Volkscongres zet Wahid af K&G pakt drie wereldtitels in Kerkrade Leidse veemarkt blijft nog gesloten Akkoord in Bonn op Klimaatconferentie GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 'Singh Varma lijdt niet aan dodelijke ziekte' Verbruggen: Nieuwe middelen geen bedreiging 2 WEKEN De krant van... Jan Siemerink ■^ki owe parade 'einfach ur geil' Iram Peper ip Kwaku estival aviaar wordt Heen nog naar duurder liljoenen nor veiliger laaghwijk foetbaldub ntmaskert elf vandalen wering joker zilveren wemkwartet amminga oldoet aan /K-limiet NR. 42675 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 23 JULI 2001 VRAGEN 071-5128030 Vice-president Megawatti Soekarnoputri nieuw staatshoofd Indonesië door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - In opperbeste stem ming heeft het hoogste Indonesi sche staatsorgaan, het Raadge vend Volkscongres, vanmorgen een einde gemaakt aan het presi dentschap van Abdurrahman Wahid, die zelf niet aanwezig was. Vice-president Megawati Soekarnoputri was wel bij de be raadslagingen, en volgt Wahid automatisch op als staatshoofd. De stemming onder de volks vertegenwoordigers was uitste kend, omdat politie en leger Wahids order negeerden om het parlement te ontbinden. De vei ligheidstroepen steunden de speciale zitting die wordt ge houden om de wispelturige pre sident te lozen. Bij het parle mentsgebouw stonden tiental len pantserwagens opgesteld. De procedure om Wahid af te zetten, kwam in een stroomver snelling toen fractieleiders van het Raadgevend Volkscongres vrijdag besloten hun speciale zitting te vervroegen. Wahid riep gisteren de noodtoestand uit, in een wanhopige poging politiek te overleven. Hij wilde de zitting met alle middelen voorkomen. Hij had er echter niet op gere kend dat leger en politie, zoals ze al weken eerder zeiden, zou den weigeren hem te steunen. De fracties in het Volkscongres eisten onmiddellijke afzetting van Wahid. De steun van politie en leger werd met extra enthou siast applaus begroet. De fractie van Wahids PKB bleef weg. De woordvoerders noemden Wahid 'een autoritaire dictator' en 'ant- democraat', en eisten vervan ging door Megawati, de oudste dochter van de stichter van In donesië, Soekamo. Het is nog onduidelijk wanneer zij wordt geïnstalleerd. Ook moet nog een vice-president worden gekozen. Ondanks herhaaldelijke dreige menten van Wahid was het van daag rustig in het land. In Jakar ta was het wat stiller op straat dan normaal. De politie was duidelijk minder gespannen dan gisteren. Bomaanslagen bij christelijke kerken in Oost-Ja- karta hadden toen de politieke spanning flink opgejaagd. Zeker zestig mensen raakten gewond, van wie veertien ernstig. Ook rond het presidentiële paleis was het vandaag rustig, al verza melden zich daar 's middags Wahid-aanhangers. De presi dent toont zich een slecht ver liezer, en weigert het paleis te verlaten. Pagina binnenland: Commentaar Pagina buitenland: Wahid verspeelde heel snel al zijn krediet touch a rd en snob versiert iterlijk wat hij innerlijk 'kort heeft zonnige perioden 22° Ö0Üj&| zw2-4 torrijdersbond: igrail veiliger re - De belangenvereni- voor motorrijders MAG irland wil dat er veiliger rails worden aangelegd. De komt in actie na het do- ;e ongeval van een motor- rop de A27 bij Almere, itleden maart In Neder- vielen tussen 1995 en 1998 iden door botsingen met jes. MAG wil dat Neder- i in navolging van Noorwe- de vangrail aanpast. Dat lijvoorbeeld door de vang- voorzien van een rubber lie voor de beruchte paal- ingsloopt. reren plak »r VdH iok - Bij het WK zwemmen kuoka heeft Pieter van den jenband vandaag de zilve- ïedaille veroverd op de 50 r vrije slag. Olympisch lioen Anthony Ervin pakte I. In de series 4x100 meter slag bij de vrouwen ging irland via de achterdeur af ende van de dertien. De rlandse waterpolosters in ten onder tegen Honga- 1-9. Lisette Planken is er in geslaagd zich op de 1- rplank te kwalificeren voor live finale. Met een eindto- 'an 220,05 punten werd de inspringster zeventiende. is benoemt it tot bisschop ht/hilversum - Waarne- I bisschop Jos Punt is za- g door paus Johannes is II benoemd tot bisschop - laarlem. Het behoudende act Rooms-Katholieken toonde zich zeer ver- d. Volgens voorzitter N. stra is hij 'de enige oplos voor het bisdom, dat it met spanningen tussen houdende leiding en het euwingsgezinde deel van lovigen. Geloof en Samenleving door Wim Wegman leiden - De Leidse veemarkt gaat morgen toch niet open. De directie van de Groenoordhallen en eigenaar Libéma hebben za terdag besloten de terugkeer van de markt op te schorten. De ge zamenlijke veemarkten in Ne derland willen minister Brink horst met een kort geding dwin gen de - aanmerkelijk soepelere - Europese regels toe te passen. Libéma vindt het niet geloof waardig om de veemarkt weer te laten beginnen voordat er een uitspraak is in deze gerechtelijke procedure. Ook een andere vee markt van Libéma, die in Zwol le, blijft gesloten. Wanneer het kort geding dient, is nog niet be kend. De veemarkten zijn dicht sinds de uitbraak van mond- en klauwzeer in Groot-Brittannië, eind februari. Vorige maand mochten ze weer open van Brinkhorst, zij het onder hele strenge voorwaarden. De vee markten verwierpen die richtlij nen en weigerden aanvankelijk hun deuren te openen. Vorige week echter haalden ze bakzeil en begonnen er overal in het land weer kalverenmarkten - de enige veesoort die op dit mo ment mag worden verhandeld. Ook in Leiden zou morgen dit onderdeel van de veemarkt weer beginnen. Volgens directeur G. Bootsma van de IJsselhal in Zwolle zijn de directies van de Libéma-vee- markten daar het afgelopen weekeinde toch weer op terug gekomen. „De veemarkten in Leeuwarden en Utrecht krijgen forse subsidies van gemeente en provincie om de kostbare maat regelen van Brinkhorst mogelijk te maken. Bij de markten in Lei den en Zwolle zijn de gemeen ten en provincies minder gene gen hiervoor geld uit te trekken. Daarbij komt dat het er voorlo pig niet naar uitziet dat de han del in slacht- en weidevee op nieuw mag beginnen. De dure maatregelen moeten wij dus be talen uit een aanmerkelijk lagere omzet. Omdat we denken dat we met het kort geding heel sterk staan, hebben we besloten de markten toch niet onder de regels van Brinkhorst te herope nen." Dolle vreugde bij de K&G-leden als de einduitslag wordt bekendgemaakt. Foto: Sanne Linssen door Casper Wichers kerkrade/leiden- „Wereldkampioenen, ereburgers van Leiden, welkom!" Met deze woorden verwelkomde wet houder A. Pechtold (cultuur) gisteravond laat de muzi kanten van Show Marchingband Kunst Genoegen (K&G). In een volgepakt Parkstad Limburg Stadion in Kerkrade veroverden de Leidenaars eerder op de dag twee wereldtitels in de hoogste divisie van het Wereld Muziek Concours (WMC). Voor 20.000 uitzinnige toe schouwers evenaarde K&G daarmee de prestatie van vier jaar geleden. Jong K&G voegde daar in de stardivi- sion, de eerste divisie, nog eens een titel op het onder deel mars aan toe. Het feest voor de regio Leiden/Duin- en Bollenstreek werd helemaal compleet door de tweede plaats van DVS uit Katwijk (mars) en een derde plaats voor Adest Musi- ca uit Sassenheim (eveneens mars). „We hebben een enorme dreun uitgedeeld in Nederland Muziekland", aldus K&G-manager René Vuijk. De teleurstelling voor aartsrivaal Pasveer uit Leeuwarden was groot. De Frie zen gingen tot gisteren fier aan kop bij het muziekeve nement dat afgelopen weken 17.000 muzikanten naar Limburg trok. Op de slotdag, gisteren, waren korpsen uit drie continenten aanwezig. K&G-manager Vuijk en voorzitter Tom de Beer hadden goede hoop de wereldtitel op het onderdeel mars te kunnen behouden. Dat het uiteindelijk drie titels wer den, noemt De Beer 'onvoorstelbaar'. „Maar ondanks deze ongelooflijke prestatie, is het heel belangrijk dat K &G gewoon met beide benen op de grond blijft staan en niet naast de schoenen gaat lopen", voegt Vuijk er na drukkelijk aan toe. Dat is geen gemakkelijke opgave, want het optreden van de K&G'ers was van uitzonderlijk hoog niveau. „Griezelig perfect", zei een van de juryle den over het Leidse korps. Even zag het er nog naar uit dat de Japanse Highschoolband Nishihara met de eer op het onderdeel show zou gaan strijken. De Japanners presenteerden een flitsende, strakke show, maar bleven uiteindelijk toch zestiende punt van K&G verwijderd. Zowel op het onderdeel mars als het onderdeel show behaalden de Leidenaren de buitengewoon hoge score van 97.5 punten. Dat leverde ook nog eens twee dagprij zen op en evenzoveel onderscheidingen. Maar liefst tien bussen met aanhangers reisden vanuit Leiden met K&G mee naar het Limburgse Kerkrade. Zo'n tweehonderd fans gingen met eigen vervoer naar het muziekconcours. Pagina Cultuur Kunst: K&G krijgt 20.000 mensen stil Urenlang dreigen en smeken bonn/gpd - Met urenlang drei gen en smeken heeft conferen tievoorzitter Jan Pronk vanmor gen op de Klimaatconferentie in Bonn een akkoord geforceerd. Hij zette Japan, Canada en Au stralië aan tot concessies over het controlesysteem. „Het is geen half akkoord, het is een echt politiek akkoord", al dus de uiterst opgeluchte Ne derlandse onderhandelaar staatssecretaris Benschop. Ja pan is op het laatste moment toch overstag gegaan. „Het is echt ongelooflijk dat Japan zich zo heeft opgesteld." De over eenkomst regelt de manier waarop landen hun teveel aan broeikasgassen moeten terug dringen. Die gassen zorgen voor opwarming van de aarde waar door het klimaat kan verande ren. Tokyo had van tevoren laten weten dat het niets wilde onder tekenen zonder de Verenigde Staten. De Japanners zijn nu toch met de andere VN-landen meegegaan door een compro misvoorstel van Pronk te aan vaarden. Amerika schoof vier jaar geleden gemaakte afspra ken om broeikasgassen te redu ceren opzij omdat die nadelig zouden zijn voor de eigen indu strie. De VS spraken wel mee in Bonn maar dat was alleen om te zorgen dat er geen nadelige af spraken voor hen zouden wor den gemaakt. Op de gangen van het conferen tieoord vielen delegatieleden el kaar even voor half elf vanoch tend in de armen uit blijdschap over het bereikte akkoord. De vorige conferentie die over het zelfde onderwerp handelde, in Den Haag vorig jaar, eindigde in een fiasco. De diverse delegaties bleven daar onverzoenlijk te genover elkaar staan. Japan, Australië en Canada wa ren in Bonn aanvankelijk onte vreden over de manier waarop wordt gecontroleerd of een land zich houdt aan zijn reductie van het broeikasgas kooldioxyde. Maar Pronk weigerde de drie te gemoet te komen. De Europese Unie, die eerder op de conferentie al had ingeleverd ten gunste van Japan, Australië en Canada, wilde niet dieper door de knieën. Dat er nu een akkoord ligt, is een 'ongelooflij ke pluim op de hoed van Pronk, aldus Benschop. De Nederland se milieuminister heeft de hele nacht dooronderhandeld met de delegaties om een akkoord binnen te slepen. Met het in Bonn gesloten akkoord moet de C02-uitstoot met 5,2 procent wereldwijd verminderd zijn in 2012. Tennisser Jan Siemerink was liever profvoetballer geworden. Of hij in het betaalde voetbal de absolute top had gehaald, weet hij niet. „Maar als ik nu linksbuiten kon worden in Ajax 1, zou ik het meteen doen", zegt de oud-Rijnsburger in een gesprek met deze krant. Siemerink is vandaag de eerste prominent uit de regio die op verzoek van de redactie van het Leidsch Dagblad zijn favoriete pagina heeft samengesteld. 'De krant van Jan Siemerink' bevat een pagina met aandacht voor voetbal, tennis en golf. Siemerink laat nagaan hoe het komt dat de Leidse regio nog steeds een profclub ontbeert, hij laat beschrijven waarom de golfbaan van Noordwijk de mooiste is die hij kent, en hij laat zijn vroegere tennistrainer, de Hagenaar Frits Don, uitleggen hoe het is gesteld met de jongste generatie tennistalent. Na Siemerink volgen tot en met zaterdag 25 augustus nog negenentwintig prominenten die hun ideale krantenpagina mogen samenstellen. Pagina: De krant van... Jan Siemerink door Koos van Wees den haag - Het voormalig Tweede Kamerlid voor Groenlinks Tara Singh Varma lijdt niet aan een ernstige lichamelijke ziekte. Artsen bij wie Singh Varma naar eigen zeggen on der behandeling is zeggen haar nog nooit gezien te hebben of voor een ernstige aan doening in behandeling te hebben gehad. Groenlinks heeft dit gisteren bekendge maakt. In een persverklaring zeggen fractieleider Rosenmöller en partijvoorzitter De Rijk dat Singh Varma wel ziek is. „Dat Tara ziek is, is overduidelijk. Ze verkeert op dit moment in een zeer verwarde toestand. Sinds gisteren is ze onder behandeling van een psychiater en wordt ze verder medisch onderzocht." Rosenmöller had de laatste dagen intensief contact met het voormalig Kamerlid, naar aanleiding van een tv-programma. Daarin werd gesteld dat de van oorsprong Suri naamse nooit heeft geleden aan de onge neeslijke ziekte die haar naar eigen zeggen noodzaakte het Kamerlidmaatschap twee maanden geleden neer te leggen. Volgens bekenden van Singh Varma zouden een zie kelijke behoefte aan aandacht en financiële problemen haar ertoe hebben gebracht een dodelijke ziekte voor te wenden. De partijleiding van Groenlinks sprak de af gelopen dagen met artsen die door Singh Varma zelf waren genoemd. Een specialist vertelde dat hij haar alleen uit de kranten kende. Haar huisarts deelde mee van geen ernstige ziekte te weten. In de persverklaring zeggen Rosenmöller en De Rijk 'verbijsterd' te zijn over de feiten in deze 'intens trieste kwestie'. „Maandenlang hebben wij met haar meegeleefd en haar proberen te steunen. Ook in de huidige situ atie blijven we met haar meeleven en hopen wij op een spoedig herstel." Tweede Kamervoorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven reageerde geschokt op het nieuws over de voorgewende ziekte van Ta ra Singh Varma. „Ik ben nog verschillende keren bij haar geweest. Daar zat een ernstig zieke vrouw." Singh Varma blijft er bij dat zij aan kanker lijdt en de Tros voor de rechter daagt. Pagina Binnenland: Het afscheid van Tara Singh Varma pla d'adet/anp/gpd - UCI-baas Hein Verbruggen denk niet dat het nodig is extreem veel geld en moeite te stoppen in het uitbannen van de verboden 'middelen' RSR 13 en HemAs- sist, de experimentele (kanker) medicijnen waarmee Dario Fri- go in de Giro tegen de lamp liep. Verbruggen, op bezoek in de Tour, verwacht niet dat het product in het peloton terecht komt. „Omdat het middelen van niks zijn. Ze zijn bij onder zoek niet effectief gebleken, ze zijn gemakkelijk op te sporen en ze zijn niet op de markt ver krijgbaar. Frigo bewijst alleen dat er altijd lieden zijn die met dit soort middelen willen expe rimenteren. Maar voor die paar gekken gaan wij geen duur opspo ringsprogramma ontwikkelen." De jacht op Epo kostte de UCI wel veel geld. Maar het is volgens Verbrug gen de moeite waard geweest. „De contrbles bewijzen mede dat het amper nog wordt gebruikt. Die strijd is dus gewonnen." Verbruggen meldde zich afgelopen week einde in de Tour. De eerste we ken had hij IOC-verplichtingen in Moskou. „Van de ene gekte in de andere", zei hij lachend. Van de president is bekend dat hij niet alleen over doping wenst te worden aangesproken. „La ten we het ook voor al over wielrennen hebben", zèi hij za terdag. Zijn meest opmerkelijke uitspraak in deze: „Lance Armstrong moet zich niet alleen in de Tour willen to nen." Verbruggen is van me ning dat de Amerikaan ook in het voorjaar de fans moet laten genieten van zijn klasse. „Ik heb in de Ronde van Zwitser land lange tijd met Lance ge sproken", vertelde Verbruggen. „Ik heb hem gezegd dat hij iets eerder aan zijn seizoen zou moeten beginnen. Een' wed strijd als Luik-Bastenaken-Luik is hem op het lijf geschreven." Armstrong reed dit voorjaar van de wereldbekerwedstrijden alleen de Amstel Gold Race, waarin hij tweede werd. Sportpagina: Staat de echte Ullrich nu einde lijk op? Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) (€16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening -fr Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5126 030 of abonneren via: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1