'Turken passen zich het slechtst aan wu Tunnelboor voor hogesnelheidslijn boezemt in holst van de nacht ontzag in GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Crèche sloeg geen alarm in 'babyzaken' in ii ii minium i I illinium i lgemeen trknemers ;en Lan Alyst >r rechter rerenmarkt ug in Leiden - - - - - Marokkanen staan volgens Sociaal Cultureel Planbureau dichter bij Nederlandse samenleving 2 WEKEN Leiden vindt weer vaste plek voor kermisdorp 'Priem hoort nu niet in wielersport' 1 Boogerd naar boven gedragen op Alpe d'Huez eisterlee draait limschroeven m bij Philips irmisfamiiie 1st in Egyptisch jvershoi' tot iheim - Meer dan twintig met ontslag bedreigde ENjiemers van de Sassen- lOtoie IT-detacheerder Lan lagen hun werkgever voor 15) hter. Op 8 augustus eisen ltgj, ir het Leidse kantonge- 38, dat hun sinds juni niet 107,! ontvangen loon alsnog uitbetaald. Ook willen ze Alyst de overige achter- betalingen van onder /an ^pensioenpremies, ziekte- premies en spaarloon ordrechtse advocaat R. P°| ig, die inmiddels optreedt Personeelsleden ('en dat 1 groeit dagelijks') hoopt \sse rechter snel de zogeheten !en,spige voorziening uit- omc^at voor veel men- h pa;bodem van de kas in voor s. Om hoeveel geld het i volgens Keuning moei- eggen. ehou :ringsmaatschappij Mel- die de uit vier IT-bedrij- 'staande Lan Alyst Group uni officieel overnam, wil de ruim 350 personeels- ontslaan. Deze groep is aangezegd en heeft en geen geld meer ont- Melridge wil pas beta- 1derlnneer FNV Bondgenoten ociaal plan ondertekent, bestuurder Van Hees is Duin en Bollenstreek: "idgenoten wil faillisse- an Alyst Vim Wegman De Leidse veemarkt gedeeltelijk terug. De lordhallen hebben giste- ïstemming gekregen van inisterie van landbouw jor te gaan als verzamel- n voor kalveren. De lordhallen moesten daar- ;1 strenge hygiënische jelen treffen. De 'kalve- rkt' begint volgende week g. De Groenoordhallen gesloten sinds het uitbre- i mond- en klauwzeer in irittannië in februari van et personeel is de terug- ran de kalveren ook be- C Woordvoerster M. Koe- verwacht dat de lordhallen het aantal ont- tot een minimum kan en en mogelijk zelfs hele- an uitsluiten. Koekenbier: terugkeer van de kalve- ïdel is de Groenoordhal- ectie ook optimistischer den over een mogelijke te- irvan de handel in andere irten. „Dat hebben we eeds niet helemaal opge- Maar wanneer het daar van komt, weet ik niet", oekenbier. Leiden: oordhallen opgelucht na eer kalverenmarkt essie de kinbreker at toe miljoen or nieuwe ifflants Huys ns Kudszus schip kan geen ipgang hebben Ier ballast >veel buien noj-4 NR. 42671 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch woensdag 18 JULI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Turken integreren minder in de Nederlandse samenle ving dan andere allochtonen. Volgens een nieuw rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) dat werd gemaakt door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid is de Turkse gemeenschap een gesloten groep. Ze spreken vaker hun eigen taal en gaan vaker met landgenoten om dan Marokkanen, Surinamers en Antillianen. Tot nu toe werd aangenomen dat Marokkanen het slechtst integreer den. Zij staan échter veel dichter bij de Nederlandse samenleving dan de Turken, die een veel traditionelere opvatting hebben dan andere min derheden. De jongeren houden veel meer vast aan traditionele waarden. Tussen Turkse ouders en hun kin deren is er nauwelijks verschil in op vatting. Turkse ouders hebben veel meer vat op hun kinderen en dat verklaart volgens het planbureau voor een belangrijk deel waarom Turkse jongeren voor veel minder problemen zorgen dan Marokkaan se jongeren. Marokkaanse jongeren spreken va ker Nederlands met familie vrienden, dan hun Turkse leeftijds genoten en hebben vaker Neder landse kennissen. Ze zijn ook mo derner in hun opvattingen. Het SCP noemt de integratie van de Marok kaanse jeugd spectaculair en con stateert dat de kloof tussen de eerste en tweede generatie Marokkanen steeds groter wordt. Jonge Marokkanen hechten wel net zoveel waarde aan de islam als de Turkse jeugd, maar ze bezoeken minder vaak een moskee. Bij Ma rokkanen is dat percentage 56 pro cent, bij Turkse jongeren 88 pro cent. I UIK5C geilieciist-llcip ceil gCMUlCII UC11. ZJJ aiacui CCIllCl VCCl UIUILCI U1J VdlLUlg. lui^ac UUUCIO llCJUCll VCCl lltuaicuiuo 11JGI 1a11m.lt til til ivvaaua &tntiaut In de prijzen gevallen? Zie de trekklngsultslag van de Staatsloterij verderop in deze krant door Janneke Dijke hoogmade/leiderdorp - Ze is groot, onhandelbaar en lood zwaar. In het holst van de nacht boezemde de machine die de Groene-Harttunnel voor de hogesnelheidslijn HSL gaat boren ontzag in. Meer dan honderd belangstellenden volgden het transport. Ze kwa men de weg op om het gevaar te met een gewicht van ruim 200 ton (200.000 kilo, zo'n 200 zware personenauto's) aan te raken of er een foto van te ma ken. De ponton met de eerste vier delen van de boormachine kwam gistermiddag om vijf uur vanuit Moerdijk aan op het parkeerterrein bij de Wijde Aa tussén Hoogmade en Wou- brugge. Personeel van trans portbedrijf Van der Vlist was tot zes uur vanmorgen bezig om de onderdelen naar het werkterrein in de Leiderdorpse Bospolder te vervoeren. Tot eind september is de pro vinciale weg N446 tussen de Bospolder en de Wijde Aa van wege soortgelijk transporten twee tot drie nachten per week afgesloten voor al het verkeer. Dat je dat verbod met een kor reltje zout kunt nemen, bleek gisteravond. Het grootste ma chineonderdeel, de onderkant van het zogenoemde schild, werd vanaf de Wijde Aa bege leid door een grote groep be langstellenden, te voet of op de fiets. De chauffeur van de vrachtwa gen met 18 assen, M. Beverloo, erkende dat het transportbe drijf zóveel mensen niet had verwacht. .Anders hadden we het parkeerterrein wel eerder afgesloten." Toch werd nie mand weggestuurd. „Het is voor die mensen ook iets ap arts." Alle onderdelen vormen straks een machine die in okto ber begint met het boren van een vijftien meter brede en Het kostte vannacht meer dan een uur om het loodzware eerste deel van de HSL-tunnelboor over de Doesmolenbrug te rijden. Foto: Dick Hogewoning ruim zeven kilometer lange tunnel tussen Leiderdorp en Hazerswoude. Dit duurt twee enhalfjaar. Aan het transport over de pro vinciale weg zaten een paar ha ken en ogen. Zo moesten er, ter bescherming, stalen platen worden neergelegd op de plek ken waar waterbuizen onder de weg zitten. Ook de Doesmo lenbrug werd flink onder han den genomen voordat de mul- tiwheeler er overheen kon. Pagina Leidse regio/Rijn en Veenstreek: 'Zal ik zwaaien, net als de konin gin?' (advertenties) Evenement voorlopig veiliggesteld door Timoteus Waarsenburg leiden - De 3-oktoberkermis is voor de komende jaren veiligge steld. Voor het eerst sinds drie jaar krijgen de onderkomens van de kermisexploitanten weer een vaste plek van de gemeente. De mim honderd wagens, ei genlijk een compleet dorp inclu sief rijdende school, zullen voortaan tijdens de feestelijkhe den een plek krijgen op de Was- senaarseweg, die speciaal voor dit doel wordt afgesloten voor het gewone verkeer. De 3 Octo- ber-Vereeniging is blij met deze oplossing. „De kermis is toch de kurk waar het hele feest financi eel op drijft", zegt voorzitter P. van Sterkenburg. „Zonder vaste standplaats staat de kermis zelf op losse schroeven. Het jaarlijks gereed maken voor bewoning van een nieuw terrein, kostte de Vereeniging veel te veel geld. En zonder de kermis'zou 3 oktober slechts een scharminkelig eve nement zijn." De nieuwe plek is gekozen in nauw overleg met de vereniging en de direct betrokkenen, de be woners van de Vogelwijk en de Universiteit Leiden. De Wasse- naarseweg zal rond 3 oktober vanaf de Niels Bohrweg tot aan de laatste rotonde een week lang worden afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van een alarmstrook voor ambulan ces, politie en brandweer. De 'woonstrook' van de kermisex ploitanten zal worden afgeba kend met hekken. „Dit jaar zullen alle voorzienin gen, zoals waterleidingen en rio lering nog bovengronds worden aangelegd", zegt evenementen wethouder Pechtold. „Na 3 ok tober kijken we dan hoe het is gelopen. En dan leggen we de voorzieningen ondergronds aan, waarmee de Wassenaarseweg de nieuwe vaste locatie voor het kermisdorp wordt." Toen de gemeente een paar jaar terug de Groenoordhallen ver kocht, stond zij onvoldoende stil bij het feit dat het terrein de vas te stek was voor de kermiswa gens. En dat bleek een groot probleem. De afgelopen periode zocht de gemeente telkens te elfder ure een geschikte locatie voor de kennisexploitanten. Uit eindelijk lukte dat elk jaar wel weer, maar de 3 October-Ver- eeniging was niet erg gelukkig met dit ad hoc-beleid. De kos ten rezen de pan uit. baarle-nassau/anp - Voor Cees Priem is op dit moment geen plaats in de Nederlandse wieler sport. Tot die conclusie komt Joop Atsma, voorzitter van de KNWU, na het vonnis in Reims. Voormalig TVM-ploegleider Priem werd gisteren in Frankrijk veroordeeld tot achttien maan den voorwaardelijk en de boete van 80.000 franc (bijna 30.000 gulden) voor zijn betrokkenheid in de dopingaffaire van 1998. „De rechtbanken in Frankrijk zijn net zo onafhankelijk als in Nederland. De boete is niet voorwaardelijk", concludeert Atsma. Naast de voormalige ploegleider van TVM werden ook verzorger Moors en ploegarts Michailov veroordeeld. De drie hebben hoger beroep aangetekend. Het drietal bekende nooit. door John Oomkes nieuw-venNep - Aanwijzingen dat er met een leidster in kinderdagverblijf Les Petits in Nieuw-Vennep iets niet in de haak was, waren er zeker. Ten minste één baby werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. In een aantal andere gevallen waarbij baby's in Les Petits ademnood ver toonden, is er een dokter bij gehaald. De stormbal werd echter niet gehesen. Daar door kon de vrouw ongehinderd overstap pen naar kinderdagverblijf Duimelot in Schiphol-Rijk. Daar heeft ze geprobeerd vier kleintjes te verstikken. De zaak kwam afgelopen maandag aan de orde tijdens een pro forma zitting van de Haarlemse rechtbank. Daar staat de nu 25- jarige kinderleidster uit Hoofddorp terecht voor twaalf moordpogingen op zes kindjes. De grote vraag is waarom dé vrouw geen strobreed in de weg is gelegd toen ze aan de slag ging bij crèche Duimelot, terwijl bij haar eerdere werkkring in Les Petits al aan wijzingen van onraad waren. Een lid van de oudercommissie van Les Petits, de heer Jongejans, geeft toe dat hij wist van de voorvallen. „Maar we hadden geen harde bewijzen en ik denk dat justitie die nog niet heeft. U weet nét zo goed als ik dat iemand pas schuldig is als de rechter dat consta teert." Net als de zwijgzame directie van Les Petits kan Jongejans niet uitleggen waarom de vrouw afgelopen jaar ongehin derd kon overstappen naar crèche Duime lot. Aan de beantwoording van de ethische hamvraag - draag je door je mond te hou den schuld aan het risico dat andere baby's lopen? - waagt hij zich niet. Justitie meent over overtuigend bewijs te hebben dat de 25-jarige Hoofddorpse tot begin dit jaar vier kleintjes heeft pogen te verstikken in kinderdagverblijf Duimelot. Acht eerdere gevallen, waarvan vier pogin gen bij hetzelfde kindje, zouden zich heb ben voorgedaan bij Les Petits. De betrok ken kinderen liepen geen blijvend letsel op. De vrouw zelf ontkent in alle toonaarden, de directie van Les Petits zwijgt. Het open baar ministerie denkt dat de verdachte lijdt aan het syndroom van Münchausen by proxy. Bij deze geestesgesteldheid ver wondt of doodt een moeder of verzorgster de aan haar toevertrouwde kinderen om zelf aandacht te trekken. De leiding van het kinderdagverblijf in Schiphol-Rijk trok aan de bel en deed aangifte tegen haar inmid dels ontslagen werkneemster. Uit medisch onderzoek was gebleken dat de baby's moedwillig in ademnood moesten zijn ge bracht. Pagina binnenland: Mishandeling hoeft toch niet aan de grote klok? I Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Plaats: Telefoonnummer: m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening l Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch @r Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: i 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl alpe d'huez - Hij had kippenvel gevoeld. Alpe d'Huez was vol gens Michael Boogerd de af gelopen jaren nooit zo oranje getint. Tussen de enthousiaste Nederlandse fans fietste de Ra- bo-kopman naar de elfde plaats. Een alleszins redelijk klassement lonkt. Boogerd volgde in de beklim mingen van de Madeleine en de Glandon met speels gemak de Telekom-trein die zich aan kop had genesteld. „Ik reed op reseive, terwijl er om me heen behoorlijk werd afgezien." Pas toen Lance Armstrong meteen na het begin van de ldim naar Alpe d'Huez aanviel moest de Hagenaar, zoals al zijn metge zellen, passen. .Armstrong ontplofte gewoon. Dat was niet bij te houden." Volgens Boogerd had de Ame rikaan het grootste deel van de Michael Boogerd wordt tijdens de beklimming van de Alpe d'Huez aangemoedigd door vele Nederlanders. Foto: ANP/Jasper Juinen rit verstoppertje gespeeld. „Lance was niet zo slecht als sommigen dachten. Ik heb 'm zien lachen met zijn ploeglei der Bruyneel. Hij heeft vandaag met iedereen gespeeld." Boo gerd kende een paar moeilijke momenten maai- kwam er, ge dragen door de fans, weer bo venop. „In de laatste kilome ters kon ik weer aanpikken bij Kivilev. Ik ben heel tevreden. Het ging beter dan verwacht." In het klassement staat Boo gerd nu eveneens elfde, op ruim 25 minuten van gele-trui- drager Simon en op ruim vijf minuten van Armstrong. Bram de Groot begon de rit als de nummer drie van het klasse ment. Dat is een mooie herin nering. De debutant finishte met zo'n zeventig lotgenoten op dik veertig minuten van winnaar Armstrong. „Zoals verwacht. De ontsnapping van zondag heeft veel kracht gekost en het werk voor de ploeg gaat ook tellen." Maar ook De Groot had geno ten op de 'Nederlandse berg' waar zijn ouders hem verrasten met een spandoek. 'Brammetje is nog vrijgezel' las hij ergens halfweg. De aanmoedigingen deden hem de zere benen ver geten. „Ik voelde bijna niet dat ik omhoog reed." Pagina Tour de France: Armstrong pokert Ullrich van ta fel

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1