'Verzet tegen Valkenburg moet stoppen' IN MO Klimaatconferentie verloopt moeizaam Travel Unie aast op overname van NBBS Dode bij veldslag rond G-8-top in Genua Wassenaarse villa's ontruimd na vondst bom Je komt er met Bram de Groot in ziekenhuis na zware val GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Gedeputeerde Vissers vindt dat gemeenten zich moeten houden aan Pact van Teylingen Hoofdredacteur voor één dag 2 WEKEN A VANDAAG in deze krant 9 circa 85 VACATURES ra 9 d tikt weg or belaagde ahid (dA-voorzitter iud Koole: ik mag weg inessa hangt Igend jaar De Zijl ter ruimte or 'vieze' drijven ideropvang t nog te rbeteren nis Diderot eb maar een klein .kerend lichtje om door de duisternis een dicht woud te en. Boem» daar iteen theoloog aan ilaast het uit mliË declaim ;h Varma NR. 42674 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 21 JULI 2001 bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEDEN QjJ door Sjaak Smakman den haag - De gemeenten Kat wijk, Valkenburg en Wassenaar moeten stoppen met hun verzet tegen de bebouwing van het ma rinevliegkamp. „Het zou me een lief ding waard zijn als iedereen zich nu eens gewoon houdt aan wat we in het pact hebben afge sproken", maant gedeputeerde Marcel Vissers de drie gemeenten in een vraaggesprek met deze krant. In het Pact van Teylingen, een reeks afspraken tussen onder meer alle gemeenten in de Duin- en Bollenstreek, natuur- en bollenorganisaties en de pro vincie over de inrichting van de streek, is in 1996 afgesproken dat de basis na het vertrek van de marine wordt bebouwd voor de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. „Misschien teken den sommige bestuurders in 1996 wel met in het achterhoofd de gedachte dat Valkenburg toch een dood paard was. Nou, dat dode paard blijkt plotseling heel hard te kunnen rennen. Maar dan moet je niet gaan te rugkrabbelen. En als ik zie wat Katwijk en Valkenburg nu aan het doen zijn. Kijk, je kunt niet zeggen: wij wensen niet te vol doen aan welke bovenregionale behoefte dan ook, maar we gaan wel aan andere regio's vragen: kunnen jullie onze problemen niet helpen oplossen (met ruim te voor bollen en glas, red.)? Dan sta je voor mij toch echt los van de werkelijkheid." Valkenburg is nodig, stelt Vis sers: „Natuurlijk gaan we eerst binnenstedelijk naar ruimte zoeken. Maar van welk plan we ook uitgaan, we zijn het er in middels met elkaar wél over1 eens dat er op termijn een grote nieuwe bouwlocatie nodig zal zijn. En de enige plaats die bin nen het pact als aanvaardbaar geldt, is Valkenburg". Het idee van Katwijk, Wassenaar en Valkenburg om hooguit 5.000 huizen op de basis neer te zet ten als er uiteindelijk toch wordt gebouwd, wijst Vissers vierkant van de hand: ,,We moeten zui nig zijn met de ruimte. Als we toch het hele gebied daar op nieuw gaan inrichten, dan ben ik niet van plan daar ruimte te gaan vermorsen door te weinig huizen te bouwen. Zoveel ruim te hebben we niet, dus moeten we de beschikbare ruimte goed gebruiken." Vissers houdt het daarbij voor lopig op ruim 8.000 huizen. In dat ontwerp .is, vindt Vissers, een mooi evenwicht tussen be scherming van de natuurwaar den en het tegemoetkomen aan de woningbehoefte. „Maar dat ligt nog niet vast. Als er met be houd van de natuurwaarden uiteindelijk 9.000 huizen ge bouwd kunnen wordt, gebeurt dat Aan de andere kant: als het er maar 7.000 kunnen worden, dan moeten we het daarbij la ten". Pagina Duin- en Bollenstreek: TVij willen iedereen aanspre ken op het pact' Benschop: Je bent hier snel blij bonn/anp - De 35 milieuminis ters die in Bonn over de be scherming van het klimaat on derhandelen, zijn gistermiddag nog niets verder gekomen. De leider van de Nederlandse dele gatie op de klimaatconferentie, staatssecretaris Benschop (Bui tenlandse Zaken), gaf aan dat het overleg moeizaam verloopt. „De vraag is: kunnen we hier knopen doorhakken?" De eerste onderhandelingen gingen over de instelling van hulpfondsen voor ontwikke lingslanden. Na drie uur praten besloten de ministers dat de Zwitser Roch als informateur op zoek gaat naar mogelijke oplos singen. De ministers spraken gisteravond over de flexibele mechanismen. Dat zijn manie ren waarop een land de uitstoot van broeikasgassen zoals kool dioxide mag verminderen, bij voorbeeld met investeringen in het buitenland die er voor zor gen dat daar minder C02 in de lucht terechtkomt. Met de uitspraak „Je bent hier snel ergens blij mee", gaf Ben schop aan hoe lastig het in Bonn ligt. De afgelopen dagen hebben ambtenaren uitgebreid vooroverleg gehad. Conferentie voorzitter J. Pronk reisde de af gelopen maanden heel de we reld over om landen dichter bij elkaar te brengen. Benschop: „Maar de vooruitgang moet nog worden geboekt. De tegenstel lingen zijn nog steeds niet over brugd." In hoeverre dat morgen, de slot dag van de conferentie, wel is gelukt, valt nog te bezien. Ben schop hoopt dat er knopen kun nen worden doorgehakt op een aantal onderdelen van de vier hoofdproblemen. Een compleet akkoord zit er volgens hem ze ker niet in. In de onderhandelingen van de 35 ministers praat de Ameri kaanse delegatieleider Dobri- ansky volop mee. De VS zullen in Bonn geen enkel akkoord on dertekenen, maar Benschop verwelkomde de actieve partici patie. „Op deze manier blijven de VS betrokken." Terwijl de dode demonstrant op de grond ligt, zetten agenten de strijd tegen de actievoerders in Genua voort. Foto: AP ^um - De TROS kan een 'if ichadeclaim'tegemoet ,E de advocaat van voor- IroenLinks-Kamerlid T. /arma, nu de omroep in ogramma Opgelicht in heeft getrokken of Singh wel echt zwaar ziek is. lat mr. R. Dhalganjan- left dat gisteravond aan- ligd, nadat hij eerder die ergeefs had gepoogd de ling te voorkomen, njansing heeft de TROS fax gewezen op haar woordelijkheid als om- ganisatie". Stoor Fatah in iron beschoten j 31 - Twee explosies heb- ïy Hebron op de Westelijke 3,5 ïoever eèn kantoor van 75 stijnse beweging Fatah Ie[! st. Daarbij is zeker één he evallen, en zijn drie n gewond geraakt. Vol- alestijnse bronnen be- ist '1 Israëlische militairen st jd met anti-tankraketten. jarige dode was lid van litaire vleugel van Fatah, 5ei naamste fractie binnen i, si I van Yasser Arafat. Israël fen de afgelopen maanden £9 se militante leden van 0f eging om het leven. 1 air gepakt harddrugs ,dc*BERG/ANP - De mare- ee heeft een militair van sis Soesterberg aange- i wegens het bezit van Mgs. Ook is een burger- eelslid opgepakt, maar e inmiddels weer vrij. Een [oerster van het open- iclii inisterie in Arnhem heeft estigd. In het belang van lerzoek wil justitie niet waar de militair exact i. rdt verdacht. leiden/anp - 's Lands grootste reisorganisatie Travel Unie aast op de noodlijdende Leidse reis organisatie NBBS. Interim-di recteur van NBBS, B. van der Zijl, zei gisteren dat Travel Unie de enig overgebleven aspirant koper is met wie de reisorgani satie in gesprek is. Aanvankelijk voerde NBBS met nog drie an dere partijen overleg. Travel Unie, onder meer bekend van de merken Holland Interna tional en Arke, voert volgens Van der Zijl op dit moment nog een boekenonderzoek uit. „Dat kan nog enkele maanden du ren", aldus de interim-directeur. NBBS heeft nog voor het einde van het jaar een financiële injec tie nodig. De reisorganisatie leed vorig jaar een verlies van f 8,3 miljoen. In 2000 werd f 60 miljoen minder omgezef dan het voorgaande jaar. Ook voor dit jaar voorziet NBBS een ver lies. In februari kondigde het reisbedrijf daarom al aan 125 van de driehonderd banen op het hoofdkantoor in Leiden te schrappen. Bij Travel Unie was gisteravond niemand bereikbaar voor com mentaar. genua/gpd-anp - Wat Genua verwachtte van het topberaad van de G-8 gebeurde gisteren, en nog erger. Rookwolken bo ven de stad, een bommelding in het perscentrum en tot over maat van ramp een door het hoofd geschoten demonstrant, doodbloedend op het plaveisel. De Duitse bondskanselier Schroder liet via zijn woordvoer der weten dat hij 'ontzet' was door het 'tragische incident'. Hij doelde op de jonge demon strant, een Italiaan, die met een brandblusser een busje met agenten te lijf wilde. Hij werd daarop tweemaal door het hoofd geschoten, waarna een politiejeep volgens ooggetuigen ook nog over hem heen reed. Het was de dramatische climax van een dag vol protest en ge weld tegen toppolitici die op conferenties bepalen waf er in de wereld moet gebeuren. Er Melen gisteren ruim honderd gewonden, van wie zeker twee er ernstig aan toe zijn. De politie verrichtte 38 arrestaties. Na de EU-toppen was ditmaal de G-8-happening van de lei ders van de grootste geïndu strialiseerde landen en Rusland aan de beurt. Duizenden anar chisten, milieu-activisten en trotskisten koelden gisteren hun frustraties af op geparkeerde au to's, de geldautomaat van een bank en de ruiten van een su permarkt. Tegen de twintigduizend geüni formeerden waren op de been gebracht tegen de 'anarchisti sche bendes', zoals een politie- commandant het uitdrukte. De deelnemers aan het overleg willen vooral praten over de we reldeconomie, bestrijding van de armoede in de wereld, de toestand in het Midden-Oosten en de Amerikaanse plannen voor een raketschild in de ruim te. Ook de milieuvervuiling en de verwarming van de aarde ko men aan de orde. Van de besprekingen in Genua kan het succes afhangen van de conferentie over de opwarming van het klimaat, die nu in Bonn (advertentie) Naar Swinging Scheveningen? Volg de speciale P+R borden, parkeer in één van de P+R garages en reis met tram of bus snel naar Scheveningen. Luister voor meer info naar de ANWB verkeersinformatie of bel de HTM consumentenlijn: 070 38 48 666 wassenaar - De politie heeft gistermiddag in Wassenaar zes villa's aan de Eikenlaan ont ruimd na de vondst van een vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog. In de loop van de avond keerden de bewoners te rug naar hun huizen. Na overleg met de Explosieve Opruimings dienst is de Engelse 250-ponder voorlopig afgedekt met een dik ke laag zand. Het direct ontmantelen van de blindganger, die op scherp staat, was niet mogelijk. De politie overlegt in het weekeinde met burgemeester Van den Muijsen- berg over het opgraven en el ders laten ontploffen, danwel het ter plekke ontmantelen van de bom. „Ik verwacht dat daar over op zijn vroegst maandag ochtend meer is te zeggen", zegt politiewoordvoerder F. van Rijnswou. Het onschadelijk maken van de vliegtuigbom is een complexe zaak, vanwege de nabijheid van de drukke Rijksstraatweg. De Ei kenlaan ligt tussen de Raaphorstlaan en de Rijksstraat weg in. „Zowel het ter plekke ontmantelen van de bom als het opgraven, vervoeren en elders onschadelijk maken van de bom is gecompliceerd", zegt de poli tiewoordvoerder. „In beide ge vallen is het een forse operatie waarbij heel wat komt kijken." Bij een ontmanteling van de bom op de plaats waar hij nu ligt, moet de Rijksstraatweg tij- Toestand van debuterende Zevenhovenaar is stabiel ax-les-thermes/gpd - De TOUT is voor Bram de Groot op brute wijze afgebroken. De debute rende smaakmaker uit Zevenho ven kwam gisteren in de etappe van Perpignan naar Ax-les-Ther- mes zwaar ten val. De Groot (27) werd, na een val in de afdaling van de Col de Jau, per ambulan ce én helikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Perpig nan. Na onderzoek werden een her senschudding en diverse ver wondingen aan het gelaat ge constateerd. Omdat op de plek van de crash het bloed uit een wond bij zijn jukbeen gutste, vreesde men aanvankelijk voor nog veel ernstiger letsel. „Ver schrikkelijk aangeslagen", zo verwoordde ploegleider Theo de Rooij de gevoelens in de Rabo- bank-ploeg. „Dit is een grote klap. Bram was nog lang niet klaar met deze Tour, hij zat elke dag vol plannen." De Groot was de rit van Perpig nan naar Ax-les-Thermes goed begonnen. „Ik kreeg via de radio het ene na het andere bericht dat mensen moesten lossen, maar Bram zat mee van voren. Was zelfs even weg met een groepje. Die jongen heeft zoveel pit, ongelooflijk", zuchtte de teneergeslagen De Rooij. In de afdaling van de Col de Jau, na 75 kilometer wedstrijd, raakte De Groot met een snelheid van rond de negentig kilometer de controle over zijn rijwiel kwijt. De Zevenhovenaar zou eerst een rots geraakt hebben en daarna onder de vangrail zijn doorgeschoven. De Groot werd ter plekke een uur lang behan deld, voordat hij naar het zie kenhuis werd gebracht. In tegenstelling tot de eerste ge ruchten, was de situatie van De Groot nooit kritiek. „Van wat ik van Adri van Houwelingen heb gehoord is hij steeds bij kennis geweest", aldus De Rooij. Van Houwelingen bleef na het onge val bij de onfortuinlijke coureur. „Bram was achter de vangrail terechtgekomen, lag op zijn mg. Vanwege het hoofdletsel is hij met de maximale zorg behan1 deld. Zijn hele lichaam werd ge stabiliseerd, zijn nek gefixeerd." De Groot, die minstens een nacht en mogelijk langer in het ziekenhuis te Perpignan moet blijven, reed een opmerkelijke Tour. In de eerste dagen was hij voortdurend actief, op weg naar Pontarlier zat hij in de groep die het peloton op 35 minuten zet te. De Rooij was gaandeweg de Tour steeds meer geïmponeerd geraakt van het vermogen van de debutant uit Zevenhoven. „Bram was in deze Tour niet te houden, hij ging maar en ging maar. Speelde een steeds be langrijkere rol binnen de ploeg. De andere jongens zijn er dan ook stuk van." Pagina Tour de France: Rudy Pevenage: 'Hij wil Jan g woon belachelijk maken'. Wat krijg je wanneer je de Woubrugse boer en Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent zijn ideale krantenpagina laat maken? Wie laat de Lissese makelaar en televisiepresentator Harry Mens aan het woord wanneer hij voor één dag de baas is van de krant? Waarover schrijft 'Big Brother' Bart uit Roelofarendsveen wanneer hij de vrije hand krijgt, en welke stokpaardjes haalt de voormalige Duinrell-directeur graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt uit Wassenaar van stal als hij een dagje voor hoofdredacteur mag spelen? Waar sleept Alphenaar Martin van der Valk - telg uit het bekende horeca- geslacht - het liefst een verslaggever mee naar toe, en wat wil de Leidse hoogleraar middeleeuwse letterkunde Frits van Oostrom door de redactie laten uitzoeken? De redactie van het Leidsch Dagblad benaderde de afgelopen weken bekende streekgenoten met het verzoek om geheel naar eigen inzicht een krantenpagina samen te stellen. Het resultaat daarvan is vanaf volgende week 'vijf weken lang in de krant te lezen. Maandag bijt de Rijnsburgsè tennisser Jan Siemerink het spits af met een pagina die volledig gewijd is aan zijn favoriete sporten: voetbal, golf en (natuurlijk) tennis. (advertenties) Hoe maak je heldere afspraken, in een goede verstandhouding? cneen CCtIG ivmv. vandergeerenpartners.nl wordt gehouden. Japan speelt daar een sleutelrol, nu de Ame rikanen het Protocol van Kyoto afwijzen, waarin afspraken staan om de uitstoot van broeikasgas sen te verminderen. De G-8 legde gisteren de finan ciële grondslag voor een ge zondheidsfonds dat onder meer door de Verenigde Naties moet worden beheerd. De Italiaanse premier Berlusconi maakte be kend dat het fonds begint met meer dan 2,5 miljard gulden. Het moet helpen in de strijd te gen ziekten als malaria, tbc en vooral aids. Pagina buitenland 1: Vesting Genua weerstaat 'tophoppers' delijk dicht voor autoverkeer. De vliegtuigbom is ontdekt tij dens bouwwerkzaamheden achterin een grote tuin van een van de villa's aan de Eikenlaan. Bouwvakkers stuitten om kwart voor drie met een graafmachine op het explosief. Van Rijnswou: „Die mannen hebben geluk ge had. Ze hebben de bom opgetild en opzij geschoven. Het gaat om een bom die ongevaarlijk is als 'ie stilligt, maar bij- een flinke schok kan exploderen." 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93} Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: i www.leidschdagblad.nl Bram de Groot is over de vangrail gevlogen, de Rus Ivanov zit op de grond, terwijl een motorrijder hulp inroept.Foto: AFP 8 712141 400121 U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1