LEIDE Steekspel houdt Koninginnen doen Leiden aan i veemarkt dicht Slalommen en struikelen over het braillepad REGIO Opvang daklozen wordt een probleem 'Interessant nieuw geluid' Leids protest tegen geweld in Genua maandag 23 JULI 2001 'Schatten van beesten, geen spoortje van agressiviteit bij te bespeuren' latte maar rukke braderie loordwijkerhout loesbrug tegen andwinning in tunnikenpolder cewedstrijd parkeerterrein n - Twee auto's waren za- agnacht aan het racen op larkeerterrein bij het Val- lurgse Meer. Daarna ver- nen de snelheidsduivels ling Stevenshof. Via de ken- ns van de auto's kwam de ie er achter dat het om Leidenaars (19 en 20) ging. wee coureurs werden ge en bij de woning van één ïen en bleken onder in- Ivan alcohol. Ze kregen jon en een rijverbod. iraken in mingen n - In de nacht van zater- >p zondag is ingebroken in voning aan de Janvossen- Er werd een computer en imonnee meegenomen, de inbreker is binnengeko- is onbekend. In een huis de Rijnsburgersingel werd ivond daarvoor ingebro- Daar kwam de inbreker via oucheraam binnen en een fotocamera en een lebril mee. indeling in «npark - In het Heempark akni J igstgeesterweg21 begint ag 29 juli om 14.00 uur een leling door het park om de ur in de zomer te bekijken, name aan deze wandeling door Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - De veemarkt in de Groenoordhallen blijft dicht om dat de directie Groenoordhallen handelaren en personeelsleden niet voortdurend met nieuwe richtlijnen wil opzadelen. „Het is heel vervelend dat we de herope ning nu weer moeten opschor ten, maar we willen iedereen de finitief duidelijkheid kunnen bie den. Die hopen we te krijgen als de uitslag van het kort geding te- gen_minister Brinkhorst er is. Het is jammer, maar tot die tijd moet de veemarkt gesloten blijven", zegt woordvoerster M. Koeken bier van de Groenoordhallen. Vorige week kondigde de direc tie van de Groenoordhallen aan dat ze weer wilde beginnen met de kalverenmarkt - de enige vee soort die de veemarkten op dit moment mogen verhandelen. Dit weekeinde kwam de directie, na overleg met eigenaar Libéma, daar weer op terug. Ook de vee markt in de IJsselhal in Zwolle schortte de heropening op. Di recteur G. Bootsma van de Zwolse markt - die het woord voert mede namens de zieke Groenoordhallen-directeur A. de Jong: „We proberen in het kort geding minister Brinkhorst te dwingen zich aan de aanmer kelijk soepelere Europese richt lijnen te houden. We kwamen tot de conclusie dat het onze positie niet geloofwaardig maakt als we in de tussentijd toch open gaan. Bovendien lopen we sowieso het risico dat de maat regelen de markten zo onrenda bel maken dat we later alsnog moeten sluiten." Het kort geding, aangespannen door de groep van acht grootste veemarkten, zal waarschijnlijk niet voor eind volgende week dienen. De veemarkten hebben minister Brinkhorst een week de tijd gegeven alsnog aan hun ei sen te voldoen. „Al verwachten we niet dat hij ons tegemoet komt", zegt Bootsma. De strenge maatregelen vergen van de veemarkten grote inves teringen die ze nauwelijks kun nen terugverdienen, omdat er veel minder vee mag worden verhandeld. Daar komt nog bij dat enkele grote veemarkten subsidies krijgen van gemeente en provincie om de investerin gen te financieren. De Libéma- markten, zoals Leiden, kunnen daar niet op rekenen. Het plotselinge terugdraaien van de heropening, heeft de me dewerkers van de Leidse vee markt handenvol werk bezorgd. „Zaterdag werd duidelijk dat de markt werd opgeschort. Vervol gens hebben we alle klanten stuk voor stuk moeten afbellen", aldus woordvoerster Koeken bier. door Peter Groenendijk leiden - Onder bewoners van de Leidse binnen stad bestaat steeds minder draagkracht om dak en thuislozen op te vangen. Dat constateren di verse instanties die een oplossing voor de opvang proberen te vinden. Doordat bewoners de opvang niet meer in de buurt willen hebben, wordt het erg moeilijk om een geschikte locatie voor een nieuw slaaphuis in de binnenstad te vinden. Stichting De Binnenvest en de gemeente Leiden zoeken al meer dan een jaar naar een geschikte plek voor een nieuw slaaphuis. De erbarmelijke staat waarin het slaaphuis aan de Nieuwsteeg vo rig jaar verkeerde, zorgde toen nog voor een relle tje tussen de stichting en de gemeente. De Bin nenvest dreigde de voorziening toen te sluiten, de gemeente Leiden liet het gebouw voor meer dan een ton verbouwen zodat de opvang nog tijdelijk open kon blijven. De gemeente gaf de stichting gelijk dat er uiteindelijk naar een nieuw onderko men voor het slaaphuis gezocht moest worden. Maar'die zoektocht blijkt nu - meer dan een jaar later - een mo^ilijke^ y „Men wil "cirf soorf groepen niet meer in de ach tertuin", zegt een woordvoerder van stichting De Binnenvest, die onder meer de zorg voor dak- en thuislozen in Leiden verzorgt!. „De tolerantie in Leiden neemt af, dat merken we regelmatig." Ook wethouder Buijing heeft deze trend waarge nomen. „Vooral door de negatieve publiciteit rond het slaaphuis, is een negatief beeld ontstaan. We merken dat het daardoor moeilijker wordt om een geschikte locatie in de stad te vinden." Buijing vindt nog altijd dat de Leidse opvang voor dak- en thuislozen in de binnenstad hoort te zit ten. „Daar zit de doelgroep voor deze opvang, en die blijft daar ook. In de binnenstad zijn namelijk ook de andere voorzieningen waarop daklozen zijn aangewezen." Buijing weet zeker dat uitein delijk een geschikte plek wordt gevonden, maar of dat op tijd zal zijn om een mogelijke groei van daklozen in Leiden aan te kunnen, weet hij niet. „Ik moet bekennen dat we als gemeente die groei moeilijk kunnen inschatten. Dat hangt van veel factoren af, die wij niet kunnen voorspellen. We bieden nu twaalf tot vijftien bedden aan, dat moe ten er twintig worden. Maar wat als we opeens twee keer zoveel bedden nodig hebben? Dat is niet van tevoren te zeggen." Nelleke Bouwman, beleidsmedewerker van de ge meente Leiden, benadrukt dat Leiden de opvang graag wil uitbreiden. „De wens blijft: meer capaci teit, gecombineerd met crisisopvang. De politiek staat daar in ieder geval partijbreed achter. Maar dat draagvlak is er in de maatschappij steeds min der, zo merken wij. Dat is echt een probleem, wanneer je zoekt naar een goede plek voor de op vang van deze mensen." door John Visser leiden/haarlem - Uitgedost met oranje vlaggetjes en een span doek staat het gezelschap reik halzend uit te kijken naar de trein waarmee de koningin arri veert. Zonder vertraging rijdt de trein zaterdag keurig op tijd het station Haarlem binnen. De spanning bij het groepje wach tenden neemt zienderogen toe. In de deuropening verschijnt een man met in zijn handen en kele kleine houten kistjes. Dit is het moment waarop zolang is gewacht. Met blikken vol teder heid worden de kistjes in ont vangst genomen. „Kijk", zegt één persoon uit het ontvangstcomité. „Hier is het nu allemaal om te doen." Hij wikkelt het papiertje waarmee het kistje was ingepakt los en toont de inhoud. Achter een gaasje kruipt een zestal bijen heen en weer. „Zie je die grote daar? Dat is de koningin. Die kleintjes die er omheen lopen zijn de werksters. Zij hebben tot taak de koningin te voeden." De trein heeft zich inmiddels weer in beweging gezet. Volgen de halteplaats is Leiden. Aan boord bevindt zich Klaas Koele- mij, bijenteler. Aan hem de taak de koninginnen te overhandi gen aan de overal langs het tra ject wachtende imkers. Koelemij is deze zaterdagochtend in Leeuwarden ingestapt. Zijn reis zal laat in de middag in Vlissin- gen eindigen waar de laatste ko ningin haar eindbestemming vindt. Koelemij legt uit dat het hier om zogenoemde Carnica- koninginnen gaat. „Schatten van beesten", zegt hij. „Geen spoortje van agressiviteit bij te bespeuren. Je kunt er bij wijze van spreken in je zwembroek mee omgaan. Steken zullen ze niet." Koelemij teelt zijn carnica's op Schiermonnikoog. „Misschien dit jaar voor het laatst", ver zucht hij. Door de bouw van een nieuwbouwwijkje op het Wad deneiland kwam het voortbe staan van'de bijenstal pp de tocht te staan. De bewoners van het nieuwe wijkje klagen steen en been over de bijen. „De om wonenden maken vooral be zwaar tegen de uitwerpselen van de bijen", verduidelijkt Koe lemij. „Wanneer de eilandbewo ners hun schone was aan de lijn te drogen hangen willen de bij en dit nogal eens bevuilen." Inmiddels heeft de trein station Leiden bereikt. Ook hier weer een paar imkers die opgetogen de nieuwe koninginnen in ont vangst nemen. Al gauw spoeden Wim Wegman q ractievoorzitter Welling - te het onlangs in de ge- iteraad weer aan: wanneer .eiden nu eens eindelijk de lllingen aan op de blinden- in de Haarlemmerstraat, ouder Buijing zei echter te zien in een verplaatsing e strook, maar vindt daarin •verleg Gehandicaptenbeleid op zijn weg. Tijd dus om Ie voorzitter Greta Moleman let OGL, zelf slechtziend, een etje te maken in de winkel- - Haar witte blindenstok it heen en weer als een anische scanner over de IE.S. enstrook in de Haarlem- ftraat. Toch weet Greta Mo- i al heel aardig wat haar 28 te wachten. Ze woont in de üistad en komt bijna dage de Haarlemmerstraat. Al- et op zaterdag, laat ze tij- 5 (i de wandeling weten. Dan haar te druk. Maar voor eer heeft ze een uitzonde- jemaakt op die regel om, tzoek van deze krant, de misbaan af te leggen die emmerstraat heet. oet er meteen bij worden ndaftekend dat het eerste stuk kilometer koopplezier - end vanaf de Blauwpoorts- re ie eigenlijk best te doen is 3 va een slechtziende. Alleen de 9^ y Davidson van dump- lp eigenaar Peter Labruyère r G, daar een beetje in de weg. waar rust de standaard van idei )tor netjes naast de blin- rook, tot zo ver niets aan nd, maar het overhangen- ur van deze ruige variant i reclamebord kan een ve- obstakel zijn. Moleman: Dit is voor mij doen. Ik heb in één oog et voldoende zicht om grote hls te zien. Maar dan moet een beetje rustig zijn. Als ,n fel druk is, zoals op zater- s er zoveel beweging om me fat ik dit ook niet goed havingsbeleid zou het allemaal wel goed komen. Nou ja, dat is dus niet gebeurd. Ze hebben het een paar keer geprobeerd, maar het lukt niet. En nu schijnt er geen geld meer voor te zijn. Wat ons betreft mag de strook alsnog op een andere plek. Ik weet niet of dat nog makkelijk is te doen, maar het zou heel veel moeilijk heden oplossen." Slechtzienden die het tot nu toe voor elkaar hebben gekregen al les te ontwijken, zijn er nog niet. Bij het Kruidvat hebben ze een groot formaat speelgoedtreintje op de strook gezet - zo eentje waarin ouders hun kleuters door elkaar kunnen laten schudden. Delifrance en snack bar 't Sleuteltje hebben het slechtziendenpad zelfs opgeluis terd met horeca-voorzieningen. Twee kloeke terrassen dwingen de slechtziende - wil die ten minste niet languit in de patat frites en stokbroden met brie belanden - een flinke omweg te maken. De heenreis wordt afgesloten met een wandeling langs Hal fords dat de nodige fiets- en au to-accessoires op de geleides- trook heeft gestald. Op de terugweg blijkt het aan de andere zijde van de Haarlem merstraat van hetzelfde laken een pak te zijn. Gebruikers van de 'braillestrook' moeten sla lommen om deTeclameborden en uitstallingen van Wout Ber gers, Brantano, de Schoenen reus, Favoriet, Speed, Debitel en nog eens Debitel, en verder nog Xenos en Kinorama. Maar goed, daarna kan een slechtziende wel even de zinnen verzetten met een glijbaan die Intertoys pre cies in het looppad heeft gezet. Greta Moleman: „Misschien moet Leiden maar eens kijken in Rotterdam en Gouda, Daar is het uitstallingenbeleid veel strenger. Ik hoor dat daar nauwelijks pro blemen zijn." Hoewel Leiden ook dichter bij huis kan blijven door gewoon een kijkje in de Breestraat te ne men. Geen bord verspert daar de geleide strook, geen uitstal ling staat er in de weg. „De OGL zit zeifin de Breestraat, dus ik kom hier heel vaak langs. Misschien hebben winkeliers me zo vaak zien struikelen, dat ze alles maar weggehaald hebben. Hahaha." Greta Moleman op weg naar het zoveelste obstakel op de geleidestrook voor slechtzienden in de Haarlemmersstraat. Foto: Hielco Kuipers De echte problemen in de Haar lemmerstraat beginnen een eindje daarna. Bij sportzaak Coach hebben ze wel een heel bijzondere manier gevonden om slechtzienden de laatste trends onder de aandacht te brengen. Een uitstalkast, met daarin enkele van de fraaiste sportschoenen die deze zaak aanbiedt, staat pontificaal mid den op de geribbelde geleides trook. Greta Moleman heeft er echter weinig aandacht voor. Geconcentreerd zoekt ze met haar blindenstok een veilige weg om de uitstalkast heen. Greta Moleman: „Veel mensen weten niet eens waarvoor die te gels dienen. 'O, is dat een blin denstrook', zeggen ze dan. Eerlijk gezegd hadden wij liever een an dere, meer opvallende strook ge had. Maar daar voelde de archi tect niet voor. Wel hebben we de kleur mogen uitkiezen. Daar zijn we tevreden over. Deze kleur geel valt goed op voor mensen die nog een beetje contrast kunnen zien, zoals ik. Voorbij modezaak Amici betre den blinden en slechtzienden een gebied waar ze het maar moeten uitzoeken. Letterlijk, welteverstaan. De rode sierbe strating gaat daar tijdelijk over in een wegdek met louter recht toe-rechtaan klinkers. En daar past kennelijk geen blinden- strook bij. Greta Moleman: „Ze zijn ooit toegezegd hier. Maar iïc weet niet waar ze blijven." Een eindje verder, nabij de Don- kersteeg, begint de rode sierbe strating mét blindenstrook weer. Niet dat dat nou erg veel soelaas biedt. Een slechtziende die strikt zijn weg over dit pad volgt, merkt dat hij achtereenvolgens een complete bloemenstal, een uitstalbord van juwelier Groen land, een MUPI - met gepar keerde fietsen - en een uitstal ling van Bakker Bart onder de voet loopt. 'Gevraagd: een ge motiveerde bakkershulp' meldt de tekst op het bord van Bart. Die is inderdaad hard nodig, want de huidige hulpen kwak ken het reclamemateriaal wel erg achteloos neer. Greta Moleman: „Toen de Haar lemmerstraat opnieuw werd be straat, hebben we de gemeente gevraagd de strook voor slecht zienden op een andere plek aan te leggen. Niet precies in het midden van de straat, want dan lopen we door de goot, maar toch wel wat verder van de win kels af. Daar voelde Leiden wei nig voor. Met een streng hand De gemeente Leiden noemt de suggestie van het Overleg Ge handicaptenbeleid (OGL) om de blindenstrook op de Haar lemmerstraat te verplaatsen, een „interessant nieuw ge luid". Woordvoerder F, Dele- marre spreekt tegen dat de be langenorganisatie bij de herin richting van de winkelstraat al een andere plek voor de strook had gewild. „Maar het is inte ressant dat het OGL nu wil praten over verplaatsen", zegt hij. „We willen het OGL en an dere partijen - zoals de winke liers - direct na de zomerva kantie uitnodigen voor een ge sprek." Hoe danook, het ziet er naar uit dat de gemeente stappen wil nemen om de blinden strook obstakelvrij te krijgen. Delemarre: „We hebben twee mogelijkheden. Of we laten de bestaande strook liggen en we verscherpen de handhaving, óf we verplaatsen de strook. Bei de varianten dragen aanzienlij ke kosten met zich mee, ver plaatsing natuurlijk eenmalig." Welke optie uiteindelijk de voorkeur krijgt, is niet duidé; lijk. Delemarre wijst er wèl op dat de gemeente enkele jaren geleden een periode het toe zicht op het vrijhouden van de strook heeft verscherpt. „Daar mee is het probleem toen niet opgelost. De blindenstrook is nog steeds niet vrij. de heren zich naar hun tuinen om de koninginnen het werk te laten doen waarvoor ze bestemd zijn: het stichten van een nieuw, sterk bijenvolk. leiden - Eurodusnie organiseert vanavond een openbare bijeen komst op de Beestenmarkt om de gebeurtenissen rond de G8- top in Genua te bespreken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur; om 20.30 uur wordt een minuut stilte in acht genomen voor de omgekomen demon strant Carlo Giuliani. Die werd afgelopen vrijdag tijdens rellen in Genua door een agent neer geschoten en overleed aan zijn verwondingen. Tijdens de 'burgerbijeenkomst Min 8' zal niet alleen over de rellen worden gesproken, maar vooral ook over de politieke ge beurtenissen in Genua. De macht van de G8 en de keerzijde van globalisering zijn onderwer pen van gesprek. Eurodusnie benadrukt dat iedereen welkom is bij deze bijeenkomst. Duivenberichten De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Pont St. Maxence en Pe- ronne. De uitslag van de wed vlucht uit Pont St. Maxence is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1,2; R. vd Geer 3, 5, 6, 8; Groenendijk/Pikaar 4, 9; H. Koome 7; D. Pardon 10. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1, 2, 4, comb, vd Poel/Kooy 3, 8; K. pbkkum 6, 9; C. Kop 7; T. Kraan Ï0. P.V. Leiderdorp Comb. Roomburg 1, 3; W. de Roode 2, 5; W. Tolboom en zn. 4, 10; B. van Mil 6; E. Broug 7; W. van Oosten 8; Th. Habraken 9. De uitslag van de vlucht uit Pe- ronne is P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 4, 5, 8; Straathof- vd Berg 2,6, 10. Groenendijk/Pi kaar 3, 7; L. Polane 9. P.V. De Rijnklievers F. Ladan 1, 8; comb, vd Poel- Kooy 2, 3, 4. 5, 6, 9; H. Sladek 7; K. Dokkum 10. P.V. Leiderdorp W. van Oosten 1, 10; W. de Roode 2; comb. J. Koolmoes 3, 6; comb. Roomburg 4, 5, 9; W. Tolboom en zn. 7; M. Reijerse 8.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11