Leid.Cn claimt Reisleider Pronk houdt wel van een beetje stress ruim miljoen bij Vermeend EOD laat bom ontploffen in Wassenaars weiland Toeristen aan de dood GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Megawati roept op tot eenheid in Indonesië I Leidse biotech-bedrijven na verliezen toch optimistisch Europa's grootste vulkaan spuwt vuur Gele truidrager valt niet te bewonderen in Nederland 2 WEKEN ournikova etrouwd farma heeft seudologia ïantastica' NV bezorgd ver aanpak m RSI eiden-Nóord ioet ook eld krijgen' aarden, pils a praatjes i Stompwijk Galbraith •t vervelende is dat er ui weinig socialisme in id democratische iden en zo weinig 01 mocratie in de cialistische landen is idela lijdt aan taatkanker NR. 42676 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DINSDAG 24 JULI 2001 'Compensatie voor hiaat in Koppelingswet' leiden/annet van aarsen - Lei den stuurt minister Vermeend (sociale zaken) een rekening van ruim 1,3 miljoen gulden. Zo hoopt de gemeente de kosten te verha len die ze maakte als gevolg van een hiaat in de Koppelingswet. Het gaat om uitkeringen die Lei den voor langere of kortere tijd aan 35 vreemdelingen heeft door betaald, terwijl die volgens de Koppelingswet hadden moeten worden stopgezet. Het college van burgemeester en wethouders denkt recht te hebben op het geld na een uit spraak van de Centrale Raad van Beroep enkele weken geleden. De Raad, het hoogste rechtscol lege op gebied van sociale za ken, vindt het ontoelaatbaar dat de Koppelingswet ook van toe passing is op vreemdelingen die op moment van invoering (hal verwege 1998) een uitkering ontvingen en rechtmatig in Ne derland verbleven. De Raad oor deelde dat de stopgezette bij- standsgelden alsnog uitbetaald moeten worden. „Als je de uitspraak leest, is er geen andere uitieg mogelijk dan dat Leiden recht heeft op het geld waar we nu om vragen", zegt wethouder Laurier (sociale zaken). „Mensen die hun uitke ring hebben verloren, kunnen die nu met terugwerkende kracht claimen. Gemeenten kunnen de bedragen vervolgens declareren bij het ministerie. Wij hebben de uitkeringen voor de ze groep mensen niet stopgezet maar zelf betaald. Dus het lijkt me logisch dat we de kosten kunnen verhalen." Leiden heeft zich van meet af aan verzet tegen de gevolgen van de Koppelingswet. Bij de in voering ervan werden in Leiden speciale regelingen getroffen voor de groep waarover de Cen trale Raad van Beroep nu uit spraak heeft gedaan. Zo kwam er de Inkomensvoorziening Vreemdelingen zonder Verblijfs status (IW), die volgens de ge meente haar nut ruimschoots heeft bewezen. Van de 35 vreemdelingen die er tot op he den gebruik van maakten, heb ben 22 deze uitkering niet meer nodig. Het merendeel dankzij een alsnog toegekende verblijfs vergunning. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes bonn - Drie uurtjes slaap zaten er in het weekeinde nog in. Verder was het stug doorwerken voor Jan Pronk als voorzitter van de VN-Klimaatconferentie in Bonn. Tot gistermiddag half vier, toen hij grauw van vermoeidheid uitgebreid de tijd nam voor de pers. Het is milieuminister Pronk ten voeten uit. Gedreven, onvermoeibaar pratend met mensen om het resultaat te bereiken dat hij in zijn kop heeft. Tot de andere partij uitgepraat is. Het resultaat mag er dit keer zijn. Na ein deloos durende onderhandelingen ligt er dan toch een klimaatakkoord. Eigenlijk had hij er zelf al rekening mee gehouden dat het niet zou lukken. Maar opgeven doet hij pas als echt niemand er meer een gat in ziet. Onderhandelen op hoog niveau vindt hij leuk. „Ik hou wel van een beetje stress", zegt hij. Toen bijna niemand meer geloofde in een akkoord, speelde hij het klaar bijna onverzoenlijke standpunten met elkaar te verzoenen. Hoe werkt zoiets? „In internationale onderhandelingen heb ik het meest gehad aan mijn ervaringen als reislei der in mijn studententijd. Het eerst op en het laatst naar bed, zodat je weet waar je mensen zijn." Zuchtend: „Je moet eens weten hoe moeilijk het is mensen bij elkaar te krijgen voor een vergadering. Heb je er eentje uitge schreven, zitten er twee nog bij een andere. Of gaat de deur open, of weer zo'n telefoon af." Met een scheef lachje: „Dat gebeurt niet in de Tweede Kamer." Pronk is in zijn element op het internationale toneel. Hij kent het door en door. Bij elkaar is hij voor de PvdA twaalf jaar minister van ontwikkelingssamenwerking ge weest. Hij werkte op een hoge post bij de Verenigde Na ties. Zijn benoeming als minister van milieu in het twee de paarse kabinet kwam dan ook als een verrassing. Pronk maakt er geen geheim van dat hij in is voor een internationale functie. Tot zijn teleurstelling passeerde de VN hem vorig jaar als Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Met name enkele rijke landen vreesden dat hij te veel zijn eigen - lees linkse - koers zou varen. Toch geniet hij in veel landen aanzien. Dat bleek op nieuw toen hij het Klimaatakkoord gisteren presenteer de aan de 180 VN-delegaties. De onderhandelaars zwaaiden hem als dikke vrienden lof toe. En net als toen hij in petit comité hoorde dat het akkoord rond was, blonken er tranen in zijn ogen toen de VN-afgevaardig- den hem tot drie keer toe beloonden met een staande ovatie. Maar zijn succes in Bonn is tegelijkertijd een voorlopig afscheid van de internationale schijnwerpers. Hij draagt de voorzittershamer binnenkort over. En nu? „Ik ga te rug naar Den Haag", zegt Pronk braaf. „Ik ga weer wer ken op mijn ministerie. En me voorbereiden op de ver kiezingen van volgend jaar." Pagina binnenland: Commentaar Pagina buitenland: Angst voor zwartepiet redt klimaattop Bonn inaar Baan •3 in problemen n - Het Britse concern In- eigenaar van het Barne- Baan, heeft vanochtend nstwaarschuwing g nvensys heeft last van de rende telecommarkt en ;ere groei van de wereld- e mie. Daardoor zal het be- esultaat het eerste half- PII procent lager uitvallen geschatte 1,4 miljard .Tegelijkertijd maakte ncern bekend dat top- llen Yurko begin volgend istapt. In plaats van 3.500 er dit jaar 6.000 banen 11 apt worden Al ebruik door ren neemt af door Peter Groenendijk leiden - De Leidse biotechnolo giebedrijven Crucell en Phar- ming zitten zwaar in de rode cij fers, maar het optimisme over de toekomst overheerst. Beide bedrijven verwachten binnen enkele jaren winst te maken. Crucell leed in de eerste helft van 2001 een verlies van 7,3 mil joen euro (16,8 miljoen gulden), anderhalf keer zoveel als in de zelfde periode als vorig jaar. Dat is vandaag bekendgemaakt. Pharming meldde gisteren al een halfjaarverlies van 16,9 mil joen euro (35,6 miljoen gulden), bijna een verdubbeling van het verlies in 2000. Die verliezen zijn volgens plan ning, vertelt Leon Kruimer van Crucell. „De biotechnologie is een sector waarin enorm geïn vesteerd moet worden. Wij kun nen pas winst maken als onze producten op grote schaal kun nen worden verkocht. En dat duurt zeker nog enkele jaren." Volgens Kruimer is de toename van het verlies een direct gevolg van de gestegen investeringen. „De snelheid van investeren is in ons bedrijf bijna verdub beld." Crucell ontwikkelt medi cijnen tegen kanker en auto-im- muunziekten. Ook Pharming zit naar eigen zeggen op schema. Dat bedrijf verwacht in 2004 voor het eerst winst te gaan maken. Crucell en Pharming zijn de eni ge twee beursgenoteerde bio technologiebedrijven in Leiden. De koers van het aandeel van de bedrijven is in het afgelopen jaar fors gedaald. Na de bekendma king van de halfjaarresultaten vertoonden de koersen van de bedrijven een verschillend ver loop: het aandeel Pharming daalt sinds gisteren fors, de koers van Crucell vertoonde vanochtend na de bekendma king van de halfjaarcijfers een lichte stijging. NicoLosi - Het kerkje van het op de Etna gelegen dorpje Nicolosi wordt spookachtig ver licht door de vuurgloed uit Europa's grootste en meest actieve vulkaan, die enkele dagen geleden tot uitbarsting kwam. De Italiaanse regering heeft gisteren de noodtoestand af gekondigd in de door de Etna bedreigde Siciliaanse provincie Catania. De inwoners van Nicolosi, dat nog altijd door een enorme lavastroom wordt bedreigd, maken zich grote zorgen over het lot van hun huizen. Zondag hielden ze een gebedsdienst voor het be houd van het dorp. Duizenden toeristen aanschouwen ondertussen het schouwspel van natuur. De ruim 3.000 meter hoge vulkaan spuwt al dagen lava en as uit drie kraters de lucht in. De hele berg is in beweging, aldus experts. Diverse lavastromen hebben in het dal al enige schade aangericht aan kabelbanen en bergstations. De stad Catania, in de zeventiende eeuw al eens grotendeels door de Etna verzwolgen, kreeg gisteren nieuwe asregens over zich heen. De mensen gingen er ondanks de zomerse hitte met paraplu's de straat op. Afgelopen weekeinde werd de stad ook al bedolven onder de as. Toen werd de luchthaven tijdelijk gesloten en moesten strandgangers hun boeltje pakken. Foto: AP/Fabrizio Villa Aantal gezinnen tijdelijk hun huis uit, Rijksstraatweg een uur lang dicht Ontsnapt Op Stt Lanka urg - In de strijd tegen nels, onkruid en insecten ken Nederlandse boeren minder bestrijdingsmid- Uit cijfers van het CBS at het gebruik vorig jaar procent is afgenomen in jking met 1998. Akker- irs hadden vorig jaar rlast van luizen in appel enbomen. Andere oorza- or het geringere gebruik strengere regels en het (van nieuwe middelen. door Erna Straatsma wassenaar - Zo'n vijftig tot zeventig Wasse- naarders moeten donderdag tijdelijk hun huis uit en de Rijksstraatweg gaat een uur dicht. Die voorzorgsmaatregelen zijn nodig om de vliegtuigbom die vrijdagmiddag in een tuin van een villa aan de Eikenlaan is gevonden, onschadelijk te maken. De Britse 250-ponder wordt in een weiland bij de Raaphorstiaan in Wassenaar tot ontploffing gebracht. De operatie die nodig is om de bom te laten exploderen duurt naar schatting van 13.00 tot 14.00 uur. Bewoners die in een straal van ruim honderd meter rondom de bewuste tuin aan de Eikenlaan wonen, worden ge- evacueerd. Vermoedelijk tussen de Hout laan en de Menkenlaan gaat de Rijksstraat weg (N44) dicht voor alle verkeer. Er komt een omleidingsroute. De bom wordt opgegraven en op een shovel naar het weiland van boer Van Schie aan de verlengde Raaphorstiaan gebracht. Daar moeten bewoners in een straal van driehon derd meter rondom het ontploffingsterrein hun huis uit. „In het weiland wordt een gat gegraven waarin de bom met een ontste kingsmechanisme op afstand tot ontploffing wordt gebracht", aldus de gemeentewoord voerder. Het ter plekke onschadelijk maken van de vliegtuigbom is volgens medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) aan de Eikenlaan te gevaarlijk. Na overleg met politie en burgemeester Van den Muij- senberg is besloten voor het in de buurt la ten ontploffen van het explosief. „De bom heeft een pistoolontsteking die te roestig is", aldus de gemeentewoordvoerder. De bom werd vrijdagmiddag door bouw vakkers ontdekt bij graafwerkzaamheden. iesburg - De Zuid-Afri- oud-president Nelson 0 la heeft prostaatkanker. rdt zeven weken lang be- maar de ziekte zal vol- ïn woordvoerder zijn le- :t bekorten. Mandela, hét ol van de strijd tegen de eid, is 83 jaar. Hij werd in ij de eerste verkiezingen ifschaffing van het blan- derheidsbewind tot pre- van Zuid-Afrika gekozen. I legde hij die functie pau - De bolletjestrui van Lau rent Jalabert is na de Tour vier dagen in Nederland te bewon deren. De Franse winnaar van het bergklassement en van twee ritten rijdt criteriums in Box meer, Stiphout, Roosendaal en Heerlen. Maar de gele trui ont breekt in de tra ditionele 'rond jes rond de kerk'. Makelaar Gerry van Gerwen rondde gister avond de onder handelingen met kopman Jala bert van CSC af. Van Gerwen was gisteren in de Tour om zo veel mogelijk Tourtoppers naar Nederland te halen. Wat de 'truien' betreft, staat het vast dat toekomstig winnaar Lance Arm strong niet komt. Over 'groen' is nog geen beslissing gevallen. Niet alleen in de Tour, maar ook aan de onderhandelingstafel. Stuart O'Grady, de huidige lei der in het sprintklassement, wil wel, maar de gesprekken over waar en voor hoeveel hij rijdt, zijn nog niet afgerond. Indien Erik Zabel hem wint, wordt het verhaal nog moei lijker, aldus Van Gerwen. „De on derhandelingen met Telekom ver lopen heel stroef. De Nederlandse criteriums willen een Telekom-top per, Ullrich of Zabel. Het schiet echter nog niet op." Vooral Box meer wil graag een van de twee Duitsers. „Omdat Duitsland toch een beetje ons achterland is", aldus organisator Ad Rijnen. Het valt volgens Van Gerwen in het algemeen niet mee de orga nisatoren op hun wenken te be dienen. „Men is niet zo geïnte- colombo/rtr/anp/dpa - Hon derden passagiers moesten van morgen op de internationale luchthaven van Sri Lanka voor hun leven rennen tijdens een zware aanval door Tamilrebel- len. De Tamil Tijgers schoten met mortieren en automatische geweren op Bandar an aike Inter national Airport en op een na bijgelegen luchtmachtbasis. Er vielen veertien doden: negen Tamil Tijgers en vijf personeels leden van de luchtmacht. De luchthaven van de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo werd vanmorgen gesloten, maar gaat vanmiddag weer open- .Door de aanval, die omstreeks vier uur 's ochtends (midder nacht onze tijd) begon en zeven uur duurde, zijn zeker twee Air bussen van de luchtvaartmaat schappij Srilankan Airways ver woest. Drie andere toestellen van hetzelfde type werden zwaar beschadigd. Op de lucht machtbasis stonden acht toe stellen in brand. De beelden kunnen rampzalig uitpakken voor de Srilankaanse toeristenindustrie, die al bijna twee decennia de gevolgen on dervindt van de strijd van de Ta mil Tijgers voor een eigen staat. Honderden toeristen ontsnap ten vanmorgen aan de dood. Zij vertelden dat zij onder vuur kwamen toen zij op hun vluch ten zaten te wachten. Om de terminal op tijd uit te komen, moesten zij voor hun leven ren nen. Dat moest in het donker, omdat de aanvallers de stroom voorziening onklaar hadden ge maakt. Buiten moesten zij een goed heenkomen zoeken, terwijl de aanvallers bleven schieten. 1 Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Telefoonnummer: (i v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) (€16."' Laurent Jalabert: straks in vier criteriums te bewonderen. EPA/Patrick Kovarik resseerd in de Spanjaarden. En de andere toppers zijn amper beschikbaar. Jalabert, O'Grady en een Telekommer is wat men nu vooral wil." Van de Nederlanders staat het vast dat Erik Dekker slechts twee criteriums rijdt: Roosendaal en Surhuisterveen. De eerste week slaat hij over vanwege zijn voor bereiding op de Classica San Se bastian. Pagina Tour de France: Wim van Est terug op Col d'Aubisque jakarta/afp-dpa-rtr-anp - De nieuwe Indonesische president Megawati Soekarnoputri heeft de Indonesiërs gisteren na haar beëdiging opgeroepen tot een heid, om zo de grote problemen van het land op te lossen. Bin nen enkele dagen wil zij haar kabinet en regeerprogramma presenteren. De afgezette president liet zich gisteravond even zien op de Uappen van het Merdeka-Paleis in Jakarta. Hij droeg een korte broek en een T-shirt en zwaaide naar zijn aanhangers. De voor zitter van het MPR, Amien Rais, zei dat er voorlopig geen pogin gen worden ondernomen om Wahid uit het paleis te zetten: „Hij mag nog één of twee weken blijven als hij dat wil. Dan heeft hij tijd om zijn bezittingen te pakken." Wahid verwerpt het besluit van het MPR om hem de laan uit te sturen. Het gevallen staatshoofd liet verklaren niet van zins te zijn het paleis te ver laten. Pagina buitenland: Meer over Indonesië Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1