'Punt is een echte havik GELOOF SAMENLEVING Mansukh Patel draagt vredesfakkel Paranormale ervaringen blijven taboe binnen SoW-kerken 'Voel de humor van bomen' Hulpbisschop De Korte wil eei 'eigenwijzer' geluid van de ker Hindoebedevaart afgelast na aanslag Mont-Saint- Michel nu ook 's nachts open Gedenksteen Titus Brandsijl ingewijd VANDAAG Paus Johan nes Paulus II benoem de op een 23ste juli, 1994, Martinus Petrus Maria Muskens (geb. 1935) tot opvolger van bisschop Ernst van Breda. Muskens ontpopte zich als een progressieve rooms-katholiek die het vaak opnam voor de aller armsten in een steeds rij ker wordende Nederland se samenleving. Zijn wa penspreuk is 'Shalom', het hebreeuwse woord voor 'vrede'. Voor zijn bis schopswijding was Mus kens onder meer werk zaam als rector van het Nederlands College in Ro me. BEROEPEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Mijdrecht, L. Blok te Ermelo. Bedankt: voor Rotterdam-Centrum, W. Silfhout te Hendrik Ido Am bacht. Rechter: Pleger aanslag zwarte kerk was ziek birmingham/ap - Een Ameri kaanse rechter heeft vorige week bepaald dat Bobby Frank Cher ry, die verdacht wordt van be trokkenheid bij de dodelijkste aanslag uit de tijd van de bur- gerrechtenstrijd, gezien zijn be perkte verstandelijke vermogens niet in staat is terecht te staan. Bij de aanslag op een baptisten- kerk in Birmingham kwamen in 1963 vier zwarte meisjes om het leven. maandag 23 JULI 2001 i\ srinagar - De Indiase autori teiten hebben de jaarlijkse bedevaart afgelast nadat veer tien doden waren gevallen toen islamitische extremisten de bedevaartgangers met handgranaten aanvielen. De doden waren zeven pelgrims, vier dragers, twee politieagen ten en een extremist die zich had vermomd als hin doepriester. Er vielen ook vijf tien gewonden toen twee handgranaten tegelijkertijd afgingen tussen de pelgrims, die de berg op klommen naar het bijna 4.000 meter hoog gelegen Amarnath heiligdom. De aanval vond plaats op achttien kilometer van de grot waarin zich een fallusvormige ijsformatie bevindt die wordt aanbeden als symbool van de hindoegod Shiva. De bede vaarttocht duurt enkele da gen. Het eerste deel wordt per auto of bus afgelegd, maar het laatste stuk te voet. Kinde ren en ouden van dagen ma ken gebruik van pony's en houten draagstoelen. De re gering gelastte de bedevaart onmiddellijk na de aanslag af en weerhield 15.000 bede vaartgangers ervan een basis kamp in Pahalgam, 95 kilo meter ten- zuiden van Srina gar, te verlaten. Of de pel grims later toestemming zou den krijgen alsnog naar de grot te gaan was niet duide lijk. De politie legde de ver antwoordelijkheid voor de aanslag bij Lashkar-e-Tayya- ba, een vanuit Pakistan ope rerende moslimgroep die Kashmir van India wil af scheiden. Gemengde gevoelens bij benoeming Haarlemse bisschop door Carlo Nijveen haarlem - De benoeming van Jos Punt (55) door paus Johannes Paulus II tot bisschop van Haarlem is omstreden. De voormalige economiestudent, die in 1946 in Alkmaar werd geboren, volgt bisschop Bomers op, die op 12 september 1998 plotseling over leed. Kort na de dood van Bomers werd Punt in de Spaarnestad al benoemd tot waarnemend bisschop. Vanuit diverse katholieke klingen in Haar lem is Punt fors bekritiseerd. Zo vinden pro gressieve geloofsgenoten hem te behou dend. Ook kreeg hij het in 1999 aan de stok met de elf Haarlemse dekenaten. Zij weiger den destijds mee te werken aan de vermin dering van het aantal dekenaten, omdat Punt zich niet zou hebben gehouden aan eerdere onderlinge afspraken. Voorzitter Henk Baars van de hervormings gezinde Acht Mei Beweging reageert teleur gesteld op de benoeming van Punt. „Weinig vertrouwenwekkend", vindt Baars. „Punts conservatieve reputatie en zijn slechte com municatieve vaardigheden hebben kennelijk niet verhinderd dat hij naar voren is gescho ven. Maar deze benoeming druist in tegen de gevoelens bij het overgrote deel van het bisdom Haarlem. Binnen de kring van rooms-katholieke bisschoppen is Punt een echte havik." Baars kritiseert ook de timing van de nieuwe bisschopsbenoeming. Hij kondigt aan dat de Acht Mei Beweging zich tijdens een in oktober in Rome te houden schaduwsynode hard zal maken voor het vergroten van de inspraak bij dergelijke benoemingen. De voormalige Haarlemse vicaris-generaal Gé Geukers is evenmin enthousiast over Puntsbenoeming. „Ik vind hem geen sterke communicator. Het conflict met de dekenaten is daarvan een voorbeeld. Ik ben ook bang dat de be houdende Punt zich zal omringen met mensen die eveneens conservatief denken. Dat Punt zo lang op zijn benoeming heeft moeten wachten, heeft uiteraard een reden. Er waren gewoon te veel bedenkingen tegen hem. Maar ja, op een gegeven moment moesten ze wat." Geukers is eveneens niet te spreken over het tijdstip van Punts benoeming, in de zomer vakantie. „Dat heeft men slim gespeeld. Ze denken in Rome kennelijk dat ze met kinde ren te maken hebben, in plaats van met vol wassenen. Ach, Punt is wel van goede wil. Hij probeert in elk geval vriendelijk en har telijk te zijn." Pmit zelf verwacht niettemin dat het 'verras singseffect van de benoeming klein zal zijn'. De nieuwe bisschop erkent tegelijkertijd dat bij het op gang brengen van kerkelijke ver anderingen, bijvoorbeeld met betrekking tot de bevoegdheden van pastoraal werkers, 'onderlinge gevoeligheden' ontstaan. Hij zegt dan ook zich te blijven inspannen om de eenheid binnen de Haarlemse rooms-ka- tholieke kerk te herstellen. Indiase soldaten bewaken de stroom hindoe-pelgrims op weg naar de heilige grot Amarnath in het hooggebergte van Kashmir. Foto: AP/Trust of India Gelovigen huiverig voor 'duivelse' en 'occulte' verschijnselen utrecht/anp - Hoewel gelovigen met paranormale ervaringen in de drie Samen- op-Wegkerken op meer begrip kunnen reke nen, rust er in veel gemeenten nog steeds een taboe op het on derwerp. De kerken staan nog altijd huiverig tegenover ver schijnselen als telepathie, hel derziendheid en andere ervarin gen met het bovennatuurlijke. Dit zegt ds. H. Kuyk, beleidsme dewerker gemeentepastoraat bij het Landelijk Dienstencentrum van de Nederlandse Hervormde, de Gereformeerde en de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Het ge volg van dit hardnekkig taboe is volgens Kuyk dat christenen 'die dingen horen, ruiken, zien, we ten of voelen die anderen niet waarnemen' in zichzelf gekeerd raken. Sommigen van hen worden bo vendien angstig omdat ze te ho ren krijgen dat ze occulte, dui velse ervaringen hebben, waar ze zich ven'e van zouden moe ten houden. „Dat is toch niet wat we willen in het pastoraat. Mensen moeten altijd een luis terend oor kunnen vinden voor de dingen die hen bezighou den", aldus Kuyk. Mede op zijn initiatief begonnen de SoW-kerken vijf jaar geleden het netwerk voor pastoraat aan mensen met paranormale erva ringen. Het netwerk bestaat uit tien vrij willigers die telefonisch advies bieden of bellers doorverwijzen naar adressen waar zij meer hulp kunnen krijgen. Echt storm liep het niet bij het netwerk. Kuyk denkt dat gemid deld dertig mensen per jaar een van de vrijwilligers opbelden. De meesten van hen hadden een vraag over de gave van ge nezing of over een bijna-dood- ervaring. Van opheffen van het netwerk gezien de geringe belangstelling is echter geen sprake. Daarvoor is de hulplijn volgens Kuyk veel te belangrijk voor christenen met vragen over paranormale ervaringen. Dit zijn, behalve ge lovigen die zelf een paranormale ervaring hebben, ook predikan ten en ouderlingen die in hun gemeente met een paranormale te maken krijgen. In september houdt het netwerk een landelijke dag voor mensen met paranormale ervaringen. Kuyk hoopt dat deze dag onder de titel 'Dromen dromen en ge zichten zien' zal bijdragen aan een verder afbreken van het ta boe dat binnen de SoW-kerken rust op paranormaliteit. „Openheid en duidelijkheid, daar gaat het om", aldus Kuyk. mont-saint-michel/afp - KIOOS- terliefhebbers kunnen deze zo mer een nachtelijk bezoek bren gen aan de middeleeuwse bene dictijner abdij in het Franse plaatsje Mont-Saint-Michel. De 'ontdekkingstocht' begint om 19.00 uur met een meditatie in de kloostertuinen, begeleid door musici. Rond middernacht krijgen de bezoekers een rond leiding door het klooster zelf. De bezichtiging eindigt rond een uur. De nachtelijke visites aan het uit de achtste eeuw stam mende klooster zijn tot en met september mogelijk. Het dorpje Mont-Saint-Michel in Normandië is een van de be langrijkste toeristische trekpleis ters van Frankrijk. Het trekt jaar lijks honderdduizenden bezoe kers. De VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cul tuur UNESCO heeft het hon derd inwoners tellende dorpje met de beroemde kloosterberg geclassificeerd als erfgoed van de hele'mensheid. Niet klagen over leegloop, maar actie ondernemen breda/gpd - In plaats van te kla gen over het teruglopend leden tal, zou de Rooms-Katholieke Kerk haar energie moeten ste ken in persoonlijke geloofsont wikkeling van haar leden. Alleen daarmee kan de kerk iets doen tegen de krimpende betrokken heid. Dit stelt hulpbisschop De Korte van Utrecht vrijdag in Een-twee- een, het blad van de RK-Kerk. Hij geeft hierin zijn reactie op deze week verschenen statistie ken van ontwikkelingen in zijn kerk in Nederland de afgelopen dertig jaar. De katholieke kerk van Neder land telde in eind jaren negentig meer geregistreerde leden dan in 1960. Dat verrassende gege ven meldt het onderzoeksbu reau KASK3 in een overzicht van de cijfermatige ontwikkelingen in de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland tussen 1960 en 1998. Anders dan iedereen op grond van de ontkerkelijking zonder meer aanneemt, telde ons land in 1998 5,2 miljoen katholieken en dat waren er 200.000 ofwel vier procent meer dan in 1960. Volgens het KASK3 is de stijging te verklaren uit de naoorlogse geboortegolf die bij de katholie ken groter was dan bij de rest van de bevolking. Na de jaren zestig nam de bevolkingstoena me af maar de katholieke aan was werkt nog steeds na. Het grotere ledental staat in schril contrast met de andere cijfermatige ontwikkelingen. Want als aandeel van de gehele bevolking is het katholieke volksdeel de afgelopen veertig jaar gedaald van 40 naar 33 pro cent. De kerksheid is ook flink achteruitgegaan. Het aantal kerkgangers in het weekeinde daalde met 81 procent tot een half miljoen. In het bisdom Bre da is de wekelijkse kerkgang het ii j° laagst van het hele land. Het aantal doopsels daalde j" delijk sinds 1960 met 62 pre n tot 43.000, het aantal kerki ,e huwelijken met 66 procen 12.000 en het aantal prieste m dingen met maar liefst 89 cent tot 31. Alleen het kerkelijke begrafenissen weer fors, met 17 procent. Met het KASKI geeft de Utrechtse hulpbisschop de Korte het commentaa het nog 'spannende jaren' den voor de katholieke ke Nederland. Volgens mgi Korte moet de kerk in elk ophouden met klagen ov f krimp. Katholieken zijn oven algemeen behept met sp loosheid als het over het g gaat en die moet te lijf wi gegaan, zegt de hulpbissi Bovendien moet de kerk 'ei genwijzer geluid' in de sam ving laten horen. Prinses Irene's workshop 'dialoog met de natuur' door Taco van der Mark den haag - Niet denken, maar voelen. Dat was zaterdag het motto tijdens de workshop 'Dia loog met de natuur' van prinses Irene van Lippe-Biesterfeld. En dus: 'Niet jij kiest een boom uit, maar de boom kiest jou uit'. De mevrouw die haar hond uit laat lijkt het in eerste instantie nog niet zo goed te beseffen. Het tafereel is daarvoor mis- 1 schien ook een beetje te onalle daags. Want op deze druilerige zaterdagmiddag hebben tiental len mensen hun heil gezocht bij de talrijke bomen in de Scheve- ningse Bosjes. Her en der staan ze, ieder bij een boom. De één in een innige omhelzing, de an der gehurkt op de grond. Weer een ander maakt gebruik van een boom om er ondersteboven in te gaan hangen. Vanaf het grasveld in het midden houdt prinses Irene van Lippe-Biester feld de groep in de gaten. Zelf een boom omhelzen doet ze niet. Met een zachte glimlach ziet ze goedkeurend toe. Even daarvoor heeft ze in het Congrescentrum haar workshop 'Dialoog met de natuur' ge opend. De drie uur durende cursus is onderdeel van de vier daagse wereldconferentie over spiritualiteit en vrede. En daar voelt ze zich als een vis in het water. Tegenover haar gehoor - zo'n honderd cursisten, meest vrouwen - vertelt ze in vlekke loos Engels dat in de natuur de ware vrede te vinden is.Als mens zijn we in de loop van de geschiedenis afgescheiden ge raakt van de natuur. Vroeger waren we één, maar dat is niet meer zo." Doodzonde, vindt prinses Irene. Want terwijl de mens over alles en nog wat zijn oordeel klaar heeft, staat daar de liefdevolle natuur tegenover. Twee geschei den werelden die volgens haar weer bij elkaar gebracht moeten Irene van Lippe-Biesterfeld. Foto: Paul Vreeker worden. „In tegenstelling tot de mens oordeelt de natuur niet, maar kent ze slechts onvoor waardelijke liefde. Daarom zeg ik: 'omhels een boom, ervaar de zee en de aarde tot in je tenen en laat je aanraken door de wind. Zij vragen om onszelf schoon te maken van het stof in ons. Zodat we weer contact krij gen met de natuur in onszelf. Want dat contact is grondig ver stoord geraakt." Bomen en 'geleidegeesten' be zorgden de prinses louterende ervaringen die haar 'heel' maak ten, zo beschreef ze in haar bestseller 'Dialoog met de na tuur'. Maar ook aan dolfijnen bewaart ze intense herinnerin gen, vertelt ze. „Toen ik met ze zwom, vertelden ze me heel diep dat ze het verdriet van de wereld kenden. Maar tegelijker tijd droegen ze niet de last daar van. Ze leven in het nu. Dat is de les van de onvoorwaardelijke liefde voor ons." Wie er in slaagt het contact met de natuur te herstellen, wordt werkelijk mens. De 'goddelijke kern' komt dan vanzelf tevoor schijn. „Het is de tijd om te zijn wie je bent. We moeten het licht in onszelf laten zien." Via twee meditaties laat ze de cursisten hun diepgaande contacten met de natuur opnieuw beleven. Minder prettige herinneringen komen boven. Zoals bij een me vrouw uit Zoetermeer. Na het lezen van het boek van Irene omhelsde ze spontaan een boom waarmee ze zich de spot van een voorbijganger op de hals haalde. „Hij zei dat ik nodig naar het gekkenhuis moest." Een andere vrouw wordt lang durig getroost door haar buur vrouw. Een klassiek dramatisch verhaal volgt: „Ik herinnerde me mijn konijn dat vlak voor de kerst ineens weg was. Ik vroeg mijn moeder waar mijn konijn tje was. Ik moest naar de kelder, maar zag hem niet. Nee, ik moest ook omhoog kijken, zei ze toen." Geëmotioneerd: „En daar hing ie." Gelach klinkt op, maar Van Lippe corrigeert streng: „Hier mag je niet om la chen. Dit heb ik vaker gehoord. En echt, dat is een trauma voor het leven." Vragen borrelen op. Als je goed met de natuur wilt omgaan, wat doe je dan als je een boom wilt snoeien?, vraagt een man zich af. „Dat is inderdaad heel moei lijk", antwoordt Van Lippe. „Maak de boom duidelijk watje wil gaan doen. Zeg het", luidt haar advies. Gelukkig voor de deelnemers wordt in het Scheveningse Bos gehakt noch gezaagd. Omhelzen en luisteren is voldoende. „Voel de lichtheid en de humor van de bomen. En vraag de boom waarom die jou heeft uitgeko zen", geeft Van Lippe de cursis ten mee. Na een kwartiertje ver zamelt de groep zich voor een evaluatie. Dan blijkt dat veel cursisten een bijzondere erva ring achter de rug hebben. Een man vertelt dat de boom hem sommeerde aan de andere kant te gaan staan. „Toen ik de ver keerde kant goed bekeek, bleek dat er mierenkolonnes overheen renden. Zoiets verzin je toch niet." De groep lacht en Van Lippe lacht hartelijk mee. „We zijn al tijd op zoek naar bewijzen dat bomen spreken. Nou, hier heb je er één." Omhels een boom, ervaar de zee en de aarde tot in je tenen en laatje aanraken door de wind. Dit advies van de prinses werd door de tiental len deelnemers aan de workshop op verschillende manieren gevolgd. ANP/Robin Utrecht Congres Spiritualiteit en Vrede in Den Haag druk bezocht den haag/anp - Een groep van ongeveer duizend mensen heeft zaterdag meegedaan aan de vredesmars van Life Foundation in Den Haag. De wandeling door de Scheve ningse Bosjes was een programmaonder deel van het congres Spiritualiteit en Vrede. Het driedaagse evenement werd vrijdag ge opend in het Nederlands Congres Centrum (NCC) en duurde tot en met zondag. Life Foundation is een wereldwijd opereren de organisatie van ongeveer tachtig vrijwilli gers die de wereld rondreizen om te helpen in crisisgebieden. Twee jaar geleden nam Li fe Foundation het initiatief voor de wereld- vredesvlam. Prominenten als de Britse pre mier Blair en paus Johannes Paulus II na men de vlam sindsdien al in ontvangst. Mansukh Patel, een van de oprichters van Life Foundation, droeg de wereldvredesfak- kel zaterdag met zich mee als aanvoerder van de vredesmars. Onder begeleiding van doedelzakmuziek en samenzang vertrok de groep rond 14.00 uur vanaf het NCC. Tij dens de enkele uren durende wandeling leidde Patel een spirituele gebedsdienst tus sen de bomen en de vijver in het park. De deelnemers aan de tocht droegen oranje vlaggetjes met promotieteksten voor de we reldvrede. In het NCC gingen ondertussen de activitei ten gewoon door. Het hele weekeinde wer den hier workshops gegeven over allerlei onderwerpen die te maken hebben met spi ritualiteit. De charismatische Mansukh Patel vertelde over zijn ervaringen met het helpen van oorlogslachtoffers in Afrika en Oost-Eu ropa. Een andere opvallende gast was Irene van Lippe-Biesterfeld. De deelnemers aan het congres, een kleine 2000, verbleven tijdens het congres bijna al lemaal in hotels in Den Haag en omgeving. Den Haag beleeft in oktober of november een Life Foundation-primeur: dan wordt op het plein van het Vredespaleis voor de eer ste keer de wereldvredesvlam ontstoken. De permanent brandende vlam symboliseert 'de kiacht van het individu om door licht en liefde een verschil te maken in deze wereld'. oegeklooster/anp - Paste™ van der Wal uit Bolsward zaterdag in het nabijgelege^ hucht Oegeklooster een gei steen ingewijd ter nageda nis aan de Friese karmeliet Brandsma. Daarmee kwan cieel een einde aan een fin ele actie die de Titus Bran Stichting 53 jaar geleden om rooms-katholiek midde onderwijs in Friesland te v zenlijken. De gedenksteen van twee i hoog ziet er uit als een ol De pater, historicus en wij J Anno Sjoerd Brandsma we 23 februari 1881 in Oegekli t geboren. In 1898 trad hij de karmelieten in Boxmeei kloosternaam werd Titu 1923 werd hij hoogleraar wijsbegeerte en de geschie van de vroomheid aan di tholieke Universiteit in N gen, die juist dat jaar was richt. Als aalmoezenier van de N landse pers had Brandsm de bisschoppen de opdracl de rooms-katholieke med van te doordringen dat zij propaganda voor het natie socialisme mochten makei verschrokken reisde hij m boodschap door het lant nazi's arresteerden hem in in zijn klooster in Nijmegei Nadat Brandsma onder m de Scheveningse strafgev nis én het concentratie Amersfoort gevangen had ten, werd hij in juli 1942 het concentratiekamp Di overgebracht. Op 26 juli va jaar overleed hij daar als van een dodelijke injectie. Kardinaal Simonis had er najaar bij het Vaticaan op gedrongen om Brandsma zogeheten Nederlandse E november) heilig te verk Maar dat ging niet door, c het onderzoek nog niet w gerond. Paus Johannes Pai verklaarde Brandsma op vember 1985 zalig.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12