tweede medaille behaald. De ndse won de finale van iter vlinderslag in steren pakte De Bruijn haar eerste wereldtitel oopbaan, op de 100 Jij- :t d 27° dUj no 2-3 Amro sluit e filialen door Herman Joustra leiden- De Victoria Amazonica bloeit weer. En komend week einde bloeit de Victoria Amazo nica opnieuw, met een andere bloem. Waarmee dan meteen een reusachtig misverstand uit de wereld is geruimd: deze we reldberoemde plant in de Leidse Hortus bloeit niet eens in de pakweg tien jaar en ook niet eens per jaar. Welnee, deze gi gant uit het Amazonegebied laat veel vaker een bloem boven het water uit priemen. „In een jaar met een hele mooie zomer wel eens in de zes dagen, vijfentwin tig tot dertig keer in totaal", zegt hoofdverzorger Art Vogel. „Eer- advertentie) KORTINGEN TOT 70% BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencücova) KwaJrtetl, detlgn, voofOellg EIDEN-CHa AMSTERDAM?B?flTENVÉLÖERÏf ARNHEM; BREDA; EINDHOVEN-C; GRONINGEN; ROTTERDAM-C; ROTTERDAM-ALEXANDRIUM; UTRECHT. der dit seizoen heeft-ie al een paar keer een bloemetje gehad." Maar vervelen doet het nooit, het bloeien van deze plant. „Als liefhebber sta ik nog steeds in vuur en vlam, zodra hij bloeit. Je weet ook nooit wannéér hij gaat bloeien. Dat is de charme. Het is een plant met kuren. De bloei is niet te plannen. Het is steeds: doet-ie het wel, doet-ie het niet? Nu, met dat mooie weer van de afgelopen tijd, voelt hij zich als een vis in het water." Dat is te zien. Een dikke knop steekt uit het waterbassin van de snikhete kas. Enkele tientallen centimeters daarnaast is een nieuw blad van de Victoria! Amazonica, dat er uitziet als een stekelige tulband, bezig zich te ontrollen. ,Als het weer opti maal is, met veel zon en een ho ge lichtintensiteit, produceert hij bij elk nieuw blad ook een nieu we bloem. Bij slechter weer wel een blad, maar geen bloem." Hoewel de bloei van de Victoria Amazonica niet te sturen valt, weet Vogel nagenoeg zeker dat hij zaterdag- of zondagavond weer bloem zal dragen. En met een beetje geluk het kleinere broertje in dezelfde kas ook, de Victoria Cruciana. Wanneer de Amazonica bloeit zal de kas van de Hortus dit weekeinde 's avonds van 20.00 tot 23.00 uur zijn opengesteld voor publiek. Pagina Leiden: Victoria Regia bestaat niet (advertenties) ABN Amro sluit twee vestigingen in Leiden, t een woordvoerder dat bevestigd. Het gaat om dez n aan het Rapenburg emanlaan. Het perso- isteren op de hoogte ;t van de sluiting en 1 ïdaag meer details te let besluit van ABN st in de reorganisatie a ledrijf landelijk door- Om arin worden meer dan on derd filialen gesloten. )or i houdt de bank nu H 'estigingen over. een Zomeropruiming bij Baalbergen! Maak gebruik van de vele aanbiedingen op onze ruime collectie meubelen! AMSTERDAM. Villa ArenA DEN HAAG: Megastores LEIDERDORP: Meubelplein KATWIJK Ambachtsweg INFO' 071 402 81 51 Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs, want op is op. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Parkeren is gratis. Informatie nummer: 071-5416585. MEUBELPLEIN LEIDERDORP KIJKEN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Moslimpoliticus Ham- zah Haz is vanochtend gekozen tot vice-president van Indone sië. De leider van de PPP moet samen met de maandag beëdig de president Megawati Soekarn- oputri het land uit de crisis lei den waar het al vier jaar in zit. Verwacht wordt dat Megawati morgen of overmorgen haar nieuwe regering presenteert. Er waren drie stemrondes nodig voor de verkiezing van Hamzah Haz. Hij versloeg Golkar-kandi- daat Akbar Tandjung. Het was de tweede keer dat Hamzah Haz (61) meedong naar het vice-pre- sidentschap. Twee jaar geleden legde hij het af tegen Megawati, nadat die misgreep op de hoog ste functie en diep teleurgesteld genoegen nam met het vice- presidentschap. De verkiezing van de conserva tieve, uit West-Kalimantan af komstige moslimleider is van groot belang voor de vorming van een stabiele regering. Zon der hem zouden de Indonesi sche moslims zich niet in het nieuwe bewind herkennen. Hamzah Haz voerde de druk op door te dreigen dat zijn PPP geen ministers zou leveren als het vice-presidentschap hem zou worden onthouden. Dat zou de relaties in het land ern stig vertroebelen. Pagina buitenland: Hamzah Haz en Megawati zijn geen vrienden zandvoort - Greenpeace heeft gisteren in de Noordzee een windmolen neergezet op de plaats waar eigenlijk een nieuw boorplatform moet ko men. De actie is vooral gericht tegen de Nederland se regering, die volgens de milieugroepering te veel treuzelt met het uitvoeren van plannen voor wind energie. Op zo'n 23 mijl uit de kust van Zandvoort is een 37,5 meter lange paal in de zeebodem veran kerd. Daarbovenop staat de windmolen van 15 me ter hoogte. Greenpeace heeft ervoor gezorgd dat de molen met lichtboeien is gemarkeerd. De windmo len staat precies op de plek waar het bedrijf Clyde Petroleum over enkele dagen naar gas zou gaan bo ren. Het bedrijf heeft daarvoor een vergunning van de Nederlandse regering gekregen. Greenpeace vindt dat de regering voorrang moet geven aan mi lieuvriendelijke windmolens in plaats van olie- en gaswinning op de Noordzee. De molen, die Green- blades heet, zal voortdurend de windsnelheid en - richting meten. Het Energieonderzoek Centrum Ne derland (ECN) gaat die gegevens gebruiken om de planning van grote windparken in zee voor te berei den. Een computer die in de windmolen is inge bouwd, zal dagelijks automatisch een e-mail naar het kabinet, Kamerleden en directies van energie bedrijven versturen. In de e-mail wordt de energie opbrengst van de dag omgerekend in besparing aan schadelijke C02-uitstoot. Foto: ANP/Bas Beentjes De selectie van Feyenoord bedankt de massaal toegestroomde fans. Foto: ANP/Robin Utrecht rotterdam/anp - Het was giste ren een drukte van jewelste op de open dag van Feyenoord. Rij en dik stonden fans te wachten om een glimp op te vangen van de nieuwe spelers Pierre van Hooijdonk en de Japanner Shin- ji Ono. Ruim 50.000 toeschou wers zagen hoe deze twee ster ren per helikopter op de mid denstip werden afgeleverd. De toestroom van supporters kwam gisterochtend al vroeg op gang. Voordat om elf uur de poorten open gingen, hadden zich al duizenden fans rond het stadion verzameld. De organisa tie had uit veiligheidsoverwegin gen echter besloten niet meer dan 50.000 bezoekers binnen te laten. In de loop van de ochtend werd de politie in Rotterdam ge confronteerd met flinke ver keersopstoppingen op de wegen rondom het stadion. Ook de straten in de woonwijk bij het stadion slibden dicht. De politie besloot vervolgens een verkeers- commandopost naar het stadi on te dirigeren om het verkeer daar in goede banen te leiden. Even leek het erop dat veel meer dan 50.000 toeschouwers de Kuip wilden bezoeken. Achteraf viel dat volgens een woordvoer der van de organisatie wel mee. Hij schat het aantal bezoekers op ongeveer 60.000. door Edward Swier sarran - Theo de Rooij stond er gisteravond in Sarran treurig bij. De ploegleider van de Rabo- bank-formatie was duidelijk aangeslagen. „Wat wil je? Vier man in een en dezelfde ronde kwijtraken door valpartijen. Zo iets heb ik nog nooit meege maakt." De Belg Mare Wauters viel gisteren uit met een sleutel beenbreuk. Zijn ploeggenoot Grischa Niermann haalde de eindstreep nog wel, maar de verwondingen aan zijn rechter knie waren dusdanig ernstig dat hij vanochtend niet meer kon starten. Even buiten Tulle, op 25 kilome ter van de streep, tuimelden bij na dertig renners over elkaar. Vijf renners moesten ter plekke opgeven. De Zwitser Sven Montgomery was er het ergst aan toe. Hij liep breuken in zijn gezicht op. Behalve Wauters hadden ook Jens Heppner en Oscar Pozzi een sleutelbeen breuk. Vicente Garcia-Acosta gaf op met een gebroken pols. Nier mann haalde de streep, net ach ter het peloton. De rechterzijde van zijn lichaam was compleet gehavend, elleboog en been za ten onder het bloed. Tourdokter Gerard Porte behandelde de Duitser direct na zijn val, tijdens de resterende kilometers en na de finish. In het ziekenhuis volg de het ultieme oordeel. Nier mann moest vannacht blijven, de behandeling duurde voort tot na middernacht. Wauters, die zijn linkersleutel been brak, moest ook in het zie kenhuis blijven. „Hij is zeer con fuus, mist een uur. Dat duidt op een lichte hersenschudding." Voor Wauters, eerder deze ron de nog ritwinnaar' en gele-trui- drager, was het niet de eerste keer dat hij dit jaar zijn sleutel been brak. Hetzelfde overkwam hem in Milaan-San Remo. Eer der deze ronde liepen Steven de Jongh en Bram de Groot dusda nig letsel opliepen dat ze moes ten uitstappen. Pagina Tour de France: Vermoeid peloton laat vluchters begaan >v nr. 42678 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad uisvogelvéreii rdringen I suffe sokje in verliest derbeen na totage flitspaal idietenvorstin d kelaar en ia presentator ry AAens jiversiteit blijven den haag/gpd/anp - De prijzen op de oliemarkten zijn vanoch tend fors gestegen. De stijging werd ingezet nadat de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporteren de Landen, besloot de productie met ingang van i september te verlagen met een miljoen vaten per dag. Dit komt neer op een vermindering met 4 procent. Het besluit om de oliekraan ver der dicht te draaien werd - na een telefonische vergadering met de leden - gisteren aange kondigd door het Iraanse minis terie van olie en later bevestigd door OPEC-voorzitter Chelil. Eerder al leidden geruchten van de ophanden zijnde maatregel tot een lichte stijging van de olieprijzen. Gistermorgen lag de gemiddelde prijs op 23,50 dollar, nadat vori ge week 22,64 dollar per vat (159 liter) was genoteerd. Dat was vlak boven de ondergrens van 22 dollar die het oliekartel heeft vastgesteld. Vanmorgen werd op de Amerikaanse oliemarkt 25,25 dollar gerekend voor een vat brent crude olie. De recente daling van de olie prijs (min 15 procent sinds mei op de Londense oliemarkt) werd in de hand gewerkt door een verminderde vraag als gevolg van de wereldwijde economi sche teruggang en oplopende voorraden. Volgens het Ameri can Petroleum Institute zijn de Amerikaanse olievoorraden nu zeven procent hoger dan een jaar geleden. Het oliekartel hoopt met de maatregel de recente dalingen van de olieprijs te stoppen. De productie komt door de verla ging op het laagste niveau sinds april 1999, op 23,2 miljoen vaten per dag. De lidstaten zijn samen goed voor bijna een derde van de olieproductie in de wereld. Het is de derde keer dit jaar dat OPEC de productie verlaagt. Af gelopen najaar werd nog bijna 35 dollar voor een vat betaald. De benzineprijzen zullen de ge stegen olieprijzen uiteindelijk volgen, al gaat dat nooit één op één. Wat ook telt is vraag naar en aanbod van benzine en de dollarkoers. In de zomer -als veel mensen met de auto op va kantie gaan - stijgt de vraag. Als het aanbod dan beperkt blijft door beperkte raffinagecapaci- teit, stijgt de prijs van benzine. De dollar heeft zijn invloed om dat de olie afgerekend wordt in die munt. Als de dollar duurder wordt, stijgt voor iedere niet- Amerikaan automatisch de prijs van olie. De productiebeperking van ru we olie en de prijsverhoging van die grondstof hebben voorna melijk invloed op de benzine prijs als de vraag naar benzine hoog blijft. Of de prijs moet heel fors stijgen. 31 eggen donderdag 26 juli 2001 VRAGEN leiden - Redactie en lezers van het Leidsch Dagblad hadden gisteren een slechte dag. De redactie ervoer het als een neder laag dat zij geen complete krant kon uitbrengen: de lezer moest genoegen ne men met een noodkrant zonder regionaal katem. Wij hadden er flink de pest over in en u waarschijnlijk ook. Je hoopt als hoofdredac teur dat je nooit in die po sitie komt: dat je moet be slissen een noodkrant uit te brengen. Je hoopt als redactie dat het nooit zo ver komt: datje het regio nale nieuws niet kunt ge ven. Gisteren overkwam het ons: we wilden wel een complete krant maken, maar we kregen de kans niet. De techniek liet ons eenvoudig in de steek. Een krant maken is altijd een kwestie van snelheid en tegelijk ook een kwestie van improviseren. Tussen het schrijven van artikelen en de krant die u in de bus krijgt, zitten vaak maar en kele uren. Redacteuren zijn gewend aan snelheid en ook aan storingen van het computersysteem. 'We liggen er uit'roepen we dan op de redactie tegen elkaar. Meestal is zo'n sto ring redelijk snel verhol pen. Met iets meer impro viseren maak je vervolgens de krant en geen lezer die er iets van merkt. Gisteren was er sprake van een ongebruikelijke crash: het normale en het reser ve-systeem vielen tegelijk uit. En niet eventjes maar urenlang. Een beetje im proviseren volstond niet. Voor de redactie kwam in de loop van de ochtend de zogeheten deadline, het tijdstip waarop pagina's klaar moeten zijn, snel dichterbij. De keuze voor hoofdredactie en directie was: langer wachten met het risico dat er helemaal geen krant zou uitkomen. Of een noodeditie maken. Wij kozen voor het maken van een noodeditie: een ingrijpende keuze die wij met pijn in het hart maak ten. Maar wij wilden dat u in ieder geval een krant kreeg en ook nog enigszins op het normale tijdstip. Vandaag levert de redactie weer een complete krant Wij hopen ons zo te re vancheren voor de slechte dag van gisteren. kees van der malen, hoofdredacteur Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Telefoonnummer (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1