Computerstoring treft krant urig 'Dutch Open' or laatste keer Actieve Etna heeft enorme rookpluim De Bruijn wint goud, Van den Hoogenband zilver Kwartaalwinst KLM 76 procent lager GRATIS LEIDSCH DAGBLAD oatische generaal emi in Den Haag porters saai naar enoord-dag Filevorming stabiliseert KPN bijna rond met Belgacom Computervirus slaat toe 2 WEKEN LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad WOENSDAG 25 JULI 2001 vierdaagse r rolstoelers ipezege voor nt Verbrugghe okkend verhoor 'oux uitgelekt Leiden - Als gevolg van een grote computerstoring in de centrale computer verschijnt deze krant vandaag in een noodeditie. Vanmorgen rond negen uur hakten directie en hoofdredactie de knoop door om in elk geval op tijd een krant bij de abonnees te brengen. tot Daarvoor is gebruik gemaakt van de kopij van het Noordhollands Dagblad, met op de voorpagina ruimte voor enig actueel en re gionaal nieuws. De aangeleverde advertenties worden zoveel mo gelijk meegenomen. Pas aan het eind van de ochtend kwam het computersysteem weer tot le ven, veel te laat om nog een com plete editie uit te brengen. Hoofdredateur Kees van der Ma len van Leidsch Dagblad sprak vanmorgen van 'een onwezenlij ke, spookachtige situatie' op de redactie. „Allerlei redacteuren zitten met artikelen die zij niet kunnen doorgeven. De beeld schermen waren vanmorgen om zeven uur spookachtig leeg. Daar komt bij dat we vanuit onze redactie weinig invloed hebben op de storing: de centrale com puter staat in Haarlem." Wat er precies is gebeurd, is nog onbekend, al werd vastgesteld dat het niet een computervirus betreft. Zowel de centrale com puter als het backup-systeem crashte. Naast het eigen sys teembeheer van de krant buigen ook de leveranciers van de appa ratuur en de software zich over de storing. „Meestal in dit soort situaties is de storing binnen korte tijd verholpen. Maar daar was vanmorgen tot half elf geen zicht op", aldus Van der Malen. Directeur Ben Essenberg van de Hollandse Dagblad Combinatie (HDC) zei vanmorgen, dat de hoogste prioriteit is gelegd bij het uitbrengen van een noodedi tie, om in elk geval zelf de abon nees te informeren en zoveel mogelijk de beschikbare adver tentiepagina's te bezorgen. De familieberichten die tot vanor- gen negen uur bij de krant bin nenkwamen zijn apart verwerkt en naar de drukkerij in Alkmaar gezonden per e-mail. Actuele regionale kopij kan van daag nauwelijks verwerkt wor den, omdat het Noordhollands Dagblad gebruik maakt van een heel ander computersysteem dan Leidsch Dagblad, Haarlems Dagblad/IJmuider Courant, De Gooi- en Eemlander en Dagblad van Almere. Eén keer eerder, en kele jaren geleden, veroorzaakte een computerstoring grote pro blemen bij de krant. Destijds werd het probleem na verloop van anderhalf uur verholpen en iton Diedrich )WIJK_ Hoe keurig de or- ie van het Dutch Open aar ook gedraagt, het is te keer dat het grote golf- li in de Noordwijkse dui- rdt gehouden. Dat zegt J. ;t van Stichting Duinbe- Zo zijn de afspraken die de organisatie hebben", in Vliet. blijft een kwetsbaar na- lied, waar je niet tiendui mensen doorheen kunt De stichting is tevreden maatregelen die de orga- dit jaar heeft genomen mgeving van de golfbaan duinen te beschermen, met toeschouwers stop- op de randweg, de golf- iets zullen een eindje wandelen naar de baan. ar reden de bussen nog fietspaden, waarbij houd grote schade aan choeiing constateerde- fas niet het enige", zegt et. „Er is grond verzet, pen zijn afgeschoven. En naai zonder vergunning, gaal. Wat ze toen al ge- ibben, hoeft dit jaar niet De stichting overwoog zelfs even om aangifte te doen van vernieling, maar na goede gesprekken met Reved, de orga nisator van het toernooi, ziet zij daarvan af. „Zoals het gebeurt is het dit jaar acceptabel. Als ze zich maar aan de toezegging houden dat het de laatste keer is- "Van Vliet benadrukt dat de zor gen die Duinbehoud zich maakt niet alleen gaan om de omgeving van de golfbaan, maar ook om de baan zelf. Die is, net als de dui nen eromheen, eigendom van Staatsbosbeheer. De Noordwijk se Golfclub heeft een soort pachtcontract, de grond heeft een dubbelbestemming: golf én natuurgebied. „Ook op het ter rein van de golfclub zijn veel bij zondere natuurwaarden", zeg Van Vliet. „Met een normaal ge bruik van de baan is er geen pro bleem, maar bij zo'n groot toer nooi loopt de natuur ook daar extra risico. "De goede afspraken vormen voor Van Vliet niettemin geen vrijbrief voor het continu eren van het toernooi. „Het is goed dat ze het dit jaar allemaal op een keurige manier regelen, en daar zijn we blij mee. Maar we blijven erbij dat het volgend jaar niet meer op dezelfde keurige manier mag gaan", zegt Van Vliet. \AG/ZAGREB - De Kro- generaal Rahim Ademi ch vanmiddag vrijwillig [oegoslavië-Tribunaal in ïag gemeld. De officier ii de tot nu toe geheime ht beschuldigd van mis- igen de menselijkheid en nisdaden. onder zijn commando zich tijdens de Kroati- nafhankelijkheidsoorlog >95) in de 'zak van Me ibij Gospic schuldig heb- naakt aan misdaden te- atische Serviërs, werden gedood evenals :he strijders die zich had- rgegeven. Het is de eerste het tribunaal een Kroaat gt wegens misdaden te- atische Serviërs, de tenlastelegging zijn ledak-operatie zeker 38 ie burgers gedood; ande ten ernstig gewond. Veel jedode en gewonde bur- ren vrouwen en bejaar- ca 164 huizen van Servi- zak van Medak werden gestoken of met explo- pgeblazen. kent volgens de tenlaste- dat de meeste Servische woningen in het gebied werden vernield. De eigendommen van Serviërs in het Medak-gebied werden volgens de aanklacht geplun derd of vernield door Kroatische soldaten. Het vee van de Serviërs werd afgemaakt, hun waterput ten vergiftigd, het landbouwge reedschap doorzeefd met kogels. Op basis van deze beschuldigin gen is Ademi aangeklaagd we gens moord, vervolging, plunde ring en moedwillige vernietiging van steden en dorpen. Hij werd vanmiddag meteen na aankomst in hechtenis genomen en opge sloten in het VN-cellencomplex op het terrein van de Scheve- ningse strafgevangenis. Ademi zegt onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde fei ten. „Ik ga vrijwillig naar Den Haag. Ik ben geheel onschuldig. Ik heb tijdens de patriottische oorlog geen enkele opdracht ge geven misdaden te plegen", zo verklaarde hij vanmorgen. Volgens zijn advocaat Prodano- vic zal Ademi ook bij zijn eerste voorgeleiding, die vermoedelijk morgen plaatsheeft, zijn on schuld bepleiten. Zie ook Buitenland De weer actief geworden vulkaan Etna op Sicilië is ook vanuit de ruimte op foto vastgelegd. Op deze foto van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa is goed de enorme rookpluim te zien die de vuur spuwende Etna veroorzaakt. Het bedreigde dorp Nicolosi lijkt overi gens de dans nog te ontspringen. Twee nieuwe breuken in de zuidflank van de Et- na hebben de lavastroom die in de rich ting van het dorp stroomt afgeremd, doordat de lava nu andere uitwegen heeft. Het gevaar is echter nog niet gewe ken. De luchthaven van Catania kon giste- (DAM - Hordes Fey- lupportérs uit het hele jkken vanochtend naar dag in de Kuip. Het sta- een uur na het openen loorten al zo goed als vol. de Kuip stonden echter lenden fans die ook naar wilden. Uit veiligheids- ;ingen liet de organisatie er dan 50.000 bezóekers ion in. uur gingen de poorten stadion open. Talloze iefhebbers poogden een an de nieuwe voetballers an Hooijdonk en de Ja- Shinji Ono op te vangen, anisatie verwachtte dat t iedereen de landing van ikopter met de nieuwe kunnen zien. <16 vormde zich op de af- rde Kuip een kilometers- vercheen de 'gewone' krant, zij het uren later. Daar wilden direc tie en hoofdredactie ditmaal niet opnieuw vanuit gaan, zodat voor vandaag een noodscenario uit de kast werd gehaald. Om het druk ken van de kranten te stroomlij nen, is besloten dat alle edities bestaan uit een krant van tien pagina's.Voorzover aan het eind van de ochtend te overzien was, zal morgen de krant weer nor maal verschijnen, aangevuld met de berichten en de adver tenties die vandaag noodge dwongen bleven liggen. ren dinsdag weer open nadat een harde wind as en stof van de vulkaan van de lan dingsbaan had geblazen. De schade die de uitbarsting heeft aangericht aan onder meer landbouw en toerisme bedraagt naar schatting 7 miljoen gulden. Foto AP/NASA Inge de Bruijn viert haar succes na haar gouden zege in de 100 meter vrije slag voor vrouwen. Foto Reuters/Mark Baker FUKUOKA- De wereldtitel op de 100 meter vrije slag is niet langer het ontbrekende deel op de con duitestaat van Inge de Bruijn. In Fukuoka vulde De Bruijn het vanmorgen op markante wijze in. In haar spoor werd Pieter van den Hoogenband tweede op de 200 meter vrije slag, achter de Australiër Ian Thorpe. Ongenaakbaar was De Bruijn in een voorspelbare WK-finale die nog het meest leek op een solo- act van de Nederlandse vorstin van de sprint, waarbij zij werd ondersteund door een zeven hoofdig achtergrond-ensemble. Na het olympische machtsspel achtte De Bruijn de tijd rijp voor nog een uiting van diep gewor telde eerzucht. Ze zegevierde met een lengte voorsprong op de concurrentie in een knappe tijd van 54.18 seconden. Het zilver was voor de Duitse Katrin Meisn- ner in 55,07, het brons voor haar landgenote Sandra Volker. Al haar ambities kwamen weer naar de oppervlakte, zoals die in die pretweek Down Under. „Het is zo'n vakantiesfeertje hier. Vooral als 's avonds de zon ver dwenen is, is het heerlijk. Over dag is het bloedje, bloedje heet, zelfs voor een zongenietster als ik veel te heet." Toen de WK twee dagen onder weg waren, haakte De Bruijn pas aan in Fukuoka. „Een rare ge waarwording dat ik met vrije da gen aan een groot toernooi be gon." Het ontregelde de gel dingsdrang van De Bruijn aller minst. En dat terwijl zij in het voortraject slechts plaats inruimde voor twee testwedstrij den in de eerste dagen van juni, de NK in Eindhoven en aanslui tend een gala in Monaco. Pieter van den Hoogenband reikte ver op de 200 meter vrije slag. Maar niet ver genoeg om het (met vette Japanse sponsor contracten) verwende Australi sche WK-wonder Ian Thorpe voor te blijven op de 200 meter vrije slag. De olympisch kampi oen van Brabantsen huize ver loor de slag van zijn grootste ri vaal, maar hoefde zich niet te schamen voor de afstand van de macht. Thorpe is deze dagen in de vorm van zijn leven en een klasse apart. Hij liet in de finale het ini tiatief aanvankelijk aan Van den Hoogenband, maar sloeg in de laatste vijftig meter genadeloos toe. Met een lengte voorsprong incasseerde Thorpe zijn vierde wereldtitel in een fantastisch we reldrecord, zijn derde dit toer nooi. Met 1.44,06 minuten bleef hij ruimschoots onder zijn oude toptijd (1.44,69). Van den Hoo genband finishte op gepaste af stand als tweede in 1.45,81. Daarmee was hij een honderdste van een seconde langzamer dan in de halve eindstrijd. NOODEDITIES In verband met een zeer grote computerstoring is het vandaag niet moge lijk om uw vertrouwde krant, zoals u gewend bent, in de brievenbus te krijgen. Vandaag ontvangt u een noodeditie om u toch op de hoogte te houden. Wij doen er alles aan om morgen weer uw ver trouwde krant bij u te be zorgen. Wij bieden u als abonnee en ook onze adverteer ders onze excuses aan voor het grote ongemak. De directie DEN HAAG - De groei van het aantal files is in 2000 aanzienlijk gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit de jaar lijkse File Top 50 die vandaag door het ministerie van verkeer en waterstaat wordt bekendge maakt. Uit het overzicht blijkt dat het aantal files slechts met 3 procent steeg ten opzichte van 1999. De vorige meetperiode liet nog een stijging van 19 procent zien. De stabilisering is vooral te dan ken aan de afronding van de wegwerkzaamheden. Daarnaast hebben aanvullende maatregelen zoals uitbreiding van het inhaalverbod voor vrachtwagens, de openstelling van een extra strook op de A27 (Utrecht-Almere) en de opening van de Lekbrug op de A2 aan de afname van de filegroei bijgedra gen. Ook de zwaarte van het aantal fi les (het aantal kilometerminu ten) is vorig jaar nauwelijks ge stegen. In 1999 steeg de zwaarte van de files nog met 10 procent. Het aantal files buiten de spits is echter wel toegenomen en wel met 10 procent. Het aantal files door een ongeval steeg vorig jaar met 5 procent evenals het aantal zogeheten 'kijkfiles'. Grootste boosdoener is nog steeds de A2 Culemborg - Ever- dingen, gevolgd door het knoop punt Everdingen. Hier staan mensen het langst in de file. In totaal werden vorig jaar 30.255 files gemeten. Ook toekomstverwachting somber AMSTELVEEN - De KLM heeft de afgelopen drie maan den een operationele winst van slechts 50 miljoen gulden ge boekt tegen een winst van 220 miljoen een jaar geleden. Dat is een terugval met maar liefst 7 6 procent. Ook voor de rest van dit seizoen verwacht de nationale lucht vaartmaatschappij een fors la gere winst en waarschijnlijk zelfs een verlies. Het eerste kwartaal (april tot en met juni) is samen met de zomer altijd de periode waarin de KLM het geld moet verdienen. Zo leverde de periode januari tot en met maart een verlies van 194 miljoen op, waardoor het jaarresultaat van de KLM toen op een bescheiden winst van BRUSSEL -Telefoonbedrijf KPN heeft ermee ingestemd dat een eventuele fusie met Belgacom op basis van gelijkwaardigheid zal plaatsvinden. Dat hebben bron nen rond de onderhandelings delegaties woensdag bevestigd. Voor de Belgische overheid, die de helft plus een van de aandelen Belgacom houdt, was dat een be langrijke voorwaarde. KPN is weliswaar veel groter dan Belga com, maar de Belgen zeulen geen schuldenlast met zich mee. Bedoeling is dat de Belg John Goossens de topman wordt en KPN-bestuursvoorzitter Paul Smits met een tweede plaats ge noegen moet nemen. De bronnen noemen het on waarschijnlijk dat de onderhan delingen snel worden afgerond. Vrijwel zeker gaan de gesprek ken, die van Belgische zijde ook door de grootaandeelhouders en hun bankiers worden gevoerd, nog weken duren. Mogelijk gaat het tot na de zomervakantie du ren, die in België nog meer dan in Nederland het zakenleven hin dert, voordat de ministerraad in België bijeenkomt om een ak koord af te zegenen. AMSTERDAM - Een destructief computervirus genaamd SirCam heeft internetproviders gisteren gealarmeerd. Volgens internetaanbieder XS4all verspreidt het virus zich automatisch via adressenboe- ken in Windows-computers. De computergebruiker maakt het virus actief door het attachment van de emaibboodschap te ope nen. Het vims valt te ontdekken aan de boodschap 'Hi! How are you? I send you this file in order to have your advice...' 170 miljoen gulden kwam. De laatste tijd heeft de KLM al gewaarschuwd voor de gevol gen van de economische terug val in met name de VS en de rest van de wereld. Dat resulterende in minder passagiers en vracht op de cruciale Noord-Atlanti sche routes en de Aziatische lij nen. Bovenop de mindere bezet tingsgraad komt de nog steeds hoge kerosineprijs. De netto winst liep daardoor de afgelo pen drie maanden terug van 94 naar 42 miljoen gulden. De om zet daalde licht naar 3,7 miljard gulden. Om te voorkomen dat de KLM fors in de rode cijfers komt, worden extra maatregelen ge nomen. Of daarbij banen op het spel staan is onbekend. 1 Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.rr. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch IËk Dagblad Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook 071-5128 030 ol abonneren vla www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag m vrildag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1