'Biotech' in de knel door vernielingen Toch meer trombose door anticonceptiepil )ogerd beleeft 'misselijke rustdag' :G geknipt en geschoren voor Kerkrade GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 'Ozonlaag was in groot gevaar' Ongewone opruiming bij Co 10% extra korting Proefvelden doelwit actiegroepen Geweldloos protest Singh Varma ontdaan over beschuldiging Kunstenaar gooit dode koe uit heli 2 WEKEN londen/dpa-anp - De ozonlaag is midden jaren zeventig van de vorige eeuw in groot gevaar geweest. Als de industrie in spuitbussen en koel- en vries- apparaten broom was gaan ge bruiken in plaats van chloor verbindingen (cfk's), zou er niets van de beschermende laag overgebleven zijn. Het is op een haartje na tot volledige verwoesting gekomen, meldt de Nederlandse wetenschap per en Nobelprijswinnaar Paul Crutzen in het wetenschappe lijk blad New Scientist dat mor gen uitkomt. Crutzen kreeg in 1995 de No belprijs voor zijn baanbreken de onderzoek naar het gat in de ozonlaag. Chloorverbindin gen kunnen de ozonlaag alleen samen met ijsdeeltjes afbre ken, zegt Crutzen. Daarom zijn de gaten boven de noord- en de zuidpool het grootst. Broom heeft echter geen ijs- deeltjes nodig, waardoor het sneller en nog verwoestender effect zou hebben gehad, aldus Crutzen. (advertentie) De ongewone opruiming is begonnen! Nu enorme korting op Cappellini, Gelderland, B&B Italia, Leolux, Cassina, Hülsta, Giorgetti, Minotti en vele andere topmerken. Maar ook ongewone korting op bedden, accessoires en verlichting. Profiteer van 10% extra korting op de reeds afgeprijsde artikelen op donderdag 19 juli, vrijdag 20 juli en zaterdag 21 juli a.s.! Binderij 2. Amstelveen, 020-6412505 www.vanderhorst.nl Maandag tot 13.00 uur gesloten. Donderdag koopavond co van der horst: Onderzoekers bevestigen eerdere studie NR. 42673 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch lÊÊk Dagblad tort. I dat er een matje onder iaret van een overigens n het uniform zittende K vandaan mocht komen, rbij. Er blijken nog wel 0 ïmogelijkheden te be- bij het uitkiezen van een kt kapsel, „maar van de kant van het hoofd staat at daar de tondeuse over- noet, want dat gedeelte straks onder de baret - irtelt kapster Ryanne La- komen voor het gedeel- er de baret de meest uit- lende variaties aan bod. j 'wilde spaikies' (spikes)? gt de kapster aan de zo- klant, ,,'t Kruintje wel of j et er doorheen?" Naast J !gt een collega de laatste <2 ian een 'blockheadje'. ande zondag verdedigt irend wereldkampioen K Kerkrade maar liefst wereldtitels. In het club- v draait de geoliede ma- K&G op deze donderdag- •kenaar pland verleden alverstraat leer duurste Meistraat «Herschool engt musical ziekenhuis r ruimte tor recreant in roene Hart •iderdorpse wrtdubs zijn geitjes beu -William Osier iemand met een «agkwaal kan een onde kijk op het ven hebben Enige regen 8-20° .•li* iw 4 fl door Peter Groenendijk leiden - De positie van Neder land als interessant vestigingsge- bied voor bedrijven in de bio- technologische landbouw wordt aangetast door vernielingen van actievoerders en door het beleid van minister Pronk. Dat zegt di recteur O. Goddijn van het Leidse biotech-bed rijf Syngenta Mogen. „Het staat als een paal boven water dat het klimaat voor vesti ging minder wordt. Het wordt steeds moeilijker om ons werk te doen." Een proefveld met genetisch ge modificeerde aardappelen van Syngenta Mogen in het Gelder se Eist werd vorige week vrijdag volledig vernield door actie voerders. Volgens Goddijn le vert deze daad zijn bedrijf een vertraging op van een jaar. „De ze mensen willen hun mening doordrukken via vernielingen. Dat betreur ik." Een maand ge leden werden in Nederland al twee proefvelden van concur rent Monsanto vernield in het Brabantse Wouw en in Rilland (Zeeland). Daarmee lijkt een nieuwe opleving van vernielin gen te ontstaan, zoals die ook in het begin van de jaren negentig plaatshad. Toen leden diverse biotech-bedrijven miljoenen- verliezen door vernielingen. Alex van Veen van actieblad Ra vage, dat dergelijke acties op de voet volgt, noemt het 'heel op vallend' dat in korte tijd drie velden zwaar zijn beschadigd. „Het is in Nederland jarenlang stil geweest. Dat nu drie acties kort op elkaar volgen, is merk waardig. Het zou wel eens het begin van een nieuwe reeks ac ties kunnen betekenen." De vernielers zijn moeilijk aan te pakken. Een woordvoerder van de recherche Brabant-West, die één van de drie recente ac ties onderzoekt, noemt de kans dat de daders gevonden worden 'erg klein'. De vernielingen wor den telkens door groepen met nieuwe namen opgeëist: dit keer zijn het de Razende Hazen en de Mobiele Eenheid voor Bioveiligheid. Maar grote, be kende actiegroepen als Groen- Front! ondersteunen deze vor men van vandalisme: Groen- Front! levert op haar website een uitgebreide handleiding voor het vernielen van proefvel- den. Goddijn van Syngenta noemt dat 'uitermate dubieus'. „Of het strafbaar is, laat ik aan anderen over." Maar niet alleen de actiegroe pen bedreigen het investerings klimaat in Nederland. Volgens Goddijn doet minister Pronk daar ook aan mee. Pronk trok vorige week zeven vergunnin gen voor nieuwe proefvelden met transgene gewassen in. „Het kabinet investeert in bio technologie, maar Pronk trekt vergunningen in", aldus God dijn. „Het wordt zo steeds moeilijker om ons werk te doen." In Leiden is Syngenta Mogen het enige bedrijf in de biotech- nologische landbouwsector. Het Bio Science Park biedt vooral ruimte aan bedrijven die medicijnen ontwikkelen. Voor de toekomst van het Leidse Bio Science Park hebben de ontwik kelingen dan ook weinig gevol gen. genua - Enkele tientallen demonstranten to nen hun witbeschilderde handpalmen, giste ren in de straten van Genua waar de top van de zeven rijkste industrielanden en Rusland, de G-8, wordt gehouden. Naar schatting vijf tigduizend mensen kwamen bijeen in de eer ste massademonstratie tegen de top. De wit te handen symboliseren hun antipathie tegen geweld. Verwarrend is dat een andere groe pering, de Italiaanse radicale actiegroep Tute Bianche (Witte Overalls) juist wel voorstander is van geweld tijdens de demonstraties. Zij hebben volgens de Italiaanse politie aange kondigd vandaag afzettingen te bestormen. Er zijn ook enkele honderden Nederlandse ac tievoerders in Genua. Zie ook pagina Buiten land Foto: AP/Darko Bandic. VNU Tijdschriften naar Finse Sanoma door Frans van den Berg hoofddorp - Het Finse media concern Sanoma neemt de VNU Tijdschriftengroep over voor 2,75 miljard gulden. Dat hebben beide bedrijven vanmorgen be kend gemaakt. Het hoofdkan toor van de nieuwe tijdschrif tengroep wordt in Nederland gevestigd. Onbekend is nog of Hoofddorp, waar VNU Tijd schriften nu zetelt, de vesti gingsplaats zal zijn. Sanoma wordt door de overna me in één klap een internatio nale onderneming. Met VNU wordt het marktleider op het ge bied van tijdschriften in Neder land, België, Tsjechië en Honga rije en een grote speler in Slo wakije, Roemenië en Groot-Brit - tannië. De internationale tijd schriftengroep van Sanoma zal worden geleid door T. Bouw man, momenteel nog lid van de raad van bestuur van VNU. De daadwerkelijk overdracht van de tijdschriftengroep vindt naar verwachting in oktober plaats. Dat Sanoma het nieuwe moe derbedrijf zou worden van be kende bladen als Panorama, Nieuwe Revu, Margriet, Libelle, Viva en Story was ai lange tijd een publiek geheim bij de 1.500 medewerkers van VNU Tijd schriften in Hoofddorp. In to taal omvat de tijdschriftengroep van VNU 3.500 full-time banen. Sanoma en VNU hebben afge sproken dat de overname niet zal leiden tot gedwongen ont slagen. Sanoma koopt 250 titels en een bedrijf met een omzet van 1,8 miljard gulden. Tot de over te nemen activiteiten horen ook de stripuitgeverij Big Balloon in Haarlem, de jaarlijkse tuinbeurs Home Garden en de internet activiteiten Vrouwonline, Ilse, Startpagina en Medical Media. Tros-programma beweert dat oud-Kamerlid liegt over ziekte utrecht/anp - Gebruik van de nieuwste generatie anticoncep tiepil verhoogt toch de kans op trombose. Utrechtse weten schappers bevestigen hiermee de uitkomsten van onderzoek uit 1995, dat later fel is betwist. De resultaten staan in de editie van de British Medical Journal die morgen verschijnt. Volgens dr.ir. J. Kemmeren is de kans op veneuze trombose bij vrouwen die de derdegeneratie- pil gebruiken (Marvelon, Merci- lon en Femodene) 1,7 keer zo grocjt als bij gebruiksters van een pil van de tweede generatie (Microgynon). Bij drie op de tienduizend gebruiksters van de 'oude' pil komt per jaar deze vorm van trombose voor. De betrouwbaarheid van de re sultaten uit 1995 werd door sommige onderzoekers in twijfel getrokken. Zij suggereerden dat het verhoogde risico werd ver oorzaakt door de opzet van het onderzoek. Kemmeren, epide mioloog bij het Julius Centrum van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, heeft de gege vens van de gepubliceerde on derzoeken nu opnieuw geanaly seerd. Pagina Wetenschap: Gevaren van trombose nemen toe ten dat de aanpak van het Tros-programma ge tuigt van 'sensatiejournalistiek'. Volgens hem is Varma zo ontdaan van de beschuldigingen dat zij thuis onwel op bed ligt. Al eerder, toen ze nog Kamerlid was, kwam Singh Varma in opspraak over haar financiële handel wijze. Zo had zij als lid van een aantal organisaties financiële toezeggingen gedaan die zij niet na kon komen, onder andere aan de Ninash Foundation, een stichting die goede doelen in India financiert. Singh Varma heeft dit altijd toegegeven. „De in dertijd ontstane problemen zijn weliswaar niet te rechtvaardigen, maar gezien mijn snel verslechte rende gezondheidstoestand wel te verklaren", al dus de ex-politica in haar afscheidsbrief aan de Tweede Kamer. Volgens de Tros zijn het echter niet alleen mensen die nog een rekening met haar te vereffenen heb ben die haar ziekte in twijfel trekken. Volgens pro- gramamaker P. Smolders is maandenlang gezocht naar bewijzen voor haar ziekte, maar Singh Varma bleek bijvoorbeeld niet bekend bij het ziekenhuis waar ze volgens haar broer werd behandeld. nan/anp - Een misselijke dag, vond Mi- Boogerd. De kopman van Rabobank is al fan van rustdagen in de Tour, maar als er een verplaatsing per vliegtuig yit programma staat, is het hele- I jehelpen. (de tweede rustdag) kun je n normale tijd opstaan, daarna rainen en 's middags gaan rus- )p een dag als vandaag ben je loment op je gemak. Vroeg op- naar het vliegveld, vliegen, weer bus, eten en dan moet je 's middags nog ietsen. Ik vind het maar een misselijke dag. lij vliegt gelukkig wel voorbij." rd had amper de tijd na te denken over de jdrit van woensdag naar Chamrousse. Mis was dat maar goed ook; hij was teleurge steld een dag nadat hij op Alpe-d'Huez wel naar tevredenheid had gepresteerd. „Ik hik de laatste jaren tegen tijdritten aan. Dat moet veranderen. Nu vraag ik een kwartier voordat ik van start ga aan onze chauffeur of ik wel genoeg gegeten heb. Belachelijk, dat moet ik allang weten." Ploegleider Theo de Rooy keek op de rustdag terug op een voor Rabobank geslaagd eerste tourhelft. „Een ne gen", gaf hij als rapportcijfer. „Als we in de laatste week nog een keer kun nen vlammen maken we er een tien van." De ploeg won twee ritten (Wauters, Dekker) en had één dag de gele trui (Wauters) in bezit. Pagina Tour de France: Armstrong leeft ontspannen naar Pyreneeën toe Een kapster zet de schaar in het haar van een K&G-lid. Foto: Taco van der Eb avond dan ook op volle toeren. In de ene ruimte worden de te nues verzameld en de nieuwe petten klaargezet. Ergens ach ter in de gang wordt een trom mel gerepareerd. In de kantine worden video-opnames beke ken van de openbare repetitie van een paar weken geleden, om de laatste puntjes op de i te kunnen zetten. „Iedereen die zegt dat hij goed slaapt en niet zenuwachtig is, liegt", weet be stuurslid René Truijers zeker, „De spanning neemt enorm toe. Bijna al onze concunenten zijn aan de bak geweest, en nu is zondag de beurt aan ons." De voorzitter van Adest Musica uit Sassenheim, die het clubge bouw binnenwandelt, wordt met vrolijk gejoel vriendelijk ontvangen. „Het is tekenend voor de sfeer tussen de bands uit de Leidse regio, die is de laatste jaren sterk verbeterd", zegt Truijers. De Sassenhei- mers maken geen kans meer op de wereldtitel. Maar de Adest-voorzitter wenst de Lei- denaren veel succes in Kerkra de. En dan gaan de handen langdurig voor hem op elkaar. den haag/gpd - Het oud-kamerlid Singh Varma en haar familie reageren ontdaan op de beschul diging dat zij niet zou lijden aan een terminale vorm van kanker. Vandaag wil de familie Varma de specialist bij wie de voormalig politica van GroenLinks onder behandeling is, alsnog vragen een publieke verklaring af te leggen over haar ziekte. Het Tros-programma 'Opgelicht' beweert in een uitzending van vanavond dat het voormalige GroenLinks-Kamerlid Tara Oedayraj Singh Varma liegt over haar ziekte, om onder een reeks financi ële verplichtingen uit te komen. In het program ma trekt een aantal mensen dat nog geld van haar te goed heeft de ziekte in twijfel. Haar oud-collega's bij GroenLinks reageren ver bijsterd over de Tros-uitzending. „Wij hebben geen enkele aanleiding aan haar ziekte te twijfe len. Iedereen kan wel wat roepen. Maar de men sen in het Tros-programma hebben evenmin in zicht in Tara's medische dossier als wij", aldus een woordvoerder van de partij. De broer van Singh Varma liet gisteren in een eerste reactie w^- ïasper Wichers - Drie dagen voor hun len op het Wereld Mu- 'oncours in Kerkrade la- muzikanten van show ingband K&G uit Leiden neer aan het toeval over. ren van de muzikanten :n er, tijdens een kap- ond in het clubgebouw, Sk aan geloven. Zes Leid sters knippen er koste- o'n vijftig hoofden. Er is a één voorwaarde: het vrijdag 20JULI 2001 tellers10 Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden TeL 071-5120778 www.vanGemer.com Politienummer werkt niet goed leiden - Het landelijke politie nummer 0900-8844, dat negen maanden geleden werd inge voerd, functioneert niet naar behoren in de regio Hollands- Midden. Bellers worden regel matig verkeerd doorverbonden en het nummer wordt soms zelfs helemaal niet beantwoord. „Wij hebben technische pro blemen gehad", zegt woord voerder Frank Vergeer. „Het doorverbinden van bellers naar de juiste afdeling of locatie is erg lastig te organiseren. We onderzoeken nu of dat in de huidige situatie te verbeteren is, of dat de organisatie moet wor den aangepast." Pagina Leiden berlijn/dpa -De Oostenrijkse kunstenaar Wolfgang Flatz heeft gisteravond boven de Duitse hoofdstad Berlijn een met vuurwerk volgestopte do de koe uit een helikopter laten gooien. Het omstreden spekta kel werd gevolgd door onge veer drieduizend toeschouwers en een klein aantal demon stranten. Na afloop verdedigde Flatz zijn 'performance'. „Het beest was sowieso gedood en is door de ze actie nog tot eer en aanzien gekomen", aldus de kunste naar. En het zou volgens hem beter zijn te denken aan de honderdduizenden runderen die werden gedood als gevolg van de mond- en klauwzeercri sis. De koe die speciaal voor het optreden moest worden ge dood, werd vanaf een hoogte van circa veertig meter naar beneden gegooid. Op hetzelfde moment daalde Flatz naakt en besmeurd met bloed van een kraan naar beneden. Toen het dier op de grond neerkwam ontplofte het vuurwerk. Het optreden werd gesponsord door onder meer een sigaret- tenfabrikant en een bierbrou wer. Pogingen om het project via ju ridische weg te stoppen, waren tot twee keer toe mislukt. Een dertienjarig meisje was naar de rechter gestapt. Maar de magi straat oordeelde dat ze niet ge dwongen was om het spektakel te aanschouwen. Bovendien kan van dierenmishandeling geen sprake zijn, omdat een dood rund volgens de Duitse wet geen dier is maar een le vensmiddel. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met j jackpot cadeau. Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1